WOENSDAG 5 DECEMBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALGEMEEN OVERZICHT. FRANSCH BLAD MAAKT MIS BRUIK VAN VERTROUWEN. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND AMERIKA'S BEGROOTING DE AARDBEVING IN CHILI DE ARBEID IN HET ROERGEBIED HERVAT OPRUIMING VAN DEN OORLOG? DE DADEN DEKKEN DE WOORDEN NIE1 Vi»r den zooveelsten keer betoogde de Fran- sthe minister van bul tent andseöe zaken ln de kamer, «at de Franse he diplomaten voor den vrede veréren en dat de laatste overblijfselen van den grooten oorlog spoedig zouden zijn opgeruimd. indien de Duitschers even sterk den vrede wenschen en alle aanleidingen voor wrijvingen wegnemen, is er een oplossing mogelijk. Men behoeft deze dan slechts met goeden wil te zoeken. Indien Frankrijk en Duitschland hun work voor den vrede tot een goed einde bren- g'-i. is dat de beste waarborg voor den vrede. B- tand wenseht vurig naar de instelling van v •zoeuiugseonvnusE'ies, die mogelijke Frausch- Luitscixe geschillen zullen oplossen, zonder da; men tot den Volksbond zijn toevlucht be hoeft te nemen. Met statistieken bewees Rriand. dat van -alle groote mogendheden der wereld ïrankrijk het minste voor de landvei'dedigiag uitgeeft. De begroetingen van ooriog en marine tconen ve minderingen. Frankrijk wil scheidsgerechten en zet deze politiek ook vooral tegenover Italië voort. On danks de jongste betreurenswaardige voorval len vertrouwt hij op een goed resultaat-van deze politiek. Nooit zal Frankrijk, wat es- ook cebeure. er in toestemmen zijn vriendschap ran Italië af te trekken. Briand verklaarde, dat Frankrijk den vreemdelingen een edelmoedige gastvrijheid biedt, doch niet kan toestaan, dat. die gastvrij heid wordt misbruikt. Maar de Oostenrijkers worden er nog eens aan herinnerd, dat zij zich niet m-ogen aan sluiten bij Duitsch'and en dat een aansluiting den wereldvrede verstoren zou. De Fransehe minister meende, dat de II. Stoel die aanslui ting niet wenseht. Hij herinnerde ook nog aan het onlang3 gesloten anti-oorlogsverdrag. Zwendel hebben de Italiaansche binden dat verdx-ag genoemd en ongeveer zoo bespelen zij de Fransehe politiek. Men weet, dat anti-fascis ten in Frankrijk bij herhaling fascistische Ita'ianen vermoorden: pae vielen nog de gees telijke Caravadossi en de consul graaf Naav dini. De moordenaar van den laatste werd gepakt enkreeg twee jaar gevangenisstraf. Da Italiaansche bladen, zijn daarover woedend en het blad van Mussolini vei'klaarde: zoo lang het hjven van de beste Italiaansche bur gers in Frankrijk ten prooi zal zijn aan. den eersten misdadiger en den laatsten sluipmoor denaar, zoolang in Frankrijk de consulaire en diplomatieke vertegenwoordigers van de Ia. liaanscbe regeering zullen beschouwd worden als goede buit op repressailles te rechtvaar digen, zullen ijdel zijn de klanken, ironisch en nutteloos de bezweringen om goede ver standhouding en eensgezindheid, welke de mi nisters der republiek voor ons herhalen van Ventimiglxs tot Atczzo. ijdele redevoeringen en woorden voor den wind, en dat alles nog onafhankelijk van het gevoel van menschelijk medelijden, dat ieder mensch bezit voor on schuldige en ongewroken slachtoffers." Opmex'kelijk is, dat bladen, die tot voor kor ten tijd lijfbladen der Italiaansche vrijmetse larij waren, thans zoo heftig ultvareD tegen de Fransehe vrijmetselarij. Zij beweren, dat de laatste een groot aandeel heeft In de malle uitspraak der gezworenen van Parijs en dat zij de vrijheid der moordenaars beschermt uit haat tegen het fascistisch Italië. In elk geval maken zulke gebeurtenissen de verhoudingen tusschen belde landen niet beter en de Fx-ansche regeea-ing zal nu wel een beetje de uitgeweken Ifcaliaanecihe revo- lutionrjafiren in het oog houden. De Franschen hebben vToeger altijd beweerd, dat de Duitscheirs eerst betalen moesten en dat da.n de bezetting rechtens kan worden op geheven. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken heeft hetzelfde verklaard. Zoo dat de Duitschers zijn gaan protesteeren en er op wijzen, dat de geallieerde mogendheden instandhouding der militaire bezetting tot de volledige vervulling van alle herstelbepalingen, niet eischen. Zij waren van meening, dat Duitschland zou verplicht zijn, voor het afloo- pen van den termijn van vijftien jaar de bewij zen van goeden wil en noodzakelijke waarbor gen te geven. De Duitschers meenen nu dat hun voortdurende betalingen genoeg bewijzen vaa goeden wil zijn. Indien zoo zeggen zij, liet doel van Chamberlain's verklaring zou zijn op de Ptijksregeering druk uit te oefenen ln het herstelvraagstuk, dan stellen zij vast, dat Duitschland het zal afwijzen eenlge toegeving onder de® druk van het ontruimingsvraagstuk te doen. Dat alle oorlogsgedachten nog niet zijn op geruimd bewijst Amerika. Er zijn daar momen teel meer vliegtuig- dan automobielfabrieken en het leger wordt er niet vergeten. De uitga ven voor het leger in 1930 beloopen een 400 millioen dollars; voor luchtvaart 140 millioen; voo,r de vloot 340 millioen. Er moeten zoo gauw mogelijk 15 kruisers bijgebouwd worden, heeft president Coolldge verklaard. En in één ander beval hij Kellogg's antl-oorlogsverdrag in de welwillendheid der volksvertegenwoor digers aan. De wereld wil bedrogen zijn.... DE RETRAITE IN HET VATICAAN. GESLOTEN De audiënties weer begonnen Men schrijft ons uit Rome d.d. 1 December: Dezen morgen werd de retraite gesloten, wel ke op verlangen van den H. Vader in het Vati- caan geleid is door mgr. Luca Passetto, titulair- bisschop v. Gerra, vroeger Pauselijk predikant, en pater Leo da Calusa. pastoor van St. Lo renzo buiten de muren, beiden Capucijnen. De retraite heeft de beele week geduurd en de H. Vader heeft alle oefeningen en preeken bijgewoond. Ze werden gehouden in de Capella Mathilda, dicht bij de Pauselijke vertrekken en, overeenkomstig de gebruiken, was de Paus tegenwoordig, terwijl hij door de anderen niet gezien kon worden. Z. H. volgde alles, gezeten in de kleine sacristie der kapel. Behalve de H. Vader hebben deelgenomen aan de geestelijke oefeningen de beide kardinalen Gasparri en de kardinalen Galli en Sbarretti, de op het Vatlcaan wonende prelaten, als mgr. Caccia, maestro di camera, mgr. Zamplni, Sa- crista, enz. enz., alsook enkele prelaten uit de stad. Na de laatste preek van dezen morgen ver zamelden de retraitanten zich in de consistorie zaal, waar de H. Vader zich bij hen voegde, zich met hen onderhield, hen groette en aan maande om te zorgen, dat de genaden, in deze week ontvangen, niet vruchteloos bleven, maar volgens het woord van den Apostel vruchten voortbrachten in grooten overvloed van deug den en priesterlijke werken. Na de audiëntie begaf de H. Vader zich weer naar zijn vertrekken om zijn dagelijksche bezig heden, die een week lang onderbroken geweest wax-en, te hervatten. Ook de audiënties, die in de afgeloopen week niet verleend werden, zijn heden weer begon nen. OM HET BONDSPRESIDENTSCHAP. VAN OOSTENRIJK DE A.S. BIJEENKOMST DER KARDINALEN Zal zij niet openbaar zijn? ROME, 4 December. (B. T. A.) Er is gemeld, dat de kardinaal-aartsbisschop van Toledo bin nenkort te Rome zou aankomen om, in het openbaar consistorie, dat de Paus op 20 De cember zou houden, den kardinaalshoed te ontvangen. De Kardinaal zal niet naar Rome Kaan daar de Paus slechts een geheim consisto rie zal houden. OP WENSCH VAN MUSSOLINI? Strenge maatregelen tegen agitators in Luxemburg De regeering besloot tot het nemen vai^ energieke maatregelen tegen hultenlandsche agitators ln Luxemburg. Alle vreemdelingen, die niet over de noodige papieren beschikken, zullen over de grens worden gezet. DE FASCISTEN WREKEN ZICH Communisten veroordeeld Rome, 4 December. (B.T.A.) De speciale rechtbank heeft de vijftien communisten die in en nacht van 30 op 31 