De helpende hand VR'JDAG 30 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 DUITSCHE GRAFIEK WÊËÊÊm WEERBERICHT. VAN DE LEESTAFEL f UIT VLAARDINGEN VERPLAATST. UIT BERKEL EN RODENRIJS LAATSTE BERICHTEN HOOG V/ATER UIT OVERSCHIE doelmatige advertentiën Uit de zeventiende en achttiende eeuw N' HET MUSEUM BOYMANS I De tweede helft der museumzaal Js aan &4 Duitsohe grafische kunst der 17de en der 18-14 eeuw gewijd. Van haar was neg niets aan mijn voormalige verzameling onttrokken en toch kal (en mag zij zich laten aanvoelen en zien. Dat geldt in de eerste plaats ten aanzien van jjohann Heinrich Roos, geboren 1631 te OttenS' berg in de Palts en wegens de gruwelen van den 80-jarigen oorlog in 1635 met zijn vader naai Holland gevlucht. Van 1647 tot 1651 was hij leerling van Julius Dujardin te Amsterdam eq bij Adriaan de Bye voltooide hij aldaar zijn opleiding, instaat met vrucht Dultsclhland eq Italië te bereizen. In 1656 huwde hij Ann^ Emmerich van Straatsburg, met wie hij zich ta Frankfort a.M. vestigde. Ais portret- en dierschilder genoot hij in hooge mate de gunst der hoven van Mainz en Cassel. Zijn schilderwerk bleef ook na zijn over lijden in 1685 zeer gewaardeerd. Het aantal was niet groot, de prijs steeds zeer hoog. Maar een eigenaardig geelrood stoorde daarin den harmo- mischen indruk van zijn coloriet, terwijl de houdbaarheid van het doek door den zooge- naainden „bolusgrond" zeer te wcnechen over liet. D. Chodnwiciki Kleederdrachten. Duurzame vermaardheid verschaft hem he !bij uitstek artistiek gehalte van zijn etsen, di< door een zinrijke compositie, een fijnen smaal [en een ongedwongen uitdrukking uitmunten, o (liever wat Novalis „melodie van den stijl' noemt, bezitten. Zijn „Beestboekjes" zijn ii eerstdrukfcen zeer zeldzaam. Trouwens, Bartscl beschrijft er slechts 39 en Weigel voegde er daar aan maar 5 toe. In Boymans zijn er 18 tentoon gesteld, eertijds het bezit van Storck te Milaan Bart3ch, zelf etser, zag In Roos zijn voorbeelc ten instrumenteerde dien3 werk opnieuw, hen (onder de Hollanders rangschikkend. Roos «oor •grondde de wezenstrekken en het gebaar vai 'het schaap en den ram, van den bok en de geit. Hij was vertrouwd met koe, stier en ezel. Kort» om voor hem was de psychologie van het in onze economische samenleving groot geworden dier het artistiek probleem. Hij groepeerde hetj zette het in een romantische omgeving, ver-i eeuwigde het in tal van variatiën met zorgvul dige achtgeving op hetgeen verre is, maar nabij kan worden en hem blonden licht en lucht; daarbij wakker terzijde. Liefde voor de natuur van het sohoone bezielde hem en zij vervulde !hem met eerbied voor het wonder Gods geopen baard ln de even eenvoudige als onbegrijpelijke personificatie van geheel het dierlijk leven. En wat hij met de daaruit voortvloeiende gemoeds stemming naïef-menschelijik aanschouwde, gaf hij met artistiek temperament gestalte in de teekening met de fijne naald. Het levend model bood hem de feitelijke waarheid; de kunst ver plichtte hem haar als een dichterlijke noodzake lijkheid beeldwerking te verleenen. Met niet minder energie beoefende Johann Elias Ridinger de artistieke physiologie van liet ons onontbeerlijk geworden dier. Hem ging echter bovenal het jachtbedrijf ter harte. Hond, hert, ree, zwijn, muildier en ezel wisten hem aan te sporen telkens hoogere eischen aan zich zelf te stellen en 1313 gravures getuigen van zijn onvermoeibaren ijver het leven en lijden van zijn lievelingen volledig tot eenig beeld te verdichten. Vier groote jachtetukken In olieverf wist Petersburg tot zich te trekken, maar hoe zeer hij tot menigvuldigheid geneigd was, deze werd niet ten koste