H i7/ w ■I'*: fc-.™ éS Donderdag 6 December 1928 Tweede Blad Pagina t Jfel t FRAAIE DOKTERS DE MUIDER-STRAATWEG EEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL ERNSTIG MOTORONGEVAL ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Gisteren hebben wij herinnerd aan en kele Russische praclijken, die een denkend mensch de haren ten- berge doen rijzen. Want zóó diep zijn de metsten nog niet gezonken, dat zij toch niet even terugdein zen voor de wreede werkelijkheid in het sovjet-land, waar alle banden der natuur op de moedwilligste wijze verkracht wor den. Men moet echter niet gdoovcn, dal de bolsjewieken de eenigen zijn, die alle grond slagen van de eerste zedelijke begrippen on dermijnen en ter zijde stellen. Ook in het „beschaafde" West-Europa wijzen vele Uitin gen er op, dat de geweldigste levensvra gen voor velen totaal ver JoSsterd, zijn. Een kras staaltje van de radicale zeden verwildering hebben nu pas de Bcrtijnsche artsen geleverd. Deze heeren hebben ver gaderd en men zou denken, dat zij spra ken over middelen om levens te redden en te behouden. Precies het c ingekeerde is het geval geweest. De heeren bespraken de v aag om welke reden zij er al wel toe mochten evergaan, ongeboren levens te vernietigen, De art sen/hebben al bepaald, dat zij tot dezen 'doodslag mogen overgaan als het noodig is voor de gezondheid van de moeder, als er niet voldoende .contanten aanwezig zijn, als de gezondheid van het mensclienras het eischt, als het leven ontstaan is beslist huiten den wil van degene die er het. licht aan schenkt. De heeren voegden er bij, dat deze moor den telkens alleen in stayIsziekenbuizen mogen plaats hebben. Het is duidelijk tot welk een volslagen miskenning van het recht op leven van weerlooze schepsels deze do'nters zijn geko men. Indien zij hun dolle theorieën maar .ver genoeg doorzetten, is er absoluut geen bezwaar meer om elk leven op te ruimen dat hun doelloos of beslist ongewcnsclit Voorkomt. Merkwaardig is trouwens, dat doze wreed heid een rechtstreelcsch gc 'olg is van het misbruik der natuur. Men wil eerst aan de menschcn wijs maken, dat zij de ont zettende voortplantingskrac ht door den Schepper geschonken, mogen misbruikon. Op hoogen toon verklaren z:j onzedelijkheid tot een „middelceuwsche opvatting' Zij denken misschien dat bón opvattingen „modern" zijn, maar dan vergissen zij Zich toch heel erg. Al hun wreede onzede lijkheid hebben de oude heidenen gekend en Zij zijn er aan ten gronde gegaan. Indien onze moderne wereld het Christendom op 'deze gewichtige punten vertrappen blijft, behoeft men er niet aan te twijfelen, dat gauwer dan men- denkt, de doodsche ver- woesting van Carthago en Babyion en Tyrus en zooveel andere, eertijds machtige heiden- schc rijken en steden, ook Europa's lot zal Zijn. DE CONGREGATIE VAN HET GODDELIJK WOORD Het Generalaat naar Rome De Hoogeerw. Pater Generaal der Congre gatie van het Goddelijk Woord, W. Gier, zal met den geheelen generaleu raad, het Missie huis te Steijl .gaan verlaten, en nog vóór Kerstmis zich gaan vestigen in het nieuw ingerichte generalaat te* Rome, DE R. K. METAALBEWERKERS Propaganda in de komende maanden De maanden December en Januari worden, gelijk men weet, extra pro.paganda-maanden ivoor het aanwerven van nieuwe leden voor den R, K, Metaalbewerkersbond. Ter vergemakkelijking en tot .steun van 'deze propaganda heeft het hoofdbestuur prachtig materiaal laten vervaardigen, dat ïnassaal moet worden verspreid. Genoemd materiaal heeft ook grootendecls het voor deel, dat het een bewaren waard is. Allereerst vermelden wij de twee brochures: 'een voor de jeugd en een aan de vrouwen. Actueele vragen van het