FEUILLETON li I werksli k prima fc!Mi! 1 MIJ IS DE WRAKE! VRIJDAG 14 DECEMBER 1€28 EERSTE BLAD PAGINA 2 1 j WEERBERICHT UIT ROTTERDAM Bel dan op 68685 Moutwijn p. 8 iter f. 3 50 BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 68885 MOTORTANKSCHIP „ALEXANDRE ANDRé" £<mn h&sét JmhcAIs&t «sdff te- 1 Vei v teEjk >t te latir i«mt. De wordt: Zwakke tot matigen Noor- Noord-Oost©! ijken wind, half bewolkt kken, waarschijnlijk sneeuw, lichte tot rrït des nachts, overdag om het vries- arometer verandert weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.16 tot 's morgens 7.37. PRIESTERARBEID IN DAVOS Pater „Holland" in de zielzorg Be „Nederlander", het Christdijk-Historiscli orgaan, publiceert enksle artikelen over de Nedcclandscütó Kctonie in het herstellingsoord Ba vos. met name over haar geestelijke ver zorging. Over de Katholieke zielzorg schrijft het blad het volgende: „Thans mogen hier nog enkele mededeelingen volgen over de geestelijke verzorging der Ne derlanders In Da vos, zooais die van Roomsch- Kathoiieke zijde piaats heeft. Van ds. Jellema hadden wij vernomen, dat er zich in een der pensions een pastoor be vond, die regelmatig de R. K. patiënten in de verschil'ende sanatoria en hotels bezocht. Dit is pater Groenendaal, een Hollander van ge boorte. maar reeds vele jaren subprior ran het Cisterelenserklooster te Bornhem in België. Pater Groenendaal i3 reeds enkele jaren in Daros. Hij moest er heen wegens gezondheids redenen en kuurt ook thans nog regelmatig. Echter is hij In staat om naast zijn kuur ook eijn aandacht te wijden aan zijn geloofsgenoo. ten Wij maakten met Pater Groenendaal In het Neder'anctsdh sanatorium kennis en hij vroeg «ns den volgenden ochtend bij hem te komen. Gaarne namen wij de uitnood!ging aan en den volgenden ochtend kwamen wij, na een vrij vermoeiende klimpartij, bij het pension van den pater, midden In Davos-Piatz aan. Merkwaardigerwijze bleek ons, dat de naam vau den pater, in zijn pension geheel onbe kend was. Toen wij echter enkele nadere aan duidingen gaven, klaarde het gezicht van het ons te woord staande kamermeisje op en riep zij uit: „Ah. Sle meinen den Pater Holland!" Zoo had ln de internationale bedrijvigheid van Davos, den persoonsnaam gemakshalve ver wisseld door dien der nationaliteit. Na een doolhof van gangen en trappen te rijn doorgegaan, stonden wij eindelijk in de kamer van pater Holland, die ons op allerhartelijkste wijze ontving. In zijn „sappig" Vüaamsch dialect begom hij ons dadelijk te vertellen over Davos en over zijn Indrukken. „Ja", zoo ving de geestelijke aan „het is hier niet gemakkelijk. Ik ben zelf patiënt en moet nog ongeveer een jaar hiér blijven. Want Ik ben thans ln zooverre hersteld, dat ik hier let3 doen kan voor de geestelijke belangen mij ner geloofsgenooten. Natuurlijk ben Ik hier niet aangesteld, zooals dit met ds. Jelleima, het geval is. Daarom ben ik ook niet bezoldigd. Voor al mijn werk krijg ik niets. Zelfs ls het in Nederland slechts aan enkele personen bekend, dat ik hier de geeste lijke verzorging der Katholieken georganiseerd heb- Want als ik weg ben hoe zal het dan verder gaan? Onlangs heb ik naar den bisschop van Utrecht geschreven in verband hiermee, maar deze hrief heeft niet het gewemachte ge volg gehad." Er gleed even een sombere trek over het goedmoedtige gelaat van den monnik. Even maar! Want dadelijk vervolgde hij meer opge wekt: „Toch ben Ik blij, dat ik het werk aange vat heb, iedere week ben ik in heit Nederlandsrh sanatorium, 's "Woensdagsmiddags! Er Is dan gelegenheid voor de patiënten om hun plichten te vervuilen. Er zijn in Davos zeer vele Grieken en daar om hebben de Grlelkscih-Katholieken hier ook «en kerk met een eigen Pope. Natuurlijk Sta lk met hem op zeer vri endschappelijken voet. In Davos zijn drie Katholieke sanatoria, waaronder één Mndersanatorium. Dan zijn er nog 4 uitsluitend Katholieke pensions. U be grijpt dus wel, dat ik niet naaT arbeid behoef te zoeken." Zoo praatte pater Groenendaal door. Hij ver telde ons van zijn vriendschap met vele Hol landers. „lik ben er op gesteld met iedereen op goeden voet te staan. Daarom weiger lk nooit om bij niet-Katholieken een bezoek te brengen. Maar nu moet u niet denken, dat ik in dat geval propaganda maak voot het Katholicisme. Iedereen, die naar mij toe komt met zijn gees telijke zorgen, tracht lk naar mijn beste weten en kunnen te helpen. Toen er neg geen predikant was, heb ik eens twee Protestanten, die zwaar ziek waren en hun einde voelden naderen, op den dood voorbereid. Natuurlijk heb ik dit gedaan op een andere wijze, dan ik bij de Katholieken zulks zou doen. Zoo voel ik mij temidden van het Davosleven met zijn eigenaardige -gevaren, eerst recht als priester, die rond gaat en wel moet doen de ge- heele menschheid. En als gij in Holland zijt ©n ge schrijft over Dia/vos, zet er dam vooral in, dat er hier een Katholiek priester te, die «r niet op uit is proselieten der Roomsche kerk te maken, maar die uit de hooge roeping van zijn ambt gedrongen werd, om de geestelijke nooden van zijn mede-patiënten te helpen verlichten." Zoo verlieten wij dezen sympathiekem mon nik, die het al doet om niet. Geen mensch, géén orde heeft hem tot dit zware werk ge roepen .Slechts zijn priesterschap noopt hem er toe. En de algemeene populariteit, waarin pator Holland zich te Davos mag verheu gen, is wel het beste bewijs, dat zulks gewaar deerd wordt." ARTSEXAMEN Aan de universiteit te Leiden, ls heden ge slaagd, voor het artsexamen de heer C. A. Kleipool alhier. DE WINKELWEEK De sorteering van de bonnen Maandagavond zullen de besturen van de drie middenstando-rgiamisaties te dezer stede een aan vang maken met de sorteering van de bonnen, tijdens de winkelweek door de koopsters en koopers ingeleverd. Als men weet, dat het aantal van die bonnen naar zeer globale schatting rond de 150.000 moet bedragen, en dat ze moeten worden ge sorteerd 'naar bedrag, winkelier en kooper, dan kan men er zich een klein denkbeeld van vor men, welk een geweldige arbeid den besturen van de middenstandsorganisaties nog wacht, alvorens de uitslag van den verkoopwedstrijd zal zijn vast te stellen. HERMES-D.V.S. Naar wij vernemen zal Jousma aanstaanden Zondag in doel staan bij den wedstrijd tegen H. F. C. Verder hlijlft het elftal ongewijzigd. OPENBARE VERKOOPING Bij de lieden ten overstaan van notaris P. R. Ellekom in het gebouw van den R. K. Volksbond gehouden verkooping werden per-ceel I, woon. huis met afzonderlijke beneden- en bovenwo ning, erf en open grond, Laan ons Genoegen 9a en b, inzet f 2000en perceel II, idem 11a en b, inzet f 2100, gezamenlijk verkocht voor f 4110; Perceel III, pand met pakhuis, loods, erf en open grond, Overschieschedwarsstraat 4, inzet f 2900, verkocht voor f 3175 Perceel IV, winkelpand met afzonderlijke ho ve woning, erf en open grond, Singel 201, open gehouden Perceel V, woonhuis met erf en open grond. Villastraat 1-8, inzet t 2350, daarop verdocht; Perceel VI, Idem, Oosterstraat 78, inzet f 2550 en Perceel VII