GRATIS VERZEKERD OP TIJD! PK KRUIMELS VAN DE TAFEL, ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 VIERDE BLAD PAGINA 2 UIT VLAARDINGEN UIT OVERSCH1E SPORT EN SPEL VOETBALBESPIEGELING MARKTBERICHTEN. VAN DE LEESTAFEL |iliHd:.lri:l1:i.riTii!li1aiJTiiTl.Til;;tilii1Tr.lul::u: GIJ ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIEN iiiiiiiiiiiiiiiiTiiiiiiiiniiiiuuiiiiiiiixiiiiiüiiiiiiitiiiüii'tuiiii tt- it— —U— A. A. KOSTER 80 JAAR. Gisteren bereikte „Meester" Koster, oud hoofd der R. K. Jongensschool en U. L. O.- sohool den 80-jarigen leeftijd. Zooals gemeid, had zich een comité samengesteld uit vrien den en bestuursleden van vereenigiogen, om den 80-jarigen een blijk van sympathie aan te bieden. Dat comité bood gisteren bij monde van den beer W. C. Drossaart van Dusseldorp den heer l(o3ter namens zijn vrienden hier en elders en namens de vereenigingen Flardinga, Toon- kunst en Kindervoeding een N. S. F. Radlo.oe- stel aan. Na de hartelijke toespraak van den heer Bross&axt van Dusseldorp sprak nog de heer J Buters een woord van geluJcwensch, waarna de heer Koster dankte voor de hartelijke woor den en voor het mooie cadeau. R. K. VOLKSBOND. Donderdagavond had in het Vereenigingsge- bouw wederom een cursusavond plaats, al waar door den Geest. Adviseur, kapelaan Cor net. een lezing met lichtbeelden weTd gehouden over „De schoonheid in de natuur." Aan de hand van een serie lichtbeelden deed Z.Eerw. de aanwezigen genieten van mooie na- tuurtafereelen, interessante kiekjes uit die ren -en plantenrijk enz, waarbij Z.Eerw. een passende en duidelijke verklaring gaf. GEMEENTERAAD VL.-AMBACHT. Vergadering van den raad te Vlaardinger- Ambacht op Maandag 10 December a.s., des morgens half tien. n Agenda o.a.: Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond groot plan. 300 vlerk. Meter aan den heer A. v. d. Weyden, alhier. Benoeming administrateur van het Giond- bedrijf. Vaststelling nieuwe instructie voor de-n Ge meente-Ontvanger. Idem voor den ambtenaar ter secretarie. Gunning fruittuin c.a. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing mo- torspnit met vrachtauto. VERSTEKELINGEN. Met 'het stoomschip ,,Sygna", dat in de Vul- oaanhaven alhier arriveerde, zijn twee Spaan- selie stow-away's meegekomen. Zij werden van 'hier naar het Spaansche consulaat te Rotter dam overgebracht en ter beschikking van den Spaanschen consul gesteld. Deze heeft ze wederom naar hier doen terug brengen om ze met hetzelfde schip weer naar hun vaderland te doen wederkeeren. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Van Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur hebben dienst de doktoren Broers en Erkelens. Zondag is geopend de apotheek Bac ker. E. H. B. O. Door ue nieuwe afd. van E. H. B. O. zal hier een cursus worden gehouden ln de open bare school B. aan het Westnieuwland, waar van als leider zal optreden Dr. G. D. Birnie. VOETBAL. Programma voor morgen alhier te spe.en T'{strijden: Fortuna—S. V. V. 2 unr. V. F. C. II—D. H. C. III, 2 uur. Fortuna IVZv.