DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. SBSS 51ste Jaargang Zaterdag 1 December 1928 No. 15279 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS UIT SCHIEDAMS VERLEDEN- i X ring^In 'JL hand; /25 bij verte M eiken „nieren vinga. Pa Verzefcering loopt op de Toornaarden .1. eemm.l pet m.,„d in dit Med worden afgedrukt. JUBILEUM H. KUIJPERS. K. K. KIESVEREENIGING „RECHT PLICHT EN ORDE". REDE VAN DEN HEER KUIPER ï>e ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN AGENDA lv EDAMSCHE Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Alzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. 771 77 777 7 4 cnn V.;; ™>rlies van heide handen, voeten of ooeen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Vandaag viert de beer Henri Kuijpers zijn 25-jarig jubileum als directeur van onze courant. De feestdag zette hedenmorgen in met een Kerkelijke plechtigheid in de dekenale kerk van den H. Laurentins aan den Houttuin. Daar werd te half negen een plechtige H. Mis op- eedragen door den Hoogeerwaarden Heer J. van Heeswijk, Deken van Rotterdam, met assistentie van den Weleerw. Pater Quirinus O.M.C., redacteur van ,,Het Nieuwe Dagblad" en den Weleerw. Heer Kokkelkoren, hoofd redacteur van de Nieuwe Dordtsche Courant Aan het zijaltaar werd een H. Mis gelezen door den Weleerw, Pater Hyacinth Hermans O.P., redacteur van „De Maasbode". Op de eerste rijen hadden plaats genomen de jubileerende directeur, Mevrouw Kuijpers, de Commissarissen, de heeren H. G. M. van der Vijver en M. wan der Lugt, alsmede de waarnemende Hoofdredacteur, de heer L. J. M. Hazelzet. Het Kerkgebouw was verder voor een groot gedeelte gevuld door het redactie-, sdministratie en technisch personeel onzer courant. Ook talrijke medewerkers en vrienden van „De Maasbode" woonden de H. Mis bij. Verder werden opgemerkt Pastoor E. A. M. Mersel en Pastoor P. van Dorp, alsmede ver scheidene leden van het touldigingseomité uit Katholiek Rotterdam. Onder leiding van den heer F. Broekhoven Werd door een versterkt zangkoor de drie stemmige Mis van Perosi gezongen. Tijdens het Offertorium werd het „Jesu dulcis me- hioria" van Kothe uitgevoerd en na de H. Mis het „Ave Verum" van den organist P. W. h'ennigs. Door een algemeene II. Communie namen alle aanwezigen aan het plechtige dankoffer deel. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele ;1 af en aankondigingen van het Gemeen tebestuur j HINDERWET B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 29 Nov. 1928 het verzoek van J. v. Steen om vergunning tot oprichting Van «en koek- en banketbakkerij in het pand Overschieischestraat 55, kadaster sectie I, ho. 1550 met een heeteluchtoven en een elec tromotor van 2% P.K., drijvende een deeg- kneedmaclilne verdaagd, aangezien liet des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 1 Dec. 1928. Ons Partijprogram In de gisterenavond gehouden vergadering van Recht, Plicht en Orde", hield de heer Kui ter, lid van de Tweetla Kamer een redo over °hs partijprogram. In zijn welkomstwoord deed de voorzitter, üe heer Th. Mouwens, een beroep op de leden °hi propaganda te maken voor toename van het ^dental, opdat bij de vóórstemmingen der Kies. kereeniging wij een invloed uitoefenen kunnen, tueer geëvenredigd aan het aantal Katholieke kiezers. Med« vestigde de voorzitter de aan dacht op het dr. Schaepmanfonds. Er is een vluchtige berekening geweest, dat iedere kie- Zer gemiddeld een gulden zou geven. Daar- zijn w« er niet af. Er zijn meer kiezers ie geen gulden kunnen geven, dan die meer Beven kunnen. En deze laatsten moeten voor eersten inspringen. En spr. zou hier toch ®ven een raad willen geven. Er zijn er die voor ot dr. Schaepmanfonds niets zeggen te voelen; biaar laten zij, die dat zeggen, zich refereeren ®ja'i degenen, die van de betere kennis van het Schaepmanfonds