IN DE IJSWOESTIJN YAN HET NOORDEN NAAR DE DERDE RUST ONDER DE MIDDERNACHTZON I DONDERDAG 6 DECEMBER 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 EEN WAARDIG SLOT VAN EEN STUMPERIGEN SKITOCHT. OM EEN AANSTOOTGEVEND TOONEEL- STUK. IN MEMORIAM MGR. DR. ARIëNS GROOTE LIEFDE VOOR HET G. G. G. EN BEZORGDHEID VOOR HET GEESTELIJK HEIL DER - MENSCHEN HET SINT MARIA-GESTICHT TE NOORDWIJKERHOUT (Van onzen Spitsbergen-Correspondent.) Het was een meevaller, dat een sneeuwriiïie vallei flauw glooiend in de gewenschbe richting afliep. De bedoeling was om volgens de regelen der kunst in lange serpentines dalwaarts te zig zaggen. Het ([iel in de natte kleddersneeuw tegen, om telkens een zwaai te moeten maken, terwijl men moede Is en met een groote pak kage belast. Die werkte ala tegenwicht en trachtte bij elke bocht in dezelfde richting als vóór het zwenken voort te zwaaien, waardoor ik telkens bijna het evenwicht verloor. Hoe moede ik eigenlijk was, kwam nu na» te voorschijn. Telkens, ala de ski's even hokten In de natte stroeve sneeuw, had ik de grootste moeite, op de been te blijven. Er was geen sprake van om van de helling te profiteeren en vlug voortgang te maken. Mijn scheenbeenen waren als geladen met duizenden prikkelende naaldjes. De prikkeling bij het telkens remmen maakte mijn dijbeenen log als lood. Op het laatst dreef ik als het ware willoos over de sneeuw voort bij elke remming bijna vallende. Ofschoon ik wellicht ln staat was, nog uren en uren te loopen met denzelfden pas, was een Simpele dalwaartsche beweging ln de sneeuw Iets, wat mijn krachten absoluut te boven ging. Door de zenuwspanning gutste het zweet mij langs het gelaat. Neen, lk miste de kracht, het doorzettings vermogen om dit eenvoudige werk te verrich ten en probeerde het, ala elke beginneling, op alle andere verkeerde manieren. Dus hurkte lk op de tusschen de beenen gestoken sklstokicen en trachtte aldu3 als een heks te bezem omlaag te zweven. Natuurlijk gleden daarbij mijn ski's steeds herder van eikaar, tot lk met een halve breuk achterover gleed. Alsdan probeerde lk hetzelfde zijdelings tn dames-rijzit, met het even natuurlijke ge- Volg, dat lk kapseisde. Kortom, lk gedroeg me volkomen als een door moeheid half ontoerekenbaar mensch, die van alles doet, wat hem momenteele verlich tlng kan geven, ofschoon hij wéét, dat het hoogstwaarschijnlijk een fiasco is. Zoo probeer de lk ook te loopen, de ski's over den schouder dragende, maar dat kniediepe waden was heele- xnaal geen doen. En dat alles alleen om het onzekere en pijnlijke gebeuren te ontgaan van een stumpe rige voortbeweging met machtelooze spier bundels. Vallen werd betrekkelijk een uitkomst, door de gedwongen rustpooze, die er op volgde. Gaarne bleef ik nog wat langer liggen Als een vormlooze bal kwam ik bij menige bocht in de weeke poreuze massa terecht. De fraaist bedoelde „Telemark"-swings eindigden daarmede, dat ik uit een gat In de sneeuw jnoest trachten overeind te komen. Dan lig je natuurlijk met je hoofd juist helling-afwaarts; de armen fabriceeren diepe gaten, in plaats van steun te bieden. De rugzak trekt mede omlaag, biedt dapper weerstand aan alle po gingen, die men doet om zich weder op te hljschen tot boven het eenige vaste punt in deze nieuwe middenstof, n.l. de voeten met daaraan verbonden ski's. Het gebruik van den sneeuwbril was ook noodzakelijk; de zon weerkaatste in de door de zomerwarmte tot parels versmolten sneeuw- korrels schitterende als myriaden sterretjes. Zomersneouw, gevormd