der artistieke hoedanigheid door hem verkregen. Zoo mist zijn behandeling tan „Reinsert de Vos" (1743) in geen der 20 bladen technische doorwrochtheid. M—r Ironie of spelend vernuft kruidt daarin de juiste waarneming van het dierlijk instinct. De na tuurbeschrijving staat echter sterk bij hem op den voorgrond. Geboren in 1698 te Ulm bood Augsburg hem, da gelegenheid,als opvolger van Rugendas zijn talent volledig te ontplooien. Zijn beide zoons' werden allengs zijn assistenten. Tot zijn ver-' scheiden in 1767 was deze stad zeer trotscli op j hem en in de kunstgeschiedenis bekleedt hij .^ene eervolle plaats. Maar Neurenberg, A ~a- jburg en Bazel moesten allengs aan Müi. n, (Weenen en Berlijn den voorrang gunnen. Toen 'zij de bakens gingen verzetten, was het tij reeds iverloopen. Ridinger is in de kenschetsing der (dieren liog meester en gids. In het museum van Boymans zijn 14 bladen van Ridinger tentoongesteld, een voldoend aantal om hem in geheel zijn streven te leeren kennen. Drie daarvan behooren tot de „Fabel der dieren" (1743). Drie zijn aan de reeks „Het edel wild van het woud" ontnomen (1736). Aöht kentcekenen „Het muildier en de ezel" (1754). Zelfgevoel spreekt vooral uit de houding van het muildier, dat eens volgens eene Ara- Iblscbe overlevering gevraagd werd; „Wie is' uw vader?". Het antwoord luidde „Het paard' ls van moederszijde mijn oom!" Ridinger stond in zijn opsporing van artistieke eigen aardigheden der dieren niet alleen. Zijn Neder- landsche bentgenoot, O. M. van Schrieok iI6131678), huldigde te dien opzichte de-, f-, I ?l|newijz3. Maar diens voorliefde gold de Verwacht wordt: Meest matige Westelijke tot Noord-Westelij ken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk nog eenige regen, zelfde tempera tuur. De barometer verandert op den voormid dag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op ran 's avonds 4.21 tot 's morgens 7.18. Slangen, slakken, spinnen ën vlinders. Het Berlijnseh museum beschikt over het begin een er krachtmeting tusschen twee slangen van zijn hand. Schrieok zet zijn gedierte ln eene omgeving rijk aan planten en laag gewas. Ri dinger geeft de voorkeur aan hoog geboomte jen bergland. Beiden schatten de waarde van een (kunstwerk naar den ernst waarmede het voor- jwerpelijke in de natuur beschouwd en tech nisch beheerecht wordt. Op avonturen gaan [zij niet uit. Het spreekt vanzelf, dat Georg Friedrich Schmidt in dit milieu werd opgenomen. Ge boren 1712, te Berlijn, ging hij 1736 met Johann Georg Wille over Straatsburg naar Parijs en werd de rechterhand van N. Larmessln, die hem menige fabels van Lafontaine liet ontwer pen en uitvoeren. Wille vond in H. Rigaud een beschermer en werd weldra op de handen ge dragen, zoodat hij zelfs een tijd lang Edellnck's roem overstraalde. Maar hem bekoorde even zeer de overweldigende macht, die eene bril jante techniek den artist verleent en bravour gaf zijn werk den verleidelijken glans der sub jectieve genialiteit, die allengs stijl in manier verandert. De Fransohe revolutie vernietigde zijn stelling In de maatschappij en in 1808 stierf hij te Parijs onder de treurigste omstandig heden. Schmidt deed in de beheersching van zijn stofgebied voor Wille niet onder, maar wist zijn eerzucht heter te bedwingen. In 1744 trok de koning van Pruisen hem als hofschilder naar Berlijn en In 1755 werd hij in dezelfde hoeda nigheid aan St. Petersburg vastgeketend. Naar zijn vaderstad teruggekeerd, stierf hij In 1775, aldaar. Hem zweefde Rembrandt steeds voor den geest en in de interpretatie van dien mees- jter vond hij zijn wedergade niet. Levendigheid aan den vorm te geven, was geheel zijn stre ven. Daartoe