TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bij Hfct JUBILEUM VAN ONZEN DIRECTEUR DE RIJKSBEGROOTING DE AMBTENAARSSALARISSEN HET DUITSCHE STOOMSCHIP jJ RENATE VERMIST MUZIEK IN DE BIOSCOPEN M NOG EEN ITALIAANSCH STOOMSCHIP VERGAAN? De „Nieuwe Haarlenvsche Courant" schrijft om.: Vijl en twintig jaar directeur van de Maas bode be teekent vij£ en twintig jaar Maasbode- g-eschiedenis, wat tegelijk wil zeggen een kwart eeuw katholieke pershietorie in Nederland. En wie in staat is om te overzien, welk 'u vlucht de Roomsche pers in one land in dien tijd genomen heeft en wat de Nederlandsche Katholieke cultuur aan dat eigen dagbladwezen dankt, die is ook in staat de beteekenis te begrijpen van het feest, dat morgen aan de Groote Markt te Rotterdam wordt gevierd en dat heel Katho liek Nederland behoort mee te vieren. Toen de heer Kuijpere het directeurschap van de Maasbodel aanvaardde, was het Rot- terdameche orgaan een frisch, bovenal strijd baar blad, maar als nieuwsblad, ale courant, kon het als alle andere toenmalige Roomsche dag-bladen de concurrentie niet aan met de zoogenaamd neutrale en groot-liberale pers. Men kon gemakkelijk betoogen dat de Katho lieken geen N. Rotterdammer ee Handels blad mochten lezen, de courant als inlichtings dienst was toen al reeds een te voorname fac tor in het dagelijksch leven, dan dat men met een polemisch geschrift kon volstaan. In Katholieke kringen in ons land werd dit heel duidelijk ingezien. Er weid gecijferd en gerekend, hoe het waagstuk van een twee maal per dag verschijnend groot Roomsoh nieuwsblad ware te volvoeren. Maar de cij fers gaven geen hoop. „Een millioen is in tien jaar opgesoupeerd'' is een befaamd gezeg de uit een even befaamd rapport uit die dagen. Behalve een rekenmeester was er ook Iemand met durf, enthousiasme en vertrou wen in de toekomst van het Nederlandsche Katholicisme noodig. En het behoort tot de onverwelkbare verdiensten van den jubilaris, dat hij dit vertrouwen en dien moed heeft gehad. Er wa3 in 1908 inderdaad moed voor noodig om tot de uitgave van een groot Katholiek dagblad met ochtend- en avondeditie te hl- sluiten; aan velen leek het overmoed. De pioniers uit die dagen, die met den heer Kujjpers het groote werk mee mochten tot stand brengen, herinneren zich hoe de groote kooplieden aan de Beurs te Amsterdam hij de introductie van de Maasbode met een ernstig gezicht vroegen: „De Maasbode? O, dat ls 'n blad in Maastricht, niet waar?" En aan dezul ken moest dan worden uitgelegd, dat er in Rotterdam een poging was gedaan om een Katholieken concurrent van Handelsblad en Nieuwe Rotterdammer te scheppen! En dan het verzet In eigen kring; de tegen zin van de oude, Roomsche regenten-families tegen dien ais roekeloos gewaanden durf om een Katholiek groot-blad te stichten. Wij tippen maar even aan den sluier, die er nog hangt over de eerste jaren der geschie- kenis van de Maasbode als grootblad, alleen om te belichten welk een doorzettingsvermogen, welk een onverwoestbaar vertrouwen er noodig was om te slagen in de onderneming, welke men in Rotterdam lh 1908 heeft aangedurfd: een Evangelisch geloof, dat bergen kon ver zetten! Naast dien moed en dat vertrouwen was echter evenzeer zakenkennis en zakenver- huft noodig. Zonder dat is geen groote onderneming in stand te honden, nog minder tot bloei te brengen. En dat is de geheel eigen verdienste van den heer Kuijpers, de Maasbode niet enkel tot het respectabele en door de geloofsgenooten ook in het buitenland bewonderde Katholieke groot-blad te hebben gemaakt, maar het tevens wel gefundeerd te hebben en bestand te heb ben gemaakt tegen wisselvalligheden van de toekomst. Dat heeft onzegbaar veel zorgen en inspan ning gekost. De tactiek van den heer Kuijpers was Amerl- kaansch, telkens kwam hij met een schok; met stooten stuwde hij zijn Maasbode omhoog. Maar vraag