Zaterdap 8 December 1928 Tweede Bled Pagina 1 I VOORZ CHUG HET DOGMA! f DE MOEILIJKHEID MARIA'S ONBEVLEKTE ONTVANGENIS KARDINAAL VAN ROSSUM ZILVEREN JUBILEUM WATERSTAAT DE VERVALSCHTE CREDIETBRIEVEN CHARLES LOUIS DUPONT DE LA TOUR GEARRESTEERD. PRINS MOHAMET PASJA In de Tweede Kamer heeft weer een tref fende plechtigheid plaats gehad. De linker zijde, van Lou de Visser over Albarda tot de liberalen toe cn geholpen door de domi nees Kersten, Schokking en Ling beek had den den hoogen hoed opgezet om een „ka tholieken eisch" met plechtige statie te gaan begraven. Zelfs de ietwat wilde anti revolutionair professor Vissclier liep moe in don stoet. In geen geval wilde men subsidie vtilce- nen aan de katholieke Har.delshoogeschöol te Tilburg. Waarom niet? Wel, alle tegenstanders Meiven ineens weer vol van do oude dwaling, dat de we tenschap van katholieken eigenlijk geen we tenschap is. Want die katholieken zijn niet vrij. Zij zitten vast aan „hut dogma' Dat. heeft iets van den alierhoogsten troef. De geheele linkerzijde, plus heel de cliristelijk-historische gemeente, stond stil. Er werd al duizend keer aangetoond, dat deze meening onjuist is. Als „het dogma" de wetenschap vernie tigt, dan kan geen enkel geloovig katholiek eenige wetenschap in zijn mars hebben. Nu moeten de lieeren Tweede Kamerle den tusschen twee dingen kiezen: ófwel iemand die geleerd is en katholiek, is geen geleerde, zoodat er onder katholieken van wetenschap geen spraak kan zijn, óf wel, als hij dan toch geleerd is, gelooft hij niet meer en doet maar alsof. Nat uurlijk kunnen de heeren van ons den ken: naar gelang ge geleerd wordt of zijt, verliest ge uw geloof. Misschien dat óón der vele vreesachtigen voor het dogma zich de moeite wil geven aan te toonen, dat er onder katholieken geen geleerden zijn. Of dat katholieken, die ondanks hun dogma, loch geleerd zijn, niet meer katholiek genoemd kunnen wor den. Laat hen dan voor het gemak maar in Nederland blijven. Laat men het eens pro- beeren met de katholieke universiteitspro fessoren in ons vaderland om die reden, hun wetenschap of hun geloof te ontzeggen! Als het aan de tegenstemmers ernst is met hun beweringen, zouden ze dat toch moeten doen. Onze tegenstanders zeggen: ja, maar gij katholieken zijt in uw wetenschap niet Vrij. Gij kunt Wel veel weten, maar als gij in uw onderzoek stoot op feiten, die uw geloof weerspreken, dan gaat gij terug. Want vooraf staat bij u vist dat. het ge loof de waarheid leert. Inderdaad: Katholieken mèerièn, dat hun geloof waarheid leert. Voor hen is het geloof-vrucht van de Openbaring van God, die liegen noch dwalen kan. Langs rede lijken weg kan de katholiek het bestaan van God, de mogelijkheid en het feit der Open baring, de stichting der Kmk bewijzen. En in geen eeuwigheid zal, welke wetenschap dan ook, die langs den weg der Openbaring verkregen waarheid omver praten. Om de eenvoudige reden, dat de waarheid langs welken weg ook verkregen, één is Als het geloof leert, dat, de Bijbel geschre ven is onder Gods voorlichting en dat hij geen enkele dwaling léért, dan zal geen we tenschap ooit bot tegendeel stellig aantoo- noi - Mogelijk is alleen, dat ge.loofsmeeningcn botsen met mecningen van wetenschappe lijke menschen. Maar dal gelcofs w a a rlio - den (dogma's) ooit, in tegenspraak zouden zijn gekomen met waarheden door de we tenschap achterhaald, dat moei, men ons eens aantoonen. Hier ligt juist ons sterkst bewijs. De 'tegenstanders der Kerk zetten wel een verbazend grooten mond op ever de gebon denheid der katholieke geleerden, maar