bood hem de te Parijs ontwikkelde „manlère pointill&e het artistiek middel. Zijn „Oeuvre" bestaat uit 217 grafische werkelijk heden, waaronder menig portret van blijvende beteekenis en verscheiden bijdragen voor dë prachtuitgave der „Poésies diverses" van 1760. (33 bladen). Het museum Boymans laat ons thans van hem zien „Rembrandt's portret van 175S", naar dat des grooten voorgangers van\ 1635 „Oude vrouw van 1755", naar Rembrandt „Saskia van 1763", uit het cabinet van graaf Kamecka, evenzeer naar Rembrandt en „het portret van «en Rus", naar eigen vinding. Goethe roemde op uiterst warme wijze zij» verhinden van technisch kunnen met vuur vaq geest, vooral la gebaar en voordracht. Hem dunkt zelfs „als waren twee personen ln één persoonlijkheid samengesmolten." Nog allerlei is in de voor Duitsclie kunst af gestane museumzaal te vinden. Zoo o.a; van Johann Georg Bergmailer (16881765) eene „Ste Catharina Virtrlx" in zijn symbolische op vatting, barok aangevoeld. Zóó „een romantisch landschap van Félix Meier", uit het jaar 1678. Zóó „een landschap in den stijl van Fontaine- bleau" van Joh. Willi. Baur (16001642), die mede in sön „bivouak van landlieden" zijn zin voor de idylle openbaart. Achterwege bleven zijn: „Metamorphosen van Ovldius" (1G40)), daar 150 bladen van dien aard niet in ons kader passen. Daarentegen werden een aantal aller liefste studiën van den Nenrenberger Joh. Mar- jtin Friedrioh Geissler (1778—1853) daarin op genomen. Hij werkte geruimen tijd te Parijs bij1 Jacques Philippe ie Bas en had een onbevangen i00g voor den humor In volkstypen, mhar ook timaak genoeg daarvoor het kleinformaat te (kiezen. In menig opzicht overtreft hem Daniël Chodowieeki, geboren 1726 te Danzig en ge- istorven 1801 te Berlijn. Deze had Jacques Cal- lot grondig bestudeerd, maar was onbevangener ën burgelijker. Op 978 koperplaten verwerkte hij 2075 voorstellingen van historischen aard en sociaal karakter als spiegel van den tijd geest. Veel daarvan rangschikt onder de ru briek 'kalenderkunst, die toen in groot aanzien stond. Niets ontsnapte aan zijn aandacht, wat Zeden en gebruiken, cdstuum en gezichtsuit drukking opmerkenswaardigs aanboden. Hij teekende vlot, lachte gaarne, geeselde trouw hartig en wist toch steeds als directeur der academie van beeldende kunsten eerst te Dan zig (17641788) en daarna te Berlijn (1789 1801) de orde te handhaven. In Boymans zijn 7 proefdrukken met meerdere afbeeldingen van hem aan het licht getrokken, maar ook hij le verde te intiem werk, om dat in een vitrine hchter slot te zetten. Mij blijft nog slechts over Üo aandacht te vestigen op een aantal proeven Van zwartkunst als „mezzotinto" onder de bij-' zonderheden te rangschikken. In het thans, vooropgezette tijdvak speelt het portret daarin Éen hoofdrol en in Duitschland genoot de Augs- jburger Johann Elias Haid (1739—1809) op dit' gebied groot aanzien. Ruim 300 portretten van1 pannen en vrouwen van beteekenis verlieten jiju atelier en populariseerden het procédé van Ludwig von Siegen, door prins Rupert van de (Palts (16191682) op virtuoze wijze toegepast jen in Engeland met voorliefde ter hand geno-' Inen. Haiid is ook in Boymans te zien en in fcijn nabijheid maakt Chr. Wllh. Ernst Dietrich {Dietrlcy) terecht aanspraak op grondiger i tudie. Geboren 1712 te WeimMr, werd hij als feehilder en graveur een sieraad der academie Van Dresden, alwaar hij in 1774 stierf. In hem, (werd een universalist van onmiskenbare; Artistieke bekwaamheid vereerd. Niemand was^ fn gelijke mate met den aard en de technieki ('er oude meesters vertrouwd en wist zoo juist jhun denken en voelen ln den vorm van zijn tijd te gieten, hun werk