-art-Wit IV, 10 uur. Fortuna VFeyenoord XI 12 uur. VISSCHERIJ. Alhier aangekomen: VL195 A. Poot met 13 last en 26li kisten versche haring te IJmuiden verkocht van versch-schepen. VL 185 H. de Bode met 17 last en 42 kisten vevsehe haring te IJmuiden verkocht; SCH12S C. de Graaf met 18 last; SCH 53 D. Toet met 8 last; SCH 268 A. de Graaf met 3 last; SCH .32 J. Pronk met 2 last. - Betaald werd voor: Volle haring Eng. wal 17.30 a IS.60: Yle haring, Eng. wal 15 a 15.70; Steurïiaring Bng. wal 14 a 15.30. Vertrokken: VL 97 A. Storm; VL29 S. Broek. Maandag cal •waarschijnlijk de eerste stoom- bcuger, VL 80 C. v. Ooeteu, ter visscherij xer- trekken. BLOEMENVEILING TE BERKEL. Aan de architecten Snijders en v. d. Vlis te Vlaard.-Ambacht en F. Bijl te Kethel Is opge dragen het maken der plannen voor een bloe menveiling te Berkel (Z.-H.) BELASTINGBET ALEN OP HET POSTKANTOOR. Het Post- en Telegraafkantoor, alhier, zal met ingang van 2 Januari a.s. geopend zijn voor in ontvangstneming der volgende belas tingen; grond- en personeele belasting, belas ting naar het inkomen en naar liet vermogen; dividend- en tantième-belasting. CONSULTATIEBUREAU GROENE KRUIS. Ingaande 14 December a.s. zal op het Con sultatiebureau voor zuigelingen, uitgaande van de afd. van het Groene Kruis, alhier, voortaan Vrijdags spreekuur worden gehouden. BURGERLIJKE STAND. -angiften van 29 Nov. tot 6 Dec. 1926. GEBOREN: 4 December 1928: Janna, d. v. Cornelis van Kempen en Janna Alida van der Stoep te Overschle Schoolstraat 36. GEHUWD: 29 November: Rudolf Johannes van der IVeerd, 30 jaar te Kampen en Maiïa Speelman, 27 jaar te Overschle. DE DELFTWEG. Het bestuur van den polder „Schiedam", heeft aan het gemeentebestuur toestemming gegeven tot het leggen van electrisehe kabels langs den Delft weg, waarvoor de gemeenteraad onlangs een crediet van 47.000 verleende. Binnen afzienbaren tijd zal dus met den om bouw van het bovengrondsche electrisehe net en een ondergrondsch kunnen worden begon nen, wat voor de omwonende en voor het druk ke verkeer op den Delftweg een aanmerklijke verbetering zal zijn. VISCHVERGUNNING. B. en W. maken bekend, dat zij, die in het jaar 1929 in het gemeente-vischwater met een hengel willen visschen, een aanvraag tot het bekomen van een schriftelijke vergunning bij het gemeentebestuur kunnen indienen. De ver gunningen kosten 0.50. AANBESTEDING. B. en W. zullen hij openbare inschrijving aanbesteden de levering van leermiddelen voor 1929 ten behoeve van de openbare lagere school benevens de levering van uniformen voor de politie. Nadere inlichtingen worden op de se cretarie verstrekt. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Mevrouw Donkersloot-Hack en mevrouw Kolf-de Geer van Jutphaas, hebben een opwek king gericht tot de inwoners van Overschle om in de maand December weldadigheidspost zegels te koopen. ten bate van bet arme zwakke kind. Verschillende middelen zullen worden aangewend om den verkoop te bevorderen, op dat de opbrengst voor het sympathieke doel zoo groot mogelijk zal zijn. TENTOONSTELLING. Donderdag 13 December a.s. zal in het Ver- eenigingsgebouw een tentoonstelling gehouden worden van de school voor vrouwenarbeid te Rotterdam, bestaande uit een paar gedekte tafels en arbeid van de leerlingen. Deze ten toonstelling wordt gehouden onder de auspi ciën van de Hu is vrouwen ver eeniging. Zaterdag 22 December 192S de3 namiddags half drie zal mejuffrouw J. C. van der Velde in het Verenigingsgebouw voor de kinderen het sprookje voordragen, „De tooverfee in Sprookjesland." V.U.C. bezoekt Schiedam Sparta krijgt het niet gemakkelijk Feijenoord tegen Edo De Tweede Klassers. R. K, F. Overgangsklasse In