VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 VIERDE BLAD PAGINA 2 INENTING EN POKKEN- ELLENDE UIT ROTTERDAM de reeuwijksche en slüipwijksche PLASSEN IN GEVAAR ONS SPOORWEG PERSONEEL ZAL HET ORGANISEEREN VERPLICHTEND KUNNEN WORDEN GESTELD? RECHTBANK ONTROUWE WAKER De opschorting der verplichting t HET VO#RLOOPIG VERSLAG DER I EERSTE KAMER. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende verlen ging van den geldigheidsduur van tijdelijke be- palingen betreffende de vaccinatie vervat ln de wet van 11 Februari 1928, hadden verscheidene leden met groote bezorgdheid van den inhoud van dit wetsontwerp kennis genomen, voor eerst werd betreurd, dat definitieve wettelijke regeling van den vaccinatie-plicht bij even tuele aanneming van dit ontwerp weer wordt uitgesteld. Eenige leden, die reeds bezwaren hadden in gebracht tegen de eerste opschorting van de verplichting, waren van oordeel, dat zicll se dert dien niets heeft voorgedaan, dat zou kun nen leiden tot de opvatting, dat deze bezwaren opgeheven of verminderd zijn. Sommige leden spraken de vrees uit, dat her nieuwde schorsing allengs leiden zou tot de finitieve opheffing van de verplichting. In het laatste geval was de kans groot, dat ons land weer bezocht zou worden, door de pckkcn- ellende, welke het tegenwoordige geslacht niet kent. Zij achtten het vooral bedenkelijk, dat het aantal gevaceineerden thans reeds zoo sterk gedaald Is. Nog sterkere daling leidt tot de mogelijkheid van een epidemie. Enkele leden verklaarden hnn stem aan het ontwerp te zullen geven, omdat vaccinatie in enkele gevallen een doodelijken afloop heeft gehad. MORGEN HEEFT DE BELANGRIJKE CONFERENTIE PLAATS Men heeft nog wel vertrouwen Morgen zal, gelijk bekend, een conferentie plaats hebben tusschen de Directie der Ned. Spoorwegen en den Personeelraad, een samen- spreking waarvan de uitslag niet alleen door het Spoorwegpersoneel, doch ook Van andere zijde met belangstelling wordt tegemoet gezien. Op de conferentie van 30 October 1.1. was door den Personeelraad een uitkeering gevraagd gelijk aan een halve maand salaris. Deze uit keering werd gevraagd (nu de hedrijfsuitkom- eten van de Spoorwegen een gunstig cijfer aan. toonen) als compensatie voor de veie offers, .die het Spoorwegpersoneel heeft moeten bren gen om de bedrijfsrekening sluitend te maken, alsmede aan de befaamde veiligstelling van den Hollandsche gulden. Offers zijn er gebracht in den voa-na van: een loonsverlaging van 10 pet, heffing van 8% pet. pensioenpremie, invoering van de 4e klasse standplaats, beperking verloven, bezuiniging op de dienstkleeding, verlenging diensttijden enz. Een en ander had als gevolg dat enkele dui zenden personen met tijdelijke aanstelling wer den ontslagen en meer dan 1500 ep wachtgeld werden gesteld. Bovengenoemde conferentie van SO October braebt echter niet het verhoopte re sultaat. De directie meende nog geen beslissing te kunnen nemen, omdat haar nog niet de vol ledige gegevens omtrent de bedrijfsultkamaten ten dienste stonden. Bovendien wilde de Directie het motief waarom een geldelijke vergoeding werd gevraagd niet aanvaarden, zooals uit Dienstorder 2164, d.d. 31 October blijkt. Dat het personeel aan in vroeger jaren ge troffen maatregelen, die met het oog op toen maals aanwezige dringende omstandigheden 1 i noodzakelijk waren, aanspraken zou kunnen I ontleenen op eenige geldelijke tegemoetko ming, wanneer de bedrijfsresultaten zicb gun stiger laten aanzien, kan dezerzijds niet aan vaard worden Al neemt dus de Directie der N.S. een geheel ander standpunt ln dan de Personeelraad, toch bleek zij niet ongeneigd te zijn „iets" te doen, zooals uit e.v. Dienstorder te lezen is. Indien dus al