Kaboutertje II MAANDAG 17 DECEMBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 3 LUCHTVAART HET K. L M.-POSTVLIEGTUiG NAAR INDIË KATHOLIEKE JONGE-WERKGEVERS- VEREENIGING MARKTBERICHTEN. VISSCHER1J. Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand RIVIERTIJDINGEN. SCHIPPER5BEURS. RIJNVAART. ZEETIJDINGEN., BINNENLANQ3CHE HAVENS zoo goedkoop mogelijk gemaakt zoodat men voor 20 centen reeds 5 ballen kan werpen. Spr. deelt voorts mede, dat er voor den korpa- wedstrtld door een belangstellende, welke on bekend wenscht te bltfven, een wisselbeker Je geschonken onder de naam Frlma-Herlnnering»- beker. welke 3 maal moet gewonnen worden om In eigendom over te gaan. Spr. dankt den gever en zegt dat juist de gedachte aan den over leden voorzitter hem zoo sympathiek ls. Daarna zegt spr. nog prijzen ontvangen te hebben van de heeren Klatten, A. A. Nouwens en Kooyman, als ook van de Kegelclub Na het Reizen Vermaak. Ten slotte verzocht hij de technische commis sie hare bevindingen te willen mededeelen. De heer Schotel verklaarde dat de banen, welke door den heer de Kruyf met de hand geschaafd zijn, aan alle eischen voldoen, terwijl het ballen- materiaal door toevoeging van eenige nieuwe exemplaren, ook keurig in orde la Nadat de wedstrijd hierop geopend verklaard was, wierp de heer Klatten, gerant van de Heem raad de eerste ballen. Er bleek direct veel animo TE CONSTANTINOPEL AANGEKOMEN. Nieuw oponthoud. Bü de K.L.M. is Zondag bericht ontvangen dat do P.H.A.E.N. Zaterdag j.l. 15 u. 50 te Con- stantinopel is geland. Wegens den minder gunstlgen toestand van het vliegterrein bestond kans dat het vliegtuig Zondag mogelijk niet kon vertrekken. ffi DE BIJEENKOMST TE BOTTERDAM, 1 Inleiding en gedachtenwisseling over het kapitalisme. Vervolg van Derde Blad peg. 2 De 26ste bijeenkomst van de Katholieke Jon ge Werkgeversvereeniging werd Zondag voort gezet. Te kwart over negen werd in de St. Lauren-Musk erk voor de deelnemers een H. Mis opgedragen door den Geestelijk Adviseur, Prof. Dr. A. Weve O. P., na afloop waarvan men zich vereen lgde aan een gemeenschappe lijk ontbijt. Te half twaalf kon de bijeenkomst weer wor den heropend. De voorzitter, de heer Laurent Janssens stelde dan allereerst aan de orde het rapport van den secretaris, mr. G. A. J. M. Mut- gaerte. Aan dit rapport is het volgende ont leend: Het werken der K. J. W. V. Het tijdperk, dat ons scheidt van onze jongste landelijke bijeenkomst in Arnhem, heeft zich l gekenmerkt door een bloeiend veieenigings- V leven. Op de 23ste algemeene vergadering te "a Hertogenbosek is door het secretariaat toe gezegd, dat in overleg met het hoofdbestuur zou worden gestreefd tot sterkere accentuee ring van de drie grondslagen der vereenigings- actte. Uit die toezegging te gegroeid een door het secretariaat ontworpen en met goedkeuring van het hoofdbestuur ingevoerd vereenigings- program, waarin uitgewerkt werd een program van den godsdienst, een sociaal-economisch program en een program van de vriendschap. In dit verband is het secretariaat aange vangen met een reorganisatie in dien zin, dat ieder Kringbeetuur en ieder bestuur van een plaatselijke club er toe zal overgaan om naast de verdeeling de normale functies van voor zitter, secretaris en pennigmeester, een ver deeling over de zelfde of over de overige leden van het betreffende bestuur ln het leven te roe pen, waaarbij één Ibepaald lid wordt aangewe zen als speciaal belast met de uitvoering van het program van den godsdienst, één met de uitvoering van het sociaal-economisch pro- graan en één met de uitvoering van het pro gram van de vriendschap. Op deze wijze ver wacht het secretariaat eenerzijds te bewerken, dat de landelijke organen, zooals de G. Z. B. commissie, de redactie commissie en het hoofd bestuur vaste personen aangewezen zien, die hen