B. A. HENGST J. H. KREUGER BR0ER5üftg,!S 8 trtóiik prima lieüisül t ZAL IK HEM GEVEN -> WAI met St. Nieolaas VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 RAADSOVERZICHT Bel dan op 68685 Moutwijn p. literf. 3,50 BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 68685 UIT KETHEL drinkwaterleiding. overhemden handschoenen UIT ROTTERDAM JAMIN EN DE WINKELSLUITING (T De 100.000 is werkelijk een; verleidelijk bedragmaar het zou geen goed beleid zijn, deze ƒ100.000 aan het grondbedrijf te ont- Jrekken. i' Spr. heeft zich in eerste instantie over de mogelijkheid van belastingverlaging uitgela ten, maar men moet daarop nu toch niet ai te stellig rekenen. Alle factoren zullen In /tpril in betracht worden genomen. De heer Collé heeft in tweede instantie pog gesproken over de arbeidsbeurs. Er zijn daarover zooveel klachten. Spr. meent, dat Bis dei-gelijke klachten niet ter kennis van den wethouder worden gebracht, hij ze ook niet kan onderzoeken of verhelpen. De ge- meentelijke arbeidsbeurs moet arbeidsbemid deling verleenen; en het. is voor haar toch heel moeilijk voor arbeiders van 65-jarigen leeftijd ander werk te vinden. Wat de an- dere zaak betreft: de betrokken arbeider is in gebreke gebleven een briefje van den dok- i ter >ver te leggen, volgens welk bij door den dokter ongeschikt was voor den hem opgedragen arbeid. Spr. protesteert tegen de wijze waarop hier de directeur van een moeilijk bedrijf is be- sproken. De heer de Bruin heeft opgemerkt dat bij ide belijders van christelijke beginselen zoo- I .wel mannen zijn van conservatieve als demo- cratische richting. De begrippen conservatief i en democratisch zijn zeer moeilijk te omlij- nen. Maar spreker zou toch willen ontken nen, dat samenwerking mogelijk is tusschen het christelijk beginsel en de sociaal-demo. cratie. Voor wie zich plaatst op de basis van Gods woord, gezag hebbend op elk terrein des levens, is samenwerking met wie dat ge zag niet erkent, onmogelijk. De Christelijk- Historische Unie ziet het geheele volk, wil welvaart brengen, aan allen, niet aan de een 1 ten koste van anderen. Wethouder VAN VELZEN meent dn zijn ant woord kort te kunnen zijn. De aangelegenheid van de commissie van Toezicht op het lager onderwijs raakt niet zoozeer het college als den betrokken wethouder. Maar hij meent, dat die commissie vaker kon worden geraadpleegd dan m (het verleden, temeer waar de wethouder wel den bond geregeld raadpleegt. Heit hebben van een eigen woning door een 1 arbeider gaat volgens den heer Dinkelaar In tegen de maatschappelijke ontwikkeling. Spr. wil erkennen dat de houw van het (heden rem mend werkt op het hebben van een eigen Woning. Maar er zijn nog tal van eensgezins- woningen en nog tal van arbeiders die op het bezit van een eigen huisje prijs stellen. Of in de commissie van den wonlngdienst niet te veel is vertegenwoordigd het huiseige- naren-element ligt buiten het beleid van sp-re- ker, maar hoort tot de verantwoordelijkheid yan den raad. Er is overigens naar spr. meent, slechts één huiseigenaar in die commissie. En het zou tooh wel ©gen compliment voor de andere leden zijn, als die één daar alle anderen kon overstemmen. Als de heer Collé eenig idéé had van wat er al mee gemoeid is om tot onbewoonbaarver klaring te kunnen komen, dan zou de heer Collé niet zoo liöhitzinnig over de onbewoon- baarverklaring van 120 woningen hebben ge sproken. Van die 120 woningen zijn nu reeds 58 woningen ontruimd. Het aantal leegstaande woningen bedroeg 500. Er zijn in die krotwo- ningen nog menschem met inkomens van 54 tot 80. De ontruiming gaat geleidelijk haar gang. De beschuldiging, dat de vermindering van ISO tot 120 woningen zou zijn geschied om aanzien des persoons, meent spr. het best als niet geuit te beschouwen. Een direct verband tusschen de 100.000 voor grondbedrijf en belastingverlaging bestaat er niet, Grondbedrijf heeft de gemeente groote (diensten te bewijzen. Het heeft onze crediet- waardigheid grootelijks verhoogd en geeft nog 83.000 aan den