1 Populariteit Sloop en v I J Eenvoudige japonnen m Over zakdoekjes Recepten in verband met de naderende Sint-bhcolaa sdagen Een praatje over dikke enkels Het opruimen van den tuin DERDE BLAD m. y/m ui VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 IBf, Lingerie tj.o. PSHÏH Iti m K4 lil St. Nicolaas-voorzorgen Recepten Spiegeltje aan den wand Van bloemen en planten Er zulion maar heel weinig vrouwen zijn, die niet den heimeljjken wensch koesteren, zoo populair mogelijk te zijn in den kring van haar vrienden, ken nissen of collega's. Deze moderne vorm van onschuldige vrouwelijke behaagzucht wordt in de hand gewerkt door het mo derne, minder convemtioneele gezel- schapsleven, waarin men elkaar beter leert kennen en meer vrijheid heeft om zich te richten naar zijn sympathie en antipathie. Wie niet de kunst verstaat, zich bemind en gezocht te maken, raakt er tegenwoordig veel lichter uit dan vroeger, toen men alle menschen van zijn kring, zelfs den berucht-vervelenden gelijke beleefdheid bewees en er plicht matig, maar dan toch volhardend con tact mee bleef houden. Dat is veranderd. Wie er niet in slaagt, zijn vrienden en kennissen te boeien, wordt eenvoudig langzamerhand aan zijn lot overgelaten. Op 't eerste gezicht lijkt die nieuwe ge dragslijn vrij onbarmhartig, maar toch is ze heel wat oprechter dan het vaak er gerlijk gehuichel van vroeger, met al z'n lieve maniertjes en beleefde glimlachjes, gevolgd door allesbehalve vleiende uitla tingen achter-den-rug. Tegenwoordig kunnen we er ten minste vrijwel zeker van zijn, dat de m'enschen, die ons ge regeld opzoeken, dat doen, omdat ze er zelf pleizier in hebben, en niet omdat ze niet anders kunnen; immers ze kun nen, dank zij de veranderde opvattin gen over gezelschapsleven, héél goed anders. We kunnen dus tegenwoordig iemands populariteit gerust afmeten naar het aantal vrienden en kennissen, dat gere geld zijn gezelschap zoekt. En het is de stille eerzucht van bijna alle vrouwen, uitgezonderd enkele, die er te philóso- fisch of te laconiek voor zijn, en 'n paar andere, die 't er te druk voor hebben, bij zooveel mogelijk menschen in den smaak te vallen en alom gezocht en ge vierd te zijn. Zijn ze daar eenmaal naar Wensch tn geslaagd, dan kunnen ze nOg hun plezier wel op, want ze hebben geen leven meer van angst dat hun onont beerlijke populariteit zal gaan tanen niets immers is zoo wisselvallig als de volksgunst! Wanneer ze hooren dat twee van haar kennissen zich onderling min der vriendelijk over haar hebben uitge laten, vliegen ze radeloos heen en weer om het misverstand op te helderen en den onaangenamen indruk weg te ne men, niet uit onbaatzuchtige voorko mendheid jegens de betrokken personen, maar alleen in de hoop, het bedorvene zoodra mogelijk voor zichzelf te herstel len. Menschen die op die manier met angstige bezorgdheid 'n oppervlakkige populariteit najagen, praten iedereen naar den mond, en maken van zichzelf 'n karakterlooze marionet, in de hoop weer een nieuwe sympathie te winnen. De meeningen, die verkondigen, wor den niet rechtstreeks ingegeven door hun eigen inzicht, maar door de over wegingen: „wat zal 't meest in den smaak vallep van dengene, tegen wien ik 't Juist heb?" De stumperds vergeten, dat een van de snelste middelen om vol strekt onpopulair te worden, is, te too- nen, dat men er zoo allerverschrikke lijkst op gesteld isl De werkelijk in hun kring enorm-populaire menschen, die door de minder fortuinlijken met afgun stige nieuwsgierigheid op de vingers worden gekeken om uit te vinden hoe ze 't toch in vredesnaam aanleggen leggen 't er heelemaal niet op aan! Het