behulpzaam zijn in de uitvoering hunner plannen in de onderafdeelingen der vereeni- ging, anderzijds te hereiken, dat de leden er eerder toe sullen besluiten hunne ideeën ten opzichte van het drieledig doel der vereeniging Vooral voor hun naaste omgeving kenbaar te toaken, Indien zij dat doeltreffend kunnen doen Aan een speciaal daarvoor aangewezen lid van een bestuur, dat zij gemakkelijk kunnen berei ken. Ten slotte zad de bedoelde reorganisatie er bet hare toe bijdragen om een misverstand, dat bij vele leden bestaat uit den weg te ruimen als bad de K. J. W. V. slechts één doel of als ■voornaamste doel: te zorgen voor de ontwikke ling der leden. De ontwikkeling te n.l. wel een /belangrijk onderdeel van het sociaal-econo misch pTogTam, maar dat program bevat biet (minder belangrijke ouderdeelen n.l. de practi- ieche deelneming aan het sociale en de belang stellende deelneming aan het economisch leven benevens een arbeidzaamheid op stoffelijk ge bied, terwijl daarnaast het program van den godsdienst en dat van de vriendschap voor een izuivere opvatting en verwerkelijking van het streven der K. J. W. V. onmisbaar zijn. Op het terrein van het eociaal-econo-misch 'program was het secretariaat werkzaam door .Voorlichting te geven hij het ontwikkelings werk onder de leden. Het secretariaat hoopt Spoedig den leden een voorstel te kunnen doen, naar aanleiding van een desbetreffend besluit Van het hoofdbestuur, tot het zich verschaffen «van een bibliotheek, waarin de voornaamste actueels werken op sociaal en economisch ge bied zijn opgenomen. De plannen van het hoofdbestuur tot het 'uitschrijven van een intellectueelen wedstrijd onet uitloting van prijzen en met toezicht van een jury uit de leden en den geestelijken advi seur, zulks over een onderwerp verband hou dende met de winteractie, zijn reeds door het secretariaat uitgewerkt en zullen aan de leden binnenkort worden kenbaar gemaakt. Wat betreft de practische deelneming aan het sociaal leven stelt het secretariaat zich voor in verband met de desbetreffende hesluiten van bet hoofdbestuur zijn reeds aangevangen medewerking te verleenen aan de plannen om ln het komende jaar een nationale manifestatie van de katholieke Jeugd van Nederland tot stand te brengen, aan de plannen tot organisa tie der rijpere Jeugd en te overwegen of moge lijkheid bestaat tot het brengen van een vruchtbaar contact tussohen de K. J. W. V. en da in den lande opgerichte Jeugdorganisatie van jongen werkman, Jongen boer, en jongen middenstander. De voorbereiding van een zakenreis- naar Indie doo-r de leden der K. J. W. V. blijft de volle belangstelling houden van het secreta riaat, dat vertrouwt, thans zoover met de voor bereiding te zijn gevoTdeTd, dat binnen eenige maanden aan de leden een vast omlijnd plan voor bedoelde zaken-reis kan voorgelegd woTden om zoo mogelijk de reis op het einde van 1929 hij voldoende deelneming te kunnen doen door gaan. Als resultaat van de propaganda van het secretariaat, waarbij hulde wordt gebracht aan het werk van de adjunct-secretaresse mej. mr. van Overeem en de medewerkster mej. van As, kan gemeld worden, dat het ledental bedroeg op 1 Juni 1928: 349; op 1 December 361, bet aantal donateurs 125 en 127. De voorzitter dankt den secretaris en ook de secretaresse voo-r hun groote toewijding voor de vereeniging. De penningmeester, de heer S. Slaghek bracht hierna het financieel Tapport uit. Over de elf maanden van 1928 waren er 8.312 uit gaven. Dank zij het zuinig beheer kon alles vrijwel binnen de grenzen der begrooting blij ven. Daartegen vertoonden de inkomsten op verschillende posten een neiging om over de begrooting heen te gaan, zoodat 1929 een gun stig jaar belooft te worden. Hierna wordt de begrooting met 9.200 aan onJrvangsten en uitgaven 400 afschrijving lustrum) goedgekeurd. In de