Vrijdagr 30 November 1928 Twee dé Blad Pé^inaJ HET HOOFDSTUK JUSTITIE AANGENOMEN t DE SCHEIDSLIJN JUBILé HENRI KUIJPERS TRAJECTKAARTEN NED. SPOORWEGEN GEEN BIJZONDER DEBAT DE RAMP VAN DE „SALENTO" NA DEN STORM :V •-••■ 'i* -••„v; S&tfflKWSI Ctf&f Onze jubileerende directeur, de heer H. Knijpers. TWEEDE KAMER MINISTER LAMROOY EN DE „WELWILLENDHEID" DER KAMER De Katholieke partij tracht de Christelijke beginselen op staatkundig terrein te hand haven en te doen doorwerken. Zij ontleent haar beginselen aan de ons door God geschon ken Openbaring. Wij voelen dus gemeen schap met hen, die evenals wij althans ge- looven in het bestaan van God en rekening houden met het telt, dat Hij ziel/ openbaarde hoe zij dan ook met ons van mecning mo gen verschillen over den omvang en inhoud van die Openbaring. Hecht tegenover ons staan al de partijen, die weigeren rekening te houden met het bestaan van God en vaste godsdienstige be ginselen en voor wie in laatste instantie eigen inzicht de bron en richtlijn van alle handelingen is. Ds. de Visser, de leider der Christelijk-histo- rischen heeft den laatsten tijd de verwach ting uitgesproken, dat de klove tusschen beide groepen gedempt kon worden. Hij meende, dat het Christendom zoo'n vat op ons volk had, dat de daaruit voortvloeiende groote beginselen ook door liberalen voor ons volksleven bewaard zouden worden. „Links" heeft zijn antwoord niet onduide lijk gegeven: de vrijheidsbond er- v. -Gijn maakte bedekt zijn opmerkingen; de radi- calo liberaal Marchant zei kort en goed, dat men niet naar Gods geloof moest vragen. Het allerduidelijkst Is echter de heer Elout die in zijn „Handelsblad" schrijft: „Dr. De Visser wil dat wij de christe lijke normen die In ons volksleven zijn vastgegroeid, zullen erkennen. Als (histori sche producten. Goed. Dat kunnen en dat moeten wij. Onvoorwaardelijk. .(Maar hij wil, dat we die normen ook zullen hand haven en verdedigen. En dat kunnen wij 1 slechts ondier voorbehoud. Onder dit voor behoud namelijk, dat niet de natuurlijke l' evolutie (ontwikkeling) van 't volk zich van Idie normen afheweegt. "Want gebeurt dat, dan is dat óók Historie en als zoodanig, al3 het wordende, precies even eerbiedwaardig als het geworden©dat immers óók eenmaal het wordende is geweest. I Wij moeten, wanneer we iets zien op komen dat we verkeerd achten, zeker trachten, het te keeren, maar blijft het desondanks groeien en wordt het eindelijk 1 tot een nieuwe norm in het leven des volks, dan moetan wij het opvan- - gen en zien te lelden, maar het als nieuw etuk Historie aanvaarden. Want het wezen van het Liberalisme ligt in de erkenning 1 van gestadige evolutie (ontwikkeling). 1 En ziedaar nu de Rubicon waarover dr. De Visser ons wil zien beenstappen maar dien wij niet mogen óvartrekken zon der een stuk van ons liberale wezen achter te laten. Wij, Liberalen, willen, an ders dan communisten, socialisten en staats-socialisten, niet maken maar la- ten worden... Maar dan ook niet voor eeuwig vastleggen. Voor de Roomsohen is de geest van Au- gustiinus de algemeene norm, voor de Aruti- Revolutlonnairen die van Calvijn en voor de Christelijk-Hlstorlschen ongeveer die van Erasmus (e'n men zou er misschien bij kunnen voegen: voor de Socialisten die van Marx), maar Wij, Liberalen, hebben zulke rellgieusé of pMlosofischc kerkvaders niet (in den zin van oiiver and e r 1 ij k e autoriteit) Wij erkennen hen in hun historische waarde, maar voor ons houdt de Historie hij geen van de namen op. En dus ook niet i b.v. vóór Montesquieu. Wij aanvaarden Montesquieu evengoed en wij aanvaarden de geschiedenis n a Montesquieu. Er zal nog veel komen waarmee we het niet