m Drrsderdap 13 December 1928 Twefde Blad Patina 1 r COMMUN STEM EN middeleeuwen VAN HET R, K. WERKLIEDENVERBOND BIJ EEN GRAF ï»gl DAADWERKELIJKE BELANGSTELLING VOOR DE POLITIEKE ORGANISATIE EN HAAR WERK mededeelingen. WWZm, Het dagblad der communisten heeft ruzie niet den soc- dem. arts L. Heyermans die medewerker is aan „Het Volk". En het doet ons genoegen de zonen van Moskou te hooren getuigen: Meneer Heyernuans had beweerd, dat onze tijd niet zoo „zenuwachtig" was als bijvoorbeeld de tijd der middeleeuwen. Bn wij hebben gezegd, dat hij, blijkbaar van de huidige maatschappelijke verhoudingen Biets zag of begreep.... Wij moeten er thans bijvoegun, dat ihij ook van den tijd deir mid deleeuwen niets begrijpt.... Die tijd Immers was vergeleken met bet huidige tijdsge wricht, een tijd van rust en evenwicht. Daarvan getuigen U-.v. de monumentale bouwwerken uit dien tijd. De heer Heyermans sprak van de groo- tere persoonlijke rechtszekerheid, die de menschen van nu hebben, vergeleken bij „vroegere eeuwen". Hij weet blijkbaar nie mendal van de zekerheid van bestaan, die de overgroote meerderheid der menschen missen, ook heeft hij nooit gehooTd van dë tienduizenden vogelvrije Communisten, iiie geen enkele rechtszekerheid hebben! Laat meneer Heyermans maar eens een goed boek over de middeleeuwen lezen. Ér zijn er wel, die zóó populair geschreven zijn, dat hij er ook wel wat van zal snap pen.... Hij kan daaruit bijv. leeren, dat do m iddeleeu wsoli e oorlogen in een kwart eeuw nog niet zooveel slachtoffers ei sekten als In het huidige zenuwsloopende tijdsgewricht, in óên jaar door de moderne verkeersmiddelen worden gemaakt! Wij mogen inderdaad don éénon keer, dat wij den communist eens aan onze zijde zien, niet voorbij laten gaan. De schrijver van bo venstaande regels heeft tenminste wat eigen studie van de katholieke middeleeuwen ge maakt en is zoo eerlijk van zijn bevindingen gewag te maken. Alleen zou hij zich, wat betreft de katho lieken, ook op de hoogte moeten stellen van onzen tijd. Dan wist hij misschien, dat zoo wel in Rusland als Mexico een prijs op het hoofd van priesters staat en dat hun vrij heid in genoemde landon, dank zij de ge zegende communistische heerschers, nog wel heel wat erger aan banden is gelegd, dan de vrijheid der revolutionairen in zoogenaamd burgerlijke staten. Bij een graf komt men wel eens tot oen helderen kijk op het leven. Menige vraag komt daar onstuimig omhoog; daar toont zich ook de diepe scheiding der geesten. Zoo mecnen wij, dat bij het graf van don overleden heer Werkhoven, een leidende fi guur uit de S. D. A. P., aan de hand van een over hem verschonen artikel van Koos Vorrink, wel iets te zeggen valt. De heer Werkhoven heeft het niet gemak kelijk gehad in het leven. Mot zijn omgeving ging het niet al te vlot. Warrite en diepe genegenheid, aldus de heer Vorrink, heeft Werkhoven weinig in onzen kring ontmoet, heeft hij weinig in ons gewekt. En daaraan hebben wij ge dacht, die hem meer van nabij kenden, looin het levcnsrumoer rond dezen mensch verstomd was en ons duidelijk werd, hoe dit leven werd afgerukt, nog voordat het vruchten kon dragen, waartoe het voorbe stemd was. Wat weten wij, vechters in de raadskamers, van onze eigen beweging, wat we'en wij van elkaar? Wat weten wij van eikaars dieper gelooven en hopen, zelfs in Uitrekking tot het Ideaal, waarvoor zij alku zeggen te leven?.... Het is weinig bemoedigend! Vorrink meent nog te mogen opmerken: „dat we het elkaar in de arbeidersbeweging niet bepaald ge makkelijker maken om onze plaats te vin der. Ecu maximum van critiek, niet altijd van groot formaat, een maximum van eist-hen, soms aan ons zelf, zonder uitzonde ring aan anderen". (nik