Donderdag 6 December 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT. DE NIEUWE PRESIDENT VAN OOSTENRIJK NIEUWE AARDBEVING IN BULGARIJE CONFLICT IN DE DUITSCHE TEXTIELINDUSTRIE? NA HET CONFLICT IN DE IJZERINDUSTRIE m MILLIOENEN-ZWENDEL m IN FRANKRIJK DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND DE AARDBEVING IN CHILI INTERNATIONALE EN NATIONALE POLITIEK Britten, de voorzitter van de vlootcommis- Ble van de Amerikaansche Tweede Kamer, heeft in de commissie meegedeeld, dat hij met den Engelschen minister-president was gaan correspondeeren, om zoo te trachten een eind te maken aan de eeuwige discussie over de verhouding tusschen de zeemachten van Groöt- Brititanië en de Vereenigde Staten, zonder dat dlaeirhij werd gesproken over de kosten ten be drag a van milliairden dollars, die hieruit voor beide landen voortvloeien. Britten vertrouwde, dat zijn briefwisseling met Baldwin de deur geopend heeft voor een nieuwe vlooteonferentie tusschen de vertegen woordigers van Groot-Birittannlë| Frankrijk, Janan, Italië en de Ver. Staten. Wij helpen Britten het beste hopen, maar de gebeurtenissen zijn helaas niet erg bemoe digend. Overal is men druk aan 't oorlogstoe- bereddselen maken. En wat komt er van het toezicht op den aanmaak van bewapening te recht? Er is nu weer een conferentie bijeenge komen te Genève; de heeiren hebben nog niet eens deelgenomen aan besprekingen om be staande tegenstellingen te overwinnen. Men heeft toen maar een kleine commissie be noemd; onder de acht leden daarvan bevindt zich ook de Nederlandsohe afgevaardigde Rut gers van de Vrije (Gereformeerde) Universi teit van Amsterdam. Het schijnt dat Engeland. Frankrijk, Italië en Japan, die tot dusverre ten aanzien van de openbaarheid van hun bewapening een uiterst beperkend standpunt hebben ingeno men, thans tot eenige concessies bereid zijn. Ofschoon deze zeker niet groot kunnen ge noemd worden, zal het wellicht toch aan Ame rika, Dultscihland. Nederland en de andere af gevaardigden mogelijk zijn een ontwerp-over- eenkomst inzake de controle op den wapen- aanmaak goed te keuren. De commissie van deskundigen ,die de Duit- eche oorlogsBchuld-betialingen opnieuw gaat onderzoeken, zou in Januari te Parijs bijeen komen. Vooraf zou de geallieerde commissie van herstel bijeenkomen om aan eerstgenoem de commissie een deel van haar macht en recht over te dragen. Inzake de Rijnlandbezetting staat heel Frank rijk achter zijn regeering en het is duidelijk geworden ,dat Engeland op dit punt niet te gen Frankrijk in wil gaan. De Duitschers zul len dus nog wat geduld moeten hebben. I Antwerpen moet Zondag een candidaat af- j vaardigen voor de Kamer. De Vlaamsch-na- tionalisten hebben den gekerkerden dr. Borms candidaat gesteld. De Vlaamsche voorman is echter onverkiesbaar; het is alleen een demon stratie en men verwacht, diat veel katholieken en socialisten, die Borms' invrijheids,stelling wensehen. nu expres op hem zullen stemmen. In Frankrijk heeft men sclhoone politieke hoeren. Men weet dat de regeering daar den terugkeer der kloosterlingen wil, omdat Frank rijk anders zijn enormen invloed als Missie land zlal verliezen. En nu vroeg een der fijne radicale heeren of de regeering niet goed zou doen, de kloosterlingen-kwestie als wissel munt te gebruiken en op dit punt alleen aan het Vaticaan toe te geven", op voorwaarde, dat het Vaticaan te Weenen de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsohland zou weten tegen te honden. Zulke zotteklap teekent meteen de laagte van het politieke peil bij sommige partijen. In het Oostenrijksche parlement hebben de socialisten vragen gesteld naar aanleiding van het conflict tusschen regeering en postambte naren. Bondskanselier Seipel zei geen finan cieele beloften te kunnen doen ,vóór een definitief overzicht van de begrooting verkre gen