overtuigd zijn, de waarde van op hoog en prijs stellen. Tenslotte vestigde de voorzitter nog even de j"dacht op de jaarvergadering van Januari, n welke vergadering de secretaris aftreedt. ervoigens betrad de heer Kuiper het podium ÜQ1' zijn rede over: „Ons Partijprogram" 0 etl6rland, aldus de spreker, staat weer aan v°oravond der verkiezing van de Tweede 'ner- der Staten-Generaal. beUZe komt vooir steetds grooter proble- ÏO(L,]te staan' niet hechts in geestelijken, in sdienstigen zin, maair ook op maatschap pij, c terrein. Die problemen worden in ze- en zin door de staatkundige verhoudingen - UWi K rageo en gefltelid. Positie die wij katholieken in ons land op het oogenblik innemen, gaat boven onze numerieke sterkte uit. Onze positie is be voorrecht, maar we dragen daarvoor ook een groote verantwoordelijkheid. WTe hebben die positie te bewaren, te versterken, te consoli- deeren. Ons partijbureau moet ons de noodige outil lage geven voor onze staatkundige partij; we moeten voor de staatkundige partij heb ben een zelfde bureau als voor onderwijs het Centraal Bureau voor onderwijl en opvoeding, volkomen in staat onze partij op te voeden volgens de eisehen van onzen tijd. Andere po litieke partijen hebben zulk een bureau wel, en anders komen wij achteraan. Het program voor onze Katholieke partij is nog geen week oud. Schiedam is er dus vroeg bij en spreker looft die activiteit. Dit pro gram heeft een zeer zorgvuldige voorberei ding gehad; het is reeds anderhalf jaar in voorbereiding. Aan twee punten, de belasting- paragraaf en die der verhouding van werkge vers en werknemers, dit laatste volgens den voorzitter der Kamerfractie het allervoornaam ste punt, werden twee afzonderlijke vergade ringen van den partijraad gewijd. Het Is een verkiezingprogram. De punten, er van moeten, voor zoover van ie Katholieke partij afhangt, in de komende vierjarige periode verwezen lijkt kunnen worden. Het ts als zoodanig oen uitvloeisel van hot beginselprogram van 1896 het werk van dr. Schaepnxan en van het meer breede werkprogram van 1922. Als weekprogram moet het kort zijn; toch is het tot 50 artikelen uitgedijd, liet zou spr. dan ook niet verwonderen, als over vier jaar dat program niet geheel tot uitvoering was ge bracht. Maar omdat wij geeu meerderheid heb ben en als regceringspartij eventueel, met an dere partijen rekening zullen moeten houden, is het good dat wij keuze hebben. Het program is er en het is goed. Spr. lichtte dan de 12 paragrafen waarin het is onderverdeeld nader toe. De eerste paragTaaf stelt de algemeene be ginselen, de principieele verlangens voorop. Hier worden vijf zuiver Katholieke verlan gens, voor onzen tijd van het grootste ge wicht, naar voren gebracht: het hooghouden van het gezag, waaraan het geestelijk-gods dienstig en het stoffelijk welzijn onafscheide lijk verhonden is; het huwelijksrecht; de ouderlijke macht; de belangen dor kinder rijke gezinnen, de bestrijding der openbare onzedelijkheid, het zijn alle groote problemen van onzen tijd. Voorts vinden we bier de verbetering van het huwelijks-goederenrecht, handhaving van het parlementaire stelsel; wegneming der belemmering van de vrijheid der godsdienst uitoefening in Ned.-Indië In dit verhand spreekt men ook graag van processievrijheid en het Pauselijk ge zantschap. Deze beide punten staan echter niet op het program. Deze weglating is niet geschied terwille van het herstel der Coalitie, zooals wel gezegd wordt. Het probleem der processievrijheid is alleen op te lossen door wijziging der Grondwet (Hoofdstuk VI, verhouolng tusschen Staat en Kerkgenootschapen). Bij de vorige grond wetsherziening was die processaevrijbeid er aanvankelijk in betrokken, maar omdat de vereischte twee-derde meerderheid er zeker niet voor te vinden was, werd ze terug genomen. In de komende vierjarige periode is