de S. D. A. I'. ontsnapt niet aan liet klein-menscholijke, al ziel zij zelf dat zoo V 'aag bij con andere partij en al maakt zij es on met veel ophef melding van. j het graf van het overleden bestuurs lid der S. A. P. werd gesproken „over den rn.v die veel werkte, nog veel hoopte te dOC Maar ook daar was minder behoefte te zeggen wat voorbij was, dan iets te vinden hetgeen houvast geeft aan hetgeen met den dood kwam. Niemand vond een ander woord dan: „rust Zacht". Rust zacht en in vrede. Wie of wat moet. cr rusten? Indien de dood niets persoonlijks laat voorbestaan, Wat beteéken'cn dan die. woorden? Indien met den dood alles dood is, indien men het blij ven leven verstaat als een voortbestaan van Wat men deed, waarom spreekt men dit dan biel. uit? Waarom verbergt men zijn werke lijke levenshouding dan achter een christe* lijk woord? Of is het veeleer een onbewust Vasthouden aan liet groote geloof in de per soonlijke onsterfelijkheid? Laat, ons het. hopen! ZUSTER ANGELINEf In het pensionaat te Dongen is in don ouderdom van 83 jaar overleden de Eërw. Zuster Angellno (in de wereld mej. A. M Jagllse). „ONZE BEWEGING GEEFT BLIJK VAN EEN KERNGEZOND LEVEN" (Aldus de Voorzitter) BEDRIJFSORGANISATIE IS DE EISCH, WAARVOOR MEN OP DE BRES ZAL STAAN Zorg voor de groote gezinwen en voor de ouden van dagen CBITIEK IS SOMS NOODIG; THANS WORDT ACTIVITEIT GEVRAAGD Te Utrecht ving Woensdag in het St. Joseph- gebouw de najaarsvergadering aan van bet R. K. Werkliedenverbond onder voorzitterschap van den heer A. C. de Bruyn. Aan diens openingsrede ontleenen we het volgende: Bij de uitnoodlging te gezegd, dat deze ver gadering belangrijk is en dat is ze ongetwij feld. Het vaststellen van de begrooting heeft grooter beteekenls dan, formeel, eonlge cijfers groepeeren. De traditie heeft ertoe gelek,, dat het vaststellen der „begrooting" practised beteekent: het trekken van de lijn, waarlangs het Verhond zich het komende jaar zal bewe gen. Een begroot!ng geeft blijk van optimisme en pessimisme; van kracht of zwakte, van een ge zonden of ongezonden flnancieelen toestand. Onze beweging geeft blijk van kern gezond leven! Een tweede zaak van het allergrootste ge wicht Is het voorstel tot stichting van „de Nederlandsche Arbeldersbank". Het voorstel betreffende „Herwonen Levens kracht" beoogt de activiteit onzer plaatselijke werkers in den strijd tegen de tuberculose, zoo mogelijk nog hooger op te voeren. Heel de agenda te het beeld onzer jonge, frlseche, levenslustige, vertrouwenwekkende Katholieke Arbeidersbeweging, waarover te spreken en waarvoor te werken een voor recht is. In dit centrum, in deze algemeene, ueze Ver- bondsvergadering moge daarom bij het begin opnieuw een kort woord aan die beweging wor den gewijd. En dan getuigt het voor haar frischheld en voor haar vertrouwenwekkende kracht, indien geconstateerd wordt, dat naast een uitmun tenden kameraadachappelijken geest vrijwel over heel de linie, de groei van ons ledental gestadig aanhoudt en in de eerste drie kwar talen van 1928 is geklommen van 121.525 tot 129.271, dat te met 7.74G leden of met ruim 6 pet. De beteokeuis van onze beweging komt óók uit, indien men bedenkt, dat voor 1929, naast de vermogens van de aangesloten Bonden, alleen voor ons Weerstands- en Reservefonds een bedrag wordt begroot van ruim 144.000. Stelde men zicli wèl op de hoogte met het geen <le katholieke arbeidersbeweging is en doet en doen moet, dan zou, daarvan zijn we overtuigd, onverschilligheid en afzijdigheid en soms ongefundeerde critiek, plaats maken voor waardeering en medewerking. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: er zijn er, die nog maar steeds niet inzien, dat onze arbeidersbeweging een belangrijke taak heeft met betrekking tot de organteerring en het behartigen van de veelzijdige belangen der arbeidsters, der arbeidersvrouwen en van de jonge arbeiders. Op dit terrein is de nalatig heid zelfs zóó groot, dat verschillende van onze eigen mannen, geschoold in de katholieke arbeidersbeweging, in gebreke blijven. Waar blijven de mannen van de arbeidersbeweging, aldus ongeveer sprak mgr. Aengenent voor kort, die zicli plaatselijk voor het jeugdwerk dienen te geven? De kath. arbeiders en de U. K. Staatspartij. Een kort woord over een zaak waarmede ■ouzo voorjaarsvergadering zich bezighiel'1, n.l. onze sociale- en politieke werkzaamheden en in verband daarmede de positie der Katholie ke Staatspartij. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de LIONEL MCOltWE, DIE DIJ DEN ONDER GANG van de „Vestris" aan de Amerikaansche kust 22 personen van een wissen dood redde en door de Amerikaail-söhe regeering werd gede coreerd om zijn heldhaftig en nobel gedrag. Staatspartij bij het samenstellen van haar pro gram en het aanduiden van z.g. kwaliteitezetels rekening zou houden met de verlangens, welke binnen den kring onzer Katholieke georgani seerde arbeiders leven. Bij sommigen van ons scheen dat vertrouwen vermengd met eenlgo vrees. Thans te het program vastgesteld en zijn soort en aantal kwaliteitszetels bekend. Ridderlijkheid gebiedt thans te getuigen, dat het uitgesproken vertrouwen door de Partij leiding en de Partij zelf, niet is beschaamd. Getuigde het ontwerp-program reeds van een goeden socialen geest, nadien zijn al onze amendementen" overgenomen- Vervolgens, al is een grooter aantal arbelds- kwalitèitszetete dan vier te verdedigen, ge geven de omstandigheden en er rekening mede houdend, dat er nog dertien z.g. „vrije zetels" zijn, dienen we met waardering te getuigen, dat de Partij onze arbeiders ter wille te ge weest en deed wat ze kon doen en in het bizon- der hen te bevredigen. DIo erkenning houdt een consequentie in, en wel deze, dat met name onze georganiseerde Katholieke arbeiders nu ook daadwerkelijke en welwillende belangstelling zullen toonen voor de politieke organisatie en haar werk. Indien het ons ernst te met de realiseering van het program, dus ernst met onze sociaal-politieke belangen, dan zullen onze mannen in het land er ook het hunne toe moeten bijdragen, dat de Staatspartij door een zoo groot mogelijk aan tal harer vertegenwoordigers in de gelegenheid worde gesteld het program tot werkelijkheid te maken. Critiek op z'n tijd is nuttig en soms nood zakelijk. Thans wordt activiteit gevraagd. Spreker memoreert vervolgens het conflict in de Duiteche metaalindustrie. Onze Duitsche Christelijke zusterorganisatie pleitte volkomen terecht voor ingrijpen der Overheid. Indien de huidige leiders van het productie-apparaat onbekwaam blijken te zijn. dan dient de Overheid, in het algemeen belang, ln te grijpen. Laten onze Nederlandsche arbeiders vooral niet meenen, dat wat nu in Duitschlahd ge beurd te, in ons land niet kan voorkomen. Eischen der katholieke arbeiders- Iutusschen: het wijzen op die gevallen mag nooit bedoelen het oproepen van haat tegen personen, het mag wèl Inhouden het wekken van afkeer van slechte stelsels. En zeker mogen we daarmede bedoelen op te wekken tot een streven, hetwelk gericht te op 'n Christelijke orde van zaken, op een Christelijk geordende maatschappij, voor het eerst op een op Christe lijke beginselen ristende bedrijfsorganisatie. Daarop richt zich dan ook onze Katholieke Arbeidersbeweging onverzwakt en zij verhoopt daarbij van allen gbad willenden steun, niet het minst nu de Staatspartij concreet stelling heeft genomen voor dèt doel. Bedrilfsorganisatie is de