C. speelt V.V.Z. weer thuis. Het ge vaar, dat morgen het eersts punt zou ver loren gaan, Is dus niet groot en vooral niet uu H.B.C. de bezoekende partij is. Graaf Willem zag door de protestcommissie het gelijk spel, tegen G.D.A. in Den .Haag ver- cregen, in een overwinning omgezet. Dat ■al dé Loosduiners prikkelen om morgen ien Grafelijken niets over te laten. L en S. en Lisse ontloopen elkaar weinig en als deze Hagenaars gaan winnen, zullen ze dit voor een goed deel aan bet veldvoordeel hebben ;oe te schrijven. Excelsior en D.H.L. deelden in Schiedam de punten. Nu Delft het too- neel van den strijd is, valt de heele buit den Leeuwen ten deel. N. V. B. Afdeeiing I A. D. O., de club die in deze afdeeiing de leiding heeft, krijgt bezoek van de Stormvo gels. De IJmuidenaren hebben, blijkens de laatste resultaten., wel verbetering in hun vorm gebracht maar toch niet in voldoende mate, denken we, om in Den Haag van A. D. O. te winnen. V. U. C. krijgt het u.i. zwaarder dan haar stadgenoote, daar ze naar H. D. V. S. moet en een bezoek aan Schiedam is geen sinecure. In beide ploegen is de voorhoede be ter dan de verdediging, zoodat we een wed strijd met nogal doelpunten verwachten. Wel licht wondt daarbij de voorraad eerlijk ge deeld. Sparta zal het morgen cok niet gemak kelijk krijgen. De Rotterdammers trekken naar Hilversum om daar de club van dien naam partij te geven. De wedstrijden iD deze ge meente hebben voor de bezoekende vereeni gingen altijd een gevaarlijken kant en al is Hiitlversum in dat opzicht wat minder te vree zen dan 't Gooi, Sparta kan er van verzekerd zijn een zwaren kamp te krijgen, die echter niet behoeft verloren te worden H. F. C. speelt in Utrecht tegen U. V. V. wat belofte inhoudt voor een Haarlemsch succes Met belangstel ling wordt uitgezien naar hetgeen Ajax mor gen zal presteeren. De Amstei dammers heb ben de Natris weer in de gelederen. hetgeeD blijkens den vórm, .welken deze zwerveling Zondag in een vriendschaDoe'iiken wedstrijd voor zijn club demonstreerde, een geduchte aanwinst voor de ploeg moet zijn. R. C. H is de tegenpartij en wel in Haarlem. Deze zal er wel niet veel voor voelen rich tot meerdere eer en glorie van de Natris ie laten slachtof feren, maar het zou ons toch niet verwonde ren als de Haarlemmers er aan moesten ge- looven- Afdeeling II Feijenoord komt morgen uit tegen een der clubs, die nog als concurrenten van de Rot terdammers kunnen worden beschouwd. De kampioenskansen van Edo mogen r.p zich zelf niet groot zijn, deze ploeg blijft, niettemin een groot struikelblok op den weg naar de gloria voor de overigen. De Haarlemmers loonen echter hun besten vorm op eigen veld, daar. bulten wend alleen van Excelsior gewonnen. De omstandigheid, dat de wedstrijd in Rot terdam plaats heeft, begunstigt dan ook de kans van Feijenoord aanmerkelijk. Z. F. C. behoort tot de ploegen, die van de tegenpartij de uiterste krachtsinspanning vorderen. Dit ondervond o.a. Feijenoord, dis te Rotterdam niet verder dan een gelijk spel kon komen. Blauw Wit heeft in Zaandam niet 2- 0 van Z. F. C. gewonnen, wellicht lukt het den Amsterdammers in 't Stadion cok een meer derheid te behalen. In Velsen verwachten we een treffen, waarin de krachten nikt veel ulteenloopen. Het veldvoordeel van V. S. V. completeert de mindere kwaliteit van de ploeg, vergeleken bij die van van t