FEUILLETON VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 2 VAN HET R.K. WERKLIEDEN-VERBOND BIJ DE STICHTING VAN EEN KATHOLIEK BANKWEZEN IS q£ INVLOED VAN DE R. K. ARBEIDERSBEWEGING NIET OVERBODIG TE ACHTEN WIJZIGING VAN DE OUDERDOMSWET VERDRONKEN i EDWARD, IK EN JUFFROUW HONINGZOET. HET VOORSTEL TOT STICHTING VAN EEN ARBEIDERSBANK AANGENOMEN DE KWALITEITSZETELS VOOR ARHEIDS- DESKUND1GEN. Wat de YOOTzitter van het Verbond hierover zegt In de gistermorgen te Utrecht voortgezette vergadering van het R. K. Werkliedenverbond heeft de voorzitter medegedeeld, dat hem uit 'n dagbladbericht van gistermorgen gebleken is. dat men een goed recht wil aantasten van de R. K. Arbeidersorganisatie. Evengoed als de werkgevers staan op hun Kamerzetel en ook de middenstanders hun eigen zetel in de R. K. fractie handhaven, zoo willen ook de R. K arbeiders hun vier zetels bezet zien door personen, die hun deskundigheid hebben ge toond op het gebied der R. K. arbeidersbewe ging. Thans maakt iemand op een zetel der R. K. arbeiders aanspraak, die zich te hoog acht voor een vrijen zetel. Een onzer zetels is ech ter niet voor hem bestemd; men plaatst zich ü'oor een dergelijke handelwijze tegenover de R. K. arbeidersbeweging. Wij doén niet aan personenpolitiek maar wij hebben onze eigen menschen noodig in de Kamer ter verwezen lijking van onze pogrammapunten. Daarna werd de vergadering voortgezet met de mededeeling, dat het tweede deel van het bestuursvoorstel Inzake pensionneering van Verbondsgesalarieerden was aanvaard met 32 tegen 5 stemmen en 1 blanco. In de voortgezette vergadering werden eenige voorstellen aangenomen ter aanvulling van het huishoudelijk reglement van „Herwonnen Levenskracht", waardoor ter bevordering van een goede samenwerking tusechen de plaatse lijke comité'a en het bee tuur der vereeniglng, wordt gevormd een commissie voor plaatselijk werk, waarmee bet bestuur de belangen der ver eeniglng in het algemeen en meer speciaal die, welke verband houden met het werk der plaat selijke comité'e, bespreekt. De Nederlandsche Arbeidsbank. De Verbondsvergadering zette zich nn aan de behandeling van het door ons gepubliceerde voorstel tot stichting van de Nederlandsche At- beldersbank. Direct na het aan de orde stellen van dit voorstel ving de heer J. A. Kolkman, verbonds- penningmeester en directeur van de Centrale Volksbank aan met het geven van een nadere toelichting. De heeT Kolkman sprak hierbij ongeveer als volgt: We bepalen ons tot de werkzaamheden, verbonden aan het aan- en verkoopen van effecten etc. en de behandeling der ge storte depo8ito'« of rekeningen-courant. Wij kunnen aan de hand van de thans bekende cij fers gerust aannemen, dat door onze instan ties en instellingen jaarlijks Tuim 9 ton zal zijn te beleggen in effecten, wat met eenige expansie gemakkelijk tot een mlllloen zal aan groeien, zelfs hooger worden. De revenuen in den vorm vaa aan- en vericoopprovlslën, toe- wijzingskortingen etc. kunnen dus als eerste inkomsten worden beschouwd. Het bedrag, dat door diverse instellingen momenteel aan de posito en rekening-courant is uitgezet, Is vei lig te schatten op rond 300.000 gemiddeld. Hierop kan men gemiddeld 1 pet. rentewinst aannemen. Men komt dan aan een cdrag van 3000. Bij deze cijfers moet men vooral In het oog houden de zeer belangrijke bedragen, wel ke de eoöperaties het geheele jaar helpen uit te zetten als zijnde de geiden