DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN m Illlj 51ste Jaargang Maandag 10 December 1928 No. 15286 lit nummer bestaat uit VIER Bladen STADSNIEUWS EE SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM DE OUDSTE DOCHTER DER KERK AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 8 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cl Postchèque en girodienst 8)440 ADVEHTENTIEN 16 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 cl, elk woord meer 5 ct lot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels 0.50, 10 regels /0 75, 15 regels /I Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies t lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij ran beide handen, voelen of oogen; ƒ250 bi verlies van eiken anderen vinger. De Verzek verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver ering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 December 1928 vergunning verleend aan J. van Steen tot op richting van een koek- en banketbakkerij in het pand Overschieschestraat 55, kadaster Sectie I. no. 1550, met een heeteluchtoven en een elec tromotor van 2% P.K., drijvende een deeg kneedmachine. SCHIEDAM, 10 Dec. 1928 KENNISGEVING Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam. Afd. Drinkwaterleiding Met het oog op den winter vestig ik er de aandacht van onze abonné's op, dat zij de bij hun geplaatste watermeters vorstvrij moeten houden. In verband hiermede raad ik hun aan de watermeters bijtijds met stroo en hooi goed tegen bevriezen te isoleeren. Schade aan een watermeter, door vorst ontstaan, komt voor re kening van den abonné. DE DIRECTEUR HET DIAMANTEN ECHTPAAR C. KLEIN—HAAKVINGER Uit een interview Een redacteur van de a. r. „Rotterdammer" heelt een bezoek gebracht aan het echtpaar Cornelis Klein en Theodora Baanvinger, Groe- nelaan 7. dat deze week zijn 70-jarig huwelijks feest herdenkt. Hoewel volgens het zeggen van den heer Klein over die zeventig jaar niets bizonders te vertellen viel, heeft de interviewer hem toch aan het praten gekregen en uit het dan volgend relaas nemen wij het volgende over- Do heer Klein behoorde tot de oprichters van Patrimonium, terwijl hij ook in de Doleantie- beweging een levendig aandeel had. Vervolgens vertelt hij van een met twee vrien den aan Groen van Prinsterer gebracht bezoek „De oude Groen kon soms zoo geestig uit den hoek komen. Nou jongens, zei hij ons, wees in alles waar, maar ik zit met je geschoren We dachten dat we ongelegen kwamen, maar Groen zei: Wel nee, dat bedoel ik niet. maar de barbier is zoo pas geweest" Ook is de aanstaande bruidegom de eenige hog levende oprichter van de Zondagsschool in Kethel Natuurlijk stelde de interviewer ook de vraag: „Hebt u ook nog aan de politiek gedaan?" „Ja zeker", antwoordde de aanstaande ju- hileerende Bruidegom „In 1893 werd ik met 600 stemmen meerderheid gekozen tot Raadslid. Niet omdat ik zoo best was. maar omdat ze allemaal een hekel aan m'n tegencandidaat hadden, 'k Heb in den Raad gezeten van 1893 1905 en van 19091912, dus zoo wat vijftien jaar bij elkaar" Gevraagd in welk vak hij werkzaam was, antwoordde de heer Klein: „Toen ik elf jaar was ging ik van school, veel onderwijs heb ik dus niet gehad 'k Kwam op een van de branderijen en leerde daar 't moutersvak. Naar m'n zin had ik 't niet, hiaar wat kon ik anders beginnen? 'tWas vaak hacht en dag werken, 's Zondags ook Toen 'k ging trouwen, verdiende ik acht gulden per Week, dat was voor dien tijd 'n aardig week geld. Je kan dus begrijpen wat 't voor me was, leen 'k een anderen baas kreeg, waar ik acht tien gulden verdiende. Maar bij hem ben 'k hiet lang gebleven, want die wilde me dingen laten doen waarvan m'n geweten zei: dat mag hiotToen ben ik een olie en loogzaak begon- hen. Ja. lach nou maar niet. meneertje, 'k Kwam wel eens In Delft en daar had ik op de School een en ander afgekeken. En 't zaakje King bestWeer 'n tijd later ben ik 'n kui perij begonnen. Ja, dat was 'n heele waag van hie, maar ook dat is goed afgeloopen. 