FEUILLETON DE VIJFDE VINGER VRIJDAG 21 DECEMBER 1828 VIERDE BLAD PAGINA 4 UIT ROTTERDAM VAN EEN MISLUKTE INBRAAK RADIONIEUWS EEN AVONTURENVERHAAL. RECHTBANK In de Haringpakkerstraat Gisteren hebben allereerst terecht gestaan de 42-jarige schilder L K., gedetineerd en recidi vist en de 40-jarige A. van V., kellner, eveneens gedetineerd en recidivist. Aan K. was ten laste gelegd, dat hij op 14 October tezamen en In vereeniglng met een ander persoon, ter uitvoering van zijn voorne men om uit de woning van J. B. Ivatz aan de Haringpakkerstraat geld en wat anders van hun gading zou zijn, te stelen, na de straatdeur met een valschen sleutel geopend te hebben, met dis andere persoon hét portaal van die wo ning is binnengegaan en vervolgens door de gang is gedaan naar de achterkamer en aldaar de kamerdeur heeft opengeduwd, terwijl deze voorgenomen diefstal niet voltooid is, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat hij werd vastgegrepen en gearresteerd door de agenten van politie Jacob Slieker, Cornells Fondse en Pieter Hofman. Aan van V. is ten laste gelegd medeplich tigheid aan dézen diefstal en uitlokking er van. Verdachte K. bekent het hem ten laste ge legde. Hij had van iemand de mededeeling ge kregen, dat er hij Katz veel geld in huis was, en dat er dus een goeden slag te slaan viel. Hij had voor de opknapping van dit zaakje een maat gezocht, dien hij vond in zekeren S. Deze ia met hem de woning binnen gegaan. Op dien avond heeft men eerst aan de woning aange scheld om te zien of er iemand thuis was. Toen er niet open gedaan werd, is de deur met een valschen sleutel opengedaan. Nadat verdachte en zijn maat S. naar boven waren gegaan, wer den zij door politie-agenten, die zich verdekt hadden opgesteld, gegrepen. S. wist nog het gangetje uit te komen, maar voor verdachte was daar geeu kans meer voor. Hij dacht er eerst nog over zich te verzetten, doch toen het electrische licht aanknipte, en hij door de agen ten werd herkend, heeft hij verderen tegenstand laten varen. Dat een revolver van een recher cheur per ongeluk zou zijn afgegaan, waardoor S. ernstig is gewond, gelooft verdachte niet. Verdachte geeft toe, reeds 5 maal te zijn ver oordeeld. Deze geschiedenis is echter een ern stige les voor hem geweest. Verdachte van V. ontkent iets van deze zaak af te weten. Hij heeft niet op den uitkijk ge staan en hij heeft evenmin mededeelingen ge daan aan K. dat. er bij Katz geld in huis was. De president wijst verdachte er op, dat de Caféhouder, die verdachte voor zijn alibi heeft opgegeven, verklaard had, dat verdachte eerst na zeven uur ln zijn zaak Is geweest. Verdachte houdt zijn onschuld vol. Hij geeft toe reeds tien maal veroordeeld te zijn. In Mei ;was hij uit de gevangenis ontslagen. Getuige J. B. Katz was gewaarschuwd, dat er WJ hem Ingebroken zou worden. Hij had kort voor de poging twee personen in de nabijheid Tan zijn woning gezien. Hij kan deze beide ver dachten niet met zekerheid herkennen. Hij ver klaart nog, dat het aan Oostveen bekend was, dat er bij hem geld in huls was. Getuige J. Oostveen Is, ln het Huis van Be waring, hoen hij in gijzeling was, in kennis ge komen met verdachte van V., die daar toen vertoefde. Later is deze van V. bij hem in dienst gekomen. In de werkplaats is het gesprek er op gekomen, dat menschen soms hun geld op zulke rare plaatsen bewaren, en zoo had getuige het verhaal gedaan, dat bij Katz een sigarenkistje vol met geld zoo maar in de kast stond. Hij wist. dat, omdat bij eens bij Katz een karweitje had opgeknapt. Toen had hij dat gezien. Verdachte van V. sprak tegen, dat hem ooit zooiets gezegd was. Maar het is hem bekend, dat get. In verbinding stond met zekeren W,. een berucht inbreker. Getuige H. J. de Werk had op 14 October om tien minuten over half zeven in de ICorfmaker- straat. een man op den uitkijk zien staan, die van hetzelfde postuur was als verdachte Van V. en die