uit de als meelpoeder zoo fijne wintersneeuw, tegen de zon in glan zende als witgloeiend metaal, is mooi, is schit terend voor een fotografie, maar funest voor da oogenHet is geenszins overdreven om, zelfs wanneer slechts gedurende een half urn lang, sterk belichte sneeuwvlakten moeten wor den gepasseerd, een sneeuwbril t.e dragen. Het uit alle richtingen tegelijk op het oog aanval lende ultraviolette licht veroorlooft geen pas- pende accomodatie onzer gezichstorganen. Pas later, soms na dagen, openbaren zich heftige hoofdpijnen en krijgt men ontstoken oogen, welke ontsteking vaak gepaard gaat met een tijdelijke blindheid. Dus ging ik verder, ge wapend werd een paar groengele oogglazen, waar door heen gezien het landschap een war mer afwisselender aanzien had. Echter mist men dan tevens de voor de Poolstreken zou ka rakteristieke scherpe afscheiding der kleuren, waarbij sneeuw, rots en lucht bij elkaar afste ken door de helderheid der kristalklare lucht. IK DOE ONBEWUST GEVAARLIJKE DINGEN. Spoedig was het einde der helling bereikt, Thans viel het terrein steil omlaag een paar honderd meter naar een Oost-West loopend dal, aan bc-ide uiteinden zeewaarts afheHende. Belten doorkliefden het, moerasachtige mospleltken, Vlekken met bloemen bedekten het. Kloven en ravijntjes waren alom met sneeuw gevuld, ook ln het dal, staken er schril tegen af. Ik bevond me boven aan een stelle sneeuw- helling. Ergens er onder moest zich wel een vervaarlijke tunnel met omhoog bruisend wa iter bevinden, maar dan liefst een beetje diep er onder! Zig-zag begon de afdaling; het was tel kens voorzichtig wenden, waarbij bet ski-been met een vervaarlijken zwaai 180 gr. andersom Werd geplaatst. Wederom deed de vermoeidheid zich daarbij geducht gelden. Die beweging was erg pijnlijk, het onaangename- resultaat van elke zig-zag- Vaart. Ook niet ongevaarlijk, zooals het vervolg be wees, toen ik het evenwicht erbij verloor en om laag zakte, gleed en rolde en toen tot stilstand kwam, God weet hoe, terwijl ski's plus beenen .Verward ineen gestrengeld zaten. Pas na eenige oogenblikken daagde het on derscheidingsvermogen weder ln mij op. Er ,was een aardige geul omlaag van een 80 M. lengte, in den sneeuwwand ontstaan. De natte kwaliteit er van openbaarde zich in een aardig halte buitenkleeding. Zoo ging het stumperend omlaag, met vallen 'en opstaan; lk was dood-vermoeid na een lan- gen dag. Moeheid maakt onverschillig en ver metel. Ik werd klaarwakker van verbazing, toen "een half onbewust genomen Xiamla-zwaat zonder ongelukken afliep. Zooiets moet je niet bij Je volle positieven probeeren onder die om standigheden! Dat gaf weer wat fut! de hemel scheen nög blauwer! Wat was op de sneeuw goed de werking van zomer- en zonnewarmte waar te nemen! De verwoesting van het witte kristallendek was al even intens als die der berghellingen. Overal waren diepten en verzakkingen; stukjes ijs wa ren langzaam aan het rollen geraakt, steeds meer sneeuw in een bal medenemende. Soms zag ik ze zich voortbewegen centimeter voor centimeter in de zonnewarmte als een levend wezen, een gootje als een spoor van medegenomen sneeuw achter zich aan. Werden ze zoo zwaar, dat ze in het sneeuwdek zakten, dan bleven ze ergens op de helling liggen als vreemde ijskrullen zoo groot als een hoofd. Zoo bewegen ln de witte stilte zich toch nog voorwerpen als met leven bezield. Onwerkelijk Is hun gestalte en hun doen, een onzichtbare hand schijnt ze langzaam voort te dringen. Het ls de kracht van de zon. Steentjes