m JUBILEUM VAN ONZEN DIRECTEUR HENRI KUIJPERS Maandag 3 December 1928 Derde Blad Pagina 1 GEHULDIGD ALS DE BOUWER VAN NEERLANDS KATHOLIEKE GROOTBLAD ONDERSCHEIDINGEN VAN Z. H. DEN PAUS EN VAN DE NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE REGEERINGEN AANWEZIGE AUTORITEITEN. •ten TOESPRAAK VAN DEN PRESIDENT-COMMISSARIS. REDE MGR. AENGENENT. REDE MINISTER LAMBOOY. TOESPRAAK VAN DEN BELGISCHEN GEZANT. TOESPRAAK VAN DEN WND HOOFDREDACTEUR. Tijdens de feestelijke huldiging van onzen directeur, den heer Henri KuijpersZaterdag in de Groote Doelezaal. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenenl i houdt zijn prachtige huldigingsrede. Na vijf en twintig jaren moeizamen arbeid la dienst van de katholieke pers heeft onze directeur, de heer Henri Ku ij pers Zaterdag n «nvergetelijken dag beleefd. Bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als directeui van de Maasbode is hem een hulde gebracht, zoo veelzijdig en zoo glansrijk als maar weinigen voormannen onzer katholieke beweging ooi ten deel gevallen. Uit de dagelijksche be slommeringen van het moderne dagbladbedrijf tt«t zijn wel boog oprijzend ideëel doel maai biet zijn honderden neerdrukkende materieeie z°rgen is de man, die een kwart eeuw lang de leidende functie van directeur heeft vervuld «aar het podium der openbare hulde gebracht door een even enthousiasten als dankbaren kring van leiders van ons katholieke leven Gehuldigd ais de bouwer van Neerland s katho lieke grootblad. De groote Doele-zaal te R'dam waai hulde-betooging pilaats vond, was voor deze gelegenheid op een prachtige wijze ver sierd. De vaardige hamd van den heer Gernt- sen had door een waardige ornamentiek met halmen en tapijten het voornaam hoofscb a vakter geaccentueerd. Op het podium straa e in fijne nuanceering de kleurenweelde van de talrijke bloemstukken tegen het blauw en goud 'Ier gordijnafsluIting. Het verbreed mlddenpaci, ruimten voor en achter in de zaal waren niet tapijten belegd. De linkerzijde van de zaal was bezet door ae leden van de redactie, de administratie en e technisch personeel van de courant, aan de rechterzijde hadden de autoriteiten en leden van het huldigingscomité plaats genomen. Ter receptie waren o.m. aanwezig: Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kar Uttel ,e Haarlem; Z.Excell. minister Uam- kooy, z.Exoell. Charles Maskens, Belgisch Gezant te 's-Gravenhage, de Hoogeerwaarde keer j w. van Heeswijk, deken - van Botterdam, Hector M. A. Thompson, oud-hoofd- redacteur van de Maasbode, de Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan der Kat Ürale Kerk te Haarlem, de Hooperw heer P. H. Wijtenburg, regent van het Seminarie Hageveld, de Hoogeerw. pater H. Ritse laar S.J., Provinciaal der Jesuieten, pater K. van Geelkerken S.J., directeur van de R.K. ll.B.S. te Rotterdam, de professoren van het Seminarie Warmond, P. G. Groenen, W. Nolet ca J. p. Verhaar, Pater Bonaventura Kruit wagen O.F.M., geestelijk adviseur van de R.K. Journalistenvereeniging, prof. Al. Slijp®» ^..1. van de R.K. Universiteit te Nijmegen, pater Aug. Bulters O.F.M. namens den Hoogeerw. hater Provinciaal der Franciscanen to Weert, Seer vele pastoors, rectoren en geestelijken ult «ad e„ omgeving; E. W. Geerlmg, diiecteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad; het De- stuur der R.K. Vereeniging