niet, hoeveel er tusschen lederen nieuwen schok was gepeinsd en gerekend! Katholiek Nederland is vandaag dankbaar in den jubilaris van heden den man met de ware flair van leider van het moderne dag bladwezen gevonden te hebben. En met de gelukwensohen voor het al reeds bereikte ziet het met verwachting en vertrouwen naar een nog echoonere toekomst. De Meier. Cr t." schrijft o.m.: Wie zal den invloed peilen, welken De Maas bode dagelijks uitoefent op de samenstelling der overige kath. bladen in Nederland, een invloed, welke steeds groeide en te liever on dergaan werd, naar de mate „De Maasbode" meer voorop marcheerde In den eersten rang der pers van alle pluimage. Men zegt wel eens, en in zeker opzicht niet ten onrechte, dat de provinciale, de plaatselijke pers, de meening der massa sterker beïnvloedt dan een groot blad; niet ten onrechte, wijl de gewestelijke bladen d,e massa makkelijker en meer bereiken dan een groot orgaan. Moge dit ook al metter daad bet geval zijn, de gewestelijke pers put in zoo'n groot getal van practische aangelegen heden haar inhoud aan de bronnen van haar erkend hoofdorgaan, dat de invloed, welken de plaatselijke pers oefent, voor een deel terug valt op het hoofdblad. Directeur Kuijpers heeft van „De Maasbode" een courant gemaakt, die om haar veelzijdigen, Jezenswaardigen inhoud, de vergelijking met de drie andere groote bladen van ons land met eere kan doorstaan. De schitterende journa listieke uitbreiding, welke de Msb.-ruhriekeu in de laatste paar jaren hebben ondergaan, draagt hiertoe zeker het hare bij; niet het minst ook de belangrijke uitbreiding der finau- cleele rubriek, zoodat nog onlangs een bank directeur ons verzekerde, dat de bank-directies in Amsterdam, voortaan het eerst naar „De Maasbode"' grijpen. Geen wonder dan ook. dat „De Ma:. ,ode" zich behalve in de gunst van tienduizenden Katholieken, ook In de belang stelling van tailooze andersdenkenden, en niet op de laatste plaats van die uit de handels wereld. verheugen mag. En het is d,e krachtige hand van den durven- den Directeur Kuijpers (de man ook van origi neels ideeën) die het Maasbode-schip steeds op tijd in de goede richting stuurt. Met genoegen herdenken wij heden ook den bartel ij ken, bemoedigenden en behulnzamen monvrh in dan Rottcrdamschcn Jubilaris aan wien wij, uit den tijd, toen wij onze eerste schr.oden in de journalistiek moesten ieeren zetten, nog steeds menige herinnering in dank baarheid bewaren. De beteekenis van dit jubileum kan, aldus de „Zuid-Limburger", niet hoog genoeg weiden aangeslagen. Want het moet een geniale figuur zijn, die de dagbladpers op zulk een verkev-n. voetstuk wist te brengen ais Kuijpers zijn Maasbode. Neutrale en liberale bladen konden gemak kelijk wegens den sterken financleeïen steun achter hen de krantenladder tot op de hoo- gere sporten beklimmen. Maar dat de directeur van het kath. hoofdorgaan weliswaar gerug steund, doch meestal op eigen krachten aan gewezen desondanks die ladder besteeg, vrij moedig, energiek en .met voorbijstreven van sommige bevoorrechtendat is verheugend. En de herinnering hieraan is het beste com pliment aan den heer Kuijpers op deeen eersten December, mu hij de Maasbode z ij n Maas bode groot ziet met morgen- en avondeditie, met beigeerenswaarddg technisch bedrijf, en met actueel© nieuwsbronnen van uit alle were-ld- boeken. 