ZUL5TRA mi/mmm Deze winkelzak VRIJDAG 21 DECEMBER 1S28 EERSTE BLAD PAGINA 2 PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING UIT ROTTERDAM CONFECTIEFABRIEK IN BRAND ROTTERDAMSCHE BILJARTBOND AANGEHOUDEN RADIO wordt straks ook in Schiedam 't garantie bewijs voor werkelijk beste levensmiddelen! N BI Binnenkort opening van den 60 sten Z IJ L S T R A KRUIDENIERSWINKEL HOOGSTRAAT 37, SCHIEDAM. fhlïii. KLEIPOOL GEëERD MET DE „PRO ECCLESIA" Tf>! elegenheid van liet tweede lustrum der Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Neder- land ontving mej A. M. Kleipool die tien jaar lang het moeilijke ambt van secretaresse ver vulde en tevens met buitengewone zorg de fl- nanciën beheerde, de Pauselijke onderscheiding i „Pro Ecclesia et Pontifice". In „De Katholieke Vrouw", het orgaan der Federatie, lezen we naar aanleiding van deze eervolle onderscheiding het volgende: Mejuffrouw Kleipool mag met fierheid haar eereteeken dragen, want het is verdiend met drie jaar moeilijken en blij gegeven arbeid. "Wie in 't vereenigingsleven meehelpt, weet dat het baantje van secretaresse en penning- meesteresse heel wat last meebrengt en denk u dan eens een vereeniging van 4000 leden! Naast dit werk heeft mej. Kleipool al haai' kracht en kunde gegeven aan den bloei ren j „de Kath. Vrouw" o.n zai dat, gelukkig blij ven doen. Met al Je lezeressen brengt de Redactie haar hulde O hartelijke gelukwen- schen aan de geridderd»." TEWATERLATING Op Donderdag, 20 December 1928, werden door de Roterdamsche Droogdok Maatschappij van hare werf de Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier, met slechts 10 mi nuten tusschenruimte de beide voor rekening van The Anglo Mexican Petroleum Company te Londen in aanbouw zijnde motor-tankschepen: „Platacruz" en „Pampacruz", met goed gevolg te water gelaten. Voor beide schepen werden de doopceremo- niën door mejuffrouw Margaret I. Mc. Lellan verricht, waardoor deze dame ongetwijfeld een record gevestigd heeft, hetwelk niet licht te ver beteren zal zijn. De hoofdafmetiugen der beide schepen zijn: Lengte over alles, 206'9", lengte tusschen de loodlijnen, 198'0", breedte over spanten, 31' 0", holte tot opperdek, 12'6", laadvermogen, C5<! ton. Da voortstuwing der schepen zal geschieden door een Werkspoor Zescylinder viertact enkel werkenden direct omkeerbaren Dieselmotor, met een vermogen van 680 B. H. P. NA DE WINKELWEEK De prijsuitreiking In gebouw „Eendracht" had gisteren de uit- uitreiking plaats der prijzen voor de winkel week. Behalve de meeste prijswinnaars en de besturen der drie middenstandsorganisaties, waTen hierbij nog tegenwoordig de juryleden de Gée en Carré. De heer v. d. Bi-uile was ver hinderd dezen avond bij te wonen. In een openingswoord merkte ds heer J. Brounts, voorzitter der permanente commissie voor den middenstand, op, dat de meesten te- vreden zijn over de winkelweek, waarvan het doel was, <3e omzetten te vermeerderen. Ook In Schiedam heeft men laten alen wait er te hoop is; er is keus genoeg. Vervolgens was het woord aan den heer A. W. J. de Gée, om het rapport van de jury be kend te maken. De opvatting der jury in het begin was: het is hier juist als overal. Cm den eersten prijs te winnen spant men etioU in, maar dan ziet men dbit anderen het beter doen. ia het algemeen waren de étalages uitste kend en de jury heeft slechts een hoogst en kele gezien, die werkelijk slecht was. De