van Directeuren Van r.k. Dagbladen, de lieeren mr. Fr. Teu- Ijngs, Alb. v. d. Kallen,- S. Bruysten en G. J. Beckers, J. A. Vesters, voorzitter van de R.K. Icurnalistenvereeniging; A. C. van Vuuren, hresident-commissaris van „De Tijd", A. v. d. rlavck, tweede directeur van „De Tijd", L. V. Broeke redactie-secretaris van „De Tijd L. Weterings, directeur-hoofdredacteur Nieuwe Daarlemsche Courant, W. van Ditmar, direc- teur van het Dagblad van Rotterdam, Y. G. van der Veen, directeur van het Dagblad de "Voorwaarts" en „Het Volk", Henri Dekking, Voorzitter van den Ned. Journalisten Kring, nle namens den Kring een hartelijke toespraak nleld, de heeren F. L. D. Nivard, A. de Jong en de Groot, wethouders van Rotterdam, mr. M. van Velzen, wethouder van Schiedam, L. oppelen, wethouder van 's-Hertogenbosch, «evrouw Annie Meyer en dr. C. H. Kleipool, Gemeenteraadsleden, Y. Keestra, burgemees- .tr van Kuilenburg, professor Kaag uit Til- blll'g, W. Graadt v. Roggen, secretaris generaal Vï>n de Nederl. Jaarbeurs, die met enkele sym pathieke woorden namens het bestuur der ederl. Jaarbeurs een ets aanbood, als blijk waardeering voor de sympathie, die de V^laasbods" altijd voor het Instituut der cderlandsche Jaarbeurs betoond - heeft; mi. Simons, Referendaris van het Departe ment van Justitie, Bernard Verhoeven, Vincent Ueerdiu, Herman de Man, Mr. H. van Haa&tert, «*maris van den Land- en Tuinbouwbond, de Ruyter, namens mgr. Terzian; namens ^"'respondenten van de Maasbode de heeren 'an Oosten en A. C. van Zwieten, de hoer Ko- 'l«Ss, agent te Eindhoven, G. M. van Steeden, ^'Ivertentie-Bureau, Rudolf Mosse, directeur Advertentie Bureau; B. Knol, Advertentie Bu- ,\au, p; Herman, directeur van Nijgh en v. 't-mars Algemeen Advertentie Bureau; de «ceren H. W. D. Hellebrekers en mr. Alf. Pott «"hens „Recht en Orde", L. J. A. van Doorn E. v. d. Brule, namens den R.K. Mid- enstandg. B. Triesman, voorzitter R. K. rafischen Bond, afd. R'dam, het bestuur van ],"b Katholieken Kring, het bestuur van den K. Vrouwenbond, het bestuur van de Ver- .cniging t(KathoIlek Leven", het bestuur van v Ve,,ceniging „Benedictus XV", de bestuien nïi'i <'e B.Iv. Centrale Vereeniging tot Beschei- Èn S, vaö meisjes en van de vereeniging St. St «k, het bestuur van de R.K. E.H.B.O. »j' *raneiscus, het bestuur van het St. Tere- Gesticht, het bestuur van de R.K. Kraam- 0rSing, het bestuur van de R.K. Vereeni- w,i ''De Stille Armen", het bestuur van de Botterdam van het Ned. Roode Kruis, en er zeer vele particulieren, du, (°nseveer half drie kwamen de jubileerende bij,. eur en mevrouw Kuijpers de feestzaal Aent iQ gezelschap van Z.D.H. Mgr. J. D. J. J. ï!n,<;nt. Bisschop van Haarlem, Mgr. M. P. «oihm' n' vicaris-generaal, alsmede de Bui1njSSari£i3eu van de Maasbode. Mevrouw >&ng ,ls droeg een bouquet rose anjers, baar len u °deu door den president-commissaris, - 6r R. G. M. van der Vijver, Daarna volg- Allo aut°riteiten. aanwezigen verhieven zich op dat mo ment van hun zetels en het concert-orgel zette de plechtstatige marche triomphale van Jac. Lemmens in. Op een schuin voor het podium aangebrachte verhooging waren zes zetels geplaatst. Hier namen plaats Z.D.H. Mgr. Aengenent met rechts van zich Mevr. Kuijpers, links den heer Kuij pers, daarachter de commissarissen, de heeren H. G. M. van der Vijver, M. van der Lugt en