'k Ben in Londen en Berlijn en nog veel meer andere plaatsen geweest en steeds ging 't neter'k Weet nog goed, dat in dien eersten iijld vreemde woorden als „contracteeren", »"h duplo" enz. me heel wat last bezorgden, Want ik wist er de beteekenis niet van. Maar altijd heb ik m'n ooren en oogen goed open gehouden en dan breng je 't een heel eind k Ben nu een tien jaar uit de zaken en voor n' h leeftijd nog goed gezond God heeft 't Wèl Wet me gemaakt in alle opzichten WIE MIST ZIJN FIETS? Aim hoofdbureau van politie zijn inlicih- l°Sen te bekomen omtrent een heerenrijwiel door een burger Is gevonden en aldaar •Geponeerd, ERNSTIGE AANRIJDING Tusschen twee auto's Vanmorgen te ongeveer half 9 had in de Lange Kerkstraat, hoek Markt, een aanrijding plaats tusschen twee auto's. Omtrent de toedTaeht van het ongeval verne men wij het volgende: De heer G. W. H. J. J. M., wonende in de v. Hoogendorpstraat no. 22 te Den Haag, kwam met zijn luxe-auto, een Nash, gemerkt H 60505, de Lange Kerkstraat uitrijden. Bij den hoek gekomen gaf hij signalen, terwijl hij eveneens een signaal terughoorde van een vrachtauto, bestuurd door C. V., Havendijk, alhier, die uit de richting van de Boterstraat kwam aanrijden. De bestuurder van den luxe-wagen, die een aanrijding voorzag, trachtte naar links uit te halen, hetgeen hem, waarschijnlijk door slip pen op daar ter plaatse neergestrooid zand, niet volkomen gelukte. Het linker voorwiel van zijn wagen botste tegen het linker- achterwiel van den vrachtauto. Van de luxe-auto werden het linker-spat- bord, de radiateur en een lantaarn beschadigd. De vrachtauto liep averij op aan het, spatbord en aan het linker achterwiel. De N.V. auto-Mij. Vink en Co. transporteerde den luxe-auto naar Den Haag. AANRIJDING Eten uit Vlaardiingen komende vrachtauto reed Zaterdagmorgen op den Vlaardingsehe- dijk tegen een sleeperswagen aan, bestuurd door S. uit Rotterdam. Het linkerwiel van den wagen werd ontzet. De vrachtauto reed door, zoodat. de bestuurder onbekend is ge bleven. EEN GEVAARLIJK JONGETJE Door de politie is Zaterdag aangehouden de 9-jarige A. B. uit de Hoogstraat, die uit baldadigheid een groote keisteeu op de tram rails aan de Rotterdamsche dijk had gelegd. Een bestuurder van een uit Rotterdam komen den wagen van lijn S bemerkte gelukkig bijtijds den steen en stopte, waardoor groote ongelukken zijn voorkomen. INBRAAK Maar de daders werden gestoord Zaterdagavond tusschen 9 en 10 uur heeft men tijdens de afwezigheid van de bewoners door middei van een valschen sleutel ingebro ken in de woning van den brandersknecht L. V. aan de Korte Haven, hoek Elzensteeg. De ge- heele inhoud van de linnenkast lag over den vloer verspreid. Er wordt niets vermist, hoewel een portemonnaie met geld in de kast geborgen lag. Via deze woning hebben de Inbrekers zich over een piat dak begeven aan de achterzijde van de parfumeriefabriek „Lotus" aan de Korte Haven. Daar hebben zij een glazen raam, staan de in een venster van de badkamer verwijderd. Waarschijnlijk zijn de daders gestoord ge worden, doordat een dame, een opsichteres die boven de fabriek woont, in de badkamer het licht opstak. Zij belde onmiddellijk de politie op, die spoe dig ter plaatse was en de fabriek afzette. Van de dadeo-s was geen spoor te vinden. Vermoede lijk hebben zij over-de daken de vlucht genomen. SCHIET VEREENIG1NG ..DE ROOS'' Gedurende de maanden December en Januari is er voor de leden wederom een wedstrijd uit geschreven op de