FEUILLETON ZATERDAG 22 DECEMBER 192b DERDE BLAD PAGINA 3 UIT ROTTERDAM rechtbank. fill A.1 is een Kabouter niet heel groot, velen helpt hij uit den nood INGEZONDEN. HAAR DOEL BfcRE KL OM VIER BROEKEN De 42-jarige slagersknecht A. S. L„ zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd en recidi vist, wist zich heelemaal niet meer te herin neren, dat hij op een dag in October den winkel van B. Kelmanof aan de Weste Wagenstraat was binnengeloopen en van een stapel vier broe ken had weggenomen. Ik had een glaasje te veel op, zei ver dachte. De winkelier Kelmanof wist het echter nog wel dat hij een man zijn winkel had zien bin nenstappen, die er met vier broeken van door ging. Getuige was hem nagegaan en had hem de broeken afgenomen. Als een bezorgd winke lier had hij eerst die broeken weer thuis ge bracht en daarna was hij weer achter verdachte aangegaan, tot hij een agent van politie tegen kwam, die verdachte arresteerde, juist toen hij uit een doodloopend steegje kwam. Verdachte is reeds 8 maal veroordeeld en dalrmede hield het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter rekening, toen het twee jaar gevangenisstraf tegen verdachte eischte. De verdediger, mr. P. A. Hubert van Beuse- kom, meende, dat verdachte misschien met hee lemaal toerekenbaar was als gevolg van een ongeluk dat hij vroeger had gehad. Pleiter ver zocht dan ook dat de rechtbank een onderzoek naar verdachte'» geestvermogens zal instellen. UITSPRAKEN. De rechtbank heeft gisteren nog veroor- idëëM i J. L. H., 30 jaar houder van een incasso bureau, gedetineerd en recidivist wegens ver duistering van ƒ352.30 ten nadeele van de Brekoo te Breda en wegens verduistering van 200 ten nadeele van A. J. van Nieuwennuy- zen te Steenbergen, tot 2 jaar gevangenisstraf. 1 IC., 33 jaar, reiziger wegens verduistering van ƒ259 welke hij als reiziger had geïnd van klanten der firma Vermeulen Co. en van 1- transformatoren, welke hij van dezelfde firma onder zioh had om deze te bezorgen bij een klant in Drachten, tot 4 maanden gevangens straf. B., 24 jaar. thans zeeman, vroeger kan toorbediende wegens diefstal met behulp van een valscben sleutel van 195 uit een lesse naar in het kantoor van de Rotterdamscho Bedden- en Matrassenfabriek, waar hij in be trekking was, tot 6 maanden gevangenisstraf. J. W. M. 39 jaar, metaalbewerker, gedeti neerd, 'wegens diefstal van een hoeveelheid rood koper uit een aanbouw zijud transfer- matorenhuisje aan de Putschelaan, ten nadeele van de gemeente, tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. O. C., 29 jaar, koopman, wegens heling van hei door den vorigen verdachte ontvreemde koper tot 4 maanden gevangenisstraf. ïn de zaak van L. J., 63 jaar, wachtsman, wegens medeplichtigheid aan den door J. W. M. gepleegden diefstal, door dezen toe te Staan het koper mee te nemen en hem daaibij behulpzaam te ziju, gelastte de rechtbank een nader onderzoek naar de reclassoenngsmoge- lijkheid van verdachte. G. D., 22 jaar, zakkenatupper, gedetineerd, wegens diefstal van een flets ten nadeele van A. Kuyl tot 6 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. IC. M-, 25 jaar los werkman, gedetineerd, wegens diefstal van een fiets, ten nadeele van J. P. de Regt, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar W. S., 27 jaar, chauffeur, recidivist en gedetineerd uit anderen hoofde, wegens ver duistering hij had op een avond in Juni na met oen meisje te zijn uit geweest, in zijn auto een armbandhorloge gevonden, dat aan dit meisje had toebehoord, en de horloge voor 2 verkocht tot 14 dagen gevangenisstraf. H. J. M„ 29 jaar caféhouder, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel hij had het, als bestuurder van een motorfiets aai 'in schuld te wijten gehad, dat op 17 Mei in ds.u tunnel de wielrijdster J. B. Bakker van Dorp werd aangereden, tengevolge waar van deze viel en een hersenschudding bekwam, waarvoor zij 4 weken in het ziekenhuis ver pleegd moest worden tot 1 maand hechtenis. G. J. den T., 35 jaar, kamerverhuurster, zon der bekende woon- of verblijfplaats wegens