11e „LeidiS'Cke Courant"' schrijft o. a.j Wij willen niet en dat is ook heelemaa.1 niet noodig de verdiensten van den jubilaris in het licht zetten door anderer verdiensten naar den achtergrond te schuiven. Niet alleen Kuijpers heeft De Maasbode groot gemaakt. Er zijn anderen geweest, zonder wie niet dat zou zijn bereikt, wat bereikt i s. Maar Kuijpers heeft anderer werk, door eigen k raeh tsont wikk el ing, mogelijk gemaakt óf gesteund en gestuwd. Wat voor de redactie van het groote Katho lieke dagblad noodig of gewenscibt werd ge oordeeld, kwam er, omdat voor den directeuT Kuijpers financieel© bezwaren bestonden, om die te overwinnen. Aan den zaken-man, die de directeur van De Maasbode is de heer Kuijpers staat bekend als man vaö groote beteekenis en invloed in de zaken-wereld - heeft De Maasbode buitengewoon veel te danken. De Maasbode en daardoor Katholiek Nederland, hetwelk zoo noodig heeft en ook gelukkig zoo zeer weet te waaxldeetren het Katholieke groohblaet, met zijn ochtend- en avondeditie; zijn ochtendeditie welker tot standkoming ten slotte aan Kuijpers' initiatief en doortastendheid is te danken! Wie ook maar iets weet van de exploitatie van De Maasbode, gevoelt eerbied voor het commercieel inzicht dat in dit grootbedrijf zóó weet te dirigeeren. In een hooggestemd artikel schrijft de „Nieuwe Koerier" o.m.: Een feestelijkheid, waarvan de beteekenis veel verder reikt dan de bureaux van ons groote katholieke dagblad. De groote daad van den jubilaris, de stich ting van een uitstekend toegerust groot ka tholiek dagblad met ochtend- en avondeditie, stelt hem onder de mannen, aan wie katho liek Nederland in zijn ontwikkelingsgang het meest verschuldigd is. Door het werk van den heer Kuijpers zijn de Nederlandsche katho lieken vrij gemaakt van de niet-katholieke pers. In verband met de grootsche huldiging van onzen directeur, den heer Henri Kuijpers, bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als di recteur van de Maasbode, op Zaterdag j.l., schrijft de (A. R.) Rotterdammer: Zaterdag 1 December was het 25 jaar gele den, dat de heer H. Kuijpers werd benoemd tot directeur van de Maasbode. De Maasbode was toen reeds 35 jaren oud en onderscheidde zich in niets van de overige Roomsch-Katholieke dagbladen. Al had de op richter, hoofdredacteur Thompson, er een echt strijdblad van gemaakt, hetwelk reeds vele Katholieken had bevrijd uit de omarming van het liberalisme, de man, die het blad eommer- clëel en technisch omhoog zou werken tot een eersterangsorgaan, was nog niet verschenen. Hit ging de meeste Katholieken toen als zoo veel Protestantsch-Christelijken, namelijk, dat men hemelhoog opzag naar het economisch li beralisme en zich daarom maar neerlel bij den toestand van cultureele overheersching. En toch, als de mannen er maar zijn, welke om des beginsels wille aangrijpen, kan ook aan deze overheersching, waar zij nog bestaat, onder zegen van Boven een eind worden ge maakt. Bij de Roomsch-Katholieke pers was Knij pers deze man. In de 25 jaren van zijn econo mische leiding, natuurlijk vaak samengeweven met de redactioneel©, wat noodzakelijk is hij een omhoogstrevend dagblad, heeft de Maas bode zich ontwikkeld van klein orgaan tot grootblad. Men moet het jachtende leven van een dag blad kennen, om te beseffen, wat dit zeggen wil. In allen gevalle beduidt dit, dat de stu wende geest zich nimmer rust mag gunnen. Het eene plan is nauwelijks volvoerd, of het andere vraagt aandacht. Het gansche leven wordt gevuld door organisatie en reorgani satie. Want niet alleen, dat van een dagblad, zal het zijn plicht vervullen, mag worden geëischt, dat het in den wedloop met zusterbladen hij- blijft, hier moest reusachtige achterstand, ver geleken met de groote pers, worden ingehaald. Daarin is de heer Knijpers geslaagd. Hij is ervan overtuigd, dat hij slechts instrument was en dat zegen zijn arbeid heeft bekroond. Gelukkig, de erkenning van deze wetenschap, maar daarnaast mogen anderen wel dank baarheid toonen, ook tegenover den mensch, als middel. Moge den beer Kuijpers nog eene reeks van jaren geschonken worden in den zwaren, maar heerlijken arbeid voor de pers In Nederland. In de Morgen lezen we o.m.: Onder het bestuur van den heer Henri Kuij pers ontwikkelde zich het katholieke Rotter- damsehe Orgaan tot een groot dagblad. Reeds vijf jaren na zijn optreden ging de heer Kuij pers ertoe over de „Maasbode" In een ochtend en avondblad te laten verschijnen. Sindsdien heeft het blad zich ontwikkeld tot een echt groot blad, dat met succes de supre matie der liberale en z.g. neutrale pers op dit gebied brak. „De Maasbode" Is een onmisbare verschijning geworden in de katholieke jour nalistiek niet alleen, maar in ons geheele cul tureele leven. Aan het opbouwen en doen uitgroeien van bet orgaan lieeft de thans jubileert ncïe direc- Financiën. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord inzake het VII© hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1929 (Financiën) deelt de minister mede, dat van een systematisch pogen van vele inspee- teurs om aandeelhouders ln besloten Naam- looze Vennootschappen op de in het Voorloo- pig Verslag bedoelde wijze in de Inkomsten belasting aan te slaan, den minister niet is gebleken. Het verschijnsel is van betrekkelijk geringen omvang. De minister heeft de indiening van een reeds in gereedheid gebracht ontwerp voor de h e r- zienig der classificatie van gemeenten gemeend in beraad te moeten houden. Indien het ontwerp inzake de gemeen- tefinanciën in den loop van het a-s. kalender jaar in een zoodanigen vorm mocht tot stand komen, dat de heffing der personeele belasting niet naar de gemeenten overgaat, dan zal het gereedliggende ontwerp in den a.s. zomer moeten worden ingediend, ten einde 1 Jan. 1930 in werking te treden. Gaat daarentegen het Regeeringsvoorstel te dezen aanzien door, dan zal het niet gewenscht zijn, voor een enkel jaar wijziging te brengen in een regeling, welke alsdan tegen 1 Januari 1931 toch in alle ge meenten opnieuw onder de oogen zal worden gezien. Voor overweging van een verlaging der personeele belasting voor koffiehuizen en restaurants bestaan, hangende de beslissing' over het ont werp tot herziening van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten, naar de meening van den minister stellig geen ter men. Belastingplic kt van den ex- keizer van Duitse k land. De gewezen keizer is aangeslagen in de volgende Rijksbelastingen: de grondbelasting, die perso neele belasting, de inkomstenbelasting, de ver- dedigingsbelastimg II, de vermogensbelasting en de verdedlgtogsbeilaating I (vroeger de verde- dlgingsbaïastingen Ia en Eb). Wegens de onze kerheid van den finanoieelen toestand van dien ex-keiizer is in den loop der jaren eenige malen ontheffing verleend. Over de ander© jaren is die aanslag voldaan en ontheffing wordt dan ook thans niet meer gevraagd. Pensioenwet. De minister is voor nemens, binnenkort aan enkele der bij de be handeling van de laatste wijziging der Peneioen- wet geuite wenschen tegemoet te komen. In zonderheid heeft hij hier het oog op een be trekken in de Pensioenwet van het personeel, dat in dienst is van nijverheidsscholen, welke niet door het rijk worden gesubsidieerd. Een ontwerp daartoe heeft zijn departement reeds verlaten. Toestand "ossellfeeters in Zeeland. De minister is bereid, voor- zooveel dit op zijn gebied ligt, pogingen te steunen tot verbetering van den toestand, waarin de Zeeuwscbe mosselkweekers zich be vinden. Steun aan oud-gepension- n e e r d e n. De klachten, welke worden geuit over de wijze waarop aan de oud-gepension- neerden steun wordt verstrekt, zijn niet steeds in overeenstemming met de feiten. GOUDEN JURILé. Op 21 December a.s. zal de heer F. A. H. J. Bingen, ingenieur-verificateur van het kadas ter te Roermond, den dag herdenken, waarop hij 50 jaren geleden, bij Kon. besluit van dien datum aangesteld werd ais adspirant-land- meter van het kadaster. AUTOBUS UITGEBRAND. Zondagavond is op den Rijksweg Geleen Beek de autobus van den ondernemer Th. Col- lard, uit Beek (L;) geheel uitgebrand. De wa gen sloeg in brand tijdens het aandraaien van den motor. Gelukkig vervoerde de bus geen reizigers. teur een belangrijk stuk van zijn leven gege