gunstige uitkomsten van het - bedrijf ons er toe zouden leiden iets extra's voor het personeel te doen, zou dit nimmer het karakter van een verplichting doch van welwillendheid dragen. Daarom ziet dan ook het Spoorwegpersoneel met vertrouwen de conferentie van Zaterdag tegemoet. Er is echter nog een andere reden waarom deze conferentie de bijzondere belangstelling gaande maakt. Heeft tot nu de Personeelraad de aangelegen heden van het geheele personeel behartigd en zelfs nog bij de vorige conferentie een uitkee ring voor het geheele personeel gevraagd, sinds enkele weken is dit standpunt verlaten en blij kens een door dien Raad uitgegeven communi qué zal de uitkeering thans worden gevraagd voor het georganiseerde personeel, welks ver tegenwoordiger de Personeelraad is. Bovendien heeft de Raad opgave gevraagd van alle niet ge- organiseerden bij liet Spoorwegbedrijf. Begrijpelijk heeft het bovenstaande een ge weldige beroering in de Spoorwegkringen ver öorzaaikt. Door de overgroot® meerderheid der georganiseerden wordt deze maatregel ten «eerste toegejuicht. De ongeorganiseerden echter, in de vakpers aangeduid door den geijkte® term: „klaploo- pers", zijn over deze zwenking van den Perso neelraad allesbehalve te spreken. Door dit standpunt van den Personeelraad is o. i. do vakbeweging van een seml-staatsbedrijf in een nieuwe phase getreden: het Is de eerste stap op den weg van verplichte organisatie van het per soneel en verpdlchte aansluiting bij een der er kende Vakbonden. Al Is het niet waarschijnlijk, dat op de con ferentie de Directie op hetzelfde standpunt zal •taan als de Personeelraad, toch is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat getracht zal worden bij de herziening van het Reglement Dienstvoor waarden (R. D. V.), hetwelk in het Jaar 1930 •al plaats vinden, de verplichte organisatie van het Spoorwegpersoneel doorgevoerd te krij- Ken. i Een voordracht met lichtbeelden Natuurmonumenten Gisterenavond hebben de heeren A. Schelj- grond en Dr. W. Zuidam voor de leden van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging en de leden van den Rotterdamschen kring voordrachten met lichtbeelden gehouden over de Reeuwijk sche en Slüipwijksche plassen. Na een openingswoord van Dr. Blrnie kwam de heer Scheijgrond aan het woord. Natuurmonumenten. Spreker wees erop, dat in de laatste tiental len jaren In onze naaste omgeving tal van mooie terreinen zijn gevallen als offer aan onze steeds wassende bevolking, en wat daar mee samenhangt, 't Is voor ons, natuurlief hebbers, natuurlijk gemakkelijk in te zien, dat wij dat hebben te billijken, dat er belangen zijn, waaraan die van het natuurschoon onder geschikt zijn. Vooral deden wij dat vroeger te gereedor, omdat er altijd nog natuurschoon ge noeg over bleef. Thans is de toestand wat dat betreft veranderd. Het natuurschoon van het Westen van ons land mindert in bedenkelijke mate. De Reeuwijksche en Slüipwijksche Plas sen zijn bijv. nog ongeveer de eenige, die zijn overgebleven van de tallooze meren, die eer tijds het Westen van ons land hebben bedekt en die bijv. een reis van uit Gouda naar as randsteden met groote moeilijkheden, gepaard deden gaan. 