gewonen dienst De reserves in een dergelijk bedrijf moeten zoo sterk mogelijk zijn. De strijd tusschen de genen die willen reserveeren en degenen die zoo spoedig mogelijk uitkeering willen, heeft altijd bestaan. Maar spr. heeft geen vrijheid, als het grondbedrijf reserve vraagt, dit niet toe 1 te staan. "We zullen overigefns nu over die 100.000 moeten beslissen. Spr. meent, dat de heer Weergang niet rechts en ook niet linksch, maar links en dan prin- J cipieel ook wel weer eens rechts is. Spr. wil nagaan of er abnormaal wordt over. j gewerkt en of er stelselmatig wordt overge- weTkt aan de Technische Bedrijven. Wat kindertoeslag betreft, dit is een prin- l cipieele kwestie welke raakt de beteekenis van het gezin in de maatschappij. Daarnaast zijn i er die niet de recfhtsche beginselen belijden en die uit zelfbehoud van den staat het gezin Weer op het oude plan willen brengen. 1 Wethouder DE BRUIN (S. D. A. P.) had i liever na den heer Houtman gesproken om dat hem voorkomt, dat hij nog een antwoord j had mogen hebben van dien wethouder om- irent hetgeen hij in eerste instantie had ge- zegd over grondbedrijf en de financieeJe aan- i gelegenheid. De heer Broek had over onderwijs j ook bij het betreffende hoofdstuk kunnen - spreken. Spr. begrijpt dat de heer Broek liever ^aan °P :h€t kompas van den heer Houtman, j dan op het zijne. De studie van het grondbe- drijf is niet gemakkelijk. Spr. la het niet be kend dat de saldo's der bedrijven zulle™ ver- minderen. In Dordt wordt met de werkver schaffing evengoed gestopt als in andere ge- rTUten,' Spr' Ziet geen aanleiding waarom de Uitgetrokken post voor werldoosheid'bestrijding moet worden verhoogd. Spr. meent, dat de heer Broek art. 176 in- plaats van artikel 184 der l.o.-wet had moeten nemen. Artikel 184 verwijst naar artikel 176. Spr. wil erkennen dat na de wet van 1920 vrij groote verwarring heerscht over de taak en de bevoegdheid van de commissie van toezicht. Voor 1920 was die taak veel ruimer. Na de tv et van 1920 kon de commissie haar weg niet meer vinden, omdat ze eigenlijk niets te doen heeft. En dan is een commissie niet meer nuttig, maar gevaarlijk. De „N. R. Crt." schrijft 11 Januari 1927 daarover een artikel, nadat ©en aantal berichten over de verwarring over de taak der commissie in het blad waren ver schenen. In het artikel wordt gezegd, dat men gezien de omschrijving der taak van de com missie heel wat zou mogen verwachten, maar In de praetijk komt daarvan niet terecht. dan „De Gemeentestem" Is een vraag ge titeld. En de redactie antwoordde; dat de com missie ex artikel 176 Is een commlsele van .toealcht (en daartoe heeft zij haar taak te be perken. De heer Broek kent een te ver gaande beteekenis toe aan het woord advies vragen voor zoover wij dat wenschen; de commissie kan advies gieven, telkens als zij wil, en daar van komt weinig terecht. Spr. wijst er óp, dat pa 18 jaar ondanks de geweldige uiitkeeiiingen aan de gemeente ge daan een verlies Is geleden op het grondbe. drijf van 8eb per M2, terwijl de waarde stijging 2.44 per M2 is. Dit Is geen venlies Van beteekenis en wijst er op, dat er geen extra-reserves noodig zijn. Het laatste lid van art. 17 der verordening behelst Idat het saldo van het grondbedrijf wordt geboekt op den gewonen dienst der ge meente. De zaak is niet dat de raad bezig is 100.000 bij het Grondbedrijf weg te halen voor den gewonen dienst. Ze moeten in den gewonen dienst zijn; en men probeert ze bij het Grondbedrijf terug te brengen. Niet da raad wil 't Grondbedrijf te kort doen ten bate van 't grondbedrijf. Dat is de figuur, Spr. stelt er prijs op, de gedachte van den heer Kavelaars ■over deze figuur in verband met de verorde ning. te vernemen. Spr. onderschrijft dat in de commissie rechts die meerderheid mag hebben, maar in een vier tal commissies kan rechts wijselijk een zetel missen terwijl het toch met dien rechtschap voorzitter de meerderheid behoudt. De heer Hoogendam heeft gezegd, dat ia de groote politiek de rechtsoh© partijen telkens tot