mr. A. J. M. Smits. De president-commissaris, de heer H. G. M. van der Vijver, begaf zich dan allereerst naar het spreekgestoelte en hield de volgende toe spraak Monseigneur, Excellenties, Mijnheer en Mevrouw Kuijpers, Dames en Heeren. Het moet wel een bijzonder gebeuren zijn, wanneer, niet alleen de kinderen des huizes, maar met hen, ook de vrienden des huizes samenkomen, om, in een ovatie als het ware, uiting te geven van hun deelneming in het feest van den dag. Dat samenzijn op dit oogen- blik mag dan ook wel als bewijs gelden, dat in Nederland belangstelling gevonden wordt, in groote mate, voor het werk der goede pers, dat er waardeering bestaat voor de plaats, die de Maasbode daarbij inneemt, maar bovenal dat men heden hem wil eeren, die nu vijf en twin tig jaren, zijn leven daaraan heeft gewijd. Daarvoor, geachte heer Kuijpers, zijn wij op het oogenblik bijeen; wij grijpen Uw jubi leum aan, om de waarde van uw arbeid te er kennen. Wat al gedachten komen naar voren bij een terugblik op de afgeloopen 25 jaren. Op een leeftijd, dat men in den regel al blij ia zijn carrière te kunnen beginnen, werd Gij aan het hoofd geplaatst van een aanzienlijk bedrijf. Het was de ons allen bekende Domi nicaan, pater Hyacinth Derksen, wiens naam hier met erkentelijkheid wordt genoemd, die de aandacht op U vestigde, en die met overtui ging verklaarde „met hem kunt ge het veilig probeeren." Er broeiden namelijk al lang plan nen voor uitbreiding van de Maasbode, maar er ontbrak de man, die ze kon beoordeelen en uitwerken. Al heel spoedig bleek, dat die inan in den heer Kuijpers was gevonden, en dat deze toegerust met een vlug en helder verstand, een zuiver oordeel, een krachtige» werklust, alle gaven bezat, die voor dien werkkring kondfen worden vereischt. Zijn jeugd was een deugd, want nu ging met de toeneming der gebeur lijkheden, een verrijping van zijn geest ge paard. Het zou ons te ver voeren om op dit oogen blik een nauwkeurige schets te geven, van al hetgeen in die 25 jaren is gebeurd. Toch is het merkwaardig om met eenige sprekende cijfers een beeld te geven van de uitbreiding, die het bedrijf in die jaren onderging. Wij werkten dan in 1903 in een gebouw, dat een grondopper- vlakte had van 200 M2., thans in een complex van 1600 M2. We bezaten toen één snelpers, die nog geen 3000 bladen per uur kon afleve ren, straks zullen vier rotatiemachines, vier honderd acht duizend bladen per uur kunnen geven. Destijds telden we 2 zetmachines, thans 23; toen bestond de redactie uit 3 personen, thans uit 43, en dan spreek ik u niet van het geen we vóór 25 jaren in het geheel niet had den, 3 bijkantoren, 122 agentschappen, eigen redacteuren in het buitenland, en ten slotte bet voornaamste, toen gaven we één, thans twee kranten per dag. En wat die uitbreiding, de uitbreiding met het Ochtendblad boteekende voor de katholieke zaak, behoef ik u niet te zeggen. En van bijna alles, Geachte Directeur, waart gij de aanstichter, en van alles waart ge de veilige leidsman en de getrouwe wachter. Dat getuigen uwe medebestuurders die, met U, de lasten van den dag hebben gedragen, dat ge tuigen allen, die aan de Vennootschap werk zaam zijn, en daarvoor breng ik, op dit oogen blik, hulde en dank. Hulde aan de talenten, die God u in zoo rijke mate heeft gegeven, en waarmede ge zoo voorbeeldig hebt gewoekerd, hulde