zij hebben nooit aangetoond, ti.il deze „gebon denheid' lien belemmerde ui hun onderzoek. Zij. zullen moeten erkennen,- dat zelfs on der de grondleggers cn groote baanbrekers van de moderne natuurwet".ischap geloovi- ge katholieken waren. Zij zullen moeten toegeven, gen enkel feit te kunnen aanha len uit de lange Kerkhistorie, dat de Kerk een wetenschappelijke waarheid veroor deelde. Zij komen altijd aansléepon met de Gali- lei-kwestie. Zij vergeten echter, dat niet de Kerk toen gesproken heeft; zij vergeten ver- /der, dat Galilei zijn gelijk heelemaal niet kon bewijzen (het is de vra tg of mén dit nu ■wel afdoende kan); zij o.;-, get en ook, hoe vaak hun „ongebonden" menschen zich heb ben vergist en de wetenschap remden. VVaarom spreekt men nood over dc onder drukking der wetenschap dor Pioleslanten in oude, door bolsjewieken m onze dagen? Waarom verzwijgt men de controle der Ame- l'ikaausche kapitalisten op den welensthop- pelijken arbeid die in de docr hen gestichte ondcrwijs-inrichtingen heers'ht? Waarom? Het is heel eenvoudig: men Vergeet alles en is onrechtvaardig omdat het tegeii de katholieken gaat. Communist 'll Kersten vinden dan elkaar. Alleen de ^nli-rovolutionairen bleven ons trouw. DAt Cillen de katholieken niet vergeten; zij Hen tevens bedenken, dat ren feit, als nu PIETItO MA'&C.WXi: öe wereldberoemde1 com ponist van „Cavalieria Rusticana", beleefde de. zer dagen zijn §5on verjaardag. HOE DE OOSTERSCHE EN WESTERSCHE KERK HAAR OPVATTEN- tiet feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, die de Oosterseke volken met voorliefde vereeren als de „tbeotocos'', de Moeder Gods, wordt door de Latijnen op 8 December, door de Oosterlingen op 9 December gevierd. Ten aanzien van liet dogma der Onbevlekte Ontvangenis leert de kerk ons, dat door een bijzondere genade God's en om de verdienscen van Jesus Christus, Redder van het mensche- lijk geslacht, de allerheiligste Maagd Maria van het eerste oogenblik barer geboorte af, voor elke smet der erfzonde bewaard is geble ven. Deze waarheid is voor alle geioovigen een geloofspunt. De Oostersche Kerk is op dit punt nooit zóó duidelijk en zóó formeel geweest als de Katho lieke. Intusschen. wanneer men de teksten der Grieksche Vaders raadpleegt, kunnen die, ge voegd bij de teksten der Grieksche en Slavi sche liturgie, ons in dit opzicht inlichten. Ze verschaffen een zekerheid, welke bijna g-d!jk is aan die, welke de Latijnsche Kerk on-; ten aanzien van deze waarheid geeft. Voor de orthodoxe kerk is de H. Maagd Ma ria eveneens in allé momenten van Haar leven zuiver en onbevlekt gebleven. Da Byzantijnen geloofden in het dogma der erfzonde. Ze spraken er vrij algemeen over. Da smet der erfzonde was voor ben iets, dat een gevolg was van de zonde van Adam en üet?e- kende voor hen een verlies van verschillende gaven naar de ziel. Dit gemis beteekende voor de ongedoopten een vlek, die door het doopsel verdween, Door dezelfde teksten verklaarden de Oostersche schriftgeleerden op stellige wijze (le Moeder van God vrij van alle zondige begeerte, het bederf des grafs, do slavernij van den C ui- vel, en vóór alles vrij van het ontberen der Goddelijke genade, kortom van welke smet ook. Dit alles stond gelijk met te zeggen, dat Maria van de erfzonde is vrijgebleven Er is in dit opzicht gedurende de geheele Byzantijnsche periode geen enkel verschil van meening geweest. Men nam aan, dat Maria van den beginne af van de erfzonde is vrij ge bleven. In de geheele Byzantijnsche literatuur is de „Panaghia" algemeen als het Ideale mensche- lijke