was. Mgr. Seipel deed een beroep op de post ambtenaren, het lijdelijk verzet onmiddellijk op te heffen .Hij vroeg 't parlement een spoe dige regeling van de kwesitie in de commissie- zitting mogelijk te maken. Voor den zooveelsten keen- vecht de pause lijke „Osservatore Romano" tegen de fascis tische beschuldiging als zou de katholieke actie in Italië politieke doeleinden nastreven. Het schijnt, aldus het blad, diat het vroegere lidmaatschap van een thans ontbonden poli tieke partij voor allen en voor altijd een soort onu'itwisclhbaar kenteeken beduidt, als het tee- ken van een eeuwige schuld", maar zelfs de fascisten zijn toch ook afkomstig van libera len, sociaal-democraten, democraten, vrijmetse laars, ja. anarchisten en communisten. Dat mag niet vergeten worden. Waarom geniet de katholieke actie niet het zelfde vertrouwen als mannen, die uit heel andere politieke kampen gekomen zijn? Wlaav- om wordt steeds slechts jegens de aanhangers der oude katholieke volkspartij het groote wan trouwen betoond? De katholieke actie leeft en werkt slechts onder de leidiimg en in den geest van den Paus en Bisschoppen. Haar oogmerken en al haar leiders staan bulten en boven elke politieke actie, want zoo wil het de H. Vader. De Katholiek Miklas gekozen WEENEN, 5 December (W.B.), De bonds- raad is hedenmiddag bijeengekomen om den f nieuwen bondspresident te kiezen. Van de 215 stemgerechtigde leden 98 chris- telijlc-socialen, 91 socialisten, 14 groot-Duit- sellers en 12 landbouwers waren er 211 I aanwezig. Bij de eerste stemming werden 210 geldige stemmen uitgebracht, n.l. 94 op den christelijk- eocialen voorzitter van den nationalen raad Miklas, 91 op den socialistischen afgevaardig de dr. Karei Renner en 25 op den politie- president Schober. Bij de tweede stemming werden uitgebracht 211 geldige stemmen; Miklas 94, Renner 91, Schober 26. Het resultaat van de derde stemming was Uitgebracht 211 stemmen, blanco 91, dus 120 geldige stemmen. Miklas 94, Schober 26. Miklas is dus tot bondspresident gekozen. Deze uitslag werd door de christelijk-socia- len met stormachtige, langdurige toejuichingen begroet. WEENEN, 5 December. (V.D.) Na de be kendmaking van het resultaat der verkiezin gen heeft de nieuwe bondspresident Miklas den eed op de grondwet afgelegd. 1 Waarom de socialisten blanco stemden WKEJU2N, 5 December. (W.B.) De socialis tische club, die heden dooi' blanco te stemmen de verkiezing van Miklas mogelijk maakte, beeft een verklaring gepubliceerd, waiairin het heet, dat zij voor eiken buiten de partijen etaanden vrtjiheidelievenden candidaat liever zou hebben gestemd dan voor een lkl der Ka tholieke partij. Daar echter de Groot-Duitschens en de Boe renbond Schober (den politiechef van Wee hen) candidaat gesteld hebben, hetgeen de so cialisten als een uitdaging beschouwen, en daar zij aan eiken persoonlijk achtenswaardi- gen christelijik-sociaal de voorkeur geven bo ven Schober, hebben zij blanco gesteand. Dit besluit is hun te gemakkelijker gevallen, Wijl de nieuwe bonsdresident, afgezien van al le politieke verschilpunten, als president van den nationalen raiad Ihet vertrouwen ook der socialisten heeft verworven. De nieuwe Oostemrijkiscihe bondspresident werd den 15en October 1872 te Krems aan den Lonau geboren. Na beëindiging van zijn uni versitaire studie werd Miklas leeraar op een reeks middelbare en hoogere scholen en was ''en slotte rector aan het gymnasium te Horn. Van 1918 tot 1920 was hij lid van de natio nale vergadering der republiek Oostenrijk 'die een grondwet samenstelde. Van 1919 tot 1920 secretaris voor onderwijs, Sedert 1920 Is hij voortdurend lid geweest van den Oostenrijksehen nationalen raad, waarvan kij ook reeds van 1907 tot 1918 lid was ge- Vreest om zijn bekendheid met school- en gods- d i enstik westies. Sinds 1923 is hij president van den