steeds eens zullen zijn en dat we ten slotte toch zullen moeten erkennen, aan vaarden en waardeerenals wordende Historie. Als een stuk Evolutie (Ontwik keling). Laat ons dat eene voorbeeld noemen. Met de Ohristelijk-Histoirischen erkennen wij i den Zondag niet slechts als socialen rust- I dag, doch ook ais een Christ dijken dag I van wijding. Maar het is onmiskenbaar dat tien-, ja honderdduizenden in ons land er anders over zijn gaan denken. Eu daarmede 1 moeten wij rekening houden en niet doen, alsof de Zondags-opvatting in ons volk nog die was van anderhalve eeuw geleden. Hier is een stuk Evolutie, dat wij per- soonlijk zeer betreuren, maar dat we als ©en historisch feit hebben te erkennen en te aanvaarden. Dergeiijke dingen scheiden ons stellig Principieel van de Ckristelijk-Historischen Lóopen wij van ons Historie-begrip naar hat hunne over, dan kunnen wij, zeker, meer politieke macht uitoefenenmaar nog slechts als liberale schimmen. Het Liberalisme in ons land zou dan, als realiteit, vrijwel hebben opgehouden te be staan. 't Zou nog slechts in het economi sche kunnen werkenals handlanger van de Christelijk-Hlstorlschen". Het kan niet duidelijker gezegd: de libe raal erkent geen vaststaande goddelijke open baring, geen onveranderlijke waarheden, feéen blijvende zedenwet. Hij siert alles wat ®r gebeurt met het toovcrwoord „ontwikke ling". Voor hem is de Z ondagsschending (natuurlijk evengoed „ontwikkeling" als de bchtscheidingslust of de tegennatuurlijke kinderbeperking. Misschien aanvaardt hij des noods ook de slavernij als ontwikkeling. Voor ons Katholieken is niet de geest van Augustinus een groot cn gèleerd kerk vader maar een feilbaar inenisch de aige- hQeone norm maar, zooals de leider der Ka tholieke Staatspartij het in de Tweede Ka- ]her zei: wij vinden die algemeene norm in catechismus, die ze put uit Bijbel cn voortdurende Kerkelijke leer. ij gelooven in het bestaan van God cn in et feit der Openbaringen. Naar dit geloof cht n wij heel ons leven. Zor, wordt liet verklaarbaar, dat dr. No bs op do vraag van de samenwerking tus- Tot het huldlgingscomité-Henri Kuijper.s zijn alsnog toegetreden Ir. Fr. M. Beukers, Lid van het Hoofdbestuur der Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging, Schiedam en Mgr. Prof. Dr. J. Schrijnen professor aan de R. IC Universiteit te Nijmegen. l'ORT RET PRINSES J p LÏANA. Mezzo-tint van H. M. IvRABBé. Binnenkort zal verschijnen een origineel© mezzo-tint van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, vervaardigd door deu portret schilder H. M. Krabbé. Van deze uitgave worden slechts 1000 dooi den artiest geteekende exemplaren, formaat 29 X 40 c.M. in den handel gebracht, door den Nationalen Kunsthandel, Heerengracht 435, Amsterdam. De netto-opbrengst van deze uitgave zal be schikbaar worden gesteld voor een liefdadig doel. KERSTMISVIERING OP DE HEJI.IG-LAND-STICHTING. Wie de heele viering van Kerstmis wil mee maken gelijk de Kerk dat doet in hare H. Mis sen en Officiën, vindt daartoe de gelegenheid in het Pelgrimshuls „Casa Nova" der Heilig- Land-Stichting. yier lezingen worden gehouden, waarvan de eerste op Zondag 23 December om 8 uur 's avondsde andere 3 vallen op de Vigilie. De viering van het Kerstmysterie begint met de eerste Vespers van hot feest. Na de com pleten hoeft er een bijzondere plechtigheid plaats op het terrein. De nachtgetijden en do Middeniachtmis worden gezongen 111 de Cena- kelkerk. De Dageraad-Mis in de Grot van Bethlehem. De verdeTe deelen van het Officie ■en de Hoogmis in de Genakelkerk. Voor nadere inlichtingen schrijve men aan het Klooster Heilig Graf, Heilig-Land-Stich- ting, Nijmegen, waar men steeds ook bij andere gelegenheden de Officiën kan volgen. OOSTE'NRIJKSCHE ONDERSCHEIDINGEN Bij het eerste lustrum der vereenïging Nederland-Oostenrijk. Men meldf ons uit 's-Giavenhage d.d. 29 November: Ter gelegenheid van het eerste lustrum der vereeniging Nederland-Oostenrijk zijn heden avond 111 Huize Voorhout door den Oostenrijk- schen gezant dr. A. Duffek de volgende ouder scheidingen aan bestuursleden der vereeni ging uitgereikt: Groot-officier in het Kruis van Verdienste der Oostenrijksehe republiek luit.