't Is daarom gebiedend noodzake lijk voor het behoud van deze Plassen met alle kracht op te komen. De eenige malen geuite meening, dat do Plassen niet ln eigenlijke zin een natuurmonu ment zouden vormen, houdt geeu steek, Is onbillijk en onwetenschappelijk. Een natuur monument is geen openluchtmuseum van zeld zame dieren en planten. t Kan natuurlijk wenschelijk zijn om het voorkomen van een bepaalde plant- of diersoort, een terrein als natuurmonument in stand te houden, in 't al gemeen echter wordt de waarde van een na tuurmonument bepaald door de levensgemeen schappen, die daar ü'cmineeren en door het landschapsschoon. En wat dat betreft voldoen de Reeuwijksche Plassen aan hooge eisehen. Ze hebben een echte waterflora en -fauna, en landschappelijk hebben ze hun weerga niet ln ons lamd. Wat de flora en fauna betreft kan allereerst gewezen op de verschillende merkwaardige dier soorten, die men er kan aantreffen. De v-isch- otter Ia een voortdurende bewoner van de Plas sen. Van de vogels moeten in de eerste plaats genoema' worden het zeldzame Wouwaapje, een kleine reigersoort, die in vrij grooten getale op de Plassen zelfs op 's-Gravenhroek en Elf hoeven, die in het hijzonder voor de Gouwe naars als ontspanningsoord ln aanmerking ko men broeden. Ze vormen voor de inwoners van die streek, wien het stroopen in 't bloed zit, een welkom jachtobject. Vaak worden de nesten uitgehaald en de jongen, vooral naar Engeland verkocht. Vele jaren zijn de Reeu wijksche Plassen ook vrijwel het eenige terrein geweest, waar de Kievitenvangst nog welig tier de en in 't najaar aan menigeen een aara'ige bijverdienste bezorgde. Thans is hier een stokje voor gestoken en ls 't bedrijf van wei nig beteekenls meer. De eendenjacht is natuur lijk in najaar en winter mede een bron van in komsten. 't Is niet onwaarschijnlijk, dat wan neer de Plassen onverhoopt mochten worden drooggelegd, de eendenkooien in het midden van Zuid-Holland daarvan ernstige schade zul len ondervinden. Andere watervogels die genoemd moeiten worden zijn: Fuut, Waterkipje, Waterval, Meer koet (speciaal 's winters ln groot aantal), Sterns. Karekieten, Bruine Kiekendief Ijsvo gel, Meeuwen enz. In den trektijd kunnen hier nog vele aan toegevoegd worden, o.a. Lepelaar, Rosperreiger, Zwarte Ruiters, Bokjes, Wulpen en eenden ln allerlei soorten. De flora is een echte waterflora. Overal vindt men groote rietvelden en langs de Sphagnum- rijke landstrooken vindt men een weelderige vegetatie, waarin het riet domineert, maar te vens tal van andere soorten; Egelskoppen, Lischdoa'den, WateTweegbree, Kalmoes, Ko- ninginaekruid, Wilgenroosje, Wedenkken, Vale riaan en Spirae een rol spelen. In stille hoekjes en haantjes vinden we Blaasjeskruid, Kikker- beet, Htottonia, Ranonkels, Scheren enz. In de droge terreintjes in de naaste omgeving komen verschillende orchideeën en ook gagel voor. Voor natuurliefhebbers zijn de Plassen een terrein van onuitputtelijke studie. Zij zullen dan ook de handen ineen hebben te slaan om het onheil, dat deze Plassen dreigt af te wen den. Zij zullen moeten voorkomen a'at de schen- nende hand wordt geslagen aan een zóó koste lijk bezit der gemeenschap. Hierna sprak Dr. Zuidam: Demping slechts een negatief voordeel,- De Reeuwijksche en Slüipwijksche Plassen zijn door vervening ontstaan. De Goudsche aar dewerk-industrieën hebben de turf verbruikt. Bij de vervening wenden oorspronkelijk talrijke reepen land uitgespaard. In de Nieuwkoopsche Plassen kan men een dergelijken toestand nog aantreffen. Maar in de eerste zijn ze door het spel van water, wind en stroom onderspoeld en als „zudde" weggedreven. Zooals de Plassen ztoh aan ons ook vertoonen, zijn ze natuurmo nument, waarin de sporen van de menschen- hand zijn uitgewlseht. Deze Plassen wil men weer droog maken. Het is op zichzelf een gezonde opvatting om van dit water weer land te maken, maar.... de droog making moet uit kunnen, moet een commer- oieele zaak zijn. Als zoodanig hebben onze voorouders Iedere droogmaking beschouwd. En de onderhavige is in hooge mate on-commer- cieel. Het geraamd tekort op pl.m. 8000 H.A. was aanvankelijk f 800.000 d. i. f 1000 Impro ductief besteed geld per H.A. Wordt rekening gehouden met de opbrengst