FEUILLETON Vrijdag 30 November 1928 Vierde Blad DE R. K. VROUWENBOND EDWARD, IK EN JUFFROUW HONINGZOET. FROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND EUCHARISTISCHE KRUISTOCHT IN HET BISDOM BREDA j (T ordt yei volgd,), J ELK JAlA.il WOT'&T TE PAKIJS zooals wij gisteren in ons Wad nog memoreerden, liet feest der H. Cctharina gevierd met bijzondere feestelijkheden door de ongehuwde winkehla- metjes en modi don uit de wereldstad. De „Midi netten", die op dien dag „Catharlnettes" hoe ton, tooien zich da.n met groote, meest waaiervormige mutsen: de mooiste Catiiarinettes wor den dan bekroond. Deze foto toont nog een aantal vroolijke Parijsche dames op wegnaar de prijsuit leoling. In het diocees Haarlem NAJAARSVERGADERING TE AMSTERDAM. De Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem heeft zijn najaarsvergadering gehouden te Amsterdam onder leiding van mej. Toos Post uit Delft. Nadat de presidente de aanwezigen had ver welkomd, leidde zij de spreekster, mevr. Steen- berghe-Engeringh, in, er op wijzend, dat het door haar te behandelen onderwerp, het Com munisme, geen denkbeeldig gevaar is, maar een strijd inluidt, waarvoor het een gebiedende eiseh is alarm te blazen en de mensehen tot Ijverig verweer aan te eporen. De politieke commissie heeft in hare laatste vergadering wensehen geformuleerd met het oog op het verkiezingsjaar. De verschillende punten werden voorgelezen en zullen den af- deelingen worden toegezonden. Een commissie is geïnstalleerd ter hestudee- ïing van vraagstukken, de zorg voor moeder en kind betreffend. In die commissie hebben zitting met enkel dioc. bestuursleden, de uitvoerende leden: mevr. J. Sormani-de Voogd, Haarlem; mevr. M. Verkooy-Leyendekkers, Amsterdam; mevr. B. Zumpolle-Staaver, 'e Gravenhage; In de vergadering der jeugd-eommissie werd de organisatie der vrouwelijke jeugd, die aan H. B. S. en gymnasia onderwijs genoten, aan den vrouwenbond toegewezen. Verder wordt medegedeeld, dat weldra een film van het vrouwenhond werk in de Drent- eehe Venen zal verschijnen. De film over de gruwelen in Mexico kan aan gevraagd worden. De afwikkeling van den verkoop der Ko- hing-Cliristus-bloempj.as is nog niet afgeleopen. Het is echter niet voorbarig te zeggen, dat God de actie zichtbaar gezegend heeft en de stem ming tot koopen enorm was. Hierna werd het woord gegeven aan mevr. Steenberghe, die in 'n duidelijke lezing deed uit komen, niet alleen wat het Communisme be oogt, maar ook hoe ver zijn leerstellingen en organisatie reeds gekomen zijn. De spreeekster ■werd met grootste aandacht en belangstelling gevolgd. In den namiddag kwamen de voorstellen aan de orde. Het ontwerp-reglement moeder-cur sussen werd met eenige aanvullingen aangeno men. Het voorstel van Den Haag om het dioc. bestuur te verzoeken, de besprekingen en be sluiten van de Federatie aan de afdeelingsbe- sturen bekend te maken, vond eenig bezwaar bij het bestuur, daar niet allee direct voor openbaarheid gesehikt is. Besloten werd voor een jaar nu en dan een vertrouwelijk schrij ven tot de afdeelingsbestuTen te richten. In het voorjaar zal Voortaan een nieuwe lijst der secretarissen den afdeelingen worden toegezonden. Dit keer ook in December. De afdeelingen, die veranderingen hieromtrent te melden hebben, zullen dit voor 1 Decemlfcer a.s. doen. De begrooting 1929 werd aangenomen. Van de rondvraag werd een druk gebruik igendaakt. Behalve interne punten kwamen bierbij naar voTen: het samenstellen van een lijst van sprekere(eters) voor bescheiden kas sen; een huldefblijk voor dienstboden bij lang durige dienstvervulling; een waarschuwing voor het resultaat van aangeprezen brei-machi- Dee; een hulde en dankbetuiging van een Plattelands-afdeeling aan de bakeropleiding der afdeeling Amsterdam voor hot slagen van een leerling uit die afdeeling. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ge zellige vergadering met gebed gesloten. 'n Romance van een huwelijksleven, naar het Engelscb van KATE HORN. 28.) Het was een prachtige morgen en overal in het rond lag het landschap ,,als de schoone, die heur haar ontbinden gaat". Be velden droe gen den gouden oogst en de heuvel aan den sonnekant blonk als een schild. Beneden ons liep de rivier, traag, als alles in het vlakke land, maar mooi blauw nu en door den fris- Sehen wind met een levende schapenvacht be dekt Vanachter het bosch aan den horizon kwam plotseling de witte vlek van een jacht tegen het blauw van den hemel zich afteeke- hen, wat me deed denken aan den tragen wiek slag van een zeearend. Onder dien emaille- koopel lag het marktstadje ginds in de diepte te vlammen in roode en witte plekken. Edward hield zich met een voet op het trapje 11 evenwicht en rookte een sigaret, en,, of schoon ook hij zijn pak door een stofjas had beschermd, zag hij er op en top als een Lon- denaar uit, zoo van Bond Street weggeloopen. tVe keuvelden opgewekt over onze planne rs, toen we in alle haast naar links uitwe- "cn voor een hevig toeterenden auto, die ein delijk na een snerpend aanzetten van zijn vierwicisremmen voorbijschoof. De, chauffeur 6h Setli Cattermole keken elkaar woedend aan, toen de chauffeur zieh heel wijselijk be haalde tot dat zwijgend verwijt, smeet Catter mole hem na Blijf met je rammelkast van den open aren weg af, herrieschopper, als jij denkt, at je lef kunt schoppen, ik nog meer hoor, ant ik heb tenminste een graaf en een her- °s'h op den bok. Juist klonk keihard, correct en droog, til l 0 ^adden neg juist den tijd om Lady Ma- da Jenlcin's glimlach te kruisen, die met dit Ze"8 WoGrd bad willen te'kennen geven, dat °I> de middagthee eten heerlijk nieuwtje d lancqeren. Pie rijdt zeker naar Londen terug, zei DE BEHANDELING VAN DE BEGROOTING Gistermorgen elf uur werd onder presidium van jhr. mr. dr. Van Karnebe-ek, Commissaris der Koningin, de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voortgezet. Voortgegaan wordt met de behandeling dcT Provinciale hegrooting voor 1929. Mevr. Cohen Tervaert—Israels (V.B.) houdt een pleidooi voor de toelaatbaarheid van vrou wen tot de klerk-examens en voor de benoem baarheid tot ambtenares. De heer Brautlgam (S.D.A.P.) dringt aan op het graven van een vaartverbinding van de Delfshavensohe Schie met de Rotterdamsche Sohie opdat buiten Rotterdam om naar de Lek kan worden gevaren door allerlei binnen vaartuigen die thans gedwongen zijn, door Rotterdam te gaan.) Spr. acht dit een hij uit stek Provinciaal belang. Op de Rotterdam,sche tram is ten aanzien van haar verbindingen op de Zuid-Hollandsche eilanden door den heer Trouw critiek uit geoefend, waarmee spr. instemt. De wijze waar op de R. T. M. haar monopolie uitvoert, kan in den tegen woord igen tijd niet meer door den beugel en de vergelijking met 1628 was ad rem. Dat deze maatschappij veel op heeft met de belangen van het publiek, kan niet worden ge zegd en eir ware zeker aanleiding om aan de R. T. M. hiervoor geen nieuwe concessie tc verleenen. De heer Jansen Manenschijn (V.B.) beeriti- seert de wijze van inrichting der provinciale begroeting, die het moeilijk maakt, controle op de verhoogde pesten uit te oefenen. Spr. zal, evenals veTleden jaar, tegen het voorstelVan Eek inzake werkloosheidsbestrij ding stemmen. Trouwens Ged. Staten hebben toegezegd, waar mogelijk, de werkverruiming te zullen bevorderen. De beer Van Duin CR.K.) dringt aan op matiging van de steeds aangroeiende uitgaven aan subsidies voor monumentenzorg. "Wat de benoembaarheid van vrouwen als griffieambtenaren betreft, betoogt spr. dat de plaats der vrouw in de eerste plaats is in het gezin. Ook als verpleegster is de vrouw te pre- fereeren boven den man, doch als ambtenaar worde aan den man de voorkeur gegeven. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) zou gaarne de meening van Ged. Staten vernemen omtrent de zorg voor monumenten. Ten aanzien van een betere vaartverbinding door het Wesrtland dringt spr. op bespoediging van heit overige aan, dat Ged. Staten thans gaan voeren, om tot een billijke verdeeling van de kosten voor de belanghebbenden te komen. De heer C. Warmaar (A.R.) heeft ter plaatse den toestand van den dijk van Oud-Helling, na den storm van j.l. Zondag, nagegaan. De be schadiging is van ernstigen aard, doeh spr. moet erkennen, dat onmiddellijk de meest noo- dige maatregelen zijn genomen. Dat het veer hij Numansdorp niet aan de eisohen van een goeden dienst beantwoordt is niet de schuld van de R. T. M. Het Rijk moet voor een behoorlijken aanlegsteiger zorgen. De beer Kersten (S.G.P.) ziet met belang stelling het door Ged. Staten toegezegde over zicht van de arbeidsvoorwaarden van het. per soneel der veren tegemoet. Bepalingen omtrent sluiting der veren op Zondag zou hij in het provinciale verenregle ment zeer wel op haar plaats achten. Spr. is geen voorstander van de benoem baarheid' van vrouwen tot ambtenaar ter grif fie. De heer Alblas (H.G.S.) bepleit de instelling van een vloekverbod voor degenen die in Provincialen dienst zijn, en voor degenen, die verblijven in eenig provinciaal gebouw. Ten opzichte van de vrouw of den man als ambtenaar geeft spr. de voorkeur aan den man. De heer van Staal (S.D.A.P.) behandelt de gevolgen van de stormramp, waardoor tallooze personen in deze provincie dezer dagen ge troffen zijn en schade hebben geleden. De heer Schokking (C.H.) merkt ten aanzien ik zwakjes tegen Edward, Zou ze ons herkend hebben Natuurlijk, zei Edward grimmig, heb je het accent gehoord, waarmee ze dat woord „Juist uitsprak Dat was zij niet, dat was de chauffeur, zei ik, en die chauffeur, Edward, o begrijp je dat niet, dat was Boyd, niemand anders dan Boyd, die baar natuurlijk in King's Chevral Broad is komen ophalen. Ook al goed, antwoordde Edward, dan is Boyd vanavond ook eens voor één keer in zijn leven de held van de club, want het Is ten slotte een onbetaalbare grap, Souris. Lord Estcourt en Lady Gabriëile Estcourt, naast Seth Cattermole van King's Chevral per post- rijtuig naar de markt Daar was iets bitters in zijn stem, en daar ik wel begreep hoe Edward in zijn eer gewond was, greiep ik onder het zeil naar zijn hand en fluisterde ik hem toe Als ik het niet erg vind, Edward, be grijp ik niet, dat jij het je zoo aantrekt en toen begon ik plotseling helder te lachen, een lach, die geheel paste bij het zonnige landschap en hij de wanhopige pogingen van het ouwe beest, dat ons naar het stadje brengen zou om den in 'n stofwolk verdwijnenden auto in te halen. Seth. spalkte zijn mond open van verbazing en een vrouw in den wagen gilde, waarna alle vrouwen gilden en een aantal eieren kraakten. Wel, gossiepikkie, riep Seth woest, met die vervaarlijke landelijke vloeken, waarvoor ik nog huiver, wil je wel gelooven juffrouw my lady, bedoel ik, dat die ouwe knol zulke trage hersens heeft, dat hij altijd vijf minuten noodig heeft om te schrikken van een auto Als we nou 'n herberg voorhij kwamen of er een vlieg in zijn oog schoot, zou hij min stens tot aan clien mesthoop door moeten loo- pen, voordat hij er gedacht in kreeg, dat hij nog moest schrikken. Ik wou maar, dat hij het heelemaal ver gat, zei ik eerbiedig, daar ik aan onze waar devolle bagage dacht. Gisteren sloeg hij van schrik heelemaal over zijn kop en de wagen er boven op, vlak voor we in de stad aankwamen, om ons waar schijnlijk gerust te stellen, da.t we heusch nog niet aan het eind van de comedie waren. En de menschen, die ons kwamen helpen hebben eerst met elkaar staan wedden hoeveel