-generaal J. F. B. Kalff, officier in dezelfde orde jhr. W. Engelen van Pijieveert en H. Ch. G. J. v. d. Mandere; ridder in dezelfde orde mr. H. A. Fels en dr. J. W. T. A. v. d. Berg de Bruyh. schen Katholieken en liberalen op staatkun dig terrein, antwoordde: „Het zou kunnen blijken dat liet niet gaat". Met het bovenstaande voor oogen behoeven wij niet naar de beteekenis van dr. Nolens' woord te gissen: het bjeteekent, dat. een sa mengaan van liberalen met ons al even moeilijk zou zijn als een samengaan met de S. D. A. T. Verkrijgbaarstelling, 0p eiken dag en elk station Meermalen is geklaagd: over de omslachtige manier, waaxop Ao.ti.iugyer het reizend publiek zich hetbezit van trajectkaarten der Ned. Spoorwegen kon verzekeren. Voor houders dezer kaarten en voor hen, die er in de toe komst gebruik van denkeu te maken, zal het ongetwijfeld een verheugend bericht zijn te vernemen, dat na 1 Januari een totale veran dering in de uitgifte wordt gebracht. Op het oogenblik wórden deze kaarten nog gareed gemaakt- door het hoofdbeBtuur der central© controle te Utrecht, dat daartoe van ieder station de verschillende aanvragen vóór den 15den der maand in zijn bezit moet heb ben. Deze afdeeling retourneert de kaarten weer naar de stations waar ze den aanvragers bij het begin der maand ter hand worden ge steld. Met ingang van 1 Januari echter zullen do bewuste biljetten doqr bet personeel van aile stations worden uitgeschreven meldt het „Hbd.", terwijl bovendien de geldigheid van de trajéetkaart eiken wiüekeürigen dag van de maand kan ingaan. Dit maakt noodzakelijk, dat alleen nog maar trajectkaarten worden afgegeven, die een maand geidjg zjjUj b.v. van den 17e tot en met den 16e. Wordt een kaart gevraagd voor onmiddel lijk gebruik, dan kan de reiziger erop reke nen, dat hij nog denzelfden dag liet biljet in handen krijgt. Bovendien, en dit is van groot belang voor hen die geregeld op trajectkaarten reizen, kan men het verzoek indienen tot maandelijksche verstrekking van een zoodanige kaart, waar door het om de dertig dagen aanvragen over bodig wordt. Als overgangsmaatregel is bepaald, dal de nieuwe trajectkaarten, die met Ingang van 1 Januari aangevraagd worden in aansluiting aan een tot en met 31 Dcc. geldige kaart, reeds van 2S Dcc. af verkrijgbaar zullen zijn tegen inlevering van de 011de, in welk geval liet nieu we biljet onmiddellijk geldig ia. VERKOOP VAN DOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDERS VERVAARDIGDE PRODUCTEN. Naar een bevredigende oplossing van het vraagstuk Het dagelijksch bestuur der Nederlandsclie Vereeniging A. V. O. had een bespreking met directeuren en vertegenwoordigers van inrich tingen, svaar door onvolwaardige arbeidskrach ten producten vervaardigd worden, bestemd voor den verkoop. De besprekingen liepen over de vraag, wat in allereerste instantie gedaan kan worden om geleidelijk tot een bevredigende oplossing te komen van het geheel e vraagstuk van don afzet, de prijsregeling etc., van door onvolwaardigen vervaardigde voorwerpen. Het bestuur wil trachten te komen tot de vorming van een centraal punt, waar adviezen Ingewon nen