natie- balen raad (Tweede Kamer) van Oostenrijk. Als president van den Oostenrijksohen natio- ■halen raad heeft hij zich aller achting weten te verwerven. Hij is lid van het bestuur van 6 katholieke fractie. «i DE HAVENSTAKING XE HAVRE GEëINDIGD Parijs, 6 December. (H. N.) De staking havenarbeiders te Havre is geëindigd. Het 1 01'k zal vandaag worden horvat. Tsjirpan opnieuw geteisterd SOFIA, 5 December. (Buig, Tel. Ag.). Een nieuwe, vrij hevige aardbeving is gevoeld te- Tsjirpan, waar de muren der meeste huizen, welke op de ruïnes der aardbeving van het voorjaar werden gebouwd, scheurden. De verschrikte bevolking bracht den nacht onder den blooten hemel door. AANSLAG OP DEN PREMIER VAN POLEN? Door een werkloos agent Naar de „Daily Express" meldt, is van nacht een poging gedaan, om een aanslag op maarschalk Pilsoedski te plegen. Een vroegere politieagent drong den tuin van het huis van den maarschalk binnen en loste 6 schoten in de richting van den gang. Een op wacht staand politieagent werd daar door gedood. De dader werd gearresteerd en verklaarde, dat hij zijn daad heeft gepleegd, omdat hij werkloos was. SPOORWEGONGELUK IN POLEN Machinist gedood WARSCHAU, 5 December (V.D.) Heden is op het station Zyradow een trein op een goederentrein gereden. Zeven wagens werden vernield. De wisselwachter werd gearresteerd GROOTE FABRIEKSBRAND. IN TSJECHO-SLOWAKIJE Vier millioen kronen schade. Gisterenmorgen heeft een brand het grootste gedeelte van de Morasla-Homboker en Marien- thaler Ijzerfabrieken te Hembek (Moravie) verwoest. De schade bedraagt meer dan vier millioen kronen. ONVERDRAAGZAME LIBERALEN Brusselsche Katholieke scholen krijgen geen subsidie Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Voor de derde maal hebben de liberalen, de socialisten en de communisten in den gemeente raad van Brussel de door de Katholieke leden gevraagde subsidie van 750.000 francs voor de verwarming en de verlichting der Katholieke scholen in de hoofdstad, verworpen. Eens te meer zullen de Katholieke ouders in de bres moeten springen, om zelf de brandstof fen voor de scholen hunner kinderen te betalen, waar anderzijds de oppositie in den gemeente raad zoo royaal mogelijk de neutrale scholen subsidieert. Deze wraakroepende toestand duurt nu reeds drie jaar; ook -is de verontwaardiging bij de Katholieken groot en velen vragen zich af, waarom zij nog langer hooge belastingen zou den betalen aan een gemeentebestuur, dat niets voor de Katholieke, maar alles voor de neutrale kinderen overheeft. Aan dezen wantoestand hebben ook in eenige mate schuld sommige conservatieve leden van de Katholieke fractie, die destijds burgemees ter Max als burgemeester hebben laten aanblij ven, zonder eerst de noodige garanties te elschen inzake zijn houding en die van zijn li berale partijgenooten. 375.000 arbeiders in gevaar LEIPZIG, 5 December (V. D,). In de textiel industrie van Midden- en West-Saksen en Oost- Thuringen bestaat sinds 1 December J.l. geen arbeidsovereenkomst meer. Uit het textielgebied wordt gemeld, dat er krachten aan het werk zijn om, na de verwer ping van de arbitrale uitspraak van 27 Octo ber, de arbeiders tot staking te bewegen, on danks het feit, dat er in deze industrie een minder gunstige conjunctuur heerscht. Indien het tot een conflict komt, dan zullen daarbij ongeveer 375.000 arbeiders betrokken zijn. De toestand wordt zoowel door do werkge vers als door de leiders der arbeidersorganisa ties ernstig ingezien. Heeft Severing succes gehad? BERLIJN, 5 December, (H.N.) Minister Severing is vanmorgen uit het Roergebied naar Berlijn teruggekeerd. Omtrent de besprekingen, welke Severing te Dortmund, Essen, Duisburg en Dusseldorf heeft gevoerd, wordt een .diep stilzwijgen be waard. Naar verluidt, moet Severing bij zijn be sprekingen zoowel met de werkgevers als met de arbeiders