benoodigd voor de uitbetaling van de dividenden aan de leden. In 1927 bedroegen deze bedragen alleen ruim 300.000. Op het oogenblik staat bij de Cen trale Volksbank alleen reeds ruim een ton. Zoo heeft men dus alleen uit deze twee tak ken van werkzaamheden reeds een behoorlijke lnkomste en het behoeft aekeT geen betoog, dat deze werkzaamheden absoluut risico-vrij zijn, en evenmin de eenigste die door deze in stelling kunnen worden verricht zonder z.g. bank-risico te loopen. Wij denken aan ioopende voorschotten in rekening-courant en beleenin gen tegen onderpand van effecten, wat tevens nog een hooger rendement oplevert, aan over maken van gelden voor diverse instanties, het betalen van wissels voor de coöperaties die in rekening-courant staan etc. Onze coöperaties hadden in 1927 reeds een omzet van ongeveer ÏO.O'IO.OOO. Deze wer den voor een flink deel door banken ge financierd. Wij willen dit laatste niet aanha len als een factor van directon invloed, maar als een die perspectief opent voer de toe komst. Dit te meer daar reeds van billen de coöperaties de mededeeling ie aneen, dat ze gaarne aan den uitbouw z mede werken zoowel door deelneming in het kapitaal bij de oprichting, als door medew ;rking in de practische uitvoering door het openen van rekeningen. Door enkelen is de vraag gesteld of het wel noodig Is. dat wij naast de bestaande Centrale Volksbank nog een ander Instituut in het le ven roepen. Kan dit alle» niet door de Oen trale Volksbank worden uitgevoerd? Wij moeten hierop ontkennend antwoorden en wel op de navolgende gronden: De Centrale Volksbank is een spaarbank, welke als zoo danig door de statuten aan een bepa ldei tak bankzaken gebonden is. Het voordeel van een spaarbank is, dat zij voor alle handelingen, de spaargelden betreffende,- vrij van zegel is. En dit is een gewone bank niet. Om deze bepa ling van vrijdom van zegel te verkrijgen, moet in de statuten zijn opgenomen, dat ze ...leen het spaar bankbedrijf uitoefent. Derhalve i. het op practische gTonden reeds noodzakellijk, dat wij een aparte Instelling hebben voor de onder havige transacties. Ooit echter om over wegingen waarvan de uitwerking nog meer ia het verschiet ligt, is de oprichting van ecu eigen bankinstelling zeer aanbevelenswaardig. Deze banken hebben in het buitenland reeds grooten omvang gekregen. Maar dat 1 - 't niet alleen. Vooral den laatsten tijd wint stee meel de gedachte veld - prof. Kaag hield er nog kort geleden 'n inleiding over dat wij in de toe komst weer moeten zien te komen tot Katho lieke bankinstellingen en een katholi k wezen, omdat hoe langer hoe meer blijkt, dat wij bij de huidige constellatie van het bank wezen gevaar loopen van veelzijdigen aard. Dit streven naar een eigen katholiek bankwe zen zal in de toekomst m.i. zeker tot resultaat leiden. Dat dat mogelijk is, ziieu wij onder andere uit de geweldige expansie, welke de Boeren leenbanken reeds hebben bereikt. Dat andere instellingen met omgekeerd succes zijn be loond. geworden, ligt niet aan het wezen van die betrokken banken, maar aan het huiten het normale veld van werkzaamheden treden door de leiding. De Bank van den Boeren bond in België, met welke de Bank van liet Christelijk Werkgeversverbond samenwerkt op verschillend gebied, heeft een merkbaren in vloed in de bankwereld van België. De arbei dersbeweging aldaar plukt daar ook de vruch ten van. Ook om deze reden is het voor