elkander terugkeeren. Ze zijn echter juist op de praetische punten uit elkaar gevallen. En het is jammer, dat men in de kleine poli- tiek op die ondeugdelijke kruk blijft zitten. Het Christelijk beginsel bimdit niet; anders moes ten de anti-re vol u ti onrrairen het ook met de ebrfeten-democraten en de staatkundig gere formeerden kunnen vinden. De tijd zal hier den juisten weg wel wijzen. De kwestie van de zending der werkloozen naar Eenerveld is op beslissing van den raad naar de vakcentralen gezonden. Er fe na dit geval door geen der leden van de commissie voor de werkloozenzorg gevraagd deze commis sie bijeen te roepen. School G II is een bestemm ingsschool. Et wordt hij toelating alleen aan de ouders ge vraagd of hun kind naar H. B. S. of Gymna sium gaat. "Waaneer de kinderen daar later niet heengaan, hooran ze op deze school niet thuis. De heer Slavenburg heeft gevraagd of men als belijder van het Christelijk beginsel wel kan samenwerken met sociaal-democraten Zoo heeft de hieer Slavenburg het niet bedoeld Hij bedoelt: kan men als Christen socialist zijn? We leven dn een tijd, dat men al samenwer kende elkaar leert waardteeren. Spr. acht dat gelukkig. Het goed recht diar sooiaal'-demo- craten houdt spr. tegenover den lieer Slaven burg vol. De Christelijke gedachte moet zijn, de gedachte van den wereldvrede. En nu blijkt, dat de Christelijke partijen juist de partij-en zijn, die het militairisme blijven huldigen. Den heer van Velzen wil spr. nog opmerken dat er in ons gemeentebestuur is: georgani seerd overleg. Spreker vraagt niet slechts het advies van den Bond van N. O., maar ook het Neder-1. Onderwijzersgenootschap. De vergadering wordt verdaagd tot Maan dagmiddag. Reel. D 2336 VM 8 De commissies und kein Ende Commissie van toezicht of commissie van advies? Lichtvaardige verwij ten Wat doen we met de ton? Wethouder de Bruin kan de commissiebe noemingen maar niet loslaten. Tikt men hem een voor een zijn argumenten uit de vingers, hij vindt er wel weer wat anders op, om zijn beschuldiging van eolirokkigheid aan het adres der rechterzijde te kunnen volhouden. Thans bracht hij ook de voorzitters dier commissies mede In het geding en mede in tel, zoogenaamd omdat de heer Kavelaars het voorzitterschap van de commissie voor de onderwijszaken in het debat had betrokken. De wethouder vergis te zich, zooals mr. Kavelaars terecht opmerkte Niet mr. Kavelaars heeft het over dat voor zitterschap gehad, maar wij, om op te merken, dat hiier de S. D. A. P. toch moeilijk van een tekort kan spreken, waar die commissie onder het voorzitterschap van den sociaal-democna- tischen wethouder slaat. Laat de heer de Bruin nu toch eindelijk eens ophouden met wat men in de kinderkamer jengelen of dreinen noe men zou. De S. D. A. P. 6 man tellend op de 27 raadsleden, ia in alle commissies op precies een na, die van de reiniging, vertegenwoordigd. In de met den voorzitter vijf leden tellende commissie voor de strafverordeningen heeft ze zelfs twee representanten. Van het eommlssie- wierk uitgesloten werd ter linkerzijde niemand, maar rechts telt drie volslagen fracties, ter wijl bij links eigenlijk alleen voor wat de S. D. A. P. betreft van een fractie kan worden gesproken. Willen de commissies nuttig voor bereidend werk verrichten, dan dienen ze een weerspiegeling ite vormen van den raad. In „Voorwaarts" is zulks erkend. En niettegen staande rechts voor zidhzelve met drie frac ties had te maken, en er links feitelijk maar één fraetle is, wier inzicht door haar getal sterkte beteekenenden invloed uitoefent, is in acht van die twaalf commissies de verhouding, de voorzitters meegerekend, twee links, drie rechts: in geen enkele commissie ontbreekt links; in één, die voor bet onderzoek der reke ningen, heeft ze zelfs de meerderheid. Laten we van dit thema afstappen. Is de commissie van toezicht op het lager onderwijs een commissie van louter toezicht of ook van 'advies? Het antwoord van wethou der de Bruin op de opmerkingen van den heer Broek leek ons