idem, Oosterstraat 88, inzet f '2550 beide opgehouden. Bij de ten aanzien van notaris A. Reyers, Rotterdam, in het gebouw van den R. K. Volks bond gehouden verkooping werden Perceel I, woonhuis met vrije bovenwoning, Korte Haven 9, inzet f 3750, verkocht voor f 4050; Perceel II, winkelhuis, Broersveld 10, inzet f 3700 daarop verkocht Perceel III, woonhuis, Rotterdamscliedijk 3, inzet f 1700, verkocht voor f 1850; Perceel IV, pand en erf waarin waterstokerij en 2 heneden- en bovenwoningen, Boterstraat 20, 22 en 24, inzet f 3550, samen met Perceel V, pakhuis, gelegen achter perceel IV Inzet f S00, verkocht voor f 5200; Perceel VI, winkelhuis met vrije bovenwo ning, Vellevestsingel 9,, inzet f 2700, verkocht voor f 3000; Perceel VIII, woning, Lonronstraat 15a, inzet f 90, verkocht voor f 120. KALENDERS De levensverzekeringmaatschappij „Noord- Brabant", gevestigd te Waalwijk, zond ons een maandkalender, ontworpen door Th. van Delft. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1213 December GEBOREN: Pi-eter, zoon van W. P. van Rijswijk en M. M. Bijl, Groeuew-eegje Harm, zoon van TI. Pool en J. Baas, Vondel- laan. ONDERTROUWD; J. J. Schafthuizen 24 j. en A. van der Ent 21 j. c. Tettelaar 23 J. en G. Zagwijn 20 j. GEHUWD: G. Krielder 26 j. en W. H. Bernard 25 j. E. Van Pelt 22 j. en M. Rood bol 21 j. OVERLEDEN: M. H. de Blois 4 j„ dr. Nolotstraat M. Huisman 71 j„ echtgenoote van C. van der Burg, dr. Noletstraat. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 12 Dec. Aangekomen; s.s Stol wijk, van Amsterdam om te dokken in de Wil tonhaven; s.s.Bodwild, van Rotterdam, om te dokken in de Wilhelm-imahaven. SCHIEDAM, 13 Dec. Aangekomen: Deensch s.s. Jutlandia, met stukgoederen van Kopen hagen in de Wllhelminahaven. SCHIEDAM, 12 Dec. Vertrokken: s.s. Sierra, naar Kaapstads.s. Sangstad, naar Orleans. SCHIEDAM, 13 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Agility, kajt. G. Wing field, met olie van Har burg voor N.V. Schieveem aan de Wllhelmina haven. SCHIEDAM, 13 Decern,bei- Aangekomen: s.s. Sommelsdijk, van Rotterdam om te dokken in de Wil timhaven; s.s. Perseus, van New-Castle om te dokken in de Wllhelminahaven; s.s. Jo hanna, van Terneuzen om kolen te bunkeren aan de Maaskade, aan den eersten steiger. SCHIEDAM, 13 Dec. Vertrokken: s.s. Stol wijk, naar Rotterdam; s.s. Agility, ledig naar Bremen; motorschoener Nijss-iena) kapt. L. Pot, met ledige flesschen maar Londen. Moeders, zorgt dat de maaltijden vau lederen dag de noodige voedingsstoffen be vatten. Zooals gij weet, zijn de bestand-deelen onzer voeding: water, eiwitten, koolhydraten, (meel en suiker), vetten, zouten en stoffen die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak geleverd door melk, vleesch. visch en eieren, de koolhydraten door meel, brood en aardappelen, de vetten door boter en vet, de zouten en vitaminen door groen ten en fruit. Zorgt dus dat elk bestanddeel op het dagelijksch menu in behoorlijke hoe veelheid vertegenwoordigd is. GEZONDHEIDSRAAD BUURTVEREENIGING NASSAUSTRAAT Een welgeslaagd SNicolaasfeest Woensdag gat de buurtvereent-ging „Nassau- straat" voor de kinderen der leden een St. Nicolaasfeest in het 'gebouw „Brox" aan de Persoonstraat. Nadat de voorzitter, de heer Witjes, een woord van welkom had gesproken werd aangevangen met bet programma. De bekende goochelaar „Oome Cor" heeft de kinderen aangenaam bezig gehouden met de poppenkast, buikspreken en goochelen. St. Nicolaas met zijn knecht mochten zich in groote belangstelling verheugen. In