DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ËN OMSTRE 51ste Jaargang Dinsdag 18 December 1928 No. 15293 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ONS KIESREGLEMENT •f L v 31 DECEMBER ALGEM. R. K. PROPAGANDA-CLUB .AeaichkeiJ. AGENDA KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco t er post f 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchëque en girodienst 8J440. ADVER'I ENT1EN 1—6 regels ƒ155 Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst CO ct per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels 0.75, 15 regels ƒ1 Incassokosten worden berekend i Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 L verlies van eiken anderen vinger. De Verze ij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver kering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Dc procedure voor de definitieve aanwij zing van candidaten van de B. K. Staats partij voor het lidmaatschap dei Tweede Kamer heeft ditmaal voor het eerst plaats overeenkomstig het kiesreglement, vastge steld in de Partijraadsvergadering van 18 Mei jongstleden. Die procedure is zeer democratisch; de georganiseerde Katholieke kiezers hebben er op een klein onderdeel na, de kwali teit der te stellen candidaten betreffend alles in te zeggen; maar juist die democra tische inrichting van ons kiesreglement maakt ook de procedure vrij omslachtig en niet voor iedereen dadelijk overzienbaar. Van verschillende zijden bereikt ons dan ook het verzoek een uiteenzetting te geven van het verloop, hoe de candidaatstelling voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in onze Partij thans tot stand komt. Er is de laatste dagen al heel wat over ons nieuwe kiesreglement te doen geweest. Van personen die mede de uitvoering er van in handen hebben, hoorden we meermalen reeds de verklaring, de „zucht" zouden we misschien beter kunnen zeggen, dat het al les keurig geregeld op papier staat, maar dat hu reeds de moeilijkheden der uitvoe ring zoo groot blijken, dat men, ware het kiesreglement er niet, zich nog wel tien maal zou bedenken, alvorens het te redi- geercu zooals het thans luidt. We zullen ons daarover niet uitlaten. De tiid voor critiek op het kiesreglement is voorbij; we hebben het nu eenvoudig uit te voeren. Blijkt, bij de vuurproef, welke het thans heeft te doorstaan, dat er ernstige fouten aan kleven, geen theoretische maar prac- tischc, dan zal er eerst na de verkiezingen gelegenheid zijn, om in het reglement de noodig gebleken veranderingen aan te brengen. We hebben dus thans met wen- schcn of wenschelijkhcden omtrent het kies reglement niets te maken, doch hebben ons enkel aan den tekst er van te houden. De eerste werkzaamheden uit hoofde van liet nieuwe kiesreglement hebben reeds plaats gehad. Het Partijbestuur heeft name lijk vastgesteld in welke rijkskieskringen zooals er naar men weet 18 bestaan een afzonderlijke lijst zal worden inge diend en welke dier kringen tot een groep zullen worden vereenigd; het heeft daarbij bepaald, dat er afzonderlijke lijsten zul len zijn voor de kringen: Tilburg, Utrecht en Maastricht, en dat tot groepen zouden worden vereenigd do kieskringen Den Bosch—Zeeland, ArnhemNijmegen, Am sterdam—Den HaagRotterdam, Haarlem —Helder, Leiden—DordrechtFriesland Groningen cn ZwolleAssen. Dit eerste werk van. het Partijbestuur, dat overeenkomstig het reglement in de maand October vóór de algemeene verkie zingen moet plaats hebben, gereed, komt het Centraal College aan do beurt. Dit Cen traal College bestaat uit do leden van het Partijbestuur met uitzondering van de daarin aanwezige Kamerleden slechts de voorzitter heeft,, ook als hij Kamerlid is, mede in het Centraal College zitting alsmede een 40-tal adviseerende leden, vol gens de statuten aangewezen door een aan tal met name genoemde organisaties, zoo dat daarin alle standen en groepen der maatschappij hun vertegenwoordiging vin den. Dit Centraal College nu stelt vast, welke speciale kwaliteiten in do Kamerfractie moeten worden vertegenwoordigd en op Welke lijsten de candidaten welke deze kwa liteiten bezitten, moeten worden geplaatst- Wat wordt met een speciale kwaliteit hier bedoeld? De Staatstaak is veel omvat tend, zóó veel, dat niemand van alle kwes