en steenen, van de hoogere hellin gen op het sneeuwvlak gerold, hebben zich lange vertikale gaten gevreten. Ze zijn te zwaar en vooral te warm voor de steeds smeltende sneeuw, zakken meters diep weg. Eigenaardig genoeg hadden er op gewaaide mosjes, Ja zei fa vogelveeren hetzelfde gedaan. Onverklaarbaar haast waren ze M. en meer loodrecht weggezakt. Het moest wel wederom de zon zijn, die door zelf op die diepte door de sneeuw heen te kunnen stralen, die voor werpen genoeg warmte deed tot zich nemen, dat ze in staat waren, door een massa heen te zakken, waarin mijn voeten niet verder dan tot aan de enkels kwamen. Zoo was de sneeuw doorzeefd met kleinere of grootere gaten, overal, waar zich voorwer pen hadden bevonden. En onzichtbaar onder dat alles smolt maar steeds en steeds dat sneeuwdek verder. Overal sijpelde onzichtbaar, onhoorbaar het smeltwa ter loodrecht omlaag, totdat het langs den bo dem verder liep, en ergens nabij de kust als ee<n ijskoud beekje te voorschijn brak. Er is echter heel wat warmte en heel wat tijd voor noedig om een met sneeuw gevulde kloof te versmelten. Geen wonder, dat de zon er in een geheel en zomer niet overal in slaagt. Daar waar geen afwatering was bleef het smeltwater staan, verfde de oppervlakte zwak- groen. Tot aan de heupen schoot men in die weeke witte hrei wanneer men niet tijdig uitweek. OP WEG NAAR DE KUST. In het dal gearriveerd, zwaar zweetend, trof ik gelukkig genoeg sneeuw om, daarvan de goede plekken uitzoekend, de kust te kunnen bereiken. Ik wreef mijn handen van genoegen Het geheele vlakke strand lag vol drijfhout, prachtig brandhout voor vuurtjes om mijn kleeren te drogen en mijn schoenen, want die konden schier worden uitgewrongen. Terugziende kreeg ik een mooi overzicht over den afgelegden weg. Een rij zigzagjes teekende zich als donkere ragfijne gespannen draadjes af op het blinken de wit. Ik begon met een aantal boomstammetje» tezamen te sleepen. Heit zeewater had ze geheel uitgeteerd, dus de droge waren erg licht, ter wijl de natte bijna niet te tillen waren. Er la gen geheel© pijnboomstammen, alsook hout, dat blijkbaar 's menschen nabijheid had gekende zooals kistplanken, rondhouten en dergelijke. Waar het eigenlijk vandaan komt, is niet be kend, .want er is geen zeestrooming, welke rechtstreeks van houtrijke streken hierheen voert. Waarschijnlijk is het van de Witte Zee uit via Nova Zembla hierheen gedreven ofwel over de Pool gekomen met het ijs, zooals ook wel eens wordt verondersteld. Alles ls ech ter van bulten kaal gewreven, zond-er schors en afgesleten als kiezelsteenen, ten .bewijze, dat het een langen weg heeft afgelegd. Gelukkig vond ik een gedeelte van een scheepsluik als beschutting tegen den wind. Er achter op de groote keien van het strand werd vuur aangelegd, een groot vuur, dat spoe dig een weelderige hitte versrpeidde, en vee/ te veel rook door het natte hout. De nukken van den wind, omlaag blazende uit het dal, deden de vonken naar alle zijden vliegen. Een zwerm gloeiende aschdeeltjes ver spreidde zich in de richting der tent, en jawel in een oogwenk waren er een 4-tal gaatjes in- gesmeuld. Nog was ik met het onderzoek daarvan niet gereed, of ik rook een verdachte brandlucht. Naar buiten barstende gelijk een bom, kwam ik nog juist op tijd om van mijn windhemd van den verkolingsdood te redden. In den ster ken wind smeulde het als tonder voort. De kap en een gedeelte van de eene mouw waren reeds verdwenen. Een onmisbaar kleedingstuk, het eonige verweermiddel tegen