de ver schillende pauzes werden die kinderen ont haald op chocolademelk, speculaas en melk. Verder kreeg ieder kind nog een apart ge schenk. Met een kort woord sloot de voorzitter dit weigeslaagd kinderfeest. DE OFFICIëELE PROEFTOCHT Gisteren heeft de officieels proeftocht plaats gehad van het motortankschip „Alexandre An- drê" gebouwd door Burgerhout's Machinefabriek Scheepswerf alhier voor rekening van de Sociêtë AUonyme d'Armement, d'Induatr-ie et de Commerce te Antwerpen. Het schip is speciaal gebouwd voor het trans port van smeerolie in bulk. Be hoofdafmetingen zijnlêngte over alles 119.75 M., breedte 10.50 M., holte 8,90 M. BU een diepgang van ongeveer 7.15 M. zal het een deadweight capaciteit van 7000 ton hebben. Voor het transport van de lading zijn aan boord 10 tanks, welke door een pomp kamer, welke midscheeps gelegen is, in 2 groepen ver deeld zijn. Bovendien zijn op het tussobendek, zoowel aan B.K. ais aan S.B. nog 4 z.g. zomertanks aan wezig. Be hoofdtanks worden door een doorloopend langsmiddenschot in tweeën verdeeld. Aile ladingtanks zijn voorzien van verwar mingsspiralen. Be laadruimte ls verdeeld in tien groote tanks, welke aan de achterzijde begrensd worden door een cofferdam, waarachter gele gen zijn de bunkers voor stookolie voor de aan boord zijnde 'hulpketels en de dieselolie-tank. Aan den voorkant worden de ladingtanks eveneens door een cofferdam begrensd en hier voor bevindt zich nog een laadruim, waar onder een dieptank is ingebouwd. De diep tank kan zoowel voor ballaettank dienst doen, als voor brandstoftank. Voor- en achterpielc zijn eveneens ais ballast- tanks ingericht, terwijl de dubbele bodemtank in de machinekamer gelegenheid geeft, om voe dingwater mede te nemen. Het schip is gebouwd onder toezicht van Bureau Veritas en verder onder speciaal toezicht van den heer James Rainnie, Superintendent van de Maatschappij en is geconstrueerd volgens het gecombineerde spant systeem (Millar system) De totale capaciteit der pompen is zoodanig, dat 300 ton per uur overboord gepompt kan worden. Het hoofd-voortstuwwerktuig is een Burger- hout-Nobel-Diesel motor van 2000 E. P.K., welke in 4 cylinders van 67:5 m.m. boring en 1200 m.m. slag bij rond 1006 omwentelingen per minuut warden ontwikkeld. Hij is voorzien van een aan de voorzijde van de machine direct gekoppelden luchteompressor, terwijl aan B.B. zijde de spoel- luchtpompen en de noodige koeUvaterpornpen eveneens direct door de machine Worden aan gedreven. Voor het Diesel-electriseh bedrijf zjln aanwezig 24 cylinder hulpdi-eselmotoren van 140 P.K. elk. De stuurmachine is van 'het electrisch-hydrau- lische type, terwijl ook een koelinstallatie van ruime capaciteit aanwezig is voor het conservee- ren der levensmiddelen. Liet het weder zich, toen we gisterenmorgen tegen half elf van Rotterdam vertrokken, niet bijzonder gunstig aanzien, gedurende bet ver dere gedeelte van de reis is het allengs beter geworden en toen we tegen 12 uur te Hoek van Holland de pieren achter ons lieten, schoen er Zelfs een vriendelijk zonnetje, dat aan het tochtje direct een vrooiilk karakter gaf. We koersten toen regelrecht op Maasvuurschip aan, dat we na ongeveer drie kwartier al deinende bereik ten. In de nabijheid van dézen trouwen kust wachter werd de terugtocht aanvaard en te ca. 2 uur liet de „Alexandre André" te Hoek v. Holland schuin tegenover den steiger van de Holland-Amerika Lijn het anker Vallen. De gas ten moesten hier n.i. van boord, daar het schip direct zijn reis moest