ven; zijn energie, zijn voorzichtige durf heb ben een prachtprestatie tot stand gebracht, waaraan geheel katholiek Nederland gaarne een woord van hulde wijdt. En ook onze stem voegt zich bij de vele, die den heer Kuijpers een „ad muitos annos" toeriepen! De Gelderlander schrijft o.m.; De heer H. Kuijpers is 'n man van even vijf tig jaar en hij vierde op 1 December al zijn zilveren feest als Directeur van de „Maasbode". Als 'n ander pas begint mee te doen, had hij reeds de leiding, zei de president-commissaris, de heer H. S. M. van de Vijver, die de huldi- gings-plechtigheid in de groote zaal van De Doele te Rotterdam Zaterdagmiddag heeft ge opend, en achteraf verbaast ieder, wat men met dezen jongen man heeft aangedurfd. Hij ls, hoorden we van den heer van de Vijver, door pater Derksen O.P. ontdekt, en daarmee is de slechte reputatie, waarin aanbevelingen van geestelijken staan (omdat hun hart altijd 't luidste spreekt) weersproken. Want deze jonge Kuijpers heeft de verwachtingen over troffen. Toen hij kwam zat de „Maasbode" weggescholen in een onaanzienlijk huis, tus schen de sleeperskarren en de tabaksvaten van de Wijnstraat In; Kuijpers kocht spoedig 'n huis op de Markt en zette het bedrijf in het licht. Hoe dat plots zoo kon, moet ge niet vra gen. In zijn dankwoord heeft de heer Kuijpers het Bestuur van z'n Vennootschap bedankt „omdat het zooveel had toegelaten", en die daar even over nadenkt, begrijpt de beteekenis dezer wooTden. Het ging met sprongen vooruit. Aan de „Msb." was altijd gerekend met halve centjes of halve stuivers, en nu tolden «r dui zenden in het bedrijf rond. Het bestuur heeft veel toegelaten, maar het zag ook, dat Kuijpers alle moeilijkheden overwon. Na vijf jaar begon hij waarachtig met 'n ochtenblad. Iedereen hield z'n hart vast: het ochtendblad slaagde. Toen 't vijf jaar bestond en steeds met het Avondblad uitgroeide, behoefde men den heer Kuijpers niets meer toe te laten In angstige verwachting: hij had zijn proef doorstaan. Een man boven de middelmaat ln het uitgeversvak. Nu behoort de „Msb." werkelijk tot de groot© bladen, zoowel wat omvang als inhoud betreft. Op het gebied van financieel© en han delsberichten ls zij zelfs andere bladen voor, Zijn persen groeien nog steeds uit en als de nieuwste, waaraan men nu bezig is, voltooid zal zijn, dan bezit de „Msb." ontegenzeggelijk da grootste krantendrukkerij van Nederland. De versterkte salarisreductie voor hen, die in communiteit leven- HET ANTWOORD VAN MINISTER DE GEER. Ds, Lingfaeek met de kous op den kop thuis gekomen. Door den heer Lingbeek waren aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld 1. Wil de Minister mededeelen, of de sub commissie voor de technische salarisherziening van de burgerlijke Rijksambtenaren haar ad vies aan den voorzitter der Centrale Commis sie heeft uitgebracht 2. Heeft de Minister de Centrale Commissie opmerkzaam gemaakt op het in de vergadering van d© Tweede Kamer van 30 Maart 1928 (Handelingen '27/28, bladz. 1967, tweede kolom) ter sprake gebrachte denkbeeld, om door een herziening van de thans geldend© bepalingen op de toekenning der termijnsverhoogingen, in dien zin, dat daarbij meerdere differentiatie zal zijn in acht te nemen dan tegenwoordig is voorgeschreven, te geraken tot een reëele aan passing der wedden aan de maatschappelijke levensbehoeften der betrokkenen 3. Heeft de Minister, ingeval de vraag sub 2 ontkennend moet worden beantwoord, het voornemen om de onderhavige aangelegenheid zelfstandig in overweging te nemen, nadat hot vóórbedoeld advies hem zal hebben bereikt 1 4. Zal de Minister, ingeval de uitkom'st van de aangeduide overweging niet mocht leiden tot een verwezenlijking van het voormelde denkbeeld, alsdan bevorderen, dat, bij de aan- hangig-making bij de Tweede Kaïr/r van de op de nieuwe ealarisregeling betrekking hebben de voorstellen, de motieven voor de afwijzing' van dat denkbeeld ook worden medegedeeld? Minister de Geer heeft hierop het volgende geantwoord 1. Het antwoord op deze vraag luidt beves tigend. 