Augustus een revolver- kanslag op fascisten uitvoerden (waaTbij een persoon gedood werd en vier gewond werden) tot zeer zware gevangenisstraffen veroordeeld. La vertegenwoordiger van het openbaar ml- 'stede Protesteerde tegen het vonnis van de inry-rechtbank van de Seine en bracht hulde an de nagedachtenis van graaf Nardlni. De sociaal-democraten willen een tegenstander weren WEENEN, 4 December. (W.B.) De sociaal democratische parlementaire club heeft zich be reid verklaard haar stem te geven aan een organieke wet om de bepalingen der bonds- grondwet, volgens welke de herkiezing van den bondspresident voor de onmiddellijk daaropvol gende ambtsperiode slechts eenmaal is toege staan, voor de tegenwoordige presidentsverkie zing bulten werking te stellen. Men wil hiermede, naar in de toelichting wordt uiteengezet, de herkiezing van den te- genwoordigen bondspresident voor de geheele verkiezingsperiode mogelijk maken om de ver kiezing van een rechtscben partijman te ver hinderen. De verkiezing van den bondspresident heeft morgen plaats. WEENEN, 4 December. (W.B.) Het besluit van de sociaal-democratische club werd vanmid dag aan de chTistelijk-soclale club medegedeeld. Naar de „Neue Freie Presse" verneemt, heeft het ln de chrlstelijk-sociale club groote ontstem ming teweeg gebracht. De christeUjknSoclalen verklaarden, dat zij niet een grondwetswijziging konden aanvaarden, welke de verkiezing van een rechtsche partijman wil verhinderen. Mgr. Seipel candidaat? Beweerd wordt, dat het plan bestaat, bonds kanselier mgr. dr. Ignaz Seipel candidaat te stellen voor het presidentschap. HET LIJDELIJK VERZET BIJ DE POST IN OOSTENRIJK De dienst in de war In de gisterenavond gehouden vergadering van het comité van actie uit het P. T. T.-perso- neel werd geconstateerd, dat het door de orga nisatie uitgegeven parool uitstekend door de betrokken ambtenaren wordt opgevolgd. Het comité van actie spTak de verwachting uit, dat het parlement bij de beraadslagingen over het desbetreffende wetsontwerp aan de wenschen van het personeel zal tegemoet komen. De eerste dag van het lijdelijk verzet der post-ambtenaren heeft belangrijke stolingen in het bedrijf veroorzaakt. Bij de telegrafie be draagt het aantal storingen het drievoudige van het normale aantal. De vertraging op de stationspostkantoren was zóó groot, dat de hedenavond vertrokken treinen de aanwezige poststukken niet vervoeren konden. De met het innen van postkwitanties belaste beamb ten verlieten hedenmorgen de kantoren te half twaalf implaats van om half acht. Disciplinaire maatregelen? In de kringen dezer ambtenaren gaat het ge rucht, dat de regeering haar toevlucht zou willen nemen tot het toepassen van discipli naire maatregelen ter bestrijding van het lijde lijk verzet. De vertegenwoordigers van het personeel verklaren, dat toepassing van zulke maatregelen den strijd slechts verscherpen zal. DE OVERSTROOMINGEN IN BELGIë Steun der regeering Onze Brusselsche correspondent meldt ons De ministerraad heeft een eerste subsidie van 10 millioen francs goedgekeurd voor da slachtoffers van de overstrooming. Honderden inillioenen verdonkeremaand Naar de „Matin" meldt, zijn de uitgeefster van de „Gazette du Franc", een zekere me vrouw Hanau en een nog niet genoemde per soon, vermoedelijk haar vroegere echtgenoot, Lazare Bloch, wegens het misbruik maken van vertrouwen en bedrog gearresteerd. Spaarders en andere personen, die op de voorspiegelingen van dit blad geld verschaften, moeten voor et telijke honderden millioenen francs benadeeld zijn. Onze Parijsche correspondent meldt ons nog: Een groot financieel schandaal ls uitge barsten en houdt de gemoederen zeer in op winding. Een interpellatie in de kamer is reeds aangekondigd, waarin gevraagd zal wor den, wat de regeering denkt te doen om do spaarders te beschermen. Verschillende poli tieke persoonlijkheden moeten in de zaak be