MAANDAG 3 DECEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 OP DE WOESTE ZEE na vijf dagen vechten even ver. UIT VLAARDINGEN LHT MAASSLUIS LAATSTE BERICHTEN MGR. DR. A. C. M. SCHAEPMAN de proefpolder andijk. DE KATHOLIEKEN EN HET BIOSCOOPVRAAGSTUK 3^ WISSELKOERSEN te ROTTERDAM. Hoe de sleepboot „Utrecht" werk had aan den tanklichter „Frisia". Dezen morgen hebben wij een onderhoud gehad met den kapitein van de sleepboot .Utrecht" (Bureau Wijsmuller), welke boot op Vrijdag 16 November van Hamburg was ver trokken met de Frisia" een tanklichter van 1250 ton (Phs van Ommeren's Scheepvaart Bedrijf). De sleep geraakte in den jongsten storm en daar de „Utrecht" ver en ver over tijd was, waande men de beide schepen als Verloren, totdat eindelijk de geruststellende tij ding kwam, dat de sleepboot en de lichter be houden in Cuxhaven waren aangekomen. Wij laten hier de kapitein van de sleepboot Utrecht" de beer W. van Rijswijk aan het tvoord, over zijn vechten met de woeste zee, die hij nog nooit zoo wild en barbaarsch heeft Bezien. Vrijdag 16 November, aldus kapitein van Rijswijk, ben ik met den tanklichter „Frisia" Van Hamburg vertrokken. De „Frisia" had slechts 700 ton lading en lag derhalve hoog op het water. Den anderen morgen Zaterdag 17 November waren wij genoodzaakt bij Cuxha- Ven voor anker te gaan, daar het weer zeer 1 slecht was. Vier dagen zijn wij in de haven Van Cuxhaven blijven liggen. Lcu 21sten November Woensdag was de wind gaan liggen en wij verlieten Cuxhaven. Bes avonds kwam de wind weer opzetten. De kracht was vier. Wij hadden last van koppige Zee. De „Frisia" hadden we genomen op langen 1 tros, d.w.z. de „Frisia" lag plus minus 300 toeter achter ons. Toen wij des avonds geko- toen waren bij :bet vuurschip Norderney, zak te do barometer zeer wenig en wij besloten door te gaan. Wij koersten naar Borkum- Vuurschip. Alles ging nog naar wensch, totdat 15 mijl ten Z. W. van Terschellingcr bank-' Vuurschip de wind nog meer kwam op'.etten. Het was Donderdagavond 22 November. De kracht van don wind was zes de barometer zakte schrikbarend. Daar wij bang waren ge worden voor een storm N. W. kozen wij de Volle zee. Eerst Vrijdagmiddag drie uur pas- Seerden wij Terschellingerbank-vuurscbip, Waaruit wel is op te maken, dat wij hebben tooeten boksen. De barometer liep terug tot 730. Het was eeu j Besloten lucht met regen. Des avonds om 8% Uur schoot de wind naar het Westen. De baro- i toeter liep terug tot 722% en er kwam een ge weldig opgaande zee. Met het oog op het bre- ken van den tros, draaide de machine slechts 80 slagen. Vrijdag 23 November in den avond, toen kon den wij het niet meer houden. De wind was opgaande, de storm geweldig. Om te voorko- toen dat wij zouden uitschieten, koerste ik de Sleep N. W. met den kop naar zee toe. Om tien I Uur was de storm een orkaan gelijk. Alles kraakte aan dek en het was een geloei om er bang van te worden en dat wil voor een zee- laan iets zeggen. Wij verminderden het draaien tot 40 slagen. Om kwart over tien, wij lagen dwars in zee. Opeens geweldige zee van huizen-hoog ende kolossale tros brak als den rietje. Terstond werden de machines stopgezet. Met zeer veel moeite onder het vliegende storm- j Weer, probeerde de geheele bemanning be- staande uit 12 koppen den tros binnen te ha- ten. Telkens kwamen liuizen-hooge golven over ons heen. Binnen een uur hadden wij den tros Linnen, dank zij het moedig optreden van de iaanschappcn. Hierna stoomden wij met volle kracht naar den lichter, die geheel machteloos uan dè woedende kokende