hij ook aan zijn gezicht herkent. Een rechercheur van politie was op 29 Sep tember verdachte K. tegen gekomen op de West Kruiskade. Hij was toen in gezelsehap van van V. en S. Verdachte K. weet dat niet meer. Getuige: Het was op den laatsten dag van de Nenijto. De president merkte op. dat dit van belang is, omdat oorspronkelijk liet plan was geweest dien avond in te breken. Verdachte K. zegt dat hem daar niets van bekend is. Wel was men er acht dagen te voren geweest, doch toen brandde er licht en is de zaak niet doorgegaan. Verdachte had toen vermoed, dat men hem de zaak te mooi had voorgespiegeld. De agent van politie J. J. Slieker was op 14 October met nog drie ander agenten en een In specteur in het bewuste pand geweest waar zij zich verdekt hadden opgesteld. Getuige had verdachte K. en" S. zien binnen komen. Bij de worsteling die ontstaan is, is het pistool van Bourguignon afgegaan. Het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, meende dat uit de getuigen-verklarin- gen het feit bewezen is, zoowei wat verdachte K. betreft als verdachte van V. Tegen ieder der verdachten eischte liet O.M. 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger, van K., mr. Buskop, meende, dat hier geën sprake was van een strafbare po ging en concludeerde tot vrijspraak. Mocht de rechtbank met deze zienswijze niét meegaan, dan verzoekt pleiter het feit te willen bezien los van de omstandigheden, die zulk een treurig verloop hebben gehad, en vroeg hij op legging van een mildere straf. Mr. K. B. van Diemen, optredend voor ver dachte van V., sloot zich aan bij de meening, dat hier geen strafbare poging is gedaan. Voorts meende pleiter, dat het bewijs van medeplichtigheid, noch van uitlokking is bewe zen. Uitspraak 29 December. UITSPRAKEN. Het auto-ongeluk onder Ovcrschie. De rechtbank heeft gister uitspraak ge daan in de zaak van P. F. M. K., 37 jaar. auto- mobielhandelaar te Amsterdam, die terecht ge staan had terzake van het veroorzaken van dood der schuld. Op Zaterdagavond 28 April omstreeks 11 uur had het echtpaar Groenhuizen aan de tramhalte aan den Hoornweg staan wachten, toen verdachte met een door hem be stuurden auto ln de richting 's-Gravenhage was gekomen en belde wachtenden had omver gere den, met het gevolg, dat mevr. Groenhuizen op slag werd gedood, en de heer Groenhuizen zoodanig letsel had bekomen, dat hij op 3 Mei In het ziekenhuis te Rotterdam was overleden. De rechtbank had aan de behandeling van deze zaak drie zittingen gewijd, waarin vooral aandacht werd gewijd aan de verklaringen en uiteenzettingen van getuigen-deskundlgen, mede omdat verdachte beweerde wegens verblinding de wachtende personen bij de tramhalte, die door een lantaarn verlicht was. niet te hebben gezien. Het O.M., waargenomen door mr. J. G. Hol- steyn, had geëischt 6 maanden gevangenisstraf en Intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Meineed. Voorts heeft de reohtbamk uitspraak gedaan ln de zaak van de belde ambtenaren der Har venarbelclersresCTve T. T., 43 jaar, en J. B„ 46 jaar, die terecht gestaan hadden wegens mein eed. Op 27 Augustus 1926 had T. in het lokaal der Havenarbeldsreserve aan dien St. Jobsweg een aantal havenarbeiders aangenomen voor de stu wadoonsf Irm a Van Koeveren en Co. en hij zou hoen gezegd hebban, dat zij om uur moesten beginnen. De bootwerkers waren ech ter om 1 uur present, omdat zij in do roeenimg verkeerden tegen dien tijd te zijn aangenomen. Toen door de firma Van Koeveren en Oo. aan de bootwerkers uitbetaling werd geweigerd van het uur, dat zij to vroeg gekomen waren, heeft een hunner tegen deze firma een civiele pro cedure aanhangig gemaakt, waarin T. onder ©ede had verklaard, de havenarbeiders gezegd te hebben, dat zij om 2 uur moesten beginnen, ©n ook ln de stil watLoorskamer nog ©ons aan den voorman Van Leeuwen het uur vaa begin nen te hebben genoemd. B. had in dezelfde civiele procedure verklaard