eisch, waarvoor de Katholieke Arbeidersbeweging de eerstkomen de tijden opnieuw op de bres zal staan. Gelijk daarmede dringen twee allergewich tigste belangen zich op den voorgrond: Afdoen de verzorging van onze groote gezinnen; af doende verzorging van onze ouden van dagen. De belangen van het groote gezin roepen om bevrediging. Op éên'dier belangen zal onze Arbeidersbeweging in de naaste toekomst in het bizonder den nadruk dienen te leggen: er zal een Rijkskinderteeslagfonds dienen te komen. Het particulier initiatief schiet zeer beslist te kort; behoudens enkele lofwaardige uitzon deringen trekt men zich het lot van het groote gezin niet aan en het te wel ver beneden de waardigheid van kinderrijke ouders, uit armoe de, bij anderen om hulp te moeten aankloppen. Vervolgens achten wij ons gerechtigd met klem te rerlangen, dat de arbeiders en bedien den, die heel hun leven diensten hebben bewe zen aan 'bedrijf en gemeenschap, indien zij oud zijn, niet aan hun lot worden overgelaten of worden weggezonden met een veel te gering bedrag. Er dient een afdoende ouderdomsverzorging te komen: onze 65-jarigen, zij, u(t ,)Wier arbeid de rijkdom der Staten geboren wordt", hebben aanspraak op een financieel onbezorgd en ouden dag. Voor de eischeu: '^'di'ij fsorganisa tie, rijks- ldndertoeslagfonds, afdoende penslonneeriug van onze 65-jarfgeu, roepen wij voor de naaste toekomst in het bizonder de katholieke arbei ders van Nederland op. In dat teelten stellen wij ook deze vergade ring. Vervolgens herdacht spreker den heer A. de Vaan, overleden bestuurder van den Kath. Mijn- werkersbond, .en Mgr. dr. A. Ariëns, Reeds bij zijn leven, toen hij voornemens was welverdiende rust te gaan nemen, heeft ons bestuur Alpbons Ariëns spontaan den dank gebracht van heel de Katholieke Arbeiders beweging voor bet enorme werk in haiir belang verricht en voor de zorgen, die hij in hóór belang jaren achtereen gedragen had. Elk weet dat Dr. Ariëns de grondlegger en de voortdurende bouwer en verdediger geweest te van de Katholieke Arbeidersbeweging tot aan zijn dood toe. Wij allen behooreu tot hen, dien hij wèl deed en wij zijn daarvoor dankbaar. Hij zal voor ons blijven de groote apostel der Nederlandsche art)eiders; bij blijft, met Dr, Sdh.aepm.aai en anderen, in onze vriendschap voortleven; en wij bidden ook voor hem, dat God hem geve de eeuwige rust. Hierna werden de volgende mededeelingen gedaan In do samenstelling der oommissie nopens de solidariteitestaking is wijziging gekomen. Mr. Dr. Borrel S. J. beeft wegens drukke werk zaamheden bedankt. De Franciscaner pater Mr. Dr. Beaufort heeft, hoewel ook een tekort aan tijd hebbend, zijn plaats ingenomen. Ingesteld wordt een vorbondscamimtesle om het belastlngvxaagstnk meer speciaal te bezien uit arbeidersstaüdpunt. Bereids hebben een be noeming aangenomen; Prof. Russel. W. A. J. DIJ 11ET KRONINGSFEEST VAN DEK JAPAN SC HEX KEIZER voerden de kleiue Japan- sche padvinders, die nog niet ouder zijn dan 5 jaar, verschillende oefeuiugen uit, hetgeen blijkens de foto een lovendig en interessant schouwspel opleverde. Vteée, statisticus, J. A. Kolkman, penningmees ter van het Verbond, J. Hendriks, belasting ambtenaar, Jos. Veltman van den Utrechtse-hen Bond; do vakgroep hoofdarbeiders zal nog een lid aanwijzen. De commissie voor de volksgezondheid heeft opnieuw de vraag: stichting van een vacantie- oord in overweging. Indien daarvoor daadwer kelijke belangstelling blijkt te bestaan bij de bondon en hun leden, zal ernstig worden nage gaan, of het verbond tot stichting kan worden geadviseerd. Het probleem der z.g. onvolwaardige arbeids krachten heeft onze volle belangstelling. Over wogen wordt, binnen bet verbond een