aanvangen naar Batoum. Hiertoe lnvam een directie motorboot langszij, die het gezelschap bU de Berghaven aldaar aan wal bracht. Met den trein werd daarna de terug reis naar Rotterdam vervolgd, 's Avonds waren de genoodigden de gasten van de Sociëté Ano- nyme d'Armement d'Industrie et de Commerce, Wélke een maaltijd aanbood in het Park Hotel. Tijdens de» mdaltijd, welke een zeer gea nimeerd verloop had, hield de heer F. Good een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Eenige -maanden geleden heeft de N.V. Bur gerhout's Machinefabriek en Scheepswerf ons ter tafel genoodigd bij het van stapel loepen van het motorschip „Alexandre André" door haar gebouwd voor rekening der S. A. 'I. C. Als gedelegeerd lid van den Raad van Beheer dezer vennootschap, doet het mij bijzonder ge noegen heden, ter gelegenheid van de proef vaart van voornoemd motorschip, te hebben kunnen uitnoodigen belangheDbeilden uit de Ne derlandsche Industrleele-, Scheepvaart- en Han delswereld, alsmede vertegenwoordigers der pers om met enkele Belgische vrienden deel te ne men aan dezen maaltijd, waaraan, tot mijn groote spijt, de heer Edouard Lauwers, Consul-Generaal van België, alhier, wegens ongesteldheid verhin derd is, deel te nemen. Na alle aanwezigen har telijk welkom te hebban geheeten vervolgde spreker Het zal U bekend zijn, dat wij bij de eerste uit vaart voor de technische proefvaart van het bétrokken schip, met bijzonder ongunstig we der te kampen hebben gehad, en ik vermoed, om niet te zeggen, dat ik zeker weet, dat zij die zich aan boord bevonden, enkele hachelijke ©ogen blikken hebben- doorgemaakt. U za'l evenwel met mij moeten toegeven, dat de proefvaart van heden een uitstekend verloop heeft gehad, en ik weet, dat ik U w aller tolk ben door aan do „Alexandre André" een lang Ue- wensehen. Het schip moot de -wilde wereld in om aan d-en eenen kant de Belgische vlag hoog te hou den, aan den anderen kant een bewijs te meer te leveren van de bouwkunst der Nederlandsche Industrie. De N.V. Burgerhout's -Machinefabriek en Scheepswerf heeft momenteel voor onze ven nootschap nog een tweede tank boot op stapel, belangrijk grooter dan de „Alexandre André", en welke zal voortbewogen worden door middel van 2 motoren van hetzelfde type, zooals er zich één in laatst genoemd schip bevindt. Wij hebben er in het bijzonder aan gehouden deze belangrijke bestelling in Nederland onder te brengen in de eerste plaats op verzoek van onze vrienden, de heeren Nobel, die met de Bur gerhout's Machinefabriek en Scheepswerf een contract hebben loopen voor het vervaardigen van motoren volgens hun patent, maar vooral ook, omdat wij hebben wilien rekening hóuden met het feit, dat Uw land een van de beste en oudste afnemers van de -producten welke, aange bracht met onze tankbooten, door onze zuster maatschappijen worden verhandeld. Het is trouwens niet de eerste maal dat een der Nederlandsche werven voor onze rekening een tankschip aflevertin 1922 is het motorschip „Emanuel Nobel" door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterlam ge bouwd en verder zün de meeste onzer tanklich- ters en motoren besteld bij Nederlandse he Wer ven en Industrieën. Ik heb alleen even Uw aandacht «tillen vragen Voor genoemde feiten, omdat ik onder degenen behoor, die de meening zijn toegedaan dat, hoe minder bezwaren aan de internationale handels bewegingen tusschen de landen in den weg wor den gelegd, hoe meer zij zich economisch kun nen ontwikkelen.; vandaa-g is U onze leverancier, morgen Iaat