heele geheim van populariteit schuilt daarin, er niets geen moeite voor te doen, en de menschen. zonder zich on verschillig te toonen, te kennen te ge ven, dat men ze waardeert maar vol- sterkt niet noodig heeft. Iedereen dingt gretig naar de vriendschap van wie op *n beminnelijke en gemoedelijke manier zichzelf genoeg schijnt, en zulke men schen worden eenvoudig vervolgd met bezoeken en uitnoodigingen, die ze aan nemen op hun eigen gracieuze, flegma tische manier, die schijnt te suggereeren, dat ze 'n welwillendheid bewijzen in plaats van 'n gunst aan te nemen. In gezelschapskringen vecht men om zulke menschen. Of ze het zoo ten volle ver dienen, zullen we buiten beschouwing laten, want we ziyn eigenlijk nog steeds op 't terrein van het meer oppervlakkige en weinig diepgaande. Er zijn er ook, die graag populair zou den zijn uit 'n echt verlangen, vele en trouwe vrienden te hebben en in wij den kring vriendschap te kunnen ge ven. Zulke menschen zijn waard, dat ze slagen en van heel ander maaksel dan die naar populariteit streven om hun eigen kinderachtige zucht om aardig ge vonden te worden, te bevredigen. Maar ze weten dikwijls niet, hoe ze doen moe ten, om de harten in hun omgeving te winnen. Ze kunnen dat' niet beter doen dan door in de lijn te blijven van hun on baatzuchtige motieven en zich in hun omgang en gesprekken zooveel mogelijk op den ander te concentreeren en zoo weinig mogelijk op zichzelf. Ik bedoel niet, dat we beurtelings in alle persoon lijkheden, waar we mee in aanraking komen, moeten versmelten, tot we geen meening, die met de hunne strijdt, meer durven verdedigen! We mogen niets van onze eigen individualiteit prijsgeven, maar wèl mogen we, zoolang we in ge sprek zijn, meer aandacht schenken aan die van den ander. Weinig menschen kennen b.v. de toovermacht van belang stellende vragen, dikwijls onbeduidende kleinigheden betreffend, op het psycho logisch moment gesteld, of spontane op merkingen, die den and— tot middel punt hebben. Wat vinden we zelf pret tiger: wanneer een vriendin, vervuld van haar eigen uiterlijk, voor den spiegel staat te draaien, zuchtend: „Ik voel me zoo onwijs in deze jurk!" Of, wanneer ze cms tegemoet komt met den uitroep: „Wat heb je een schattige jurk aan!" De oude raad, anderen te behandelen zooals we zelf behandeld wenschen te worden, is vooral, wanneer we doelbe wust die anderen voor ons willen win nen, niet te versmaden. We moeten ons telkens afvragen: „Zou ik daarvan houden? Zou ik me aangetrokken voelen tot Iemand, die te gen me deed zooals ik gewoonlijk tegen anderen doe? Zou ik 't prettig vinden, als dit of dat tegen me gezegd werd? We moeten onze kleine moeilijkheden en bezwaren voor ons zelf houden en zoo gelijkmatig mogelijk zijn. En vooral we moeten ons nooit laten verleiden, „voor de gezelligheid" derden te bepra ten met menschen, die we tot onze vrien den wenschen te maken. We schrikken ze licht af, door hen onbewust op het idee te brengen, dat 't hun en hun eigenaardigheden óók wel eens zoo zou kunnen vergaan, wanneer we weer eens met anderen samen zijn: Dat is niet de manier om vertrouwen te winnen. Er zijn wel heiligen geweest, die, met 't sublieme doel, allen tot God te trek ken, alles voor allen zochten te zijn, en dus letterlijk streefden naar een zoo groot mogelijke populariteit Waarom zouden we hun voorbeeld niet mogen volgen, als 't doel, dat we voor oogen hebben, zoo al niet even hoog als hunne, dan toch redelijk en mooi-men- sehelijk is, en onze middelen eenvoudig en oprecht! MACHTELÜ Correspondentie. Aan de abonnée te Amsterdam, die mij verzocht, een be paald artikeltje te