controlccommiesde op de financiën 192S werden benoemd de heeren ir. W. Boekelman en J. "W. Schneider. Verslag van G. Z. B. commissie werd uitge bracht door den heer J. W. Schneider. Aan de hoofdpunten E. K. en VincemMuever. zal de oonwniesie alle aandacht gaan schenken. De voorzitter dankt voor het rapport «n wijst er op, dat omtrent het werk der G. Z. B. bin nenkort nog meer gehoord zal worden. Hierna was het woord aan den heer dre. Cl. van Oppen uit 's Graven hoge over het onder werp: „OPBOUWEND KAPITALISME". De uitdrukking kapitalisme is volgens zijn oorsprong feitelijk geen wetenschappelijk woord maar een politieke strijdleus, waarmede men niet alleen iets wil aanduiden, maar meteen veroordeeüen. Het stamt oorspronkelijk uit de socialistische maatsohappSj-critiek. Langzamer hand te do uitdrukking door de vele aanvallen op onze economische orde, ook in de weten schap doorgedrongen. Het kapitalisme heeft den individualistischen maatschappij vorm als onmisbare basis en is zonder daze niet denkbaar. Om nu echter te poneeren, dat dé individualistische maatschap- pijvomi en het kapitalisme twee Identieke be grippen zijn, zou ons tot geheel buiten de wer kelijkheid liggende conclusies voeren. In dien individualistischen maatschappij- vorm is de voornaamste grondregel, die voor do verhouding van den Staat tot het maat schappelijk leven leidt, die der persoonlijke economische zelfverantwoordelijkheid. De en keling heeft zelf voor zijn onderhoud en zijn maatschap-pélijken vooruitgang te zorgen. Ze wonden niet wettelijk tot arbeid gedwo-ngen, li-ebben echter evenmin een fundamenteel recht op arbeid tegenover den Staat. M-et den enkeling wordt hier het gezin bedoeld en slechts in zoo verre als liet onderhoud van het gessin door de gezinsleden absoluut onmogelijk is, kan de Staat of de gemeente aanvullend optreden. Spr. weidde dan verder nit over de verschil lende periodes in de productie-organen dc-r maatschappij en over de in den individualisti schen maatschappijvorm met betrekking tot de overname van het productie-rieloo mogelijke organisatievormen dei' productie. Twee punten hij heit bepalen van het kapitalisme van betce- kenis. Kapitalisme is de verzamelnaam voor een In dividualistische maatschappij-organisatie, waar bij de productie-techniek door de productie langs omwegen gekenmerkt en de sociaal- economische structuur door de overhoersch-ing der onderneming bepaald wordt. Wat zijn nu de voornaamste sociale en maat schappelijke gevolgen van -het kapitalisme? Ais we de maatschappij om ons heen overzien, dan vallen ons nog voornamelijk op de volgende ver schijnselen, waarvan een deed den socialen op bouw onzer maatschappij betreft, een ander deel voornamelijk de technische productie. Wat het eerste betreft: allereerst do klassen- bouw, ten tweede de verdeeling van het in komen, ten derde de werkloosheid. En wat de productie zelve aangaat: lo. de meeste fabrieken werken nooit op volle pro- ductie-eapaoitedt; 2o. de voortdurend terugkee- rende crises; 3o. het voortbestaan van achter lijke klein en midddbedrijven; 4o. de tegen spraak tusschen rentabiliteit en productiviteit. Een princdpieele fout, die meestal bij de be oordeeling dezer verschijnselen gemaakt wordt, is dat men öf uitgaat van een fantasie maat schappij, waarvan men alleen het goede ziet öf het verleden aanhaalt als voorbeeld en zijn fouten vergeet öf dat men alles wat verkeerd is aan het te becritiseoren systeem in de schoe nen schuift, zonder- te onderzoeken of we daar toe gerechtigd zijn: AVat den Ulassenopbouw aangaat, wijst spre ker op het ook door de socialisten verlaten van de theorie, dat het kapitalisme voert tot slechts twee klassen, bezitters en bezitloozen. Als we de differentieering van liet Inkomen nagaan, zien we eigenlijk als nieuw alleen, dat de groote inkomens