de katholieke arbeidersbeweging m.i. taak te zorgen, dat zij ook op dit gebied paraat is, opdat, zoodra ernstige plannen tot stichting van een eigen katholiek bankwezen tot uitvoering gaan komen, ook zij een duit in het zakje kan doen, zoodat men haar dan niet geheel voorbij gaan kan. Want, ook in een katholiek bankwezen zal invloed onzerzijds niet tot de overbodige din gen blijken te behooren. De heer Van Tongeren, (Metaalbewerkers), meende, dat de inleiding verder gaat dan de toe lichting. De Metaal bewerkersbon d is vóór het voorstel, omdat door de stichting van een eigen bank, de R.K. arbeidersbeweging invloed krijgt op hét bankwezen. Wij moeten zorgen, dat de inrichting zoo goed mogelijk is. Spr. meent, dat ongeveer 6% millioen aan effecten belegd wordt. Spr. stelde voor een commissie te benoemen, die dan in de voorjaarsvergadering rapporkan uitbrengen over de instelling van een dergelijke bank. De commissie zal dan moeten bestaan o.m. uit vertegenwoordigers van bestaande R.K. bankinstellingen. De behandeling van dit onderwerp werd on derbroken om den heer Nijst, accountant, te Nijmegen, gelegenheid te geven een inleiding te houden over het onderwerp: „Trusts en kartels hun ontstaan, doel en streven". In verband met deze inleiding werden door eenige leden vragen gesteld welke door den spreker werden beantwoord. De voorzitter meende de conclusie te mogen trekken dat de trust eeu louter economisch stelsel Is, gericht op winstvorming" Wij doen goed dit stelsel nauwkeurig na te gaan en te waken voor de nadeelen welke voor de arbei ders aan dit stelsel zijn verbonden. Vervolgens werden de discussies voortgezet over de Ned. Arbeidersbank. De heer Eijkemans (Bossche Diocesane Bond) was niet -zeer ingenomen met het voorstel. Spr. drong aan op groote voorzichtigheid, gezien de opgedane ervaring met de Hanzebank. De heer Sjamaar (R.K. Bouwvakarb.) mist in het voorstel een begrooting van de kosten van oprichting, zooals de bouw van een behoor lijke safe-inrichting. De heer Kolkman (Verbondspemnipgmeester). de sprekers beantwoordende, zette uiteen, dat wil men de Arbeidersbank maken tot een instel ling der geheele arbeidersbeweging, men zorgen moet dat het aandeelènkapitaal zoo gevarieerd mogelijk wordt gevormd. Daarom zou spr. niet gaarne zien dat het kapitaal afhankelijk zon zijn van het spaarwezen in de beweging. De solidi teit van de Bank moet voor een groot deel be staan uit de wijze van belegging. Daarbij zal de Bank dezelfde eischen stellen als de Nederland scbe Bank. De bank zal op kleine schaal moeten beginnen. Bezwaarlijk is dit niet. Integendeel het heeft zelfs het voordeel dat het de Instel ling in den aanvang voor groot risioo behoedt. De benoeming van eene commissie tot verdere uitwerking van het denkbeeld acht spr. niet raadzaam, daar het hoofdbestuur deze zaak zelve goed regelen kan. Hierop werd zonder stemming aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, waardoor werd vastgesteld, dat bet hoofdbestuur zal over- De invoering' van de Weduwenrente en de premie-restitutie SLAGERIJEN EN DE ARBEIDSWET Een verzoek aan den Minister AFBREUK AAN HET SOCIAAL KARAKTER EN MINDER POPULARITEIT Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen, tot wijziging der Ouderdomswet 1919 en tot wijzi ging der wet op de Rijksverzekeringsbank. Daaraan wordt het volgende ontleend: Bij verschillende leden bestond ernstig be zwaar tegen de voornaamste