DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I 51ste Jaargang Vrijdag 21 December 1928 No. 15296 Lit nummer bestaat uit VIER Bladen STADSNIEUWS RADIO - KAPPEN C. MEYER Het gouden Priesterfeest van Z.H Paus Pius XI ¥@i«koop Banden, OSie, Benzine - GARAGE „UNIQUE" - Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nuinmers 5 ct. Postchêque en girodienst 81440. ADVERTENT1EN 16 tegels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames CO cL per regel. Kleine advertenties30 woorden 25 ct., elk woord maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 5 regeb ƒ0.50, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. tusschen den tekst meer 6 ct. tot een 10 regels 0.76, Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 b lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verze ij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver tering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. POLITIEK PLICHTSGEVOEL 1 Aleidastraat lioek v. d. Elststraat DE WERKINRICHTING VAN „ZWAKZINNIGENZORG" ■mmmmm. KUNST-AGENDA BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. TELEFOON 68817. AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ilèt is tegenwoordig, alsof men het zich tot een eer moet rekenen, wanneer men.zeg gen kan, niet aan de politiek -te doen. Wil men eereminder passende zaak aanduiden? Men zegt dan: het is een politieke streek, als of politiek een slechte en uitsluitend slechte hcteekenis heeft. Zoo is geleidelijk ook aan een tweetal woorden, die zoo vaak in verband met „po litiek" worden gebruikt, een bcteekenis ge hecht, die ze oorspronkelijk allerminst had den. Liberaal, wat een heerlijk woord eigen lijk. l.ibre, vrij, wat is dit niet idealistisch; Maar als men die vrijheid alleen voor zich opeiseht en ze aan anderen niet gunt, als men deze alleen wenscht voor eigen prin cipes en aan anderer beginselen die vrijheid ontzegt, als men voor allerlei ondeugden die vrijheid verlangt en anderen in het beoefenen yan deugden tegenwerkt en als het kan belet, dan is dat liberaal ondanks die prachtige oorspronkelijke bcteekenis veroordeeld. Sociaal, een heerlijk woord evenzeer; maatschappelijk voelen, denken en werken. Maar als dat woord wordt gebruikt om aan te duiden, dat een groep van men seden zich het recht aanmatigen om maat schappelijk te werken; als daarmede wordt bedoeld, dat privaat-bezit moet worden af geschaft, als daarmede wordt aangegeven, dat maatschappelijk werken alleen op stof felijk g'iiied kan bestaan en op geestelijk gelded niet wordt erkend (Godsdienst is priwuLzaak), dan heeft dit woord hoe goed ook in zijn eerste bcteekenis oen andere ge kregen, welke door ons moet worden ver oordeeld. Politiek is niets anders dan staatkunde en omdat die politiek, zoo dikwijls gebruikt en misbruikt wordt voor kuiperijen en persoon lijke belangen, is men geneigd aan het woord zelf een slechte bcteekenis te geven. Dat. men de bijvoeglijke naamwoorden „slecht" „laag" voor het woord .„politiek" gebruikt, bewijst echter ook, dat er ook nog andere politiek is, een politiek in goeden zin. Dit hu is de Christelijke, de Katholieke po litiek. De politiek in zich is niet verkeerd, maar er bestaat een onchristelijke, een maat schappelijk eenzijdige, een valsche vrijheids- politiek. En wat is dan logisch? Dat wij Katholieken daartegenover stellen een Chris telijke, een volledig maatschappelijke, oen ware vrijheidspoliiiek. Men zegge nu niet: aan de politiek kleven zooveel fouten en daarom kunnen wij ons er niet mee inlaten. De Staatkunde is geen Kerk, door Christus ingesteld, en "Jtaarom. leeds onfeilbaar, maar een door God'gewild mc nsch en werken als zoodanig zullen er steeds grooto of kleine fouten aan kleven, maar juist, daarom moeten wij allen zonder uitzondering meewerken om alles wat tegen den Christelijken geest zou indruisehen, er uit ie bannen. Maar hoe kunnen wij dat doen? Zou hier do Parabel van de talenten geen antwoord geven? Ieder naar zijn ver mogen heeft ieder de gaven van liet woord, hij gebruike die; de gave va nrijkdom en goe deren, hij houde die niet achter; en zelfs het kleinste talent, door God in zijn oneindige goedheid geschonken, mag niet hegraven worden. Dat wil dus zeggen, dat iemand be giftigd met de gave van kennis en weten schap, zich niet louter uit onverschilligheid