grondwetsherziening niet te verwachten. Zet ten we dezen eisch op het program, dan zou het karakter van het program dat voor vier jaat is, totaal veranderen. Het Pauselijk gezantschap kan wèl zonder grondwetsherziening hersteld worden, maar het is geen principieel punt. Een gezant van den Nederlandscben staat te Rome is geen Katholiek, doch een staatkundig, een landen- belang. Onze Katholieke belangen worden te Rome behartigd door Mgr. Eras. Het staat zoo, dat het zelfs heelemaal niet zeker is, dat men te Rome gesteld is op een Neder- landsch gezant, na al wat er de laatste jaren gebeurd is (11 November 1925). De tweede paragraaf is de onderwijs- paragraaf. Handhaving der gelijkstelling voor beide soorten van onderwijs met, uitsluiting van ongewenschte verhoudingen en ongemoti veerde uitgaven. Ons onderwijs is duur, maar goed. De onderwijsbegrooting loopt over de 150 millioen, 25 pet der geheele staatsuitgaven. Dat zijn nog alleen de kosten van den staat, niet die der gemeenten. De salarissen van het lager onderwijs beloopen ongeveer 90 millioen. Ongeveer een derde der kinderen gaat op de Katholieke scholen.. Tengevolge van de bezuinigingsnoodzaak is de laatste jaren op de hooge uitgaven toegezien en er zijn ideeën ontstaan, waar wij Katholieken niets voor voelen. Ideeën als dat de Staat niet verplicht is overal dat onderwijs te geven, wat de ouders voor hun kinderen wenschen, of dat het eigenlijk voldoende zou zijn als de Staat zorgde dat de menschen lezen, schrijven en rekenen kunnen scholen van 4 df 5 klassen. Wilde men méér onderwijs, dan moesten de ouders dat zélf behartigen. Daarmee zou men dan de salaris sen ook met 2/7 kunnen verminderen. Voor onze Katholieke scholen zou dat zoo heel erg niet zijn, maar de openbare school zou de armenschool worden. Het zou practisch de gelijkstelling breken. Maar wij Katho lieken voelen ons evenzeer verantwoordelijk voor de belangen van het openbaar onderwijs. Wij willen geen achterstelling van het open baar onderwijs. Zoo zit er heel wat in dat eene puntje. We willen d;e gelijkheid uitstrekken tot het voorbereidend (fröbel)onderwijs, het nij verheidsonderwijs en 't buitengewoon lager- onderwijs. JVaarwm gaaj^ we niet verder? Omdat VóóR VIJFTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Courant" van 6 December 1878. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd een adres van den heer W. J. Wisse om concessie voor den aanleg en de exploitatie van electrische ver lichting van de hand gewezen. Door den voorzitter werd het afwijzend advies van B. én W. toegelicht met de bemerking, dat, naardien door het gemeentebestuur bet be ginsel ds aangenomen van eigen aanleg en exploitatie der gasverlichting, het is aan te nemen, dat, indien vroeger of later tot eene electrische verlichting mocht worden overgegaan, de gemeente daai ook die ver lichting voor eigen rekening zou doen aan leggen en exploiiteeren. Uit hetzelfde nummer: Aan de verschillende gevers van bijdragen voor den bouw van de R. c. Bijkerk aan den Singel alhier, is uitgereikt eene fraaie teeke- ning, voorstellende een gezicht ter zijde op dat gebouw, alsook op de pastorie. Naar de teekening te oordeelen zal deze kerk, in gothische bouworde als kruiskerk op te trek ken, een waar sieraad onzer stad worden. VóóR VIJF ER TWINTIG JAAR Uit de ,;N. Sell. Ct." van 1 December 1903: In -hun nader advies inzake de bekende Gaathuisplannen zeggen B. en W., dat zij zich geheel kunnen vereenïgen met het schrijven van regenten van het St. Jaeobs- gasthuis en ook hun het plan van ver bouwing van het gasthuis eon afdoende verbetering schijnt. Mocht evenwel de Raad wenschen terug te komen op zijn beslissing van 23 Decem ber 1902, waarbij het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuw gesticht en afstand van het oude aan de gemeente, werd verworpen, dan