waarom en hoe" jjler katholieke vakorganisatie, die eiken dag In het geding zijn, worden hier kalm, zake lijk maar ook in groote lijnen afdoende be handeld. Elke metaalbewerker moest deze brochures van binneü en van buiten kennen. Een ander deel van het materiaal vormt een kaartenreeks van 10, waarbij op elke kaart, telkens weer anders in tekst en plaat, jhet nut of liever de noodzakelijkheid van 'organisatie voor oogen wordt gehouden. De georganiseerde begrijpt zijn tijd, helpt medj aan den opbouw van een nieuwe christelijke maatschappij, waarin de arbeider ook een mensch Is, die een behoorlijke regeling van loon, recht, werktijd en medespreken geniet, voordeelen voor zich zelf, maar ook voor zijn gezin. Bovendien bevatten deze kaarten aan de achterzijde practisclie mededeelingen, die tel kens te pas komen o.a. omtrent draadsoorten, electrlsche eenheden, voorschriften bij het gein-nik van acetyleentoestellen, bij het auto- geeu-lassehen, berekening van oppervlak en Inhoud. Natuurlijk moeten na een stevige propa ganda de ongeorganiseerden worden Inge schreven. Ook hieraan werd de aandacht ge dijd. Alles bijeen een geslaagde schriftelijke •ctle. Mogen de resultaten aan de moeiten even redig zijn. ■■■MI liÉÉ BIN'TERKLAAB MET ZWARTE PIET IN IJ Ei' STEDEKE MUIDEN. Gistelenmiddag bracht St. Nicolaas, die blijkbaar goed op de hoogte was van de Muidertol-affaire, een persoonlijk bezoek aan Muiden, om daar Floris Vos persoonlijk geluk te wenschen en te bedanken voor de vele moeite, wellte hij zich in deze zaak heeft getroost. Op onze foto ziet men hoe de oude Sintt Floris Vos de hand drukt, terwijl heel Muiden is uitgeloopen, om van deze be groeting getuige, te zijn. ZEELAND EN I)E R. K. MIDDENSTANDS ZETEL Het protest namens den R. K. Middenstand EEN „LOOS ALARM". (Ingezonden) Naar aanleiding van het protest van mr. F. Bach, namens den Roomsehen Middenstand, naar bet heet, Uitgebracht, verzoekt de Partij secretaris van de R. K. Staatspartij, na gepleegd overleg en mede namens den waarnemenden voorzitter van het Partijbestuur, het volgende OP te nemen, om eenige onjuistheden recht te zetten. Voorop zij er op gewezen, dat zoodra wij den tijd naderen van de aanwijzing van candidaten. het een telkens wederkeerend verschijnsel is. dat sommige gemoederen onrustig worden. Dit is een soort ziekteverschijnsel, dat gewoonlijk gepaard gaat met eenigen zucht naar groote woorden, die suggestief op de massa moeten in. werken en deze in de meening kunnen brengen, alsof de partijleiding groote ongerechtigheden lieeft gepleegd. Nu we toe zijn aan de uitvoering van een voor vele kiezers niet bijster bevattelijk kies reglement, kan dit ietwat mysterieuso stuk partij wetgeving ©en gemakkelijk te kanteeren midel worden om onze katholieke kiezers te verontrusten. Laat men nu eens niet telkens met alarmee- rende berichten over vermeend onrecht komen, en zoodoende den goeden geest onzer kiezers bederven. Meent men ernstig, dat door deze of gene partij-instantie fouten zijn gemaakt, dan wende men zich vrijmoedig tot het dagelijkscli bestuur der Partij, dat bereid en gereed is alles te onderzoeken, en te bespreken. Dan wordt on- noodig geschrijf en gewrijf vermeden, en de goede stemming onder de onzen niet noodeloos in gevaar gebracht. Dit is de algemeene opmerking vóórop. Hadcle mr. Bach zich, vóór de publicatie van zijn protest, tot de Partijleiding gewend, waar schijnlijk zou het protest in de pen zijn gebleven. Mr. Bach meent, dat door het Centrale College aan den middenstand onrecht is geschied. Hij spreekt zelfs van een „reglementair" recht op een eigen volwaardigen kwaliteitszetel", dat miskend is, van ,,in strijd