de overtuiging hebben verkregen, dat een oplossing buitengewoon moeilijk is, zoodat zijn uitspraak vermoedelijk langer zal uitblijven dan oorspronkelijk werd verwacht. De mini-ster zal nu te Berlijn zijn beslissing voorbereiden. In bet district Dortmund zijn thans 70 pet. van de arbeiders in de fabrieken, waar bet ijzer en staal verder verwerkt wordt, aan het werk gesteld, terwijl bij de mijnbedrijven 30 pet. van de arbeiders weer aangesteld zijn. Hoe Severing ging en wat hij deed BERLIJN, 5 December. (H.N.l Minister Seve ring, die vanmorgen uit bet Roergebied is teruggekeerd, beeft kort daarop de vertegen woordigers der pers ontvangen om hun met be trekking tot de taak, die hij op zich heeft ge nomen, nadere mededeelingen te doen. Hij wees er op, dat in de bladen de laatste dagen verschillende berichten zijn verschenen, die gerectificeerd moeten worden. Zoo is ge zegd, dat hij zich met een voorgeschreven ge dragslijn naar het Roergebied heeft hegeven. Daar tegenover moet worden verklaard, dat hij de o-pdracht niet zou hebben aanvaard, indien niet aan twee voorwaarden was voldaan, n.l. dat beide partijen haar instemming met zijn persoon had-den betuigd en ten tweede, dat hem geen voorwaarden gesteld, zouden worden. Voorwaarden zijn dan ook niet gesteld. Wel hebben de werkgevers deii wenscli te kennen gegeven, dat de kwestie van den arbeidstijd buiten de uitspraak zou blijven en dat de uit spraak voor een zoo lang mogelijken termijn zou gelden. Ten slotte wenschten de werk gevers, dat de minister zich persoonlijk naar het Roergebied zou begeven, om een onderzoek naar den economischen toestand vail de bedrij ven In te stellen. Deze wensehen zijn hem door den kanselier meegedeeld. Hij is dus niet naar het Roer gebied gezonden, doch is daarheen gegaan, om zich persoonlijk van verschillende punten te overtuigen. Aan belde zijden bestaat het streven, om den strijd zoo gemakkelijk mogelijk bij té leggen, zooveel mogelijk zonder wrijvingen. Van werk geverszijde is dan ook de vaste belofte gedaan, dat van wraak-maatregelen geen sprake zal zijn. Op het einde van de week zullen ongeveer van alle bedrijven het werk weer hervat heb ben. Natuurlijk zijn met liet weder in bedrijf stellen van de hoogovens nog eenige technische moeilijkheden besproken. Met dr. Voegler noch met de leiders der metaalarbeiders zijn onder handelingen gevoerd, wel besprekingen, waarbij te kennen is gegeven, dat de rijksregeering alles zal doen, om den vrede te herstellen. Over de materieels zijde van de aangelegen heid zijn nog geen onderhandelingen gevoerd. JOSEFIENTJE IN STAKING De menschen maken herrie In het Theather des Westens te Berlijn, waar Josephine Baker in een revue als gast optrad, is het gisterenavond tot rumoerige tooneelen gekomen. Josephine was nog voor vier avonden geëngageerd, doch verlangde gisterenavond plotseling voor iedere voorstelling een salaris voor 1000 mark, wat voor de vier avonden tegelijk uitbetaald moest worden. Toen dit niet geschiedde, verklaarde zij er niet aan te den ken, om nog verder op te treden, pakte haar costumes, wierp die in den gereedstaanden auto en reed weg. Het publiek, dat Josephine wenschte te zien, begon kabaal te maken, niettegenstaande be kend werd gemaakt, dat men aan de kas zijn geld terug kon halen. De politie werd ontboden, die enkele rust verstoorders uit het theater verwijderde. Tot laat in den avond schoolde het publiek nog sa men voor het theater, zoodat de politie herhaal delijk moest optreden. ^EN LAAGHARTIGE DIEF Besteelt blinde menschen BERLIJN, 5 December. (W.B.) Vandaag is een gauwdief in de bescheiden woning van een blind echtpaar te Lichtenberg binnengedrongen, toen het echtpaar op weg naar een blindenschool was, en heeft er alles, wat zonder in het oog te loopen kon worden weggebracht, geroofd. De dief had zich eerst in