aan uw ijver, uw trouw, uw aangena- men omgang, uw bereidwilligen geest, en, met u, dank ik God, Die u in staat stelde dat werk te volbrengen, en Die in u, de Vennootschap zoo zeer heeft gezegend. Moge voor U, aan de zijde van Haar, die Uw levenslot deelt, de toekomst voor lange jaren, een voortzetting zijn van het verleden, tot Eere van God. in dienst der Katholieke zaak, en tot heil van ons dierbaar vaderland. Na deze toespraak trad Mgr. Aengenent, op het spreekgestoelte toe om in een toon, vol sterke overtuiging en nadrukkelijk heid, a.ls hoogste Kerkelijke autoriteit den jubilaris te huldigen. Hooggeachte Heer Kuijpers, Dames en Heeren. Het is mij een voorrecht om na de rede, door den President-Commissaris gehouden, het eerst het woord te mogen voeren op dezen heerlijken jubeldag en de eerste woorden van gelukwensch namens Katholiek Nederland tot U, Hoog geachte heer Kuijpers, te mogen spreken. Ik zeg „namens katholiek Nederland". Want ik zeg niet teveel wanneer ik op dit oogenblik als mijn meening uitspreek, dat het vandaag een jubeldag is voor geheel katholiek Neder land. Immers de beteekenis van uw Directeur schap van do Maasbode bereikt de geheele katholieke gemeenschap van ons vaderland, want in de 25 jaren, dat gij het Directeurschap hebt uitgeoefend, hebt gij aan katholiek Neder land geschonken een grootblad, dat de concur rentie kan doorstaan met de andere, de neutra le bladen en dat zelfs volgens algemeene er kenning in sommige opzichten hen voorbij streeft. Daardoor hebt gij een daad gesteld, waarvoor katholiek Nederland u dankbaar is en het is mij als Bisschop van dit Diocees, waarin dit grootblad verschijnt", een vreugde en een voorrecht om U namens die katholieken van Nederland hulde en dank te brengen. (Applaus). Het is verre van mij om de verdiensten van anderen te verkleinen. En ik denk met name aan de heeren commissarissen ën aan de redac teurs van het grootblad. zoewel uit vroeger da gen, als de redactie van tegenwoordig. Maar die allen zuilen het met mij eens zijn, dat gij in die 25 jaren zijt geweest de groote stuw kracht, ook voor hen en dat, ook al moet aan hen allen hulde worden gebracht voor de groo te daad, door hen allen gesteld, aan u op de. allereerste plaats die hulde en dank toekomen. Ik ben dan ook zeker dat wanneer eenmaal de geschiedenis zal geschreven worden van de ontwikkeling van het Katholicisme in ons vaderland in de 20ste eeuw, daarin met gouden letters zal vermeld worden de naam van U, hooggeachte heer Kuijpers, omdat gij bij den aanvang van die 20ste eeuw in Nederland een daad hebt gesteld, waardoor het Katholicisme in ons vaderland 'n grooten stap vooruit is ge komen (applaus). Maar er is nog meer, want ik ben overtuigd, dat gij U niet alleen verdienstelijk hebt ge maakt voor de katholieken van Nederland, maar ook is uw werk aan de Maasbode van groote beteekenis voor de andersdenkenden in ons vaderland. Want door uw grootblad hebt gij er krachtig' aan meegewerkt om de betee kenis van onze katholieke beginselen op het verschillend terrein van het maatschappelijk leven naar buiten uit te dragen voor de anders denkenden, zoodat ook zij konden zien wat Roómsche cultuur beteekent en wat Roomsche cultuur vermag. En die betere kennismaking met onze beginselen, ontwikkeld in Uw groot- blad, heeft het prestige van de katholieken