DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Woensdag 12 December 1928 No. 15288 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNiEUWS GEMEENTEWET EN ANNEXATIE districts-arbeidsbeurs ONS WOONWAGEN LIEFDEWERK INGEZONDEN. HET KATHOLIEKE KIND OP DE KATHOLIEKE SCHOOL AGENDA KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per Wéék 25 cent. Franco i et post 3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchéque en girodienst 81440. Sfe ADVEBTENTIEN 1—5 tegels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussehen den teksl GO ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum vaD 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0 75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend I' Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij jeij'es lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 2d bij van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bi verlies van eiken anderen vinger. De Verzek j verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver ering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. ir. In het tijdschrift „Gemeentebelangen" van 13 April 1928 komt van <lc hand van onzen gemeente-secretaris een belangwekkend ar tikel voor, waarin hij ter oplossing van de hangende annexatie-kwestie de oprichting hepleit van een streekbestuur. Onze met deze materie als weinigen ver trouwde secretaris komt in bedoeld artikel op voor de inlassching van een streekorgaan tussehen de ongebonden decentralisatie, waarvan de huidige toestand, ton aanzien van de verhouding tussehen de gemeenten een beeld geeft en de absolute centralisatie vvellce in annexatie haar uitdrukking vindt. Mr. Sickenga had zich den gang van za ken als volgt gedacht: „Men sluite zoo nauw mogelijk aan aan het bestaande en late dan de bevoegdheid en het veld vaar werkzaamheid van het nieuwe bestuur groeien naar de behoefte van den voortschrijdenden tijd. „liet nieuwe bestuur moest bestaan uit leden van de dagelijksche besturen, zoonoo- dig aangevuld met raadsleden van de ver schillende gemeenten. De gemeente Rotter dam moest daarin1 de vooraanstaande, doch geen overheerschende positie hebben. Aansluitende aan de inrichting der ge meentebesturen moest er zijn een Raad en een dagelijksch bestuur, met een voorzitter en een secretaris, door den Raad te benoe men. De voorname taak van het Streekbestuur zou zijn, om te bevorderen, dat een geest van samenwerking ontstaat. Zoonoodig moet het een meer of minder sterken drang, des noods dwang toepassen. Bij dwang moet er beroep zijn op Ged. Sta ten en de Kroon", De taak van het Streekbestuur zou dus zijn gericht op bevordering van samenwer king tussehen de verzorgende gemeenten, hetgeen met toezicht en macht tot ingrijpen gepaard moest gaan. Natuurlijk moest het bestuur ook zelfstandig dingen ter hand kunnen nemen. Ook behoeft de samenwer king- niet in alle zaken alle gemeenten te betreffen. Doch kan zij in sommige zaken tek een gedeelte van haar aangaan" De heer Sickenga noemt dan een aantal onderwerpen, welke terstond door hst Streek bestuur ter hand zouden kunnen worden ge nomen, als: ineensluitonde uitbreidings- en bebouwingsplannen; doorgaande wegen, Waaronder ook tram- en spoorwegen in het streekverkeer; het interlocale autobusverkeer de aanleg en exploitatie van havens, kana len en veren; gemeenschappelijk havenrecht, zoodat door een schip, dat verschillende ha vens aandoet, slechts éénmaal havenrecht Wordt betaald, waarvan ieder dan zijn aan deel krijgt naar de geladen of geloste hoe veelheid; streeknet voor cle telefoon; samen- Werking ten aanzien van den geneeskundi gen dienst met ontsmetting; idem ton aan zien van de brandweer en ton aanzien van de voorziening van gas, water en electrici- teit. De selu-ijvcr betoogt, dan voorts, dat bij gecentraliseerde voorzieningen voor de ge- heele streek Rotterdam als centrumgemeente Zal moeten fungeeren, waarhij de andere gemeenten op wederzijdsch billijken voet in staat dienen te worden gesteld tot medege bruik van de centrale inrichting, Aldus heeft zich in enkele hoofdstukken °uze