te hebben gehoord, dat T. aan den voorman Van Leeuwen had gezegd: Denk er om, 2 uur beginnen. Voorts had B. nog verklaard, dat er dien dag eersjt voor den Rotterdamscbeu Lloyd was aangeno men en eerst daarna voor de firma Van Koe veren en Co.. Toen het ■civiele geding verloren werd, volgde een aanklacht tegen T. en B. ter zake van. meineed. Het. O. M„ waargenomen door mr. J. A. de Visser, had tegen ieder der verdachten maan den gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft T. veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en B. vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. Aangiften wan 20 December. ONDERTROUWDM. M. van Hengel jm. 26 j. en P. Steünis jd. 27 j., Feüenóordstr. 4a. J. A. BOhnen jm. 29 j. en M. Noörland jd. 26 j„ Persöonshaven 87. W.. J. J. Hoeffgen jm, 22 j, en G. Hogendoorn jd, 21 j., Nadorststr. 85c. P, A. Siebel jm. 27 j. en A. Volwerk jd. 29 j. Kruiskade 105b. A. Verhagen jm. 25 j. en M. C. Westein jd. 27 j., N. Binnenweg 447a. A. W. de Bot jm. 24 j. en E. J. F. Hassfeld jd. 25 j„ Meiendaal 43a. H. J. Dekker jm. 23 j. en E. C. M. Hardeman jd. 19 j., Oosteinde 50a. L. B. Kwantes jm. 25 j. en G. R. de Groot wed. 26 j„ Havenstr. 41b. L. G. de Groot jm. 28 J. en L. M. Kwantes jd. 21 j., Amsterdam. - A. J. F. Siep jm. 24 j, en J. M. van Berlcum jd. 22 j., Ackersdijkstr, 70a. J. G. Heesen jm. 23 j. en E. J. M. Dingencuts jd. 24 j., D. Smitsstr. 79b. A. Kern jm. 23 j. en R. Bier- schenk jd. 19 j., Fabriekstr. 29b. A. v. d, Kleijn wed. 45 j. en W. J. M. van Lotten ges. 32 J., Gaffelstr. 77a. W. de Lange jm. 25 j. en C. v. d. Horst ges. 22 j., Coolsingel 63a. F. Lètschert jm. 29 j. en M. v. d. Giesen jd. 19 j., 2e Lombardstr. 41b. J. Metselaar wed. 44 j. en J. Buit ges, 46 j„ Stationssingel 127a. B. Sparreboom jm. 25 J. en E. de Gelder jd. 20 j., Wolphaertsbocht 69a. J. T. Termijn jm. 27 j. en L. P. Maat jd. 19 j,, tv. BeukelsZstr. 124a. Q. M. A. van Tlel jm. 28 j. en A, G. Grumke jd. 29 Nieuwehaven 126a. A. A. Ver- maase jm. 34 j. en A. H. Jansen jd. 34 j., Math- dbk 31. J. N. de Wit jm. 31 j. en T. Schaap Jd. 27 J„ Paarlstr. 86b. P. G. Fiering jm. 25 j. en I. Reiner jd. 20 j„ Bokelstr. 24b. H. A. R. Transehei jm. 20 j. en M. W. Roeloff jd. 20 j., Math.dijk 495. H. Budding jm. 22 .1. en E. Elshout jd. 20 J., Soerabaja N.O.I. J. W. v. Nieuwenhuijze jm. 22 J. en G. M. Nooteboom jd. 21 j., Goudscheweg 30a, P. J. v. Son jm. 25 j. en E. Tent jd. 21 J., Alwinastr. 11. J. V. d. Wal jm. 22 j. en A. M. v. d. Rhee jd. 19 j., Gr. HIHediJk 236c, H. IC Blansjaar jm. 27 J. en L. V. Toor jd. 23 j., Josephstr. 76, D. v. Dam jm. 21 J. en A. Verhoeff Jd. 18 J., v. Speijk- straat 56. C. V. Ekeren jm. 27 J. en M. P. Se- brechts jp. 27 j-, Geuzenstr. 11a. B. Kip jm. 24 j. en M. H. G. v, Vreeswijk jd. 20 j. Da Costastr.' 7a. L. de Lange jm, 33 j. en A. Bin nendijk Jd. 30 J„ Maassluis. G. Leentjes jm. 23 j. en W. C. Kooren,Jd. 19 j., Pantserstr. 20b. J.. J. L. Passage jm. 26 j. en B. P. Baars jd. 23 J., 's-Gravenliage. -— A. J- v. Rijn jm. 35 J. en J. H, Fonhof jd. 33 j, 's-QraVenhage. W, J. J. Scheepmaker jm. 28 J. en J. F. M. Geur- ten jd. 30 j., Rusthoflaan 19. C. Scholts jm. 21 j. en M. M. Flach Jd. 21 J-, Beverstr. 19. T. J. v. d. Stel jm, 24 j. en G. A. Schouten Jd. j., Stuurmansstr. 10b. C. F. Verzijl jm. 23 j. en H. M. J K,rkum jd. 24 j., Zw. Paardenstr. 89a. Bouwer jm. 25 j. en M. C. Ras jd. 24 Blokmanstr. 13a. W, F. F. Rust jm. 53 J. en M. A. Overmans wed. 42 J., Proveniérssingel 16b. B. v. der Vëeke jm. 27 j. en-M. W. Scova- Righini jd. 24 j.. Riètvinkstr. 2. H. J. Yark jm. 30 j. en J. Valster jd. 19 J-. Heemraadstr. 41b. J. B. W. P. Ktckert jm. 32 j. en D. Groe- nzveld jd. 29 j., Stompwtjk. A. Verhagen jm. 19 j. en P. J. Stekétee jd. 20 j., Kat. Lagedijlc 320. -- A. F. W, Dleckmann jm. 26 j. en M. M. Hoffmann jd. 2-4 J„ Vatergeusstr. 