mag terugtrekken; evenmin als de kleine luiden kunnen zeggen: wij hebben zoo weinig (maar één talent) en kunnen dus niet mee doen. De liefde voélt zich gedrongen liet voorwerp barer liefde hekend te maken, zijn geest te doen belieersdien, zijn beginselen tc doen doorvoeren. Wij kennen den Christus in Zijn liefde-tot ons menschen en betuigen TIem gaarne onze wederliefde. Maar dan ook alles aangewend om flem bekend te maken Zijn geest te doen heersehen, Zijn beginse len te doen zegevieren. Wij willen, dat het. werk Zijner liefde niet zal worden afge keurd, nog minder zal worden tegengewerkt wij willen niet, dat de godsdienst wordt teruggedrongen naar de binnenkamers; wij willen dat Zijn geest van liefde heersche en niet de geest van haat; wij willen d$t Zijn beginselen van eerlijkheid, rechtschapenheid enz. worden doorgevoerd ook in de sociale wetgeving en het hcelc staatsbestuur. Dat alles willen wij en dus moeten wij de Ka tholieke statakundc, de Katholieke politiek beoefenen. Nu is liet. begrijpelijk, liat: niet allen hetzelfde werk kunnen doen; verschillend zijn do talen ten; maar allen kunnen wij medewerken om de vertrouwensmannen uit té kiezen, en het te steunen door ons aantal en door het kleine offer, dat gevraagd wordt voor het lidmaatschap Van de It. K. Kiesvereeniging'. Deze uitsluitend bolitieke organisatie, ingesteld op het voor- DE WERKINRICHTING VAN DE VEREENI(!fNG ZWAKZINNIGENZORGTE SCHIEDAM wordt morgenmiddag officieel geopend. Een kijkje in de werkzaal, waarin voo'.ioop-ig kinderen werkzaam zijn. bereidend werk, waardoor later onze voorman nen voor de bestuurslichamen worden aange wezen is het eerste deel van het politieke leven, waarvan wij allen kunnen en moeten meedoen. Em daarom hooren alle Katholieke mannen en vrouwen lid te zijn van de R. K. Kiesvereeni ging „Recht, Plicht en Orde". „Recht, Plicht en Orde", dat is het wat de katholieke politiek beoogt. Dat alle rechten worden geëerbiedigd, ieder zi„y.i plicht vervulle, de orde, voor allen welvaart onmisbaar, worde gehandhaafd, is toch het object van een werkzaamheid, als wij een mooier niet kunnen indenken. En daaraan te mogen meewerken, we zouden het niet slechts als een plicht, mm- een eer moeten be schouwen. B(j ot' krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere officiëele ■if en aankondigingen van he* Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 20 December 1928 het verzoek van de N.V. Kaashandel „Vezet" te Rotterdam om vergunning tot oprich ting' van 'n inrichting tot t opslaan en ter verzending gereedmaken van kaas in het pand Tulnlaan 78, kadaster Sectie L. no. 1647, met, 2 electromotoren van resp. 1% en 3 P.K., drij vende 'n hijschlier en een waschmachine, en 3 verplaatstbare eeletromotoren van elk 1 P.K. drijvende schrapmachines, verdaagd, aangezien 't desbetreffend onderzoek nog niet ie geëin- SCH1EDAM, 21 Dec. 192S. digd. EXAMEN COUPEUSE EN CÜSTUMlèRE Bij hét 'deze week te" 's Hage gehouden exa men slaagde voor coupeuse, mej. J. Beijer, en voor costumière mej. A. v. d. Vorst, heide leerlingen van de modevakschool Lange Kerk straat 56, leerares mej. H. M. T'- van Alphen. GEMEENTERAAD De gemeenteraad zal dit jaar niet meet' ver gaderen. De eerste raadszitting in het nieuwe jaar is bepaald op Vrijdag 4 Januari as. des namiddags 2 uur. Woensdag 16 Januari Vereeniging voor meisjes werkzaam in de industrieën. Lezing' met lichtbeelden, te geven door kapelaan A. Goosseus. Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 Januari Jongens jeugdgroepen R. K. Vakvereenigingen. Lezing met lichtbeelden te geven door kape laan A. Goosseus. 'Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. KOOPT BIJ DEN LAMPENKAPPEN-KONING Electricien. Speciale prijzen voor benrootingen Massaprijzen voor Bouwerijen. EEN SUCCES VOOR DE VEREENIGING Een kijkje in de inrichting Onder de vriendelijke leiding van den heer T. v. d Beek, secretarie V^y^éehiedamsclie veree niging' „Zwakzinnigenzorg" hebben gistermid dag eenige persvertegenwoordigers een kijkje genomen in de werkinrichting' dezer vereeni ging, waarvan morgenmiddag do officieele ope ning zal plaats hebben. De Schiedamsche vereeniging „Zwakzinni genzorg" opgericht in Juli 1927, verricht haar arbeid zuiver plaatselijk. Alle voorbereidende werkzaamheden om te komen tot een werkin