zee was overge leverd. Zoodra wij een halve mijl <le „B'risia" waren Voorbij gestoomd, stopten wij de machine en gingen voor zee liggen. De lichter dreef om de Oost en kon hoegenaamd niets uitvoeren. Aan boord van de „Frisia" waren zes man. Een direct gevaar voor stranden was er niet en daarom gaven wij te kennen liever nog Iets te wachten met het werpen van eien nieuwen tros, totdat de zee wat bedaarder zou zijn ge Worden. In den middag van Zaterdag 24 November Was de wind van W. naar W. N. W. gedraaid. De storm was wel iets verminderd maar de zee tvas nog steeds opgaande. Met vlaggetjes sein de kapitein Rees van den tanklichter „Frisia" >,om vast te maken" daar gevaar voor stran ding lang niet was uitgesloten. wij maakten direct onzen nieuwen tros ge reed. Toen wij binnen een uur klaar waren stoomden wij voor den kop van den lichter Jungs. Dit was zeer gevaarlijk, want de zee had ons wel boven op den tanklichter kunnen herpen. Maar het moest! Reeds bij onze eer ste poging, gelukte het den tros aan boord van de „Frisia" te krijgen. Wij vierden den tros °P volle lengte. Wij waren toen 18 mijl N. O- t'un Ameland. Maar 's Zondagsmorgens 25 No vember kwam de wind weer opnieuw opzetten, "ij was W. N. W. Wij koersten naar den ^Vest-gr Eems gasboei, doch om elf uur 's mor- I Ëens kozen wij weer de volle zee. Weer kwam een orkaan opzetten en de strijd begon op hieuw. i werden wij teruggeslagen en om -..,0 Zondagavond 25 November waren wij j ,'eer N. O. van het vuurschip Borkum. Maan- ugochtend om tien uur passeerden wij weer net vuurschip Norderney, wij waren dus to- kal teruggeslagen. In den nacht van Maandag November kwamen wij weer in Cuxhaven man. 21 November hadden wij Cuxhaven ver- a(en en 26 November kwamen wij er weer to'ug, na vjjj ,jagen van yreeselijk vechten te- «ten -een zee, die wij nog maai- zelden zoo wild lebben gezien. Pen - -e eenigste schade die wij hebben opgeloo- :1' is gebroken verschansing, een weggesla- 8loeP en een gebroken patrijspoort. Van jJ 'lrïasavond tot Zondagavond is de geheele 1 r ',lannlnS aan het werk geweest, zonder te V p. 1"oen de reis was afgeloopen en wij t0 !aven binnenkwamen, hadden wij nog 70 kolen aan booFd. Op de Elbe-rivier lagen w-f-,! «hn. schepen op beter weer te tem6*" 'nireau Wijsmuller mocht van den kapi- ontvang tle bet volgende schrijven i ,bemJÜU Vo* b>f over kapitein en leden van de ;gaamJUling vau l,w Neepboot „Utrecht" aan- 'da 0 Prestatie en heldenmoed waarmede zij vzeesleepvaart hebben hooggehouden. MOTORSPUITEN IN DIENST GESTELD Stoomspuit 3 Is thans vervangen door een motorspuit welke geatatlonneerd Is aan dien Boezemsingel. Stoomer 5 is eveneens dooi- een motorspuit vervangen. Deze motorspuit Is aan de Brielsche Laan geetationneerd. COLLECTE De ouder de H.H. Missen gehouden jaar* lijksche „groote" collecte voor do armen heeft opgebracht f 1.30S.45 (in 1927 1436 en In 1926 1305). Namens het R. K. Armbestuur wordt aan alle milde gevers hartelijk dank gezegd. PLECHTIGE INZEGENING De plechtige Inzegening van het nieuwe R K Gesticht voor ouden van dagen en toboefifcigen za'l plaats hebben morgenoohtend om 10 uur, VEUZEKEiRING INZAKE INVALIDITEITSWET Aangezien bat overheidspersoneel niet ver- zekeringspllchtig Is, Is door de afd. Vlaar- din-gen van den Ned. Bond van Personeel In Overheidsdienst een adres aan den Raad gericht waarin verzocht wordt het mogelijk te maken, dat rechten, als bovenbedoeld, ook op hot gemeentepersoneel van toepassing wonden gebracht. FILMVERTOONING Door bemiddeling der commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs te dezer plaatse, zal heden en Dinsdag in de groote Beurszaa.1 van het Handelsgebouw do vertoo- ning plaats vinden van de film: „Billiton, het tweede tin-eiland", nog gevolgd door een paar grappige rolprenten. Plm. 1000 kinderen zoowel van openbare ais van_ bijzondere schoilen, zullen de vertooning bijwonen. ORANJEVER EENIGINO Ten Raadiimze van Vlaardiuger-Ambacmt had onder leiding van den burgemeester, een bijeenkomst plaats met leden van e V01 schillend® vereendgingen, teneinde te komen tot de oprichting van een Oranjevereemging. Na eenige bespreking werd een voorloop® bestuur aangewezen, bestaande uit de veeien G. J. G. Winikes, vóorz.; J- de Wilt, wiaarn. voorz.; A. Vorkade, secretaris; V. Henne- veld, waarn. seer, en W. v. Vliet penmngm. JUBILEUM Op 1 Januari a.s. hoopt de heer H. SpndJt zijn zilveren ambtsjubileum bij de po- i 'ie alhier, te herdenken, waarvan reeds 3 jaren als hoofdagent van po-lltie titulair. i] ee gedurende veertien jaren hij de Kom Neci. Marine gediend, zoodat hij een onafgebroken diensttijd heeft bij Rijk Gemeente van 39 dienstjaren. COLLECTE VOOR DE ARMEN De gisteren tijdens do H. H. Missen gehouden jaarljjtoscbe „groote" collecte voor de Armen heeft opgebrachht 1.308.45 (v.j. 1.436). VISSCHERIJ Alhier binnengekomen VL 86 C. Storm met 38 last; VL 103 T. Eyigeiiraam mat 34 -last; VL 49 R. Bot met 5 last. Betaald werd voor volle haring E. W. 16.40 - 16.80; volle haring kan. 15.00 15.40; ijle ba lling E. W. 14.20; ijle haring kan- 13.20; stenrhsulng 11.80 13. CONCERT De bekende Nediërlamdsoh zangaras Mevr. Notrnd-ewier—Reddingius heeft geconcerteerd in de Groote Kerk. Haar zoon bracht eenige num mers op de fluit ten gehoore. Medewerking verleende de heer Ant. van der Horst op het orgel. Het was «en. schitterende avond. COMITë OPGERICHT. Hier ter stede is sen comité opgericht dat lijsten ter teekening zal aanbieden, waarin het gemeentebestuur verzocht wordt een water.. keeriog te bouwen in den vorm van een sluis nabij de spoorbrug. Het comité bestaat uit vele vooraanstaande bewoners en groote zaken lieden. VAN DEN HOOIBERG GEVALLEN Een vreeselijk ongeluk i Te Nieuwleusen is de 17-jarige dochter van den landbouwer S. van den hooiberg in een hooivork gevallen, waarbij de tanden haar in het onderlichaam drongen. Het meisje is na korten tijd aan de gevolgen overleden", meldt de „Zw. Crt." FOSTZEGELNIEUWS De kinderzegcis niet in roltanding De centrale propaganda-coramissie voor de kinderpostzegels en kinderbriefkaarfen maakt bekend, dat de kinderpostzegels, die van 10 December to-t 10 Januari a.s. zuilleu worden utfecigeven, 'in strijd met de hieromtrent tot dusver ontvangen toezeggingen, niet in de z.g. roltanding zullen verschijnen. Ilct formaat der nieuwe zegels blijkt zulks niet toe te laten en herstel is niet mogelijk. Ten zeerste wordt betreurd, dat aan zegels, waarvan de opbrengst geheel aan het hulp behoevende Nederlandsche kind ten goede komt, niet allereerst die eisclien worden ge steld, die een algemeen gebruik mogelijk ma ken. Het ontbreken van zegels met roltanding zal niet nalaten, een ongunstigen invloed op de opbrengst uit te oefenen. Geheel hersteld Mgr. dr. A. Schaepman, president van liet Seminarie „RijsenbuTg" komt heden weer ge heel genezen uit het ziekenhuis te Bussum terug om na een korte nakuur weer zijn ge wone bezigheden te hervatten. VAN DE R. K. UNIVERSITEIT Ambtsaanvaarding prof. mr. \V. Duynstec C.ss.R- Hedenmiddag heeft de Zeereerw, Pater mr. W. J. A. J. Duynstee C.ss.R. het ambt van hoogleeraar