wijzigingen van de Ouderdomswet, welke hier worden voor gesteld: de invoering van de weduwenrente en het mogelijk maken van teruggaaf van de betaalde premiën bij overlijden van den ver zekerde vóór den leeftijd, waarop de rente zou ingaan. De Ouderdomswet aldus deze leden Is langzamerhand geheel van karakter veranderd. Opgezet als een compliment van de Invalidi teitswet, welker bepalingen slechts op een be paalde groep van personen van toepassing waren, is deze wet hoe langer hoe meer een algemeene verzekeringswet geworden In den loop der jaren zijn in de wet verschillende wijzigingen aangebracht, die aan haar sociaal karakter ernstig afbreuk hebben gedaan. De regeering doet geen enkele poging om het sociase karakter van de Ouderdomswet te herstellen. Sommige leden verklaarden in de bovenbe doelde wijzigingen geen aanleiding te vinden hun steun aan het wetsontwerp te onthouden, Verscheidene andere leden verklaarden zich met. de voorgestelde wijzigingen en de daarop gegeven toelichting geheel te kunnen vereeni gen. Naar hunne meening, voldoen de wedu wenrente en de premie-restitutie aan eeu reeds geruimen tijd gebleken behoefte. Zij zullen ten gevolge hebben, dat de vrijwillige nu der- doms verzekering aan populariteit wint. K.K. BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS Een vacature in het hoofdbestuur Officieel wordt in het vakblad van den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders be richt, dat van 1 December af, de functie van hoofdbestuurder en bondsvoorzitter door den heer F. J. Lindsen te Rotterdam niet meer wordt vervuld, zoodat er uit dien hoofde een vacature is in het hoofdbestuur. Te Tzummarum is de 6-jarige de V. door een noodlottig toeval te water geraakt en verdron ken. gaan tot de verdere uitwerking van de stich tingsplannen voor een Nederlandsche Arbeiders- bank en tot samenstelling der Statuten. Hot hoofdbestuur zal bij deze werkzaamheden worden bijgestaan door een te vormen com missie. Bij de rondvraag lichtte de heer Aengenent, afgevaardigde van den R.K. Bond van Marine personeel, een aanvrage toe tot medewerking bjj de oprichting van een R.K. Arbeidersbewe ging in Nederlandseh-Indië. De voorzitter deelde mede dat het Verbond reeds financieele medewerking heeft verleend en opnieuw medewerking verleenen zal en daartoe zich in verbinding zal stellen met eenige R.K. organisaties. Daarna werd de vergadering door uea voor zitter gesloten, waarna nog een formeele Vak bondsvergadering plaats had, waarin de posten dei begrooting-1929 werden goedgekeurd voor zoover die betrekking hebben op het "Weer stands- en Reservefonds. ER WORDT OP ONGELIJKHEID GEWEZEf Het algemeen bestuur van den Kou. Neilerl. Middenstandsbond heeft zich bij schrijven ge wend tot den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid met verzoek de Arbeidswet 1919 in dien zin te doen wijzigen, dat daarin bepaald wordt, dat onder het begrip „winkel" ook voort aan verstaan zal worden de ruimten van een perceel, waarin een 6lagersonderneming wordt uitgeoefend, evenals de wet zulks reeds bepaalt b.v. ten aanzien van een kappersonderneming. Dit verzoek dient tot ondersteuning van een door den Nederl. Slagershond tot den Minister reeds gericht adres van gelijke strekking, waar van adressant zegt de motieven, waarop hei ge baseerd is, volkomen te kunnen onderschrijven, terwijl hij voorts uit eigen onderzoek kan ver klaren, dat het