minderwaardige practijken tot 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In een zaak van J. J. P-, 44 jaar, autover huurder te Schiedam, appellant van een von nis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Motor- en Rij- wielwet was veroordeeld - tot welke straf Was niet gebleken heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van H. E. D., 24 jaar, koopman in lompen, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens over treding van art. 437bis S.W.B. hij had in zijn register, waarin zijn aanlcoopen worden vermeld, een willekeurigen naam vermeld was veroordeeld, tot welke straf was niet ge bleken, heeft de rechtbank het vonnis vernie tigd en opnieuw rechtdoende verdachte ver oordeeld tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. In een zaak van A. G. 56 Jaar zeeman, appel lant van een vonnis van den kantonrechter al hier waarbij hij wegens openbare dronken schap was veroordeeld tot welke straf was niet gebleken heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van F. G. 43 jaar scheepsbe vrachter te Overschle, appellant van een von nis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Verordening op de straatpolitie hij had als bestuurder van een auto, daarmee op de Schiekade W. Z. gereden met een snelheid van 60 K.M. per uur, althans meer dan 30 IC.M. was veroordeeld tot 25 boete subs 6 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van B. S. 23 jaar zonder beroep, te Slikkerveer, die in hooger beroep terecht ge staan had van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij had op 7 Mei in de Oranjeboomstraat gereden met een motorrijtuig, dat niet voorzien was van twee onafhankelijk van elkaar werkende remmen, en toen hij door een agent van politie was ge verbaliseerd, had hij een valscben naam opge geven was veroordeeld tot 2 dagen hechte nis voorwaardelijk, tegen welk vonnis de amb tenaar van het O.M. appèl had aangeteekend, heeft de rechtbank een nader onderzoek gelast. In een zaak van J. W. W. 31 jaar garagehou der te 's-Gravenhage, appellant van een von nis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de verordening op de straatpolitie hij had op 22 Juli des namid dags kwart na 1 als bestuurder van een motor- flets, daarmee gereden op de Schiekade W.Z met en snelheid vam 64 K.M. per uur althans meer dan 30 K.M. was veroordeeld tot 40 boete subs 20 dagen hechtenis, beeft de recht bank het vonnis vernietigd en opnieuw recht doende verdachte veroordeeld tot 25 boete subs 10 dagen hechtenis. lm 'n zaak van W. V. 37 jaar barbier te Oost- voorne, appellant van een vonnis van den kan tonrechter te Brielle waarbij hij wegens over treding van de Jachtwet hij had op Zondag 17 Juni des morgens half vijf, toen het verbo den jachttijd was, geloopen op een perceel duingrond te Oostvoorne, In jagende houding, en een schot gelost, zonder In het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van den eige naar om op dit terrein te mogen jagen was veroordeeld tot 25 boete subs 20 dagen hech tenis, met verbeurd verklaring van het in be slag genomen geweer, tegen welk vonnis de ambtenaar van het O. M. mede in appèl was gekomen, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende verdachte ver oordeeld tot 50 boete subs 20 dagen hech tenis. In een zaak van E. C. H., 28 jaar te Hilie- gersberg, die in hooger beroep terechtgestaan heeft van een vonnis van den kantonrechter al hier, waarbij zij was vrijgesproken van een haar ten laste gelegde overtreding van de In validiteitswet zij had op 26 Juni aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid opzette lijk in strijd met de waarheid medegedeeld, dat haar dienstbode eerst sedert September 1927 in haar dienst was, terwijl dat meisje reeds van Februari 1927 af bij haar in betrek king was tegen wolk vonnis de ambtenaar van het O. M. in appèl was gekomen, lvoeït de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 100 boete subs 50 dagen hechtenis. In oen zaalc van P. R. K. 27 jaar varensge zel te Vlaardingen, die in hooger beroep had te rechtgestaan van ec-n vonnis van