mooie" artikelen moet men sturen naar •<n vaJktonitocnfttellling. Het ging nn om de ver!: oopbararheld der étalages en gebleken is, dat de winkeliers hier in staat zijn hetzelfde te maken als elders. Zij moeten het echter niet laten zitten bij de winkelweekzij moeten trachten het publiek ook in de toekomst hier te houden .Dan kan het niet anders, of het gaat den winkelstand in Schiedam even goed als ergens anders. Dan werden de prijzen uitgereikt, eerst aan de winkeliers en vervolgens na een speech ran den heer B. G. Hoogendam, aan de win naars van den verfkoopwedstrijd. De heer J. Poot, de winnaar van den ea re-prijs, en den étalagewedistriid bracht in dichtvorm zijn dank over, terwijl de heer Hoogendam nog den raad gaf, de gewonnen geldprijzen in Schiedam te besteden. Wanneer in de toekomst nogmaals een dergelijke wedstrijd wordit georganiseerd, vertrouwt spr. dat het publiek nog sterker daaraan zal deelnemen, dan nu het geval was. De heer A. Papenhuizen bracht nog dank aan de jury, waarna de heer Brounts die zich bf) dezen dank aansloot, nog dank bracht aan de heeren Hoogendam en Korvinus, verder aan alien, die de winkelweek hebban doen slagen en tenslotte aan de pers, vooral aan de „Nieuwe Schiedamsdho Courant" en „Voorwaarts", die niet alleen een medaille beschikbaar stelden maar ook artikelen wijdden aan de winkelweek. JUBÏté Heden herdenkt de heer S. Golhof den dag waarop hij voor 25 jaren als haas bij de „Schie- damsche Alcoholfabriek" in dienst trad. De 'jubilaris werd des morgens nv?t zijn gezin per auto van zijn wooing afgehaald en ten kan tore hartelijk toegesproken dooT de heeren C. Houtman en J. A. N. Nolet namens directie en commissarissen, door den heer Eijgenraam namens het kantoorpersoneel en den heer Allard namens het fabriekspersoneel, waarbij hem diverse geschonken werden aangeboden. De jubilaris dankte de directie en het per soneel voor de hem gebrachte hulde. OVERTREDING ARBEIDSWET Gisteravond is door de politie procesverbaal bpgeanaalct tegen de directie van een carton- ttagefahriek hier ter stede, terzake overtreding van de arbeidswet. RIJWIELDIEFSTAL Gisteravond is ten uadeele van J. K. T., Sroersveid 182, een rijwiel dat onder het raam 'toad van den wafelbakker H. aan de Oranje- traat door con onbevoegde meegenomen. TRAMBOTSING Tengevolge van de gladheid van de rails zijn gisteravond ongeveer kwart vóór elf uur bij de halte van de R. E. T. twee trams tegen elkander gereden. Een tram, komende uit Rotterdam reed met vaststaande remmen de lijn af naar de Broersvest en botste op de tram welke op ver trek stond. Van deze tram werd de bijwagen licht beschadigd. OM TE KALMEEREN Vanmorgen te 11 uur heeft de woonwagen bewoner G., die in een zeer zenuwachtigen toe stand verkeerde, ©enig huisraad vernield, ten gevolge waarvan een volksoploop ontstond. De man werd naar de politiepost op de Koemarkt overgebracht, waar hij, na gekalmeerd te zijn, na eenigen tijd werd vrijgelaten. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 20 December. Aangekomen: sa. Balgowan, ledig van Rotterdam, om te dokken in.de Wühelminahaven; sa. Arendakerk, lediig van Rotterdam, om te dokken in de Wilton haven; s.s. Ermland, van Kobe via Rotterdam met olie voor N. V. Schieveem aan de Wilhel minahaven, het vertrok naar Hamburg. SCHIEDAM. 