ties op de hoogte kan zijn. Laten we, ter Verduidelijking, enkele van die kwesties noemen: onderwijs; financiën; defensie; koloniën; handel en nijverheid; verkeer; middenstand; landbouw; arbeid; sociale verzekering; volksgezondheid en volkshuis vesting. Niemand kan zoodanig in de kern van al deze kwesties doordringen, dat hij ?e alle geheel beheerscht. Wel kan men in de een of andere specialiteit zijn. En nu be haalt, het Kiesreglement, dat ter verkrij ging van een all-round Kamerfractie, een ■'mrital zetels niet meer echter dan twee derde van het totaal aantal dat wordt verwacht moet worden bezet door por tonen, die specialiteit zijn in een bepaald deel van de Staatstaak. Die specialiteiten tornen dus straks in de Kamer uit hoofde v,|h hun specialist zijn op bepaald gebied, uit hoofde van hun kwaliteit. De zetels die voor hen beschikbaar worden gesteld, hee- ten daarom kwaliteitszetels. Men begrijpe wel, het Centraal College wijst geen personen aan. Dat behoort tot de taak der kiesvereenigingen. Het beslist alleen: in deze of gene groep van kies kringen hebben de kiesvereenigingen er voor te zorgen, dat één of meer candida ten dit weer afhankelijk van het aantal in dien kring of groep van kringen te ver- - wachten Kamerzetels voldoen aan een bepaalde kwaliteit. Zoo heeft de groep Den BoschZeeland,, voor welke vijf Kamerzetels worden ver wacht,, er voor te zorgen, dat een vaste plaats gereserveerd is voor drie deskundi gen en wel op het gebied van landbouwza ken, van defensie en van middenstands aangelegenheden; de groep Leiden-Dor drechtFrieslandGroningen, voor welke drie Kamerzetels verwacht worden, moet zorgen voor een deskundige op het gebied der Staatsfinanciën en voor een deskundi ge op het gebied van arbeidsaangelegcn- heden. Zoo heeft dus eerstgenoemde groep drie kwaliteifszetels en twee vrije zetels; laatstgenoemde twee kwaliteitszetels en cón vrijen zetel. In de persoon der candidaten zijn de kies vereenigingen geheel vrij, als ze voor wat de kwaliteitszetels betreft er maar voor zor gen, dat die persoon aan de aangewezen kwaliteit voldoet, op het speciale gebied, door het kiesreglement, in casu het Cen traal College aangeduid, werkelijk specia list is. Het Centraal College heeft zich van de hem opgelegde taak gekweten. Het heeft vastgelegd, welke specialiteiten in de Ka mer vertegenwoordigd moeten zijn en welke kringen voor die specialiteiten hebben te zorgen. Hoe komt nu de aanwijzing dor personen, de eigenlijke candidaatstelling tot stand? Daarover in een volgend artikel. We hebben het reeds meer dan eens ge daan, maar de tijd begint te dringen, en daarom achten we het niet ondienstig onze lezeressen en lezers nog eens bij herhaling op het gewicht van dezen dag, 31 December, te wijzen. Volgend jaar hebben we de zeer belang rijke verkiezingen voor de Tweede Kamer. Iedere Katholiek is er van doordrongen, dat we het allergrootste belang er bij hebben, dat de katholieke beginselen den grootst mo- gelijkcn invloed uitoefenen op den gang van zaken bij de vervulling der Staats taak, en dat onze Katholieke fractie in de Tweede Kamer derhalve èn in kwantiteit èn ook in kwaliteit zoo sterk mogelijk zij. Welnu, de 31e December is voor deze dub bele aangelegenheid wat men noemt „een fatale datum". Uiterlijk 31 December moet ten stadliuize zijn opgegeven of men gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om bij volmacht te stemmen. Onze kiezeressen en kiezers, die in den lijd der verkiezingen meer dan drie dagen achtereen afwezig plegen te zijn we denken aan schippers, handels reizigers enz. kunnen zulks ten stadhuizc meedeelcn en ze worden dan, desgéwenscht. bij de verkiezingen welke in Juni worden gehouden, in de gelegenheid gesteld, een ander voor hen te laten stemmen. Vrouwen, die hun echtgenoot plegen te vergezellen, genieten dezelfde faciliteit. Let wel, men hoeft niet nu reeds op te geven, of men van die faciliteit werkelijk gebruik zal maken, doch alleen, dat de kans bestaat, dat men een gevolmachtigde zal willen aan wijzen. Die gevolmachtigde hoeft ook niet nu reeds aangewezen te worden. Dat is al les van later zorg. Alleen dient men nu reeds, dat wil zeggen, vóór 31 December, ten stadhuize er kennis van te geven, met