'3 Woensdag 5 December 1928 [Tweede Blad Pagina t >e t RUSSISCHE PRAKTIJKEN JHR. MR. CH. RUIJS DE BEERENBROUCK BENOEMINGEN DE WATERSTAND KATHOLICISME EN SOCIALISME HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK HET SPOORWEGPERSONEEL JONG BOEKHOUDER VEROORDEELD WEGENVERBETERING Dat er in Rusland heela gekke dingen gebeuren, wisten we. Al is het niet gemakke lijk daarachter te komen omdat de bericht geving uit het, met den knoet geregeerde land zoo uiterst moeilijk is. Toch is wel bekend, dat de grondslagen der zedelijkheid door de communisten op barre wijze worden ondermijnd. Niet alleen zijn echtscheiding en vrije liefde doodgewone zaken geworden en kan iedere vrouw in staatsziekenhuizen op gewelddadige wijze een eind laten maken aan ieder leven, dat zij geroepen is het licht te schenken, maar zelfs de allereerste natuurlijke zaken, clie ook voor diep-gevallen wilde stammen hei lig zijn, worden er met voeten getreden. De beroemde volkenkundige pater Wilhelm Schmidt, die hoogleeraar is aan de Ween- sche universiteit en nog onlangs door ge leerden uit geheel de wereld werd gehuldigd, deelde verleden week te Weenen mee, dat in Rusland huwelijksciie samenleving tusschen naaste bloedverwanten, ja zelfs tusschen ouders en kinderen toegelaten wordt. Die verhoudingen worden alleen niet op de stadhuizen ingeschreven. Het feit zelf echter staat vast en liet werd meegedeeld in een Weensclie artsenvereeniging door den sovjet-professor Pascher Osersky. Het merkwaardige is, dat de bekende Ween sclie soc. dem. „Arbeiterszeitung" van G No vember er een heel koelbloedig berichtje oer opnam! Het spreekt vanzelf, dat zulke practijkcn cle familie totaal uit elkaar rukken en prof. Schmidt wees dan ook op het feit, hoe het grootste deel der kinderen „staatskindeien of liever niemandskindcren werd. Rusland voert op deze wijze de beschaving duizenden jaren terug; liet leert ons met ijselijke duidelijkheid hoe een moedwillige haat tegen godsdienst en natuur in on natuur ontaardt en de menschheid naar den afgrond brengt. liet zou de moeite waard zijn als de dwe pers met Russische culturen ook deze feiten eens meedeeldon aan gapende bewonderaars en onnoozele volgelingen van hot sovjc bewind. De toestand blijft vooruitgaan Gemeld wordt; De toestand van jhr. mr. Ruijs de Beeran- brouek, Minister van Staat, is steeds vooruit gaande. in het Aartsbisdom Utrecht. Z.D.H, de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Arnhem (H. Hart), den WelEerw. Heer H. A. Scliurink, tot kar pelaan te Bornebroek den WelEerw. Heer N. S. van Dijk en tot assistent te Oud-Zevenaar, den WelEerw. heer F. G. van der Meer, de beide laatsten 22 Juli 1.1. priester gewijd. De doorbraak bij Zevenhoven. Omtrent de doorbraak bij Zevenhoven meld de men ons gisteren, dat het gat van de Ainstelkade ls gedicht. Twintig duizend zak ken zand zijn hiervoor noodig geweest. Het water van den polder Nieuwkoop en Noorden is thans zakkende en men hoopt ook de Hollandsche Kade van den polder Aehttien- Ëovea te kunnen behouden. Violette METZELTUIN, ten geboren Ame- Hkaansche en weduwe van den vroegeren Duitschen gezant in China, heeft 12 jaren lang °or China gezworven, waar ze allerlei we- £ehswaardigheden heeft bijeengezameld. Ze eft thans op de Universiteit te Berlijn een - .cursus over tl? Ohfaelfoj&ë toestanden. Een brochure van het B.K. Werkliedenverbond gericht tot de arbeiders en bedienden van Nederland. VERDACHTE BELANGSTELLING Het gaat naar 1929, 't jaar, waarin de tegen woordige Tweede Kamer naar huis gaat en een nieuwe moet worden gekozen. Of liet hiermede in verband staat, weten we niet we kunnen slechts vermoeden maar het is opvallend, dat de Katholieke arbeiders zich weer in voortdurend toenemende mate (gaan) verheugen in de belangstelling van de