Gooi, zoodat een gelijk spel waarschijnlijk is D. F. C. krijgt een bezoek van H. B. S., wat voor de Dordtenareu gelegenheid biedt om winst te halen. De ontmoeting tussohen H. V. V. en Excelsior is van veel belang, waar het hier de twee clubs geldt die de slechtste plaat sen bezetten. In geval Exceisior de nederlaag tijiit, wordt haar positie zeer hachelijk, daar dan H .V. V. evenveel punten bezit hoewel de Hagenaars 3 wedstrijden minder speelden. We twijfelen dan ook niet, of de Rotterdammers zullen zich nog eens extra inspannen. Maar of het hun, waar H. V. V. thuisspelende natuur lijk daarin niet achter blijft, wel baten zal? Tweede Klasse Voor de competitie van de Tweede klas A riaal allereerst de ontmoeting QuickV.I.O.S. op het programma. Ongetwijfeld, zal Quick jist niet al' te veel moeite een overwinning be luien, maar al komt V.I.O.S. daardoor nog die- lter in de put te zitten, angstwekkend wordt baar sütuafcie mog niet, nu A.S.C. tegen B.M.T. haar 12e nederlaag tegemoet gaat. Intussohen zal V.I.O.S. goed doen op haar qui vive te lijven, want een voorsprong van twee punt jes is spoedig door een ander ingehaald. V.O.C. kxijgit. Xerxes tegen zich. Hier heeft de bezoekende vereeniging wel de beste papïe- i an, maar bij plaatselijke ontmoetingen is het wei meer vreemd gdoopen en wie weet is dat morgen ook niet het geval. De wedstrijd O.D.S.Unitas zal waarschijn lijk heel wat speunning brengen, wijl ongeveer gelijkwaardige krachten, die beide tot nog toe in de running bleven, zich tegenover elkaar bevinden.' Een gelijk spel zou ons niet ver- ■■ouderen. Overmaas krijgt aan D.H.C. een heeilen kluïT n het is de vraag of zij de Delftenaren wel baas kam blijven. In afdeeiing B is allereerst vastgesteld de ut mooting Nep tuil usSteeds Hooger. Neptu- nu3 zat, om een of meer puntjes aap tenor magere aantal te zien toevoegen, nog tot later moeten wachten. R.F.C.C.V.V. biedt de besto kansen voor de laatste, terwijl een gelijk spel voor de ontmoeting S.V.W.Merwede ods niet verbazen zou Gouda ontvangt Hercules uit Utrecht, waar mede zij nog moeite genoeg zal hebben, al zal hel grootsite deel van den hult wel in Gouda blijven. Rest nog de ontmoeting Fortuna S.V. V., waarbij twee oude rivalen in het strijdperk treden. De Vlaardingers zullen waarschijnlijk ziich de kansen op het kampioenschap niet la ten ontglippen. j f.30—3.60, kroten 2.80—4.20, stoofperen 18 —25. spinazie 18—24, spruiten (le soort) f 8— 20, idem (losse) 14, uien 6.308.20, Winter peen 1.902.70, wortelen (afbrepkpeen) 3.60 -10.40, alles per 100 kg.; knollen (witte) 2 50, knolselderij f 34. pieterselie 1.40—1.60, prei 2.604.10, radijs (witpunt) 4—6.60, ram menas 0.501.40, wortelen 5.209.80, alles per 100 bos; kropsla 1 3.60—7.70, idem 2 1.60 2.40, alles per 100 krop; stoof sla 2560 et. per kist; selderij 20—38 ct. per dozijn. ROTTERDAM, 7 December. De prijzen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling- Rotterdam en omstreken G.A waren als volgt: sla 4.70 9.80 per 100 krop, stavellen 65—90 ct. per kist, bloemkool le soort 716, 2e soort ƒ8.20, uitschot 4.80 per 100 stuks, prei 1.403.90 per 100 bos, tomaten A 6, B f 9.40, C 3.80 per 100 pond, winterpeen 18 per 100 kg., selderij 1.603.90, kroten 2.40, pe rlOQ bos, boerenkool 4.405 per 100 kg., groene savoy e kool 1.6Q per 1Q0 stuks, andijvie 1.803.20, 2e soort 