den kanton rechter te Schiedam, waarbij hij wegens open bare dronkenschap was veroordeeld tot 15 boete subs 10 dagen hechtenis, tegen welk von nis de ambtenaar van het O. M. had geappêl- leerd, heeft rto rechtbank het vonnis vernie tigd en opnieuw rechtdoende verdachte tot de zelfde straf veroordeeld. In een zaak van mr. J. H. W. advocaat te Schiedam, die In hooger beroep had terecht gestaan, van een vonnis van den kantonrechter alhier waarbij hij was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet hij had op 6 Mei als be stuurder van een auto, daarmede gereden op den Weetgaagweg onder Maasland welke weg was afgesloten In beide richtingen voor motor rijtuigen op meer dan twee wielen tegen welk vonnis de ambtenaar van het O. M. appèl had aangeteekend heeft de rechtbank het von nis bevestigd. In een zaak van J. K. F. B. 58 jaar, directeur van de gasfabriek te Middelharnis, die in hoo ger beroep terecht gestaan had van een von nis van den kantonrechter te Sommelsdijk waarbij hij was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de Arbeids wet, had op Zaterdag 25 Augustus in een bij de gasfabriek in gebruik zijnd pakhuis na des middags 1 uur door 2 personen werk doen ver richten zonder daartoe vergunning te hebben gehad van het districtshoofd der Arbeidsin spectie tegen welk vonnis de ambtenaar van het O.M. had geappelleerd, heeft de recht bank het vonnis vernietigd en opnieuw recht doende verdachte ontslagen van rechtsvervol ging. In een zaak van P. T. G. 43 jaar winkelier appellant van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Verordening op de Winkelsluiting hij had op 27 Augustus des nachts om half twee in zijn winkel aan de Jonkerfransstraat 12a publiek aanwezig gehad was veroordeeld tot 3 boete subs. 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijgesproken. In een zaak van C. W. v. D. 33 jaar, bedrijfs leider alhier appellant van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens overtreding van de verordening op de geluidsinstrumenten hij had geen maatregelen genomen, teneinde te voorkomen, dat in zijn winkel aan de Zaag molenstraat radio-geluid door een luchtrooster de buitenlucht bereikte was veroordeeld tot 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van E. van D. 56 jaar slager, appellant van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Arbeidswet hij had op 25 Mei in zijn slagerij aan den Noordsingel, waar door knechts vleesch werd uitgebeend, geen arbeids lijst aanwezig gehad, was veroomieeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. In een zaak van H. J. v. D. 32 jaar bakker, appellant van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Arbeidswet bij 4e herhaling hij had op 20 Augustus des morgens te half vijf niet gezorgd, dat er in zijn bakkerij geen arbeid werd verricht was veroordeeld tot 2 maal 6 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte veroordeeld tot 10 dagen hechtenis. In een zaak van L. D. 46 jaar, melkslijter te Zevenhuizen, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij bij wegens een overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij had op 11 September, niet zijn auto rijdende op den Oudedijk de veiligheid van het verkeer In gevaar gebracht, door ter hoogte van de Prin ses Julianalaan plotseling van rechts naar links den weg over te steken, zoodat een aanrijding met de tram nog slechts word voorkomen, door uit alle macht remmen van den wagenbe stuurder was veroordeeld tot 20 boete subs 5 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het von nis bevestigd behoudens wat de straf betreft en deze bepaald op 10 boete sube 5 dagen hechtenis. In een zaak ran P. O. 46 jaar, chauffeur, ap pellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Verordening op de straatpolitie hij had in de Witte de Withstraat zijn auto laten stil staan en had zich daartoe door een agent van politie gelast, niet onmiddellijk verwijderde was veroordeeld tot 25 boete subs 10 dagen 55= S :a-V hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis be vestigd. In een zaak van S. J. de