de alles door dringende Poolwinden! De hoeveelheid gratis warmte veroorloofd© mij om op vogeljacht te gaan, om bouillon te trekken, want meeuwen kwamen me zoo zon der meer minder smakelijk voor. Ik hoopt© daarmede wat proviand te sparen. Inderdaad lukte het om een op het strand zittend© niets kwaads vermoedend© zeemeeuw van een hinderlaag achter een rotsblok uit dood te gooien, en ond©r het woedend ge schreeuw der naast© familie werd de buit naar het vuur gesleept. Het villen van een vogel la slechts een oogeniblik werk. Het schoonmaken van een vischeter moest liefst met afgewenden neus geschieden voorzoover mogelijk. Spoedig lagen d© stukjes in de aluminiumpan en stond alles op een steen in den vuurgloed t© koken, en het smaakte best. Duitsche Protestanten in actie De Berlijnsche schrijver Walter Hasenclever, tegen wien onlangs vanwege de Evangelische Kerk ©en aanklacht was ingediend, wegen» godslastering, op grond van het feit, dat hij in een door hem geschreven tooneelstuk God ten toaneele bracht, is, naar thans- gemeld wordt, van elke verdere vervolging vrijgesteld. Te Frankfurt am Mala hebben dezer dagen intusschen bij de opvoering van bedoeld tooneel stuk betoogingen daartegen plaats gehad. Aan de demonstraties namen ongeveer 5000 leden van Evangelische organisaties deel. De demon straties hadden plaats op den St. Paulsplatz en in de Paulskirche. De tooneel-commissie van den Frankfurter gemeenteraad heeft besloten, van een schrap ping van het stuk voorloopig at te zien. Dit besluit was te verwachten, daar links in deze commissie de meerderheid heeft. Het werk van den Prediker DUITSCHE SPAARBANK VOOR i/2 MILLIOEN BENADEELD Directeuren gearresteerd ESSEN, 5 December. (H.N.) Bij een verga dering van schuldeischets der Valencia G. m. b. H. te Essen is gebleken, dat de spaarbank te Wiesbaden, die met deze onderneming za ken heeft gedaan, voor een bedrag van meer dan 500.000 Mk. schade heeft geleden In ver band met de transacties tusschen de spaar bank en d© Valencia G. m. b. H. zijn onlangs twee leden der directie van de spaarbank te Wiesbaden benevens een makelaar te Essen gearresteerd. TWEE ARBEIDERS DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD Een ernstig ongeluk met krachtstroom is gisteren bij de kanaliseeringswerken aan bet pompwerk nabij het Luckenwalder ziekenhuis te Berlijn gebeurd. Bij deze werkzaamheden kwamen arbeiders met een electrische leiding ln aanraking. Onmiddellijk kregen alle arbei ders een electrischen schok. Twee arbeiders werden op slag gedood, terwijl vier anderen ten deele zwaar gewond werden. NAAR DE ONTWAPENING Socialisten en communisten aan 't vechten In den gemeenteraad te Kiel raakten giste ren, tijdens een debat over de werkloozen- ondersteuning, een socialist en een communist slaags. De burgemeester schorste d© zitting en ver liet de zaal. D© meeste leden volgden zijn voorbeeld. Daarop hieven de tribune-bezoekers, meerendeels wexkioozen, tla internationale aan, waarna zij schreeuwend en protesteerend de zaal verlieten. Na herstel der orde werd de zitting voortgezet. De communist, die het in cident had uitgelokt, werd tot de orde ge roepen. GEVECHTEN TUSSCHEN NATIONALICTEN EN COMMUNISTEN In den afgeloopen nacht hebben od enkel© punten van Berlijn weer vechtpartijen tusschen natlonaal-socialisten en communisten plaats gehad, waarbij enkele personen ernstig toege takeld zijn. Een hunner was zoo ernstig gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moet stellen. INBRAAK IN EEN HOTEL. De