niet bizonder sterk. Een paar krantenberichten; een krantenartikel, de be antwoording in ,,De Gemeentestem" van een in dat orgaan gestelde vraag, waren de argu menten die hij voor zijn zienswijze, dat wa louter met een commissie van toezicht te ma ken hébben, en dan nog wel alleen van toezicht op de naleving der verordeningen, te berde bracht. Maar de wethouder pleegt toch zijn argumenten niet uit (krantenberichten of krantenartikelen te putten? Waarom houdt hij zich niet -aan de letter van de wet heeft de voorlezing van artikel 184 hem niet min of meer verrast? en waarom las hij niet uit de memorie van toelichting op de 1. o. wet 1920 voos', wat de toenmalige minister van onderwijs, de heer De Visser, over de bedoeling van artikel 184 ten beste gaf, een die toch wat authentieker Is, dan een artikel in de N. Rott. Courant? Wethouder Slavenburg rafelde de beschul digingen van den heer Collé ten aanzien van de arbeidsbeurs uiteen, en terecht protesteerde hij tegen de lichtvaardige wijze w'aarop dit instituut door den vertegenwoordiger van het revolutionaire verkiezingscomitê in op-spraak was gebracht. Op verzoek van webhouder Houtman sprak wethouder de Bruin vóór dezen. Uit collegiali teit; maar hij deed het niet graag en daarin h)ad (hij gelijk. In eerste instantie had hij op merkingen gemaakt over het grondbedrijf, welke dioor den betrokken wethouder nog niet waren beantwoord en hij zou nu verhinderd zijn op dien-s repliek van wederwoord -te die nen. Het viel ons op, hoe wethouder de Bruin zich bij zijn opmerkingen over de f 100.000 reserve voor het grondbedrijf vastklampte aan de letter van de verordening op dat bedTijf, tewijl -hij toch bij de kwestie van de commis sie van -toezicht op het lager onderwijs de dui delijke letter van de wet uitschakelde, om daar voor een krantencommentaar in de plaats te stellen, 't Lijkt er op, dat de wethouder de letter van de wet goed vindt, als hij er mee accoord kan gaanze past in zijn betoog, en naar een niet authentieke toelichting grijpt, als die hem beter past! Sympathiek deed ons zijn betoog aan tot samenwerking voor de vredeegedBohte. Wet houder de Bruin zal wel zooveel afweten van de vermaningen en brieven en encyclieken der laatste Pausen, dat hij weet dat de grootste zedelijke macht ter wereld geen gelegenheid laat voorbijgaan om die vredesgedachte te pro- pageeren. Wethouder van Velzen had ditmaal gemak kelijk werk. Zijn beleid was eigenlijk slechts door de heerea Collé en Fetter besproken en het viel hem niet moeilijk het, waar er aan. merking op was gemaakt: de opruiming der krotwoningen en het overwerk aan de gasfa briek, te verdedigen. Maandagmiddag is wethouder Houtman aan de beurt, van wien we mogen verwachten dat hij ditmaal alle krachten ztal Inspannen om zijn „ton" voor het grondbedrijf te redden. Aan de aangeslotenen aan de drinkwaterlei ding is de volgende circulaire gericht: In verhand met het winterseizoen wordit uwe aandacht gevestigd op het bepaalde bij art, 11, 2e lid van de Verordening regelende de voor waarden voor de levering van drinkwater in d-aze gemeente, luidende: „dat de watermeter gemakkelijk toegankelijk moet zijn en zoo dicht mogelijk bij den gevelmuur vorstvrij geplaatst" Aangezien alle schaden aan den meter, hetzij door vorst of anderszins -toegekend, voor reke ning van dan gebruiker zijn (art. 12, laatste lid), verzoeken wij u dringend voor zooveel noodig, maatregelen te treffen, dat de bij u geplaatste watermeter tegen vorst wordt be schermd, zoodanig, dat ook geen vocht in den meter kan doordringen. Den bedrijfsleider is opdracht gegeven zich er van te overtuigen of aan het bovenstaande de hand wordt gehouden en daarover rapport uit te brengen. Eenige geschenken waaraan U misschien nog niet gedacht hebt DAS met POCHETTE DAS-PERS SHAWLS PULLOVER WOLLEN VESTEN ZELFBINDERS BRETELS SOKOPHOUDERS SLOBKOUSEN HOED of PET in luxe verpakking. Dit alles vindt Gij bij Reel. 3379S 40 MUZIEKVEREENIGING „ST. RADBOUD". Jaarvergadering. In de R. K. Vereenigingszaal