schrijven: heel graag zal ik, zoodra ik kan, aan uw verzoek voldoen. Misschien zal er nog een weekje overheen gaan, want de artikeltjes geef ik steeds reeds eenige weken vóór de rubriek verschijnt, af. Zoudt u er op te gen hebben, me uw adres te geven? Ik zou u graag eens persoonlijk schrijven. Van mijn discretie kunt u natuurlijk ten volle verzekerd zijn. M. Benoodigd voor 6 sloopen: 7 el ste- vig katoen 120 c.M. breed, 16 el linnen- entredeux van 4 c. M. breedte, 2 do zijn linnen knoopen. De 7 el katoen 0 9 0 6 9Ï jXa ISWxS? Si SSZÖ! Overname uit deze rubriek ronder setmi'teüjke toestemming verboden. We weten allemaal hoe 'n door-en door, „afgezaagd" geschenk die eeuwige zakdoekjes zijn, maar toch moeten we er dikwijls toe overgaan, vooral als er op 't laatste oogenblik, zooals nu, nóg een of ander geschenkje dient bedacht te worden. Zakdoekjes zijn van alle cadeautjes, die we zelf maken, 't vlugst klaar te krijgen. We kunnen heel-fijne, echt linnen zakdoekjes krijgen, die geen andere versiering hebben dan een met de hand gewerkt open zoompje, en hoe vlug en gemakkelijk kunnen we niet 't een of ander in een hoekje borduren! Op t gebied van die versierinkjes leg gen de Amerikaansche vrouwen heel wat meer fantasie aan den dag dan wij. Bij ons zijn 't steeds stijve lettertjes of de eeuwige zinlooze bloemetjes; die geen enkele botanicus bij een of andere fami lie zou kunnen indeelen. Dat we hier in de gewone winkels niets anders zien, is nog begrijpelijk, maar dat we, wanneer we zelf iets maken, daar maar trouw aan blijven vasthouden, is heelemaai niet noodig. Daar zijn vooreerst de zakdoekjes waarop de voornaam van de bezitster voluit in den hoek staat, in loopend handschrift, niet in druklettertjes. Die zien we hier een enkele maal. Even aar dig is het, wanneer de geefster er hé&r naam op zet, in haar eigen handschrift; dat wordt in Amerika veel gedaan. Dan zijn er zakdoekjes in series van zeven, waarop de namen der weekdagen staan geborduurd; we hebben ze hier wel eens een enkelen keer gezien, maar in erg grove, leelijke uitvoering. Willen ze aar dig zijn, dan moeten we er zeven precies dezelfde fijne zakdoekjes voor nemen, wit, met een open zoompje en daarom een gekleurd randje, bij alle zeven ver schillend van kleur. We borduren dan het Zondag, Maandag, enz., in loopende lettèrs in de kleur van het randje. Cordonneeren is voor al dat werk veel en 'n bewezen dienst, 'n bezoek, dat ver blijdende gevolgen had, of iets dergelijks. Er staat dan niets anders op dan de be treffende datum en 't wordt zoo gauw mogelijk daarna gegeven. Ook staat soms, tot aandenken aan een huis, waar men gelogeerd heeft, de naam daarvan in den hoek van 'n zakdoekje, dat de gast vrouw kort daarna aan haar logée zendt, lederen keer dat men later zoo'n dingske gebruikt,, wordt men dan weer aan dien gezelligen tijd herinnerd. Men kent er ook, die dienen om vertrekkenden kennis sen mee op een langere reis te geven en die een „good luck" of „good speed" in den hoek dragen. Ook ai 'n ideetje, dat heel aardig te verhollandsehen en na te volgen was! De Amerikaanschen gaan nog verder. Allerlei korte, pittige spreukjes, typee- rende stopwoordjes van de geefster of degene voor wie 't doekje bestemd is, heel korte citaatjes uit haar lieveling»» auteur enz. enz., versieren de hoekje van de uitgewisselde zakdoekjes. Nog een aardig ideetje, dat misschien in dezen Sint Nicolaastijd navolging kan vinden, is een zakdoekje, dat in den, eenen hoek het jaartal draagt, b.v 1929, waar dwars doorheen met heel fijne lijn tjes een schaats of ski (winter) is ge borduurd. In de andere hoeken staan