kunnen worden over de vraag naar welke producten navraag is en waar Inlichtingen ver strekt kunnen worden, welke voor de betrok ken inrichten van belang kunnen zijn over in te koopen grondstoffen, prijzen etc. Met algemeene stemmen werd tenslotte be sloten tot het instellen van een kleine studio oommissie, die spoedig haar werk zal aanvan gen om in zoo kort mogélijken tijd tot eed con clusie te komen. „Als men een stok wil vinden om een hond te slaan" Minister Lambooy kan in deze tijden niet roemen over groote welwillendheid ten zijnen opzichte van do Kamer. Dat een Minister van Defensie in een Kamer, waar twee partijen voorstanders zijn van directe nationale ontwa pening, steeds scherp bestreden wordt, is be grijpelijk, maar zooals dat in den laatsten tijd geschiedt ook door andere partijen, bewijst, dat er van ©enige tegemoetkoming geen sprake Is. Twee ontwerpjes van wet, waarvan het eene strekte tot vermindering van het eind bedrag der oorlogsbegrooting 1927 met een half millioen en het andere tot vermeerde ring van dië voor 192S met 297.000 gld., waar over in de stukken niets was gezegd, en die dan in den regel zonder discussie onder den hamer van den president doorgaan, gaven nu aanleiding tot een betrekkelijk uitvoerig debat. Verwondering wekte dit te m/eer, omdat er over het eene ontwerp reeds gesproken was bij de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting. Het toen bestaande misverstand was door den minister-president geheel opge heven. D© heer Tilanus vond het nu noodig om ©en waarschuwend woord te laten hooien over het niet al te lichtvaardig heen loopen over wettelijke bepalingen. OP zichzelf natuur lijk heel juist, doch dat was door dezen mi nister niet geschied, maar door zijn voorgan ger in 192S. Minister Lambooy zit alleen met de gevolgen. Dat hij pleitte voor eenige ver goeding voor hen, die in 1923 den dienst had den verlaten, niet wetende, dat later door de rechtbank beslist zou worden, dat de verleen de non-activiteit niet was volgens de wet, was heel menschelijk. Do vermindering van de begrootiug van 1927 met een half millioen deed de lieeren Tilanus en Duymaer van Twist de vraag stellen of door deze vermindering van uitgaven het legerbelang geen schade heeft geleden. Deze anget is nogal gezocht, want het wegwerken van' uitgaven op posten van de begrooting door vermindering van den een en vermeer dering van den ander, gebeurt elk jaar. Juist bij de begrooting voor het leger, dat uit per soneel bestaat, kan men te voren nooit pre cies het bedrag bepalen. Een groot deel van de gelden zijn bestemd voor levensmiddelen en daarbij is men afhankelijk van den marktprijs en van het aantal personen, dat er gebruik ran maakt. Met de oefeningen Is het al precies eender, Van het voor de oefeningen beschik baar gestelde bedrag is tot nu toe steeds geld overgehouden, terwijl ze toch ten volle tot hun recht zijn gekomen. Gelukkig zouden we zoo zeggen, maar'met: allen eerbied aan een raads man vpp de Kroon verschuldigd, als men een stok wil vinden om een hond te slaan, bestaat er altijd gelëgènh'eid toe. Het had eens anders moeten zijn. Het legerbestuur zou eens meer hebben moeten uitgegeven dan was toege- Begrafenis van twee slachtoffers. GROOTE BELANGSTELLING VAN AUTORITEITEN ENZ. Onder zeer groote belangstelling bad gister morgen op het R. K. Kerkhof te Zandvoort de begrafenis plaats van twee schipbreukelingen der „Salento", waarvan de lijken te Zandvoort zijn aangespoeld. Om tien uur werd in de R. K. Kerk door den Z.Eerw. heer Pastoor C. Wijnker de H. Mis van Requiem opgedragen. De twee lijkbaren waren voor in het middenpad opgesteld. De kerk was bijna geheel