met het kiesregle ment". Bij eenige informatie waren deze woorden niet geschreven, wij! ze eenvoudig berusten op misverstand aan de zijde van mr. Bach. Het Centraal College heeft een deskundige vastgesteld voor middenstandszakén Deze kwa liteit is toebedeeld aan de lijst Den Bosch—Zee land. De samenvoeging dezer beide kringen is door het Partijbestuur vastgesteld, met de be doeling, den Zeeuwschen zetel, in 1925 verlo ren gegaan, in 1929 veilig te stellen. Op grond van door een ieder aangevoeld algemeen na tionaal belang. Die samenwerking van Den Bosch met (in 1925) ruim 50.000 partij-stemmen en Zeeland met (in 1925) slechts 3200 partij-stemmen brengt de noodzakelijkheid mede, om voor den Zeeuwschen zetel een kwaliteit toe te kennen. Op de vrije plaatsen zou een Zeeuwsche ean- didatuur eenvoudig gean kans hebben. Immers voor deze vrije plaatsen zullen ver scheiden candidaten worden gesteld uit de eigen streek, en géén leiding' kan dan eerlijk verzekeren, dat de 50.000 Bossche kiezers een Zeeuwsche voorkeur, een Zeeuwschen wenscli, zullen volgen en honoreeren. Daar men ook hij de uitvoering van een kies reglement. als eerlijke menschen moet hande len, is door de Bossche leiding hierop dan ook onmiddellijk de aandacht gevestigd. D© eerlijke samenwerking van Den Bosch en Zeeland is nu hierop gebaseerd: dat Zeeland voor één zetel het volle recht zal hebben, daar voor eigen candidaten voor te dragen en dés- gewenscht te adviseeren, alsof de Zeeuwsche Kieskring alléén stond, terwijl de Bossche lei ding op zich nam om In den Bosschen kieskring aan haar kiezer-s duidelijk te maken dat eerlijk heid en billijkheid jegens de Zeeuwen mede brengt, dit recht zonder meer te erkennen en zich daarnaar te gedragen. Vandaar de toelichting in het Beredeneerd Verslag, dat de kwaliteit van middenstandsdes- kundige bedoeld is voor dien Zeeuwschen zetel. Het Centraal College heeft niets anders ge daan dan een middenstandskwaliteit vastgesteld voor de combinatie Den BoschZeeland. Vol komen volgens het Kiesreglement. Het Centraal College is ingelicht geworden over de samenvoeging dier beide kringen en over de e e r 1 ij k e afspraak tusschen de beide Kringbesturen. Toen nu bleek, na ernstige informatie, dat liet Zeeland mogelijk zou zijn, de kwaliteit mid denstandsdeskundige te realiseeren, zóó, dat dit tevens een Zeeuwscli afgevaardigde kon zijn, heeft het Centraal College besloten die kwaliteit aan de combinatie Den BoschZeeland toe te dealen. Wat is er nu toch feitelijk niet in orde? Welk onrecht is den middenstand geschied? Hij krijgt een zetel, en wel In den Bosch Zeeland. Weet mr. Bacli wie dat zal worden? Dit moeten straks de kiezers uitmaken, en niemand anders. Is den middenstand onrecht geschied, omdat die middenstandsdeskundige straks wellicht een Zeeuw zal blijken te zijn? En is liet een onrecht, dat het Centraal Col lege gemeend heeft;, met die toewijzing tegelijk twee belangen t'e kunnen dienen: lo. een goed middenstandsdeskundige, en 2o. een Zeeuwscli afgevaardigde? Is dit niet veeleer een poütiek-verstandige en prijzenswaardige daad, waar deze combinatie van beide belangen mogelijk bleek, haar met beide lianden te aanvaarden? Of kan er uit Zeeland welicbt a priori géén behoorlijke middenstandsdeskundige komen? Het Centraal College beschikte over degelijke informaties, dat den Zeeuwen dit w 1 moge lijk zouden zijn. Eu ik ben ervan overtuigd, dat aan mr. Bacli dit ook niet geheel onbekend is gebleven! Het geheele protest mist iederen reëelen grond, 't Is daarom loos alarm. N. B. Het is ondoenlijk voor het Partijiseere- tariaat om verder over* deze of soortgelijke aan gelegenheden in het openbaar te