een bloem (lente), twee korenaren (zomer) en een appel (herfst), alle met gekleurde- borduurkatoen aangebracht. Grappig zijn ook de sport-zakdoekjes met een racket of hockey-stick, of de zijden avond-doek jes met een hooggehakt dansschoentje, of de twee tooneelmaskers met zij in den hoek geborduurd. We kunnen onze fantasie misschien eens opfrisschen aan deze invalletjes en zelf nog tallooze andere dingen beden ken. De versiering, die we kiezen, brengen we door middel van een stukje carbon papier op de stof en volgen dan de lijntjes uiterst nauwkeurig met zoo smal mogelijke cordonneersteekjes. Dat geldt voor letters; de voorwerpen worden met veel mooier dan steelsteek. In Amerika bestaat bovendien de ge- platten steek zoo dik mogelijk opgewerkt. W' woonte, zakdoekjes te geven als aanden-1 SI ken aan alle mogelijke gebeurlijkheden VETERAAN CLnjemOQK 4339. Japon van pastelkleurige kasha of wollen stof. Het model heeft van voren in den rok een geplisseerd of geplooid stuk, en is geheel met zijden of wollen stiksels gegarneerd. Kraagje en strik van witte crêpe de chine. 4338, Japon van geruite wollen stof. Het model heeft een groote revers en dubbele ceintuur. De rok is van voren geplisseerd. Ceintuur en randje om revers en mouwen van effen zijde in een af stekende tint. Ook is het aardig in plaats van zijde bruin of rood leder te kiezen. 4334. Japon van fijne geruite stof, boléro-model. Op de mouwen en heupen vormen de patten een aardige gameering. Het lijfje is van voren schuin gesloten. Col, vest en geplisseerde jabot van witte crêpe de chinc. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN vin al ona modellen tijn verkriiRbaar aan „Het Patronen kantoor". Postbus no. t, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88.96, 104 bovenwijdte, k f 0,55. Kinderkleedina. alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd 1 1 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met hei verschuldigde bedrag aan postzegels Ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom he lichaam, recht onder de armen door. gewoon glad zonder ertra toegift. -r-f*"~ Verdeelt men zóó voor 6 sloopen, dat Iedere lap 161 c.M. lang en 60 c.M. breed wordt; dus de lengte in drieën en de breedte in tweeën. Aan elke sloop maakt ge aan beide breedte-kanten 'n inslag van 'n K c.M., terwijl de zoom 4 c.M. breed wordt ingevouwen en gestikt. Op 12 c.M. afstand van elkaar maakt ge onderaan de knoopsgaten in, terwijl op den zoom bovenaan op gelijke wijze de knoopen worden aangezet. Van den knoopsgaten- kant? af meet ge eerst 4 c.M. en maakt daar een vouw, vervolgens 72 c.M. en maakt daar weer een vouw. Deze 72 cM. vormen den voorkant, waarop, zooals de teekening u aantoont, het entredeux ge zet wordt. Hiertoe meet ge van de vou wen en van de kanten 10 c. M. naar binnen. Dit is de lijn, waarop de buiten kant van het entredeux gestikt wordt. Alvorens dit op te stikken, werkt men eerst de hoeken in, omdat men anders hier niet meer bij kan komen. Zijn de hoeken gereed, dan wordt het entredeux aan beide kanten opgestikt. Nu kan men, zoo ge dit wilt, het katoen achter het entredeux wegknippen en aan den ach terkant afwerken. Een nadeel hiervan is, dat men dan altijd of een witte of een zacht gekleurde ondersloop moet hebben, terwijl het effect niet zoo heel veel meer cs, dan wanneer men het entredeux op beide zijden opstikt, en het katoen er zoo onder laat zitten. Bovendien véél minder werk. Heeft men de sloop zoo ver klaar, dan maakt men de knoopjes dicht, zoodat de zoomen op elkaar ko men, en één vouw boven (14 c.M. boven den knoopsgatenzoom) en 'n vouw onder. De goede