0.700.90, per 100 krop, spruiten le soort 713, 2e soort 11.60, witlof le soort 1718, 2e soort 11 15, uien 5.40 per 100 kg., andijvie 3070 ct. per kist. ROTTERDAM, 7 December. De prijzen besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling De Zuid Holland se he eilanden G.A. aan den Persoonsdam waren heden als volgt: spruiten le soort 1621, 2e soort 57, witlof le soort 1517, 2e soort 313, uien 89.2-0, kroten 2.505.80, schorseneren 510, goud reinetten le soort 4356, 2e soort 23 37, brederode le soort 2629, 2e soort 2325, giere wildeman le soort 1824, 2e soort 1416, arm gaard 19 soort 2632, 2e soort 1625, bel lefleur le soort 3245, 2e soort 1631, klei- peren le soort 2230, 2e soort 1620, present van engel-and 3437, bergamotten 1114 per 100 kg., bloemkool le soort 13.3023, 2e soort 511, groene kool 2.304.80, andijvie ƒ2.20 5.10, savoye kool 2.808.60, roode kool 4.30 10.30 per 100 stuks, prei 3.209.50 per 100 bos, boerenkool 2333 ct. per kist. ZWIJNDRECHT, 7 December. Aanvoer en prijzen waren als volgt: andijvie 1 1.40 4.80, idem 2 0.401.20, bloemkool 1 516, idem 2 0.704.60, gele savoye kool 2.708.10, groene idem 1.606.60, roode kool 2.1010.90, alles per 100 stuks: goudreinetten 3551, boerenkool MENEER VAN NETTEN Door Marie Koopmans; tee-ke- mngen van J. Colette; bij Romen en Zonen, Roermond. Een hoek over wellevendheid. Dit werk is speciaal geschikt als handboek voor de katholieke families en voor jongelui, die in het gezelschapsléven ingeleid moeten worden. Er wordt wel eens afgegeven op al die mooie manieren, ais zijnde kwesties van conservatis me of buigerlijke benepenheid. Wie dit boek gelezen heeft, zal er anders en bèta' over gaan denken. Het werd geen droge opsomming en uitlegging van giroeten, bezoek afleggen en ontvangen, omgang met dames of heeren etc.; de schrijfster beeft in een span nende, vlot geschreven roman een encyclopedie weten samen te stellen voor beschaafde om gangsvormen. Een uitvoerige Mapper maakt t mogelijk aanstonds elke aangelegenheid na te gaan. Het is geworden een naar 't uiterlijk ge oordeeld echte roman echter geen ge wone, maar een met een opvoedkundige strek king, doeih gelukkig niet tendentieus in den verkeerden zin des woords. Laten wij toet nader omschrijven als de ro man-van-de etikette! We wctrden binnengevoerd in de hoog ere Haagsche kringen en komen in aanraking met degelijke- halVe- en niet-katholiekener wor den karakters en rituaties geschilderd, zooals ze inderdaad voorkomen in het werkelijke le ven; de rollen worden gespeeld door geeste lijken, seminaristen en religieuzen naast op pervlakkige dandy's en kokette bedriegsters. Niets dus voor kinderen, maar zeker viel iets voor volwassenen, die prijs stellen op be schaving en manieren. Men behoeft hier niet te denken aan stijve vormen; men gelieve veeleer eens te overwe gen dat wellevendheid volgens het ware woord van de kostschooldirectrice niets anders is dan: „de liefde in haar finesses, al tijd en aan alle lui bewijzen". Het is dus iets speciaal Christelijks en noodzakelijk ook voor den Christen, omdat voor den Christen toch altijd en in alle opzichten „dé liefde het eerste en voornaamste gebod" blijft. Eén werk, dat om meer dan één reden gele zen, maar ook beleefd verdient te worden. De schrijfster heeft een heel goed, maar ook mooi werk geleverd. VOLDOET UW ABONNEMENTSGELD DE SCHOOL