aan de Katholieke Universiteit aanvaard mat een redie over 't onderwerp: de leer der straf van dan H. Thomas van Aquino. DROEVIG AUTO-ONGELUK Een meisje aan de verwondingen bezweken DE POOLEXPEDITIE VAN BYRD. Het op Vrijdag vastgestelde vertrek van de Pool-expeditie van commandant Byrd naar de Baltin-bocht is, volgens berichten uit Welling ton, tot Zaterdagmiddag uitgesteld. De toe stand van het ijs is volgens de jongste be richten van het ss. „Calarsen" op het oogen- blik vrij gunstig. Te Eindhoven heeft in den Klooaterdreef een aanrijding plants gehad. Hot dochtertje van den heer W. uit de St. Petrusstraat werd hij het oversteken van den weg door een niet bela den vrachtauto aangereden en moest in ern- stigen toestand naar het ziekenhuis gebracht worden, waar zij aan de gevolgen overleden -is. Die chauffeur van den vrachtauto zag bet kind te laat, om tijdig te kunnen stoppen. De kleine kwam achter een stilstaanden auto te voorschijn. BRUTALE INBRAAK Bij den kantoorhouder In den nacht van Zaterdag op Zondag is een brutale inbraak gepleegd bij den kantoor houder van iheit hulppootkautoor te Ros malen. De marechaussee heeft de zaak in onder zoek genomen. Het fnat i wat er ontvreemd is. Dat mÊn met hrutale inbrekers heeft te doen, blijkt «wel uit het feit. dat de onwelkome gasten, die door den kantoorhouder In hun werk werden gestoord eenige schoten uit een revolver hebben ge lost. DE VAN GOGH-VERVALSCHINGEN "7* EEN BOND VAN KATHOLIEKE DIRECTEUREN IN FRANKRIJK De bisschoppen leiden de actie. Parijs, 24 November. De Duitsche politie komt naar Amsterdam Do kunsthandelaar Otto Wacker, de man, die de van Gogh's, welke als vervalscht wor den beschouwd, in den handel heeft gebracht, had Zaterdag met zijn rechtskundig advi seur te Berlijn een onderhoud met Kriminal- rat dr. Uelzen. Het leidde intusschen niet tot bijzondere gevolgen. Wacker weigerde de her komst der schilderstukken mede te doelen Volgens zijn zoggen heeft hij een expert twee maal de brieven van zijn Russische opdracht gevers laten lezen, doc.h de waardevolle docu menten daarna vernietigd, om misbruik er van te voorkomen. Tot dusver is er nog geen vervolging tegen Wacker ingesteld. Het door de politie verzamelde materiaal Is bereids ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Naar bericht wordt, zullen spoedig eenige Duitsche politiemannen naar Amsterdam ko men. Ze zullen o.a. hun licht gaan opsteken bij Dr. Baart de la Faille- Looiden 12.07)4, Berlijn 59.34, Parijs 9.13, Belsië34.61%, Zwitserland 47,96;/,, Amerika 2. 4S 15/16, Oostenrijk 31.99, Denemarken 66.36, Zweden 66.51, Noorwegen 66.36, Spanje 40.20, Italië 13.04%. Het onderzoek in den afgeloopen zomer. In aansluiting op een in Juni jl. gegeven overzicht wordt tlians c.m. het volgende mede gedeeld omtrent liet in den afgeloopen zomer in o'en proefpolder verricht onderzoek. Het verkavelings- en ont waterings werk is verder voortgezet. Van de op kleine schaal in den herfst van 1927 gezatiido wintergewassen ontwikkelde zich de wintertarwe slechts matig; koolzaad, win- tergerst en -rogge gaven een behoorlijk gewas, terwijl de veldjes, ingezaaid met een graskla- vermengsel een flinken stand kregen en een goeden oogst opleverden. Wat andere zomergewassen betreft la een proef genomen met den verbouw van zomer- tarwe. -gerst, -rogge, liaver. erwten, duivenboo- nen, aardappels, suiker- en voederbieten en karwij (zonó'er dekvruchl). Door middel van bemestlngspToeven zal wor den nagegaan, of en zoo ja, aan welke planten- voedingsstoffen de grond behoefte heeft. Verder