gemeente-secretaris de oplossing ge dacht van de brandende kwestie, welke in d® gemeente Rotterdam en in de agglome ratie van de daaromheen liggende gemeen- de publieke belangstelling gaande houdt Wordt een oplossing in dezen geest ge vonden, dan is volgens onzen secretaris an nexatie geheel overbodig. Toen we dezer dagen met een ernstig man d'e verschillende artikelen aan deze kwestie beeft gewijd en in de R.K. kiesvereoniging te "otterdam er een inleiding over heeft ge houden over deze aangelegenheid van ge dachte wisselden, luidde zijn mecning dat aHecn de totstandkoming van een orgaan *ds door mr. Sickenga bedoeld de annexatie 'ou kunnen voorkomen. We koeren dan 'bans tot het door den minister vaan bin- •tenlandsche zaken ingediende wetsvoorstel <n'Ug, om te onderzoeken, in hoeverre het aan het schema van mr. Sickenga beant woordt. Het komt ons voor dat én letter èn geest dat wetsvoorstel niet slechts dat schema ah volle dekken, maar in meer dan een op- Jbtf'er nog b0ven uit reiken. daarover een volgenden keer. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van he* Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun. besluit van 6 December 1928 liet verzoek van L. Portegijs en H. Gouka om vergunning tot oprichting van een rijwielfabrïek met moffelinriehting in het pand Westvest 2, kadaster Sectio C. 'no, 1079, met 4 electromo- toren van reep. 2yz, 2%, en P.K., drij vende een draaibank, éen slijpstoel met zaag- combinatie, een snelboormachine en een venti lator, verdaagd, aangezien het desbetreffende onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 12 December 1928 L. BOKHORST f Gistermorgen had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer L. Bokhorst, oud-adjunctbode van de gemeente Schiedam. Bij het passeeren van den stoet waren op het stadhuis ten teeken van rouw alle vensters ge sloten; bij het Beursgebouw sloot zien een de putatie van Toonkunst hij den stoet aan. DE R. K. VROUWENBOND Een circulaire van het hoofdbestuur Aan de leden van den R. K. Vrouwenbond alhier is door het hoofdbestuur van den dioce- sanen R. K. Vrouwenhond in het bisdom Haar lem volgende circulaire gericht: Zooals U bekend is, heeft gedurende den laatsten tijd de Afdeeltag Schiedam van den R.K. Vrouwenhond geen teeken van leven ge geven. Wij zullen ons niet erin verdiepen, na te gaan, welke de oorzaken hiervan waren. Dit is zeker, dat deze toestand van de Afdeeling ten zeerste te betreuren is. Nu komen wij tot U met het verzoek, te willen medewerken, om aan de afdeeling nieuw leven te geven. Het is ons hekend, dat het een van de vurige verlangens is van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, Monseigneur J. D. J. Aengenent, dat de afdeeling herleve. Wij roepen U daarom allen met den meesten aandrang op tot hijwoning van de Vergadering op Vrijdag 21 December, des avonds 8 uur, in de groote zaal van den R. K. Volksbond, aan de Lange Haven. Daar zullen onder leiding van ons Hoofdbestuur, de dringen de zaken worden besproken. De afdeeling heeft op het oogenblik geen bestuur, daar dit geheel is afgetreden, ineenend, zoo het best het alge meen belang te dienen. Er moet dus een nieuw bestuur gekozen worden. Candidaten kunnen op een lijst met minstens tien handteekeningen worden ingediend vóór 18 December in de brie venbus van den R. K. Volksbond. Mevrouw Toós Post, voorzitster van den Dioc. Bond zal op genoemde vergadering spreken. Een aardig tooneelstukje zal den avond be sluiten. Wij verwachten alle leden van de Scliie- damsche afdeeling. Tot zoover de circulaire welke aan alle leden van de afdeeling Schiedam van den R. K. Vrou wenbond is toegezonden. Mocht een van haar over het hoofd zijn gezien, dan zal ze wel zoo vriendelijk willen zijn, deze mededeeling als een uitnoodiging te beschouwen. Intusschen, niet slechts de leden van de af deeling, doch iedereen is in de bijeenkomst van volgende week Vrijdagavond welkom, en wil het gelukken de afdeeling tot nieuwen tier en bloei to brengen, dan is het dringend noodig, dat de vergadering door honderden worde bijgewoond. R. K. OPENBARE LEESZAAL „ST. LIDUINA" Gedurende de maand November werd de lees zaal bezocht door 442 personen (October 411); er werden 1912 boeken uitgeleend (Oct, 1700). KALENDERS Van de H. A. V. bank ontvingen wij ec-n dni- duidelijken maandkaiender, vervaardigd naar het ontwerp van Jac. Jongert. De fouragehandel P. v. d.. Kooy uit Rotter dam, zond ons eveneens een weekkalender voor 1929; voor de firma een jubileumjaar, omdat zij daarin haar 25-jarig bestaan hoopt te her denken. De levensverzekering mij. „Utrecht" droeg zorg voor een almanak, die in iedere porte feuille éen plaatsje kan vinden. R. K. SPORTVEREENIGING „EXCELSIOR" Kegelavond Men verzoekt ons te willen melden dat de kegelavond niet heden, doch op Donder dag 1 3 d e z e r zal plaats vinden. N.V. v. d ENDE'S AUTOBUS MIJ. De nieuwe garage van de N.V. v. d. Ende's Autobusmaatschappij in de Graaf Florisstraat zal Donderdagmorgen om 10 uur worden ge opend. DE UJERBOVEN AFGEBEELDE ENOELSCHE JONGEDAME keert terug ra" een „zakenreis" welke drie jaar duurde; ze. vertrok in 1925 met een kapitaaltje van 27 pond, en keerde na een trip door Australië, Nieuw-Zeeland en Canada terug met een kapitaal van 38 pond. Gedurende Ihaar reis verdiende zij kóst en overtocht met het verleenen van hulp in de hulshouding in dio verschillende steden. Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers, letterzetters, grondwerkers, metselaars, opperlieden, schilders, timmerlieden, zager, flessehenbeteeners, aanhouders, klinkers, me- taalboorders, metaaldraaiers, schc-epskokers, ka lefater, voorslaander, stokers, ijzerwerkers, zandvormersbranderskuechts, broodbakkers, distillateursknechts, nn uters, sigarenmakers, ïnagazijnpersoneel, <.ft"eurs, transportarbei ders, vellenbereiders, varensgezellen, voerlie den, wakers, zakkendragers, kantoorbedienden, fabrieksarbeiders en losse-werklieden. Gevraagdo arbeidskrachten te Schiedam: electriciens voor scheepsverlichting, fietsjon- gen, aankomend drukker-zetter, winkeljuffrouw, meisjes voor wasscherij en Steno-typiste voor moderne talen. In Curacao: scheepskokers, scheepsklinkers en machine-bankwerkers. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot. do Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 142. Heeft u dit jaar al eens een kijkje genomen op den Buitenhavenweg, en een bezoek gebracht aan het woonwagenkamp? Misschien was het weer te guur, de omgeving te „Unheimisch", de weg te donker en het kamp wegens de modder en allerlei ongerechtigheden U te vuil. En toch staan daar momenteel 30 woonwa gens, vertegenwoordigend even zoovele gezin nen, waarvan de meeste Ja bijna alle, Katholiek zijn! De arbeid onder de woonwagenbewoners is een ware missiearbeid, welke naar den mensch gesproken weinig of geen voldoening biedt. Wie niet met een onbaatzuchtige naastenliefde en een vurig verlangen te redden, wat er nog te redden valt ,zijn tijd en moeite wil afstaan uit puren zielenijver, zal niet gemakkelijk zich voor dit werk leeuen. Groote offers van edel moedigheid brengen onze Dames van het Woon wagen-Comité, die week in week uit de woon- wagenmenschen bezoeken, die helpen bij het doopen, het wettigen van huwelijken, het toe dienen der Heilige Sacramenten, die zorgen voor het Mishooren des Zondags, het onder richt in de beginselen van het L. O. enz. enz. Eigenaardig, dat sommige Schiedammers voor dit liefdewerk hun neus ophalen, en hij hun ge zellig haardvuur onder t genot van een kopje Hag en een Radiouurtje U zullen vertellen, dat ,,'t toch niets uithaalt, en dat alles, wa,t daar gegeven wordt eigenlijk beteekent,, uilen naar Athene dragen". Gelukkig dat ook eon weldenkend deel van Roomsch Schiedam anders meent, en wel de gelijk er van overtuigd Is, dat het Woonwagen Comité moot geholpen worden. Bij het naderend Kerstfeest, nu er weer zoo veel noodig is, doen we daarom een dringend beroep op uw goed hart. Ach, helpt mee door een kleine financieels bijdrage te sturen aan onze penningmeesteresse, mej. Toos Rebers, Hoogstraat 146, or door onze magazijnmeeste ressen, de dames Hosman, Lange Haven 3, te verblijden met een of ander goed kleedingstuk. Onder- en