in ons vaderland in hun oogen verhoogd en heeft de sympathie voor onze Kerk ongetwijfeld doen toenemen. Wij leven nu eenmaal in een tijd, dat wij niet alleen noodig hebben schoone kathedralen en passende kerken. Ook naar buiten moeten wij aait de maatschappij toonen wat de katho lieke levensopvatting is. En daaraan hebt gij zoo hijzonder meegewerkt. Wij hebben noodig schoone kerken. Maar die tempels zijn er om rechtstreeks God te eeren en ook om het ge loofsleven bij onze eigen katholieken te ver diepen en te versterken. Maar behalve, dat wij dat geloofsleven bij onze eigen katholieken krachtig moeten bevorderen, moeten wij ook naar buiten uitdragen en laten zien wat onze Roomsche beschouwing beteekent voor de maatschappij en het maatschappelijk leven. Wat moet het voor U een groote vreugde zijn, hooggeachte heer Knijpers, om vandaag te zien, hoe in katholiek Nederland Uw arbeid hoog ge waardeerd wordt. Gij ziet hier priesters .en leeken tezamen, vervuld van dankbaarheid en aanhankelijkheid voor uw persoon. Dat moet U ten zeerste verheugen, nu gij 25 jaar achter U hebt liggen, maar ik ben ervan overtuigd dat het U nog het meest zal verheugen wan neer ik U de tijding kom mededeelen, dat ook do Vader van alle Katholieken, de Vader der gansehe Christenheid, onze H. Vader Paus Pius XI, U vandaag Zijn dankbaarheid wil toonen voor het groote, dat gij hebt gedaan voor de katholieke zaak. Ik heb Z. H. den Paus medegedeeld de grioote verdiensten, die gij in die 25 jaar hebt vergaard voor het Katho licisme en voor het vaderland, in en door de Maasbode en ik heb Hem verzocht een blijk te geven van Zijn vaderlijke welwillendheid. Z. H. "heeft U een onderscheiding verleend, bij gele genheid van dezen feestdag en het is mij een vreugde U te kunnen mededeelen, dat Hij U lieeft verheven tot Commandeur in de Orde van St. Sylvester (Langdurig applaus). Onder levendigen "bijval omhing Mgr. Aenge nent hierna den heer Knijpers met lint en kruis van de Sylvester-orde. Het. is voor mij een bijzonder aangename uitnoodiiging geweest, om luier hedenmiddag aanwezig te zijn, omdat ik reeds gedurende een lange reeks van jaren met de Maaasi>ode heb meegeleefd, als zijnde laat ik het zoo maar noemen mijn lijfblad. U hebt de Maasbode niet alleen meegevoerd do-or de moeilijkheden, maar U hebt haar ook opgevoerd tot een blad, waarop wij Katholieken rechtmatig trotsen kunnen zijn, tot een blad, dat elke vergelijking met de andersdenkende pers kon doorstaan. (applaus). Geachte ju'bliarls, in eenvoud hebt gij Uw plicht gedaan. Maar nu, na de woorden van den geachten president-comnrisearis en na de buitengewone waardeering, uitgesproken in de woorden van Monseigneur, zal het U duidelijk geworden zijn, van welk een beteekenis U voor de Katholieke maatschappij zijt.. Ik stel er bijzonder prijs op, om als Katholiek minister, U mijn buitengewone hartelijke hulde te mogen aanbieden. Monseigneur heeft zoo juist gezegd, dat onze Vader van over de bergen aan U gedacht heeft, doch ook onze Moeder iin Nederland, H. M. onze geëerbiedigde Koningin, heeft aan U gedacht en ik heib dan ook liet groote genoegen U te kunnen meedeelen, dat het II. M. de Koningin heeft behaagd, U tot officier in d orde van Oranje Nassau te be- noemen, (applaus). Geachte jubilaris! Ik zal niet in herhaling treden van betgeen Monseigneur