trokken zijn en, naar verluidt, heeft Poincaré zichzelf met de zaak bemoeid om haar het ge paste beloop te laten nemen, onverschillig, wie er bij betrokken zijn. Het schijnen vooral radicale kringen te zijn, die getroffen worden, cn het is heel merk waardig, dat de socialisten in koor mee zingen met de anticartellistische pers om de zaak tot klaarheid te trekken. Justitieel In grijpen is afgedwongen. Sedert eenigen tijd was te Parijs ecu zeer vredelievend weekblad de „Gazette du Franc" opgericht door een dame, die zich er op liet voorstaan, op Amerikaansche wijze zaken te doen. Zij beriep zich vooral op haar be trekkingen in vooruitstrevende politieke kringen en wist zich een geheele staf medewerkers to verzekeren. De „Gazette du Franc et des Nations" voerde niet alleen een politiek van internationale toe nadering, maar deed ook geducht zaken. Het blad Installeerde zich als in een moderne bank en richtte verschillende maatschappijen op. Natuurlijk maakte de „Gazette" reclame voor al die ondernemingen en hadden allerlei handelingen plaats, waarbij de „Gazette" de klanten had te verlokken. Kapitalen werden gevraagd met het vooruitzicht, dat men 40 pet. van zijn geld zou trekken. Die ondermaatschap pijen werden met waarden toebedeeld voor sommen, die hoegenaamd geen verband biel den met de werkelijke waarde daarvan. Men sprak van het schandaal reeds verschei dene dagen op de Beurs en in sommige bladen, die om een onderzoek vroegen. Tot -dat onder zoek werd Zaterdag besloten. De justitie wees de accountants Doyen Léon en Israel als des kundigen aan en deze deskundigen hebben gisteren nog rapport uitgebracht, waartij werd medegedeeld, dat een summier onderzoek reeds aantoonde, dat de financieele operaties van de ondernemingen van madame Hanau niet regel matig waren. De „Gazette du Franc" liet een speciale editie verschijnen, waarin werd ge zegd, dat geen klachten waren Ingediend, geen vervolging was Ingesteld, de participatiebons nog niet waren uitgegeven, en de aanvragen tot terugstorting niet het normale overtreffen en dat daaraan trouwens voldaan werd. Het is buitengewoon moeilijk na te gaan, wat er eigenlijk aan de hand is, maar de grooto ruchtbaarheid, die aan het ingrijpen wordt ge geven, en de wijze, waarop vooral de Eocialis- ten zich op de zaak werpen, doet vermoeden, dat de zaak een belangrijken politieken kant heeft. Het typische is, dat sommige radicale bladen aan de maatschappij van de „Gazette du Franc" al hun publiciteit hadden verpacht. Het blad werd geleid door den oud-algemeen secretaris van de „Information" Pierre Audi- bert en de medewerking was verkregen van tal van linksche politici. PARIJS, 4 December. (N.T.A.) Naar aanlei ding van huiszoekingen en van het nazien der boeken over de financieele handelingen van het weekblad „Gazette du Franc", heeft de politie vanmorgen ook ln de woning van den politieken leider van het blad, Audibert een huiszoeking gedaan. PARIJS, 4 December. (B.T.A.) Mevrouw Hanau en Bloch, de uitgevers van de „Gezette du Franc" zijn ter zake van misbruik van ver trouwen en oplichting in staat van beschul diging gesteld. DE TYPHUS-EPIDEMIE TE LYON 1861 gevallen LYON, 3 December. (N.T.A.) Heden zijn 45 nieuwe typhus-gevallen geconstateerd, waardoor het totaal ie gestegen tot 1861. Het aantal gevallen, dat per dag wordt ge constateerd, daalt. De afgeloopen twee dagen zijn slechts 23 patiënten naar de ziekenhuizen gebracht. DE INSTORTING TE VINCENNES De bouwer veroordeeld PARIJS, 3 December. (N.T.A.) De strafkamer heeft reeds hedenavond ln het geding betreffen de de instorting van een in aanbouw zijnd huis te Vincennes op 18 October J.I., waarbij zooals men zich herinneren zal, achttien personen, bijna alle Italiaansche metselaars, den dood vonden, uitspraak gedaan. Zij veroordeelde den bouwondernemer, Pro- vlni, wegens het veroorzaken van dood door Bchxild, tot twee