f Voorwaarden üer Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op de „Nieuwe Schiedamsche Courant". WOENSDAG 5 DECEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 'i - - 1 INGEZONDEN. VAN DE LEESTAFEL UIT ROTTERDAM HET AUTO-ONGELUK BIJ O VERSCHIL t OVERVAL VAN EEN KASSIER V PLECHTIGE EERSTE H. MIS Naai' wij vernemen zal de eerw. frater Odulpbus B. Tenwolde, norbertijn der abdij te (Tongerloo (België), op Vrijdag 21 December a.s. de H. Pirieaterwijdiing ontvangen. Zijn eerste plechtige H. Mis zal de a.s. wij deling opdragen op Zondag 30 December a.s. dn de kerk van het H. Hart. DR. DE VISSER SCHOOL De nievrwe dir. de Visser-school In de Viest rxamkentendschestradt zal op Donderdag 13 December Officieel 'geopend worden. RADIOGENOT? De radioïlefhobbers in de IJsselmondesche- ptraat worden eiken avond, te beginnen om 6 mur, gekweld door een amateur die een kudde Mexicaansche honden op hen loslaat. 'Zij zouden dezen „gezelligen buur" willen pogen te bewegen, hun amusement niet langer te be derven. »(R.N.) OPLICHTING Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den 20-jarigen schildersknecht K. de J„ alhier, die, zonder vergunning, met een Inteekenlijst aan de woningen der ingezetenen ;geld inzamelde, daarbij voorgevende, dat dit zou dienen om kieeren te koopen ten behoeve van kinderen van werklooze arheiders. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers, stellers, letterzetters, grondwerkers, metse laars, opperlieden, schilders, timmerlieden, zager, flesschenbeteeneTS, aanhouders, klin kers, metaalhoorders, scheepskoker, kalefater, voorslaander, stokers, Ijzerwerkers. branders- knechts, broodhakkers, dlstlllateursknechts, mouters, sigarenmakers, magazlj nrpcrso-neel, chauffeurs, transper tarbeddars, velleniberei- Hders, varensgezellen, voerlieden, wakers, zak» ■kendragers, fabrieksarbeiders en losse werk- dieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: jongste bedienden, bankwerkers en meisjes voor fabrieksarbeid. Te Tilburg: agenten van politie. In Curasao: scheepskokere. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. DIEFSTAL Ten nadeele van den 18-jarigen stucadoor "W. N. uit Rotterdam, is uit zijn broekzak, han dende in een in aanbouw zijnd pand in de Rijn straat, een bedrag van f 1.25 gestolen. EEN ZWERVER Door de politie is in het sterrebosch zwer vende aangehouden de T2-jarige B. de H., die uit „Het August Herman Franken Tehuis" te Rotterdam was weggeloopen. Hij is ter beschik king van het gesticht gesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 3 December: Hermanns J., z. v. H. J. Veerkamp en J. C. Wijzenbroek, dr. Noletstraat. SCHEEPVAART Schiedam, 4 Dec. Aangekomen: s.s. Rotter, dam, Holi. Am. Lijn, van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Schiedam, 4 Dec. Vertrokken: s.s. Hanna Cords, ledig naar Newport-Mon. Londen, 4 Dec. aangekomen motoirschoener Jllla, kapt. H. Schrage, met ledige flesschen van Schiedam. Schiedam 5 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Authority, leapt. William Miller met olie van Harburg voor N. V. Schieveem aan de Wil- helminahaven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de redacteur, mag ik zoo vrij zijn, een plaatsje te vragen in uw geëerd blad. Bij voorbaat mijn dank. In uw geëerd en veel gelezen blad van Don derdag 29 November j.l, kwam onder mijn aan dacht een stukje getiteld „Waarschuwings dienst aan het hoofd". In verband met de over stroomingen van het hóófd, in den nacht van Zondag op Maandag, waarop het water der doorbraak, de Visschersgang, en de kerk van pastoor Möller, die Is ondergeloopen vernemen wij nog. Enz. enz. Ik zal hier deze passage af breken,M)m tot de tweede te komen, waar het om gaat. Toen de noodlottige instorting, van een ge- d eel te van den nieuwbouw plaats had, waardoor het water, in het binnen den ringdijk gelegen gedeelte kon binnendringen werden eveneens de bewoners van het Maashofje gewaarschuwd. Zij hadden toen nog voldoende tijd om hun huisraad in veiligheid te brengen, maar er zijn er zelfs geweest die vleven doorslapen om dat van het water, dat zich nog achter de Kerk van pastoor Möller bevond, niets te hespeu ren was. Mijtnheer de redacteur, laten wij daar eens even bij stilstaan. Men wil hiermede zeggen, dat er menschen waren, die uit hun eersten slaap zijn opgestaan, en gaan kijken of het water al aan kwam, niets gezien hebben en weer zijn gaan slapen. Wij bewoners van het Maashofja kunnen niet begrijpen waar deze onzin vandaan komt. Laat