propagandisten der S.D.A.P. en van haar bond genoot, het N.V.V. De pogingen, aangewend om de Katholieke arbeiders, speciaal in het Zuiden van ons land, te overtuigen van de nietswaardigheid, de on benulligheid der Katholieke arbeidersbeweging, om hun aan te toonen, dat de Katholieke arbeidersbeweging er eigenlijk is om het kapita lisme te beschermen en te verdedigen, om hun duidelijk te maken, dat de Katholieke ar beidersbeweging, die loopt aan dén leiband der geestelijken, er stelselmatig op uit is de arbei ders te verraden en te verkoopen aan liun uit buiters, die pogingen zijn reeds jaren lang her haald. Maar het succes bleef en blijft uit! De Katho lieke arbeiders geloofden de propaganda-ge- schriften der S.D.A.P. en van het N.V.V. blijk baar niet! Ondanks alle verdachtmaking, ondanks allen laster, groeit onze Katholieke arbeidersbewe ging als kool! Alleen in de provincies Noord- Brabant en Limburg nam het ledental der Ka tholieke arbeidersbeweging gedurende de twee laatste jaren toe met 8179 leden. Het spreekt vanzelf, dat deze gang van zaken niet is naar den zin der roode heerën, die onzen goeden Katholieken arbeiders met geweld hun weldaden willen opdringen, en dat ze met be zorgdheid de hierboven bedoelde gebeurte nissen van 1929 tegemoet zien. Blijkbaar veronderstellende, dat hun geloofs overtuiging de Katholieke arbeiders weerhoudt van toetreding tot de gelederen der socialisten, hebben ze naast de verdachtmaking van onze Katholieke arbeidersbeweging nu weer gesteld een poging in grooten stijl om onzen arbeiders aan het verstand te brengen, dat een Katholiek zeer goed tevens sociaal-democraat kan zijn, dat niet meer waar zou zijn, wat vroeger altijd werd voorgehouden en bewezen: dat katholicis me en socialisme evenmin samengaan als water en vuur. Een der redacteuren van het socialistische hoofdorgaan „Het Volk" is naar Oostenrijk ge weest, heeft daar de toestanden in het socialis tische Weensclie paradijs bekeken en komt in een brochure „Katholicisme en Sociaal-Demo cratie" van zijn ervaringen vertellen. Natuurlijk heeft hij eerst zijn anti-clericaal, zijn anti-katholiek gezicht, dat in „Het Volk" om den hoek kwam kijken, toen hij dddrin zijn reiservaringen beschreef, zorgvuldig bedekt met een engelen-masker, waarvan de blanke on schuld ons tegenstraalt. En hij begint maar direct met den telkens voorgezetten kost, die, door het herhaalde op warmen, danig zuur is geworden: „Er is geen moderne vakbond, die zijn leden naar het geloof vraagt, geen, die iets tegen de kerk of het geloof onderneemt. Zoo is het ook met de S.D.A.P. Zij telt geloovlgen en ongeloo- vigen onder haar leden. Godsdienst is in de S.D.A.P. net als in de moderne vakbeweging; privaatzaak". Het R.K. Werkliedenverbond laat de tegen hem geuite verdachtmakingen niet op zich zit ten. In de vlot en bevattelijk geschreven bro chure, welke in 200.000 exemplaren wordt ver spreid. neemt het er stelling tegen en met de stukken in de hand bewijst het de onhoudbaar heid van de bewering van den rooden schrijver, en toont tevens het huichelachtige aan In de houding der S.D.A.P., die uit opportuniteits- overwegingen hier coquetteert tegen den Ka tholieken arbeider, maar hijvoorbeeld In Wee nen hem het leven vrijwel onmogelijk maakt. Met de stukken wordt ook ontzenuwd de be schuldiging dat de Katholieke arbeidersbewe ging er enkel op gericht is het kapitalisme te hpsp.h ftriTipn - Als een stem uit hun eigen kring wordt tegen de socialisten aangevoerd hetgeen Albert Tho mas dit jaar in zijn rapport voor het Interna tionaal Arbeidsbureau zeide over den gunstigea invloed van den godsdienst voor den arbeider, waarbij vooral de Katholieke Kerk in een zeer gunstig daglicht kwam te staan. Mede op zijn getuigenis stelt de brochure dan vast: le. dat de