wezen beschouwd, waaraan men niet de minste smet van zonde kon ten laste leggen. Deze meening vindt men in de teksten der grootste theologen van de kerk van Byzantium wèer. Dat is belangrijk, want indien wij de Oostersche liturgie met haar verschillende riten en teksten willen beschouwen, motten we die zién in het licht dezer gevoelens en in dat van de traditie, welke in de geschriften der Byzantische leerk liggen vervat. DOM ILDEFONSUS DIRKS. EEN TERUGVAL IN ZIJN LIJDEN. Men seint ons uit Rome: Zijne Eminentie kardinaal van Rossum, die bijna hersteld was van de onlangs gemelde ziekte in één der beenen, heeft nu ook in het andere heen ■dezelfde ziekte gekregen. De kardinaal lijdt veel pij,n. Gisteren herdacht de Overste van het St. Elisabeth Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort, de Eerw. Zuster Gordinna, van de Orde Liefde zusters van den II. Carolus Borromeus, van Maastricht, haar zilveren professiefeest. Om 8 uur werd een plechtige II. Mis van dankzegging opgedragen door den Weleerw. Pater Perdon S.V.D., met assistentie. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de huiskapel verrijkt met een artistiek uitgevoerd altaar in marmer en koper uit de kerkelijke kunstateliers van Roosmalen te Utrecht. TWEEDE KAMER Dr. ARIëNS-HERDKNKING TE NIJMEGEN. Donderdag 13 December a.s. wordt te Nijme gen een dr. Ariëns-herdeukingsavond gehouden, waarop drie professoren der R.K. Universiteit herdenking.sredevoeringeu zullen uitspreken. pas weer voorviel, wèl aanl k nt, hoe brood- noodig onze politieke eenheid is in dit land, dat men met een „protestantsche natie" wil bevolken cn lieden, die het merk der her vorming op hun voorhoofd dragen. Wij geloovcn in geen „protestantsche na- tic" en wij bedanken voor i en hervormd merk. Wij tvaren hier- vóór alle anderen cn wij zijn hier in onzen oorspronglijken vorm, die geen hervorming noodig had. ONZE SPOOR- EN TRAMWEGEN Moties en dwaze wcnschen Minister v. d. Vegte, tegen wlen men aan voert, ook voortdurend Donderdagavond, dat hij niet voortvarend is, dat hij niet op schiet, had dit blijkbaar eens willen logen straffen, door zonder eenige voorbereiding bij de Memorie van Antwoord een nota van wijzi ging in te dienen, waarbij aan zijn departement onder een directeur een luchtvaartdienst met 3 inspecteurs, 1 adj. inspecteur en ander per soneel werd Ingesteld. Dat ging de Kamer toch wel wat ver. Verschillende leden kwamen daar tegen op, ook de heer Veraart namens de com missie van rapporteurs. Het gevolg was, dat, wilde de Minister zijn voorstel niet verworpen zien, hij onder het juk door moest. Met een blijmoedig gezicht deed hij het, trok het voor stel in en de afdeeling-luehtvaart was aan genomen. Jammer dat er bij de afdeeling spoor- en tramwegen ook niet zoo'n ingrijpend voorstel was, want dan had zich het debat ook daarop geconcentreerd en zou het wat sneller zijn ge gaan, meer in overeenstemming met het onder wérp, n.l. het verkeer, dat tegenwoordig ook snel iS. Het verkeersvraagstuk is ln deze tijden van groot belang, maar hier te lande schiet het niet op. Er worden voor millioenen gulden» wegen en bruggen aangelegd, maar het ver keer is daarmede nog niet klaar, omdat we hier te lande tn de spoorwegen zulke verschrik kelijke verkeersobstakels hebben. In de groote bevolkingscentra, waardoor de spoorwegen en ook de groote rijkswegen loo- pen, ondervindt men dagelijks de nadeelen daarvan. Over de person eelaangelegenheden hebben verschillende sprekers het woord gevoerd. De financieele uitkomsten van de Ned. Spoor wegen zijn