jaar gevangenisstraf met een proeftijd en 500 francs boete. Hem werd on voorzichtigheid en onervarenheid verweten. De opzichter Toscani werd niet verantwoordelijk geacht en vrijgesproken. VROUWELIJKE VERSTEKELINGEN. Naar uit Bordeaux gemeld wordt, zijn in de badkamer van het Fransehe s.s. „Massilia" twee vrouwelijke stow aways gevonden. Men gelooft, dat zij ln Zuld-Amerlka dooT een steward aan boord zijn gesmokkeld, die haar gedurende de reis ook van voedsel vooTzien heeft. ZAPPI EN MARIANO TE ROME. Zappl en Mariano, de heide overlevenden van de Nobile-expeditie, zijn te Rome aangekomen. Zij weTden aan het station begroet door een enthousiaste menigte. Beiden zullen door de commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de ramp van de „Italia", werden gehoord. Algcmeene belangstelling KAAPSTAD, 4 December. (R.O.) De alge meens bezorgdheid ever de ziekte des konings blijkt uit den stroom van telegrammen, welke inkomen uit de provincies en de resoluties, die overal worden aangenomen, en waarin hoop wordt uitgesproken op 's konings herstel. De bestuurder Tan Transvaal zond een sym pathie-telegram namens de provincie. Het verloop van de ziekte des konings wordt door alle klassen van de bevolking met de har telijkste belangstelling gevolgd. Ook vandaag wachten een groote zwijgende menigte buiten het paleis op het aanplakken van het bulletin. Het is reeds een gewoonte geworden van dege nen, die op weg naar hun zaken in Vestend zijn om langs het paleis te gaan om te zien, of er reeds een nieuw bulletin uitgegeven is. De meeste postkantoren in het geheele land plakken de bulletins aan, zoodra zij ontvangen zijn en door den draadloozen omr-oep wordt het laatste nieuws tot in de mees-tverwijderde dor pen van het land gebracht. De oorsprong dc-r ziekte Over het algemeen gelooft men, dat dc ziekte een gevolg is van de koude, welke de koning op waxxenstilstandsdag heeft opgedaan, toen hij op den kouden en i-egenachtigen November morgen blootshoofds voor de cenotaaf stond. Een boodschap van den Paus Z. H. de Paus toont groote belangstelling voor den toestand van den Engelschen koning. Hij heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan om zich van het verloop van de ziekte op de hoogte te stellen en heeft door bemiddeling van den Britschen gezant bij den H. Stoel en van Kardinaal Bourne Zijn diepste sympathie en deelneming aan den koning betuigd. De „Osservatore Romano", het officieuse orgaan van het Vaticaan, zect: „Wij weten dat de H. Vader zich zelf voort durend op de hoogte houdt van den gezond heidstoestand des Britschen souvereins en hem door bemiddeling van Kardinaal Bourne heeft laen weten, dat hij voor hem bidt en hem zijn beste wenschen toestlert voor zün herstel." De momenteele toestand LONDEN, 4 December. (N. T. A. Draadloos). De ziekte van den koning duurt nu reeds veer tien dagen. Het gunstiger nieuws in de bulletins van gisterenavond en hedenmorgen beeft de hoop doen toenemen, dat de kracht van den koning hem in staat zal stellen de kritieke periode van de eerstvolgende dagen te boven te komen. De verbetering in den toestand van de long, waarop de doctoren wijzen, zal naar algemeen wordt geloofd, er toe bijdragen den druk op het haTt te verlichten, waarmee ziekten van dezen aard steeds gepaard gaan. De kleine doses zuurstof die hem Zondag nacht toegediend zijn, hebben zijn weerstand vergroot. Zij werden niet als uitenete maat regel toegediend maar als een middel om de ademhaling te helpen en de uitwerking er van was goed. Bij het begin van zijn ziekte had de koning verzocht, dat men hem de bulletins der genees- heeren toonen zou, eu naar vernomen wordt zijn deze hem tijdens den heelen duur zijner ziekte geregeld voorgelegd. Mededeeling der dokters LONDEN, 4 December. (H.N.) Het bulletin van hedenavond omtrent den toestand van den koning meldt, dat de verhooging van tempera tuur, waarvan