ik u zeggen, dat de meeste bewoners van het Maashofje boven slapen met hun kladeren. Daaronder zijn ook groote gezinnen, en geven de verzekering, dat niemand kan zeggen wie en waar het eerst is geklopt. Neen, er zijn menschen, die in de eerste buurt wonen, door hun kinderen uit de tweede buurt gewekt. Eu toen wij buiten kwa men, verblind door het licht van binnen want als gij in uw eersten slaap gewekt wordt, het was omstreeks een uur, ontsteekt men eerst licht, konden wij In dien nacht, aardedonker niet eens onderscheiden of er een politieagent of sluiswachter stond. En nu komt vanzelf de vraag boven toen men hoorde de waarschu wing: „Doorbraak, opschieten, het water komt achter binnen" wat deed men toen, eerst vrouw en kinderen wekken, zoeken naar klee ding, aankleeden, waar is dit? en waar is dat? Half naakt gingen de moeders met een kind op den arm, gevolgd door vader met een kind, en ging het ai door het water Neen, men was zijn verstand kwijt, en de laatste bewoners zijn door mannen met hooge laarzen door het water heen gedragen. Eu dit moet men niet beschouwen als een nalatigheid maar er was volstrekt geen tijd; zoo spoedig ging alles in het werk. Doordat de weg achter de panden al onder water was gezet, moest er een andere weg gezocht worden om te vluchten. Toen hebben we in een heining een gat geslagen achter het haven-kantoor om zoodoende op den Maasdijk to komen. Daar naar onze meeiilng geen bewoners meer op het hofje waren, zijn wij met eenige man nen toch nog zien door te dringen of er nog hulp noodig was maar liet water belette onzen tocht. Mijnheer de redacteur, na hier alles breed voerig medegedeeld to hebben, kunnen -wij niet begrijpen hoe schrijver oï steller van voor noemd stukje, een blaam durft werpen op de bewoners van het Maashofje. Dat zij nog vol doenden tijd hadden om hun huisraad in vei ligheid to brengen. Waar moest dat heen ge bracht worden? Bij de buren toch zeker niet, want die gingen ook onder; voor en achter water; de eenige weg naar boven. Wie konden helpen aan bed en leasten, lijfgoed? Te buur man zéker niet, want die had zijn handen vol met vrouw en kinderen, politie of sluiswachter of waterwacht, die hadden het te druk om de menschen te waarschuwen, tot vluchten, en ze helpen wegbrengen naar een uitgang. Ten ■slotte, wat schoot er voor tijd over? Nogmaals, mijnheer de redacteur, vragen wij bewoners onB af met welk doel heeft die schrij ver of steller, die woerden uit de pen laten vloeten? En dan reet ons maar ééne gedachte hij heeft met zijn schrijven, de reeds zoo zwaar getroffen gezinnen, verdacht gemaakt en 'hun meer schade dan voordeel berokkend. En wij vragen, met een gerust geweten, van onze Schiedamsche burgerij, hunne steifn niet aan die huisgezinnen te onthouden. Wij, hebben als ouders onze plicht gedaan, en dat is bewezen, zoodat er geen menschenievens te betreuren zijn. U geachte redacteur dank zeggend, DE BEWONERS VAN HET MAASHOFJE. -Naschrift: We kunnen bovenstaand schrij ven niet laten passeeren zonder met een enkel woord te zeggen, dat wij onze inlichtingen had den van den waarschuwingsdienst. (Redactie). Giften worden alsnog door de firma's: Vies, Tiernamen Engering in ontvangst ge nomen. Extra Kerstnummer van de Katholieke Illustratie Uitgave N.V. „De Spaar- nestad", Haarlem. Een mooi verzorgd kerstnummer levert ons de oude getrouwe Katholieke Illustratie, die daarmee toont met haar tijd te kunnen mee gaan. Vergeleken bij andere jaren weer een aanzienlijke vooruitgang, zoowel uiterlijk als innerlijk. Onder de vele medewerkers aan dit kerstnummer willen we slechts noemen de naam van Herman Moerkerk, die al begon met een mooie titelplaat en verder het heele nummer voorzag van Illustraties en kunst platen, voor welk doel eveneens werken van andere' heel beleende schilders zijn gereprodu ceerd. Behalve het illustratieve gedeelte is ook do litteraire afdeeling keurig verzorgd. AÏs bijvoegsel een driemaandelijksche kalender met foto's uit Rome en Venetië. De prjjs bedraagt 80 cents. RECHTBANK bedriegelijre bankbreuk Paard en wagen voor den curator verzv >a Do timmerman A. R„ 56 jaar, uit Hillegers- berg heeft gister terechtgestaan terzake van bedriegelijke bankbreuk. Hij zou, nadat hij op 15 Juli 1928 in staat van faillissement was ver klaard, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers in het'tijdvak van 15 Juli tot 13 September aan zijn curator niet hebben verantwoord verschillende bgten o.a. een paard, twee wagens, een handwagen, een