do blindenschool uitgegeven voor redacteur van een blad, waar voor hij een artikel over de blindenschool moest schrijven en had zich daarbij op de hoogte ge steld van naam en adres van enkele leerlingen Hij .heeft toen de woning van het blinde echt paar in het oog gehouden en gewacht tot beiden op weg naar school waren. EEN VERKEERSRECHTBANK. JN DUITSCHLAND Den lsten Januari a.s. wordt bij het kan tongerecht te Berlijn een speciale afdeeling opgericht voor de berechting van verkeers ongelukken. De kerkhaters zijn er in betrokken Onze Parijsche redacteur schrijft: De arrestatie van mevrouw Hanau en den financier Lazare Bloch, hoezeer ook verwacht, heeft een enormen indruk gemaakt, vooral in de Fransche provincie, waar het ex-echtpaar vooral de fondsen zocht voor de „reuzen- operatie", waarvan men nog niet precies weet, waaruit ze bestaan heeft, maar waardoor de kleine spaarders millioenen en millioenen aan de zwendelaars hebben toevertrouwd. In de parlementaire kringen is de woede over het uitbarsten van het schandaal zeer groot, daar het wijst op de inmenging van kamer leden In financieele zaken, waaruit vergoedin gen voortvloeien, die door het publiek zeer wor den afgekeurd en zij geven zich er rekenschap van, dat de verhooging van de parlementaire schadeloosstelling op 75000 francs door deze zaak ernstig gecompromitteerd is. De „Populaire", het socialistisch partij- orgaan, dat bijzonder lucht van de zaak schijnt te hebben, blijft beweren, dat zeer hoog ge plaatste personen in de zaak betrokken zijn. Onder de bladen, die hun financieele publiei- teitsrubrieken hadden verpacht aan de „Iuter- presse", hadden de „Quotidien", de „Rumeur", en de „Reveil du Nord" enorme sommen ont vangen. Zoo ontving de radicaal-socialistische „Quotidien" 300.000 francs per maand. Het socialistisch blad zegt terecht: ,,Men kan zich begrijpen, welk een invloed een financieele kroniek op duizenden lezers kan hebben". In derdaad is het wel verschrikkelijk, hoe geweten loos zulke- bladen met de spaargelden der arge- looze lezers spelen. De „Populaire" beweert, dat het ex-echtpaar Hanau-Bloch een half mil liard bij het. licht- vertrouwende publiek ge draineerd heeft en beschuldigt het radicaal- socialistische hoofdorgaan daarbij te hebben geholpen door- zelfs zijn briefpapier te laten ge bruiken om de spaarders te vangen. De arrestatie van mevrouw Hanau en Lazare Sleeh heeft vooral in de Fransche provincie, zooals men weet, een ware verbijstering ver wekt. In alle groote provincieplaatsen zijn de bijkantoren van de „Gazette du Franc" ver zegeld geworden. De justitie had Maandag middag reeds voor meer dan 100 millioen zwendelarijen kunnen constateeren en heden wordt verzekerd, dat het totaal bedrag van de oplichterijen naar het half milliard francs gaat. Zooals gewoonlijk hebben de zwendelaars in de provincie gewerkt, waar het publiek des te gemakkelijker tot vertrouwen was te bren gen door de belangrijke politieke dekkingen, die de onderneming zich wist te verschaffen. Senator Rlo heeft meegedeeld, wel eerst tot de commissarissen te hebben behoord, doch zich teruggetrokken te hebben, toen hij te Parijs bemerkte, dat de „Gazette du Franc" finan cieele operaties ondernam. Millioenen francs verdwenen Onze Parijsche correspondent meldt ons: De zaak van de „Gazette du Franc" en de ondermaatschappijen blijkt de schelmachtigste oplichterij te zijn, die denkbaar is. Er werd niet eens een regelmatige boeokhouding ge houden en deze maatschappijen, die millioenen en millioenen incasseerden, hadden geen kas siers. Vandaar, dat het ook uiterst moeilijk is een schatting te geven van het tekort, dat tusschen de honderdvijftig millioen en het half milliard francs ligt. Uit alle deelen van de Fransche provincie komen berichten omtrent de fabelachtige som men, die beschikbaar zijn gesteld en het