voor het loonend uitoefenen van het slagersbedrijf in het algemeen een ernstige belemmering is, dat dit bedrijf nog altijd valt onder de bepalingen, die de Arbeidswet voor schrijft voor fabrieken en werkplaatsen. Ten slotte wijst adressant op de ongelijkheid dio ur bestaat, dat slagersondernemingen eener- zijds onderworpen zijn aan de bepalingen vau een gemeentelijke verordening op de winkel sluiting en eerlang wellicht ook vallen zullen onder die van de Rijkswet op de Winkelsluiting, terwijl anderzijds de Arbeidswet ze aanmerkt als fabrieken of werkplaatsen. j O ver werkvergunning voor slagerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van sla gerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende het tijdvak van 24 Decmber 1928 tot en met 5 Januari 1929: lo. in hunne onderneming door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in art. 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt; verricht volgens onderstaande arbeidsregeling: Datum uren p. dag uren p. dag Maandag 24 Dec. '28 11 Woensdag 26 Dec. '28 3 3 Donderdag 27 Dec. '2S 9 9 Vrijdag 28 Dec. '28 10 10 Zaterdag 29 Dec. '23 11 10 Maandag 31 Dec. '28 11 10 Woensdag 2 Jan. '29 8 3 Donderdag 3 Jan. '29 8 3 Vrijdag 4 Jan. '29 3 3 Zaterdag 5 Jan. '29 11 1® 2o. op de dagen, waarop langer dan S% uur worcft gewerkt, voor arbeiders, ten aanzien van wie niet bij het Werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923 het uur, waarop uhei- lijk de arbeid o-p die dagen moet eindigen, is be paald, het uur van einde van den werktijd wordt vastgesteld op il.'A uur des namiddags, behoudens op Maandag 31 December 1928. op welken dag hun arbeid uiterlijk om 8 uur des namiddags moet eindigen; ésn en ander onder voorwaarde, dat: lo in de onderneming, waar van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Dinsdag 25 December 1928 en op Dinsdag 1 Januari 1929; 2o de arïjei&stijd op Woensdag 26 December 1528 In zijn geheel is gelegen tusschen 8 uu* des voormiddags en 12 uur des middags, 3o de arbeid van jeugdige personen en vrou- wen op twee achtereenvolgende dagen wordt af gewisseld door een rusttijd van ten minste elf uren achtereen. Maximum aantal werkuren voor mannen Maximum aantal werkuren voor vrouwen en voor Jeugdige pereo-nen van 18 en 17 jaar. AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag den 17den Decemtoet a.s. niet plaaté hebben. *n Romance van een huwelijksleven. naar het Engelsch van KATE HORN. Kindje, zoolang ik nog een paar handen aan mijn lijf en een stel gezonde beenen en scherpe oogen heb, zoolang er in het park van mrs. Spink van die schreeuwers zitten, die mij 's morgens uit zijn slaap houden, zullen wij het den slager niet langer lastig maken. Tot zoolang zal ik eiken middag wel komen vragen, wat meneer en mevrouw wenschen. Je zult toch toe moeten geven, dat die patrijzen heel wat verkieslijker zijn dan die plat gesla gen beefsteaks. Ja, maarzeg eens, heel eerlijk volgens je geweten.... mag dat'; Ondertusschen had hij mij een kop thee in geschonken, terwijl hij daarna al zijn zorgen besteedde aan Edward's ontbijt, dat wellicht met minder correctheid werd opgediend dan de gevreesde Dover gewenscht zou hebben, maar de niet te schatten overwaarde van vriendschap kende. Maggen en niet maggen, dat is een kwestie van de ethica, lieve nicht, ging hij verder. Jij en ik hebben eten noodig. Mrs. Spink heeft te veel, want ze laat het ons door haar