zal worden nagegaan of door aanwen ding van bepaalde stoffen een gunstige invloed kan worden uitgeoefend op de structuur van den grond. Door het onderzoek van een groot aantal grondmonsters, genomen in herfst 1927 en voor- jaaT 1928, was de toenmalige bodemkundige ge steldheid vastgelegd. Van de daarvoor in aanmerking komende ter reingedeelten zijn, vóór het bezaaien» monsters onderzocht op zoutgehalte om lettende op de gevonden gehalten, uit te maken of de verbouw van een bepaald gewas al dan niet aan te raden zou zijn. Op gezette tijden zijn op bepaalde plekken monsters genomen om te trachten eenig inzicht to krijgen in de vocht- en keukenzoutbeweging in den grond. Het water, dat de greppels en drains loo- zen wordt geregeld onderzocht op keukenzout- gehalte. Aan de verdere afwerking van den polder, zooals aanleg van rijpeden, maken van dammen, leggen van duikers, egaliseeren en stuifvrij maken van enkele terreingedeelten, opruimen van steenen, is voortgewerkt. Toen kardinaal Dubois onlangs een film atelier bezocht en met groote belangstelling de ensceneering en opneming van een film volgde, wekte dat eenige verbazing. De foto van den kardinaal, te midden van de film-artisten 'ge zeten, deed de ronde ln alle tijdschriften. En toen onlangs de zaaldirecteuren, studio-eigena ren en ciné-artisten genoodigd werden een Pon tificale H. Mis hij te wonen in de „Madeleine" en da geheele plechtigheid gefilmd werd, toen waren er heel wat Katholieken zelfs, die niet pree las wisten, 'hoe ze die nieuwigheid had den op te nemen. Maar het doel werd bereikt. De belangstel ling voor het bioscoopvraagstuk was gewekt en in bet bijzonder de filmproducenten, scenario ontwerpers en de fiimantisten wisten nu, dat zij voortaan met de Katholieke filmactiviteit hadden rekening te houden. Bij het banket, dat op de plechtigheid gevolgd is, zaten de macht hebbers op filmgebied onverschillig tot welke gezindte zij behoorden, aan met een twaaltal bisschoppen, die voor het Katholiek filmcon gres naar Parijs waren gekomen en eeu dertig tal vertegenwoordigers van bisschoppen en er werd vooral over „zaken" gesproken. Kardinaal Dubois heeft toen de groote fiim- ondernemers er op gewezen, dat zij materieel en moreel in de Katholieken geen tegenstanders maar helpers kunnen vinden, evenals den laat- sten tijd van verschillende kanten en onder den invloed van het episcopaat aan de katholieken is beduid, dat zij zich niet moeten beperken tot het werk der „witte bioscopen" maar het bios coopvraagstuk in zijn geheel hebben te bezien, door actieve deelneming op elk gebied en in eiken vorm. Zij hebben zich een-overwegende plaats te verze-keren in het bioscoopwezeu, ten einde bij bet enorm belangrijk verschijnsel, dat de verbreiding der film is, hun invloed te doen gelden. Sinds het Fransche episcopaat zelf de zaak ter hand heeft genomen en daarvoor onder lei ding van kanunnik Reymond het Centraal Cine ma Comité in actie heeft gebracht, is dan ook enorme vooruitgang t© constateeren. Zoowel in do Fransche provincie, waar de inmenging met wat door de locale zaaltjes wordt gegeven veel gemakkelijker is, als in de groote steden, waar het exploitatiebelang doorslaggevend is, blij ken de zaaldirectles er zeer gevoelig voor te zijn de programs van de goedkeuring der drie C's te kuhnen voorzien, terwijl de filmateliers voor de aanwijzingen van het C.C.C. verrassend toegankelijk zijn gebleken. Men beeft nu de actie der Katholieken, duide lijk willen omschrijven en bepalen door mid del van een congres, dat niet zoozeer als een