zoodanig, dat het personeel zeker recht heeft daarin te deelen. Reeds vroeger ls dat door minister van Swaay toegezegd. De personeelraad vraagt een halve maand salaris met een minmium van 70 gulden, wat ongeveer 4 millioen zou bedragen. De heer Hermans en anderen vinden dit niet te hoog, maar het sohriftelijk antwoord van den minister geeft niet veel hoop. Omstreeks half December zal deze kwestie weer besproken worden door de directie met den personeelraad. Natuurlijk is er bij deze begrooting weer een motie ingediend. Het contact tusschen de Ver- eenig'iug van Werkgevers op Tramweggebied en het hoofdbestuur dei' Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is nog niet hersteld. Nu vraagt de heer van Braambeek ln zijn motie, dat dit spoedig her steld zal wórden doordat de regeering de werk- gevei-s daartoe zal dwingen. De heer Knotten belt, die als commissaris van de Rotterdam- scbe Tramwegmaatsebappij tot die wei-kgevers behoort, betoogde dat de Kamer dat niet kon doen tenzij zij zioh geheel op de hoogte had ge steld van het conflict. Van het antwoord van den minister zal het afhangen. Hij is er geheel van op dé hoogte en- mocht hij kans zien met de Kamer achter zich hier iets te kunnen be reiken, dan Zou er geen bezwaar bestaan hem hierbij te steunen. Is hij niet genegen tot dwang, dan is het ©en slag in de lucht. Een andere motie van de dominéé Kersten en Zandt werd niet ondersteund. Deze men schen zijn zoo verdraagzaam, dat zij maar liefst door middel van een motie eischten, dat op Zondag alle openbare middelen van vervoer zouden worden stil gezet. Dat noemden zij nog wel éen zoo ruiïn mogelijk stellen van de kwestie. Ons volk noemden zij verdwaasd, iiiaar we weten niet wat te zeggen van deze mannen, die een zoo dwaze motie indienden. Een belangrijke kwestie was nog die van de tarieven vóór het vervoer van kolen, die nu ©enigszins gewijzigd zijn. Hierbij zou echter het mijnbedrijf volgens den héér Hermans niet be schouwd zijn als eeii economische eenheid, maar zón alleen het groote Staatsbedrijf er voordeel van hebben en niet de kleinere particuliere be drijven. Toen de minister te kwart voor twaalf aan het woord kwam, sloot plotseling de heer Scha per de vergadering- Men had reeds afgesproken in do Kamer om bij de nog Volgende afdeelingen, zooals het mijnwezen, niets te zeggen. Wanneer de voor zitter nog een uur had doorgezet, zou er groote kans zijn geweest dat deze begrooting klaar was gekomen. VOOR HET KIND Koopt de ncldadigheidszegels Van 10 December a.s. tot en met 9 Januari 192& zal het publiek wederom in' de gelegen heid zijn, de openbare Liefdadigheid te dienen door hij het frankeói'en van zijn poststukken gebruik te maken van het viertal Uinderzegels, dat in genoemd kort tijdsbestek verkrijgbaar zal zijn. De frankeerwaarden zijn 15, 7K-. en 12'A cent, de verkoopwaarden 2 y,, S, 10, en 16 cent. Hoewel misschien ten overvloede, zij er nogmaals op gewezen dat de winst wederom ten goede kóiïxt aan 311 vereenigingen, welke zich liet lot aantrekken van ongeveer 30.000 hulpbehoevende kinderen. En dat deze instellingen niet „met een kwartje worden af gescheept" moge blijken uit het feit, dat van de vorige opbrengst nfet minder dan 33 ver eenigingen tusschen 1000 en 5000 steun ihebhen ontvangen. Tenslotte zij nog vermeld, dat voor hetzelfde goede doel ook twee stel briefkaarten worden verkocht, met afbeeldingen van kinderen, voor komende op schilderijen van Frans Hals en Jan Veth. EEN KIND ONVERZORGD ACHTERGELATEN De vrouw aangehouden Te Vlissingen is een 16-jarige vrouw