bedienden brengen zonder dat wij er zelfs om gevraagd hebben. Ze zou zich opblazen van trots als jij naar de deur van de hall ging en daar je armoede kwam uitba zuinen. Dan zouden ws onmiddellijk in over vloed leven. Waarom moeten wij onzen hon ger stillen via een zonde van hoovaardij onzer medezuster? En waarom moeten wij honger lijden, indien onze medezuster zich baadt in overvloed? Maar.... maar jij bent de grootsto socia list, dien ik ooit ontmoet heb, zei ik weer. Haelemaal niet. Heelemaai v\ei. Neen, lieve kind, zei Tom terwiji hij al zijn bekwaamheden in het geweer riep om een flensje te bereiden. Het socialisme heeft zich nog nooit bezig gehouden met het qui-pro- quo. Zoodra jullie weer op Park Lane terug keeren noodig je mrs. Splnk uit en je onthaalt haar op een ander stei patrijzen. Hebben jul lie dan gestolen? Je hebt geleend en je geeft het haar Ln heel wat voornamer vorm terug dan je het hebt laten geven. Zij heeft het niet gegeven. Jij. Laat je rechterhand niet weten, wat de linker van eeii ander neemt, zei Tom en voor dat ik den tijd had om die drogredenen <e ont raadselen, was hij met het blad voor Edward's ontbijt verdwenen. We gaan nooit naar Park Lane terug, riep Ik hem nog na, maar Tom balanceerde het blad reeds op de uitgespreide hand als een eerste klas kellner. Even later hoorde ik hem de blinden open doen en daar ons keuken raam open stond ving ik het volgend ge- sprex op. Goed geslapen, sorr. Ja. Dover. Twee of drie schepjes suiker, sorr. Loop naar de weerlicht, ben jjj het Tom, ik dacht warempel dat die vervelende Dover voor me stond. Mooi weertje, sorr, goed patrijzen weer. Patrijzen, kerel, daar zeg je wat. Zeg te gen Gabrieile, dat ze Jane naar den slager stuurt. Ik ben in een echte feeststemming en ik zou vanmiddag wel eens willen sruuilen. Iets anders dan die eeuwige omeletten cf beef- stukjes. U knnt er van op aan sorr, vanavond heeft u een jachtschotel. En bij de lunch 'n paar forellen, sorr! Jaja, reusachtig. Het wordt 'n feest! Denkt U zich in het blauw of bruin te kleeden, sorr. Bruin zal beter bij de patrijzen passen, juist de zelfde klenr. Tom, je bent onverbeterlijk, en als ik ooit In mijn goeden doen komt, zal ik ernstig over een butlerschap voor je denken. Ik viel me met de mogelijkheid U een tegendienst van hetzelfde genre te kunnen be wijzen, zei Tom en zonder de verwensching van Edward af te wachten schoot hij de trap af. Meneer wensckt, dat Jane bij den slager om enkele patrijzen gaat. Ik meen, dat dit on ze vroegtijdige zorgen volkomen rechtvaardigt, zei hij. Daar kon ik ntetB meer tegen inbrengen. Trouwens, mra, Spink wil die beesten niet eens, merkte ik op. Ja, anders zou ze ze niet rond Jaten vliegen. Die s'ag !s jou, Gshririle. ik dacht dat ik de gemeenste van ons beiden was. Maar laat ons nu eens ernstig verder praten. Om te be ginnen ziet Edward er veel beter uit vanmor gen. Hij zou graag voor zijn lunch een visch- schoteltje willen hebben. - Hij kan zooveel dwaze wenschen van een getikten butler overnemen als hij wil, op mijn manier hevig gepikeerd, maar er is geen visch. Een toontje lager, lady Gabrieile, een toontje lager. Die haifg-etikte butler hoeft nog hersens genoeg om de forellen, die er in mrs. Spink's heldere beek rondspringen te verschal ken. Ik heb een stuk heugel en haak en een snoer ontdekt. Ik vraag je hulp om enkele wormen voor me te zoeken op het grasveld. Engerd. Dan zal