20 December. Vertrokken: s.s. Sommelsdijk, naar Hamburg; s.s. Nitolcris, naar Antwerpen.; s.s. Schouwen, naar .Jaete-m- ville; s.s. Balgowan, naar BaTry, BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1920 December. OVERLEDEN: C. M. Steens, oud 85 j. wedu we van F. H. Brouwer, Ho:gstraat; C. Comme- nie, oud 79 j. wed. van M. Pouwels, Nieuw- sticht Z. Z. 27. GEHUWD: W. van der Tak 29 j. en A. Hamerslag 26 j.; A. van Deursen 29 j. en A. Stolk 29 j. ONDERTROUWD: F. A. Piek, 21 j. en L. A. P. Ossewaarde 17 j.; C. E. J. de Groot 26 j. en A. M. van d« Water 26 j.; J. van Vliet 2S j. en D. de Groot 28 j.; D. Nels 25 j. en L. Wensveen 23 j.; H. Vrijenhoek 24 j. en D. Vrijenhoek 22 j. W. Rij nn aard 25 j. en ,T Vellekoop 23 j. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN OPM FENTE WERKEN In de i vau gireren is benoemd tot directeur van Gemeentewerken! ir. L. H. W. van Dijk, thans adjunot-directenr. Reeds onder het directeurschap van den heer de Roode be kleedde Ir. van Dijk het adjunct-directeurschap terwijl hij na den dood van dezen directeur de directie heeft waargenomen. TERUGGAVE VAN DE BEWIJZEN VAN TOELATING ETC Da hoofdcommissaris van Politie bepaalt het navolgende: Voor de teruggave van de bewijzen van toe lating. de kenteekenen en nummerplaten, afge geven aan bestuurders van voertuigen, aan be stellers en wegwijzers, alsmede aan geleiders en drijvers van vee wordt aangewezen elke werkdag in de maand Januari 1929 des voor middags van 9—12 uur en des namiddags van 14 uur. Da teruggave of inlevering bovenbedoeld moet geschieden te zijnen bureele aan het hoofd bureau van Politie aan het IJaagscheveer (afd. Voerwezen). FEBRUARI-SCHOUW. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat een schouw u-den gedreven f le. Ov wegen, paden, weteringen, sloo- ten enz. -er vervanging daarvan gelegde riolen of waterleidingen, als bedoeld in de bo venaangehaalde verordening, liggende ten Wes ten van de Rotterdamsche Schie, den Coolsin- gel, de Schiedamschevest, de Scheeptimmer- manslaau en de Veerkade, op Dinsdag 5 tot en met Vrijdag 8 Februari a.s.; 2e. over die, liggende ten Oosten van de Rot terdamsche Schie, ten Noorden van den Goud- schesingel en ten Westen van Sehielands toe- voerkanaal, op Dinsdag 12 tot en met Vrijdag 15 Februari d.a.v.; 3e. over die, liggende ten Oosten van Sehie lands toevoerkanaal, ten Noorden van den Oostzeedijk en ten Westen van de Ceintuurbaan, voor zoover zij gelegen zijn tusschen en langs aaneengesloten bebouwingen, op Dinsdag 19 tot en met Vrijdag 22 Februari d.a.v.; 4e. Over die liggende op den Linker Maas oever, ten Oosten van den Dordtsche straatweg, voor zoover zij niet behooren tot het verband van den polder Charlols, niet gelegen zijn in den voormaligen polder Robbenoord en Plom- pert en slechts voor zoover zij gelegen zijn tus schen en langs aaneengesloten bebouwingen, op Dinsdag 26 tot en met Donderdag 2S Februari d.a.v. DE KINDERWETTEN IN VERBAND MET MAATSCHAPPELIJKEN STEUN Lezing P. J. Fortanier Gisterenavond hield de heer P. J. Fortanier, Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon een lezing over dit onderwerp. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van liet doel van de verzameling wetten, welke be kend staat onder den naam van Kinderwet ten, wees spr. op de sedert de invoering van genoemde wetten verkregen gelijkstelling van vader en moeder ten aanzien van de ouderlijke macht, daarbij opmerkende, dat bij verschil van meening de wil van den vader domineert, aangezien het Burgerlijk Wetboek den man als hoofd der echtvereeniging aanwijst en der vrouw gehoorzaamheid oplegt jegens haar man. Hoewel In het algemeen de uitoefening van de ouderlijke macht bij den vader berust, vestigde spr. de aandacht op een drietal ge vallen, waarin deze geheel aan de moeder overgaat, n.l. als de man hij rechterlijke be schikking uit de ouderlijke macht is ontzet of daarvan is ontheven. Indien de rechter haar de uitoefening na scheiding van tafel en bed opdraagt en als de man uit anderen hoofde die macht niet kan uitoefenen. Met nadruk wees spr. er op, dat de ouderlijke macht blijft be staan zoolang het huwelijk bestaat, dus ook als één der ouders wordt ontzet of ontheven of als scheiding tusschen tafel en bed wordt verkregen. Zoodra echter bet huwelijk wordt ontbonden, zooals bij overlijden van één der ouders of bij echtscheiding, houdt de ouderlijke macht op en treedt daarvoor voogdij in de plaats. Vervolgens behandelde spr. de beperking van de ouderlijke macht door onder toezicht- stelling van de kinderen en door de benoeming van een gezinsvoogd of voogdes. Spr. vestigde in dit verband de aandacht op het sinds enkele jaren ln het leven geroepen instituut van den Kinderrechter, die de bevoegdheid heeft om de minderjarige kinderen onder toezicht te stel len, waarbij hij dan tevens den persoon aan wijst. die het toezicht zal uitoefenen. Bij de benoeming van dezen z.g. gezinsvoogd beeft de kinderrechter rekening te houden met de gods dienstige gezindheid van het gezin, waartoe bet kind behoort, waarbij het ingeval van ge mengde huwelijken echter rationeel zal zijn. dat de godsdienst van het kind den doorslag geeft. De taak van den gezindsvoogd of de voog des is niet gemakkelijk; het aantal personen, dat zich daarvoor beschikbaar stelt onvol doende. Daarom wekte spreker de aanwezigen op, in die richting werkzaam te zijn, en zicb bij den Kinderrechter aan te meitien. Mocht geen medewerking en zelfs tegen werking van de ouders worden ondervonden, dan zal tot ontzetting uit de ouderlijke macht worden overgegaan. Een dergelijke drastische maatregel is echter gedurende de vier jaar, dat de onder toezichtstelling bestaat, bier ter stede nog niet toegepast. Is degene, die de ouderlijke macht uitoefe het niet eens met de onder toezichtstelling, dan kan hij in ver zet komen, waarna liij nog een recht van hooger beroep op het Gerechtshof heeft. Voorts wees spr. op de mogelijkheid van voorloopige ondef^tOTZJClitstelUng met be noeming van een voorloopigen gezindsvoogd. Wat de bepaling aangaat betreffende de kinderen, die aan de ouders of voogden gron dige roden tot misnoegen geven (oorrcction paternelle) merkte spr. op, dat voor 1905 de z.g. vastzetting van deze kiDderen kon plaats hebben In een Huis van Bewaring, van 1905 tot 1922 in een Tuchtschool en na 1922 ook iu opvoedingsgestichten, doch in dat geval eerst na onder toezichtstelling. Door dit laatste wordt voorkomen, hetgeen voorheen kon plaats hebben, dat de kinderen door de ouders elk oogenblik konden worden naar huis gehaald. Spr. zette nader uiteen het verschil tusschen ontheffing van en ontzetting uit de ouderlijke macht. Heeft de laatste plaats als de ouders zich onwaardig betoonen en moet deze maatregel dus als een schande gezien worden, de eerste geschiedt slechts als de ouders o n- machtig zijn om hun ouderlijk gezag te handhaven, en kan niet zonder toestemming en medewerking