IN ENGELAND Het guat in Engie!ami om de katholieke school. Niet, óf die scholen mogen bestaan? Gerust en de staat erkent ze, bezoldigt zelfs de dames- en heeren onderwijzers{ essen) aan die scholen. Doch daar komt wat bij. De regeering be moeit rich heeiemaal niet met het bouwen of het onderhouden van die scholen. Dat moeten de katholieken zelf maar bekostigen. De Staat erkent dus het onderwijs, betaalt een gedeelte der kosten, laat de katholieken mee betalen voor de scholen, waarvan ze niets willen heb ben, en voor de rest, geen nieuws. Een zeer tweeslachtig optreden natuurlijk. Immers als de Staat dat onderwijs erkent als geschikt voor do opvoeding barer burgeressen en burgers, ;even goed als het staatsonderwijs, waarom •bekostigt ze dan het eene heeiemaal en het andere niet? Van die onverdraagzaamheden, waarmee toen de verdraagzaamheid jegens de katholieken kostelijk bewijst. Misschien valt het hij eenig nadenken wel op, dat ieder land, dat de katho lieken volle staatsrechten toekent, toch op on derwijsgebied sectarisch optreedt en alleen de Ficliting van het eigen groepje als verplichtend oplegt. Vat gebeurde er nog meer. Een commissie voor opvoeding en onderwijs, allemaal ihooge pieten, kwam voot den dag met een .stel nieuwe voorschriften, waaraan alle scholen pioeten voldoen. Op zich zelf niet kwaad, doch teoals meer gebeurt, zit het vergif in den staart. De «obolen, die niet aan de spiksplin ternieuwe verplichtingen voldeden, moesten binnen bepaalden tijd óf verbouwd, óf vervan- ten worden, naar gelang ze weinig of veel »nder den standaard van vadertje Staat bleven. Voor den Staat beteekent dat niets: die bouwt Jos tig nieuwe. Behoeft op geld niet te zien. Cn ook de katholieken betalen daaraan dapper friee ln hun belastinvpenningen. Doch staan iegelijk voor het min .e'kixb feit. mi, ze zeil 'oor hun scholen die kosten van bouwen of verbouwen echter te dragen hebben. Wat een ontzettende last op hun schouders legt: ze zijn gewoonlijk mee van de armsten. Onrechtvaar dig en onverdraagzaam. De katholieke school is een gewetenszaak voor katholieke ouders. Kinderen belmoren niet eerst en vooral aan deli Staat maar aan de ouders. Zij hebben te zorgen voor de opvoeding van hun kinderen. Daarom hebben zij ook te zorgen voor katho liek onderwijs. Wanneer de Staat dat onder wijs >aan zich trekt, heeft de Staat ook al die rechten en plichten der andere te eerbiedigen. I)E BISSCHOPPEN OVER DE SCHOOL De bisschoppen h ebbe a in Engeland openlijk de leiding genomen van den schoolstrijd. Her haaldelijk spraken ze zich uit over die kwes tie, zooals ze dat in Engeland gewoon zijn. Zonder er doekjes om te winden, komen ze op voor het volle recht der katholieken, qls volle staatsburgers behandeld te worden. Voor ge heel het land worden de katholieken opgewekt de middelen, die hun ten dienste staan, te ge bruiken om zich het volle recht te verzekeren op sohiool'gebied. Het parool, dat doorgegeven wordt, komt hierop neer: iedere katholiek, van welke po litieke partij ook, geve alleen zijn stem bij de komende verkiezingen aan de candidaten, die zich duidelijk bereid toonen,, om hij hun partij bestuur voor die zaak te werken. En geen stem te geven aan hen, die op het Staatsstand- punt staan. De aartsbisschop van Cardiff zei: „Wanneer we hopeïtéle hulp van den Staat te verkrijgen bij 't bouwen en