2. Het is den ondergeteekende gebleken, dat in de sub-commissie, welke het voornaamste werk deed, van bedoelde rede is keunis geno men en daaraan aandacht is gewijd. 3. Dit voornemen bestaat bij den onderge teekende niet. 4. De ondergeteekende is bereid, deze mo tieven reeds thans mee te deelen. Zijn standpunt tegenover het betrokken vraagstuk is het volgende. Bij een salarisregeling mag niet rekening worden gehouden met de vraag, of een deel van de wedde vermoedelijk zal worden afge dragen aan anderen. Bij een salarisregeling mag wêl rekening worden gehouden met de behoefte. De kindertoeslag, de huwelijkstoelage en de salarisreducties wegens ongehuwden staat alle in het huidig Bezoldigingsbesluit opgeno men zijn hiermee gerechtvaardigd. Niet hiermee gerechtvaardigd is de versterk te salarisreductie wegens ongehuwden staat, op een deel der ongehuwden (de onderwijzers) toegepast, daar de éénige ratio, welke men hiervoor aanvoert: n.l. het leven in communi teit, voor driekwart van dit deel der ongehuw den niet geldt. De Centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft daarom voorgesteld, die versterk te salarisreductle te schrappen en ondergetee kende ziet geen houdbaren grond om dit voor stel af te wijzen. Wenscht men wegens het leven in communi teit een versterkte salarisreductie, dan eischt de rechtvaardigheid, de scheidslijn daar te trekken, waar zij aan de ratio beantwoordt Intusschen zou deze maatregel nooit tot stand mogen komen zonder volledige instem ming en medewerking der naast-betrokkenen, zoowel om de teerheid der zaak zelf als omdat zij vertroebeld is door het pleit van sommigen voor een salarisregeling, welke rekening houdt met de vraag, of een deel der wedde vermoede lijk zal worden afgedragen aan anderen (zie hoven). Bedacht behoort trouwens in dit verband te worden, dat 't in beginsel niet noodig is, dat ieder behoefte-element in de salarisregeling verdisconteerd wordt. "Wêl is noodig, dat, zoo men het doet, het rechtvaardig en logisch ge schiedt. Het bedrijf is onderworpen aan de bepalingen der Zondagswet BESLISSING VAN DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad heeft gister verworpen het cassatieberoep van R. U., bioscoophouder te Leiden, die door den loan tonrechter aldaar was veroordeeld tot ƒ1 boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op den Eersten Paasdhdag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toe stemming gegeven; de bioscoophouder was echter van meening, dat hij zich alleen aan de bepalingen der Bioscoopwet te houden had. De Hooge Raad heeft hiermede beslist, dat het bioscoopbedrijf, evenals andere openbare vermakelijkheden, onderworpen is aan de be palingen van de Zondagswet. DE MEINEEDZAKEN VAN CULEMBORG Hooger beroep tegen een vonnis De Officier van Justitie te Tiel heeft hoo ger beroep aangeiteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij J. A. Collé te Cuiem- borg en A. Collé te Baam terzake het af leggen van valsche verklaringen bij de be handeling der Culemborgsehe moordzaak ieder tot vijf maanden gevangenisstraf zijn veroor deeld. ALLE HOOP OP BEHOUD OPGEGEVEN. Het Duitsclie s. „Renate", van Ornskoldsvik naai" Velsen met een lading papierhout en 22 November van Cuxhaven vertrokken, heeft nog steeds de bestemming niet bereikt. Alle hoop op het behoud van schip en bemanning (15 koppen) is opgegeven. Het s. „Renate" is 2017 bruto en 1197 netto tons groot, in 1921 gebouwd en behoort aan Johs. Thode te Altona. DERTIG MAN AAN BOORD- Sinds eenige dagen niets gehoord Het Italiaansche stoomschip Messicaaio, gela den met circa 5000 tons erts voor de firma Wm H. Müller Co. te Rotterdam, vertrok 17 November van Aguilas naar Rotterdam en pas seerde 18 November Gibraltar Sinsdien zijn van het schip geen nadere berichten binnenge komen. Onder gewone omstandigheden duurt de reis van Gibraltar naar Rotterdam 7 1 8 dagen, zoodat het reeds een week over tijd is. Bij informatie blijkt ons, dat noch bij de agen ten, noch bij de reeders iets naders bekend is, zoodat men zich ongerust maakt over schip en bemanning. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het schip in den jongsten Kanaalstorm met man en muis gebleven is. De Messicano is in 1918 gebouwd, 4343 bruto en 2703 netto tons groot en hoort te Napels thuis. HET VERGAAN VAN DE „SALENTO". De Italiaansche gezant heeft, naar aanlei ding van de pogingen tot redding van de he- manning van het stoomschip „Salento" aan den Minister van Buitenlandsche Zaken ver zocht, allen die daartoe hunne medewerking hebben verleend den diepgevoelden dank van de Italiaansche regeering over te brengen. HET VERGAAN VAN DE UM. 325. In alle haast moest de bemanning van boord gaan i Omtrent het vergaan van de IJM. 325 „Glo ria" vernemen we nog het volgende: De „Gloria" was Zaterdag uit IJmuideu ver trokken. 's Nachts omstreeks vier uur begon het schip plotseling over te hellen. Het was waarschijnlijk lek gestooten. In alle haast moest de bemanning van boord gaan. Zij, di« in do kooi lagen, hadden geen tijd zich te kleeden en moesten ia nachtgewaad in de red dingboot springen. Allen wisten van boord ts komen, echter met achterlating van al hun bezittingen. In de reddingboot roeiden zij naar het vuurschip Terscheilingerbank, waar zij werden opgenomen. De leden van de bemanning van de „Gloria" waren vol lof over de behan deling aan boord van het vuurschip. Zij werden zooveel mogelijk geholpen en voorloopig van kleeren voorzien. Op Terschelling werden door tusschenkomst van de reederfj te IJmuiden nieuwe kleeren voor de bemanning aangeschaft, zoodat zjj gisterenmorgen goed gekleed konden vertrekken. EEN NACHTELIJKE OVERVAL. Zoon, moeder en dochter gestoken EEN FAMILIEVEETE IN HET SPEL In den nacht van Zondag op Maandag te circa 1 uur heeft in het dorpje Op hoven (ge meente Sittard) een overval plaa.s gehad, waarhij een 17-jarige jongeman lever-gevaar lijk verwond is. Omstreeks 1 uur in den naeht werd de deurruit van de woning van H. Mols in de Dorpstraat stukgeslagen. De zoon, de 17- jarige Jan Mols, Is hierop nadr bulten gegaan en werd door een onbekend persoon met een mes aangevallen. Hij liep hierbij twee ernstige snijwonden op in de rechterdij. Deze steken hebben den hoofdslagader doorgeslagen. Op het geschreeuw van den zoon kwam de moe der naar buiten gesneld, ,die een messteek in den rechterarm bekwam. De dochter, Anna, welke hierop het venster opende, bekwam ook meerdere meesteken. De dader ls hierna ge vlucht. Dr. Garë, die inmiddels gewaarschuwd werd, legde een verband. De maréchausséeB stelden direct een onderzoek in en arresteerden den dader, zekeren G. S„ van Ophoven. Een familie-veete moet de oorzaak geweest zijn. De 17-jarige zoon werd Maandagmiddag in zorgwekkenden toestand in het Fransche klooster te Sittard opgenomen. Z'N BROER PER ONGELUK DOODGESCHOTEN. Zij verstopten zich, om niet gezien te worden Een tragisch ongeluk heeft te Nieuweroord, meldt de „Asser Crt." plaats gehad. Twee broers, zoons van den heer IJ. vermaakten zich met een buks, vermoedelijk om te trachten, hazen te schieten. Op een gegeven oogen blik verscholen zij zich achter een paar boomen, bang om met het ongeoorloofd vuurwapen te worden gezien. Plotseling ging het schot af, met het gevolg, dat de 16-jarige jongen zijn 14-jarigen broei' in het voorhoofd trof. Onmiddellijk werd hij met den auto van den inmiddels ontboden genees heer, Dr. Muntendam van Hollandscheveld, naar het ziekenhuis „Bethesda" te Hoogevecn vervoerd, alwaar hij Zaterdag is overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6