een hoogte bereiken en ook in veelvuldigheid voorkomen, als vroeger onbe kend was. Het socialisme trekt dan ook niet tegen een verandering van de inkomensverdee- ling zoo zeer te velde, alswel tegen den grooten omvang, welken in het kapitalistisch systeem het arbeidsloos inkomen gekregen heeft. Nu kan inderdaad het bestaan van een groot ar beidsloos inkomen nadeelige gevolgen hebben voor de andere maatschappelijke klasse, maar noodzakelijk is dit absoluut niet. De gevolgen van dit inkomen hangen geheel af van 't gebruik. Als dit foutief is, volgt er niet uit dat 't kapita lisme verkeerd is. Het oordeel over het kapita lisme hangt hier dus in werkelijkheid slechts af van het maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel der bezittende klasse. Het derde punt waar vooral scherpe critiek op geleverd wordt, is de werkloosheid. Toe gevende dat dit een kwade zijde van het kapita lisme is, mag men toch niet over het hoofd zen, dat bij de heftige critiek op dit verschijnsel de vóór-kapitalistische periodes met haar bon- gersnooden, gildewezen (vooral de monopoli seering, die hieruit voortvloeide) gebrekkig ver keer, en pauperisme sterk geïdealiseerd wor den. Met kardinaal Schutte mag men gerust zeg gen: terug naar den vroegeren toestand moeten we niet, wat historisch gegroeid ls. moeten we naar ons beste weten ontwikkelen. De toestan den, waarop wij ons heden ten dage dood staren als periodieke uitvloeisels van het kapitalisme, waren in den vóór-kapltalistischen tijd vaak chronische verschijnselen. En men mag niet vergeten, dat tusschen werkloosheid en de ons zoo dierbare vrijheidsrechten een zeer nauw verband bestaat. Een maatschappij, welke het gevaar der werkloosheid voorkomen wil, moet noodzakelijk aan zijn individuen de vrijheid van handelen ontnemen. Bovendien kan de Staat door geschikte sociale maatregelen, als verzeke ringen, het laten uitvoeren van openbare wer ken in depressie-perioden enz., de uitwerking van de werkloosheid sterk verminderen. Verder moeten wij voordat wij tot de tech nische productie zelve overgaan, nog even het kapitalisme in verband met arbeidsprestatie en de volksgezondheid en het kapitalisme in ver band met de arbeidsvreugde beschouwen. Tweo economische feiten staan bij de be oordeeling hiervan op den voorgrond. Ten eer ste tot de taak van den ondernemer behoort het den ondernemer tot de stijging van zijn productiviteit te brengen, die hij zonder schade aan zijn arbeidsvermogen en zijn gezondheid op den langen duur kan volhouden. En aan den anderen kant is het het onaan vecht vaar recht van den arbeider niet alleen de voor zijn ge zondheid schadelijke opvoering der productivi teit te voeren, maar ook als ieder contractant voor zoo klein mc-gelijke prestatie een zoo groot mogelijke tegen-puestatie te verkrijgen. Hieruit volgt vanzelf, dat van beide zijden wel eens over de streep van het strikt rechtvaardige en oirbare zal heengegaan worden, maar onherroe pelijk zullen de economische krachten tot een nivelleering van deze verschillen medewerken om tot een evenwicht in de verhouding te ko men. We behoeven slechts even te latten op onze Nederlandsche arbeidswetgeving en op de spre kende cijfers omtrent de verbetering van den ge zondheidstoestand onzer bevolking. Hand in hand met het voorgaande gaat de klacht, dat het kapitalisme den arbeider de liefde voor zijn werk ontnomen heeft. Sombart noemt het „das gewaltigste und folgeureichste Ergobnis alle Wirkungen der Kapitalistischen Entwicklung". Maar is dit verwijt nu wel juist? Niet het kapitalisme is schuldig aan onze ar- beidsmethodes, doch de ontwikkeling onzer be drijfsorganisaties. Neem het kapitalisme weg en laat de bedrijven en men zal dezelfde toestan den houden. Hier is de techniek in verband met de economischgrootst mogelijke productie de drager der