bovenkleeren voor mannen en vrou wen of kinderen, kousen of schoenen, alles is welkom. Wie aanstonds helpt, helpt dubbel. Moge het Kerstkind ook Uw hart, edelmoedig maken. Voor het R. K. Woonwagen Liefdewerk Kap A. F. J- GOOSSEN pr, voorzitter Lekstraat 55; Mevr. H. BERKELJON- WlTKAMPF, secretaresse. Westvest 26c. BURGERLIJKE STAND GEBOREN 10 December: Theodora lleudrica, dochter van C. J. van Elton en H. J. L. van Stijn, AloiflastraatGerardina en Cornelia, dochters van G. Vtrwol en C. Plooij, Noordvest- itian. (Ingezon Dat is voortdurend cle aanmaning, van de geestelijkheid. Doe uw kiSjd toch op. de Katho lieke school, anders komt er van het godsdien stig onderwijs niets terecht. Een mooi idéé, een prijzenswaardig streven. Er zijn evenwel oorzaken, waardoor dat mooie idéé niet tot haar recht kan komen Volgens het laaste „Beredeneerd verslag van de Commisie van Toezicht" zijn er op de Katho lieke scholen totaal 2402 kinderen. Op de U. L. O.-scholeu zitten er 114, zoodat er over blijven 2288 kinderen. De Moriaschool heeft .maar 3 klassen met 126 leerlingen; blijven 2162 leerlingen voor 9 volledige scholen, dus ruim 240 leerlingen per school. Voor 231 leerlingen worden 6 onderwijzers betaald. De scholen zitten dus vol. Er zijn zelfs laagste klassen die te vel zitten. Verleden jaar was er zelfs een laagste klas te vinden met 57 leerlingen, d. i. 9 leerlingen te veel. De an dere klassen zaten eveneens vol. Nu komen er door het jaar nog voortdurend kinderen uit andere gemeenten, die ook een plaatsje vragen op de Katholieke scholen. Jammer, dat het nu eenmaal zoo is, maai er is geen plaats. In verband met de uitbrei ding der stad, zien we het zoover komen, dat verscheidene kinderen geen plaats zullen kun nen vinden op de Katholieke scholen. Hoe komt het nu, dat er nog verschillende kinderen op de openbare en christelijke scholen gaan, die eigenlijk op de Katholieke scholen thuisbehooren? Ie. omdat er te weinig plaats is o-p de Katho lieke. 2. omdat de kleine kinderen dikwijls zoo ver moeten loopen om de Katholieke school te bereiken. Denk maar eens aan kinderen van Graaf Florisstraat, Jan van Aveainelaan, Noord- vestsingel, Parallelweg. Er zijn van die peu tert jes, die den weg niet alleen kunnen maken; de ouders hebben geen tijid; dus: maar naw een school, die het dichtst bij is. 3. omdat de ouders in hooge mate onverschil lig zijn, en er weinig belang in stellen, vooral als één der partijen niet-katholiek is. Komen er dus geen scholen bij, dan zitten over een paar jaar nog meer kinderen op de openbare en christelijke scholen, dan nu reeds het geval is. Wat er aan te doen? Wel, als de ouders uit de buurt tussehen Nieuwe Haven, Vlaarding- schen dijk én Burgemeestér Knappertlaan de hoofden eens bij elkaar staken, en handteeke ningen verzamelden, dan konden ze den Ge meenteraad overtuigen, dat evengoed als de Christelijker een schooi gekregen hebben, en de Openbare er zelfs twee heeft in die buurt, het toch hoog tijd wordt, dat er ook voor de Katholieken een jongens- en meisjesschool in dat kwartier komt. Er staan wel twee scholen in de Warande, maar die zitten met de Nas- saulaan ovórvol, meer dan voor een goed onder wijs dienstig is. Kwam er een school voor jongens en meisjes in de buurt van de Aleida- straat of Jan van Avennelaan, dan zouden we de andere scholen kunnen verlichten en zou het onderwijis heter tot zijn recht komen. Niet dat ik iets tegen 't onderwijs heb op die scho len. Neen, volsjrekt niet. De mensclien die daarvoor staan, doen hun best om ondanks de groote aantallen kinderen, toch hun onderwijs op peil te houden, en dat het hun gelukt, daar van zijn allo Katholieke Schiedammers over tuigd. EEN SPEURDER. AANRIJDINGEN Gistel-mórgen circa 10 uur reed een met een paard bespannen wagen, bestuurd door C. G. v. P. te Rotterdam, tegen een op den Singel staanden groenten wagen, eigendom van A. N., Stationsstraat alhier. De bestuurder van eerslgenoemden wagen wilde, om te kunnén passeeren. een handkar yerplaatsen. waardoor hij zijn wagen een oogenblik on beheerd moest laten. Het paard liep door, met