S.D.A.P. en haar bondgenoot bet N.V.V., zooals de feiten hebben aangetoond, wel degelijk godsdienst-vijandig zijn en dus on waardig en gevaarlijk voor den Katholieken ar beider; 2e. dat ook in Oostenrijk, waar de socialisten een groot gedeelte van de macht in handen heb ben, de kerkelijke autoriteiten er zoo over den ken; 3e. dat dus het verbod onzer Kerkelijke Over heid om lid te zijn van een socialistische orga nisatie logisch is en niet zijn ontstaan ltan vin den in kapitalistische neigingen der Kerk, om dat: 4e. zoowel blijkens de uitspraken der hoogste kerkelijke autoriteiten als blijkens 't getuige nis van den gezagvollen socialistisclien direc teur van het Internationaal Arbeidsbureau té Genève, de Kerk krachtig opkomt voor de rech ten der arbeiders. Tenslotte wordt dan nog ten overvloede aan getoond, dat het lidmaatschap van S.D.A.P. en N.V.V. voor een Katholiek ook volmaakt over bodig is, dat hij in de Katholieke organisatie veel meer vindt ook op sociaal en cultureel ge bied, dan de socialische vakbeweging hem bieden kan. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Zullen de veroordeelden berusten? Naar wij vernemen heeft de heer J. .T. W., die in verband met de affaire der Veendammer Hypotheekbank door het Gerechtshof te Am sterdam in booger beroep is veroordeeld tot ,twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van negen maanden preventieve hechte nis, in dit vonnis berust. Ook zijn zoon de heer J. Ph. W„ die tot negen maanden gevangenis straf met aftrek van negen maanden preven tieve hechtenis is veroordeeld, zal vermoedelijk in dit vonnis berusten. Omtrent de houding van den derden ver dachte den heer A. C. M., is nog niets bekend. Ta den nacht van 15 op 1G October 1927, BEHANDELING VAN EEN DRIETAL ZAKEN VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche Rechtbank zijn gisteren middag drie zaken behandeld tegen verdachten, aan wier schuld het te wijten zou zijn geweest, dat in den nacht van 15, op 16 October 1927 nabij Rijswijk twee eleotrische treinen zijn op eikaar geloopen. „Ernstige plichtsverzaking" Het eerst stond terecht de gepensionneerde hoofdconducteur der Ned. Spoorwagen, J. H. V., wonende te Rotterdam; hem was ten laste ge legd, dat het aan zijn grove schuld te wijten zou zijn geweest, dat in genoemden nacht te Rijswijk gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechanische kracht op een spoorweg,- door hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onachtzaam als hoofdconducteur op den electr. trein 1145 rij dende, welke trein vertrokken was van 't Holl. Spoorstation in den Haag naar Rotterdam via Delft, en zich bevindende op het voorbalcon, terwijl hij bemerkte, dat de trein op verkeerd spoor reed, waartoe hij geen schriftelijke last geving had ontvangen en evenmin een aan schrijving daartoe had gelezen, zijn trein niet onmiddellijk tot stilstand te doen brengen, al thans geen andere afdoende veiligheidsmaatre gelen te nemen, zijnde tengevolge daarvan een hotsing ontstaan met den van Rotterdam ko menden eleetrischen trein 1144. Verd. gaf de feiten toe, behoudens dan, dat hem hiervoor grove schuld zou treffen. Hij heeft niet eerder order gegeven om den trein tot stilstand te brengen, hoewel hij wist, dat de trein op verkeerd spoor reed, totdat hij de koplichten van den van den anderen kant ko menden trein voor zich zag. Een botsing was toen evenwel niet meer te voorkomen. Ver dachte voegde daaraan toe, dat hij in de war was met een aanschrijving, welke hij gelezen had, doch die echter niet op het onderhavige rijden van toepassing was. Tengevolge van de botsing is vrij groote materieele schade ontstaan en zijn verschillen de reizigers verwond. De verschillende feiten werden door eenige getuigen bevestigd. Het O. M., waargenomen door