hield bovenge noemde vereeniging ,haar jaarvergadering, wel ke met het oog op het patroonsfeest tevens een feestvergadering was. Te half acht opende de voorzitter, de heer J. O-lsthoorn, de feestelijke bijeenkomst en heette de aanwezigen van harte welkom. De eere-voorzitter, pastoor van Baaren, en kape laan Boomgaard, waren mede ter vergadering aanwezig. Na voorlezing der notulen werd door den penningmeester, den heer G. J. Lansber gen, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Het batig saldo bedroeg 38.66. Bij monde van den voorzitter werd den afge treden directeur, den beer P. Th. J. V-erspeek, dank gezegd voor zijn belanglooze diensten, gedurende 11 jaren als directeur aan de ver- eeniging bewezen. Onder algemeene instem ming werd de heer Verspeek tot eere-direeteur benoemd. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard, dankte de voorzitter allen, die in het af geloopen jaar hun beste krachten aan de ver- eeniging hebben gegeven en sloot hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze. Een gezellig samenzijn, waarbij een echte opgewekte stemming heerschte, besloot de vie ring van het patroonfeest. Even na midder nacht Jkeerden allen hoogst voldaan huis waarts. AANVARING. Een veerpont en een roeiboot gezonken. Hedenmorgen om kwart voor S uur had op „de Sehie" bij het overzetveer „De Kandelaar", een aanvaring plaats, waarbij de veerpont en een groote roeiboot zijn gezonken. Terwijl de sleepboot „Middelburg" met een zestal zand bakkeu achter zich in de richting Delft voer, passeerde ter hoogte van „De Kandelaar" een zwaar geladen motorboot in dezelfden-richting. Door de deining van het water dreven de zand bakken tegen den kant waarbij ze in botsing kwamen met de aldaar liggende veerpont. De pont en een roeiboot, welke aan den veerman toebehoorde, zijn gezonken. De scheepvaart on dervond hierdoor stagnatie. Heden zal getracht worden de gezonken pont te lichten. De eige naar van de motorboot zal, naar we vernemen, RECHTBANK DE BEPALINGEN VOOR OPKOOPERS De horlogemaker M. A., geboren te Fremes- man, had de bepalingen, gesteld op het opkoo- pen van goederen, overtreden. Op 18 Februari was er een onbekende man in zijn winkel ge komen, die hem een brlllanten ring te koop aanbood, op welke aanbieding verdachte was ingegaan. Het aldus door opkoop verkregen goed had hij dadelijk weer van de hand gedaan, en het dus niet gedurende drie dagen bebaard, zooals de verordening dat vereischt. De kantonrechter had de dagvaarding nietig verklaard, doen daartegen had de ambtenaar van het O. M. geappelleerd. Het O. M., waarge nomen door mr. E. D. H. Schutter, vond ook geen reden om de dagvaarding nietig te verkla ren en eischte 50 boete subs. 25 dagen héeh- tenis. DE VERTROUWENWEKKENDE BRIEF Een bar gemeene streek Vervolgens heeft terecht gestaan de 23-jarige chauffeur G. B., wien ten laste was gelegd dat hij in Februari gepoogd heeft door middel van een brief, waarin allerlei leugens stonden, de landbouwer J. Donker op te lichten voor 500 Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat verdachte zijn brieven schreef op briefpapier vermeldende met groote letters G. B.'s Handels compagnie, terwijl er nog als vertrouwen wek kende bijzonderheden bij vermeld werden het gebruik van de ABC-code en de Discontobank als bankier. Mede door middel van dit briefpa pier bad verdachte den eenvoudigen landbou wer J. Donker .uit Hei- en Boecoop bewogen tot afgifte van ƒ250, waarvoor Donker's neef dan een schitterende positie zou krijgen. Voor deze oplichting werd verdachte echter niet ver volgd. Later heeft hij weer een brief aan Don ker geschreven, waarin hij om ƒ500 vroeg, om dat de zaak tengevolge van oplichting 5000 verloren had. Op dezen laatsten brief was Donker echter niet ingegaan, maar had de politie in de zaak gemengd. Het O. M. vond het een bar gemeene streek om een eenvoudigen man van zijn spaarduitjes te berooven, die hij met hard werken bij elkaar had gebracht en eischte twee jaar gevangenis straf. De