schuld. En moeten we Müsterberg, die hieromtrent een speciale studie ln de Noord- Amerikaansche industrie maakte, gelooven, dan moet het er waarachtig niet zoo donker uitzien als de buitenstaanders die gedurende eenige uren het werk van eeu modernen arbeider gaan bestudeeren, ons willen doen gelooven. Die klachten komen dan ook van hen, die in den grond der zaak buiten den arbeid zelf staan. Waar is dat bij zeer veel arbeiders de ar- beirlsliefde tegenwoordig ontbreekt. Maar waar vandaan komt dit? Is dit in hoofdzaak afkom stig van den te verrichten arbeid of van de levensbeschouwing en de sociale en politieke denkbeelden van den arbeider? Tenslotte de critiek, die het productie-stelsel zelf als zoodanig raakt. Vaak wordt en niet alleen yan marxistische zijde de meening verkondigd, dat het'kapitalis me de productiekrachten niet tot volle ontwik- keling kan brengen en daarom steeds achterlijk zal blijven. Dit verschijnsel zou zelfs de oorzaak van den ondergang van het kapitalisme worden. Het eerste verschijnsel, waarop men zich be roept, ls dat de productie-mogelijkheid van het productie-apparaat de werkelijke productie ver re overtreft. Inderdaad is dit juist gezien. Ech- hier het is onmogelijk om werkelijke en moge lijke productie elkaar te doen dekken, daar men om de productie tot de mogelijke productiviteit op te voeren, zou moeten beschikken over veel meer arbeidskrachten en grondstoffen. De 3 A 4 pet. werkloozen beteekenen bij de benoodigde krachten zeer weinig. Ook de periodieke terug keer van Industrieel© crisissen levert geen be wijs voor de opvatting, dat de productiviteit der maatschappij haar koopkracht belangrijk te boven gaat Hoe zou men anders ooit een op gaande conjuctuur kunnen krijgen in een stij gende lijn? Ook het voortbestaan van vele achterlijke klein- en middelbedrijven, wordt het kapitalis me als tegenwerping voorgehouden. Het socia lly mo getuigt, dat het aanstonds onze productie v-olgens het meest moderne en rationeels groot bedrijf zou kunnen organiseeren. Ook het kapi talisme kan dat, mits men de bevolking zijn vrijheid van vestiging ontneemt en ze in steden van bepaalde grootte onderbrengt. Op een foutieve voorstelling berust ook de tegenwerpin-g van de tegenstelling tusschen productiviteit en rentabiliteit in het kapitalis me. Die zich evengoed voor oogen houdt de karigheid dér natuur en arbeid, zal aanstonds inzien, dat er geen sprake te van tegenstelling, maar van logischen opbouw op grond van door de consumenten kenbaar gemaakte behoefte. We kunnen dus tot de volgende conclusies komen; Deze maatschappij die ingesteld is op kapi- taalsgebruik en kapitaals vermeerdering is in zich niet afkeurenswaardig. De aan deze maatschappij inhaerente sociale en economische verschijnselen zijn niet van dien aard, dat wij de historische ontwikkeling zouden moeten afbreken. Noch een teruggang naar een vóór-kapitalis tische organisatie, noch eene nieuwe maat schappij gegrondvest op een collectivistisch stel sel, ls in sitaat ons de garantie voor 'n behoefte bevrediging te geven zooals wij die heden ten dage kennen. De in onze maatschappij te laken toestanden, zijn meerendeels te wijten aan de menschelijke onvolkomenheden, en zullen dus in welke maat schappij dan ook, in een of anderen vorm weder om opduikeu. De aan onze maatschappij inhaerente ver schijnselen kunnen in hun invloed op het sociale en economische leven, door ©en ver standige en vooruitziende staatsleiding en door verwerkelijking der idealen van hef solidarism© (d.i. samenwerking der verschillende standen- groepen In katholieken geest) belangrijk ver zacht worden. Na deze inleiding werd overgegaan tot de Gedachtenwisseling. I)e heer Manes stelt een vraag naar aaale'- ding van da economische stelling, dat het ste punt van een crisis hooger ligt dan het punt van