uit Duisburg aangehouden, die aldaar haar kind van drie maanden onverzorgd achtergelaten had. De vrouw is, na in het Gasthuis gerei nigd te zijn, over de greps gebracht. VERDRONKEN. Het zes-jarig zoontje van H. Greveu te Ter- munten, dat uit school kwam, is te water ge raakt en levenloos opgehaald. Een man met vele namen. ALS ZIJN NATIONALITEIT MAAR EERST VASTSTAAT Volgens berichten uit Duitscliland en Frank rijk is de recherche te Parijs er in geslaagd aan te houden den bekenden internationalen oplichter Charles Louis Dupont de la Tour. De politie van verscheidene West-Eui-opeesclie landen zocht reeds gedurende een jaar naai dozen persoon ter zake van een lange reeks falsificatlën en oplichtingen, waarvan hij ver dacht wordt. Ook in Nederland heeft de politie nog enkele dingen met den heer Dupont de la Tour af te rekenen. Indertijd is in het Algemeen Politie blad een kort relaas gegeven van misdrijven ter zake waarvan zijn opsporing verzocht werd. Nu hij in Parijs is aangehouden kunnen nog de volgende bijzondex-heden over zijn optreden hier te lande medegedeeld worden: Op 25 Februari j.l. werd aan het bijkantoor Utrecht der Amsterdanxsche Bank een crediot- brief aangeboden op Grace's National Bank of New-Vork' ten name van den heer Fowler. De credietbrief was groot 10.000 dollar. Te New- York was echter reeds voor een aanzienlijk bedrag getrokken eveneens te Parijs, terwijl den vorigen dag te Rotterdam nog 2000 dollar was opgenomen. De credietbrief wees nog een saldo aan van 5300 dollar. De aanbieder ver langde van de Utrechtsche bank uitbetaling van het restant en bood ter legitimeetring een bultenlandsch paspoort aan, afgegeven te Triest ten name van Fowler. Do bank betaalde het bedrag uit en zond den credietbrief via het hoofdkantoor te Amster dam naar New-York. Toen kwam al spoedig het bedrog aan het licht. Inderdaad was door Grace's bank een credietbrief tem name van Fowler afgegeven. Maar den eigenaar was dit stuk tegelijk mot zijn paspoort in Parijs ont stolen. Toen hij dezen diefstal bemerkte was hot reeds te Iaat en had de dief in Holland het stuk reeds verzilverd. Een nader onderzoek der handteelceningen op den credietbrief en op de laatst geteekende kwitantie bewees, dat deze dan ook niet klop ten. Veertien dagen later 7 Maart j.l. werd aan de Incasso-Bank te Amsterdam aangebe den een credietbrief van de National Citybank of New-York, bijkantoor Genua, ten name van Charles Louis Dupont de la Poue, gi'oot 50.000 dollar. Uitbetaling werd gevraagd van 10.000 dol lar. Do Incas30-bank weigerde echter dit be drag uit te betalen, daar de handteekeningeu niet geheel klopten. Zij wenschte eerst referen ties omtrent den aanbieder te nemen. Dit gebeurde 's morgens om half tien. Om kwart over tien werd de credietbrief aan geboden bij de Rotterdamscbe Bankverëeni- gxng te Amsterdam en uitbetaling verlangd van 8000 dollar. Deze bank maakte geen bezwaar en betaalde don aanbieder uit 500 dollar, 2000 Marken en 17.000 gulden. Om kwart over twaalf werd de brief bij het Haagsche kantoor der Rotterdamsche Bank- vereeniging aangeboden en hier betaalde men 11.500 dollar uit, omgerekend als 28.000. Om 2 uur 's middags werd de credietbrief bij de Nationale Bankvereenlgxng te Utrecht aangeboden en hier werd 23.000 uitbe taald. Den volgenden dag - 8 Maart vervoegde zich de aanbieder „bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging te .Rotterdam en nam nogmaals 17.000 dollar In ontvangst. In totaal was dus. binnen twee dagen op den brief opgenomen ruim 46.000 dollar. Bij de Nationale Bankvereeniging te Utrecht liad men zich echter vergist en 1000.te weinig uitbetaald. De aanbieder van den credietbrief had zulks niet bemerkt en daar bij de bank geen adres van hem bekend was schTeef men aan de bank te Genua, welke den credietbrief uitgegeven had. Het antwoord van de Genueesche Bank luid de, dat er ten name van Dupont de la Tour eeu credietbrief was afgegeven tot een bedrag van slechts drie duizend dollar. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat „drie duizend" veranderd was in „vijf dui zend". Dit was op een buitengewoon kundige wijze geschied, zoodat het bedrog haast niet te ontdekken was. Het signalement klopte precies met de be schrijving van den persoon, die zich indertijd voor Fowler had uitgegeven. Alle pogingen om dien pseudo-Towler, alias Dupont de la Tour te vinden, hadden geen suc ces. De afdeeling Falsification te Amsterdam stelde een onderzoek in te C lia, maar oolc dit had geen resultaat. De ware identiteit heeft men dan ook1 nog niet Kahtien r V&ststé'Iën'. Naast de reeds ge noemde namen geeft de thans aangehoudene zich ook nog nit als Rode, als Court, Hil. als Dupierre of als Legrand. Waarschijnlijk heeft hij een handlanger,' Bellamini genaamd. De politie vermoedt dat hij een Roemeen Is. Wanneer zijn nationaliteit vaststaat zal de Nederlandsche Justitie zijn uitlevering vragen. Arrestatie van nog een internationalen oplichter. CHARLES DUPONT DE LA TOUR BLIJKT EEN ROEMEEN TE ZIJN. Naar aanleiding van deze ax-estatie kunnen wij het volgende melden: Do aangehoudene, Charles Dupont de la Tour, blijkt, te zijn een Roemeen, genaamd Froimeseu, op 5 Februari 1900 te Boekarest geboren, o'ie in een hotelletje In de Rue de Saint Didier 12 logeerde onder den naam van Paul Maxim. Zijn arrestatie ls geschied op aanwijzing van particuliere detectives, die reeds langen tijd geleden door verschillende banken exx o.a. ook door de American Express Cy. te Amsterdam met de nasporing van a'en oplichter zijn belast. Niet alleen Froimeseu. die reeds bekend heeft de diverse Nederlandsche en Zwitsersche bankinstellingen to hebben opgelicht, is gear resteerd, maar ook zijn vriend en mededader, de 29-jarige Roemeen Lupesco, die te Parijs onder den naam Michael logeerde. Gisteren zouden beia'e mannen, die de cre- dietbrieven vermoedelijk bij een Berlijnschen ehemigraaf hebben laten vervalschen, ter be schikking van de Parijsche justitie worden gesteld. DEZE KLBIXE TWERHEEXIQB MASC.>r, de 2 -jarige zoon van Eugene Brown, den vroe- geren Opperbevelhebber der Amerikaansche Marine, was .tegenwoordig bij de laatste vloot revue in Ghaidestown, Wé zien zulk een „Ge- luksbrenger" toch heel wat liever dan bijv. hot „gelukskonijn" op het voetbalveld of de idiote poppetjes, die tegen de achterruit ben gelen van vele auto's. Inspecteur Kallenborn van het Bureau der Ned. Centrale inzake falsificaties heeft zich naar Parijs begeven voor het verkrijgen van officieele gegevens, waarna, zoodra deze zijn binnengekomen, de uitlevering der beide aange houdenen zal worden gevraagd. De eigenaardige eigenschappen van vorsten uit verx-e landen VAN HET AMSTELHOTEL. VIA EEN GEWOON HUIS NAAR EEN CEL Ongeveer twee weken geleden heeft een vriendelijke hand ons bericht, dat de prins van Afghanistan Amsterdam een bezoek had ge bracht, aldus meldt „de Telegraaf". Onze in formaties om daaromtrent een bevestiging te krijgen, werden niet met succes bekroond om dat, zoo blijkt nu achteraf, wij de zaak te serieus hadden opgevat en omdat de naam niet geheel klopte. Intusschen blijkt nu toch, dat