kant bulten. Nu stikt men bei de zijkanten met bijna een yi c.M. naad dicht. Hierna maakt ge de knoopjes weer los. De sloop wordt omgekeerd, de naad glad op den kant genomen, en nu met ruim een J4 c.M. naad weer gestikt, waarna de naad dus binnenin zit. Naar verkiezing maakt ge op uw sloop nog een monogram of letter, waarvoor op de tee kening de plaats is aangegeven. Wilt ge de sloop eenvoudiger, dan kunt ge des noods het entredeux achterwege laten. De afwerking blijft verder gelijk. DINT, BORSTPLAAT 200 Gram suiker d.L. melk 1 eetlepel cacao of K flesch essense. Bereiding: Doe de suiker met de cacao en de melk in een steelpannetje. Maak, vóórdat de massa gemaakt wordt, de tafel, plank met vormen in orde (een steenen aan recht In de keuken is zeer geschikt). Bestrooi dit dun met bloem; plaats hier op de vormen, die eveneens door bloem gewenteld zijn. Zorg, dat ze plat op tafel staan, dus dat er geen opening van onder is. Zet het steelpannetje met de suiker massa op een klein pitje en laat dit smelten. Bij te sterke verhitting is het mogelijk, dat de suiker niet geheel oplost. Roer er langzaam in, om aanbranden te voorkomen. Laat deze massa zoover in koken, dat een druppeltje van den lepel in een kommetje met koud water gelaten, onmiddellijk een balletje vormt. Neem de massa dan van het vuur en roer dit vlug zóó lang, dat ze zoo dik is geworden, dat ze nog juist uitgegoten kan worden. Vul er dan vlug de vormen mee; vooral vlug, anders krijgt men borstplaat in de pan. Laat de borstplaat koud worden. Neem draaiende voorzichtig de vormen van de tafel, draai ze om, om ze van onderen te laten opdrogen; neem ze daarna voor zichtig uit de vormen. 't Best zijn die vormen, die met een pennetje gesloten worden. Bij 't uitnemen van het pennetje moet men den vorm vasthouden en niet open laten springen, omdat de borstplaat dan gemakkelijk breekt. N.B. Bij 't gebruik van essence wordt dit toegevoegd, wanneer de massa van het vuur is afgenomen. Alleen cacao mag meekoken. BORSTPLAAT ALS SURPRISE Kleine voorwerpen, als b.v. zoutlepeltjes, kan men gemakkelijk in een borstplaat verbergen. Wanneer de massa uitgegoten kan worden, giet men den vorm half vol, legt daarop vlug 't lepeltje en vervolgens weer borstplaatmassa. Deze bewerkingen moeten heel vlug gebeuren, omdat men anders 2 borstplaten op elkaar krijgt, die niet meer gepakt hebben. ROLLADE-SURPRISE Een flinke rol watten een paar houtjes dun touw vrij sterke koffie een leutje suiker. Bereiding: Pak het cadeautje zeer goed in, zoo dat er geen vocht in doordringen kan. Kol de watten er flink omheen en zorg dat ook de uiteinden door watten ge vormd worden. De laag watten moet niet te dun zijn. Steek door de watten houtjes, zoodat het geschenk van binnen niet geraakt wordt. Bind dun touw er 0m heen, zooals een slager touw om een rollade bindt. Snijd de uitstekende stuk jes kort af. Giet nu vrij sterke koffie over de watten, zoodat het bruin in de wat ten dringt en de witte kleur verdwijnt. Brand een leutje suiker tot caramel, voeg een leutje water toe, zoo, dat de massa dik vloeibaar wordt, ook bfl af koeling. Bestrijk met deze caramel de rollade, waardoor ze glimmend bruin gaat zien. Bovendien bedekt de caramel het wittige van de watten. Door de cara mel ziet de rollade als „koude gebraden rollade" er zeer smakelijk uit. Leg haar op een vleeschschotel. MARSEPEIN 250 gram poedersuiker 150 gram suiker 250 gram amandelen 14 dX.. water yt d.L. oranjebloesemwater of een wei nig oranjebloesemessence Bereiding: Broei, pel de amandelen en maal ze vier- tot zes-maal door een amandelmolen. Vermeng ze met de gezeefde