onderhouden van onze katholieke scholen, moeten we vast be sloten zijn als een man daarvoor op te treden. We moeten aan het volk van Engeland en Wa les laten zien, dat wij niet langer kunnen, noch willen ons belasten met de zware kos ten voor onze schoolgebouwen. Wij moeten er op aandringen, dat onze katholieke scholen in het land op gelijken voet behandeld worden als de andere en door den Staat bekostigd worden, zoolang als de Staat ze erkent. Daar om moeten we volkomen één zijn. Werken te zamen als één man, en zoo noodig, alle par- tijeevoelens en partijpolitiek op zij zetten. Als we één blijven, ri-'lcn ve gr-'-re i hv uitmaken; uuar als we niet één zijn, hebben we niets te beteekenen." Degenen, die zoo graag naar Engeland kijken om de breedheid daar te bewonderen tegenover de bekrompenheid hier, kunnen er hun voordeel mee doen. De aartsbisschop van Liverpool sprak geen andere taiail; Als een algemeen e verkiezing in zicht komt, zijn de politici erg tam, zei Mgr. en eten uit de hand. Katholieken moeten zorgen, dat de politici die hun stem krijgen, ook doen wat de katholieken eischen. Opvoe ding is een kwestie voor heel het land en ka tholieken zijn geen paria's. Ze hebben volko men het recht om vragen te stellen aan hun candidaten, en hij hoopte dat de katholieken zouden stemmen volgens dc antwoorden, die ze krijgen. De katholieken vragen niet iets bijzonders Maar ze willen niet buitengesloten worden ais het gaat over het nationale opvoedingsschema: Bij het recht om vast te stellen in welken godsdienst hun kinderen opgevoed moeten wor den, moeten ze ook allen arm zoowel als rijk zelf kunnen bepalen °P we-"te school dde kinderen zullen worden opgevoed. We zijn benieuwd naar den uitslag. Ddt we ten we zeker, als de katholieken volhouden en één zijn, krijgen ze hun recht! Godsdienst heeft wel degelijk lets met politiek te maken! En de eenheid der katholieken op politiek ge bied is nog zoo dom niet! HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS Een der domiate en een der onfatsoenlijkste daden op politiek uitgehaald in de laatste ja ren, is wel de geschiedenis van het gezant schap bij Z. H. den Paus. Doch fatsoen noch landsbelang spreken zoo luid als het anti papisme. De lichtz innigheid van den beer Marchant en de borekeniiigspoiltiek van den beer Al- bard a hebben bij die gelegenheid zich laten zien in al haar armoede. Daarover werd al oen en ander gezegd: die bom is verkeerd ge barsten. Interessant voor ons is echter, hoe ln Frank rijk over zoo'n geval gedacht en gesproken wordt. Daar mogen de leidende figuren toch wel van paplstïsche smetten vrij verondersteld j Do heer i'aléologue heeft bij het betreden van de academie frangaise een rede gehouden op zijn voorganger, zooals gebruikelijk is. Die voor ganger heet Jonnart. Een zeer bekwaam man op poiïiltii/ek gebied, die Frankrijk vertegen woordigde hij het Vaticaan. De heer Palêologue had de gelegenheid door zijn ambt beter dan wie ook op die hoogte te komen van alle kwes ties rondom dat gezantschap. En zoo kon hij openlijk in die vergadering van Frankrijk's vooraanstaande figuren spreken over dat ge val als geen ander. „De dwaling die wij begaan hadden in 1905 toen de betrekkingen verbroken werden was al dikwijls erkend door hen, die in ons duel met Rome, het meest radikaal hadden ge- toonjdEindelijk, na lange omwegen