123a, BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN INZAKE LOTERIJ STICHTING STILLE ARMEN. Half September is ons Bestuur uitgekomen met de groote loterij ad 30.000 loten 2.50 per stuk, met het doel de vorming van een fonds ter ondersteuning van de conferentie v. cL H. Fran- ciscus van Sales bijgenaamd de Conferentie Stille Armen te Rotterdam. Nadat immers deze conferentie reeds meer dan 5 jaren gewerkt had Is het meer en meer tot het bestuur doorgedrongen dat „Steun aan stille armen" een steeds dwingende eiscli zal blijven zoodat ook middelen moesten worden be raamd om een „stamkapitaal" te vormen, ten einde de zekerheid te hebben dat de conferentie immer vruchtdragend zou kunnen blijven wer ken. Daarom is de Stichting Stille Armen opge richt! De fondsen immers die in de Stichting komen, mogen niet verzilverd worden; alleen de rente daarvan wordt afgedragen aan de conferentie. PIoo gröoter het fonds, des te meer baten en van zélf des te beter zal de ondersteuning kun nen zijn. Ons bestuur heeft daarom gemeend, naast'het reeds gevormde stichtings-kapitaal, het verdere kapitaal te. moeten vinden door het uit schrijven van eene loterij, terwijl zij daarnaast de hoop koestert, het kapitaal te zien aangroeien door schenkingen, legaten, giften of anderzins. Aangewakkerd door het succes dat „de Jood- schel n valide" had met de loterijen die zij ach tereen volgens uitgaf n.l. in 1926 30.000 loten, in 1927 40.000 loten en in 192S 60.00Q loten (en: welke allen een volledig: succes zijn geworden), gingen ook wij, bezield met hetzelfde heerlijke optimis me, aan het werk. Een heerenhuis werd gekocht, andere hoofd prijzen én gewone prijzen aangeschaft, brochu res uitgegeven, advertenties op groote schaal ge plaatst, dames-comitë's ten verkoop van loten georganiseerd, een radio-avond gehouden, win kels alwaar loten verkrijgbaar waren aangewe zen en nu na drie maanden kunnen wij tot. onze vreugde constateeren dat binnenkort de helft van het aantal loten zal zijn geplaatst geworden.-. Liefdadig Nederland heeft zich dus niet on betuigd gelaten! Daarnaast moeten vvU echter bedenken dat de laatste lootjes het zwaarst wegen, zoodat wij met onze actie niet mogen verslappen, maar dat met dubbele kracht zal moeten voortgewerkt worden. Wij hebben ons thans voorgesteld een Stichtings-boek aan te leggen, waarin met gou den letteren zullen worden opgenomen, zij die een bedrag van honderd gulden of meer aan onze Stichting schenken. Voor het geschonken bedrag zullen wij hun een overeenkomstig bedrag aan loten toezenden. Dit boek zal een sieraad zijn voor uw nage slacht en over jaren zal men prijzen datgene wat met Uwe hulp is tot stand gekomen. Daarnaast zal nog een speciale campagne op touw worden gezet om den verkoop der loten op grooter schaal te bevorderen. Wil vragen hiervoor vrouwelijke en mannelij ke propagandisten uit alle standen die bereid zijn liefdadige Nederlanders te bezoeken. Wanneer w!J z66 do handen inéén slaan dan zijn wij ervan overtuigd dat de verkoop van alle loten zal slagen en dat de trekking binnen kort zal kunnen plaats vinden. Dames en heeren die er iets voor voelen in eigen kring en daarbuiten loten voor ons te plaatsen en zij die het stichtings-boek op de bo ven aangegeven wijze wenschen te vullen, wor den verzocht mededeeling te willen doen aan den heer L. Jamln Parklaan 15, Rotterdam of aan den heer G. J. F. Visman3, Heemraadssingel 101', Rotterdam. Degene die loten wenscht te betrek ken kan postwissel of contanten zenden aan bo vengenoemde adressen of gireeren G. J. F. Vis- mans No. 136397. Weldadige Nederlanders, Kerstmis nadert, ver schaft U zelf een tevreden Kerstfeest, door „de Stille Armen" te helpen. Het jaar 1928 spoedt ten einde, doet naast al het goedé dat reéds deed, nog één goede daad en steunt ons door loten te koopen. En aan hen die het nieuwe jaar 1929 prachtig wenschen in te zetten, doen wi) de dringendè" bede, „laat uw naam plaatsen in het stichtings- boek". Door het nieuwe Jaar zóö te beginnen zal U.Gods zegen rijkelijk ten deel vallen. Bij voorbaat voor Uw aller medewerking har telijk dank. Namens liet bestuur- van de Stichting Stille Armen: Deken VAN HEESWIJK, 'Voorzitter. JOS PRINZ, Viee-Voorzitter L. JAMIN, Secretaris. G. J. F. VÏSMANS, Penningmeester. PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG. Hulzen (340.9 M., na C uur 1852 M.) Uit sluitend KRO.