van landveTkoop in Vettenhroek, en met billijke wensehen van belanghebbenden in R. en 81., dan wordt het tekort minstens tweemaal zoo hoog, ongeacht dan nog de risico's! En die zijn gezien de ervaring in deze «treken opgedaan niet ge ring. In de constructie van de dijken, in de mogelijke hoegrootheid van de kwel zitten tal van puzzles. De deskundigen zijn het in deze opzichten volstrekt oneens. De te behalen voor- deelen zijn gering. Voor werkloosheidbestrijding is de droogmakerij van geen beteekenls. Af- gaande op Vettenhroek ls de bovenkomende grond van geringe vruchtbaarheid. Voor Vet tenhroek zelf acht men in de algeheele droog making voordeelen aanwezig. Men hoopt voor Vettenbroek, opgenomen in de nieuwe droog making, op verminderde lasten. Zekerheid daaromtrent bestaat niet. Als positief nadeel mag hiertegenover staan, dat de drie ton, be steed aan de dichting van de Oudejaar 1925 bezweken Vettenbroeksche dijk verloren is, aan gezien deze dijk alsdan droog komt te liggen. Een ernstige factor, waarmee de droogmakings rapporten geen rekening hebben gehouden, is de ernstige kans op verzakking van huizen en land buiten de omringing. - Tegenover al deze te bereiken negatieve voor deelen staat het verloren gaan van een stuk waterlandschap dat ln het Hollandsche polder land niet mag ontbreken. Als recreatie-ooTd, liggend tusschen bevolkte centra, waat-mee de Plassen binnenkort met goede wegen verbonden zijn, bieden zij zeer groote mogelijkheden. Alle vereen,Igingen die op eenigerleii wijze behoud van natuurschoon of mooie brokken natuur beoogen, of voor watersport belangstelling heb ben, steunen het Comité tot behoud der Plas sen. Er dient evenwel vanuit de groote steden nog meer hulp gerecruteerd te worden. Een groot aantal lantaarnplaatjes verduide lijkte de betoogen der sprekers. De voorzitter van den Rotterdamschen Kring, Jhr. de Jonge van Ellemeet, wees erop, dat in het Roergebied reeds belangrijke stukken wa ter en bosch zijn gereserveerd, doch dat men daar tot het inzicht kwam, hier 20 jaar vroe ger mee te moeten zijn begonnen, zoodat het voor Holland zeker thans tijd is. Dr. Birnie dankte beide sprekers voor hun belangwekkende voordracht. Diefstal van koper FAILLISSEMENTEN ROTTERDAM, 12 December. R. van Weerden, Rösener Manzstraat 24a. R.c. mr. M. Franken. Cur. mr. L. van Dantzig. C. H. B. van Bommel, winkelier in galanterieën, Goudscheweg 105 en zaak gedreven hebbende te Rotterdam, Hoogstraat 12. R.c. mr. B. F. Ver veen. Cur. mr. J. R. Pentermann. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: ROTTERDAM, 12 December. N.V. Maatschappij tot Expl. van Onroerende en Roerende Goederen „Demobilia", gevestigd en kantoor houdende aan de Jan Kruyffstraat 11. P. L. Hartman Dorchain, Jan Kruyffstraat 11. N. R. Pappe, koopman, Weizichtstraat 3b. GEëINDIGD: ROTTERDAM, 12 December. C. Swaab, winkelierster. f F. A. WitUch Hoek, automobielhandelaar. VLAARDINGEN, 12 December. N.V. Passementerie en Modehandel, zaak ge daan hebbende te Rotterdam. BEIAARDBESPELING RAADHUISTOREN. Het programma van d,e beiaardbeepeling op den raadhuistoren bij de opening van het derde lustrum van het Rotterdamech Studentencorps op Vrijdag 14 December 3 uur nam. te geven door den St-adSbeiaardier Ferd. Timmermans, luidt als volgt: Corpslied; Iö Vivat; Gaudeamus; Walhalla- lied; De gilde viert; Wien Neerlandsch bloed; Oud Wilhelmus; Nieuw Wilhelmus; Encomium Patriae; Corpslied. KANTONGERECHT TE ROTTERDAM." Zaterdag 13 October j.l. bracht de motorbri- gade den 38-jarigen A. J. R. monteur alhier met motorrijtuig, over naar het politiebureau aan de Duivenvoordestraat voor controleerlng van zijn remmen. R. wilde echteT daar de binnen plaats niet oprijden