re denen toegelicht, dat men, mocht men in de verkiezingsperiode afwezig zijn, bij volmacht stemmen wil. Elke stem heeft haar waarde. Van deze gelegenheid om zijn stem uit te brengen, onze fractie in de Tweede Kamer kwantitatief zoo sterk mo-gelijk te doen zijn, make men dus het volle gebruik. Ook kwalitatief moet onze fractie zoo sterk mogelijk zijn. Daarop kunnen wij invloed uitoefenen door ons lidmaatschap van de B. K. Kiesvereeniging. Doch weer alleen, wanneer wij vóór 31 December van die kiesvereeniging lid zijn. Slechts dim kan aan de stemming over de candida ten worden deelgenomen. Men geve zich derhalve nog nu, hetzij aan een der bestuursleden van de Jiatho- RECOLLECTIE OU D-RETRAlT ANTEN Vrijdagavond om acht uur zal in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie (Framkeland) de maan- delijksche recollectie plaats hebben voor oud- retraitanten en andere belangstellenden. NA DE WINKELWEEK Als de bonnen geteld worden In een zaaltje van hotel „De Kroon" werd gis teravond hard gereken(1. En druk geteld. En vlug gewerkt. De bestuursleden van de drie middenstandsvereenigingen, zaten reeds van zeven uur at gegroept rond of langs oen viertal tafels. En zij telden en cijferden en ze bleven tellen. En altijd door liep de heer Korvinus, admi nistrateur van het winkelweekcomité, van tafel tot tafel, de reeds gecontroleerde stapels bonnen met zich nemend en nieuwen voorraad, uit groote bussen opgediept, aan de menschen rond de tafels distribueerend. Naar schatting waren ongeveer 150.000. bon nen ingekomen, netjes Verpakt in enveloppen. Teilkens wanneer zoo'n enveloppe was openge sneden, werden door een ander de oP een briefje bijgevoegde bedragen en natnen voorgelezen en door een derde lid genoteerd .De allerhoogste bedragen .waarvan men maar oven kon ver wachten dat zij, een kleine kans op een prijs maakten, werden nog eeiis gecontroleerd en we boorden bedragen noemen van twee-, drie-, vier- .zeshonderd gulden, tot ongeveer vijftien honderd gulden toe. Of er dus in Schiedam gekocht is! Alleen, wo konden haast niet gelooven, dat iemand die zoo'n hoog bedrag besteedt, een rasecht Schie dammer zou zijn, Die gaat ondanks een winkel week voor zoo'n hoog bedrag immers toeh naai- Rotterdam? Of is er dan eindelijk toch kentering gekomen? De nits&er zal morgen worden bekend, ge maakt. DERDE GE-Vk Wijl in de „Fiankelandsche Klok" vermel ding achterwege is gelieven maken wij de le den er alsnog op attent, da.t morgenavond om 7 uur im de Fiankelandsche kerk de vergade ring voor de leden der Derde Orde zal plaats hebben, zooals reeds vroeger was aangekon digd. „ONDERLING BELANG" Pluim vee-verloting De uitslag vaM de door „Onderling Belang" gehouden pluimvee-verloting waanvoor de trek king plaats had ten overstaan van hoofdinspec teur J. van Veen, luidt als volgt; Prijs No. 1 een toom kippen (hoofdprijs) lot No. 5; 2. een eend 516; 3. ec-n eend 119; 4. een konijn 798; 5. een ben 754; 6. een eend 527; 7. een gans 866; 8. een eend 909; 9. een eend 4S3; 10. een baan 191; 11 een konijn 955; 12 een hen 413; 13 een eend 186; 14 een eend 880; 15 een gans S27; 16 een trio kriel- hoenders 296; 17 een konijn 150; 18 een liaan 779; 19 een eend 7S6; "0 een eend 740; 21 een konijn 691; 22 een eend 557; 23 een ko nijn 207; 24 een droogvoederbak 225; 25 een eend 194; 26 een konijn 301. Jjl Het bezoek aan de tentoonstelling was zeer bevredigend. VEREEN1GING VERJAARDAG De laatste bestuursvergadering van bovenge noemde vereeniging in dit jaar, bedoeld als De- cember-bijeenkomst, waren vele damesbestuurs- leden aanwezig om de resultaten van de laatste twee maanden vast te stellen. Na opening door de voorzitster, mevrouw S. Hijman, en voorlezing der notulen der vorige vergadering door de le secretaresse mevrouw Hoogendijk-de Groot, werden do damesbestuurs leden in de gelegenheid gesteld mede te deelen den uitslag van de pogingen door haar in 't werk gesteld om het ledental te vergrooten. Die uitslag is weer schitterend geweest. Het ledental nadert de 5000, de damesbe- stuursleden zullen met deze propaganda door gaan. Aan veertien t.b.c. patiënten die huiten Schiedam in Sanatoria of elders genezing zoe ken, verleent de Vereeniging Verjaardag finan- cieelen