de voorlaatste hoogconjunctuur. Blijft Uit verschil steeds evengroot, De Inleider, drs. Oppen wijst er op, dat het wel mooier zou zijn als do marge tusschen de fluctuaties geringer werd, maar dan dient eigen handelwijze van den bedrljfsondernemav te worden uitgeschakeld. Een voordeel te toch, dat ook iedere depressie weer een «tap vooruit brengt. De heer Taminiau vindt d© lezing erg mate rialistisch. Spr. bou ten aanzien van het kapita lisme ook de vraag willen stellen: wat heeft het o6>gehouwd aan den mensch zelf Ie het waar, dat het kapitalisme op den mensch «elf destructief heeft gewerkt. Zeker, de arbeid te een noodwendigheid, maar in het kapitalistisch systeem voelt «de arbeider het toch wel al te zeer. Hij voelt zich niet meer' medewerker aan do productie, dodh een vrijwel te verwaarloozen onderdeel. En. daarom is er zoo weinig liefde meer voor den arbeid. Is er dan niet een systeem mogelijk, dat den arbeider zich meer doet voe- ,len een wezenlijk onderdeel van het bedrijf. Als we in die richting kunnen werken, zal dit van zelf de verhouding van arbeider en onder nemer ten goede komen. Inleider beantwoordt de vraag met een wedervraag. AVaar het kapitalisme den mensch materieel voor een beter leven stelt, opbouwend heeft gewerkt ln materieelen zin, is het aan het kapitalisme te wijten of aan den mensch zelf, dat die materieele vooruitgang funest heeft ge werkt voor het geestelijke in den mensch. Als de materieele vooruitgang verwilderend op den mensch werkt, zou het 't beste zijn den materi eelen vooruitgang stop zetten De heen Janssens, voorzitter, moet opkomen tegen de stelling, dat overal de arbeidsvreugde is gedood. Toch is spr. de overtuiging toege daan, dat door het kapitalistisch stelsel zelve voor den arbeider veel ls vertoren gegaam aan arbeidsvreugde. Inleider geeft toe, dat dit geschied is i n het kapitalistisch systeem, niet door het pati- iistlsch systeem. Da heer Coeraen is ook van meeniag, dat do verslechterde verhouding wed degedijk aan het kapitalistisch stelsel te wijten ls. Een meer redelijke verdeeling der kapitaalgoederen en een zekere deel-garechtigdheld van de arbeiders acht spr. wenschelijk. Inleider vraagt te letten op de middelen, welke al zijn aangewend om tot andere productievormen te komen. Zonder blijvend resultaat. De arbeider moet juist zoo min moge lijk deelen in het risico van de onderneming. Zijn loon baseert zich op zijn eigen producti viteit, niet op de rentabiliteit der onderneming, welke ook afhankelijk is van andere economi sche factoren. Dezetfde productiviteit dient op dezelfde wijze beloond te worden. Laat men 7,i"h eens even indenken de consequenties van de invoering van het gezinsloon! Prof. Weve moet er op wijzen, dat die eco nomische opvatting van het gezinsloon in zeker opzicht een overwonnen Btandpunt is. Het loon moet zoodanig zijn dat de arbeider, d.w.z. zijn gezin, in leven blijft en zijn productiviteit be waren kan. Het bedrijf moet toch onderhoud kunnen verschaffen aan de arbeiders en hun gezinnen, die er in werken. Kan een bedrijf dit niet, dan moet zoo'n bedrijf verdwijnen, wijl noodlijdend. Eau mensch waardig gezinsloon is geen utopie en wat den arbeider daartoe wordt verstrekt (door kinderfondsen e.d. b.v.) moet men niet zien als een daad van liefdadigheid. AVaar gaan we heen, als de arbeider bij uit breiding va«n zijn gezin naar de liefdadiigheids- ondersteuDing moet afzakken. Inleider wijst er op, dat het door prof. Weve geschetste bedrijf economisch niet meer kon- kurrenzfahig kan woirden genoemd. Dan volgde een interessante discussie tus schen inleider en prof. Weve over de bepaling vam het loon naar vervangingswaarde of naar behoefte van het normale gezin. Prof. Weve wees op het doel van de maatschappij volgens algemeene. opvatting om allen leden in een harmonieus geheel 