ons hopen onze kooper, en zoo om gekeerd. En wat nu in :t bjjzondeT onze relaties aan belangt, doet het mij werkelijk genoegen eens in de gelegenheid te zijn om te verklaren dat wij bij al de transacties wélke wij in Nederlafhd heb ben afgestoten, zoo-wel als kooper of verkoo- irsname ervaring hebben op- <-1. e t, dat deze Wederztjdsche aangename verstandhou ding in de toekomst moge worden bestendigd. Tot slot ben ik zoo vrij. Mijne Heeren, U voor te stellen Uw glas met mjj te willen ledigen op het succes van het motorschip „Alexandre An dré" alsmede op het -geluk en den voorspoed van den kapitein en zijn oemanning. Door den lieer H. A. Burgerhout werd hierop in een geestige speech ondermeer hét volgende geantwoord Vele jaren geleden, had ik aangenomen voor Duitsche réksning een klein sleepbootje te bou- we en toen ik dat aan mijn groot-vader ver telde, zei hij mij: „Het is heel gemakkelijk een order aan te nemen, maar veel moeilijker valt het een schip naar bchooren af te leveren". En daarin had hij groot ge-lijk Wat nu de „Alexandre André" betreft, meen ik niet te overdrijven, als ik zeg, dat we daarop met voldoening kunnen neerzien. 'Hét ls oen goed schip, dat blijken heeft gegeven ruimschoots aan alle gestelde eïsohen te voldoen. Dat het tot zoo'n goed geheel is ge worden, danken wij jn groote mate aan de zeer gewaardeerde hulp van den technisch en staf van de Soc. An. d'Armement d'Indtrstrie et de Commerce, alsmede aan de goede adviezen van Bureau Veritas en het werk van onzen eigen technlschen staf. Verder dankte spreker allen, die tot het voltooien van de opdracht hadden medegewerkt en wenschte hij de reederij geluk met haar nieuwe schip. Nadat het gezelschap nog eenigen tijd in aan genaam gekout bitéén was gebleven, z'ijn aTlen met de aangenaamste herinneringen aan dezen dag hens weegs gegaan. PE1KÏEAMMA R. K. PADVINDERS 1 i Troep I Zaterdag. Vossen half 3 clubhuis voor cor- veed'ienst. De overigen half 5 Oostplein tot 8 uur avondoefening Oude Plantage. Zondag half 11 Plan C. Troepsoefening Brien.enoord. 5 uur ontbinden. Dinsdag: leidensraad. Woensdag: alg. clubavond. Welpen hebben 's Zaterdags nooit oefening dus: Zater dag geen oefening. Zondag 11 uur Gostpl-ein; oefening Oude Plantage. Donderdag.: reg. horde-avond. Vrij naar het Engelsch van R. H. GARDAGH. 491 Zeg nu, Bernal Diaz, riep ik uit, met een heeschea lach, heb ik gelogen, toen ik oyer dezen kameraad van u «prak? Ik spreng over Otomle heen, en verliet de zaal, gevolgd door Bernal Diaz en de anderen. Buiten gekomen, sloeg ik links af, ln de rich ting van het kamp.' Ik was nog geen honderd pas verder, toen lk in het maanlicht een kleinen troep ruiters op ons zag afkomen. Het was de Garcia met zijn gevolg, en zij sloegen den weg ln naar het ravijn. Het was niet te laat, Halt! riep Bernal Dioz. Wie bevoelt mij halt? zei de stem van de Garcia. Ik, je kapitein, brulde Diaz. Halt, jij duivel, JU moordenaar, of je wordt aeergehouwen. Ik zag hem ontstellen en verbieeken. Dat zijn vreemde manleren, senor, zeide Mj. Mag ik vragen Op dat oogenblik viel da blik van de Garcia voor de -eerste maal op mij, want ik had mij losgerukt Uit den greep van Diaz, die mij bij den arm hield, ea kwam op hem af. Ik zeide niets, maar hij zag aan mijn gezicht, dat lk alles wist, en hU begreep, wat hem te wachten stond. Hij beek langs mij heen, maar de nauwe weg was versperd door de mannen van Diaz. Ik kwam dichter bij, maar hij wachtte mij niet af. Ééns legde hij zijn hand op het gevest van