poedersuiker, water en oranjebloesemwater. Vermeng de massa op een zeer zacht vuur onder goed roeren, tot het een massa wordt, die niet meer aan een natten lepel blijft kleven. Indien essence gebruikt wordt, deze er van 't vuur doorroeren. Los de suiker in zoo weinig mogelijk water op en kook dit in tot een stroopje als voor borstplaat. Roer dit vervolgens door de massa. Laat het afkoelen. Draal er voor aardappeltjes kleine, ronde bal letjes van, rol ze door fijne kaneel en prik er putjes ln. CATHARINA Menschen met dikke enkels schijnen gewoonlijk van meening, dat ze een soort van beproeving zijn, waar je gedwee in moet berusten, en realiseeren meestal niet, dat ze gemakkelijk kunnen worden verbeterd. Ze bepalen er zich dan ook veelal toe, er af en toe eens een mis- troostigen blik op te werpen of zuchtend aan de een of andere belangstellende vriendin te vragen: „worden ze nog niet dunner?" Neen, dat worden ze meestal niet, integendeel, mettertijd zakken ze hoe langer hoe meer uit, wanneer we verzuimen, ze met natuurlijke middelen, die toch zoo eenvoudig zijn, tot wat gracieuzer afmetingen terug te brengen. Laat ik er eerst op wijzen dat er, nog vóór onze pogingen eenig resultaat heb ben gehad, al dadelijk een veel beter effect te bereiken valt, door de keuze van de juiste kousen en schoenen. Het is eigenaardig, op te merken, hoe wei nig menschen, die met dikke of forsche enkels gezegend zijn, dat schijnen te be denken, Juist zü lijken een voorkeur te hebben voor heel lichte kousen en schoe nen, om het euvel maar zooveel mogelijk te accentueeren. Licht-rose of beige kousen zijn uit den booze voor dikke enkels, evenals dat bepaalde fel- glimmende soort kunstzij, dat onmiddel lijk de aandacht trekt naar wat we tóch al niet kunnen verbergen bij de tegen woordige rokken-mode. Er zijn tegen woordig zooveel mooie, fijne nuances in donker beige en donker bois-de-rose, dat we heusch keuze genoeg hebben, zonder te hoeven te vervallen in wat nu eenmaal niet staat. Er zijn bovendien tegenwoordig kousen in den handel met puntige in plaats van vierkant ingezette hielen, die te dikke enkels wonderlijk flatteeren. Wat de schoenen betreft, zoowel te hooge als heel lage hakken staan wer kelijk afsohuwelijk; een middelmatige Louis-hak is verreweg 't netst. Schoe nen zonder dwarsbandje zijn ten slotte aan te raden, of anders moet het bandje zoo smal mogelijk zijn en vooral niet te nauw, zoodat niet die afschuwelijk overblousende kussentjes op de wreef ontstaan. Kies geen schoenen van op vallende kleur, of druk-bewerkt; een heel simfJel, effen modelletje (trouwens het kenmerk van alle fijnere soorten) omkleedt den voet keurig. De oorzaak van dikke enkels ligt óf in 'n slechten bloedsomloop, óf in gebrek aan oefening en ontwikkeling van de beenspieren, waardoor er zich daar over tollig vet verzamelt. De volgende maal zullen we zien, hoe we zoowel het een als het ander kun nen verbeteren, zoodat, wanneer we maar volhouden (altijd d e voorwaarde bij de bestrijding van een of ander schoon heidsgebrek), we er ook heusch niet aan behoeven te wanhopen, nog eens heel wat beter gevormde enkels te bezitten! EVA Mej. M. K., Amsterdam Ik kon uw vraag niet eerder beantwoorden dan deze week, omdat deze rubriek weken vóór ze gedrukt wordt in orde wordt ge bracht. Om een glimmenden neus zooveel mogelijk te verbergen, moet u hem eiken morgen eerst met vanishing - cream heel dunnetjes inwrijven en daarna met zui vere talc-poeder poederen. Herhaal dat enkele malen gedurende den dag. Dat is het eenige wat er aan te doen valt. E. Wanneer de eerste flinke nachtvorsten in onzen tuin hebben