instelling in het leven te roepan, welke zich speciaal met de belangen van de verschillende soorten z.g. „onvolwaardigen" zou kunnen bezighouden. De wijze, waarop de Postraad is samenge steld. waarbij de Minister van Waterstaat onze katholieke arbeidersbeweging, zonder eenig overleg, achterstelde bij andere centrales, heeft ons bestuur ernstig ontstemd. Het extra-parle mentaire karakter van dit Ministerie behoeft niet noodzakelijk te leiden tot negeering van de katholieke organisatie. Omdat met dezen Minister, onder dezo omstandigheden, blijkbaar geen overeenstemming mogelijk is ook o. a. op ons verzoek om verlaging van de spoor- tarieven v.oor groote gezinnen ging deze chris telijke bewindsman niet in volstaan wij bij dit deel van de agenda met een woord van protest. BEGROOTING 1929, Bij de behandeling van de begrooting 1929, werden verschillende vragen gesteld. Daarop weid o.m. geantwoord, dat het Zielkundig JBureau onder leiding van Prof. Dr. F. Roels, nog intensief werkt. De zaak heeft de volle belangstelling van het bestuur en nadere voor- Stellen zullen binnenkort door dit college wor den gedaan. De begrooting werd daarna z. h. st. goed gekeurd. SANATORIUM BERG EN BOSCH. Eveneens werden z.h .st. goedgekeurd de be grootingen van „Herwennen Levenskracht'' en het Sanatorium „berg en Bosch". De heer Serrarens deelde mede, dat getracht wordt met groote gemeenten contracten af te sluiten voor de plaatsing van patiënten in het Sanatorium „Berg en Bosch". Spreker hoopte, dat de R.K. Raadsfracties haar medewerking bij het tot stand komen der contracten zullen verleenen. Hoewel deze dit schriftelijk was verzocht, was tot nu toe van medewerking wei nig gebleken. OPRICHTING PENSIOENFONDS. In behandeling kwam vervolgens het voor stel: De Verbonds vergadering drage het Bestuur op tot do stichting van een pensioenfonds als bedoeld in het rapport der betrokken Com missie over te gaan; machtige het Bestuur de Verboudage&alarieerden, voor zoover beneden 35 jaar, te verzekeren overeenkomstig het voorstel enb B.a. en de ouderen overeenkomstig het voorstel B.b. en stelle daarvoor een bedrag beschikbaar van 1500.- Na eenige gedachtenwteseling werd m be ginsel besloten over te gaan tot de stichting van een pensioenfonds. Aangedrongen werd op 'u betere regeling van het w.eduwenpeosioen. De regeling, zooals thans in het rapport voorgesteld, achtte men onvol doende. Men heeft het pensioen iu proeenten van het salaris uitgedrukt; wordt het salaris -belangrijk hooger, dan zal ook het pensioen fonds zwaarder worden belast, misschien zóó zwaar zelfs dat het fonds het niet zal kunnen dragen. In principe waren alle afgevaardigden voor de instelling van een fonds, maar nagenoeg allen hadden bezwaren tegen de pensioenrege ling, zooals de. commissie deze in haar rap- .port had samengesteld. De voorzitter stelde daarop voor dit voorste) als baste te aanvaarden en aan het bestuur op te dragen met wijzigingsvoorstellen te komen, .waarbij rekening te gehouden met de thans igemaakte verlangens en bedenkingen. Tegen deze wijze van uitwerken hadden ook eenige afgevaardigden bezwaar. Daarna werd over Ijet 2e deel van het be stuursvoorstel gostemd. De uitslag daarvan zal worden bekend gemaakt bij den aanvang der tweede zitting Donderdagmorgen. STRIJD OM DE ORGANISATIE. DE ZUIDERZEE-AFSLUITING Actie ter verkrijging van schadevergoeding De besturen der samenwerkende vereenigiu- gen: liet Centraal Comité in zake afsluiting en drooglegging dor Zuiderzee" de R. IC, en de Christelijke Zeeliedenboind hebben besloten een actie te voeren ter verkrijging van vergoeding voor visschers, die door da afsluiting der Zui derzee schade lijden. Dreigende staking van zeelieden? De