beter te doen begrij-' toen, als 'tware na te bootsen, maar in die na- hootüing eene eigen en zeer opmerkenswaar dige interpretatie vakkundig te verwerken. Het inns-Tm to Dresden bezit een groot aantal :i hem. Van zijn grafische zwart-' kunst is In Boymans F „Vrouw en (kinderen in het venster" en zijn meesterstuk „Diana et de nimfen te midden der kudde in een berg landschap", de ets voor 1741, met de als teeke ning behandelde contre-partie. Meer is niet ta verlangen. Het particularisme in verschil lenden vorm aan het begin en het universalisme aan het einde, in het centrum met elkander ver zoend. INBRAAK IN EEN KOUSENWINKEL. Ln den afgeloopen nacht is met behulp van val. sche sleutels ingebroken in den kousenwinkel van E. S. in de Jonker Fransstraat. Uit de kassa werd een bedrag van 20 gulden gestolen terwijl uit den winkel 5 dozijn paar dames kousen werd ontvreemd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.07%; Berlijn 59.33%; Parijs 9.73; België (Belga's) 34.61; Zwitserland 47.95%; Amerika 2.48 15/16; Oostenrijk 35.00; Dene mar. ken 66.38%; Zweden 66.52; Noorwegen 66.37%; Spanje 40.14%; Italig 13.05. Aangiften van 29 November. BEVALLEN; L. H. G. Bresser—de Bres d. J. G. van Vugt—Kuit d. F. H. Groenendijk— V. d. Broek d. J. BijlCoenen d. M. D. L. SchroderLucas d. G. J. M. van Heusden Arnoldus d. C. FixGroenenboom d. J. de GeusKrabbendam z. C. EckhardtDieterich d. N. de .TongOosterwijk z. M. J. A. van GurpNuijten d. E. Roobol—Paauwe z. C. P. van LatesteünSolter z. J. van Gerven —v. d. Velde d. J. E. de Jongv. d. Laan d. J. E. MacphallElom d. W. Hoskamvan Look z. P. A. Bakker—Korporaal d. J. G. A. Petersvan Vliet d. J. Steenbergen Noordijk M. A- ZoutewelleDikken z. C. van het Hoofdvan Oxel d. G. H. Wijt- mans—Peters d. A. H. C. Baldal—van Huut z.» D. J. v. d. Bosch—Willekers levenl. z. OVERLEDEN: A. M. Stuijk wed. v. I. van Dorp 35 J. P. Burgerhout jm. 27 j. J. C. Meijer jm. 55 j. A. Herskamp vr. v. W. Hengstmengel 46 ;j. D. v. d. Ent m. v, A. C. v. d.Ent 70 j. F. Visser wedr. v. H. C. Stee- vens 73 J. De Dappere Dascie, door Em. Laeombe. Getik door Herman Moer kerk. Het Ned. Boekhuis, Tilburg, ing. ƒ1,50, geb. ƒ1,95. Dit is een roman met een aangrijpend tra gisch verloop, -waarin de zachte bloei, van een jonge liefde met wonderlijke teederheid benaderd wordt en oen droevig lot zich aan de gelieven volstrekt. Met een frappante ze kerheid houdt de schrijver als ondertoon van zijn boek een gezond godsdienstige sfeer vast; de pure vroomheid van den middeleeuwschen ridder. De dappere Dascie is een hoek van wee moed en Godsvertrouwen. Voor de A-klasse. Nemesis. Vert, door J. Meussen, geïll. door Herman Moerkerk. Het Ned. Boekhuis, Tilburg, ing. 1.70, geb. 2,25. Een eigenaardige wel sterk in spanning hou dende detective -roman. Een heele serie griezelige mysteries worden opgelost aan het tragische slot van dezen ro man, die een diepen indruk bij den lezer ach terlaat, niet in 't minst om het lot van den wreker, 't slachtoffer van edelmoedige verblin ding. Een spannend boek voor volwaseenen De brief van den dood. Vert. door Mevr. A. Boers, geïll. door Her man Moor kerk. Het Ned. Boekhuis, Tilburg, ing. ƒ1,70, geb. ƒ2,25. Tot het laatste toe laat de talentvoile schrijver den lezer in het onzekere omtrent de schuldvraag met haar vele mysterle's. Een uitstekend geslaagde datective-roman. „De krankzinnige rech ter in de club van zon derlinge zakenlu i", Vertaald door F. van Velsen; Geïll. door Herman Moerkerk. Het Neid. Boekhuis, Tilburg (geb, 1.95). Een roman met de ongeloofelijLste avonturen felle contrasten em vernuftige vondsten, dien men niet kan lezen zonder telkens in een scha terlach te schieten. Een sensatiomeel-spannend boek van den origineelen paradoxist Chester ton, wiens fijne Engelsdhe humor en schitte rende paradoxen een groote vermaardheid heb- bcin venverven. Ingedeeld in de A-klasse. „De vierde September" Vert. door Leo Borst Jr.; geïll. door G. J. van Overbeek. Het Ned. Boekhuis, Tilburg (ingen. 