richting' hadden een vlot verloop, tengevolge waarvan deze - ofschoon morgen eerst de ope ning plaats heeft reeds van 3 September af in gebruik is genomen. Op het oogenblik zijn reeds een achttal leerilngen onder leiding van den werkmeester, den heer J. R. Voerman, daar geregeld bezig met het vervaardigen, van matten, horstels, bezems, luiwagens, kwasten, enz. Do tijidens den leertijd door de jongens reeds ver vaardigde voorwerpen. liggen in het werklokaal netjes opgestapeld, om met ingang van 1 Ja nuari tegen kleinhandelsprijs dit om unfaire concurrentie met de winkeliers te voorkomen aan den man gebracht te worden. Van de be haalde winst hiervoor rekent men het ver schil tusschen in- en verkoop der te leveren producten zal den jongens telkens een week geld worden uitgekeerd. Voor minder goed ge situeerde gezinnen beteekent dit, waar de jon gens tot weinig of geen looneuder arbeid in staat zijn, dikwijls een heeel finaneieele ontlas- staat zijn, dikwijls een heele finaneieele ontlas ting. Voor de met aardsehe goederen bedeel den telt. dit voordeel niet zoo zeer als de goede invloed welke dooi' geregelden arbeid op den jongen wordt uitgeoefend. Het besef dat hij niet nutteloos rondloopt, de weldadige invloed van regelmatig terugkeerenden arbeid en rust heffen hem moreel op. Daarbij komt nog, dat de patiënten in andere gevallen ofwel in ge stichten terecht komen of anders een last, wor den voor de gemeenschap. De werkinrichting in Schiedam is niet de eenigo in ons land. Tevoren bestonden reeds dergelijke inrichtingen in Amsterdam, Haar lem, Den I-laag, Dordrecht, Delft en Vlaardin- gen, terwijl in Utrecht plannen to-t oprichting bestaan. Al deze inrichtingen volgen ongeveer hetzelfde systeem. Een der wenschen van dez© vereenigingen is liet hebben van een ambtenaar die voornamelijk toczjght houdt op de nazorg voor de debielen. Maar daarvoor ontbreken alsnog, ondanks sub sidie van provincie en gemeente, de bonoodigde gelden en slechts in Amsterdam en Haarlem is een dergelijke ambtenaar werkzaam, ofschoon feitelijk de Haarlemsche vereeniging daarvoor nog te klein is. Het meeremdecl der leerlingen van de werkin richting vijf van de acht is gereeruteerd uit de bezinkingskas der buitengewone school. In een tweetal van <le gemeente gehuurde leegstaande lokalen van de openbare school E in de Dwarsstraat, zijn de werkgelegenheden gevestigd. Het eene lokaal herbergt behalve twee weefgetouwen, een voor ruige-, en een voor Japan matten, welke heel eenvoudig met de hand te bedienen zijn, de benoodigde voorraden cocos enz. In het andere lokaal, dat, waarin het werk al in vollen gang is, zagen wij o.nt. de striktafel voor cocos- en corridormatten, welke er, evenals ander reeds vervaardigd werk, keu rig uitzien. Wij gelooven wel, dat voor de werk inrichting van „Zwakzinnigenzorg" voldoende belangstelling zal blijven bestaan, om haar een onbezorgde toekomst te geven. Het mooie doel is die belangstelling zeker waard. I 1 Bij gelegenheid van den aanvang van het gouden jubeljaar van 's Pausen Priesterwijding hebben Directie en Redactie van De Nieuwe Schiedamsche Courant het volgende telegram tot den Heiligen Vader gericht: Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XI, Rome, Eerbiedig neergeknield aan de voeten van Uwe Heiligheid bieden Directie en Redactie van De Nieuwe Schiedamsche Courant, 'Katholiek Dagblad in Nederland, mede namens de lezers U, Heiligen Vader, hun eerbiedige en ootmoedige gelukwenschen aan bij den aanvang van het Gouden Jubeljaar van Uw Priesterschap. Terwijl zij met kinderlijke blijdschap deelnemen aan de plechtigheden, waarmede dit jubeljaar wordt gevierd, leggen zij de verzekering af, dat zij den Almachtigen God zullen smeeken Uwe priesterjaren met vele nog te verlengen. Aan U, Heiligen Vader, de uiting gevend van hun innige verknochtheid aan den Heiligen Stoel, vragen zij deemoedig Uwen Hoogepriesterlijken zegen voor alle lezers en voor zichzelf. I TE ROTTERDAM 22 Dec.: Tivoli-Schouwburg, De belhamels van Volendam (De Narren) 2)4 uur. Groote Doelezaal, 5e pop. Zaterdagmiddagconcert, Rott. Fhilh. Orkest, 3 uur. Groote Schouwburg', „Cavalleria" en Paljas" (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 23 Dec.: Nutszaal, piano-matinée Levitzki, half 3. 24 Dec.: Tivoli-Schouwburg, Do belhamels van Volendam (De Narren) 2)4 uur. Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofst. tooneel) S.15 uur. 25 Dec.: Circus-Schouwburg, De kinderen van Kapitein Grant (Spree gezelschap) 2 uur; De fabrieksbaas (Spree geselschap) S uur (voor volwassenen). Nustzaal, concert Geertruida van Vladeracken, half 3 Groote Doelezaal, Chopin, piano-matinee Dirk Schilfer, half 3. 26 Dec.: Groote Doelezaal, buitengewoon middagconcert Residentie-orkest (Beethoven- programma) half 3. - Circus Schouwburg, De kinderen van kapitein Grant (Spree-gezelschap) 2 uur; de Fabrieksbaas (Spree-gezelschap) S uur (voor volwassenen), Groote Schouwburg Merijnitje Gij/zen's Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 2 uur (voor volwassenen). 27 Dec.: Tivoli-Schouwburg, De belhamels vau Volendam (De Narren) 2)4 uur, 28 Dec.: Groote Schouwburg, Merijntje Gijzen's Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Tivoli Schouwburg, De Belhamels van Volendam (De Narren) 2.15 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg. Twee Weezen (Spree-gezelschap) S uur (voor volwas senen) (tot en met Zondag). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 21 Dec. Officieele notes-ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.— per II. L. H. J. JANSEN Spiritus SCHIEDAM, 21 Dec. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per II. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per 11.L Spoeling Noteering f 2.40: Bij de officieele opening voor de Werkinrich ting voor maatschappelijk ongeschikte jongens op morgen zal hot college van Ged. Staten van Zuid-Heiland vertegenwoordigd worden dooi de heeren Borghels en Schaper. R. K. S. V. EXCELSIOR Programma competitiewedstrijden: Excelsior 1G. D. A. 1, 2 uur, D. Haverkom; Duiven 2 —Excelsior 2, 12 uur, J. GoudTiaan; Celer 2— Excelsior 3, 2 uur, J. Dam; Excelsior c—St. Lodewijk c, Th. v. Deui'sen; Aeolus cExcel sior d, A. Lucas. Het le elftal ontvangt een gëduchten tegen stander waarvan niet gemakkelijk gewonnen zal worden. Zouden de eerste elftallers ook dezen thuiswedstrijd voor onze club 2—2 spe len? Het 2e elftal kan en moet winnen van Duiven 2, evenals het derde van Celer 2. De junioren krijgen kwade tegenstanders. Zoowel de c elftallen van Excelsior als Lodewijk zijn nog ongeslagen; het gaat dus hier om de voorloopige bezetting van de le plaats. Het d-elftal kan het begrijpelijkerwijze tegen een c-elftal niet bolwerken. lederen Zondag Patronaat St. Dominions, Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uurt R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. i£. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering lt. ii. Metaal- bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St. Dominlcus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering Katho liek Streven". Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. iederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuuT Spaarfonds R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath Kring. L. Haven. Aanvang half negen Iederen Vrijdagavond oeteningsavond tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken: gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht. Vrijdag 21 December Oprichtingsvergadering afdeeling R. K. Vrou wenbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering Nederlandsthe R. K. Fabrieks- arbeidersstersbond „St. Willibrordus". Be spreking gevoerde acties; bestuursverkiezing enz. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half acht. Opkomst dringend gewenscht. Woensdag 26 December It. K. Tooneelvereeniging ^Aiberdink Thijm". Uitvoering van „De Offerande". Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 unr Woensdag 9 Januari Cursusavond Leeken-Apcstolaat, docent Pas toor Möller. Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang half negen. Vrijdag 11 Januari Flits Bouwmeester ensemble. Opvoering van „Branding" van Ralph Cullinan (vertaling Ad. Rij kens). Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Zondag 13 Januari Vereeniging „St. Barbara", jaarvergadering in den R. K. Volkshond. Aanvang 8 uur Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Genesius", liefdadig- heidsuitvoering ten bate van het Parochie huis in de Gorzen. Opvoering van: „"Wat niet sterven kon", door Gerard Kielen. üebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1