beide stoomtrawlers van de Alg. Reedei'J en Handels Mij. te Vlaardingen, zijn aangeslo ten bij de Harlngvisscherij-Onderlinge. D IJmuider Federatie dreigt nu met staking det zeelieden voor deze schepen, als de schepe* niet worden aangesloten bij de Vlschvaarb Onderlinge IJmuiden, waardoor naar de Fede ratie meent betere arbeidsvoorwaarden voor d' zeelieden tot stand komen. UTT- HET SCHILDERSBEDRIJF. Het landelijk contract. VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON? Dinsdag had ln Don Haag de tweede confe reutle over de landelijke collectieve overeen komst voor het schildersbedrijf plaats. Verschillende voorstellen van de gezellen-or gauisaties kwamen in behandeling, o.a. ovei het verplichtend stellen van de plaatselijk» commissies, 't invoeren van een tariefregeling voor den nieuwbouw en over het doorbetalei der christelijke feestdagen en vacantie dooi middel van fondshervorming meldt do „Volks krant". De katholieke en de christelijke pa troonsbond verklaarden zich vóór ü'e invoering hiervan; do neutrale patroonsbond kon ziclt hiermede nog niet accoord verklaren. Hur houding zal nog nader worden bepaald. Op 3 Januari 1929 wordt opnieuw geconfe reerd. Dan komen de loomvoorstcllen aa.n d>* orde. Het „Volk" meldt over deze conferentie da de besturen der werkgevers-organisatie hebbel medegedeeld, dat zij bereid zijn 3 dagen vacaa tie met behoud van loon ln te voeren. Dit i overeenkomstig het advies van een lndertijf ingestelde gemengde commissie. Over de wijze, waarop de vacantie genomeï kan worden en de uitbetaling van het looi» zal geschieden, zal nader overleg gepleegd wor den. I'ELSDTERENFOKKICRIJ. Een zilvervossenstambock gesticht. Te Arnhem is in het Landbouwhuis een al gemeene vergadering gehouden van de Ver» eeniging van fokkers van pelsdieren. Uit het verslag van do keuring bleek, vol gens het „U.D." dat 144 zilvervossen werden gekeurd. De tijd was wat vroeg voor de pels keuring. De conclusie was, dat fokken of drogen en lioogen grond de beste resultaten gaf. De commissie besloot om de handels waarde der pelzen nog niet te publiceeren, om dat het bedrijf daar nog te jong voor was. Slechts drie van de gekeurde vossen dien den wegens ernstige rachitis-verschijnselen te worden afgekeurd. Do Indruk der commtesla was, dat er met ernst en ijver door de fokkers wo id t gewerkt. Unaniem waren de leden van de keuringscommissie van meeuing dat met 111 zilvervossen een goed stamboek za! kun nen worden opgebouwd. Uitvoerig werd gediscussieerd over de vraag of in het stamboek moet worden ingeschreven elke vos, die niet absoluut voor verderen fok ongeschikt is, dan wel moet er zeer streng worden gekeurd en geclassificeerd. Tenslotte werd besloten tot de stichting van het stamboek der veroeniging over to gaan. DE VERVALSCHTE VAN GOGH'S. Een motie van den Kunstkoopersbond. De Ned. Kunstkoopersbond was dezer dagen in buitengewone vergadering bijeen ter be spreking van de geruchtmakende aangelegen heid der falsificaties van schilderijen van Vin cent van Gogh, Als slot der uitvoerige besprekingen werd aangenomen de volgende motie: „De vergadering van den NederlaiidacUen Kunstkoopersbond bijeen, spreekt zijn meening uit, dat het werk over Vincent van Gogh door J. B. dc la Faille alleen wordt beschouwd als een opsomming van aan hem toegeschreven werken en de ondervinding van den persoon van den vervaardiger geen waarborg geeft voor diens competentie". DE DOOD IN DE MIJNEN Weer een slachtoffer Iu ile mijn „Juliana" te Eijgetehoven werd een mijnwerker, uit Polen afkomstig, onder valL lend gesteente bedolven. De man word me^ zware verwondingen naar het ziekenhuis ct* bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5