bekende geluksschijf. Tal van mooie prijzen worden beschikbaar gesteld De oefening wordt gehouden des Vrijdags avonds van 7%9 uur In de drilschuur, ingang Groenewegje. BURGERLIJKE STAND GEBOREN 7 December: Wilhelmus Johan nes, zoon van W. J. van Beers en H. A. Snij ders, Dr. Noletstraat. SCHIEDAM, 8 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Agility, kapt. Wingfield, met olie van Harburg voor N.V. Sehieveen aan de Wilhelminahaven; het vertrok 9 Dec. weder derwaarts; s.s. Mars- Ie w, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 8 Dec. Vertrokken s.s. Ohirripo, naar Honduras; s.s. Shellie, ledig naar Maas sluis; s.s. Berwindmoer, ledig naar Curdiff; s.s. Rotterdam, Holl. Am. Lijn, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 9 Dec. Aangekomen: s.s. Wanja Sundsvall om kolen te hunkeren in de Wilhel minahaven, het vertrok naar Boston. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven ITALIAANSCHE OPERA. Adriana Lecouvreur. Eens per seizoen komt Signora Cobeiii bij de gratie van de Scala-directie naar Nederland over om er met haar Adriana en baar Tosca het vocale en spel-record te verdedigen, dat voor de dramatische sopraan nog altijd op haar naam staat. Zaterdagavond was ze in Rotterdam, waar het optreden der c'iva niet het minst bijzon dere aantrekkingskracht scheen uit te oefenen op het publiek der duurdere rangen, die meer dan ooit gevuld schenen. Terecht. Want Cobelli la spiendida te Uooren, is nog altijd een exquis genot. En allerminst is op haar bazuinend geluid de kwalificatie van toepassing, die zij in deze tragedie der vrou welijke afgunst als zeldzaam bescheiden actrice voor zich zelve reserveert, wanneer ze bij haar entree op dat wondere motief, dat we nog ette lijke malen in bet verloop dezer opera ontmoe ten, schuchtert, slechts een „zwak instrument" te zijn en zoo waar getuigt: „un soffio la mia voce mijn stem is als een zucht". Ecnig ge mis aan zelfkennis komt deze Adriana wel ten laste! Als haar tooneel-autagoniste in de gestalte der prinses van Bouillon had signorina Vallegi wel redon voor 'n tikje jaloesie. Ze was met haar ondoorgrondelijke alt-stem ongetwijfeld de zwakke partij in het solisten-ensemble, dat Co belli omringde, en waarvan overigens neven haar aleen Prence zijn Maurits-partij een meer prominente rol te vervullen had, Hoe volwaardig kweet hij- zich van de hem opgelegde taak; en hoe prachtig combineerde in klankkleur zijn tenor met de sopraan. Dat samenzingen was van een weelderig colorlet als maar hoogst zelden werdt ten toon gespreid. Santolini was de prins van Bouillon; we kregen den indruk, dat hij zich van lichtelijk chargeeren niet geheel wist vrij te houden. Piccioli de.... barbier, pardon Michonnet; maar behalve dal -ij s> fameus zong ais hij in Sevilla's dreven pleegt te doen, bracht zijn beweeglijke figuur ons meer dan eens die glans rol In herinnering. Of was het so is, omdat hij heel den avond met een ongeschoren schoor steen vegers-facie rondz weefde? Als de alles beredderende „abt" bij deze ga lante avonturen in bet achttiende ceuwsche Parijs bleef Barbieri passend op het tweede plan. Maëstro Parent! gaf de pittige om niet te zeg gen pikante muziek van Ciléa behoorlijk relief. Na elk bedrijf, vooral na de aangrijpende sterfscène, werd Cobelli langdurig toegejuicht. Ze had tevens een bloemenhulde in ontvangst te nemen. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. •1de populair Zaterdagmiddagconcert. Eduard Flipse had voor zijn leiding van het vierde populair Zaterdagmiddagconcert door het Rotterdamsch Fhllharmonisch Orkest een aar dig symphonietje van onder het bibliotheek-stof te voorschijn gehaald: de Tweeoe in D-dur van Etienne Méhul. 