ik me daar ook mee belasten en je kunt haar rustig terug vragen op een nit- gebreiden vischmaaltijd in Bark Lane. Wat wil je daar toch mee zeg en, Tom? zei ik met meer aandacht dan daar straks Lieve kind, die ouwe tante van je heb ik altijd een schat van een mensch gevonden, totdat de draak het in haar hoofd kreeg het mij kwalijk te nemen dat ik er enkele ren paarden op na hield. Eigenlijk mag ïk toch weer niet al te ongunstig over haar oorrleelen, want ze heeft zes keer mijn schulden betaald en dat neg wel, terwijl ze niets van een paard hebben moest en haar voorkeur voor dien ezel van jouw man had uitgesproken Dat was Ed ward hier en Edward daar, enfin de Fijne ging tenslotte met de erfenis strijken, ofseuoon jullie nu ook zoo'n beetje op het apegapen zou den liggen, als je onterfde neef er niet ge weest was. Ik weet, dat ze verbazend rijk was, en ik wset ook, dat ze veel leed door mijn on dankbaarheid. Ze hield er altijd zeer zonderlin ge ideeën op na. Bewijze alleen de Idioterie om dien rijken Fijne nog met dit Witte Huis op te schepen. Zoek eens andere voorbeelden. Gelijk heb je. Maar ik weet zeker, dat ze tenslotte gedaan heeft, waar ze altijd mee dreigde. ,,AIs Jullie allemaal zulke beroerlin gen zijn, krijgt niemand wat en stop ik ai mijn geld weg" riep ze op mijn laatste bezoek na. Ze zat met een verstuikten enkel en ik zei: Tante Tabitha dat treft heel goed, want nu kunt u zich voorstellen wat een onverwachte strop het voor mij was dat Glory zijn voet verstuikt heeft. Ik heb er echter mijn débacle niet mee kunnen redden en zij stuurde me de deur uit, met de verwensching, dat ik mijn nagels blauw zou kunnen krabben, wilde ik haar geld ontdekken. Ik heb baar altijd een klassieke opvoeding verweten en nu geloof ik, dat we die Orakelspreuk op zijn delfiaansch moeten ontraadselen. Ze heeft haar duiten ver stopt, en wel in haar eigen huis. opdat niemand ze zou Verbrassen. Heb je daarom Edward en mij een slape- loozen nacht bezorgd, met al dat geklop op de muren, zei ik hem ernBtig berispend. Ik was op zoek naar den schat en Ik ver zeker je, dat ik hem eenmaal vinden zal. Je slaat den spijker op den kop, Gabrieile. Maar nu moet ik weg, want de forellen van mrs. Spink liggen in de Chevralbeek met ongeduld te wachten, dat ik ze eens wat kom kietelen. Hij zou zeker aan zijn voornemen gehoor gegeven hebben, als er op dat zelfde oogenblik niet aan de buitendeur geklopt werd. Even later trad Seth Cattermole binreu, met zijn beruchten rnnemenden glimlach, terwijl hij twee reuzenwaterleliebladen in zijn handen hield. Mrs. Estcourt, zei hij fluisterend, als kwam hij me een of ander onheil meedeelen, toen ik gisterenavond naar huis wandelde, zag ik die drie forellen juist vlak voor mijn voe ten uit het water springen en toen vond ik het zonde om ze weer in het water te gooien. Ze lagen net in het gras en toen heb ik ze netjes in die bladen gewikkeld en daar hoeft mrs. Spink niks van te weten en die baliekiui- Tom, die zich wat teruggetrokken had, schoot plotseling in een harden lach, want op de tafel lagen drie prachtexemplaren vau onze heerlijke riviervisch. Alleen viel het me op, dat ze nog dropen van het water en toen er juist wat zon door het venster kwam, blonken ze als parelmoer. Als zoo'n kampioen als Seth Cattermole me voor is, kan ik me wel opvouwen, zei Tom. Verdikkeme, kerel, hoe heb je hem dat giste renavond geleverd? Kostelijk