van moeilijkheden, herstelde 'n dapper aanpakken van Briand de dwaling van 1905, door aan Frankrijk het middel te verschaffen voortaan een gezant te hebben hij den Souverein, die het machtigste godsdienstige lichaam der we reld bestuurt, heerscht over het onmetelijk groote katholieke volk, over 300 millioen zie len". Op die rede antwoordde de heer Barthou, een der kopstukken ln Frankrijk, lieettmaal geen k ahholiek. „Het oogenblik en de taak waren moeilijk. Niet zonder moeilijkheden noch ge varen had men zich langen tijd verwij derd gehouden uit de stad van alle vol keren. Altijd en overal hebben de afwezigen on gelijkWat een dwaling, een moreeie macht links te laten liggen, die, van het eene eind der wereld tot het andere gebiedt over drie honderd milliioen geloovigten. Men treft haar overal' aan. Daar bestaat geen enkele regeering, geen enkele, laat zé geloovig of ongeloovig zijn, wier buiitenlandsche politiek, zonder zelfs maar be spreken over den vrede in het land zelf, geen rekening met haar moet houden... Vrees voor woorden is nooit het begin d>er wijsheid geweest...." Voor Frankrijk golden nog heel wat andere motieven. Frankrijk ondervond, dat het Va ticaan zich heusch niet haast, zich niets laat opleggen en het best zondier Frankrijk stellen kan. In de Kamerdebatten kwam de minister daar weer op terug, om de onnoozele halzen er op t n, dat mm met het Vaticaan zo-o maar niet gaat spoten. Zulke kortzichtige, bekrompen opvattingen kunnen we alleen vinden bij de partijen, die het gezantschap bij den Paus neeirstemmen.. Wel een teeikem, toit hoe gToote domheden die heeren in staat zijn, ompairitij-doeb den te dienen. HET HUWELIJK IN DEN RIJKSDAG De Duitsche Rijksdag is aan het praten ge trokken over het huwelijk, natuurlijk om den huwelijkshand losser te maken, echtscheiding te vergemakkelijken. Mcvtouw Weber van het Centrum kwam daaT kiras tegen op. Ze zeii; het Centrum h^eft ia dit punt niet alleen verantwoordelijkheid te dragen jegens de katholieken, maar ook jegens het geheele Duitsche volk. Onze wereldbeschouwing houdt in, dat wij het ééne en onbreekbare huwelijk en het gezin als een groot ideaal dei' menscliheid moeten zien.... Wij beschouwen die zaak als iets wat het algemeen welzijn aangaatWe zijn bang, dat verandering op de wet van echtscheiding in de hegeerde richting het getal echtscheidingen zal vengrooten. Dat het een stap zal zijn tot het huwelijk in vrije liefde. Men mag er zich. ook niet op beroepen, dat de maatschappelijke nood schuld heeft aan de vele echtscheidingen Uit de statistiek blijkt., dat de echtscheidingen daar eerst toenemen, waar geen economische of aociale noodtoestand heerscht!... Het gemakkelijker maken van de echtschei ding gaat ten koste van de vrouw. Dat geldt evengoed van de kinderen. Men spreekt over een tragedie der moeders. Maar dat zal nog erger worden door de echtscheiding. Een baginr sd dat alles bederft kunnen wij niet als grond slag voor echtscheiding erkennen". We hebben de oogem open te houden. Ook in ons land komt do echtscheidingskwes- tis- aan de orde. En we weten van te voren al welke partijen elkaar de hand zullen gevoni Bet gaat hier niet alleen om een katholiek be lang, maar om oen algemeen belang van dun eersten Tang: dat van het gezin, van de vrouw en de kindoren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14