steun waaronder voor langen tijd. Het deed dan ook bij de opening des busjes wel doend aan dat de inhoud aanmerkelijk hooger was dan het zelfde tijdvak van het vorige jaar; de le penningmeesteresse, mevr, Jonker-Roe- lants Kleijpool mocht clan ook een hooger be drag in ontvangst nemen. De voorzitster deelde mede, dat in verschil lende winkels busjes waren geplaatst voor het Inwerpen van kassabons, ten behoeve van de Vereeniging Verjaardag. lieke Kiesvereeniging» Hetzij aan een onzer propagandisten voor liet lidmaatschap on zer kiesvereeniging op. Behalve dat wij daarmee aan onze kiesvereeniging geven den hoognoodigen steun van onzo geringe contributie, en den belangrijken moreelen steun van het grooter ledental, dragen we daardoor bij tot het verkrijgen van een Kamerfractie, zooals onze Katholieke Partij die hebben moet. DE FEDERATIE OPGEHEVEN Bestuursverkiezing In een zeer druk bezochte vergadering van de Federatie van R. K Propagandaclubs. welke vergadering werd gehouden in een der zalen van den R. K. Volksbond, is gister avond het statuut van onze R K. Propa gandaclubs in overeenstemming gebracht met de nieuwe Bisschoppelijke voorschriften. In zijn openingswoord bracht de voorzitter der Federatie, de heer W Rademaker, na de talrijke aanwezigen welkom te hebben ge- heeten, den uitbouw der R. K. propaganda clubs hier ter stede in de beide laatste jaren in herinnering en wees hij op de uit stekende verstandhouding welke in de Fede ratie heeft bestaan. Die Federatie moet echter thans worden opgeheven; de zelfstandige clubs verdwijnen en in de plaats komt ëón plaatselijke Alge meene R. K. Propagandaclub met vier onder afdeelingen. De voorzitter las dan het nieuwe regiem-ent voor (in ons nummer van 20 October opgenomen) en wees daarbij met name op de uitbreiding van het doel dat do nieuwe propagandaclub heeft te beoogen waar het terrein haxer werkzaamheden ook op cultureel gebied gaat liggen. Eenige besprekingen over dit reglement volgden. Getracht zal worden te verkrijgen dat de leeftijd voor toetreding tot de alge meene propagandaclub lager dan 18 jaar wordt gesteld en dat het bestuur d;er onder- afdeelingen uit meer dan drie leden mag bestaan. Toegezegd werd dat in het nieuwe huis houdelijk reglement met de belangen der parochiale clubs zooveel als het bisschoppo* lijk reglement gedoogt rekening zal worden gehouden. Nadat allo aanwezigen voor zoover lid van de voorheen zelfstandige propaganda- cluhs tot de nieuwe Algemeene R. K. Pro pagandaclub waren toegetreden werd over gegaan tot het opmaken van (ie voordracht van drrie leden, waaruit door Monseigneur de voorzitter zal worden aangewezen. Al vorens tot stemming werd overgegaan ver klaarde de heer Rademaker. dat hij in ver band met zijn werkzaamheden in geen ge val het voorzitterschap zo-u kunnen aan vaarden. Do voordracht kwam dan als volgt te luiden: 1 de heer W. Hh. A. Janse, voorzitter van de propagandaclub „St. Cle mens". 2. de heer Nijsseh. voorzitter van „St. Dominicus". 3. de heer Rademaker, voor zitter van „St. Leonardus". Waar de voor zitters der afdeelingen ex officio in het hoofdbestuur zitting hebben, telde dit ook na deze voordracht nog &lecht3 vier leden. Uitvoerig werd omtrent de verdere aanvul ling van gedachten gewisseld. Besloten werd tenslotte, dat over het aantal door de vier voorzitters zal worden beslist en dat de aan vulling verder aan de vleT propagandaclubs zal worden overgelaten. Kapelaan Beune sprak vervolgens een op wekkend woordje tot de propagandisten. Hei blijkt aldoor meer. aldus de eerw. spreker, dat het Katholieke volk in zijn eigen Katho lieke princiepen uitsluitend zijn kracht zal hebben te zoeken; dat blijkt ook alweer uit de stemming' over het subsidie voor de R. K. Haindelshoogeschool. De eerw. spr. drong er bij de propagandisten op aan, nog vóór 1 Januari, vooral in de nieuwe straten van Franke-land leden voor de R. K. Kiesver eeniging aan te werven. De heer Mouwens, voorzitter van „Recht, Plicht en Orde" sprak er ziju voldoening over uit, dat het statuut der propaganda clubs thans in overeenstemming was gebracht met het Bisschoppelijk reglement en uitte zijn vertrouwen, dat de samenwerking tus- schen de R. K. Kiesvereeniging en de pro