H. 27 jaar, handelaar te Schiebroek appellant van een vonnis van den Kantonrechter alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Verordening op de Straat politie, hij had op 2 Augustus als bestuur der van een auto op de Schiekade W.Z., de ma ximumsnelheid overschreden was veroor deeld tot 8 boete subs 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 1 boete subs 1 dag hechtenis. In een zaak van M. L. L. 38 jaar schoenmaker appellant van een vonnis van den Kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Leerplichtwet hij had niet gezorgd dat zijn dochtertje Johanna, dat den leerplichtigen leeftijd nog niet had overschreden, geregeld de school bezocht was veroordeeld tot 5 boete, subs 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte vrijgesproken. In een zaak van C. Th. v. P. 34 jaar, koop man appellant van een vonnis van den Kanton rechter alhier waarbij hij, eveneens wegens overtreding van de Leerplichtwet was veroor deeld tot 3 boete subs 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In eon zaak van M. F. O.D„ 24 jaar, op koopster, appellante van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij zij wegens een overtreding van de IJkwet was veroordeeld tot wieike straf was niet gebleken heeft do rechtbank toet vonnis vernietigd wegens vorm gebrek en opnieuw rechtdoende, verdachte tot dezelfde straf veroordeeld. In eon zaak van B. K., 40 jaar, winkelier, appellant van een vonnis van de n kan ton rooh ter alhier waarbij hij wegens overtreding van de Verordening op do Straatpolitie hij had dos avonds kwart na acht zijn winkel voor het publiek geopend gehad was veroordeeld tot 3 'boete euibs. 1 dag heohtenls, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. In een zaak van G. H., 52 jaar, sigarenmaker, appellant van een vonnis vain den kantonrechter alhier, waarbij hij wegfliS' overtreding van de Verordening op de Straatpolitie hij had zich op 20 Augustus als bestuurder van een fiets op den Nieuwen Binnenweg vastgehouden aan een tramwagen was veroordeeld tot 4 suha. 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het von nis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. In een zaak van Th. A. M. 24 jaar, opkoop ster, appellante van een vonnis van den kanton rechter alhier, waarbij zij wegens overtreding van art. 437 Swb. zij had op 6 Augustus van oen kind van 12 jaren althans van iemand beneden 18 jaar gekocht was veroordeeld tot 75 'boete subs. 25 diagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van W. J. S., 51 jaar, meubel fabrikant te Gouda, appellant van een vonnis van den kantonreohter aldaar, warbij hij wegens een overtreding van de Veiligheidswet hij had als ondernemer niet gezorgd, dat een in een vlakbank ronddraaiende beitelas voldoende was beschermd was veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, heeft de rechtbank hot vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 10 boete subs. 2 dagen hechten is. Het zijn sterke becnun De kok IV. S. M. van D., 41 jaar, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, was eenige we ken in dienst geweest bij de Sociëteit Harmonie. Hij verdiende daar 12 per week met vrij kost en inwoning. Dat was een mooie betrekking, vond de pre sident. Duizenden zuilen je zoo'n baantje be nijden. De verdachte vond het ook zoo kwaad niet. Het was alleen jammer, dat hij 's morgens geen warme koffie bij zijn ontbijt kreeg. Daarvoor moest hij altijd naar een café. Óp een onzalig oogenblik had de administra teur van de societeirt A. W. van Gelder verdach te met 842.50 naar het Stadhuis gezonden, om daar vermakelijkheidsbelasting te voldoen. Toen verdachte opeens zooveel geld tegelijk in zijn handen zag, was de verleiding hem te sterk ge worden. In plaats van naar het Stadhuis te gaan. had hij zich naar het station Hofplein gespoed en het eerst vertrekkende treintje bracht hem in 't Haagje, waar hij al heel spoe dig een juffërtje aan zijn arm had bungelen, dat met hem het belastinggeld wel wilde op maken. Berouwvol stond hij nu voor het hekje, maar het O.M. vond niet veel verzachtende omstan digheden voor zijn daad. Hij hoorde een Jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Do verdediger, mr. J. Westerman, vond het eigenlijk onverantwoordelijk van het societeits- bestuur, dat het verdachte met zooveel geld in verleiding had gebracht. Het was een bijzonder ongelukkige omstandigheid en verdachte zou, ook niet heelemaal normaal zijn. J Van den grooten onbekende. 