mr. Rijkens, requisitoir nemende, betoogde, dat verdachte een groot verzuim heeft gepleegd door den trein niet onmiddellijk tot stilstand te doen brengen, toen hij merkte, dat de trein op verkeerd spoor reed. Zijn verweer, dat hij door de verschillen de aanschrijvingen in de war is geraakt, meen de spr. te moeten verwerpen. Er is hier sprake van een ernstige plichtsverzaking. Eisch: 1 maand hechtenis. Ir. mr. Smalhout, verdaebte's verdediging voereude, betoogde', dat feitelijk de seinhuis- wachter S, do fout gemaakt heeft, waaruit ten slotte al het andere is voortgevloeid. De drie gedagvaarde verdachten hebben misschien ook fouten gemaakt, maar naar pl.'s meening is deze S. dó eenige, die het gevaar heeft doen ontstaan, waardoor het ongeluk beeft plaats gehad. S. is echter niet gedaggevaard. Alleen hij, die het gevaar heeft doen ontstaan, is straf baar en niet zij, die het misschien hadden kun nen afwenden. Op dezen grond zal pl.'s cliënt reeds niet kunnen worden veroordeeld. In verband met het groote aantal aanschrij vingen van allerlei aard, waarmede de hoofd conducteur te maken heeft, stelde pl. de vraag of het wel zoo verwonderlijk la, dat zoo'n man eens twijtelt. Integendeel dit is zeer begrijpe lijk. Men moet daarbij toch ook rekening hou den met den staat van ontwikkeling van de menschen, waaruit de hoofdconducteurs worden gerecruteerd. Pl. concludeerde, dat z.i, verdachte strafrech telijk niet schuldig is. Voor het geval de Recht bank toch tot een veroordeeling zou komen, verzocht pl. om verdachte, die door zijn pen- sionneering ook al reeds gestraft is, een voor waardelijke straf op te leggen. Re- en dupliek volgden. Groote schade" Vervolgens had zich te verantwoorden D. A.- do Gast, wonende Leidschendam, wagenlichter bij de Ned. Spoorwegen, die als wagenbestuur der op trein 1145 heeft dienst gedaan in den nacht van 15 op 16 October 1927. Aan dezen verdachte was dezelfde grove schuld aan het ongeluk te laste gelegd als aan den eersten ver dachte. Verdachte gaf toe, dat hij wist, dat hij mede voor- de veiligheid van het verkeer verantwoor delijk was, al stond de hoofdconducteur ook naast hem. Hij ia echter geheel op dezen afge gaan en deze bleek het niet verontrustend te vinden, dat de trein op verkeerd spoor reed. Ook 'in deze zaak achtte het O.M, de schuld van den verdachte bewezen, al Is déze hier ge ringer door het optreden van den hoofdconduc teur waardoor verdachte beïnvloed .is. Eisch; 3 weken hechtenis, Mr. Ter Laan uit Utrecht trad als verdediger voor dezen verdachte op. Pi. betoogde, dat de fout van dezen verdachte, zooals deze in de dag vaarding is omschreven, het gevaar niet heeft doen ontstaan. De reeks van oorzaken van het gevaar zijn een onverbreekbare schakel. Zonder de fout van den een, was die van den ander niet voorgekomen. Het is aan de gezamenlijke schuld van de verdachten te wijten geweest, dat het gevaar is ontstaan. Daarvoor zijn zij echter niet gedagvaard. Ieder hunner toch ls gedag vaard" dat door zijn fout het gevaar is ontstaan. Het heeft pl. verbaasd, dat het O.M. de zaken niet heeft samen gevoegd, te meer waar blijkens 'n arrest van -den Hoogen Raad mededaderschap bij schuld misdrijven mogelijk is. Thans meende pl. op juridische gronden tot vrijspraak te moe ten eoncludeeren. Zeer subsidiair dwong pl. aan op oplegging van een lichte boete of van een voorwaardelijke straf. „Gebandc-ld tegen eeu order" Ten slotte heeft terecht gestaan de st. tions- ambtenaar A. Bos uit Den Haag. Deze ver dachte heeft aan de beide vorige verdachten order gegeven door een onveilig sein bij de Vaillantlaan in Den Haag heen te rijden, wat tengevolge heeft gehad, dat trein 1145 op ver keerd spoor is terecht gekomen. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat de' sein huiswachter S. hem telefonisch had doen we- t1 ,g\*r r 4r IA* EERLIJN HAD ZONDAG IN DE DOMKERK de rouwpfcehtigheid plaats voor dm o.er- leden Duitsobeu admiraal von Scheer. Op onze foto ziet men, hoe president von Hindenburg door ds. Döring bij den ingang der kelk ontvangen wordt. ten, dat hij den trein maar moest laten komen. Verdachte gaf toe, dat hij gehandeld heeft tegen een dienstorder van den stationchef. Dit gebeurde echter onder dergelijke omstandig heden meermalen. De seinhuiswachter had tijd genoeg gehad om de wissels om te trekken en zijn toestel voor de wisselinrichting nog eens na te kijken. Mr. Rijkens, requpsitoid nemende, eischte tegen dezen verdachte 2 weken hechtenis. Verdachte's raadsman, mr. Witlox uit 's I-Ier- togenboschf betoogde, dat dezen verdachte in het geheel geen schuld treft en hij wees er op, dat do commisie van onderzoek tot de conclu sie is gekomen dat er van den kant van ver dachte slechts sprake is van een fout. Ook de directie der spoorwegen heeft blijkbaar die meening gedeeld en heeft verdachte dan ook maar zeer licht, disciplinair gestraft, veel lich ter dan de andere verdachten of den seinhuis wachter S., die verder niet vervolgd is. Pl. concludeerde derhalve tot vrijspraak. De rechtbank zal 18 dezer uitspraak doen in deze zaken. Een extra-uitkeering Naar het „Hbld." meldt, heeEt de Raad van Commissarissen de directie der Ned. Spoorwe gen gemachtigd aan het personeel een (extra)- ultkeerlng te a'oen. HET VERMISTE ITALIAANSCHE STOOM SCHIP „MESSICANO". Het schip verloren te beschouwen. DE BEMANNING TELDE 39 KOrPEN Zooals door ons gisteren werd medegedeeld, is het Italiaansche stoomschip „Messlcano", van Homilie naar R'dam, veel over tijd. Lloyds seint ons Dinsdagmiddag half vier, dat het schip het laatst werd gerapporteerd op 19 November, toen het Sagres is gepasseerd (ongeveer één dag varen van Gibraltar) en dat ook in Londen geen verdere berichten zijn bin nengekomen, Men mag derhalve aannemen, dat dit schip met zijn ruim 30 koppen bemanning een offer is geworden van den jongsten Novem berstorm. HET VERGAAN VAN DE „SALENTO". Een onderzoek van het wrak Steeds vraagt men zich te Zandvoort af, of zich mogelijk nog menschen aan boord van hot gestrande s.s. „Salento" bevinden. Gister morgen bevond zich nabij de „Salento" een sleepboot met sloep. Van het strand, kon echter niet worden waargenomen, wat het doel van dit bezoek was. Verondersteld werd echter, dat duikers een onderzoek zouden Instellen. Naar gemold wordt zijn in den afgeloopcn nacht tusschen Sclieveningen en Katwijk, drie lijken aangespoeld. Men vermoedt, dat het hier schepelingen van de „Salento" betreft. VOOR EEN NIEUWE REDDINGBOOT. Een actie van scholieren Een aantal Haarlemsclie scholieren als we het goed begrijpen, gaat het uit van liet Kennemer lyceum, en is het Katholiek onder wijs er niet in gekend is een sympathieke actie begonnen naar aanleiding van de onge lukken, welke bij de laatste stormen op onze kust zijn gebeurd. De ramp van de „Salento". waarbij alle opvarenden omkwamen, gaf den doorslag. Er werd over weinig anders meer ge dacht en gepraat cn hét resultaat was, dat men besloot te trachten de Redding-Mij. de gelden voor een nieuwe motor-reddingboot voor IJmuiden aan te bieden. Ten einde dit te be reiken hebben zij tbans een oproep gericht tot de leerlingen van alle lycea, II. B.