aarzolen B. en W. niet te v erkiareu, dat <Xc-e wpiosssing Van het vraagstuk hun de beste blijft voorkomen. Uit de „N. Scb. Ct." van 4 December 1903: In de jaarvergadering van de Bondsspaar bank van de afd. Schiedam van den Ned. R. IC. Volksbond werd meegedeeld dat in het eerste boekjaar 1900/1 werd ingelegd 7.682.18 in het tweede boekjaar 1901/2 4183,54% en in het thans geëindigde boek jaar 7720.23. Den voorzitter-, den heer J. H. Fredericks, werd veel lof gebracht voor zijn toewijding. gelijkstelling van middelbaar-, voorbereidemd- hooger- en hooger ondemvijis grondwets wijziging vereischt. Hier kan alleen gesub sidieerd worden. Wat het vervolgonderwijs betreft, vraagt het program cursus-onderwijs, zich aanpas send aan de belangen van de streek. Voor dit cursusonderwijs heeft de commissie-Van Wijnbergen een wetsontwerp voorgesteld nog wel binnen een jaar waarin dat cursus onderwijs geregeld is. Volgt de financieele paragraaf, met op den voorgrond: behoud van het financieel evenwicht: dan belastingverlaging voor zoo. ver algemeene economische, sociale en cultu- reeie belangen daarvan geen nadeel onder vinden. En op den voorgrond wordt gesteld vermindering der verbruiksbelasting;. Het dringende van belastingverlaging is slni(js 1925 verminderd; de belasting js met 70 A 80 millioen verminderd; en de draagkracht is sinds 1925 aanmerkelijk verhoogd. We mogen op het oogenblik weer denken aan constructieve politiek. Het program vraagt voorts belasting op middelen van gemak en weelde en vermin dering van belasting op eerste levensmidde len; dit be teekent dus een verplaatsing der belasting van nooddruft naar weelde. Verbetering van de ealarieering Van het overheidspersoneel door herziening van het bezoldigingsbesluit en van de overige loon regelingen. Zooals het hier staat gaat spr. met het punt volkomen aceoord. Het amende ment van den. kieskring Dordrecht is vol komen overgenomen. Men heeft herhaaldelijk geroepen: het bezoldigingsbesluit 1920 moet terugkomen. Maar aan dat bezoldigingsbe sluit hebben we niets meer. De ambtenaren zouden daarmee zichzelf in de vingers snijden. Toen in '27 de commissie Stork en Iden- burg een salarisregeling moest maken, ging ze uit van 1913; ze vroegen hoeveel is het leven duurder dan in 1913 en ze hebben een zeker bed rag op dat salaris van 1913 gelegd. Ze stelden als basis: index cijfer 1913 is 100 en voor 1919 is het 312. Dat was de basis. Maar op het oogenblik is het indexcijfer 154. Houden we dus reke ning met dat bezoldigingsbesluit 1920 dan zouden alle salarissen thans aanmerkelijk verminderd moeten, worden. En daarom moeten we over dat bezoldigingsbesluit 1920 heelemaal niet meer praten. De behoeften zetten aanmerkelijk uit. Na 1920 zijn onze behoeften uitgegroeid; we hebben veel meer noodig; nu we alles weer koopen kunnen, de productiemogelijkheden zoo zeer zijn ge stegen, is de behoefte ook grooter geworden. Met de verhoudingen van 1920 kunnen we geen rekening meer houden; we leven in een anderen tijd. Afschaffing van belasting op lokaliteiten waarin een beroep of bedrijf wordt uitge oefend, ls een belang van den midden stand. De paragrafen 4 en 5 Bultenlandsch beleid en Defensie hangen met elkaar samen. We moeten meewerken met de vredesgedaohte van Paus Beuedictus XV (nota aan de mogendheden van 1 Augustus 1927). We zullen in de onvolmaakte wereld altijd ge schillen houden, maar we hoeven daarom niet te vechten, 't Is ook niet juist; ge schillen uitvechten brengt nog niet tot betere rechtsverhoudingen. Geschillen mjoeten de wereld uitgeholpen worden door scheids rechterlijke beslissing. Een middel daartoe is vermindering der geweldige bewapening, gelijktijdige en wederzijdsche vermindering der bewapening. Hiermee staan we tegen over de sociaal-democraten. Eenzijdige ont wapening vormt een aan trekkingspull t voor