-uitzendingen. 12.301.30 Concert door het KRO-trlo; 34 kinderuurtje o. 1. v. mevr. S. Nuwenhuis-v. d. Rijst; 5.306.30 gra- mofoonmuziek; 6.306.50 Spr. J. A. H. V. Schijn- del: De beteekenis van de padvinderij in de op voeding; 6.507 Kath. berichten; 77.30 Engelsche les, beginners; 7.308 kniples; 88.20 Spr.: L. J. M. Feber: Onze Koloniën in Oost en West; 8.20 concert. Het Amsterdamsche salon orkest o. 1. v. F. Boshart, W. Herckenarth (zang.) Hilversum (1071 M.) 12.152 concert door het Boris Lensky-trio; 24 aansluiting van het Theater Tuschinslcy. Orkest o. 1. v. Max Tak. P. Palla (orgel)44.30 Italiaansch. beginners; 4.305 Italiaansch, gevorderden; 55.30 Franseli beginners; 5.3Q:6 Fransch gevorderden: 6— 6.45 concert door het Boris Lensky-trio; 6.45•- 7.15 Duitsch, beginners; 7.157.45 Duitscb, ge- vorderden. Da ven try (1600 M.) 1.20—2.20 Het Carlton Octet; 3.35 Kerstmuziek. De Civil Servies koor ver.; 4.50 Het Ernest Leggett London Octet; 5.35 kinderuurtje; 6.20 muziek; 6.35 nieuwsbe richten; 7.muziek; 7.05 Schuberts piano-sona ten; 7.20 Omroeppraat je7.35 muziek; 7.45 lezing; 8.05 concert door de militaire kapel. Regi-' mentsmarschen8.50 Liederen van Montague Phillips. C. Butterworth (sopraan), L. Gowings (tenor); 9.20 nieuwsberichten; 9.35 Lezing: Ghosts; 9.50 nieuwsberichten9.55 variété. Dans-orkest en solisten; 10.55—12.20 dansmuziek. Par U'S (Radio-Paris 1750 M.) 12.50—2.10 orkest; 4.055.05 concert. Orkest Rosati. MuzielC van Arras en Artois (Fransehe provincies); 7.057.50 mechanische muziek; 8.3511.20 con cert. M. P. Humble (declamatie), kamermuziek. Dansmuziek. Langenberg (469 M.) 11.30 mechanische muziek; 12.251.50 orkest; 5.055.50 Werag- orlcest en koor. IC. Hansen (sopraan); 7.20 vroo- lijke avond. Orkest, jazzband en solisten. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhausen Zeeseu (1680 M.) 1.053.50 lezingen; 3.504.50 orkest; 4.50 7.05 lezingen; 7.208.20 concert. A. Mersiowski (bandonion), A. Kistenmacher (tenor)8.50 cau serie; 9.5011.60 dansles en dansmuziek. Hamburg (395 M.) 3.50 concert; 4.50 orkest; 6.20 Der goldende Sonnabend; 7.20 een uurtje in het koffiehuis; 8.20 variété; 10.05 dans muziek. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; 7.05 piano concert; 7.20 gramofoonmuziek; 8.35 orkest- Mme. Scapus (piano), Mile. Miry (zang); 10.50 dansmuziek. Bern (411 M.) 6.49 tijdsein en weerberich ten; 6.507.20 causerie; 7.20—9.10 concert; 9.10 9.25 tijdsein en weerberichten; 9.259.55 Kur- zaalkapel, Bern; 9.5511.20 dansmuziek. FAILLISSEMENTEN UITGESPROKEN ROTTERDAM. 19 December. H. Wijgers, gewoond hebbende te Rotterdam, thans wonende te Oversehie, ICleinpolderkade 19. Cur. Mr, N. C. van Mastrigt. 3. H. Westhoff, Herman Costerstraat 61. Cur. Mr. A van der Wilde. C. A. W, Rükenberg, koopman in kousen, van Alkemadeplein 12a, Cur. Mr. C. Lourens. M. de Bruyn, loodgieter en koopman, wo nende te Brlelle. Cur. Mr. H. P. Hermans te Brleile. Maria Scheepers, wed. van Hendrikus HscS- termans, wonende te Oude Tonge. Cur. Mr. V Schippers te Vlaardingén. Rechtercomm. in alle faillissementen Mr. B. F. Vervpen. OPGEHEVEN. I ROTTERDAM, 19 December. C. Lou we, caféhouder, Hooge Boezem 42. W. de Vries, timmerman, Ruwaardstraat 48a. N.V. Driedonks en Co's Handelmij., Reederjj- straat 5c. C. Welsink, MarniXStraat 28. GEËINDIGD. ROTTERDAM, 19 December. L. van Eek, koopman in radioartikelen. N.V. Electr. Drukkerij „Het Katholieke Schoolblad Hekas". J. M. Schouten, handelsagent, Hoevestr. "w A. van Eük, leerhandelaav. J. J. Noordzij, koopvrouw. - naar het Egelsch van WILLIAM LB QUEUX. 