blijkt meer en meer, dat het radicale hoofdorgaan de „Quotidien", veel heeft bijgedragen om de zaak vertrouwen te doen inboezemen, terwijl ook tal van politioi gecompromitteerd zijn. Ia de eerste plaast wordt door de oud-medewer kers van de „Quotidien" minister Hennesy aangevallen. De linksche politikers zwijgen Het publiek vraagt zich nu af, of wel alle schuldigen opgespoord zullen worden, of dat dooi' de tallooze politieke invloeden, die ge compromitteerd zijn, niet getracht zal worden de zaak zooveel mogelijk te sussen. De houding van de „Quotidien" is zeer typisch. Terwijl alle bladen in het geheele land kolommen en kolommen bevatten over het schandaal, zwijgt het radicale hoofdorgaan de zaak eenvoudig dood. Wie is de eigenlijke schuldige? Wat Marthe Hanau betreft, het is iedereen een raadsel, hoe die de zaak financieel heeft kunnen opzetten. Men gelooft dan ook alge meen, dat zij personen van beteekenis achter zich heeft. Zij heeft in de verschillende maat schappijen nominaal dertien en een half mil lioen gestoken, maar het is waarschijnlijk, dat die „stortingen" fictief waren. Haar bijdrage in de „Gazette du Franc" was 400.000 francs. Men acht haar al weinig geprepareerd tot de rol van groot-financier, ,daar zij vroeger lin nen verkocht aan huis, en later een klein win keltje van schoonheidsmiddelen hield in de rue St. Martin. Men verwacht voor heden een derde arresta tie, doch men zegt er bij, dat het niet die van Audibert is. MUSSOLINI VOOR DE KAMER Het Italiaansch-Turksch verdrag aangenomen ROME, 5 December. (Stefauih De kamer be raadslaagde heden over het verdrag tusschen Italië en Turkije. Mussolini zeide o.a. dat Italië's betrekkin gen met Turkije definitief geregeld waren, daar beide bezield waren door het verlangen naar loyaliteit en daar de regeeringen van alle landen van nu af aan moeten weten, dat onze vijandschap moet worden gevreesd en onze vriendschap worden gewaardeerd. (Geestdrif tig gejuich). Het ItaliaansohTurksehe verdrag is van groot belang. Deze samenwerking kan ziöh tot in den grootst en omvang ontwikkelen. Gij ziet: ons imperialisme is niet dreigend voor andere volken (Levendige instemming) Wij hebben behoefte aan vreedzame ontwik keling; allen moeten dat eerbiedigen want heit is een zaak van belang. "Wij willen samen werken met alle volken, die denzelfden wenseh ten opzichte van ons koesteren, spe ciaal met degenen, die aan de MiddellandSche zee wonen. Mussolini is dienstvaardig ROME, 5 December (V. D.). De secretarii van de Britsche Ambassade alhier, heeft een specialen trein aangevraagd aan het ministerie van buitenlandsche zaken om den prins van Wales Maandag 10 dezer te Brindisi af te ha len. In antwoord daarop is er bevel gegeven, den koninklijken trein ter beschikking te stel len van den prins, die Maandag, omstreeks 12 uur in Brindisi verwacht wordt. De prins zal de reis onmiddellijk voort zetten via Pescara, Ancona, Bologna en Turijn over den Mont Cenis. Temperatuursverhooging LONDEN, 5 December. (H.N.) Hèt bulletin van hedenavond meldt, dat hoewel de koning een kalmen dag heeft doorgebracht, de tempe ratuur gestegen is en vanavond een punt hooger was dan gisterenavond om denzelfden tijd, waar uit blijkt, dat de werking van de pleuris nog actief is. De koning blijft op krachten. De snelle reis van den kroonprins LONDEN, 5 December. (H.NA De kruiser „Enterprise" is vanmiddag te Aden aangeko men. De kruiser heeft den afstand van 1750 mijl van Dar-es-Salam tot Aden tn 73^ uur afgelegd, wat een der snelste reizen voor een kruiser in vredestijd in het warme klimaat be- teekent. De „Enterprise" is om 4 uur weder vertrok ken en wordt thans Vrijdagnacht te Suez ver wacht in plaats van zooals oorspronkelijk Zater dag -of Zondag. De prins van Wales kan dan in het midden van de volgende week te Londen zijn. Het aantal slachtoffers LONDEN, 5 December. (H.N.) Volgens het laatste officieele bericht zijn bij de aardbeving in Chili 250 personen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewonden 600 bedraagt. Geen Nederlandsche slachtoffers. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat, blijkens telegrafische me- dedeeling van den tijdelijk zaakgelastigde te Santiago, voor zooveel na te gaan, geen Ne derlanders zijn omgekomen bij de jongste aardbeving ig Chili, Pauselijke giften voor slachtoffers van natuurrampen ROME, 5 December. (V.D.) Z. H. de Paus heeft gisteren een half millioen lire gezonden, aan Mgr. Piani, apostolisch gedelegeerde op de Philippijnen. Dit bedrag is bestemd voor de door den onlangs gewoed hebbenden storm ge maakte slachtoffers. De Paus heeft eveneens den nuntius van Chili heden opgedragen zijn deelneming te be tuigen met de slachtoffers van de aardbeving, waarbij Hij tevens opdracht gaf aan de Katho lieke autoriteiten om alle mogelijke hulp te ver- leenen. RADICALE ACTIE IN COLUMBIë Vier steden door stakers bezet NEW YORK, 5 December (R.O.) Volgens een particulier telegram hebben in ColumbiÖ 9000 plantage-arbeiders, die sinds half Novem ber staken, onder radicale leiders de steden Santa Marta, Cieuaga, Pevllla en Araca-sta bezet. DE TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN. 1 Slachtoffers en schade MANILLA, 5 December. (R. O.). De jongste typhoon heeft 392 slachtoffers geëisebt. Er zijn een honderdduizend personen, die door hongers nood getroffen zijn. De schade wordt op 25 millioen dollars geschat. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER IN ACTIE Nieuwe plannen der bouwers De „Graf Zeppelin" is gistermorgen kort na 9 uur opgestegen voor een proeftocht, die waarschijnlijk ongeveer 6 uur zal duren. Het luchtschip zal boven het gebied van het meer van Constanz en Opperschwaben kruisen. FRIEDRICHSHAFEN, 5 December. (V.D.) Na zijn proefvlucht boven de Bodensee is bet luchtschip „Graf Zeppelin" hedenmiddag te 13.50 te Friedrichshafen vlot geland. FRIEDRICHSHAFEN, 5 December, (H.N.); Kapitein Lehmann, die bet luchtschip heeft be stuurd, verklaarde, dat de tocht uitsluitend voor het nemen van proeven heeft gediend. O.a. zijn verschillende metingen verricht, die voor het vertrek van het luchtschip naar Amerika niet plaats konden hebben. Thans zal eerst het verkregen materiaal worden bewerkt, waarna dan een plan voor de verdere tochten opge maakt zal worden. Bij gunstig weer zal de twee de tocht reeds a.s. Vrijdag plaats hebben. Verder verluidt, omtrent de plannen van de Zeppelin maatschappij, dat een nieuwe hal voor de werf te Friedrichshafen zal worden gebouwd, waardoor het mogelijk zal zijn het volgende luchtschip in den nieuwen vorm, welken men op liet oog heeft, te bouwen. Men verwacht, dat dit luchtschip in den zomer van 1930 gereed zal kunnen komen. Do maatschappij hoopt, dat. tegen dien tijd een maatschappij voor het verkeer per lucht schip tot stand zal zijn gekomen, die dan met het nieuwe luchtschip een geregeld verkeer over den Oceaan zal inrichten. Het uitgangspunt voor dezen dienst zal te Beriijn-Staaken worden gevestigd. Tot dit doei zal daar een groote draaibare hal moeten worden gebouwd. Van een verlegging van de werf van Friedrichshafen naar Berlijn is echter geen sprake. Daarentegen zal de groote luchthaven, waaraan gedacht wordt, te Berlijn komen, waar dan eveneens een draaibare hal zal moeten worden gebouwd. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND Volgens een bericht uit Moskou nemen do overstroomingen in Zuidelijk Rusland aan do mond van de Wolga belangrijke afmetingen aan. In de laagvlakte staat het water 2 mete?; boven normaal. Er worden pogingen in hel; werk gesteld, om de bewoners met behulp vaiï visschersvaartuigen te redden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9