er wel vermorzeld zouden zijn door het stampen van zijn pooten, maar toen ze den wagen uitlaai den, bleek niemand wat te inankeeren, dan twee dooie kippen en een konijn met een ge broken poot. De vrouw van den slager had wel een gat in d'r hoofd, maar dat mag geen naam hebben en dat de burgemeester zijn arm gebroken heeft, daar zijn ze in het dorp niks rouwig om, sinds hij juffrouw Honingzoet, van de concessies der R. T. M. op, dat daaruit geenszins een pleidooi voor overheidsbedrijven mag worden getrokken. Het gaat niet aan te zeggen, dat overheidsbedrijven geen winst be o-ogen te maken; de heer Brautigam, die déze meening uitte, richte het oog slechts op diverse gemeentebedrijven om te moeten erkennen dat deze wel degelijk winst beoogen. Wat de benoembaarheid der vrouw als ambtenaar ter griffie betreft, spr. wil deze niet zonder meer zien uitgesloten, maar waar er toch zooveel mannen ter beschikking staan, daar acht hij het niet pvactisch om vrouwen te benoemen. Voor de Provinciale Griffie zou een reorga nisatie van den internen dienst noodig zijn, indien ook daar veel jonge vrouwen als ambte naar werkzaam moesten worden gesteld. Wat het voorstel-van Eek betreft, spr. zal daaraan zijn stem niet geven. De heer Mandersloot (C.H.) heeft bezwaar tegen hooge saldi, die aan het eind van het begrootingsjaar opduiken. Het zou z.i. meer aanbeveling verdienen, de begrooting in over eenstemming met de werkelijkheid te houden en bijv. een reservefonds te vormen. Beantwoording Ged. Staten. De heer Von Fisenne (Ged- Staten) ant woordt den heer De Bruyn, dat verleden jaar Is toegezegd, dat Ged. Staten zouden nagaan in hoeverre in de besteksbepalingen voorwaar den omtrent tewerkstelling van bepaalde groepen van arbeiders konden worden opge nomen. ODlangs is ook door het gemeente bestuur van 's-Grarenhage een verzoek gedaan om Haagsehe arbeiders werkzaam te doen stellen bij provinciale werken in de omgeving. Ged. Staten zullen daarmee zooveel mogelijk rekening houden. Wat de beschikbaarstelling van gelden uit de provinciale kas betreft voor het kanaalplan langs Rotterdam, herinnert spr. aan het reeds genomen besluit om aan Rotterdam ruim 800.000 subsidie te geven voor den bouw der dubbele schutsluis Parkhaven—Cool- haven. Het wil hem voorkomen dat de Provinciale middelen niet veroorloven thans weer een groot bedrag voor het door den heer Brautigam beoogde doel beschikbaar te stellen. De heer Borghols (Ged. Staten) bestrijdt het voorstel-van Eek. Spr. kan zich volkomen in denken dat de heer Werker er niets voor voelt, zich daarover de biecht te laten afnemen door den heer van Eek en dat hij daarom tegen stemt. Het subsidie van bijna 9 ton aan Rotterdam getuigt voldoende, hoezeer Ged. Staten de werkverruiming willen steunen. Zij moeten voorts rekening houden met de midde len en wijzen erop, dat belasting-verhooging moet worden vermeden. Spr. geeft den heer van Eek in overweging diens voorstel terug te nemen en het besluit van verleden jaar te eerbiedigen. Spr. zegt den heer Guit toe, aan de kwestie van het georganiseerd overleg hij het werk liedenreglement tijdig de noodige aandacht te zullen schenken. Ten opzichte van de vrouwelijke ambtenaren herinnert spr. aan 't feit, dat in de mobilisatie- jaren op groote schaal vrouwelijke ambtenaren ter Prov. Griffie zijn aangesteld. Wij helpen de vrouwen het beste door haar in de gelegenheid te stellen een gelukkig huwelijk aan te gaan. Welnu, de traktementen ter griffie laten dat toe en in dit opzicht verdient het toeh zeker voorkeur, mannelijke ambtenaren aan te stellen. We bereiken dan wat ook mevr. Cohen- Tervaert wil: moeders met he-t kind op haar schoot. Dat vrouwen voor allen arbeid ter griffie zonder meer geschikt zijn, ontkent spr. De heer Henkel3 (Ged. Staten) antwoordt den heer van Sleen, dat