1) HOOFDSTUK I. Een zeer geheimzinnige vrouw. Met een langgerekt kreunend geluid van de knarsende kabels werd de groote oceaau- etoomer „Hlndlesham Casfcle'' eindelijk aan de kade van Liverpool vastgemeerd. Onder de tusscheadekspassaglers viel vooral de hooge gestalte van een vrouw op. Toen het werk haar al te lang duurde leunde ze achte loos over de reeling van het benedandek. Ze zag er maar sjofeltjes uit in haar zeepak, dat naar den snit te oordcelen betere dagen had gekend. Hoe elegant het dan ook stond, toch was het ln sterke tegenstelling met de fria- ache, rijke ofsohioan monsterachtig gecombi neerde kleeding der andere passagiers, die hoofdzakelijk vreemdelingen bleken te zijn. Engeland! Ja, eindelijk weer Engeland en au zal je meer dan ooit weten, wie lk ben! Je zult me eindelijk leeren kennen. Engeland! De jonge vrouw stootte deze woorden er uit met een vlammende verontwaardiging en toch zoo zacht, dat niemand der ometaanders het gehoord kon hebben. Er lag een haat, een wantrouwen in die woorden, een gevoel van vijandelijkheid, dat heel diep in het hart zijn oorsprong had gevonden Er was ieta in heel haar houding, dat onmiddellijk de aandacht trok. Een eigenaardig geluid iu dit Babel van «alen steeg op van onder uit de stallen waar een rijke lading Argentijnsch vee kwam voor zien ln do behoeften van een door oorlogs rantsoen en allerlei ersatz verzwakte natie. Tan slotte lagen de bruggen dan toch gereed ca met alle haast wrong zich de stroom der passagiers langs de twee wanden naar beneden om door de ruime kade opgevangen te woerden, paar verspreidde hij zioh in allerlei kleine groepjes die via do poorten uitstroomden naar de groote stad. Nog even was het een gemeen schap van menschen geweest, die gisteren in de uren van den storm zich allen mensch, broeder en zuster hadden gevoeld, nu werden ze weer vreemden, kende de orgeldraaier den bankier niet meer. Het kamermeisje daalde weer af en de rijke Amerikaansehe meende gestegen te zijn, zoodra ze in haar comforta belen wagen neerviel. Arme graven en nieuwe rijken betwistten elkander het recht de hoogaben in den lande genoemd te worden, en de bescheidenen van steeds vonden het goed bescheiden te zijn, te dienen, steeds te dienen. Niet zoo deze vrouw! Zij nam mat een ruk haar bagage in de hand, een zwaar leeren valies, dat nog de sporen droeg van een zeer voorname afkomst. Nu zag men te allen kamt de lidteekenen van vele reizen en ontberingen ln derde klasse hutten. Bijna het laatst van allen daaild» ze af. De steward tikte even aan zijn pet, toen hij haar zag aankomen. In haar houding en loopen had deze ervaren menschenkenner onmiddel lijk het onvervreemdbaar bezit herkend van een vrouw van opvoeding, wier afgedragen ldeeding geen gelijken tred meer hield met haar voorname afkomst. Toen ze hem passeerde reikte ze hem een door het gebruik geheel afgesleten vijf eh 11- lingstuk over, een voor die dagen zeer zeld zaam geldstuk. De geroutineerde reiziger nam liet dan ook met allen oerbled en met een bij zoo'u koninklijke gift passende dankbetuiging aan, teirwijl hij mompelde; Nou, nou!Wie zou dat gedacht hebben? Zij stond op cle kade die geheel beheerscht werd door de groote boot. Deze was nog ge deeltelijk beschilderd (trieste herinnering aan de nooit uit te wlsschen dagen der onder zeebootpiraten en de onmensohelijke verschrik kingen van den oorlog. Toen mompelde ze met een zuuht: Vier lange jareu heb ik dat geldstuk zorgvuldig bewaard, maar lk moest het hem geven. Hij lijkt op iemand.... hij lijkt spre kend op iemand. Maar eenmaal buiten het terrein der maat schappij gekomen stampte ze met haav uitge sleten hakje op het harde plaveisel van de straat en met meer vrijmoedigheid en harts tocht dan daar straks op het diek, riep ze uit: Engeland! Engeland! Daar ben lk weer! Ja, Engeland, je