't Is mooi, oud, melodieus werk, dankbaar geschreven eu 't was Zaterdag ook dankbaar "te aanhooren, daar het Philharmo- nisch Méten I's symphonle verdienstelijk heeft uitgevoerd. Flipse had weliswaar een zeer be perkte strijkersbezetting toegepast, doch niette genstaande dat was de klankgeving inzonder heid tijdens de forti toch nog te nadrukkelijk. In het eerste deel kwamen bovendien nog al eens ongelijkheden voor. Werkelijk schoon en in voortdurende ar tistieke gespannenheid liet Flipse Berlioz' Ouverture „Carnaval Romain" spelen. En schoon was ook de vertolking van „Sater", een dansspel, gecomponeerd door Henk Citroen. De componist besteeg het podium, om dirigent, concertmeester, orkest en de kranige verklank- ster der lastige, niet steeds dankbaar geschre ven pianopartij, mejuffrouw Regina Hornstra, dank te zeggen. Citroen heeft goed naar zijn dichterlijke ingevingen geluisterd en de muziek hij het poëtisch gegeven in Hugo van Mens' boek „Zilveren Paarden" is In de allermeeste gevallen geslaagd door stemming, kleur, on- overladenheid in de harmonieën. Maar niette genstaande de voortreffelijkheid der toonzet ting valt het eigenlijk wel niet gemakkelijk te begrijpen, dat de maker zoo weinig persoonlijk is te werk gegaan, 't Is natuurlijk goed zich aan het gegeven voorbeeld van meesters en grootmeesters te spiegelen, maar het is niet goed hen geheel en al na te volgen. Gelijk gezegd: de uitvoering voldeed aan hooge eischen. Zeer mooi, soepel en meesleepend was ook de wedergave der begeleiding van Saint Saëns' Vierde Pianoconcert. Het Philharmo- nisch heeft Zaterdag onder Flipse heel wat lauweren mogen oogsten en de minste zijn zeker niet geoogst tijdens dit Concert-accompag- nemeut. Marthe NiekerkGirod heeft niet an ders dan van zooveel brille-vol Instrumentaal spel profijt kunnen trekken. Zelve bleek zij in dit Fransche werk dezen keer bijzonder goed gedisponeerd. Haar pianospel glansde, parelde, klaterde in de techniek en in de kunstzinnig- gevoelige voordracht. De matig-gevulde Groots Doelezaal heeft vale malen de pianiste en Flipse gehuldigd.. Aan Mevrouw Niekerk werden drie bloemstukken geoffreerd. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. Engelsch Vocaal-Kwartet, De vier solisten, welke Vrijdagavond tijdens de goed-gesiaagde „Toonkunst"-Uitvoering hun medewerking verleenden, zijn Zaterdag in 'n geheel gevulde Groote Nutszaal voor de leden van den Rottefdamschen Kunstkring opgetre den. „Engelsch Vocaal Kwartet", zoo heet de combinatie en het programma bevatte zoodoen de een omvangrijke menigte oude en moderne Britsche componisten en composities. Bepaald in kwartet zijn de Engelsche zangeressen en zangers, anders maar schaarsch opgetreden. En dat had t-ocli op de eerste plaats mogen worden verwacht en dat zou toch wellicht, een noodzakelijkheid zijn geweest, om een blik te krijgen op de kwartetten-kunst iu Groot Brit- tannië en hare beoefening. Nu heeft bijua onaf gebroken het viertal beurtelings als solist(e) geconcerteerd. Maar niettegenstaande dat heb ben we toch een duidelijk beeld kunnen krijgen aangaande hoe en wat er zoo ongeveer tus schen 1550 en thans in Engeland aan liederen Is gecomponeerd. En als we dan even bij de indeeling „Old British Music" blijven stilstaan, dan zien we dat Engeland tusschen 1550 en het eerste begin der achttiende eeuw (1710) heel wat schooue, hcteekeniavolle liederen heeft voortgebracht. De vier solisten zongen er tel kens individueel een groot aantal van en de bloesems dier oud-Engelsche poëzie geurden voortdurend heerlijk op. Meer dan in de tweede programma-helft, die voor „moderne Engelsche muziek" was ingeruimd. Eerstens moet hier woTden vastgesteld, dat van modernisme in de zoogenaamde moderne Engelsche liederen nau welijks sprake kan zijn. Maar