van de ouders of de over blijvende ouder plaats hebben. Nadat spr. not? gewezen heeft op de schorsing, welke tijdens het onderzoek, voorafgaande aan de ontzetting, kan geschieden, brak de heer Fortanier zijn lezing af om een volgende maal te beginnen met eene bespreking van den voogdijraad. Deze lezing had plaats in één der zalen van het Raadhuis, door B. en W. welwillend be schikbaar gesteld op initiatief van de vier al gemeens Rotterdamsche ambtenaarsvereenl- gingen, n.l. den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren, de Algemeene R. k. Ambtenaarsvereeniging en den Algemeenen Nederlandschen Christelljken Ambtenaars- bond. Door vier der talrijke aanwezigen wérd ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stel len van vragen. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. Gisteren zijn alle banen weer druk bespeeld In de Heemraad. Het Is den heer A. v. Vliet ge lukt de eerste 5 negens te werpen. Ook do club Gooi Om was goed op dreef en wierp een totaal van 304 houten, waarmede zij op de 2o plaats inneemt. De stand Is nu tot gisterenavond 12 uur: Korpswedstrtid le vijftal: 1 Alle Neune, 314; 2 Gooi Om 304; 3 M. O. T. 299: 4 Val Om 293; 5 Eva 292; 6 Libertas 291: 7 Tous Des Neuf 286; Foresters 283; 9 Krans 284; 10 Sparta 280. 2e Vijftallen: Vol Om II 289: M. O. T. II 2G7; Onder Ons II 261; Shell II 259; Gooi Om II 257. Stoumvedstrijd: 1 J. Stok 72; D. v. Lub'n 71; 3 Kaufman 70; 4 Mes 70; 5 J. Borkus 70; 6 Peeters 69; 1 Hasensteen 69; 8 Spoor 69; 9 Hakkaart 68. Vaste baan: 1 Scheffers Jr. 41; 2 L. Witkamp 3 X 40: 3 W. Melchen 40; 4 Leede 40; 5 Smal- hout 40; 6 De Graaf 39: 7 Wasman 39. Hamburger Telling: 1 Melchera 119; 2 G. Püpen 101; 3 A. v. Vliét 100; 1 D. v. Buijn 100; 5 J. Borken 100: 6 Garmer 96. WllwedstrUd: 1 A. v. Vliet 45; 2 N. N. 43, 2 X 42; 3 Hakkart 43; 4 Boekestein 43; 5 Pijpen 42, 41, 39; 6 Melchers 42, 41; 7 De Wit 42, 38, 37; 8 Hoed 42, 38: 9 Smeets 42. Dames-westrijd: 1 mevr. de Lange 38. WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 11.35 v.m., het 2e getij om 12.n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij om 9.52 v.m., het 2e getij om 10.22 n.m. IN DE POORTSTRAAT 'n Eleetrisch strykijzer had men laten staan Om oirca kwant voor elf IS gisterenavond brand uitgebroken op de tweede verdieping vau pand no. 10 aan de Poortstraat, waarin ge vestigd is de N, V. Heeren- on Kindemxifoctie- fabrlek L. de Vries Zn.. Do brand liet zich aanvankelijk ernstig aan zien, daar het vuur vau buiten reeds zichtbaar was en eukele ruiten daardoor brakeu. Met ge weld hebben gasten van spuit 29, die het eerst aanwezig was, zich toegang tot de fabriek v«r- sohaft, door de paneelon uit de buitendeur te slaan. Terstond werden twee slangen uitgelegd ea met twee stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. De vloer vau de tweede verdie ping was toen reeds doorgebrand. Een derde slang van spuit 17 werd uitgelegd, zoadat de vuurhaard werd bestreden met drie slangen op de waterleiding. In den beginne was de leiding In handen van spudtmeester Oster, later is de leiding over gegaan aan brandmeester R. Vermeulen en hoofdman vau Dam. Aanwezig waren in reserve de spuiten 16, 20, 30, 21, 27, de Reservewagen en le motor- brandspuiit no. 7. Tegen half twaalf was de brand gebluscht. Brand- ea waterschade wor den gedekt door de assurantie. Later vernamen wij, dat de oorzaak vau den brand is, het