moeite niet beloond BERLIJN, 5 December. (W.B.) Een Poolsch bankier die met zijn vrouw in een hotel nabij d-e Fotsdamer Platz zijn intrek had genomen ls vannacht door inbrekers bestolen. De inbrekers ontvreemdden uit zijn kamer een portefeuille met eenig klein geld en eenige sieraden, in totaal voor ongeveer 1500 mark. Zij hadden het klaarblijkelijk op de sieraden voorzien, welke een Frankfortsehe juweelenfirma op bet oogen- blik in het zelfde hotel heeft tentoongesteld, doch hadden zich in de vertrekken vergist en waren ondanks een halsbrekende klimpartij van het hoteldak at, waarbij zü twee touwen ge bruikten, niet in de t en toous teil ie ga ver trekken te recht gekomen. DE ONLUSTEN IN SERVIë BELGRADO, 5 December. (B.T.A.) Overeen komstig de gisteren aangenomen resolutie zijn da studenten te Agram hedenochtend een algemeene staking begonnen. Bij de universiteit kwam het tot een bot sing tusschen stakende en niet-stakende stu denten van de medische faculteit. Eenigen werd gewond. Een journalist gearresteerd De verantwoordelijke redacteur van het or gaan der Kroatische Boerenpartij ,,Narodnl Val", Dewitsj, ls Dinsdagavond op bevel van d© justitie gearresteerd, omdat hij in het blad den tekst gepubliceerd had van een stuk, waarin de nietdeelneming van de Kroatische Boerenpartij aan het proces tegen den moordenaar van Radltsj gemotiveerd wordt. OPSTAND IN AFGHANISTAN m De vrucht van Amanoelah's reis LONDEN, 5 December. (V.D.) Naar uit Peshawar gemeld wordt, 1» ean Afjjha-ansch© pantserwagencompagnie met machinegeweren in Jallalabad aangekomen. De luchtstrijd krachten hebben, na de vruchtelooz© po-gingen van koning Aman Oellab om tot overeenkomst te komen met de opstandelingen, thans bevel gekregen den weg-Jallalabad met bommen te versperren. Chinsure, die de opstandelingen aange spoord had tot den opstand tegen koning Aman Oellah, werd gevangen genomen. Naar uit Calcutta wordt gemeld, zijn daar berichten uit Afghanistan ontvangen, volgen» welke de alarmeerende berichten over de ge beurtenissen in Afghanistan zeer overdreven Zijn,. In da laatste medédeelingen van G. G. G. schrijft dr. W. v. Koevordeu, secretaris van het Geert Groot© Genootschap, en nu pastoor te Maassen: Ariëns voelde zich op de allereerste plaats priester, en de eerste priester-plicht is naar 's Hecren eigen woord prediken; ,,Gaat en onderwijst"! Maar de preekstoel was hem te eng; niet alsof hij zijn preeken niet verzorgde; die daar aan twijfelen mocht, sla een blik in de pakken met schriftelijk, pijnlijk zorgzaam voorbereid© preeken en speechen, die in het Ariënsarchief zijn opgeborgen, dat, als alle vrienden mee werken een eenige schat zal worden voer de Nijmeegsche Universiteitsbibliotheek. Men meene ook niet, dat gemak van spreken dien conferencier dreef; het kostte hem moeite: ,,Ten eerste zoek ik in den regel te vergeefs naar ideeën d.i. do ontwikkeling der hoofdidee; ten tweede zweet ik zoodanig met den vorm, dat Meijer, mijn Enschedéscbe socius al zei: je doet beter geen speechen aan te nemen, 't is zond© van den tijd, dien Je er voor nao-dig hebt." Ook de vergaderzaal was hem te klein; tot de massa wilde hij, tot. de velen, die daar nooit komen of kunnen komen. Het had hem zoo dringend in de ontvanke lijke ziel geklonken: ,,Gaat en onderwijst!" en hij ging dem Meester prediken overal op portune en zijn tactische vriendelijkheid voor kwam het importune meestal. Heel bewust in gesprek met klein en groot werd de geestelijke aalmoes aangeboden, ter wijl de