doch vloog plotseling met volle vaart het trottoir op, zoodat de voetgan gers aldaar als het ware links en rechts voor dat motorrijtuig moesten wegtuimelen om zich ln veiligheid te kunnen stellen. Niettegenstaan de het hevel tot stoppen trachtte R- daaren tegen door rukken zijn auto meer snelheid te geven met het gevolg, dat de op zijn treeplank staande politieagent op den grond viel en onge veer 20 a 25 meter over de straat werd ge sleurd. In snelle vaart ging R. achtervolgd door den politieauto achtereenvolgens over het Mid dellandplein, 2e Middellandstraat, Vieram- bachtsstraat, Gerrit Jan MuldeTstraat tot aan het Hooidrift alwaar doordat de politie dreigde met hare revolver de handen van zijn auto stuk te schieten R. stopte. Bij Ingesteld onderzoek bleek de politie dat de remmen van R.'s motor rijtuig niet behoorlijk in orde waren. Voor den Kantonrechter werd deze zaak Dinsdag j.l. behandeld en R. werd veroordeeld omdat hij ten eerste niet heeft stilgehouden op het bevel van de politie, tot een geldboete van 55 of 5 dagen hechtenis, 2e daar zijn motor rijtuig niet voorzien was van deugdelijke rem men tot een geldboete van 29 oï 4 dagen hechtemls, 3e omdat hij heeft gereden met een snelheid van meer dan 30 K.M. per uur tot 25 of 5 dagen hechtenis en 4e omdat hij door zijn snel rijden de veiligheid van het verkeer ln ge vaar heeft gebracht, tot een geldboete van 1Q0 of 25 dagen hechtenis, met Intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. Nog werden veroordeeld: W. N. landbouwer, wonende te Oostvoorne, omdat hij In den naeht van 18 op 19 September j.l. terwijl hij verkeerde onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank met zijn auto rijdende op den Stationssingel plotse ling naar links zijn stuur heeft omgewend, zoodat hij het trottoir opreed, met het gevolg, dat de op het trottoir luopende voetgangers vlug op zijde moesten springen om nde- te wor den aangereden, tot een geldboete van 400 of 40 dagen hechtenis, met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van zes maanden. T. M. J. van Br. chauffeur alhier, omdat hij in den nacht van 30 September op 1 October 1928 met zijn motorrijtuig rijdende op den 's Gravendijkwal nabij de Mathenesserlaan den doorgang niet heeft vrijgelaten voor één ahn zijn rechterhand komend motorrijtuig met het gevolg, dat dit een botsing veroorzaakte, tot een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. C. G. St., bleeker alhier, omdat hij op 5 Octo ber jJL met zijn rijwiel rijdende op het Hofplein bij het voorhij: rijden van een anderen wielrij der dezen met de op zijn rijwiel bevestigde mand (waardoor die wielrijder; viel en onder een juist passeerende autobus geraakte) tot een geldboete van 30 of 15 dagen hechtenis. A. v. d. W. alhier, omdat hij ln zijn winkel aanwezig heeft gehad een hoeveelheid gedroog- de abrikozen, w.elke bezet waren met worm en kalander, tot een geldboete van 30 of 10 dagen hechtenis. Gisteren heeft terechtgestaan de 39-jarige metaalbewerker J. W. M. die verdacht werd op 3 October een hoeveelheid rood koper te hebben weggenomen uit een in aanbouw zijnd transformatorenhuisje 'aan de Putsehelaan. Verdachte was met een zak waarin zich dit koper bevond op weg naar een opkooper aan den Varkenoordsche weg, toen hij een agent van politie tegen kwam. Hiervan schrok hij zoo, dat hij de openstaande deur van een pand binnen vluehte daar zijn zak weg wierp en over de daken ontvluchtte. Hij was later aan gehouden. Verdachte die ln lossen gemeente dienst was en werkzaam aan het werk in het transformatorenhuis, zeide door anderen tot den diefstal te zijn over gehaald. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Groeneboom wees in zijn pleidooi op de moei lijkheid om in deze zaak waarin meer men- schen zijn betrokken, het aandeel van verdach te vast te stellen. Ook verzoekt hij de recht bank er rekening mee te houden dat verdachte kort geleden is gestraft met 4 maanden ge vangenisstraf wegens meineed en met ds om standigheid, dat verdachte reeds geruimen tijd in preventieve hechtenis doorbrengt. Vervolgens moest terechtstaan de 29-jarige opkooper C. O. die het koper had gekocht, ter wijl hij geweten had dat het van diefstal af komstig was. In strijd met zijn in de instructie afgelegde verklaring, ontkende hij thans ge weten te hebben, dat het koper gestolen was. Deze opkooper had het koper tezamen met ander oud koper verkocht aan A. v. Aken. De ze getuige, die de partij had gekocht voor de firma Vies in wier dienst hij is, had van den president de opmerking in ontvangst te nemen, dat hij toch ook wel' had kunnen begrijpen, dat het koper gestolen was. Herhaaldelijk wordt in deze soort zaken den naam van Vies genoemd. De werkmeester van het G.E.B., J. Heggaar verklaarde, dat het gestolen koper afval is, en toen hij eenigszins weifelachtig antwoordde op de vraag of verdachte had kunnen begrijpen dat het van diefstal afkomstig was, bracht de president hem onder het oog, dat hij hier voor de gemeente optrad. Aangezien een der getuigen niet verschenen was, verzocht het O. M. aanhou ding van deze zaak en last tot gegvangen- neming van verdachte O. uit vrees voor her haling. Na raadkamer besliste de rechtbank dat de niet verschenen getuige zal worden gehaald, en verdachte gedurende dien. tijd onder toezicht der veldwachters zal blijven. DE HELPER Ten slotte stond terecht de 63-jarige wackts- man L. J., die aan den verdachte in de eerste zaak de gelegenheid zou hebben verschaft den diefstal te plegen en hem daarbij zelfs door hem bij te lichten met een eleetrisehea zaklan taarn behulpzaam te zijn. Verdachte bekende. Volgens do verdachte uit de eerste zaak zou hij ook het plan geopperd hebben. -Toen verdachte eens een stuk rood koper vroeg, om er een naamplaatje van te ma ken, had hij gezegd dat er met hem wel wat uit te halen was. Verdachte ontkende dit. .Twee maal heeft hij M. toegelaten en daarvoor telkens 1.- gekregen. Het O. M. op den ernst van het feit wijzende eischte, in verhand met den hoogen leeftijd, van verdachte 6 maanden gevangenisstraf. Mr. O. v. Weenen pleitte clementie. Uitspraken 20 December. DE VERORDENING OP DE WINKEL SLUITING. Uitspraak in hooger beroep. De rechtbank heeft gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan in de beide gevallen van over treding der verordening op de winkelsluiting uitgelokt door C. Jamin, betreffende de vragen of een winkel waarin ook andere artikelen dan banket, chocolade- en suikerwerken worden ver kocht, na 8 uur geopend mag zijn. Indien dan alleen banket, chocolade- en suikerwerken wor den verkocht en of jam, limonade en pudding poeder niet vallen onder de begrippen suiker werken en banket.. Voor de beantwoording der eerste vraag was een vervolging uitgelokt tegen de 19-jarige P. A. M. P., gewezen filiaalhoudster hij de firma Jamin, die tn den door haar beheerden winkel aan do Hoogstraat 165a, in welken winkel be halve koek, banket, chocolade en suikerwerken ook limonade jam en pudding-poeder plegen te worden verkocht, des avonds na 8 uur, choco lade had verkocht. De kantonrechter had haar deswege- veroor deeld tot 1- boete subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank heeft het vonnis wegens vorm gebrek vernietigd en opnieuw rechtdoend ver dachte veroordeeld tot 1- subs. 1 dag hechte nis. Met betrekking tot de tweede vraag was de 24-jarige J. W. H. filiaalhoudster der firma Jamin