gewoonweg, kos- telijk. Vliegende vissehen, die rustig op Seth Cattermole zitten te wachten, om in zijn han den te springen. Hadden ze soms een visite kaartje bij zich. Is de zending niet aangetee- kend? Nou breekt mijn klomp, riep Seth Catter mole niet minder verheugd uit. Mijn kop er af, «is dat mr. Tom niet is! En hoe maak je het zooal aorr. Den laatsten keer, dat ik jou hier gezien heb, Seth Cattermole, zei Tom heel ernstig, stuurde Miss Tabitha Estcourt den hord op je af, omdat je het varkensvoer wat al te zeer naar je eigen hand gemeten had. Die stakkerds werden als maar magerder en jou knorrepot ten konden zich niet meer bewegen in hun stal. Niet waar, Seth Cattermole? Tsja, Sir! 't Was een rare, die Miss Est court. 't Zit ih de familie trouwens ook. Ja, je weet toch zelf, hoe gelukkig dat mensch bij wijlen zijn kon. En ze heeft me nog altijd twintig pond nagelaten, die goeie ziel. Inderdaad, zei Tom weer opgewekt, dan bof je kerel. Dat is meer dan mijn erfenis. i,„.ik niet eens een glas bier voor kun nen koopen. Dan bied ik je er vanmiddag twee aafy sorr, zei Seth edelmoedig. In ieder geval heb je het aan mij te dan ken, Seth, dat je ondanks je nauwe relatie» met varkens en kippen toch nog zoo goed be dacht bent geworden, want een aartsschelm, als jij had het eigenlijk niet verdiend. Was het werkelijk waar, wat ze gisteren avond in het dorp wisten te vertellen, sir, zei Seth met het onnoozelste gezicht van de we reld. 't Kan niet zijn, zei ik nog, :.iaar de ouwe Rawes, verwedde er drie mud aardappe len onder, dat Job Larkins je gisteren betrapt heeft, toen je op zijn land aan het stroopen was. Maar ik wou het niet gelooven, evenmin as dat ze zeggen, dat je meer in de werkhui zen van Ipswich en Jack Baincs komt, dan In de kerk. Verdwijn! zei Tom, en hou die wartaal voor je. Zorg dat het grasperk zoo glad ge schoren is als een tapijt en dat er geen sprietje onkruid tusschen de kropsla is te bekennen, Over een uur zal ik alles komen inspecteeTen, Seth Cattermole keek hem erg ongeloovlg aan, maar Tom had al het onverbiddelijke van een' Estcourt over zich, wat Edward 6teeds gemist had, de manier om dien lijntrekker eens en voor goed te toonen, dat hij slechts tuinman was en niets meer, bad Tom zich eigen weten te maken. Seth Cattermole was op slag van zijn redeneerzucht genezen en wan delde als een veroordeelde naar het grasveld, Tom, zei ik echter, toen dit beroische al spoedig in het kille licht der werkelijkheid kwam te staan, waar zullen wij hem mee be talen? We bebben hem in geen weken meer gehad, omdat ik niet wist waar ik zijn loon vandaan zou halen. Loop naar de hel met je scrupules zei Tom. Die kerel heeft hier zoo dikwijls rijn tijd staan te vermorsen, dat het heel billijk is, dat hij dien nu inhaalt en wil jij ons vanmid dag Op een ongeschoren grasveld laten spelen, of denk je dat de neef van Lord Edward Est court zich vernederen zal tot een tuinmans- karwei? Kijk eens hoe nauwgezet Cattermole begonnen is. Ik weet zeker, dat hij er een eer in stelt, zoo uitgevloekt te worden al zal het hem danig ln het hart gaan, dat die verstan- dige vissehen zonder een fooi in onze handen zijn gesprongen. Toen vertelde ik hem de geschiedenis met de twee konijnen en ik had er maar wal. spijt van, dat ik zoo vertrouwelijk was geweest, want Tom deed opnieuw een aanvo' op mijn rechtvaardigheidsgevoel. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6