met geloovigen ge vuld'. Aanwezig waren o.a. de Itallaansche ge zant en de Italiaansche consul, de burgemees ter van Zandvoort, de commissaris van Politie aldaar, de R. K. gemeenteraadsleden en circa 125 Italianen, leden der Faselo Italiano te Rotterdam, die met hun vaandel in de eerste banken hadden plaats genomen. Na het Evangelie hield de Zeereerw. Pastoor een korte toespraak naar aanleiding van den tekst: „Ik ben de Verrijzenis en het Leven". Nadat door den Zeereerw. Pastoor de absoute was verricht, ging de stoet naar het kerkhof. Achter de kisten liepen de autoriteiten, de Italianen, die de kransen droegen en de belang stellenden. Oolc de beaard'ing werd dóór den Z.Eerw. Pastoor verricht. Bei,.© kisten wer den in één graf neergelegd. Nadat de liturgische plechtigheden waren verricht, werden door meisjes in het graf bloe men gestrooid, 'terwijl de Italianen gebruik maakten van de gelegenheid om aarde op de kisten te strooien. De groeve werd gedekt a'oor een kran3 van den Italiaanschen consul te Amsterdam, van den Italiaanschen consul te Rotterdam, van de Fascio Italiano di Rotterdam en van de Italiaansche Zeelledenvereeniging te Rotterdam. Aan alle kransen hingen linten ln Itallaansche kleuren. Terwijl de vaandrig van de FasclO Italiano het vaandel boven het graf hield, brachten de Italianen een laatsten stillen groet aan hun omgekomen land'genooten. DE MOORD TE SLUIS. Door den dader een volledige bekentenis afgelegd. ZooaLs gemeld, heeft Woensdagmiddag te Bel gische recherche te Ostende aangehouden en ln verzekerde bewaring gesteld den Belgischen koopman F. v. d. W., verdacht den driedubbe- len moordaanslag op 10 October j.l. te Sluis te hebben gepleegd. Do „Telegraaf" verneemt omtrent deze arrestatie nog het volgende: Ver dachte heeft reeds dadelijk na zijne aanhou ding 'n volledige bekentenis afgelegd. Bij zijn aanhouding bood hij in het geheel geen tegen stand. Do revolver, waarmede hij den moord gepleegd heeft, was nog lu zijn bezit. De ver dachte heeft géén medeplichtige gehad'en in het geheel geen hulp van dérden. staan, dan zou men in de Kamer eens wat ge hoord hebben. - Nog vreemder dan minister Lambooy ver ging het den Ministers v. d. Vegte en de Geer hij het wetsontwerp, waarhij ingevolge da Comptabiliteitswet de sedert 1899 bestaande visschershaven voor IJmuiden werd aangewe zen als een tak van Rijksdienst. In de stukken was niet één bezwaar geopperd, alleen is de opmerking gemaakt, dat, waar er drie ont werpen waren, als gevolg van de gewijzigde Comptabiliteitswet, men diö ter besparing van papier op één rel had kunnen drukken. De commissie van rapporteurs gaf het voorbeeld door dit met het verslag te doen, maar dat was er dan ook naar. Tegen dit ontwerp, dat dus onvoldoende on derzocht was, had de heer van Gijn groot bezwaar, omdat het de mogelijkheid opende tot hot heffen van havenrechten. De minister mocht nu verklaren med© namens zijn ambt genoot van Financiën, dat de tegenwoordig© rechten in liet algemeen niet zouden worden uitgebreid, het hielp niet. Een amendement kon niet zoo vlug in de elkaar worden gezet en daarom werd-"maar voorgesteld de beraadslaging te schorsen. Door taai volhouden van den voorzitter is het gelukt de begrooting van Justitie om kwart over zes zonder hoofdelijke stemming to doen aannemen. Veel bijzonders heeft het de bat over politie, gevangenis, rijkswerkinrich tingen, rijkstucht- en opvoedingswezen en re- classeering niet opgeleverd. De heer Kleerekoper kwam natuurlijk met kracht op voor socialistische lectuur voor de gevangenen,, Hij protesteerde er tegen, dat men wel Katholieke lectuur kon krijgen, want die was anti-socialistisch. Hij