vervolgd, omdat zij in den door haar be heerden winkel na 's avonds 8 uur had ver kocht een flesch limonade,, een pot jam en een pakje puddingpoeder. Zij was door den kanton rechter voor deze overtredingen gestraft met drie maal een geldboete van 0.50 subs drie maal 1 dag hechtenis. De rechtbank heeft dit vonnis wegens vormgebrek vernietigd en op nieuw rechtdoende verdachte tot dezelfde straf veroordeeld. AANRIJDING IN DE TUNNEL Op 17 Mei des avonds omstreeks 9 uur heeft in den tunnel een ongeluk plaats gehad waarbij de wielrijdster, mevr. J. B. v. DorpBakker zoodanig, is gevallen, dat zij een hersenschud ding bekwam, en zij vier weken In het zieken huis moest worden verpleegd. Als verdacht aan deze aanrijding schuld te hehiben moest gisteren terechtstaan de 29-larige caféhouder H. J. M. Deae zou, als .bestuurder van een motorfiets, in den tunnel getracht hebben twee voor hem uitrijdende auto's te pasaeeren, en daartoe plot seling naar links hebben uitgehaald, juist toen van. tegenovergestelde zijde de wielrijdster aan kwam. Een botsing volgde met het bovenver melde resultaat. Volgens verdachte had het ongeluk zich an ders toegedragen en zou het alleen te wijten zijn geweest aan mevr. van Dorp zelf, die, zenuwachtig geworden door een haar achterop- itjdendea auto, plotseling het stuur zou hebhen losgelaten, en recht op verdachte'® motorrijwiel, dat toen reeds stilstond, zijn gereden. Dadelijk na het ongeval had verdachte zich zeer behoorlijk gedragen. Hij had herhaaldelijk naar den toestand van het slachtoffer geïnfor meerd en haar ook eens een mand fruit gezon den. De sympathieke houding had verdachte echter laten varen toen de echtgenoot hem had aangesproken voor betaling van de schade. Aanvankelijk had hij, hoewel alle schuld ont kennende, zich. 'bereid verklaard, de ziekenhuis kosten, henevens de reparatiekosten aan de fiets te zullen betalen, maar toen hij hooide, dat er een bedrag van ongeveer ƒ800 mee gemoeid was, had hij te kennen gegeven, dat de heeren van het gerecht liet dan maar moesten uitzoe ken. Do heer van Dorp kan thans zijn civiele vor dering niet tegelijk met de strafprocedure laten behandelen, omdat het bedrag dier vordering nader bepaald op 504 daarvoor te hoog was. Uit het getulgengehoor kwam vast te staan, dat verdachte roekeloos en onoordeelkundig had gereden, zoo zelfs, da.t een der getuigen, vóórdat het ongeluk plaats had, nog dacht; ,,die maakt ongelukken". Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, in aanmerking nemende de onsympa thieke houding door verdachte aangenomen, eisch'.e 2 maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. W. van Ittersum, wees op de mentaliteit van het publiek, om altijd motorrijders de schuld van een ongeluk te geven. Hij verzocht dan ook de getuigen-ver- klaringen onder eenige reserve te bezien- en vroeg tenslotte oplegging van een geldboete. EEN „GEVONDEN" HORLOGE De 27-jarige chauffeur J. W. S., gedetineerd uit anderen hoofde, was op een avond in Juni met nog een vriend en. twee meisjes uit geweest. Zij hadden in zijn auto gereden. Toen het ge zelschap was uitgestapt had S. een damesarm- bandhorloge met nog een foto en een prentbrief kaart in zijn wagon gevonden. In plaats v-au het gevondene weder ter hand te stellen van de eigenaresse, had hij het behouden, en later had hij bat horloge verkocht aan een vriend van hem, die er zoo om zeurde voor zijn doch tertje. Twee gulden had hij er voor gekregen. De chauffeurs zijn onder elkaar ook niet alle maal vrienden. Dat bleek toen de chauffeur J. W. Overkleeft bij zijn vader thuis een horloge zag, dat deze vertelde van S. te hebben gekocht, Overkleeft herinnerde zich plotseling, dat S, hem verteld had een