in het namiddagbulletin melding werd gemaakt, blijft aanhouden. Dientengevolge is de toestand minder wel. Overigens blijft de toestand onveranderd. Vanmiddag hebben in het Buckingham paleis vijf doctoren een consult gehouden waarna om half vier uur het volgende bulletin werd uit gegeven: ,,De koning heeft een rustigen mor gen doorgebracht. Hoewel de temperatuur thans 102 is, blijft de lichte verbetering in den alge- meenen toestand, in het laatste bulletin ver meld, gehandhaafd. Het bulletin was ondertee kend door de doctoren Hewett, Whitby, Buz zard, Bolles-ton en Dawson. Een vraag der Arbeiderspartij Clynes vroeg namens de arbeiderspartij den eersten minister, of eenlge regeling ls getrof fen voor het behandelen van de staatszaken tij dens de betreurde ziekte van den koning. Clynes voegde hieraan toe, dat het geheele huis zeer verheugd zal zijn om zoo spoedig mo gelijk de best mogelijke berichten te ontvangen, dat Z.M. weer herstelt. Deze woorden werden van alle kanten van het huis levendig toege juicht. Een staatscommissie die den koning vervangt Baldwin antwoordde, dat hij tot zijn genoe gen het huis kon meedeelen, dat de toestand van den koning vanmorgen zoo gunstig was, dat een zitting van de® kroonraad kon worden ge houden. De koning heeft de koningin, den prins van Wales, den hertog van York. den angli- caanschen aartsbisschop, dem lord kanselier en den eersten minister tot staasraden be noemd om den kroonraad bijeen te roepen en andere aangelegenheden uit naam van den koning te behandelen. Dit kroonbeeluit ls door den koning zelf onderteekend. De laatste keer, dat een dergelijke commis sie werd benoemd, was in Maart 1925, toen de koning met zijn yacht een kruistocht maakte op de Middellandsche Zee tot herstel van zijn ge zondheid, na een ziekte, die weliswaar minder ernstig was, doch overigens vrijwel overeen kwam met die waaraan hij thans lijdende is. HET NIEUWE HOOFD DER ENGELSCHE STAATSKERK GEÏNSTALLEERD Gisteren heeft in tegenwoordigheid van geestelijken uit alle gewesten van het Britsche rijk in de kathedraal van Canterbury de plechtige ambtsaanvaarding plaats gehad van dr. Cosmo Gordon Lang, als aartsbisschop van Canterbury en primaat van Engeland. RUSLAND'S OORLOG SBEGROOTING Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn de uit gaven voor de landsverdediging op de Russi sche begrooting voor het volgende Jaar van 742 tot 840 millioen roebel verhoogd, wat volgens de toelichting een gevolg Is van het streven, om de levensvoorwaarden en de opleiding te verbeteren. Boodschap van Coolidge WASHINGTON, 3 December. (R.O.) De ope- x.ingszitting van het zeventigste congres duur» de een uur en was zuiver formeel. Steeds meer geld voor nationale verdediging. WASHINGTON, 3 December. (R.O.) Terwijl hij opnieuw zuinigheid door de regéering be pleitte heeft president Coolidge vandaag de be grooting voor het belastingjaar 1930 aan het congres voorgelegd. Zij vermeldt een uitgave van 3.780.719.647 dollar en schat het batig saldo op 60.576.182 dollar Coolidge zeide, dat de inkomsten werden be groot op 3.841.295.829 dollar. De totale uitgaven voor openbare diensten voor het jaar, dat op 1 Juli a.s. begint over schrijden die van de laatste begrooting met het geweldige bedrag van 223.762.616 Hollar. Het grootste bedrag is uitgetrokken voor de nationale verdediging n.l. 648.511.300 dollar tegenover ongeveer 627 millioen dollar voor dit jaar. In 1930 zullen de uitgaven voor nationale verdediging 668.177.712 dollar bedragen. De begrooting vermeldt 349.125.482 dollar voor de vloot, 444.485.222 dollar voor het leger en 140.631.S24 dollar voor de luchtvaart Er zijn nog 15 kruisers noodig! NEW Y'ORK, 4 December. (V. D.) In zijn boodschap tot het congres der Vereenigde Sta ten behandelde president Coolidge nog het Kellogg-pact en het nieuwe vlootbouw program. Coolidge legde er den nadruk op, dat het