een prins Am sterdam de eer heeft aangedaan een bezoek té brengen. Deze pers-oon van hoogen bloede ver voegde zich eenige weken geleden aan het Amstelhotel en huurde daar appartementen. In het register schreef hij zich in als Mohamet Pasja, prins van Kui'destan, een rijk dat inder daad bestaat. Zijne Koninklijke Hoogheid nam liet er goed van en liet het zich aan niets ontbreken. Aan het peisoneel evenwel viel op, dat de gai-de- robe verre van uitgebreid was te noemen en slechts bestond nit een paar sokken met gaat jes en eenige vuile hoorden. Doch vreemde prinsen uit Kurdestan kunnen er vreemde klee ding-assortimenten op na houden en de Amster danxsche hoteliers kunnen meepraten over eigenaardige eigenschappen van vorsten uit verre landen. Zaterdag j.l. werd, zoo vernemen wij veixler, aan Zijne Koninklijke Hoogheid de rekening gepresenteei'd. De prins bleef met betalen dra len t.ot het tijdstip waarop de banken veilig en wel gesloten zijn. Toen dat achter den rug was, verklaarde hij tot zijn spijt geen geld to kunnen opnemen en vroeg of het goed was met een cheque te betalen. Men zei hem, dat dit geen gewoonte was, doch dat men dit papier even wel wiide aecepteeren. Met een schrift dat deed denken aan het gekrabbel van een kind uit de eerste klas der lagere school schreef hij een c.bècque van 100 dollar en verlangde ƒ90 terug, De kassier vertelde hem dat dit nu wel een beetje te ver ging. De chèque zou worden ge accepteerd en het geld zou den prins, die plot seling lxaast betoonde om heeu te gaan, achter na gestuurd worden. In dit vonis berustte Z.K.H. en ging een eindje in de stad wandelen. Echter met een defective achter' zich aan. En deze, den prins volgende, zag, dat hij ergens een particulier huis binnenging. Bij informatie deelde men hem daar mede, dat hij zich hier ook als prins van Kurdestan had gepi-esenteerd en dat hij ook daar nog niet betaald had. De officieele politie van den vreemdelingen dienst aan het hoofdbureau kwam er thans hij te pas en zoo kon Mohamet Pasja zijn derde hotel betrekken, een cel aan het hoofdbureau van politie, met volledigo bediening en ge- uxiiforixxde oppassei'S. Bij fouilleering bleek, dat de rijkdommen van Z.K.H. zóó fabelachtig waren, dat hij zich nlet- eens de luxe kon permitteeren een onderpanta- lon te dragen, Zijn ©enigste exemplaar was juist in de wasclx Zijn teenen hadden hun uitgangsdag, zooals dat heet, terwijl de voering van zijn marterbontjas de marters in Kur destan schijnen te miauwen even doorluchtig was als Z.K.H. zelf. Voorts kwam aan het licht, dat er ernstig geradeerd en bijgeschreven was in zijn pas poort. Uit gegevens bleek, dat de prins vermoe delijk van Turksche origine moet zijn. Verder werd aangetoond, dat lxij ln Oosteni'ijk, Enge land, België en Duitschland zich ook voor prins van Kurdestan lxeeft uitgegeven, waarbij lxij telkens kleine oplichterijen moet lieb'eii ge pleegd. Er woidt nu gewacht op een schip, dat regel recht naar Turkije vaart. Want men durft Moltamet Pasja niet over het vaste land naar zijn geboortegrond terug te zenden: immers de kans is niet denkbeeldig, dat de Duitsc.be gx-ens- autoritciten hem weer terugsturen. VERZORGING VAN ONMAATSCILVPPE- LTJKEN EN MAATSCHAPPELIJK ZWAKKEN Een commissie ingesteld Door de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid is ingesteld een „permanente commissie inzake de opleiding van verzorgers voor onmaatschappelijken en maat. schappelijk zwtakken". De commissie heeft bereids haar werkzaam heden aangevangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5