rechtbank, na raadkamer, beval de onmid dellijke gevangenneming van verdachte. Vervolgens werden twee hooger beroep-zaken behandeld tegen filiaalhoudsters van de firma C. Jamin, die zich zouden hebben schuldig ge maakt aah overtreding van de verordening op de Winkelsluiting. Allereerst stond terecht de 19-jarige filiaal houdster P. A. M. P. die op 11 Mei des avonds om kwart over 8 aan een in burger gekleed po- litie-inspecteur een fiesch limonade, een pot jam en een pakje puddingpoeder had verkocht. De kantonrechter had haar deswege tot 1 subs. 1 dag hechtenis veroordeeld. Verdachte verklaarde, dat de patroon gezegd had, dat de winkel op door de weeksche dagen om 9 uur 's avonds gesloten moest worden. Na 8 uur mocht zij echter geen limonade, jam of pudding meer verkoopen. Een papier dat in den winkel opgehangen was maakte daarvan mel ding. Zij had zich aan de instructies gehou den. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, blijkbaar in de meening verkeerend, dat vóór 8 uur was verkocht, eischte vrijspraak. De verdediger, mr. R. H. M. Hoogewegen, zette uiteen, dat het er hier om gaat om de vraag of een winkel als van verdachte, dus in koek-, banket- en suikerwerk, waarin vóór 8 uur ook limonade, jam en puddingpoeder werd verkocht, ook na 8 uur geopend mag blijven om alleen banket en suikerwerk en chocolade te verkoopen. Er moet dus worden uitgemaakt, wat verstaan moet worden onder de woorden der verordening„waarin uit sluitend worden verkocht". De kantonrechter geeft aan deze woorden een te ruime beteeke nis door er van to maken, dat slechts winkels na 8 uur geopend mogen blijven, waarin ook vóór hot sluitingsuur geen andere artikelen worden verkocht dan in de uitzonderingsbe palingen worden genoemd. Die uitbreiding gaat buiten de taalgrens. De letterlijke betee kenis toch is .slechts te verbieden dat andere waren dan de met name genoemde worden verkocht, doch niet verboden is de andere ar tikelen in voorraad te hebben. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het kantongerechtsvonnis en tot vrijspraak van verdachte. Da andere zaak tegen de füiaalhoudstsr van Jamin lag eenigszins anders. Hier moest da filiaalhoudster J. N. H. in hooger beroep te rechtstaan omdat zij na 8 nur had verkocht een fiesch limonade, een potje jam en een pakje puddingpoeder. Zij was deswege door den kantonrechter veroordeeld tot 3 maal 0.50 boete sub 3 maal 1 dag hechtenis. Nadat de feiten waren vastgesteld eischte het O. M. bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. R. H. M. Hoogewegen, zette than3 uit een, dat het verkeerd is aan de woorden suikerwerken en banket waar van verkoop na 8 uur is toegestaan slechts de beteekenis te hechten, die er in het spraak gebruik aan wordt gegeven. De definitie, die de kantonrechter geeft aan suikerwerken n.l. een eetwaar, waarvan het voornaamsta bestanddeel suiker is is volgens pleiter on juist. Het betreft hier geen eetwaar, maar een genotmiddel. Ook kan men niet afgaan op wat Jan Publiek onder suikerwerk verstaat, want gomballen, gelatir.fevruchten en nougat wor den door het publiek zeker niet gerangschikt onder suikerwerk en toch behooren die arti kelen er toe. Als vruchtenkoekjes suikerwerk is, dan begrijpt pleiter niet, waarom jam daaronder niet zou vallen, want het bevat volkomen dezelfde besianddeelen. Evenzoo is het met zuurtjes en limonade. Met het spraak gebruik alleen komen wij er dan niet. Er zal ook wel degelijk rekening gehouden moeten worden met het taalkundig en vakkundig be grip. Hetzelfde is het geval met puddingpoeder. Een kant en klaar gemaakte pudding koopt men bij een banketbakker. Zou dan pudding poeder geen banketbakkersartikel zijn Pleiter concludeert dus, dat de artikelen, die verkocht werden wel degelijk vallen onder de artikelen, waarvoor uitzonderingsbepalingen zijn opgenomen, als banket- en suikerwerk en vraagt vrijspraak. Uitspraak 13 December. Uitspraken. De rechtbank heeft gisteren veroordeeld: C. A. D. 67 jaar kleermaker zonder vaste woonplaats thans