1 De varensgezel D. v. E., 36 jaar, gedetineerd en recidivist, hield er van wat diep in het glaas je te kijken. Dat was ook gebeurd op 6 Novem ber. Zijn toestand bracht toen mee, dat politie agenten hem meenamen naar het bureau om er zijn roes uit te slapen, 's Morgens om half S was hij weer los gelaten. Hij had toen nog 19 cent in zijn bezit. 's Middags zag een agent van politie hem loo- pen op den Schiedamschendijk. HU was weer verre van nuchter, maai' nu had hij een stof zuiger bij zich. Dat was verdacht en verdach te gevraagd, hoe hU aan dat ding kwam, zelj; „Gekocht voor ƒ10 van den portier van d«i Jockey Club"'. Het werd onderzocht, maar het bleek niet waar te zijn. Ook was het moellUk aan te nemen, dat Iemand, die 's morgens met 15 cent als zijn heele bezit de straat opgestuurd was, 's mid dags voor 10 een stofzuiger zou koopen. Vei> daohte nader ondervraagd gaf op zijn horloge en ring te hebben verkocht, maar 'e morgens toen hU uit het politte-bureau kwam, had hij noch het een noch het ander. Ik ben een vriend tegengekomen, die mij geld heeft gegeven, zei verdachte toen weer. Maar al die praatjes werden niet geloofd, toen aangifte geschiedde dat uit het kantoorgebouw van de firma Goossens en van Rossum een stof zuiger was ontvreemd, die de concierge even ia een nis van de trap had neergezet. En zoo stond van E, thans terecht terzake van diefstal, subs, heling. De rechtbank vertelde verdachte al heel spoe dig, dat ze aan verhalen van den grooten onbe kende, van wlen alles „gekocht" wordt, niet ge looft. Het O.M. eischte dan ook terzake van diefstal tegen verdachte, dis ook reeds acht vonnissen achter den rug heeft, 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Uitspraken 29 December. i WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 12.32 v.m., het 2e getij om 12.45 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij om 11.01 v.m„ het 2e getij om 11.31 n.m. Van het hoogwaer wordt Maandag verl wacht het le getij om 1.38 v.m„ het 2e getij om 1.48 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het ls getij om 12.v.m., het 2e getij om 12.00 n.m. 31. ALS HET KAN 32.... Dit waren da woorden, gesproken door den vlce-voorziittor van de R. K. StaatspartU op het onlangs gehouden congres, waar het „program" werd behandeld, waarvan vooral de sociale par ragraaf de R. K. arbeiders tot tevredenheid stemt. Echter op uitvoering komt het aan en op da te kiezen personen. Daarom katholieke arbeiders, versterken wij onzen invloed in de R. K. Staatspartij, treden wij toe tot de plaatselijke kiesvereeulgingen en kiezen nog daar onze candidaten. Maar vooral, offert het goud van geestdrift aan overtuiging. Geofferd ons goud en de koppen geteld Blakend van geestdrift met onze duizend tallen Het Kruis willen wij weer in eer zien hersteld Na den gevoerden strijd op de wallen. En laten zij, die voorheen de oude Staats partij, uit verkeerd inzicht en ontevredenheid, verlieten voor de Volkspartij, laten zij in de zen tijd van eendracht en vrede met da groep „angstvallig overhellend naar het so cialisme" breken. ICeeren nog terug tot da alle standen omvattende ware „Volkspartij", Dan zullen wij met Bernard Verhoeven kun nen zingen In zijn „Strijdlied" der R. K. Ar beidersbeweging: .En wij breken niet, wij bouwen Vrede, Recht en nieuw vertrouwen Broeders op het Vaderhuis, Triomfeert, het Kruis Triomfeert het Christus ICruis! A. HOOGSTEDEN. naar hei Duitseh van H. RICHTHOFEN. 