gezegd heeft, miaar ik ben er van overtuigd, dat de reg-eering door deze voordracht aan Hare Majesteit een daad heeft gedaan, die in Katholiek Nederland veel inetemmlng zal verwerven en ik hoop vam. ganseher harte, dat het U gegeven moge zijn, nog in goede gezondheid, te madden van allen, die U dierbaar zijn, met dezelfde opgewektheid Uw arbeid voort te zetten, (applaus). Na den Nederlandschen Katholieken minister sprak de Belgische gezant te 's Gravenhage, Exe. Charles Maskens. Het verheugt mij zeer in de gelegenheid t<j zijn hier in deze feestzaal te komen bij gele- genhèid van Uw zilveren jubileum als Direc teur van de Maasbode omdat zooveel herinne ringen ons verbinden aan het groote katholieke dagblad De Maasbode. Spr. releveerde in dit verband, hoe dankbaar België is voor den steun in en na den oorlog door de Maasbode en speciaal door haren Directeur aan de nood lijdende Belgische vluchtelingen gegeven. Ik wil U, zoo vervolgde spr. dan, geachte heer Kuijpers, gelukwenschen en ik heb het genoe gen U mede te doelen, in naam van de Bel gische regeering, dat U is begiftigd met de Orde van de Kroon vanBelgië. En bet verheugt, mij zeer U thans dit eeretee- ken op de borst te kunnen spelden. (Applaus). Hierop trad de gezant op den heer Kuijpera tee en speldde hem onder luide toejuichingen het groot-kruis van de Belgische kroonorde op de borst. Namens 't perraneel van de courant sprak de wnd. hoofdredacteur, de heer L. J. M. H zelzet. Hooggeachte directeur, Een bijzonder voorrecht acht ik het, op deze plaats, zij het ook maar een kort woord, tot U te mogen richten; èn om het gewicht van dezen blijden stond, èn om het illustre gezel schap, dat hier ter huldiging Uwer verdiensten samenkwam, èn vooral, omdat mij beschoren is, te spreken uit naam van heel de groot* Maasbode - familieUw dagelijksclie mede arbeiders aan de echoone taak, welks sinds een kwart-eeuw al Uw werkkracht in beslag neemt; en ik er niet aan mag twijfelen, of hun tegen woordigheid in deze plechtige ure moet U een meer dan gewone verheugenis zijn. Slechts enkelen dunner was het gegeven, Uw; directorial loopbaan van meet af te volgen! velen nochtans viel het ten deel, getuigen t* zijn van haar glorieuzen opgang; zeer velen hebben van nabij mogen gadeslaan het stijgend succes, dat haar ondanks tegenslag van allerlei aard heeft gekenmerkt; allen, zoo velen ril hier tezamen zijn, brengen gaarne den cijns hunner bewondering voor den onvervaardea moed, het wakkere doorzettingsvermogen, den fijnen eommercieeien zin, het gelukkig stuur- manstalent, den flair voor een tactischen zet, het gemak vau orgaiiiseeren, de uitgesproken al-trotseerendc voorliefde voor het radicale en de groote lijn, doch bovenal het bewonderens waardig Godsvertrouwen, waarvan die loopbaan in alle, soms allermoeilijkste, omstandigheden getuigenis aflegt. Geachte heer Kuijpers, ik heb hier eenig* epitheta orna.ntia losgelaten, ofschoon U mij de laatste dagen herhaaldelijk op het hart gebonden hebt, met het gebruik van adjectieven uiterst voorzichtig te zijn, bezorgd als U waart, dat Uw persoon, zooale U het noemde, „in een eenzijdig daglicht zou werden gesteld". En dan kreeg ik een soort generale biecht te hooren van de ontelbare tekortkomingen, waar aan U zich voor Gods alziend oog schuldig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9