1-70, geb. 2.25). George Wace, de leider van een bende gentlë- man-dieven moet uit den weg worden geruimd, omdat hij het met de plannen dier heeren niet eens is. Het kaartspel wijst Hubert Chatterton aan als den moord em aai' en George Wace sterft op den vierden September. Nu wordt er on danks de hulp van detectives en politiemannen precies op den vierden van elke maand, een lid van de bende gedood. De laatste leden om ringen zich met een legertje van verdedigers en wachten met schrik het middernachtelijk uur wanneer de wrekende Nemesis luidop de slacht offers telt en er wederom een doodt..... Een vilot geschreven roman van geweldige spanning. De uitbeelding der verschillende ka rakters is in één woord meesterlijk. De ont knooping is onverwacht als de explosie van een hom. De roman demonstreert niet alleen de scherpzinnigheid van Scotland-Yard, maar laat eveneens den lezer kennis maken met de geraffineerde trucs van Japansche opium-smok kelaars. Een der beis te detective-romans van den laat- s-ten tijd. R. K. REISVEREENIGING. Woensdagavond heeft de afd. alhier van de R. K. Reiswereeniging in het Vereenigings- gebouw een goed-geslaagden feest- tevens pro- pagandaavond gehouden. Er was circa een 70-tal leden en introducé's. Door het duo Vermeulen van Rotterdam werden een aantal komische voordrachten, liedjes enz. ten gelioore gebracht, welke over 't algemeen wel in den smaak vielen. Een loterij, ter versteviging van de kas, le verde, naast een gezellige afwisseling, goede resultaten op. De voorzitter de heer A. Ver meulen sprak een kort propagandawoord. GENEESKUNDIG TQEZICHT OP DE SCHOLEN. Gisterenavond is alhier onder leiding van den heer A. van Walsu m, voorzitter van de afdeeling Vlaardingen en VI.-Ambacht van de Zuidh. Ver- ceniging ^Het Groene Kruis" en burgemeester onzer gemeente, een. bijeenkomst gehouden, waarin dr. E. J. Feisser, geneeskundig Inspec teur, gesproken heeft over het onderwerp: Welke taak heeft een schoolarts? Verschillende autoriteiten em besturen van vereenigingen op onderwijsgebied waren aan wezig. Na een kort openingswoord van den voorzit ter, heeft dr. Feisser een uitvoerige en leer rijke rede gehouden, waarin hij op eenvoudige en duidelijke wijze uiteenzette, het groote so ciale belang, dat de maatschappij heeft bij ge neeskundig toezicht op de scholen. Spr. gaf daarna aan, wat tot de taak van een schoolarts behoort, waaruit bleek van hoe groot belang het' voor de kinderen is, dat er zoo'n arts wordt aangesteld. Ten slotte behandelde hij, de practische en financieele zijde van het vraag stuk. Uit de vergadering werden verschillende vra gen gesteld en opmerkingen gemaakt, maar hierbij bleek wel, dat de aanwezigen van het groote nut van het instituut schoolartsen over tuigd waren en dat zoo spoedig mogelijk een kring in deze omgeving gevormd mot- orden om tot geneeskundig toezicht op de -.cholën te komen. De verdere actie in deze kwestie werd over gelaten aan het bestuur van het Groene Kruis. Met een hartelijk woord van dank aan den inleider werd de vergadering gesloten. JONGENS AANGEHOUDEN. Door de politie zijn hier gisteren twee minderjarige jongens aangehouden, afkomstig uit Schiedam. Zij waren van hun werk weg- geloopen en zworven luier rond. Ze zijn naar hun woonplaats teruggebracht. De adjudant-onderofficier, H. van Keekem wordt met ingang van 10 December a.s. van detaoheering alhier ontheven en werkzaam gesteld bij de Landstorm Groep ,,'s-Gravenha- ge"-, te 's-Gravenhage. DE OVERSTROOMDE POLDER. Het water ln het overstroomde poldertje aan den Parallelweg zakt zeer langzaam weg. Genoemde weg staat nog steeds onder wa ter, zoadat -de Matex slechts over den spoor dijk te bereiken is. VISSCl-IERIJ. Betaald werd voor: Voile haring E.W. 16.50—16 70 per kantje. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2529 November. GEBOREN: Willem, z. van J. de Vries en G. H. Hoorn, Emmastraat 11. Arend, z. van Ressen en H. de Neef 6, Achtersteeg 3. PetTonella Marina, d. van A. van den Hoek en P. Krommenhoek, 2e Vam Leijden Gaelstraat 58. Elisabeth Maria Petronella, d. van J. C. Bolderheij en G. Kal, Van Schravendijk- plein 7 Jamob, z. van P. Stad en A. Brijs Zomer steeg 39. Arendje, d. van C. P. Va der en N. Oosterlee, Jozef Israelsstraat 10. Corry Hemny Jozephus, z. van H. J. Heinen en H. de Koning, Arnold Hoogvlietstr. 95. ONDERTROUWD Marde Sprij 25 j. en Wil- halmina Webers 22 j.Hendrik .van Vliet 22 j. en Renake Kalkman 20 j. Cornells Maat 28 j. en Aaltje Cornelia Rerveling 25j. GEHUWD Cornells Sas 26 j. en Margaretha Hendrika Berger 21 j. Johannes van Selm 49 j. en Lijntje Donkersloot 30 j BLOEMENVEILING. Gisterenmorgen hield het bestuur der Coöpe ratieve Berkei en Rodenrijsdhe Groentenvei- lin-g een vergadering, waar in beginsel tot het instellen van een bloemenveiling werd beslo ten, zoodat hedenwinter Berkei en Rodenrijs een bedrijvigheid te meer heesfit. De veiling is keurig gelegen tusschen Den Haag en Rotterdam. EIERENVEILING. Op de eierenveiüng werden aangevoerd 286 kippeneieren, prijs f 12.60 tot f 14.60, ganzen eieren 2 prijs f 14.50, alles per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 24 November 1928. GEBOREN: Leendert Huibert, zoon van T. van der Eist en A. van den Berg; Gijsber- tus zoon van«Adr. van der Hoek en M. Willi. Loef; Reinier Martlnus, zoon van M. van den Bulk en C. Hijdra; Cornelia Jacobus, zoon van P. G. Stigt en M. M. van der Spek. 84 jaren, wed. van Cornells Mathijs Witjens; Gerardus Petrus van den Bulk, 13 jaren, zoon van Bcrnardus van den Bulk en Helena Anna de Vreede, DE DELFHAVEMSCHE WEG Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft 5000 beschikbaar gesteld voor bet onderhoud van den Delfshavenschen Weg. ZEJCERHEIDSSTELLING Voorgesteld zal worden de zekeTbeidsstelling van den administrateur van het armbestuur te bepalen op 3000 en voor den administrateur van het reservefonds 1903 op 1000. AUTO TE WATER. Door een gebrek aan de stuurinrichting is de luxe-auto, bestuurd oor G. L. B. wonende Zoogmolandrift te Rotterdam, nabij de tram wissel aan den Hoornweg in de sloot terecht gekomen. Met den kraanwagen van de firma De Graaff uit Delft is de auto weer op het droge gebracht Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. DE NIEUWE WEG. Op verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam, is door de gemeente O-verscliio de nieuwe weg langs het kanaal verlicht. De kos ten hiervan worden door Rotterdam gedragen. Door het aanbrengen van deze verlichting is in een ongerieflijken toestand verbetering gekomen en zal het aantal ongelukken daar ter plaatse ongetwijfeld verminderen. COMPLEX VAN STOLK. - B. en W. stellen den raad voor een crediet beschikbaar te stellen voor den aanleg van eleetrisch licht naar de woningen en gebou wen der firma van Stolk. De firma zal een bedrag van 2500 storten ter tegemoetkoming in die kosten. STICHTING WONINGBEHEER. B. en W. bieden den raad een voordracht aan voor de voorziening in de Vacature-Ko- ninga ln de Stichting