kwaadwilligen; 't is een uitlokking voor een conflict in omstandigheden van span ning. We hebben een zeer beperkte bewape ning, nog niet de helft der Belgische; hier wordt 5% maand gediend, in België 8%, 10 en 12 maanden. Het Belgische leger is feitelijk driemaal zoo sterk als het onze. We geven in beperking van bewapening een voorbeeld aan Europa, en we mogen niet verder gaan, omdat we dan een oorzaak zouden worden van onrust. Paragraaf 6. We willen Indië opvoeden tot zelfbestuur, onder leiding van Neder land. Indië is er zelf het best bij, dat Nederland de leiding houdt, anders zou een ander het doen, en dat zou niet heter voor Indië zijn. In de paragraaf handel en nijverheid is het o ndcr handel i ngïtari ef opgenomen. We kunnen niet toestaan dat anderen hij ons maar invoeren en eigen grenzen gesloten houden. Da afdeeling Handel aan het depar tement is niet op de hoogte van haar tijd. Paragraaf 8 is de middenstandsparagraaf: verkoop op afbetaling; cadeaustelsel; wette lijke regeling der positie van handelsreizi gers en handelsagenten; oneerlijke concur rentie worden er in besproken. Het eerste, koop op afbetaling, is een moeilijk probleem, door sommige economen tot eon systeem, een stelsel verheven. Door op afbetaling te koopen, beschikt men over toekomstige koopkracht, waarvan men toch niet zeker is. Moet men dan bet gekochte weer afstaan, dan voelt men den tegen spoed dubbel. Zoo is de verkoop op afbe taling een groot gevaar. De landbouwparagraaf houdt zich in hoofd zaak enkel bezig met het pachtcontract. Voor de groote massa van de kleine hoeren is het van het grootste belang dat ze niet geheel afhankelijk zijn van den pachtheer. Spr. heeft hier grievende onrechtvaardig heden ontmoet. Hoofdstuk 10, Arbeid, bevat niet minder dan 12 artikelen waarvan do eerste 4 zich bezig houden met de bedrijfsorganisatie. Zoo als hier de kwestie der bedrijfsorganisatie is geformeerd, is ze geregeld zoo goed en zoo ver als het op bet oogenblik mogelijk ls. Uitzondering is nog gemaakt voor de ver- ordende bevoegdheid. Deze is hier nog niet opgenomen, omdat die de eerste vier jaren nog niet mogelijk is. Spreker heeft die ver ordende bevoegdheid herhaaldelijk bepleit. Strijd in de arbeidsverhoudingen heeft het zelfde karakter als oorlog; niet het recht, maar de macht zegeviert. Niet de machts factor, maar recht en redelijkheid moet echter beslissen. Maar dan moet ook een statuut bestaan in het bedrijfsleven, dat verordenende bevoegdheden heeft omtrent de geheele arbeidsverhouding. De geestes gesteldheid dat zulk een statuut zou kun nen worden ingesteld is er echter nog niet. Bij de werkgevers leeft nog te zeer de liberalistische geest van vraag en aanbod; bij de arbeiders de socialistische geest van den klassenstrijd. Langs den in het program aangegeven weg kan in'usschen het terrein voor de verordenende bevoegdheid der be drijfsorganen woa-den voorbereid. Sociale ver zekering, invoering (en uitvoering!) der ziektewet, verbetering der ouderdoms- en invaliditeitswet, regeling ddr weu-kloozem- zorg, wettelijke regeling der vaeantie enz vindt men mede in deze paragraaf opge nomen. Van de 1.200.000 industrie-arbeiders hebben ongeyeer 350.000 vaeantie. Dat is een percentage, grooter dan spr. had ver moed. Het aantal gehuwde vrouwen in de fa- briekeu neemt meer toe en ook hier moet de wet ingrijpen. Dan is er nog een paragraaf voor be houd van het natuurschoon en een betref fende de volkshuisvesting. Ook op dit laatste gebied kan nog veel gedaan worden, speciaal voor de groote gezinnen. We hebben een friseh program, waard dat we er voor in het vuur gaan. Moge het succes er aan evenredig zijn. (Applaus) De voorzitter dankte den inleider voor zijn duidelijke, zakelijke uiteenzetting. Spre ker hoopte' dat vele kiesgerechtigden zich als lid der R. K. ICiesvereeniging zullen