'n menscliwaaaxüig bestaan te verzekeren. Naar aanleiding van de bewering, dat men met naastenliefde het terrein der economie verlaat en op dat der ethiek komt, legde prof. Weve er den nadruk op, dat zoodra men van handelen spreekt, de economie, die sleehts con stateert, alleen ook niet mag spreken. Een daad moet niet aüleen aan economische nor men beantwoorden. Evenzeer aan de ethische. Ten slotte kwam tot overeenstemming van gedachten over de volgende door inleider ge poneerde stelling, dat men als werkgever ver plicht te den arbeider Uit te betalen het loon, dat zijn prestatie waard, is, maar dat men te vens den plicht heeft mede te werken aan het complex van sociale maatregelen, waardoor de arbeider in de gelegenheid wordt gestéld zijn gezin te onderhouden. Eindelijk werd nog tusschen dan heer Rad«e- maker en den inleider gediscussieerd over de vraag of het kapitalisme niet langzamerhand geraakt tot een maatschappij, waarin het geld het hoogste woord gaat spreken. De voorzitter dankte dan den inleider voor zijn mooie lezing. Besloten is tot het uitschrijven van eeu prijs vraag onder de leden over de „kapitalistische produotiewijz© naar aanleiding van de c.ode sociaal". In de beoordeelingscommlssie der in te komon antwoorden werden benoemd: prof. dr. Weve, mr. Bredius, dr. ir. van Gilse, AV. Ra demaker en mr. Mutsaerts. Het plan werd kenbaar gemaakt het volgend jaar een studiereis naar Italië te ondernemen. Een plaats voor de volgende bijeenkomst werd nog niet bepaald. Aan het einde van de welgeelaagde bijeen komst bracht de voorzitter een woord vam dank aan de inleiders, aan de on.tvangstcemmissie te Rotterdam en sloot met een woord van op wekking tot blijvende actie. ROTTERDAM, 17 December. Op de veemarkt waren aangevoerd: 581 vette runderen 28a vette en graskalveren, 16 nuchtere kalveren, 1145 scha pen of lammeren. 896 varkens. De prijzen waren als volgt: vette koeien le kw. 1—1.08, 2o kw. 80—95 et, 3e kw. 60—75 et, ossen le kw. 90—98 ct 2e kw. 80—90 ct, 3e kw. 65—70 et. kalveren le kw. 1.701.80, 2e kW. 1.401.50, 3e kw. x.101.25, schapen le kw. 7885 ct, 2e kw. 70 75 ct 3e kw. 5060 ct, lammeren 84—90 ct, varkens le kw. 74—76 ct, 2e kw. 60—65 ct, 3e kw. 5558 ct, export 6466 ct per kg. Handel: Runderen aanvoer groot, hooge vraag prijzen, handel lui. Ossen weinig aanvoer, en geringe handel. Kalveren aanvoer flink, handel le soort vlot, 2e en 3e soort minder. Schapen handel kalm, prijzen Iets hooger door ongeregelde aanvoer. Varkens aanvoer niet groot, prijzen hooger, handel traag ln verband met ongeregelde aanvoer door onbegaanbare wegen. Export wei nig handel. Vlasbeurs. Blauw 13.425 kg. f 1.101.60, Gro- ningsch 9000 kg. 1.25—1.45, Holl. geel 16.600 kg. f 1.10—1.55, douw roth 1000 kg. 11.25 per lig. Handel matig. ROTTERDAM, 17 December. Aardappelmarktb Zeeuwechft bonte en blauwe 3.30Ï.60, Hem eigenheimers ƒ2.402.60, Brielac-he eigenheUj niers 2.503, blauwe eigenheimer» ƒ2.502.70,! Bevelanders 2.30—2.60, poters 1.752.20,1 Weetlandsche zand (ronde) 78, bravo's 3.20 8.S0, alles per H.L. Aanvoer tameitfk, vree* redelijk. ROTTERDAM, 17 December. Heden werden aan de vtechmarkt alhier van IJmiriden en el ders 60 manden en kisten visch aange voerd. De prijzen waren: middel tarbot f 20—32, kleine tarbot 1218, schelvtech 14—24, gullen 7 >—13. wijting ƒ612, kleine schol 12—16, ver-1 eche haring 710, alles per mand, spiering 34 per kistje. VLAARDINGEN, 17 December. Binnen van de Kanaalvisscherl)VL 85 met 14, VL 204 met 19, VL 86 met 5, VL 199 met 2, VL 71 met 6, VL 61 i met 7, VL 124 met 2 en VL 130 met 1 laat.: Heden werd betaald voor: volle haring (Eng. wal) 17—17.10 en Uleharing (dito) 16.10 pet- kantje. HANSWBERT, 16 December. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telergaaf 8; Telegraaf 18l Ideaal; Telegraaf 17, Bout; BERGEN OP ZOOM: st. Bergen op Zoom 6; BODEGRAVEN! Vertrouwen, Pol: AMSTERDAM: St. Amatel t| Stad Amsterdam 7; SCHIEDAM: Dankbaar heid, van Eek; PERNIS: Albatros 2, Stoutenj Assam 3, van Beveren; SCHEVENINGENat. Jannetje: WORMEKVEER: st. Elisabeth; GOES: st. 2 Gebroeders; TEXEL: st. Nellie Anna; DELFT: Wilhelmtna, Zondag; LEEU- WARDEN: st. Geesziena; UTRECHT: et. Eli sabeth; Trio, van Vliet; TILBURG: st. Petro- nella; DELFT: st. St. Antodne: DORDRECHTI st. Christina. DUITSCHLAND: st. Vrijheid; Industrie 2; Rijn en Schelde 4; Rijn en Schelde 1; Dleze, Unger. BELGIë: st. Telegraaf 6; Telegraaf 11; Tele- graaf 2; Broedertrouw 1; Spes Salutls; Onder-, noming; Rün en Schelde 6; Mechalnsteen 18; Helena acoba: Oorne Hein; Rosalie, Wlickmans; Anna 2, TempelaarsNormandie, van Hees- wijk; Rünste-r, Jooeten; Baden 22, Dredss; Flau bert, Betz; Edouord, v. d. Sande; Maria, d» Winde; Mannheim 27, Müllar; Beeaam, van Streydonck; Excelsior, Kwan-tes; Fluviale 26, van Boven; Vigny. Pauwer; Maréchal Foch, Martz-, Damco 2, v. d. AVeyde; Verimq, Bek kers; Mon De sir, Oosse; Damco 27, Eeg-dem&n» Any, Fatho; Annle, Kranendonk; Rosa, van Beek; Oso 3, v. d. Vooren; Matadi, Verier aft- ken Rün en Binnenvaart 19, van Dük; Por fier 28, van Leuven; Sand 5, de Heel; Nep;un 53, Bleh; Minister Pecher, v. d. Weygert; Louisa Gerdina, VUters; Antonius, Liefbroer; AAgle, Schmitt; Mders, Bartels; Tolo, Gloerich; Adri- ana, die Looy; st. Vertrouwen; Ellse, v. d. Un- dien: Schoncjarde. Stoop: Albatros 4. Robbe- mond; Rival, Doer tienRheinfahrt 61, Ratzhel- mer; Balzac, van Lent; F uviale 27, Sch. 1 ROTTERDAM, 17 December. Vlot- en Lichterwerk: 100 ton 8.60 per dag. In deae afdeeling gaat zeef weinig om. Vaarwerk: 160 ton zwaar goed v. Schiedam naar Amsterdam a 2.75 per last; 130 ton hout n. Lith a ƒ180 en bloc; 150 ton zwaar goed n. Leeuwarden a 5.4-0 per last. ROTTERDAM, 17 December. Naar den boven-RUn was de waterstand val lend. Er was weinig vraag. Ruimt» was vol doende. Stemming onveranderd Voor ruwe pro ducten betaalde men ca. 1 mr lust. Naar den beneden-Rijn y a« dn waterstand val lend. Er was weinig vraag.. Ruimte was vol doende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten met lostijd 40 etc.. tnet y3 los tijd 50 ct. per last. Sleeploon volgnes het 4550 ots, tarief. 1100 tons zwaar goed r.nar Crtft-ld 55 ets, per Jast. Ertsvracht naar Muiheim Ruhr 50 ?n 69 et. per last met en H loettjd. ROTTERDAM aangekomen. 15 Decembernamiddag: 2.— CHILE, Chr, Uornelder Zn., Japan, Maashaven Nz., stukg.3.15 MARNE, Wamber- sle Zn., S«t. Nazaire, Maashaven Nz„ erts; JONGE ELISABETH, Wam be rade Zn., Va lencia, IJselhaven, stukg.; 4.15 DUCE, N V, Seam, Hornillo. Waalhaven 27, erts; 4.45 SI- GR1D, N.V. Furness, Antr erpen, Maashaven Nz„ ledig; 5.30 VEP.BANIA, Arm. Farina, Ge nua, Waalhaven 12, erts; 6.POZNAN, Kuy- per. v. Dam Smeer, Rouaan, H.-I.-Ambacht, stukg.; 6.30 HUBBASTONE. Soetem,., Fekkeft Co., Newcastle, Waalhaven (C. Sv.-arttouw), kolen. 9.30 TYNE, Ned. Transp. Mi}., "Havre, Waal haven 18, ledig; ASK, D. Burger Zoon, Stock holm. Binnenhaven, stukg.; 9.50 EMDEN, Wam bers! e Zoon, B.-Ayre«, Maashaven 12. graan; 10.BAHIA, Wambersie Zoon, Bahla, Schde- haven, stukg.; 10.30 D1SC1PL1NA, N.V. Viking, Melilla, Waalhaven (F. Swarttouw), er-s: 16 December voormiddag: 12.40 LEVERKUSEN, Lenders Co.. Ciiin- wangtao. Lekhaven, stukg.; 1.20 SAPPHO, V\ m. H. Müllcr Co., Swansea, Parkhaven, stukg.; 8.30 ANDROMEDA, Wambersie Zoon, Ko ningsbergen, Schiehaven, stukg.; 9.10 IWAfi. N.V. Walsum, Ostende, W Waalhaven 28, ledsg; SCHIEKBRK, N.V, Ph. v. Ommeren's Scheepv. bedrijf, Antwerpen, Rijnhaven Zz., stukg.; &-J SIEGMUND, Julianavcem, Stettin, RUnhavcn 16, suiker; MARSDEN, N.V. Ned.-Zwits. Scheepv. Mij., Newcastle, Waalhavien (F. Swarttouw),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7