laten staan van een elet-triisoh strijkijzer in een strijkkamer op do 2e verdie ping. Gisceravond zijn de wedstrijden voor de com petitie van bovengenoemden bond voortgezet. De wedstrijden hadden het volgende verloop: Cadre klasse: carb. brt. h. s. gem. M. Theeboom 250 19 51 13.16 Wuuderink 208 19 75 10.95 2e en 3e Klasse: Klumpers 1S9 35 52 5.40 Uittenbogaard 180 36 23 5.14 A. v. d. Spek 150 39 21 3.85 Seton 160 40 11 4.00 L. v. d. Driesschen 100 26 14 3.85 Vriends 137 28 18 5.27 Vermeulen 55 23 6 2.39 De Haas 200 24 61 8.33 Hofman 130 24 25 5.42 Ewijk 124 24 25 5.17 J. M. Tournier 130 20 IS 6.50 Visser 139 20 37 6.95 Weijer 100 43 10 2.33 Knoop 91 43 12 2.12 4e Klasse B: II. M. S. aHet Noorden c 258 293; H. M. S. aHet Noorden c en Het Noorden a—H. M. S. a zijn uitgesteld. „ERUDITIO MUSIOA". Tweede Concert. Jacques Tliibaud is andermaal de zoete char meur geweest in zijn voordracht van Brams' vioolconcert, tijdens het tweede concert van „Eru- diotio Musica" in een nagenoeg volle Groote Doelezaal, Brahms behandelde Thibaud daaren boven geheel op z'n Fransch. Thibaud gaf den meester in zijn spel en voordracht als het ware een verromaanscht kleed aan. De soma al te opvallende hoekige Duitseke kantjes wa ren dezen keer van Brahms af en dat heeft aan de vertolking een groote, aparte schoonheid gegeven, mede natuurlijk door het feit, dat de solist de meest superieure gaafheid van tech niek aan den dag heeft gelegd, de prachtigste, dichterlijke ontplooiing in zijn voortdurend boeiende en bekoorlijke reproductie heeft ge demonstreerd. Dr. Peter van Anrooy liet het Residentie-Orkest klankechoon en volgzaam begeleiden. Met het eolo-epel vormde dit ac compagnement een zeldzaam mooi geheel. Aparte vermelding verdient zeker het fijne, sonore hobo-spel van J. H. Stotijn in de instru mentale Inleiding van het Adagio. Thibaud kreeg een applaus-orkaan van de .Doelezaal en werd eenige keeren teruggeroe pen. Voor van Anrooy en de Hagenaars heette het „omhoog" na een uiterst correcte, toon- fraaie wede e van Jean Sibelius' Eerste Symphonie i.. oil. Er is veel mooie te aan vaarden in dit zonnige, zackt-melancholieche Finsehe werk met zijn deelwijze Brucknereehe visie in het Scherzo, zijn Grieg-tinten iu het Andante, zijn pompeuze Wagneriaanseke In strumentatie in het eerste Andante en de Finale. Maar Inzonderheid met zijn sterk-gelij- lcende Tschalkowsky-psycke, al geeft die p6yche hij Sibelius wèl den hartstocht, maar nergens de wanhoop van den Rus. We laten momenteel de vraag buiten beschouwing, of Sibelius' Eer ste Symphonie musicologisch eigenlijk wel den naam van symphonie verdient. Daarvoor is zij in den strikten zin niet samenhangend genoeg en doen zich vele tirades eigenlijk te brokkelig voor. Ais klanketuk evenwel heeft Sibelius hier recht op waardeering, trots enkele Inzinkingen en trots den langen duur van bet oeuvre. Te elfder ure bleek het programma-begin nog gewijzigd. We zouden den mooien Eruditic- avond zijn aangevangen met de Mozart-Ouver- ture „Die Eutführing aua dem Serail". In plaats daarvan hebben we nu ook hier kunnen luisteren naar „Een Zomerlied" van Aiex Voormolen. De componist vertoont in d 2zo Instrumentale schepping opnieuw een aanzien lijken vooruitgang. Hoe langer hoe meer zegt hij het zoo vaak door hem gebezigde Franseha instrumentatie-idioom vaarwel, om een eigen muzikalen scheppinge-weg te kiezen. Voormo len zingt van zuiver