pagandisten niets te wenschen zou overlaten. Spr. wees er dan nog op, dat slechts wie vóór 1 Januari lid is van de kiesvereeniging het recht heeft deel te nemen aan de werk zaamheden voor de candidaatstelling. De heer Verdoes bracht in herinnering, dat het thans mogelijk is te stemmen bij vol macht en dat men dan vóór 1 Januari daarvan ten stadhuize mededeeltng moet hebben gedaan. Nadat onder algemeen applaus de heer Rademaker had meegedeeld, dat het bestuur aan den hoogeerw. heer Deken zou verzoeken kapelaan Beune als geestelijk adviseur der Algemeene R. K. Propagandaclub voor te dragen, werd de geanimeerde vergadering met den christelijken groet gesloten. In een zeer sympathiek schrijven had de hoogeerw. heer Deken kennis gegeven, dat hij wegens uitst.edigheid de vergadering niet kon bijwonen. KANTONGERECHT Openbare zitting van 17 December De leerplichtwet Wegens overtreding der leerplichtwet werden veroordeeldB. G. O. tot 2 maal 5 boete subs. 5 d. hechtenis. M. D., werd wegens een ze-lfde overtreding veroordeeld tot 10 subs. 10 d. Eisch in al deze zaken dezelfde. A. T. alhier, werd nadat ir. H. B. J. A., alhier, als getuige was gehoord, wegens overtreding van een gemeenteverordening overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f 20 boete subs. 10 d. hechtenis. Reel. D 233G VM 8 lederen Zondag Patronaat St Dominicus, Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. tC. Damclub I. D O. Patronaatsgebouw Lange Haven: aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. EC. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zaugvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R K Volksbond lederen Woensdag Patronaat St. Dominicus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man nen zaugvereeniging „Orpheus". Gebouw R. EC. Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. EC. S. V Excelsior Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot bet verleenen van Eerste Hulp hij Ongelukken: gebouw R. K. Volkshond. Aanvang kwart over acht. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur Is geopend het Stedelijk Museum. SL Joris Doele, Doeletuin. Woensdag 19 December Vergadering van alle R. K. meisjes, werkzaam In de Industrieën. Spreekster mej. A, Hutten van het R. K. Vakbureau te Utrecht. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 21 December Oprichtingsvergadering afdeeling R. IC. Vrou wenbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering Nederlandsche R. K. Fabrielts- arbeiders(sters)bond „St. Willibrordus". Be spreking gevoerde acties: bestuursverkiezing enz. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang halt acht. Opkomst dringend gewensc.ht. Woensdag 26 December R. IC. Tooneel vereeniging „Alberdlnk Thijm". Uitvoering van „De Offerande". Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 9 Januari Cursusavond Leeken-Apostolaat, docent Pas toor Möller. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Vrfjdag 11 Januari Frits Bouwmeester ensemble. Opvoering' van „Branding" van Ralph Cullinan (vertaling Ad. Rijkens). Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. TE ROTTERDAM f 18 Dec.: Groote Nutszaal, pianoavond (Cho pin) Jan Smeterlin, S uur. 19 Dec.: Groote Schouwburg, De heks van de boschhut, (Zangver. G. C. Bunk), 8 uur. 20 Dec.: Groote Doelezaal, 2de concert „Eruditio Mtisiea", 8 uur. 22 Dec.: Tivoli-Schouwburg, De belhamels van Voloudam (De Narren) 2)4 uur. Groote Doelezaal, 5e pop. Zaterdagmiddagconcert, Rott, Philh. Orkest, 3 uur. Groote Schouwburg, „Caval'leria" en Paljas" (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij lt s: Circus-Schouwburg, Twee Weezen (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volwas senen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer In: Thalia; Royal; Luxor-Palast; City-theater (voor volwas, senen)Centraal (voor volwassenen)Olympia (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 18 Dec. Officieeie noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. J Moutwijn d Moutwijn 46 pet. 19.por Tl. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 18 Dec. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.Ii, Spoeling Noteeriug f 2.40.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1