gaan polemi- seeren. Hierboven is de weg aangewezen ter be koming van informaties, tot het geven waar van het'Partijsecretariaat gaarne bereid is) PHILIPS' OMROEP NEDERLAND-ÏNDIE. De zender binnenkort voor proef-uilzendingen gereed. De werkzaamheden aan -den nieuwen zen der, die te Huizen wordt gebouwd voor de „Phohi" (Philips Omroep Holland-Indië) zul len in den loop van de maand December zoo ver gevorderd zijn dat deze krachtige kortegolf zender met proefuitzendingen zal kunnen be ginnen. De amateurs in Indië, die reeds zooveel be langrijke waarnemingen deden betreffende de ontvangst van de uitzendproeven van PCJJ, zullen omstreeks Kerstmis met verdubbelde toewijding aan hunne toestellen zitten te luis teren. Daar deze zender, die met 130 KW. primaire energie tot de grootste omvoepzenders van ct'e wereld gerekend mag worden, geheel en al door de Nederlandsche industrie is gebouwd zal men de eerste uitzending terecht beschou wen mogen als een bijzonder feit in de annalen van de Nederlandsche Radio, DE EXTKA-UITKEERING AAN HET SPOORWEGPERSONEEL Een bericht met twee onjuistheden Het „U. D." vernam hij informatie van de directie der Ned. Spoorwegen dat de mecle- deeiing van het „Hbld.", als zou de raad vau commissarissen de directie gemachtigd hebben een uitkeering te doen, geheel op onjuistheden berust. Allereerst is er van een beslissing inzake de uitkeering nog geen sprake, daar op 19 December a.s. nog een conferentie tusschen de directie en de organisaties zal plaats hebben, waar de bedoelde uitkeering weder een punt van bespreking zal uitmaken. Het bericht bevat nog een onjuistheid en wel deze, dat de commissarissen do directie tot het doen van een uitkeering hadden ge machtigd. De directie is vrij in het doen van ultkeerlngen aan het personeel, zender vooraf daarvoor speciale machtiging te hebben ver kregen van den raad van commissarissen. DRIE PERSONEN ZWAAR GEWOND. Gisterenmiddag reed een luxe Mercedeswagen waarin drie personen zaten op den Mulder straatweg, vermoedelijk in de richting Amster dam. Plotseling slingerde de auto, geraakte tusschen de rails van de tram, maakte twee saltp's, rped (wee telegresi—isn omver en iCliAl 7êfsp'rmterd in de sloot terecht. De drie Inzittenden, drie heeren, werden zeer zwaar gewond uit de overblijfselen van den auto te voorschijn gehaald. Een van hen werd per particulieren auto naar Amsterdam ver voerd. De twee andere heeren werden even eens naar heit ziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Het „Hbld." geeft van dit ongeval de volgen de lezing: Mr. L. Spanjaard, substituut-griffier aan de Amsterdamseke rechtbank, maakte gisterenmid dag in een nieuwen Mercedes-Benz-wagen een proefrit naar Arnhem. Terwijl de wagen op den Muiderstraatweg bij de Hakkelaaretorug met groote snelheid reed, raakte de bestuurder het stuur kwijt. De auto sloeg over den kop en viel in de sloot langs den weg. Met mr. Spanjaard-zat voor in den wagen de iheer Triegelbeek, verkooper van de Mercedes- Benz wagens achterin was <1 ^garagehouder Koster gezeten. De heer Triegelbeek kwam onder den wagen in de sloot. Mr. Spanjaard kreeg een wonde in den nek. Een vrachtauto hracht hem naar Muiden, waar bleek, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. Da heer Koster, die een fractuur van den linkerarm had gekregen, werd door een passee- irend automobilist naar Amsterdam medegeno men. Hij werd in het Tesselschadeziekenhuis ter verpleging opgenomen. Bij nadere informatie is gebleken, dat het ongeluk gebeurde tusschen de Kruitfabriek en de Papeiaan. Twee personen zwaar gewond EEN DER GEWONDEN OVERLEDEN Dinsdagavond is te Veenena'aal een uit de richting De Klomp komend