bespreking werd bedoeld van allerlei vraag stukken en venlangenis op hioseaopgebied, dan wel als een practisch contact met hen die de productie en de verdeeling dar films in han den bobben, teneinde fundamenteel liet vraagstuk in zijn voegen te brengen. Zonder uitzondering hebben Katholieke en niet-Katholieke producenten en zaaleigenaren aan die roepstem gehoor gegeven en zij toonden met weinig verwondering in direct contact te zijn gebracht met de hoogste geestelijkheid en zij hebben getoond te hebben begrepen van welke enorme beteekenis bat ook voor hun eigen te vinden als het doorluchtig episcopaat zelf. Het succes van dit contact was dan ook zoo groot, dat de geheele, hier zeer uitgebreide film-pers in enthousiasme is geraakt en van een belangen zou zijn een zoo invloedrijk bondgenoot ware gebeurtenis sprak en dat zelfs 't com munistisch hoofdorgaan het groote succes vol mondig erkende en verklaarde, dat de uitge breide bemoeiingen der Katholieken op filmge bied een verschijnsel is, waarineen ernstig re kening moet worden gehouden en dat anderen een voorbeeld moet zijn. Men heeft de bemoeienis geordend. Het gaat er niet alleen om het Katholieke volk van goede films te voorzien en voor verkeerde te behoeden, het gaat er ook om het door de cinema zoo gemakkelijk verspreide kwaad te voorkomen en de bioscoop-bezoekers in het al gemeen te beschermen. Daarvoor nioet in de eerste plaats de film productie zelf aangepakt. Het was aan het C. C.C. gebleken, dat in tal van gevallen de ver- derflijlie passag&s in films op onkunde, onna denkendheid, enz. berusten. Directe bemoeienis bij de bron bleek gemakkelijk. De filmproducen ten waren tot wijzigingen bereid, vooral als d© bemoeiing tijdig geschiedde en lieten zich lel den door de vrees, dat een film bestreden zou worden. Om de actie op de productie kracht bij te zetten beeft men vervolgens zich tot <!e bios coopdirecteuren gewend en ze georganiseerd, teneinde te doen zi-en, hoe bijvoorbeeld de Ka tholieke zaaldirecteuren en de directeuren, die met de Katholieke eischen rekening willen hou den, een groote macht vormen. Deze Federatie van Katholieke zaaldirecteuren, eerste uitvloei sel van het congres, is nu in wording. Het is een groot ondernemen, want het is niet de be doeling eenvoudig de Katholieke directeuren in een vereeniging bijeen te brengen,- maar bet geheele land met de federatie te bedekken, waarvoor diocesaan alle zaaldirecteuren van Katholieken bioscopen en de directeuren, die met do Katholieke clientele Tekening hebben te houden, bijeen gebracht worden. De plaatse lijke organismen moeten dan vereenigd tot een machtige federatie, die zich kan doen gelden in de officieele lichamen, nu ook de regeering zich het bioscoopvraagstuk aantrekt. De Katholie ken vinden daarin een krachtig middel om hun stem te d-oen hooren in de officieele commissies. Maar wat vooral van belang is, de productie zal mat een zoo sterke federatie van afnemers van films geducht Tekening hebben te houden. En voor de uitgevers van scenario zal dat even zeer het geval zijn. Wat die laatste betreft, dezen zijn zich aan het organiseeren en we staan in dat opzicht voor nieuwe wegen. Een paar van de voornaam ste uitgevers, waaronder Crasset, zijn reeds ge heel ingericht voor de nieuwe wijze van boek- exploltatie door deze te doen steunen op het scenario, dat door een bepaald agentschap aan de filmproductie worden verstrekt. Om de actie (-,■ de filmproductie des te doel treffender te maken wordt op het oogenhlik bij de Katholieke kapitaalkrachtigen zeer