armbandhorloge te hebben gehaald van den arm van het meisje, waarmee hij was uit geweest. Overkleeft stapte naar de politie en, het gevolg was dat S. zich voor de recht h nk te verantwoorden had wegens ver duistering. S. g.af toe het. horloge te hebhen gevonden en niet terug gegeven'. Hij wis£. het adres van het meisje niet, want wel had hij haar 's avonds thuis gebracht, maar op den hoek van een straat was ze uitgestapt. Het meisje verklaarde dien avond het horloge in haar caschje te hebhen gehad. Het ls: heel goed mogelijk, dat zij het, daaruit verloren, heeft. Het handt.asc.hj e had zij tenminste niet in de handen van S. gezien. Nadat ook de chauffeur Overkleeft was ge hoord, eischte het O. M.. heit verleden van ver dachte in aanmerking nemende, 6 maanden ge- gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. van Ittersum, v/ees op den haat di- hij de familie Overkleeft. tegen ver dachte bestaat. Hij ls door dezen reeds van ver schillende misdrijven beticht, waarvan geble ken ls, dat hij totaal onschuldig is. Pleiter riep de clementie der rechtbank in. Ook verdachte zelf zag in alles slechts een wraakneming van Overkleeft. Heele stapels val- sehe beschuldigingen heeft deze tegen hem aan gebracht. DE HELING VAN ROOD KOPER Vervolgens werd voortgezet de behandeling van de zaak tegen C. O., 29 jaar, koopman, ver dacht van heling van rood koper, dat ontvreemd, was uit een transforinatorïiuisje aan de Put schelaan ten nadeele van de gemeente, welke zaak was aangehouden omdat een der getuigen decharge niet was verschenen. Het bleek echter, dat tegen dezen getuige J. H. M. voor hetzelfde feit een vervolging was ingesteld, zoodat het O. M. zich nu verzette tegen het booren van dezen getuige, een ziens wijze, waarmede de rechtbank zich vereenigde. Het O. M. eischte daarop terzake van heling 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. Hellebroer, pleitte cle mentie. Verdachte zelf, die mededeelde het ge vaarlijke beroep van opkooper te hebben neer gelegd, vroeg e-n voorwaardelijke straf. EEN GEVAARLIJK MENSCH De 24-jarige opkoopster Th. A. M. H. was ir appel gekomen van een vonnis van den kanton rechter, waarbij zij was veroordeeld tot 7Ï boete subs. 25 dagen hechtenis, omdat zij in strijd met de bepalingen der wet goederen hac gekocht van een persoon beneden 18 jaar IJ dit geval had verdachte gekocht van een- 12 jarig meisje voor 20 cent een partijtje lorrei benevens oen paan- zomer-japónnen, die hei kind van haar moeder had weggenomen. Hei was trouwens niet den eersten keer dat zij val het kind kocht. Herhaaldelijk kwam het kini wat brengen in de uitdragerij van verdachte en telkens had verdachte voor enkele centei kleedingstulrken gekocht. De president vond hel dan ook vrij brutaal van verdachte, dat zij ii hooger beroep was gekomen, in plaats van bil te zijn er zoo goedkoop af te komen. Want zl had wel terzake van heling vervolgd kunne: worden. Het O. M. waargenomen door mr. J. S. Lohe wees er in zijn requisitoir op, dat verdacht door haar handelwijze de misdadigheid van d' jeugd in de hand werkt. Het eischte tenslott bevestiging van het vonnis. Uitspraken 20 dezer. I NEDERL. HANDELSHOOGESCKGOL. ROTTERDAM, 13 December. Geslaagd voo bet doctoraal examen handelswetenschap <1 heeren: H. K. de Langen,, L. F. Jansen, R. 1 Jellema, Mas Aboetarl, Tjoa Tjong. Rhifc, L. Surber. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met Stct. no. 244 zijn verzonden afdvukkei van de akten betreffende de volgende Naan looze vennootschappen No- 2818. N.V. Commissiehandel Cerealei No. 2819. N.V, Drijfriememfabriek T. B Haagen. No. 2832. N.V. Neerlandia's Goed< renhandet, alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14