bovendien is het Zaterdagavond al zeer duidelijk geworden, dat het zwaartepunt der Engelsche lied-compositie- kunst ten slotte gelegen blijkt tusschen de ge noemde jaren der Oud-Engelsche liedcren-com- positieperiode. Zélfs steken de oude allergun stigst tegen de nieuwe, of, schijnbaar-nieuwe af. Vaughan-Williama en Granville Bantock zouden we nog de waardigste representanten onder de „moderne" mannen uit Engeland kun nen noemen. Doch laten we al dien menschen dan eigenlijk maar niet de vraag stellen: waar in bestaat nu eigenlijk uw modernisme? Wat het zingen der „Toonkunsf'-solisten aan gaat: er hebben zich wel andere verhoudingen geopenbaard. Zoo blijken de sopraan Dorothy Silk en de has Arthur Craumer in het lied voor treffelijker dan iii het Oratorium. Al heeft ook Zaterdag beider orgaan-droogheid menigmaal niet verborgen kunnen blijven. De alt Margaret Balfour daarentegen verzorgt waardiger en zuiverder en warmer het Oratorium. De tenar Frank Tittertoa leek voor beide genres ge schikt. Al is ook natuurlijk Iu het lied zijn timbre teveel naar het baritonale en al legt hij het er ook hier soms te dik op. Pierre de Beer was een volgzaam, slagvaardig en muzikaal piano-begeleider. Er kwamen na sommige liederengroepen eenige bisjes, de dames solisten kregen bloemen en voor allen was er veel hartelijke bijval. Woensdagavond gaat de op voorschrift van Z. D. H. den Bisschop opnieuw ingerichte R. K. Prop. Club St. Antonius van Padua haar program vaststellen. Door den heer A. Marcussen, lid van het Rotterdamsch Gilde van de Klare Waarheid, zal een rede worden gehouden over „De oudste dochter der Kerk". Een groote opkomst niet alleen van R. K. heeren, maar ook van dames wordt verwacht op deze belangrijke vergadering, welke ge houden wordt te half 9 uur, zaai ingang Fröbelschool, Boschje 8, waar ook nieuwe leden zich kunnen opgeven. EEN KORPSVAANDEL VOOR DE MARINIERS. H. M. de Koningin heeft In beginsel beslist, dat aan het korps Mariniers een korpsvaandel zal worden toegekend. lederen Zondag Patronaat St. Douilnlcus, Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patronaatsgebou» Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicus zaagles In het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl man- nenzangvereehigfng „Orpbeus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring Eiken 2en en 4en Vrijdag van do maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven. Aanvang half negon. lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot het verleenen van Eerste Hulp bfj Ongelukken: gebouw R. K. Volksbond Aanvang kwart over acht. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorla Doele, Doeletuin. Vrijdag 21 December Oprichtingsvergadering afdoeling R. K. Vrou wenbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. TE ROTTERDAM 11 Dec.: Groote Schouwburg, Merijutje Gijzen's Jeugd (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 12 Doe.: Groote Schouwburg Faust, (Co- Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag J3 dezer In: Corso (voor volwassenen); Royal; Grand Théatre; Olympia (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 10 Dec. Ot'ficieele notecaing van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19 per H. L. H. J. JANSEN. Spirit ue SCHIEDAM, 10 Dec. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pot. I 17.— pei H.L. FAUST- Mevrouw Sophie Haase— Pieneman is door de co-Opera-tlè geëngageerd voor de vertolking van de Margucrite-partij in de .Faust", bij de opvoe ring op 12*Deccmbcr a.s. te Rotterdam. SS m v EUA7 TYPISCH TAFEREELTJE VAR EES LAPPEX FAMILIE aan de .Noordkaap. LM» menschen blijken wel met heel weinig comfort tevreden t» rijn. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1