aange drongen filmproductie en zaalmaatschappijen met hun kapitaal te steunen en daardoor stem in het kapittel te krijgen. Door belangrijke deelnemingen in de groote volksbioscopen zal het mogelijk zijn hot peil van de films belang rijk te verhoogen en de slechte films te weren. Het C.C.C. bestudeert thans een geheel bemid delingsorganisme om de Katholieke kapitalen hun weg te doen vinden naar de groote film en zaalondernemingen. De aanvankelijke pogin gen op dit gebied gedaan hebben veel succes. Men is er reeds veelvuldig in geslaagd voor de Katholieke bioscoopondernemers uitstekende zalen op goede condities te bekomen. In het bestuur van de federatie hebben da voorzitter en do secretaris, van wie eerstge noemde de gedelegeerde is van het episcopaat, ambtshalve zitting. Naast deze algemeen© bemoeienis voor da ontspanningsbioscoop zijn de Katholieken in actie getreden voor de opvoedende films en da films voor het onderwijs. Ze zijn niet van plan op dit gebied de regeering baas te laten. Men weet, dat van radicaal-socialistische zijde pogin gen worden gedaan om de geheele onderwijs- film onder een laiclstisch monopolie te brengen. Herriot had dat in elkaar gezet met behulp van eenige voorstellen van magonnieke kamerleden. Men zal echter nu de onderwijscommissie voor het bioscoopwezen, waarin zitting hebben ba kende Katholieken uit het Hooger. Middelbaar en Lager onderwijs, niet meer kunnen negee- ren. Mannen als een Frangois Hébrard, eeu Père Jalabert, een mgr. Julien doen in die oom- missie hun gezag gelden. Maar ook met de on- derwijsbemoellng behoudt men den band met de C.C.C., dat het centraal orgaan moet blijven van alle Katholieke actie op filmgebied. Merkwaardig genoeg waren gedurende de drie dagen, dat het nationaal Katholiek Cine macongres heeft geduurd, juist de filmprodu centen en de zaaleigenaren de trouwste bezoe kers. Zij hebben voortdurend doen uitkomen, ook bij de bezoeken aan de verschillende film ateliers, dat zij niets liever wenschen dan een nauwe samenwerking met de organen der ka tholieke actie. E11 die samenwerking heeft reed3 meermalen eeu zeer practischen vorm gehad door in belangrijke films onjuiste passages te vetvangen door juiste; zoo bijv. werd toestem ming gegeven voor een film, waarin een kerke lijk huwelijk werd weergegeven, een huwelijks plechtigheid in de kerk met medewerking der geestelijkheid te doen filmen. En in tal van ge vallen konden passages, die moreel niet door den beugel konden, vervangen of verbeterd wor den. Men constateert op het oogenblik in de Fransebe filmnr-oduetle dan ook een verblijden de verbetering. Ook de cinema-pers, die een onnoemelijk aan tal lezers heeft, Is heel wat voorzichtiger ge worden en het is bijvoorbeeld een typisch ver schijnsel, dat alle cinema-periodieken zeer uit voerig of zelfs in extenso de rede hebben op genomen, waarin de bisschop van Atrecht, mgr. Julien de taak der Katholieken op bioscoop gebied heeft uiteengezet. Het aantal publieke cinema's van nlet-katholieke eigenaren, dat sinds het congres op zijn programs vermeldt, dat do vertoonde films de goedkeuring hebben van het C.C.C. behalve die der officieele (trou wens meer politiekeuring) is verdubbeld. Men staat dus voor een daadwerkelijk reveil waarvan, gezien de krachtige wijze, waarop de Katholieken zich op het oogenblik organiseeren en den invloed, dien zij daardoor uitoefenen, de beste vruchten zijn te verwachten. Men kan op bet oogenblik zeggen, dat in veertig bisdom men de zaak met kracht ter hand is genomen. HULDIGING VAN PROF. P. C- GROENEN. Door