stelde hierbij het socialisme op één lijn met den godsdienst, wat onjuist is. Een dergelijke stelling is ook niet vol te houden. Mejuffrouw Meyer heeft den minister ge vraagd wijziging te brengen in de beschikbaar stelling van de ultgaanskas. Wanneer een ont slagene ineens een groot bedrag krijgt, wordt dit soms in een paar dagen opgemaakt en werkt het de reclasseering tegen. Ook heeft zij gevraagd of in de gestichten geen wijzi ging kón worden gebracht in de rust- en slaap- tijden. De minister voelde wel eenigszins de nood zakelijkheid daarvan, maar men was het er niet over eens en dan was voor hem ingrijpen moeilijk. Door den heer Bulten is gepleit tegen het cachet in de rijksopvoedingsgestichten, ook al naar aanleiding van een treurig ongeval, dat heeft plaats gehad. Deze straf vond hij uit paedagogiseh oogpunt niet te verdedigen. Een beslissing nam de minister niet. Voor den communist, die voor eenige we ken geleden direct over Kurt Vogel wilde interpelleeren, was er nu een pracht-gelegen- held om de zaak te bespreken, ze stond in de stukken, maar hij verliet de zaal. Begrafenis van een verongelukten redder. Donderdagmiddag vond te IJmuiden onder; zeer groot© belangstelling de begrafenis plaats van den met het omslaan van die reddingboot bij de pogingen om de bemanning van de Salento te redden zoo jammerlijk verdronken roeier P. Visser Hzn. In den stoet, welke het lijk van het woonhuis af naar het kerkhof vergezelde, liepen o. m. mede het hoofdbestuur en het plaatselijk be stuur der N. Z. H. Reddlngmaatsohappijd© gezant van Italië alsmede de consul-generaal uit Amsterdam en de plaatselijk© consulair- agent van dat land; de roeiers uit de redding boot, waarmede het ongeluk geschiedde, en talrijke belangstellenden. Nadat de kist, die door de roeiers werd gedragen en door zeer vele bloemstukken ge dekt was, in het graf was neergelaten, werd allereerst het woord gevoerd door den heer Tegelberg namens de reddingmaatschappij en alle reddingbootbemanningen ln Nederland, waarna een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Velsen het medeleven van de gemeente vertolkte. De consul-generaal van Italië sprak namens den med© aanwezigen gezant om de dappere redders en speciaal den overledene namens het Italiaansche volk te danken voor de dappere poging om de schipbreukelingen te redden. De burgemeesters van Zandvoort en van Bloemen- daal voerden nog het woord. Ten klofte spralk Ds. Erdmann uit IJmuiden woorden van troost Begrafenis van den loods van de Christian Michelsen. Op de algemeene begraafplaats te Vlissingen werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zeeloods C. Spuy, die te Hoek van Holland verdronk. De kist was gedekt met de vlag van de loodsen-sociëteit. Voorts waren er vele kransen, waaronder die van den directeur van het Loods wezen, d© Loodse n vereen tgi ng e n de Loodsen- sociëteit. Op het kerkhof was een groote be langstelling. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den directeur van het Loodswezen, Kolonel Artzenius, mede namens het personeel van het Loodswezen, deu Minister van Defensie, den directeur-generaal van het Loodswezen, den directeur van het Loodswezen te Harl'ingen en den consul-generaal van Noorwegen. Nadat velen, onder wie de burgemeester van Vlissingen, bloemen in het graf hadden ge strooid, dankte een zoon voor de bewezen eer. KLIPPERSCHIP GEZONKEN. Te Bruinisse zijn per roeiboot aangekomen schipper A. Visser met vrouw en 4 kinderen, wiens klipperschip „Neerlandia", geladen met zand van Rossum naar België, Woensdagavond in bet nauw van Bruinisse is gezonken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5