laten inschrijven. Voorts sprak de beer Mouwens nog eenwoord van aanbeveling voor de vergadering volgende week Vrijdag van de R. TC Radio-vereeniging „St. Liduina" De Zondiagdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen van den Broek, Schoolstraat 9; Groenenwegen, Lange Haven 102; Dr. Hoogendijk, Tuinlaan 74. Geopend zal zijn de apotheek van den heer J. H. Evens, Lange Haven 81. lederen Zondag Patronaat St. Dominicus, Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambroslus 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe- title R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo: Perosi, Gebouw R. K. Volkshond. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicua zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat* van half acht tot negen uur, lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering ^Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tof hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring, L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot hei verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken; gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht led ren Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur Is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlf Doele, Doeletuin. Vrijdag 7 December R. K. Radiovereeniging „St. Liduina". Twe* de groote radioavond. Gebouw R. K. Volks» bond. VOLOP IN DE WINKELWEEK Mercurius 11 I Tijdeus de winkelweek zet ieder winkelier zijn bestje beentje nog eens extra voor en aller lei reclames worden uitgedacht om de men schen tot een bezoek aan den betreffenden win kel te bewegen. Zoo beeft o.m. de N.V. Druk kerij en kantoorboekhandel Mercurius" in plaats van het ouderwetsche ganzenbord een „Mercuriusspel" het licht doen zien. Voorta is door deze firma een reclame zoekwedstrijd op touw gezet, waaraan voor ruim 100 gulden aan prijzen is beschikbaar gesteld. Iedereen die bij Mercurius een bedrag van minstens 50 cents besteedt, kan gratis aan den wedstrijd deel nemen. Wa Boer Krillis schreft! 'k Sein vroeger wel 'r is in Skiedaom ge- wiest oan d'oevers van de Moas. 'k Wiest doat'er veul jeneever gemaokt wier, As'k doan noar os Jan gong, die woant in de Ketel, gong 'k altied doar d'oogstraat. Ike koan nooiat glooven, dast Skiediaom zukke schoane wienkels aar. 't Was in de tied toen as dat'er noar Hotted-am nog eene stoamtram gong. Nauw is d'r zoo as'k gesien heb 'n elektrike tram gekomme en woarachtig nog van die groate otto-bussen oak! 'k Sein 'r waarachtig van verschrakken. Nauw goane zeker al die minsen, welieke in Skiedam woane noar Rot- tedam mee die diengers. 't les toch wal aarig veur die schoane win kels van Skiedam! 'k Wêt zeker, da daar in Skiedam net zo- veul schoans en koekoap te koapen ies. as in die groate stad. As ik mee ons Mie, toen da'k sellevers ook nog in Skiedam woande, wa koapen gieng, kon 'k altied goed sloagen. 'k Geloof toch, dao't die vienkels'.and hiere zeker goed „bei" les. Maar as gullie allemoal oe senten noa.r Rot. tedam briengt en doar goat koape alles wat gullie veur oe dagelijks gebruik noadig het, en g'et in Rottedam wa vergitte, wa frems of so en gullie kan 't hier dan nie krijgen, dan wier 't er geseid: Sie de wel, ge kunt hierre niks nie krij gen oak! Da's nie rechtvoai'dig! Ge mot hier, as oe hier oe senten verdient en woant, al oe artikels ïer koopen, dan sul'do sien, da't ge hier seker zoo goed sloagen' kunt as In de stêd. Ge bringt doar oe eige ploats mie om 'oog en al!e mensen sein d'r doan mee geboat. Ge mot nou er's, in deze winkelweek goan sien! Koop dus na diese wienkelweelt altied in oe eige ploiatstke. 'k Doen 't mien eeie leve lank en 'k voar er wel bie. Met veule groete voan mij 1 oe dienswillige KRILLIS. Piendorp, 29 Nov. 1928.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1