orgel en een gramophoon. Verdachte ontkende. Het paard en de wagens zouden hebben toebehoord aan zekeren v. d. Meer, bet orgel en de gramophoon aan zijn zoon. Mr. F. van Raalte was curator geweest in het faillissement van verdachte. Toen getuige den inventaris opmaakte was verdachte niet thuis. Later kreeg getuige bericht, dat verdachte in een wagen met paard reed, en op vermoeden, dat verdachte niet alles had opgegeven wat hij bezat, heeft getuige nog eens een onderzoek in gesteld. Verdachte had ook aan getuige opge geven dat de wagen en het paard, welke beide nog aanwezig waren, toebehoorden aan van der Meer, maar gebleken was, dat dit niet Juist was. Getuige A. v. d. Meer had nooit een paard en wagen van verdachte gekocht. Verdachte etaldo het paard bij getuige en betaalde daarvoor 4.50 per week. Op verzoek van verdachte heeft ge tuige aan anderen wel gezegd, dat paard en wa gen van hem waren. Nadat nog een. tweetal getuigen zijn gehoord zeide het O.M., waargenomen door mr. J. G.' Holsteijn in zijn requisitoir dat vaststaat, dat verdachte paard en wagen heeft verzwegen voor den curator. Deswege eischte het 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. B. van Marwijk uit Dor drecht, pleitte oplegging 'van een clemente straf. Twee menschen doodgereden Vervolgens heeft terecht gestaan de autohan delaar P. F. M. K„ 37 jaar, te Amsterdam, wien ten laste was gelegd, dat hij op 28 April 1928 in den avond als bestuurder van een auto, daar mee rijdende op den Rotterdamschen Rijweg, onder Overschie, hoogst roekeloos, onvoorzich tig en onachtzaam heeft gereden, met het gevolg' dat hij In een bocht op eenige menschen, die daar bij de tramhalte stonden te wachten, is ingereden. Twee der wachtenden, de heer J. Groenhuizen en diens echtgenoote waren door den auto aangereden. Mevr. Groenhuizen werd zoo ernstig gekwetst, dat zij denzelfden avond ter plaatste is overleden. De heer Groenhuizen werd ernstig gewond naaT het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. In deze inrichting is do heer Groenhuizen den 3en Mei d.a.v. overleden. ■Nadat het O- M. de zaak heeft voorgedragen, merkt de officier, mr. J. G. Holsteyn op, dat hij Maandagavond eerst een zeer uitgebreid rapport heeft ontvangen van deskundigen van de zijde der verdediging. Spr. is daardoor on aangenaam verrast geworden. Een bestudeering van dit rapport is niet mogelijk geweest, en spr. zal het dan ook van den loop ,van het getuigen-verhoor en dat deT deskundigen laten afhangen, of. hij niet zal vragen uitstel in de verdere behandeling. De president is het met het O. M. eens, dat deze rapporten wel bijzonder laat zijn Inge diend en de rechtbank wil zich in raadkamer er over beraden, of de zaak nu zal worden be handeld dan wel uitgesteld. Na raadkamer besliste de rechtbank, dat de zaak thans behandeld zal worden. Er worden eerst eenige getuigen gehoord die het lijk van mevr. Groenhuizen hebben aange wezen. Daarna komen de doktoren, die de doodsoorzaak der beide slachtoffers hébben vastgesteld. Daaruit blijkt, dat mevr. Groen huizen overleden is doordat haar borstkas in gedrukt is. De heer Groenhuizen had helde onderbeenen gebroken. Kort na s.Ja opname in bet ziekenhuis is hij tengevolge wam bloed vergiftiging overleden. Daarna wordt verdachte gehoord. Hij kwam dien avond uit den Haag. .Hij reed met een nieuwen Buick met een snelheid van 40 tot 60 K.M. Met den weg van den Haag naar Rot terdam is hij volkomen bekend. Hij geeft op de vragen van den president toe dien avond te hebben gedronken een glas jenever .en een glas sherry. Het is zijn gewoonte, om bij het auto rijden wel sterken drank te gebruiken. Hij ziet daarin geen kwaad. Tevens blijkt, dat verdachte dien dag een brief heeft ontvangen van zijn vrouw, van wie hij gescheiden is. Over dien brief heeft hij den gèheelen dag gepiekerd. Maar dat zou hem toch niet belet hebben een wagen naar behooren te besturen. Hoe het onge luk heeft kunnen plaats grijpen kon verdachte zich niet verklaren. Hij denkt dat hij verblind is geworden door het licht van een hem tege moet rijdenden auto, waardoor hij de bocht niet heeft gezien en reeht-uit is blijven rijden. Ver dachte ontkent, dat de snelheid waarmee hij reed, te groot zou zijn om de bocht naar be hooren-te nemen. Voorgelezen wordt dan de bsëediigüe ver klaring van den heer Groenhuizen, die eenige dagen na het ongeval ls overleden. Daaruit BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 5 Doe. Offlciesle noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. i Moutwijn j j Moutwijn 46 pet 19.