motorrijwiel, blijk baar doordat de bestuurder de bocht niet goed genomen heeft, tegen een boom opgereden. De bestuurder werd zwaar gewond, de duorijder E. eveneens. Het motorrijwiel werd vernlela'. De bestuurder is in het ziekenhuis te Utrecht overleden aan de bekomen verwondingen. De duorijder wordt te Amsterdam verpleegd, waar heen hij door een juist passeerenden auto ver voerd werd. BRUTALE INBREKERS De heeren wisten overal raad op Dfi BEWONERS VAN HET HUIS WAREN WEG Terwijl de bewoners elders vertoefden is ver moedelijk in den nacht van Zondag op Maan dag ingebroken in een huis aan den Jansbui- tensinge! te Arnhem. Na vele mislukte pogin gen is het den inbrekers gelukt door de bij keuken binnen te komen. Toen zij van de bijkeuken agar de keuken gingen, sloeg een elecfcrüsch alarmsignaal aan, Svaardoor op het dak een groote bei ging luiden. De inbrekers wisten spoedig het schakelkast]© te vinden, waardoor zij aan het lawaai een einde maakten de huren hebben nieits gehoond. Na de voordeur aan de binnenzijde gegren deld te hebben, haalden zij alles in het huis overhoop. In een der kamers werd een oud model brandkast opengesneden en van den in houd bevrijd. Bij het betreden van een dei- slaapkamers werden de inbrekers weder ver rast doar het afgaan van een electristóh alarm, toestel, waardoor een groote bel hevig begon .te luiden; ook ditmaal' schaften zij raad, zij rukten n.l. de bel eenvoudig af. Blijkbaar zijn de daders tenslotte gestoord, zoodat zij over haast de vlucht hebben genomen door de poort in de muur, die op de Apeldoornsche straat uitkomt. Wat vermist wordt, kan wegens de afwezigheid van de bewoners nog niet wor den vastgesteld. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, aldus meldt „De Courant". De eigenares van het huis aan den Jansbui- tensingel' is naar wij vernemen, in tusschen uit Klelwindeweer teruggekeerd. Er is geconsta teerd, dat slechts weinig zaken van belang zijn ontvreemd. IN EEN KLOOT VERDRONKEN Door dc duisternis misleid Te Steenderan is uit een overstroomd wei land aan den DiereanscUcn weg het lijk opge haald van de 23-jarige dienstbode J. C. V. aldaar, die sedert j.l. Zondag werd vermist. .Vermoedelijk is zij, door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdronken. OVERREDEN EN GEDOOI) Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 52-jarige opzichter van den ge meen tere i ui- glngsdienst, B, van Eijk, in de Zomerstraat te Tilburg door een vrachtauto van den Rijkswaterstaat overreden en gedood. De man was ongehuwd. DIRK SCHaFER TE ANTWERPEN Voor de vexeeniging „De Vlaamsche Concer ten" heeft Dirk Schilfer te Antwerpen in het Koninklijk Kunstverbond, een welgeslaagden klavieravond gegeven. De kunstenaar oogstte bijzonder veel succes met zijn Chopin-ver tolking. IN DE DERLIJNSCHE LUXE-WINKELS worden als nieuwste Kerstinisattractie voor de dames handtasschen verkocht, waarin zich een opgevouwen regenscherm beviiidf. De» nieuwigheid is zeer aardig en practised Onzi fotograaf kiekte een Berlijnsche dame met het nieuwe handtasch-regenscherm. TWEEDE KAM El DE CRIT1EK TE VOORBARIG DE MINISTER KRACHTIG VERDEDIGD Daar de voorzitter dr. Da Visser do leden zooals hij de vorige week Vrijdag mededeelde zooveel mogelijk zou willen laten genieten va< het huiselijk feest op den bekenden St. Nico laasdag, begou de zitting reeds te elf uur. D( Kamerwerkzaamheden mochten er niet ondel lijden, te meer daar men in vergelijking moj het vorig jaar toch reeds ten achter was. He, vroege uur vormde toch geen beletsel tegen dei' woordenstroom, die over de onderwijsbegroo ting zou worden uitgestort, Steeds kwamen e< sprekers ca spreeksters bij en niet