huisgehouden, is 't gedaan met de laatste bloemen en de laatste groene planten, behalve misschien 'n paar taaie, chrysantjes en natuurlijk onze trouwe evergreens. Dan is het de tijd om een beetje orde te scheppen in den chaos van langs den grond liggende ranken en slierten en verwaaide wilder nissen van dorre bruine stengels. Deze zijn 't juist, die onzen tuin zoo trooste loos en uitgestorven maken. Een orde lijke, schoongeruimde wintertuin met mooie zwarte aarde, die ligt te wachten op het tooverwoord: ontwaak! dat de nieuwe lente spreken zal, is veel opwek- kender en zelfs mooi in zijn soort, even mooi als een bruine wintersche, goed- omgeploegde akker. Maar zoo'n schoonmaak dient niet al leen om een behaaglijk effect te verkrij gen; het werkelijk nut ervan is ook niet te onderschatten. Bijna elke mislukking op tuinbouwkun dig gebied is te wijten aan ongedierte van 't een of ander soort. En maar al te dikwijls biedt de amateur-tuinier dezen vijanden rustig de gelegenheid, zich van jaar tot jaar te vermenigvuldigen, zon der eenige poging te wagen, ze grondig te verdelgen. Daarentegen bewijst de tuin- bezitter, die ernstig werk maakt van 't uitroeien van alle soorten insecten, die 't leven van planten en bloemen bedreigen, niet alleen zijn eigen tuin een onschat- baren dienst, maar ook dien van zijn bu ren. Deze insecten bepalen zich immers niet tot 't verwoesten van een bepaalde afgebakende oppervlakte, maar versprei den zich snel van tuin tot tuin, totdat heel de buurt er de schadelijke gevolgen van ondervindt. En dat kunnen we toch voorkomen. Waar moet deze heilige oorlog tegen de schadelijke insecten beginnen? Op de eerste plaats bi) den afvalhoop, dien veel tuinen in een afgelegen hoekje bezit' ten. Wanneer die goed droog is, is 't een kweekplaats voor duizenden oorwormen! Tracht u verder te herinneren, wat u daar in den loop van het jaar zooal hebt neergegooid. Onvermoeide, maar dikwijls gevaarlijke vijanden zijn aardappelsten gels, die besmet kunnen zijn met den ge- vreesden meeldauw; verder planten van hier en daar uit den tuin, die plotseling en geheimzinnig verziekt en gestorven zijn, zonder dat er een onderzoek is inge steld naar de oorzaak van hun ontijdig bezwijken. Het eenige remedie tegen al die verdachte en twijfelachtige exem plaren is het vuur. Verbrand elke piarit en struik, die niet op natuurlijke wijze, dat is aan het eind van het seizoen, aai: zijn eind gekomen is. Laat u echter niet verleiden van allen afval een vreugdevuur te stoken, want een groot deel daarvan kan, als het een maal vergaan is, nog uitstekende dien sten bewijzen, wanneer het bij wijze van mest in den grond gespit wordt. Ver brand alleen die planten, die u verdacht voorkomen. Voeg bij het vuur nog allen snoei-afval van uw vruchtboomen en ander houtgewas en bewaar de aseh op een droge plaats, om ze in het voorjaar te gebruiken, ter venanging van potasch en dergelijken kunstmest. Eenjarige planten, die tot het eind toe gezond gebleven zijn, worden uitgetrok ken en bij den afval gedaan, evenzoo tweejarige, die hun tweede jaar achter den rug hebben. Dat ruimt al heel wat op. Vaste planten worden grootendeels aan hun lot overgelaten: de planten nemen de voedingsstoffen uit de ver terende stengels weer tot zich. We kun nen echter de op den grond liggende ranken opheffen en een draad raffia om het geheel snoeren, zoodat het er minder onooglijk en verwilderd uitziet. De volgende maal zal ik nog meer wenken geven voor de groote vóór- winter-schoonmaak, voor zoover die een verdelgingsoorlog beteekent. CROCUS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10