zult weten, wie 11c ben! Het was een prachtige dag en de herfstzon viel verwelkomend warm op deze jonge vrouw, deze buitengewone jonge vrouw. En dat was heerlijk, want na veel jaren van afwezigheid kwam ze weer terug in haar vaderland en dan is het prettig door de vaderlandsche zon ont vangen te worden. Vier jaren had ze in bal lingschap in het lieete Argentinië doorge bracht. Vier jaran had ze zich laten schroeien door de verzengende hitte van datzelfde hemel licht. Daarom had ze toch blij gestemd moeten zijn, Maar neen. Klaarblijkelijk was ze voor goed door iets verbitterd. Achter dat gezicht was een mysterie verborgen. Dat zat verborgen achter dien dubbelzinnigen raadselachtigen glimlach en de cynische uitdrukking van ge melijke wanhoop. Iedereen, die lang in den vreemde heeft ge leefd, ziet bij zijn terugkomst altijd met bijzon- dier verlangen uit naar een echt vaderland- schen schotel. Bijna alle Italianen snakken op dien duur naar aen echt naar de zeden des lands bereide bredo, pasta of risotto. Een Fransohman zeurt om zijn pot-au-feu, zijn ome- lette met allerlei fijne kruiden of wellicht om zijn escargots, terwijl de Engelschen meer dan voldaan zijn met een lamscotelet of een heer lijke geroosterde blefsteak met een pul goed bier. Ieder zijn smaak. Maar Oost, West, thuis l)6Sfc« Toen deze raadselachtige vrouw na,ar het Lime Streeit station wandelde, met haar zwaar valies ln de hand, kwam ze voorbij een restau rant. Op een blauw en wit geruit servet lag met allen smaak een heerlijke gegarneerde schotel met eem lamscotelet uitgestald. Het was een lendelapje, en aan de volle rijke kleur was duidelijk te zien, dat het nooit bevroren was geweest. De culinaire bekoring werd nog versterkt door een kransje van bloedroode to- matenacihijfjes, wier E©le kern zacht ver vloeide ln een vochtig groen. Kleine, versche tomatenschljfjos.Engelsche tomaten rond een Engelsch stuk lamsvleesch. En als een lentezang de groene peterselie. Op het raam was een menu geplakt. Zij gat zich niet eens den tijd en de moeite om de prij zen na te gaan, maar besloot die cotelet te nemen. Mat die bedoeling trad ze het restau rant btnnem. Toen ze de deur opende lag er een glimlach om de lippen, die even hun harden trek verlaten hadden. Over de keuken aan boord kon ik niet klagen, misschien was zij zelfs heel degelijk te aioemen, zei zo lachend, maar ik wil dat stuk schapevleesoh, dat wil lk nu eens en daarom zal ik het nemen ook. Het was erg slap in het restaurant en tot haar groote geruststelling ontdekte ze geen andere gasten. Ze ging achter in de zaal zitten en nam heel de inrichting eens op haar gemak op. Dit onderzoek eindigde eerst toen ze zich zelf herkende, in het spiegelglas van liet groo te raam aan haar linkerkant. Betty, Betty, de oorlog heeft alles veran derd en jij bent verduveld oud geworden, kind, mompelde ze in zichzelf. Een lijd lang had ze allen vat op haav om geving verloren, doordat ze al haar aandacht richtte op een nauwkeurige studie van haar uiterlijk, dat haar een zeer poveren einduit slag scheen te geven. Ze werd echter uit haar droomerijen opgeschrikt door die komst van de UeUneriH, dio er miet haar helder mntsje en witte schort bekoorlijk uitzag. Ze had een blin kende servot over haar arm en sitond te wach ten op een bestelling. Ik wil die lamscotelet uit de etalage en ook de tomaten die op den schotel liggen en dezelfde peterselie als daar over dat roze vleesch verspreid ligt. Je moet ze boven heit vuur lateu roosteren, geen pannenwexk, gaf de ander haar wenschen te kennen op een toon, die (e commancteeren gewend scheen. De kellnerin aarzelde. Zij koek naar de afgedragen kleeding en kreeg toen een cotelet van het groote marme ren blad, waar verschillende vleeschschotels te wachten stonden tot er in de drukke uren na vraag zou komen. Nee, Ik wil die speciale cotelet en geen andere tomaten dan die ik je heb aangewezen, drong