de Leirfsche Studenten-Vereen:ging „Snnctus Augnstinus". De Commissie tot huldiging van Prof. P. C. Groenen schrijft ons „Aan de huldiging van Prof. Groenen behoort geen poëet te pas te komen, die zijn lier op een feesttoon stemt. Hier kan de loutere geschied schrijving volstaan, het nuchtere boekeu van feiten en daden." Zoo schreef ir. L. J. M. Fe- ber bij het 25-Jarlg Priesterfeest van Prof. P. C. Groenen. "Wij, leden van de Leidsche Studentenveree- aiging „Sanctus Augustinue" (die den oud- Moderator gister hebben gehuldigd) wij kun nen met die woorden tenvolle instemmen, want rijk is zijn leven aan feiten en daden. Wat hij deed als docent aan het Groot Seminarie te Warmond, als schrijver en redenaar wij we ten het allen, men zou er reeds voldoende aan leiding in kunnen vinden hem te huldigen. Maar voor onze studenten is Prof. Groenen veel meer dan een geleorde, wij zien hem voor- ai als onzen leider en raadsman, als onzen Priester en Vriend. Als leider en raads man eoner Studenten-Vereeuiglng is Pro fessor Groenen nog steeds onovertroffen. Alleen het feit, dat hij twintig jaren onafge broken ons ter zijde heeft gestaan, bewijst dit reeds voldoende. Wie heeft ooit zich zoolang weten te handhaven ln die studenten-maat schappij met haar voortdurende grootere en kleinere meeningsverschillen, waar ieder nieuw geslacht nieuwe rivaliteiten brengt en waar van de oneenigheid op alle gebied nu eenmaal de chronische kwaal is. ModeTeeren, dat was hier zijn groot talent niet in den zin van het brengen der juiste op lossing, het temperen der hartstochten en het in praktijk brengen der Christelijke Naasten liefde bij al onze geschillen. Al had Prof. Groenen hieraan bij tijden reeds de handen vol, wie zou denken, dat hij daarnaast geen bijzondere werkkracht wist te ontplooien, kent Groenen niet. De notulen der algemeene vergaderingen kunnen getuigen van de tallooze spreekbeur ten, die hij vervulde, van zijn boeiende voor drachten en van de groote belangstelling, die bij wist te trekken. Meer nog vertellen U de notulen der Debatingclubs, waarvan hij steeds de leiding zooveel mogelijk aan zich heeft ge houden. Zoo goed als nooit ontbrak hij op de vergaderingen en mocht het al eens zijn, dan voelde men liet gemis van den wetenschappelijk gevormden leider terdege, want in het vlug vatten van de kern der zaak. in het achter halen der reden-oerfouten was u,j een meeBter en zijn sympathieke, tactische wijze van deba teeren maakte bem tot een graag gezienen gast. De grootste beteekenis van Prof. Groenen voor de Katholieke Leidsche studenten was echter meer nog dan dit hij was onze Pries ter en vriend. Priester, dat was hij voor ons met hart en ziel, want het behartigen der godsdienstige belangen der Augustijnen heeft hij vol gehouden al de jaren van zijn Mode ratorschap met even onverflauwde ijver, steeds met een blij gemoed en vele desillusies ten spij-t. Van zelf sprekend was hij, juist omdat zijn Priesterhart zoo warm klopte, ook een vriend voor ons. Een vriend, een vaderlijke vriend, die iedereen met raad en daad ter zijde stond, die alles voor U over had, alles gaf en nooit iets nam. Een Hoogleeraar weliswaar, maar die toch dicht bij ons stond, ons begreep en aan- voeldo die onze fouten en tekortkomingen kende, maar U nooit zou terecht zetten of den. mond snoeren op grond van zijn autoriteit. Prof. Groenen in zijn beteekenis voor ons, in zijn werk en zijn verdiensten volkomen nauw keurig te schetsen, verbeelden wij ons niet te kunnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3