hartelijkste vriendschap het stootenda van die aalmoes wegnam. Hij raadt de moeder lectuur aan, die haar kleine op de eerste H Communie moet voorbereiden, aan het jonge paar, dat een thuisbibliotheek" moet hebben het leven des Heeren, ee* Mis en Liturgie uitleg, Heiligen levens. Onderhoudend wel doend was zijn gesprek, maar kon hij om ©en of andere reden niet prediken", dan taande het gesprek en werd het taai. Zijn vrienden zeggen dan ook van een bezoek bij hem: daar wordt je beter van! Bewust predikt bij ook in zijn veelvuldige correspondentie, en daarom schrijft hij ook aan iedereen, gerust een paar kanties aan een klad, als hij er goed mee meent te kunnen doen. In zijn latere jaren, toen de krachten afna men, en vooral teen de sioopende nierziekte hem in de ziekenkamer opsloot, deelde hij aan zijn bezoekers boeken uit, want „ik kan nu- niet meer preeken". Hoeveel exemplaren van Lekeux's Maggy, de apostolische, heeft hij uit gedeeld! hoeveel van Elisabeth, d-e barmharti ge? hoeveel van Mde Leseur, de teleurgestel de nooit wanhopende? En dat uitdeelen nam in zijn ziekte in 192-6 zulke afmetingen aan, dat zijn kapelaans de begiftigde bezoekers, bij wie dat lijden kon, opwachtten en uit een noodza kelijk medelijden met de berooide kas van hun pastoor de boeken terugvroegen en ze weer op de stapeltjes in zijn kamer smokkelden. In ziin laatste dagen heeft hij zijn boeken hij had alleen maar ascetische en hagiografisch© moer „expres" geordend, opdat zijn execu teur-testamentair die aan bizondere vrienden zou uitdeelen, omdat ik vertrouw, dat de le zing hun goed zal doen, zooals lk zelf onder vonden heb; op die wijze betaal ik hun liefde nog op buitengewone wijze meer dan met een souvenir van groote stoffelijke waarde." Toen de rust van Amersl'oorts klooster weer wat krachten hergeven had, moest hij weer gaan prediken: „hoeveel uren gaan niet heen met verplichte correspondentie", schreef hij een half jaar voor zijn dood; en op dat oogen- hlik had hij nog ,,100 plaatsen, die nog te wen schen overlaten", wat hun actie voor het Sint Petrus Liefdewerk betreft, op het program staan om persoonlijk de pastoors te gaan be werken. In zijn laatste levensjaar ging deze Apostel op pad als „onbezoldigd dekenaal mis- cie-propagandlst" met zijn officieele „zending" van den Priestermissiebond, „als zoodanig op tredend met goedvinden van den Deken" zich presenteerend bij de pastoors met zijn collec tie „artikelen", circulaires en brochures in zijn tasch; dan begon hij: „Jij bent een verstandig man! dat moet je lezen, ik heb er zelf ook vee! uit geleerd!" Hij leert het coiportagevak aap, want „bij mijn eerste bezoeken deed ik dat al les niet zoo goed. maar nu ken ik het klappen van de zweep." En de bevende hand schrijft nog een maand voor zijn dood, het was 6 Juli. „Ik ben nu met vier dekenaten klaar, die ik bezocht heb: Amersfoort, Hilversum. Breuke- len en Bunnilt. Ik kan nu niet meer reizen; sinds twee maanden ben ik achteruitgaande, sinds tien dagen ben lkop." Genoeg gepredikt, onvermoeibare! Niet genoeg: want hij wilde „graag begra ven worden in het kleed van Sint Franciscus, met het insigne van het Kruisverbond. Dat maakt nog wat propaganda". Een man met zulk een Apostelnatuur heeft natuurlijk de waarde begrepen van lectuur- vers-preiding! En een goed werk kennen werd bij hem het goed werk willen, werd voor hem plicht om het uit te voeren. Zoo werd G. G. G. voor hem gelo-ofsprediking. Het secretariaat van G. G. G. bewaart een brief van Ariëns in Sept. 1919 