minder dal 21 hadden er het woord gevoerd toen de minis ter gelegenheid kreeg zich te verdedigen. De 'heer van Wijnbergen heeft, vooral tegen over den heer Albarda, het beleid van miulstef Waszink verdedigd. De leider van do rood< fractie was uitgegaan van een onjuiste onder stelling en daardoor waren ook zijn gevolg trekkingen onjuist. Bijzonder krachtig waf echter de verdediging door den minister zelf gegeven van zijn beleid. Op al de socialistische verlangens zou hij niet ingaan, die zouden nog voor geen 60 tot 80 millioen te vervullen zijn. Hét hielp trouwens toch niets, want als men den eenen wenscli van den heer Albarda ven vulde, dan liad hij er dadelijk weer twea nieuwe aan het verlanglijstje toegevoegd. Voor de S.D.A.P. was dat de methode. Men moest maar vragen en daaraan zou eerst een eind komen als de heeren zelf eens achter de groene tafel zaten. Er was geen sprake van, dat de minister onder gunstige zakelijke en finan- •cieele omstandigheden aan het bewind was ge komen. Bij zijn optreden lag er maar één voor- loopig ontwerp over de schoolgeldregeling. Dat dit niet behandeld I's, is niet zijn schuld, maar de Kamer. Door de Staatscommissie-Rutgers is bij aan handen en voeten gebonden. Rapporten krijgt de minister niet en gaat hij zonder deze rap porten over tot liet indienen van wetten, dan bemoeilijkt hij het werk van de commissie, als' hij het niet onmogelijk maakt en kan de regeering evengoed overgaan tot opheffing van' de commissie. Wat de minister echter vertelde over de geringe medewerking van de bezuinï- gingscommissie-Pop was toch wel liecl erg en, verwekte ook in de Kamer eenige beroering, Deze commissie zal op liet door den minister gesprokene wel op de een of andere manier moeten verantwoorden, anaar hos zij zich zaj kunnen verantwoorden na de positieve feiten door den minister genoemd is ons niet duide lijk. Financieel stond de minister er bij zijn op treden ook niet gunstig voor, want voorop stond belastingverlaging en dit programpunt heeft op het beleid van alle ministers invloed gebad. Met recht mocht hij dan ook vragen, of onder het ministerie Colijn met minister, Rutgers als minister van Onderwijs, thans hét zevende leerjaar en de zevenjarige leerverplich< ting reeds zouden zijn ingevoerd en of ineu dan ook van die zijde gekomen zou zijn met een drang tot herziening van de leerlingen* schaal. De vraag stellen is de vraag bcaut- woorden. Door dezen minister is wel degelijk het een en ander tot stand gebracht en dat de wet op het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs niet behandeld wordt ie ook niet zijn schuld, maar vau de commissie vanj voorbereiding. Met het eindoordeel over dezen bewindsman, waarop door de linkerzijde zoo felle critiek is uitgeoefend is men beslist voor barig. Wat de Frlesche taal aangaat, waarover zoo veel gesproken is, daarvoor doet de minister zooveel hij maar kan. De door hem aangevraag de gelden voor een buitengewonen hoogleeranr betreffen het beginsel, nu hij meent, dat er een Nederlander ie, geschikt om daarin t« doceeren. Als er meer geld voor noodig is zal hij het aanvragen. Wat de bomoeopathische geneesmethode aangaat, waarover de-heer Duy- maer van Twist zich zoo druk maakte en waar voor hij een leerstoel vraagt aan een onzer universiteiten, daaraan kan de minister niet medewerken. Tal van andere zaken, betrekking hebbende op de leerplichtwet, de wachtgelders, de spek ling enz. heeft de minister nog besproken. Om drie uur werd de zitting gesloten om heden door te gaan met de afdeeling hooger onderwijs, waarbij natuurlijk de homoeopath'e ook weer aan de orde komt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5