de ander aan. Breng me verdér den A. B. C. gids. Er was iets in Betty's manier van optreden, dat geen tegenspraak scheen te dulden. Het meisje trok bedeesd af en de vrouw met het gebaar van Cleopatra en het voorkomen van een zwerfster werd een oogenblik aan haar zelf over gelaten. Toen de kedlnerin weer hee- lemaal voor ln de zaal was gaan zitten, waar ze de lectuur had hervat van een roman, uit de naastbljgelegen bibliotheek, dien ze zorg vuldig ln een krant had gewikkeld, haalde Bet ty oen zilveren beursje uit haar zak. Ze teldie haar geld. Ze telde het tweemaal zeer zorgvuldig na. Toen liet ze het beursje weer in haar zak glijden. Ze bladerde ia den spoorweggids, die inmid dels was gebracht. Nadat ze een geschiktca trein naar Londen had gevonden, begon ze haar alleenspraak; v Mijn kaartje naar Londen zestien en zes. Twee en zes voor noodzakelijke onkosten in Londen, Zeg drie shilling voor dit maal. Dat is samen twee en twintig shilling en Ik heb er Juist drie en twintig. Juist genoeg! Op het kantje af maar niets te weinig! De kellnerin bracht ten slotte de cotelet, dip er heerlijk gebruind uit zag. Daarbij voegden zich do mooie roode tomaten en een stel miet geroosterd brood completeerde deze hoog- begeerde Engelsche lekkernij. Betty's mooie maar gebiedende gelaat ontspande zich ln een uitdrukking van zachte tevredenheid. Terwijl zo met langzame bewegingen sneed en at, be gon zo weer te peinzen; Net genoeg! Beter dan de scheepskost! Ja! Ik had honger! Toen ze met dezen maaltijd gereed was, be stelde ze een lcop tluee, die zonder suiker werd geserveerd. Zo begon een praatje met het meisje. Het wat bleeke blonde kind scheen daar niets op tegen te hebben. De matte uitdruk king der oogen vlamde even op. Er scheen iet3 ln die rare bezoekster te zijn, dat haar belang stelling had getrokken. Wellicht was z^Jjuist met een zeer romantischen romaa deze trage uren aan het doorworstelen. Wat het ook zij. Zelfs een kellnerin in een Liverpool's stations restaurant behoeft niet van fantasie ontbloot te zijn. Waar zouden ze anders over gesproken hebben dan over den oorlog, den steeds overal hangenden oorlog, die nog niet geëindigd scheen! Het werk lag stil. Werkstakingen en nieuwe geruchten over uitsluitingen deden de rondte, vormden de gesprekken van den dag. De jonge vrouw dook met haar karakteristie ke Noordelijke enthousiasme onmiddellijk in de volle diepte van haar onderwerp. Kijk maar eons hoe alle prijzen tegen woordig gestegen zijn. Er is werkelijk niets dat aan die verhooging is ontsnapt. Voedsel en kleeren en zelfs de spoorwegkaartjes moes ten er aan gelooven. Niet mindier dan vijftig procent, de helft erbij. Is het geen schande. Ik vind het meer dan verschrikkelijk! De slonserig gekleede vrouw sloeg plotseling haar tanden op elkaar en haast uitdagend ant woordde ze: Wat zeg je daar? Zijn de prijzen van de spoorwegen met vijftig procent gestegen? In. Argentinië heb ik daar allemaal niets van ge hoord. Nadat ze in alle haast berekend had, dat ze bij haar berekening slechts een bedrag van zestien shilling voor haar Londensche reis had genomen, dat de uitgaven ln Londen natuurlij K ook minstens op een halven kroon gerekend moesten worden, en dat ze dus nooit tot dezen bultcnsporlgen maaltijd had mogen overgaan, betaalde ze liaar rekening. Die bleek vijf shil ling te zijn. Die vijftig procent had heel haaf plan in de war geschopt. Overspannen als ze was, bracht heel de nieu- wo berekening haar in verlegenheid en op- stand. - Ze was er zich in eens fel van bewust 0» ze op de keien zat. Waarom gaf ik den steward ook die viji shilling? vroeg ze zich hitter af. En even nijdig, maar luid nu, voegde ze er aan toe: Nou ja, dat zou me toch niet veel vera-e» geholpen hebben. Zaak is wat geld bij elkaar te krijgen en zoo spoedig mogelijk, want is moet dien trein halen. Geld? Maar hoe? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 16