naleven van het Kellogg-pact voor den wereld vrede van grooter belang was en beter gewaar borgd kon worden dan van eenige andere inter nationale overeenkomst. Dat mag echter ln geen geval leiden tot verwaarloozing van den toestand van leger en vloot, maar deze behoor den beiden op peil gehouden te worden. Als het leger op het oogenblik voldoende is om de Amerikaansche belangen te kunnen behartigen, datzelfde kan niet gezegd worden van de Amerikaansche vloot. Amerika heeft meer marine-materiaal noodig, en als het Amerika ernst is, op peil te willen blijven, dan dient op de snelst mogelijke wijze het voor stel tot het doen bijbouwen van 15 kruisers te worden aangenomen, opdat het vlootprogram zoo snel mogelijk ln zijn geheel, zal worden uitgevoerd. 218 dooden, ruim 1200 gewonden, 20.000 dakloozcn LONDEN, 4 December. (H.N.). Uit Santiago wordt gemeld, dat de regeering omvangrijke maatregelen treft om aan het door de aard beving geteisterde gebied hulp te verleenen. Een oorlogschip met genees- en levensmiddelen verplegers en troepen, is reeds onderweg. Voorts zijn twee treinen met levensmiddelen, tenten en kleeding van de hoofdstad naar het geteisterde gebied vertrokken. De overheid laat te Talca de dooden in massagraven ter aarde bestellen om het uitbreken van een epidemie te verhinderen. Dit gevaar is te Talca zeer groot, aangezien ook geen drinkwater voor handen ls. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO IN NOORD-AFRIKA Zeven dooden. Naar uit Sfakes in Tunis wordt gemeld, heeft aldaar een botsing plaats gehad tusechen een trein en een axrto. Zeven personen werden gedood. Het conflict is geëindigd ESSEN, 4 December. (V. D.) In het Duls» burgsche district zijn de groote bedrijven gis teren reeds in werking getreden. In enkele bedrijven werden reeds in den nacht op Maan dag arbeiders te werk gesteld. Bij Krupp— Reinhausen waren Maandag 300 man te werk gesteld en gisteren werden hieraan 600 man toegevoegd; de overigen zouden, naar men hoopt, in den loop van den dag nog den arbeid hervatten. Bij de Rheinische Stahlwerke zijn 100 man in dienst genomen; men gaat er voort met het aannemen van personeel. In het district Gelsenkirchen was het perso neel der fabrieken voor het grootste deel gis teren weer aan den arbeid. In bijna alle be drijven In dit gebied rekent men er op, dat spoedig weer alle arbeiders aan het werk zul len zijn, voor zoover althans door de vermin derde ontvangsten geen beperkingen behoeven to worden ingevoerd. Te Boclxum ls de toestand vrijwel dezelfde; ook hier werd allerwegen het werk hervat. EEN GEWETENLOOZE SCHURK Bedroog een machtelooze weduwe BERLIJN, 4 December. (W.B.) De politie kreeg gisteTen de mededeeling, dat de 62-jarlge weduwe Jenny door haaT onderhuurder Sadowski in haar woning met geweld werd gevangen gehouden. De politie begaf zich naar de betrokken wo ning en vond volgens het „Berl. Tagebl." de mededeeling ten deele bevestigd. Sadowsky wordt ook beschuldigd, de vrouw die lam ls en zich ook overigens in een hulpo- loozen toestand bevindt, haar have en goed op arglistige wijze te hebben ontnomen. Sadowsky, die eerst onvindbaar as, is ten slotte door de politie gevonden en georrestcex-d. Gebleken is nog, dat hij zich door de vrouw tot universeel erfgenaam heeft laten verklaren, dat de ongelukkige hem nog de beschikking beeft gegeven over 10.000 Mark ter verzorging van haar graf en dat zij hem een koopcontract heeft gegeven, waardooT Sadowsky in bet bezit van haar woning met heel de meubileering is gekomen en tenslotte dat S. vier blanco ouder - teekeningen van haar heeft verkregen om nog meer bezittingen van haar te kunnen verwer ven. Hij zal zich dus waarschijnlijk te verantwoor den hebben wegens: vrijbeldsberooving, bedrei ging, afpersing, bedrog, ernstige documenten vervalsching en afleggen van valscbe eeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7