zomersche klanken in dit Zomerlied en het lange verblijf in die zom^r- sfeer heeft misschien in den winter van één kant beschouwd toch nog zijn goede zijde! Twee 19-jarige losse werklui zijn aange houden toen zij in de Willem Barentzstraat met een koperen blaaspijp liepsn, welke ge stolen bleek van het aan de Maaskade lig gende s.s. „Maasuymph XII", „KERSTKLOKKEN" NAAR INDIë. I De .heer J. Vincent, de klokkenist van het oarillon van het Koninklijk Paleis op dan Dam te Amsterdam, deelt ons mede, dat het Maan oog ajs. van 1 tot 2 uur door hem te geven klokkenspel vla Hulzen naar Indiië zal worden uitgezonden. Het program Is getiteld „Kerst klokken" ea hervat rersbhlllend© Kerstliederen. DE PHILIPS KORTEGOLFZENDER TE HUIZEN. Naar de „Voorwaarts" verneemt, heeft ook het bestuur van de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat vergunning gevraagd voor het uitzon don van radio-programma's naar Ned- Indië gebruik te mogen maken van den Philips- kortegolfzender to Huizen. DE ZENDTIJDEN VAN DEN PHILIPS KORTEGOLFZENDER. De zendtijden van den Philips kortegolfzen- der PGJJ zijn thans als volgt vastgesteld- Donderdags van 18.20—20.20 en van 23!20— 3.20; Vrijdags van 18.20—20.20, Zaterdags van 00.20—6.20. Deze tijden zijn alle aangegeven in Amster- damschen wintertijd. DRAADLOOZE TELEFONIE- 41 VERBINDINGEN. Naar aanleiding van het succes van den draadloozen telefoondienst tusschen Engeland en Amerika, waarbij gebruik gemaakt werd van den zender te Rugby, bestaan er bij de Engel- sche Posterijen plannen om een draadloozen telefoondienst te openen voor geheel Engeland en zijn Dominions. Binnenkort zullen reeds proeven met Australië worden genomen. NIEUWJAARSUITZENDING. De B. B. C.-stations zullen ook dit jaar in den oudejaarsnacht een speciale uitzending geven. De titel van dit nummer, 19281929" en het aanvangsuur, 12.20 A.T., zijn reeds bekend, doch de ware aard van de uitzending wordt nog geheim gehouden. RADIO-TOQNEEL. De Eugelsche „General Theatres Corporation" geeft in den laatsten tijd meer en meer gelegen heid tot het uitzenden van tooneelvoorstellin- gen per radio, daar men opgemarkt heeft, dat de radio geenszins een concurrent voor den schouwburg is, doch de belangstelling er voor doet toenemen. Vooral de programma's van de variété-thea ters zijn bijzonder geschikt voor de radio. Er bestaan thans plannen, waardoor 't aantal uit zendingen in de toekomst nog grooter zal wor den. Er zullen zelfs speciale, voor de radio ge schikte opvoeringen worden georganiseerd. AANTAL LUISTERAARS. Volgens mededeeling van den directeur-ge neraal der Posterijen van Engeland, bedroeg het aantal ingeschreven luisteraars ln Wales op 31 October j.I. 80.000 of wel 36.5 per mille, tegen Engeland 62.8, Schotland 37.3 en Noord-Ierland 21.9 pro mille. EH9XD WERKT WEER. In Ziirich werkt sedert oenigen tijd de korte- golfzender EH9XD weer. De golflengte ts 31.5 M., en de energie 50 Watt. Behalve het gewone programma wordt ook dat van Zurich (688 M.) gerelayeerd. DE PHILIPSKORTEGOLFZENDFR TE j J HUIZEN. Een onjuiste mededeeling In verband met mededeelingen in de „Tele gTaaf" over de opening van den Indië-korte- golfzender P.H.O.H.I. te Huizen vernemen wij van bevoegde zijde, dat de daarin vermelde openingsdatum 16 Januari onjuist is. Ook da opzet van het programma ia nog slechts in voorbereiding. 8278S 60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2