Ged. Staten overtuigd zijn van het nut van de lichamelijke opvoeding. Het college doet ten dezen wat de Iager-onder- wijswet voorschrijft. Spreker verwijst voorts naar het lager-onderwijsverslag. De heer van Boeijen (Ged. Staten) onder schrijft de klachten ten opzichte van de con cessies der R. T. M. Hij. erkent echter niet, dat overheidsbeheer daarom de, voorkeur ver dient, te minder omdat z. i. nog lang niet alle mijn geliefde Matilda Cattermole als werk vrouw van de gemeenteschool heeft laten ont slaan. Natuurlijk waren wij onmiddellijk overtuigd van het tegendeel, maar in ieder geval hadden we weer wat versterkende middelen ingeno men voor het laatste gedeelte van onzen tocht, die dus de mogelijkheden tot geh-jel onver wachte experimenten, betreffende de degelijk heid van een Engelseh plattelandspostrij tuig niet uitsloot. Eerst toen we goed en wel in het restauratie rijtuig naar Londen schoten, werd het me dui delijk, dat Edward weer eerste klas genomen had. Maar ik had het hart met daar iets tegen in te brengen, evenmin toen hij later een heer lijk ontbijt bestelde en mij het duurste maga zine in handen stopte dat er in het boeken stalletje te krijgen was, terwijl hij zelf „The Times" openvouwde met t gezicht van iemand die jaren lang van het groote leven verbannen is geweest. We gaan nu ons schilderij ,,Het spelen de Kindje" verkoopen en daar eenige honder den ponden voor incasseeren. Maar alvorens we daartoe overgaan, lijkt het me wel aan te be velen, Souris, om even hij Mr. Cartwright aan te loopen, om hem eens te polsen over de beste manier om van dit meesterstuk al te komen. Heel goed, lieveling, antwoordde ik, waarna ik mijn magazine opende. De plaatsen in den restauratiewagen waren volgens hetzelfde systeem als in een tandrad baan en vlak voor dat de trein vertrok vielen twee menschen hijgend op de bank, onmiddel lijk achter de onzte. Even later vingen we het volgende gesprek op, ia schrille, onmelo dieuze manier van spreken, die in de society ingang heeft gevonden en elk behoorlijk mensch na vijf minuten de keel uithangt. Beste Emily, zei de eene, die me verba zend bekend voorkwam..je had ze moeten zienhet was koddig en vreeselijk idioot. Maurice Boyd moet het wel uitgeschaterd hebben, antwoordde de ander, die met Emily was aangesproken. Die twee onder het zeiltje van een plattelandswagentje en zij met haar mandje met eieren en boter op haar schoot. En hij, met zijn lakschoenen aan Matilda, lioe heb je het uit kunnen houden. Ik zou het besterven van de pret Ik was op het punt in een hevigen aanval van woede uit te barsten, maar toen ik bemerk te, dat Edward zoo verdiept was in een hoofd artikel, dat hij niets gehoord had, beheerschte ik me. Ondertusschen ratelden de twee anderen door. Wat bezielt Lady Avon toeh, zc! Lady Matilde Jenkins weer. Ik dacht, dat de schaam- middelen, die de overeenkomst biedt, zijn uit geput. Met de vereeniging „Het Groene Kruis" en de Prov. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose wordt overleg gepleegd omtrent medisch toezicht ten plattelande. Indien de verhouding tusöchen Dordrecht en Zwijndrecht tot moeilijkheden aanleiding zou geven, zouden Ged. Staten niet verzuimen, in te grijpen. De oorzaak van de dijkbreuk in den Zuidpol der is niet in den duiker te zoeken. Aan de interviews hecht spreker een slechts betrek kelijke waarde. Instelling van een belasting als Delfland heft, kan wellicht ook voor andere waterschap pen wetLSChelijk zijn. Op de Kruininger Gors is het inderdaad op verschillende plaatsen onveilig wonen. Daar zou een woonverbod moeten gelden. Het gaat niet aan, maar zonder meer schade te vergoe den uit de provinciale kas. De polderbesturen tenslotte moeten waken voor een behoorlijke behandeling van hun per soneel. De heer Crena de Jongh (Ged. Staten) beant woordt