van uit Oxford geschreven, 't Was een „penitentie om in die vision of beauty zich neer te zetten om Iets van the Catholic Truth Society te vertellen." Maar door de aanschouwing van de C. T. S. was de idee gerijpt: verder plannen klaar ma ken viel hem niet moeilijk; toch zat aan de uitvoering „meer vast", dan de idealist ver moed had. Na wikken en wegen, passen en meten, vragen hier en polsen daar kon in 1921 G. G. G. beginnen. „Ik kan je niet zeggen, hoe gelukkig ik ben met de oprichting van G. G. G. Ik vind het een zon op mijn ouden dag, omdat het zijn licht- en warmtestralen zendt over heel Nederland. Wat zijn we toch 'n gelukskinderen, dat we voor zóó'n mooie zaak mogen werken zoo zeker van ons doel, zoo zeker ook, dat we D. V. het zullen bereiken." Is het niet teekenend, dat de notulen van d© eerste bestuursvergadering van 15 Mei 1921 niet vermelden, dat Ariëns het stamkapitaal van vijf duizend gulden bijeen zou brengen? Dat sprak zoo vanzelf, dat het geen punt van discussie uitmaakte, dat er bijna geien aan dacht aan geschonken werd, dat de secretaris verzuimde het in de notulen op te nemen. En toch wat een arbeid nam hti op zich, die als geen ander do teleurstelling kende van het bedelvak en wien het bedelen dikwerf zoo pijn lijk zwaar viel. Brievan gingen naar alie kan ten; circulaires naar alie zusters- en broeder huizen: de geeyclosteerde brieven werden „bij. gewerkt" met een enkel woordje, met een zla netje voorop of achterop; en als het hem over liep, dan deelde hij in d© recreatie van de zusters die brieven rond om ze gezamenlijk t« bewerken, en hijzelf gaf dan d© laatste retou che met een enkel woord en onderteekening, Onnoodig te zeggen, dat iedere gift door hem met een briefje of kaart werd bedankt. En hij bleef .voor G. G. G. werken; wij kun nen van ons secretariaat 350 kopieën van brie- verr uit de jaren 192126 aanbieden aan het Nijmeegsche ATiënsarchief, dat zal worden 'n bron voor de kerkelijke en sociale geschied® nis van Katholiek Nederland. Een nieuwen vorm van Apostolaat ontdekt» hij: we moeten „latente krachten" aan het schrijven zetten, en hij die eens door informa ties bij vrienden weldoende menschen trachtte ■te ontdekken, ging nu op jong© krachten uit, om predikers-door-de-pen te vinden en te maken. Er volgen dan interessante cijfers over het ledenaantal, de uitgaven, de verspreiding der uitgaven van het G. G. G. en de secretaris be sluit: Ariëns had G. G. G. lief: misschien meer lief dan zijn andere werken. Niet alsof zijn andere groote werken niet meer van gewicht en in vloed zijn geweest; maar G. G. G. is voor hem nooit een zorgenkind geweest. Het gaf hem „troost" en „blijdschap"; een proefbrochure was „een mooie lichtstraal voor me te midden van deduisternissen, die me dikwijls om geven en kwellen." Hij moest daarom in zijn laatste levensmaanden nog al de G. G. G.tjes keurig gebonden op serienummer hebben. Zijn eenig leed van G. G. G. waren drukfouten: die kon hij niet veien. Binnenkort zuilen de zalen geopend worden Men zal zich herinneren, dat wij in de maand Juni melding maakten, van de plech tige eeTsbe-stefittlegging van het Mariage- eticht, de nieuw© inrichting der Gentsche Zusters van Liefde te Noordwijkerhout, ter verpleging van katholieke krankzinnige vrou wen. Nu dezer dagen de eerste patiënten opgenomen zullen worden, hebben wij ons met de vorderingen van den bouw wat nader op de hoogte willen stellen. Want dat reeds ma zoo korten tijd het nieuwe gesticht zijn deuren zeu openen niemand die