gedetineerd, wegens bedelarij tot 2 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maan den. P. T. K. 33 jaar kantoorbediende wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld op 25 Mei had hij als bestuurder van eea auto in de Stieltjesstraat, nabij het Poortge bouw hoogst onvoorzichtig, roekeloos en nala tig gereden, door, hoewel er geen ruimte was om te passeeren, toch een wielrijder in te ha len, waarbij deze was aangereden en lichame lijk letsel had bekomen tot 1 week hechte nis, met toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van 150. In de zaak van J. G. S. 34 jaar, dienstbode, verdacht van diefstal van een bankbiljet van 10 uit de winkellade van A. A. Hordijk, bij wie zij in dienst was, werd een nader onder zoek gelast. W. A. H. 36 jaar kolenwerker, wegens ver- duisterihg van ongeveer 200 vveik geld hij als penningmeester van de Ziekenvereenlging Eigen Hulp, onder zich had, tot 1 jaar gevan genisstraf. J. M. O. 42 jaar voerman, wegens verduiste ring van 28 leege vaten ten nadeele van W. Kramer, tot C maanden gevangenisstraf, F. J. v. L. 20 jaar lintzager wegens ver duistering van 15 leege vaten ten nadeele van W. Kramer, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. W. S. II. 59 jaar kuiper wegens heling van 20 leege vaten ten nadeele van W. Kramer tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. F. F. de H. 34 jaar colporteur, gedetineerd, werd wegens het plegen van ontucht met iemand beneden 16 jaar, tot 3 maanden ge vangenisstraf en met toepassing der nieuwe psychopatenwet ter beschikkingstelling der Regeering. In een zaak van J. A. v. d. R. 20 jaar chauf feur die in hooger beroep had terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet hij had in de le Schansstraat als bestuurder gereden met een auto, die niet voorzien was van goedwerkende remmen, als gevolg waarvan een meisje was doodgereden was veroordeeld tot 25 boete, tegen welk vonnis de ambtenaren van het O. M. had geap pelleerd, heeft de rechtbank 't vonnis vernie tigd en verdachte veroordeeld tot 1 week hech tenis met ontzegging van het recht om motor rijtuigen to besturen voor den tijd van 1 jaar. In een zaak van P. O. 46 jaar, chauffeur, ap pellant van eeu vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens overtreding van de veror dening op de straatpolitie hij had in den nacht van 10 op 11 Maart zijn ailto laten stil staan in de Witte de Withstraat en niet onmid dellijk voldaan aan het bevel van den agent B. Hendriksen om door te rijden was veroor deeld tot 2 'maal 12.50 boete subs 2 maal 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank een n. Ier onderzoek gelast. In een zaak van J. v. d. M. 32 jaar los werk man appellant van een vonnis van den kanton rechter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de verordening op de straatpolitie hij had op 1 Juli in de St. Jansstraat een oper. ba re inzameling gehouden, zonder daartoe ver lof te hebben was veroordeeld tot 4 boete subs 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en verdachte vrij gesproken. In een zaak van G. C. P. 45 jaar los werk man, die in hooger beroep terechtgestaan had van een vonnis van den kantonrechter waarbij bij wegens openbare dronkenschap was veroor deeld tot 2 dagen hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar tegen welk vonnis de ambtenaar van het O. M. geappelleerd had, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. KANTONGERECHT ROTTERDAM- J Uitspraken van Donderdag 29 November. Veroordeeld werden: L. K. chauffeur, alhier, omdat hij met zijn motorrijtuig op den Schiedamschen Singel al hier, terwijl hij verkeerde onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudende» drank heeft gereden met een snelheid van ongeveer 25 K.M, per uur met het gevolg, dat hij ter hoogte van de Kortenaerstraat over een hoop steenen reed en daarbij ter plaatse een rooden lantaan meesleurde, tot een geldboete van <69, gulden of 20 dagen hechtenis. _j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2