zijn zwaard, dan deed hijl zijn paard wenden, en vluchtte de straat van Saca op. De Garcia vluchtte, en ik volgde hem. Aan vankelijk won hij op mij, maar weldra werd de wög ruw, en kon hij niet in galop rijden. Wij waren nu buiten de stad, en gingen langs oen rmal pad, dat de indianen gebruikten om sneeuw van den Xaca te halen, als het zeer warm weer was. Aan beide zijden verheffen zich steile rotsen, zoodat men niet rechts en niét links kan. Nu volgde ik wat langzamer, want ik wist, dat ik den ander moest inhalen. Eindelijk bereikte hij do sneeuwlinie. Na eindigde het pad, en voor de eerste maal keek hij om. Ik was een 200 pas achter hem. En vóér hem was de sneeuw, met haar kroon van vuur. Een oogenblik aarzelde hij, en ik hoorde do zware ademhaling van zijjn paard ln de doodsche stilte. Dan gaf hij zijn rijdier de spo ren, en hebrad de sneeuw. Zij kraakte onder de hoeven, want het vroor Mer hard, en een poos lang ging het paard daar beter over hem, dan over het pad, niettegenstaande de steilte. Ook nu was et maar één weg: ml. hoog over een rotsrand, terwijl aan weerszijden steile sneeuw vlakten zich uitstrekten, waarop geen man en geen paard zich konden wagen. Meer dan twee uur volgden wij dien rotsrand, door de stilte van den voor heilig gehouden vulkaan. Nu werd de helling steiler, en het paard was bijna uitge put. Vergeefs dreef de Garcia zijn sporen in de zijden van het dier: het kon niet meer. Hij liet het paard liggen, zag naar mij om, en vluchtte te voet, terwijl hij zich onderweg van zijn wapenrusting ontdeed, om gemakkelijker to loopen. - Thans waren wij gekomen aan den rand. van ijs, dat veroorzaakt wordt doordat de sneeuw onder den Invloed «van het vuur van den krater smelt, en ln de wintermaanden of ln koude nachten bevriest. De Garcia begon den ijsrand te beklimmen, geen gemakkelijke taak, want men moest springen van het eeme uitstekende punt cp het andere, en wee dengeen, die zou komen te vallen, daar hét vleesch van zijn lichaam zou worden gescheurd door de duizen den scherpe punten, waarover hij zou moeten heenrollen in zijn val. Tot nu toe waren wij bij het heldere maan licht voortgegaan, maar nu brak de dageraad aan, ern de vlammen ia de rookzuil verdwenen. Nn kunnen we beter zien, om te klimmen, vriend! riep ik de Garcia toe; en mijn stem klonk vreemd, temidden di®r Ulsrotsen, waar nooit tevoren de stem van een mensch gehoord was. Terwijl ik sprak begon de berg te rommelen, en spuwde een menigte grauwe asch uit, die voor een oogenblik de Garcia aan mijn oog onttrok. Ik hoorde hem schreeuwen van schrik, en meende dat hij gevallen was- Maar weldra zag ik hem veilig en wel staan op den lava- rand, die den krater omgeeft. Ik dacht, dat hij hier nu zeker'wel stelling tegen mij zou nemen, wat vooir hem toch zeer gemakkelijk zou geweest zijn, nu ik van het ijs opsteeg naar de lava. Hij scheen daarover te denken, want hij wendde zieli om, en staarde mij aan als een duivel. Dan ging hij verder, terwijl ik mij verbaasd afvroeg, waar hij een toevlucht dacht te vinden. Driehonderd pas ver der «teeg de rook en stoom van den krater om hoog, en de lava daarvóór was zoo gloeiend, dat wij op sommige plaatsen er met moeite op kond-en gaan. Over dit bed, dat meegaf onder het loopen, ging de Gai'cia nu wat langzamer, want hij was nu uitgeput, en ik volgde hem op mijn gemak. Een oogenblik later zag ik, dat hij aan den rand van den krater gekomen was, want hU boog voorover, en zag naar bene den; en als hij ooit gedachte had gehad, om daarin