het geloofd heeft niemand, die het denken kom, als hij in Juni den bouwchaos had ge zien, waarin de „eerste" steen gelegd werd. Ondanks den reuzenarbeid, die reeds ver richt werd, leek het er nog niet op. dat in ditzelfde kalenderjaar Sint Maria hare zalen zou openstellen. Toch gaat dit gebeuren en wel zeer binnenkort. Dezen zomer zag men van de acht groote paviljoenen er nog slechts één, dat tenminste gedeeltelijk was afgewerkt, zoodat het ruimte en beschutting bood voor de nog een weinig geïmproviseerde plechtigheid vam „eerste" steenlegging. Het hoofd- of administratiege bouw vertoonde nog maar embryonale vor men. En nu? Van den groeten Haarlemschen bltumenweg kan mem haast overal de blauwe kappen der hooge daken zien blinken tegen den duinwand. Romdo-m het bijna voltooide hoofdgebouw met zijn imposant front groe- poeren zich nu reeds vier van de paivtljoenen, ln afwerking: de ander© rijzen, tegen den storm in! met prijzenswaardige snelheid omhoog. Br ls en er wordt nog koorts achtig- gewerkt, om zoo spoedig mogelijk een flink aantal plaatsen te kunnen aanbieden. En in de reeds afgeleverde ruimten zijn sinds 21 October de Ee-rw. Zusters met alle macht aan het werk om de laatste sporen van bouwspecie enz. te doen verdwijnen en de verschillend© zalen bewoonbaar en ge zellig te maken. Voorloopig wordt met een heel bescheiden groepje aangevangen, om geleidelijk dit aan tal uit te breiden, <em telkens ruimer gelegen heid tot opneming te bieden aan de talrijke katholieke vrouwen, die nog altijd hare verpleging moeben vinden buiten de warme Roomsche sfeer. EEN NEDERLANDSCH SEMINARIE 1 VAN DON BOSCO IN ITALIË. Dit jaar bunnen 20 jongens worden aangenomen Pater Dury, die in Nederland de Don Bosco Missiefilms presenteert, deelde ons mede, dat de Oversten van de Congregatie der Salesianen besloten hebben in 1929 een studiehuis voor Nederlandsche jongens te openen in de nabij heid van Turijn (Italië). Reeds t-dert eenige jaren waren Nedarlandsche. studenten aange nomen in 't Missiehuis der Salesianen te Iviea, Deze proefneming mag volkomen geslaagd heeten. De Hollanders maakten te midden van hun Italiaansch© kameraden een uitmuntend figuur en konden op één uitzondering na gelijk met deze laatsten elk jaar tot hoogere klasse bevorderd worden. Naast de groote voor deden had dit systeem echter ook zijn schaduw zijden, vooral omdat aan de Nederlandsche taal niet a'le zorg kon besteed worden, die noodza kelijk mocht worden geacht. Daarom scheen het wenschelijk de Hollan ders van de Italianen te scheiden en hun zoo danig onderricht te geven, dat zij voor hun. taak in Nederland grondig voorbereid zouden zijn. Om echter den geest van den stichter. Don Bosco, zoo volmaakt mogelijk in zich op ne men, meesten de Nederlanders in het land van Don Bosco en onder het onmiddellijk toezicht van den Algemeenen Overste hun voorbereiden de opleiding ontvangen. Voor het studiejaar 1929—1930 zullen niet meer dan 20 jongens worden aangenomen. Zij moeten de bedoeling hebben toe te treden tot de Congregatie der Salesianen van Don Bosco, doch blijven vrij om te kiezen tusschen Neder land en d« Missie. Voor alle Inlichtingen kan men zich wenden tot den Zeereerw. pater Dury, Dr. Kuyperstraat 12, Den Haag. NAAJR DE MISSIE Op 20 December vertrekt de eerw. Zuster, M. Richarda (imej. M. Kouwenberg uit St, Jochimsmoer) van de Congregatie van O. L, Vr. van het H. Hart naar de Miss-le op, Java, ter standplaats Posrwored jo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10