— per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 5 December. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H. L. Ruwe gtaanspiritus CO pet. 17.per H.L. blijkt dat deze met zijn vrouw en nog twee andere personen op het vluchtheuveltje stond te wachten op de tram, die hen weer naar Rotterdam zou brengen, toen een auto in woeste vaart aan kwam, en lnplaats van de bocht te volgen recht op de wachtenden Inreed, zonder vaart te minderen. Bezwarend vooral voor verdachte is de ver klaring van den chauffeur der C.A.B. bus, dia komende van Rotterdam, verdachte's auto reeds voor de bocht zag naderen. Uit de snel heid waarmede de fille lichtbundels zich ver plaatste leidde getuige af, dat de auto wel een vaart van 70 K.M. moet hebben gehad. Hij had, toen tegen iemand, die naast hem stond gezegd: Daar komt weer zoo'n parasiet van den we.g. Ik geloof dat deze zich te pletter zal rijden. Dadelijk daarop zag getuige den luchtbundèl niét meer. Alles was duister. Het ongeluk was gebeurd. Getuige veronderstelt dat verdachte bij het naderen van de plaats des onheils daar waar do Hoornscheweg In den Rotterdamschen Rij weg komt, zich in de richting van den weg vergist heeft. Getuige W. Jongste, die naast den chauffeur heeft gestaan legt een zelfde verklaring af. Evenals de vorige getuige verklaarde ook deze dat geen auto de bus is voorbij gereden. Getuig© Swarts en diens verloofde mej. M. W. Pemmelaar hadden met het echtpaar Groenhuizen op de vluchtheuvel gestaan. Zij hadden, toen de auto naderde niet geweten welken kant deze zou uitgaan. Ook deze getui gen verklaren dat kort vóór het ongeluk geen andere auto is voorbij gekomen, zoodat ver dachte door diens lichten niet verblind kou zijn. Getuige C. Stollc had kort voor het ongeluk verdachte zien rijden. Zij liep in do riehting van Overschie geheel rechts van den weg. Plotseling zal getuige verdachte's auto op haar afkomen. Zij sprong achter de hoornen. Dadelijk daarna ging verdachte's auto weer naar rechts. Zij dacht nog: Wat Tijdt die man idioot. Kort daarop is het ongeluk gebeurd. De rechtbank heeft vervolgens de verdere behandeling der zaak waarin nu nog de des kundigen moeten worden gehoord, aangehou den tot Donderdag '6 December '2 uur. UITSPRAKEN De rechtbank heeft gisteren veroordeeld:' M. A. v. d. B., 40 jaa"r, verffabrikant t© Moordrecht, wegens verduistering in dienstbe trekking van de Coöperatie De Tijdgeest te Moordrecht, met welker financieel beheer hij als secretaris belust was, tot G maanden voor waardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en onder bepaling, dat binnen een jaar het ver duisterde bedrag zal worden terugbetaald. De rechtbank heeft voorts uitspraak gedaan in de zaak van den 26-jarigen lossen werkman A. S„ gedetineerd, die terecht had gestaan we gens den nachtelijken overval op den kassier R. Versluys in d© broodbakkerij De Standaard aan het Willèbrordusplein. Hij is er toen, door het kordate optreden van dezen kassier en dank zij het feit, dat eT spoedig hulp kwam opdagen, niet in geslaagd zijn voornemen uit te voeren. Het O. M. had verdachte's veroordeeling ge vraagd tot 3 jaar en 6 maanden gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde hem tot 4 jaar ge vangenisstraf. Ds geabonneerde op de ..Nieuwe Schlettamsehe Courant" ls, zoolang zün abonnement duurt en dit blad vorschllnt verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden ARTIKEL L Ais verzekerden worden beschouwd alle beta lende geabon neerden. die aon de volgende ver dachten voldoen: a gedurende minsten» twee weken als ge abonneerde In de registers van de „Nieuwe Bohledameotie Courant" zlin Ingeschreven, met vermelding van naam. voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats: b. tussohen 16 en 60 laar oud zijn; a niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne le dematen en zintuigen ARTIKEL 2 Onder ongeluk, als in de verzekeringsvoor- waartlen bedoeld, wordt verstaan de Uitsluitende en rechtstreekse he oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken ver- Staan wordt), den verzekerde onafhankelijk van «tin eigen wil overkomen, en waarvan het bewüs geleverd wordt dat zulks door van buiten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt met het ge volg hierna In Artikel 3 aangeduid. ARTIKEL 3 De uitkeeringen bedragen: 600 GULDEN Indien het ongeluk (vallende, binnen de grenzen van de verzeker)ngsvoorwaar- Jen) de eenige en rechtsreeksche oorzaak is van ïen dood van den verzekerden geabonneerde, jietzlj onmtddellllk of uiterlijk binnen een maand ia den dag van het ongeluk. 