af te dalen, dan liet hij ze nu varen, want hij wendde zch huiverend af, en kwam op mij toe, met opgeheven zwaard, en wij trof. feu elkander op 12 passen afstand van den rand van den krater. D. w. z. wij troffen elkander eigenlijk niet, want hij bleef staan, buiten bereik van mijn zwaard. Ik zette mij neer op een lava- blok, want ik had geen haast, en zag hem aan. Zijn met bloed doorloop-en oogen drukten de grootste ontzetting uit, zijn mond stond open, en zijn lippen trilden. Eindelijk, de Garcia! zeide ik. Waarom dood je me niet, en maak je ar een eind aan? vroeg bij heesch. Waarvoor zoo'n haast, neef? Bijna twintig jaar heb ik je gezocht. Zullen we dan zoo spoe dig afscheid nemen, wil je misschien wat pra ten. Vóór we voor goed afscheid nemen, wil je misschien zoo beleefd zijn, mij een vraag te be antwoorden, want ik ben nieuwsgierig, Waarom heb je al die ellende gebracht over mij en de mijnen? Je moet stellig een reden voor dat alles gehad hebben. Ik hield van je moeder, zei hiji, bij tus- schenpoozen sprekend, als onder een innerlij- ken drang. Ik was razend, toen ik vernam, dat zij met je vader gevlucht was, maai- ik kon mij niet wreken. Jaren daarop vernam ik, dat je vader en moeder In Yarmouth woonden. Ik was daar op een handelsreis. Ik wilde je moeder terugzien. Ik had geen gedachte, om haar te dood en. Maar zij maakte mij razend, en ik trok mijn zwaard. Toen zij voor mij wegvluchtte, bleef zij opeens staan. Zij waarschuwde mij, dat één van haar zoons haar eenmaal zou wre ken, en dat ik zou wegvluchten voor hem, als zij nu voor mijl. Mijn heel© leven door heeft die angst mij vervolgd. Daarom wilde ik jou doo- den, zoodat ik je zag om niet zelf gedood te worden. Daarom ook vluchtte ik naar de nieuwe landen, toen ik j-e eens in Sevtlla had meenen te zien. Je trof m'e op den avond vóór mijn vertrek. Later ontmoetten wij elkander op den Oceaan. Ik durfde je niet onmiddellijk dooden en dacht bovendien, dat je in het ruim van het schip van ellende zou omkomen. In Anahuac zagen wij elkaar weer, ik had gelegen heid je te folteren. Weer ontsnapte je mij. Ik ging nu hierheen, dan daarheen, naar Spanje en weer terug naar Mexico. Maar overal bleef die angst mij bij. Eindelijk sloot ik mij aan bij de afdeeling van Bernal Diaz. Eerst toen wij hier waren, ontdekte ik, dat je de aanvoerder was van de Otomie. Ik had gehoord, dat Je allang dood was Waarom hjeb je mijn zoon vermoord, Juaa de Garcia? Was hij niet ëën van je moeders ras, die mij kon vernietigen? En was ik je niet wat verschuldigd voor al dien doodsangst van de laatste jaren? Het zou dwaas zijn, dan vader te dooden, en den zoon te sparen Ik stond op. We zullen er nu een eind aan maken, zeida ik. Eu ik kwam op hem af, het zwaard omhoog. Hij deinsde achteruit, terwtil hU de oogen op mij gevestigd hield: Nu stonden wij op den rand van den krater. Ik zag de roodgloeiende lava borrelen onder een zuil van rook, ern een walge lijke lucht verpeste de verhitte lucht. De Garcia gilde het ütt van schrik. Deze fiere Spanjaard gilde het nit. en weende en smeekte om genade. Ik sloeg hem gade, en zoo vreeselijk was hij om aan te zien, dat ik zelf van ontzetting ver vuld werd. Kom, het is tijd, zeide ik, en voor de tweede maal hief ik mijn zwaard op, doch liet het weer vallen, want plotseling verloor hij zijn verstand, en werd hij krankzinnig voor mijn oogen. Met den waanzin kwam weer zijn meed, cn hij begon te vechten, doch niet met mij. (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2