de opmerkingen inzake subsidies voor restauratie van oude gehouwen en in het alge meen voor monumentenzorg. Spreker wijst erop, dat eerst in de latere jaren deze subsidie noodig zijn gebleken;, uit zijn vorige incarnatie als Gedeputeerde, ongeveer 32 jaren geleden, herinnert spreker zich dergelijke subsidies niet. De meeste monumenten dateeren uit de 17e eeuw en beginnen thans restauratie te be hoeven. Het is zeer moeilijk, voor deze sub sidies een limiet te stellen; dikwijls is er peri- culitm in mora, wanneer een subsidie wordt gevraagd. Dat wil niet zeggen, dat Gedep. Staten niét zouden streven naar beperking. Te half zes wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdagochtend elf uur. RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering van de Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal werden gehouden op Woensdag 5 December 1928, des voormid dags te half II uur. te haar toch belet zou hebben om haar eenig kind te laten vertobben. Toen wij voor den eersten keer kennis met haar maakten, was ze druk aan de schoonmaak met een zakdoek op haar hoofd tegen de stof. Maar ik heb zoo'n idee dat hij Lord Edward bedoel ik en hier stierf de schelle stem weg in een on derdrukt gefluister. Toen greep ik Edward bij zijn arm. Edward, op de tafel, achter ons, staat een karaf met water, zou je die even voor me willen krijgen vroeg ik hem wanhopig. Toen Lady Matilda Edward in de gaten kreeg, gaf ze een onderdrukt gilletje. Heerementijd, wie zou gedacht hebben, dat we U hier zouden ontmoeten, vroeg ze valseh-verwonderd. Hebt U uw lieve Gabriëile kunnen overhalen om baar bekoorlijke knusse landhuisje te verlaten en U te volgen vroeg ze heel belangstellend. We zijn samen, zei Edward, met een Indrukwekkende stem, die een Spaanschen grande niet beschaamd zou hebben, maar mijn vrouw is zoo op van een langen en vermoeden den tocht in een postkoetsje naar het station, dat ze er van af moet zien, met U te conver seeren. Na die woorden kwam hij met veel waardigheid, maar zonder water bij mij terug. Ik geloof, dat ik die ballen behoorlijk teruggekaatst heb, nietwaar Gabriëile, zei hij. Daarna ging hij weer zitten en keuvelde heel luchtigjes over zijn juist geserveerde tong en het fijn geurend geroosterd brood. Ik knikte hem toe, zeer tevreden over deze wel-geiukte manoeuvre. Lady Matilde en haar vriendin stapten in Ipswich uit den trein en uit den verwonderden blik en de meer dan eerbiedige buiging in onze richting maakte ik op, dat ze er ernstig over nadacht of Edward en ik op het punt stonden onze oude plaats in het groote leven weer in te nemen. Indien dit het geval was hadden we een macht, waar ernstig rekening mee diende ge houden te worden en daarom was de laatste buiging van Lady Matilda voordat ze het per ron verliet een ware betuiging van eerbied en een nog dringender verzoek om gratie. Nu kan ik tenminste weer vrij ademen, zei Edward, terwijl hij behaag'lijk achterover leunde. Al die speldenprikken aan het adres van hun afwezige vriendinnen, die ze het laatste half uur hebben ten beste gegeven, zijn voldoende om hen wegens smaadschrift voor de rechtbank te dagen en als het allemaal waar is, wat ze me in die dertig minuten heb ben ontsluierd, is Londen rijp voor de straf, die eens aan Sodom en Gomorra werd toebedeeld. Och, d'r is niets rpn wier. zei ik v-r- tronvvcJ'j.-. _r -„.i ev.c een anders ongeluk noodig hebben, om zelf J KANONIEKE OPRICHTING VAN DE VEREENIGING DER CATECHISTEN. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans Bisschop van Breda heeft van de H. Congregatie voor religieuze aangelegenheden de volmacht onftvaagen om over te gaan tot de kanon ieke oprichting van de vereeniging der Catechisten van den Eucharis- tisehen Kruistocht. De catechisten zijn verplicht een gemeen schappelijk leven te leiden, maar leggen geen religieuze geloften af. Haar algemeen doel is eigen heiliging, haar bizonder doel zich wijden aan het heil van meisjes, wier geloof en zeden in gevaar ver- koeren, inzonderheid aan het heil van fabrieks meisjes. Monseigneur is, naar „S. Maria" meldt, voor nemens de kanonieke oprichting te doen op het feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, de bizondere patrones van den E. IC ZILVEREN PRIESTERFEEST RECTOR R. v. d- HENGEL. Rector R. v. d. Hengel, die na zijn operatie een rustkuur doormaakt in het ouderlijk huis te Hamersveld bij zijn 84-jarigen vader, heeft gisteren bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest in de parochiekerk St. Jozef al daar, waar hij werd gedoopt, aangenomen en gevormd en waar hij ook zijn eerste plechtige H. Mis mocht opdragen, een plechtige H. Mis gecelebreerd. Vele parochianen en familieleden waren in de kerk aanwezig en naderden tot de H. Tafel. Het zangkoor zong de twee stemmige Mis van Loser. Na het Evangelie richtte de jubilaris zich tot de geloovigen met een treffende toespraak Spreker drong aan op de beoefening van het leekenapostolaat en sloot met de hoop uit te spreken, dat in Hamersveld nog vele roepingen mogen gevonden worden voor het priester schap. De plechtigheid werd met een „Te Deum" besloten. Talrijke telegrammen van gelukwenach wa ren ingekomen. gelukkig te kunnen zijn. Maar trouwens, wat kan ons dat allemaal schelen Edward zeg eens heel eerlijk doet de gedachte aan Londen je niet opspringen van vreugde In Bond Street en het Park zelfs nu in Augustus krijg ik dezelfde gewaarwor ding als een ijsbeer, die na jarenlange opslui ting in den dierentuin weer de scherpe winden van den noordpool in z'n neus voelt prikkelen. Edward Maar toen we ons schilderij zorgvuldig in oen taxie hadden overgebracht en ik achter overleunend de Londeusche straten weer her zag, onderging ook ik de bekoring, die Lon den voor zijn eigen kinderen bewaart en ik genoot van die grijze straten, de grijze lucht het rumoer en de drukte. We reden regelrecht naar het huis van den advocaat en toen we aangediend waren, kwam hij zelf de flappen af om ons te begroeten, als waren we oude vrienden. Mr. Cartwright was de zaakwaarnemer van tapte Tabitha geweest en hij had zich met de regeling van heel onze financieele debacle belast, toen Mr. Jessop de lasten van een al te groot fortuin van onzfó schouders had genomen. Edward verteld» me later, dat hu nooit zooveel vriendschap had ondervonden aan van dezen, opgewekten heer van middelbaren leeftijd, met frissche, bolle wangen, die in de wat sombere kamers van Apostle Street waarschijnlijk de eenige zonnestraal was. Maar mijn beste Lord Edward i ik dacht juist aan U. Dat doet me dus dubbel genoegen dat U gekomen bent. Kom, kom, Suffolk en dat rustige landleven heeft U niet veel kwaad gedaan. U ziet er uitstekend uit, perfect, per fect. En Lady Edward niet minder, indien U me toestaat even mijn aandacht aan uw per soonlijk welvaren te besteden. Wij missen de vrije lucht en U hebt er overvloed!* van kun nen genieten. Hij was zoo vriendelijk, dat Edward zijn bittere o, overvloedig, inslikte en even op gewekt antwoordde In Suffolk warden alle merzrhen min stens tachtig jaar. Er heerschte zoo'n prettige stemming, dat we er heelemaal niet meer aan dachten, dat we eigenlijk bij een advokaat op bezoek waren en een zeer nuchter advies kwamen inwinnen betreffende een practische manier om zooveel mogelijk geld te slaan uit ons schilderij. La ter vertelde Edward me nog, dat Mr. Cart wright met uiterste nauwkeurigheid zelf alles persoonlijk had geregeld en geweigerd had daarvoor geld te aanvaarden, daar hij dit ge noegen aan de familie Estcourt niet door een henorirfurj hid .vHVn v r*r"" ren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 15