Woningibeheer. De voor dracht luidt: 1. J. C. Baunrann, burgemeester; 2. P. Rodenburg. |M DE VECHTSTREEK. In de Vechtstreek is de toestand aanmerke lijk verbeterd, doordat de stand van de Zuider zee is gedaald. Sinds gisterenmorgen vijf uur icon men bij Muiden spuien. Door de krachtige maatregelen onder leiding van een ingenieur van den Prov. Waterstaat is het gelukt het doorbreken van de dijken te voorkomen. Do straten en wegen zijn weer grootendeels droog. OM RIDDERKERK. Het gemeentebestuur van Ridderkerk heeft voor de uitmaling van de ondergeloopen polders Donkersloot en Wonde een groote pompboot van De With's Bergingsbedrijf te Rotterdam ont boden. De boot heeft een uitmalingscapaciteit van 1000 M3. per uur en is gisteren in wer king gesteld. Zij ligt in de haven. Voorts pompt de autobrandspnit ook water uit de polders en. draait het electriscli gemaal, waarvoor de ge meente den stroom gratis verstrekt, dag en nacht. Het water zal dus in den kortst mogo- lijken tijd uit de polders zijn verdwenen. HET VEfiVALSCHTE BANKBILJET VAN 1000— - De dader niet bekend Zooals gemeld, is een juwelier in de Kafl- verstraat te Amsterdam opgelicht voor 1000, voor welk bedrag een vervalscht bankbiljet door den oplichter was afgegeven. Uit het nader onderzoek blijkt, dat het ver- valschte bankbiljet in werkelijkheid een echt bankbiljet was, echter niet van duizend, doch van honderd gulden. Op het biljet, dat men bruin gekleurd had, was achter de cijfers 100 een nul geplaatst, terwijl het woord „honderd" na geradeerd te zijn, veranderd was in „dui zend". Het verlies voor de benadeelde juweliers- firma is nu in elk geval met 100.— gered» ceerd. De dader is nog niet bekend. LIJKEN AANGESPOELD. Bij str-andipaal 14, aan het strand van Ter Heyde, gem. Monster, is het lijk van een tot no.g toe onbekend manspersoon aangespoeld. Nalbij de Koog op Texel is aangespoeld het lijk van een naar schatting 40 jaar oud zijnd, manspersoon. Omtrent de identiteit van den man staat nog niets vast. BRUTALE INBRAAK. Woensdagavond is te Schoonhoven ingebro ken in perceel Oude Haven 20, bewoond door den heer P. Houtveen, slijter van beroep. Er wordt een bedrag van twee a drie duizend gul den vermist, uit een openstaande brandkast in een achtervertrek. De bewoner was des avonds naar een uitvoe ring gegaan, terwijl zijn vrouw zich reeds vroeg te bed begeven had. Toen hij te half een terug keerde, ontdekte hij den diefstal en gaf onmid dellijk ervan kennis aan de politie, die een onderzoek instelde, hetwelk tot dusverre nog niets heeft opgeleverd. Volgens verklaringen van buren moet de diefstal gepleegd zijn door twee mannen, Ue vermoedelijk over den tuin muur zijn geklommen en zich door uitsnijding van een ruit toegang hebben verschaft tot hot vertrek waar de brandkast staat. Het gestolene is hoofdzakelijk geld, dat de heer V. Juist hij zijn klanten geïnd heeft. KINDJE VERBRAND. Door een ongeval met het inhalatietoestel raakte ten huize van den heer Bruggeman te Almelo de wieg in brand, waarin een kindje van drie maanden lag. Deerlijk gebrand aan hoofd en handjes werd het kind uit de bran dende wieg gered. In hoogst zorgelijken toe stand iB het kind in het Algem. Ziekenhuis op genomen (Hbd.) SCHIPBRUG AANC VAREN. Te Vlissingen is gisteren de schipbrug aan gevaren. Het verkeer erover is gestremd. DE MAAS BLIJFT VALLEN. Do Maas blijft volgens de berichten van den Rijkswaterstaat vallen. Waaneer de fabricatie, of de voorraad u\r er ar: ik cl en, den omzet, den verkoop over- treffen, geeft aan een aerio dan cent de kana U te helpen, den aftrek uwer producten ts vergrooten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3