het gevolg dat een hotsing met den groenten wagen plaats had. Een hoeveelheid aardappelen kwam daarbij op straat terecht. Om 4 uur had opnieuw od den Singel, ter hoogte van de Emmastraat een aan rijding plaats. Een auto, bestuurd door N. IC. te 's Gravenhage, reed in de richting van het station, aan de rechterzijde van den weg, toen een 5-jarlg jongetje, J. v. Z., wonende aan den Parallelweg, dat op het trottoir liep, poltseling den rijweg overstak. De bestuurder van den auto kon een aanrijding niet meer voorkomen; het ventje werd geraakt en sloeg tegen den grond .In de apotheek van de firma Westendorp binnengedragen bleek het kind niet anders don een bloedneus te hebbeu opge- ioopen. Den chauffeur treft geen schuld. JEUGDIGE BOEFJES Gisterenavond ongeveer half elf bemerkte de heer R., Oranjestraat 1, dat een tweetal hem onbekende jongens bezig waren een aan den gevel aangebracht uitstalkastje te forcee- ren. Op zijn 'komst namén zij overhaast de vlucht., zonder iets te kunnen meenemen. De inhoud yan het kastje lag over den grond. lederen Zondag Patronaat St. Dominicus, Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur_ R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouv.' Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw- R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl, Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicua zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man» nenzangvereeniging Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering ^Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond It. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kalb Kring. L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot bot verleenen van Eerste Hulp bi) Ongelukken; gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur Is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doeletuin. Woensdag 12 December Vergadering R. K. Bakkersgezellenvereeni- ging „St. Clemens". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Aller opkomst dringend ge- wenscht. Woensdag 19 December Cursusavond Leeken-Apostolaat, docent Pas toor Möller. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Vergadering van alle 11. K. meisjes, werkzaam in de industrieën. Spreekster mej. A Hutten van het R. K. Vakbureau te Utrecht. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 21 December Oprichtingsvergadering afdeeling R. IC. Vrou wenbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering Nederlandsche R. K. F.ibrieks- arbeiders(sters)bond „St. WiUibrordus". Be spreking gevoerde acties; bestuursverkiezing enz. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang halt acht. Opkomst dringend gewenscht. TE ROTTERDAM 12 Dec.: Groote Schouwburg Faust, (Co- Opera-tic) 8 uur (voor volwassenen) Tivolischouwbtirg, Hans en Grietje (De Nar ren) 2.15 uur. 15 Dec.: Groote Schouwburg. Toaca (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 16 Dec.: Groote Schouwburg;1 Madam» Sans-gêne (Rolt. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopeu: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 13 dezer in: Corso (voor volwassenen); Koyal; Grand Théatre; Olympia (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 12 Dec. Officieels noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 12 Dec. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H. L. Ruwe graanspirlfus 60 pet f 17.per B.L, SCHEEPVAART SCHIEDAM, 11 Dec. Aangekomen: s.s. Sang- stad, van Aarhuus om te dokken, s.s. Giorgio Olhsen, van Bremen om te bunkeren, heide in de Wilhelminahavens.s. Mytelus, van Rotter dam om to dokken in de Wlltonhavap. HARBURG, 11 Dec. Vertrokken: s.s. Agility, met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 11 Dec. Vertrokken: s.s. Goron- talo, naar Middlesbrough ou Tees; s.s. Felix, ledig naar Scahain; s.s. Marslew, naar Wer- kingtou. De s.s. Hi au Gwan en Thay Gwan, beide groot 1594 hr., ton en gebouwd in 1926 te Schiedam, behoorende aan de Heap, Eng. Moh. Steamship Co. Ltd. te Singapore, zijn aan Nederlandsche koopers verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1