500 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende Innen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar- jen) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van te amputatie van twee ledematen, hetzü belde meten of belde handen, dan wel één voet en ,én hand, boven den enkel of den pols, of onher- itelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale Olndheld). een en ander binnen SCO dagen na ion datum van het ongeval. 250 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende Innen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uh PAn oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 360 dagen na don datum van het ongeval. 150 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwoarden) de esnlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim. binnen 3G0 dagen na den datum van ha* ongeval 75 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekerlngsvonrwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger. binnen SCO dagen na den datum van het ongeval. 60 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van een hand binnen 360 dagen na het ongeval. 25 GULDEN het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 300 dagen na den datum van het ongeval. Onder bepaling dat. Ingeval reeds b!1 het plaats griipen van het ongeluk de bovengenoemde lede- mnten van het lichaam mochten worden geschol den. door snijding, wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden geillkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van Vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op en niet ln aanmerking komt bil uitkeerlng. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uttkeering ln geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de. ge heels hand Is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer gpcht op meer dan ééne uitkeerlng. Aan denzelfden abonné zal voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan 500 kun nen worden uitgekeerd. ARTIKEL 4. De uitkeerlng Ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote of bü ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding ontstaat zal de uitkeerlng geschieden binnen tien dagen nadat de noodlge inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zün. ARTIKEL 5. De abonné ls niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of indi rect veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt- üeid van den verzekerde; b. door eene heelkundig© operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen ver zekerd ls); a door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zün door een ongeluk: d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed va'n overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoon lijk om zorg voor zioh zei van te dragen: e. door zelfverminking, zelfmoord op poging daartoe, hetzö willekeurig ot niet, onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed bij zin nen was; f ln duel, of gedurende Je voorbereiding tot of de deelnarile aan wedstrijden, of bij lucht* vaarttochten, of bü baden, zwemmen of bi) het rijden met een automobiel, motorrijtuig of ge woon röwlel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of blnnenlandsche beroerten: h. Indien de verzekerd© op het oogenblik dat hem het ongeval trof in staat van dronken schap verkeerde. De abonné ls echter wél verzékerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné ln een stapt van krankzinnigheid of verStandsver- bösterlng zal geraken, óf zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar -eene andere Europee- ache haven reist ln esn schip met vast dok ln töd vnn vrede) of indien hü zich ln krögsdienst te water of te land begeeft, en evenzeer van den dag af waarop hö ophoudt zlin verschuldigd abonnementsgeld aan dengene die belast ls met de ontvangst t. betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, «Isdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, of de voorwaar den wijzigt, óf haar voornemen om niet langer te verzekeren 6f op dezélfd© wijze t© verzekeren door publicatie ln hare courant "benbaai; maakt: dit heeft echter geen invloed op uitkeeringen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de verzekering zün uitdrukkelijk uitge sloten allen dl© zich met d© bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglyfferlne, dyna miet. naplita, acetyleengas, of andere licht-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den. of daarbij desbewust tegenwoordig zün. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwer kers. acrobaten, circusriiders en dergelüken. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zün ln de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin ken tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door zie kelijke opstandigheden. waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het omgeval plaats had. vergroot, worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van een door de direc tie aan te wijzen geneeskundige moet zijn uit gekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal do verzekering tijdelijk "buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongèluk, dat den verzekerde mocht 'treffen. ARTIKEL 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt, moeten ln alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen let sel zoo spoedig mogelük schriftelijk gemeld wor den aan de Directie van de „Nieuwe Schiedam sche Courant". EN INDIEN ZOODANIGE KEN NISGEVING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKE RING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk te vermelden: „Aan gifte van een ongeval". Indien de getroffene zeevaren Je is. moet de kennisgeving van het overlijden geschieden bin nen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden In geroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voor schriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen, totdat het volkomen hersteld ls. In ieder geval moet een geneesheer toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks bïlljkorwijze geelscht kan worden en de directie heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heelkundige hulp te ver strekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen elschen betreffende eenlg ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, worden gegeven. Tngeval van eenlg ongeluk met doddelljken afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuws Schiedamsche Courant" schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk adat het ongeluk «an belanghebbenden békend zal zün geworden. „ii Het niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elk» aanspraak op uitkeerlng voor belanghebbenden verloren doen gaan Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeerlng, en tngeval van overlHden, van de doodakte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behan deling zün er vordering De overgelegde stukken ^blijven het eigendom der Directie. De kosten der geëlschte verklaringen komen ten laste van dengene. die de Uitkeerlng aanvraagt Allo bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zün ten kantore van <le „Nieuwe Schiedamsche Courant" slechts na ontvangst van eene door den recht hebbende geteékenfle qultantle Van geen som. die verschuldigd ls, zal Interest betaald worden, ook niet tn gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zlin, terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenlg bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat hét ls toegestaan geworden, is ingevorderd ARTIKEL 7. Alle geschillen, uit de verzèlceringsvoorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bü gemeen overleg aan te wflzen scheidsman, dnn wel door drie scheidslieden, waarvan door elk der partüen een aan te wijzen, weTlce twee scheidslieden gezamenlijk een derden tot hun voorzitter kiezen Bü weigering of bü gebreke van overeenstem ming geschiedt de benoeming der scheidslieden door den bevoegden rechter te Rotterdam. Belde partijen zullen ln handen van den scheidsman of van den voorzitter der scheidslieden, een bedrag van f 100, resp. f 200 storten, om daaruit de kosten van de procedure te kunnen voldoen.' Partijen zün aan de uitspraak van den scheids man of der scheidslieden onderworpen als aan' een uitspraak ln het hoogste ressort. De kosten worden geheel gedragen door da partij, die In het ongelük wordt gesteld. ARTIKEL 8. I Het i ontvangbewijs van den verzekerde of vari de erfgenamen van den verzekerde zal ln ledet geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Men het oog ap de vaststelling der Identiteit van den verzekerde moet deze bü elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzü door huwellik of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen voor het aanbrengen van wüzigingett ln de registers van de „Nieuwe Schiedameche 'Courant". .-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2