-scholen, gymnasia, handelsscholen enz. in ons land. Juist in deze dagen van St. Nicolaas en Kerst mis meenen zij, dat hun verzoek veel kans van slagen hebben zal. Wegens ernstige verduisteringen De 20-jarige boekhouder J. F. C. te Zeist, die ernstige verduistering gepleegd ,had, werd voor de Utrechtsche Rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De werkkring van de onlangs ingestelde Rijkscommissie van Overleg. ENKELE BEPALINGEN DOOR DEN i MINISTER VAN WATERSTAAT VASTGESTELD. Omtrent den werkkring van de ingestelde Rijkscommissie van overleg voor de wegenver betering, is door den minister van Waterstaat het volgende bepaald: De commissie is gevestigd te 's-Gravenhage. Zij vergadert zoo dikwijls de voorzitter dit noodig oordeelt of ten minste 2 leden daartoa den wensch aan den voorzitter te kennen ge ven; in elk geval ten minste zes malen per Jaar. De minister van Waterstaat zal op hoofd zaken en verder telkens als hij noodig oordeelt, met de commissie overleg plegen ten aanzien van onderwerpen als de volgende: a. Ontwerpen van wijzigingen in het Rijks wegenplan. b. Voorstellen voor de tracé's van de nieuw aan te leggen wegen van het Rijkswegenplan. 0. Wijzigingen in de tracê'e van de bestaan de wegen van het Rijkswegenplan, voor zoo ver de minister deze van voldoende belang oor deelt. d. Voorstellen voor de dwarsprofielen voor de nieuw aan te leggen wegen en de te verbe teren wegen van het Rijkswegenplan. e. Voorstellen voor ds plaats en de afmetin gen der bruggen over de groote rivieren, welka op het Rijkswegenplan voorkomen, en alge- meene regels betreffende de breedte-afmetin gen der overige bruggen. f. Ontwerp-werkplanneu over meer dan één jaar loopende voor de uitvoering van bet Rijks wegenplan. g. Ontwerp-begrootingen van het Wegen fonds. h. Voorstellen tot afkoop van concessie voor tollen en bruggelden. 1. Andere onderwerpen, de wegenverbete ring betreffende. In bijzondere gevallen, wanneer de commis sie overleg wenschelijk acht, kan zij zich uit eigen beweging tot den minister wenden. De commissie is bevoegd het oordeel in té winnen van vereeulgingen en particuliere per sonen omtrent zaken, ten aanzien waarvan overleg gaande is, voor zoover de geheimhou ding ten opzichte van die aangelegenheden is opgeheven. De commissie is, betreffende de bij haar aangebrachte zaken, tot geheimhouding ver plicht, voor zoover daarbij min of meer uitge werkte plannen betreffende wegenverbeteriag betrokken zijn en gevaar bestaat, dat het ge ven van ruchtbaarheid aan die plannen aan leiding zou kunnen geven tot grondspecula- ties en ongewenschte plaatselijke inmenging, en overigens voor zoover geheimhouding door den minister wordt opgelegd. Op de gemeenschappelijke vergadering kun nen, voor zoover heide voorzitters het wensche lijk achten, .vertegenwoordigers van openbare lichamen en van vereenigingen, ambtenaren en particuliere personen worden uitgenoodigd om inlichtingen te geven. Over zaken, in eene ge meenschappelijke vergadering besproken, wordt door elk lid der commissies afzonderlijk ge rapporteerd DE BRUGGELDHEFFINGEN EN DE BINNENSCHEEPVAART. Een schrijven van Minister Kan aan Gedep. Staten. WAT IS ONBILLIJKE HEFFING? Bij de behandeling van de begrootiug.van het departement van Binneulandsche Zaken en Landbouw voor 1929 in ü'e Tweede Kamer, werd den Minister gevraagd, speciaal zijn aandacht te willen vestigen op de onbillijkheid, i^elke uit de bruggeldheffingen en andere scheepvaart rechten voortvloeit voor de binnenscheepvaart. De minister heeft thans een schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën, waarin hij deze colleges ver zoekt hun aandacht aan deze aangelegenheid te willen wijden. De kosten, die redelijk tea laste van de binnenscheepvaart kunnen worden gebracht, zijn In hoofdzaak alleen die, welkfli verband houden met de bediening. Worden ookj de onderhoudskosten uit de heffingen bestree don, a'an kan men inderdaad van een onbillijk^ heffing spreken. KOËMEENSCHE VISA VERLAAGD i Het Roemeensche Consulaat verzoekt oud mede te deelen, dat de prijs van de pas visa vooij Nederlanders, die zich naar Roemenië begeve' van 11,55 tot 7.15 verlaagd is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5