3) De houtvester Loot langzaam voor zich uit en scheen niet bijzonder opgewekt te zijn. Hij had Ros» von Bibrach, de dochter van den land raad zooeven al in het gedrang opgemerkt, doch hij had haar niet aangesproken. Hij bekeek nu de verschijning van het meisje, alsof hij haar voor den eersten keer zag, met critisehen blik: De slanke, beweeglijke gestalte, het rozige ge laat met den lachende mond, het kleine, fijne neusje, de schitterende bruine oogen en het blonde krulhaar op het voornoofd, waarover zich de breede rand van haar hoed heenboog. Haar donkere costuum deed haar teint op een "Werkelijk bijzonder voordselige manier uitko men. Toen hij naderbij kwam hoorde de scherpe opmerker een paar zeer lief klinkende afscheids woorden, waarop een handkus van den jonge man volgde. Daarna was de sehoone Rose in de warreling van menschen en koffers en karren verdwenen. De houtvester stak zijn arm door öieu van zijn zoon, die uit een schoonen droom scheen te ont waken. Overal in het rond was het een rumoer en daverend geweld, die op den duur niet zon der uitwerking op zijn zinnen konden blijven. De oude heer Warnström sprak enkele woorden °m den jongeling opmerkzaam te maken op al dat lawaai, maar hij kreeg zelfs geen antwoord. De ban der betoovering na de ontmoeting scheen hein nog te bevangen. De beide mannen gingen naar het rijtuig, dat naast het stationgebouw op hen wachtte. Freule Rosa vou Bibrach kregen zij nog eenmaal te zien. Zij zat, behaaglijk achterover geleund in de schel gekleurde kussens van een bijzonder elegant open rijtuigje, dat met een paar vurige bruine paarden bespannen was, terwijl zit haar waaier van krullende veeren voor haar door een hooge blos gekleurde gezicht hield. Die roede kleur, die door den groet der beide lieeren op haar gezicht te voorschijn geroepen werd, maakte haar nog mooier. Bruno Warnström keek van uit het rijtuig, terwijl hij naast zijn vader zat, de verdwijnende equipage van Bibrach na, terwijl hun eigen rijtuig zich ook snel in be woging zette en de hoog bemuurde straten der stad verliet om op den stoffigen, door de zon beschenen grindweg, die door een groot deel door de koninklijke hosschen voerde, bijna on hoorbaar voort te glijden. De opperhoutvester had volop gelegenheid zijn naar huis terugkeerenden zoon, die met niets ziende, wijd opengesperde oogen lachend voor zich uit staarde, opmerkzaam gade te slaan. De karakteristieke kop met den spitstoeloopenden baard, de rechte, krachtige neus, de zware wenkbrauwen boven de diepliggende oogen, het rechtstandig boven het voorhoofd gegroeide, kortgeknipt haar herinnerden aan het type menschen, waarvan de afbeeldingen ons uit Cromwell's tijd zijn overgebleven. De oude Warmström onderdrukte ternauwernood een in stemmend gemompel, alsof het hem gehinderd en ontstemd had bij den terugkeer van zijn zoon, die drie volle jaren weg geweest was, achter te moeten staan bij een meisje en nog wel voor dit meisje, dat, naar men zeide, iedere acht dagen een nieuwen candidaat moest afwlj- zen, die haar het hof kwam maken. Met dezen hier scheen zij het echter wel ernstig te mee- nen. Hoe wist Freule Rose, dat je vandaag zou komen? onderbrak de vader de pijnlijk gewor den stilte. Zij had daarvan tijding gekregen, ant- woorddo Bruno. Van je moeder? vroeg de houtvester en zonder het antwoord af te wachten, ging hij verder: Ja, ja, nu wordt mij alles duidelijk, de herhaalde bezoeken van je moeder bij de fa milie Bibrach en haar voorliefde voor Rosa. Deelt u die dan niet, vader? De houtvester talmde een oogenblik met zijn antwoord; toen zei hij nadenkend: Zij is erg mooi, goed opgevoed, betooverend beminnelijk en lieftallig, rijk, maar toch ont breekt haar nog iets. Zeker uw sympathie, vader? Zonder op die opmerking te letten ging de vader verder: Het hart, geloof ik Ja, want dat heeft zij zoo juist aan mij geschonken, viel Bruno hem met een beetje gedwongen klinkenden lach in de rede. Laten we voorloopig over dit onderwerp niet meer spreken, vader, u kent Rosa te weinig, Was je het dan al met haar eens, voordat je je studiereis ging maken, Jongen? ondervroeg de vader verder, op wiens voorhoofd een diepe rimpel zichtbaar werd. Een bindend woord is tusschen ons niet gesproken, antwoordde de Jongeman. Zware twijfels slopen vaak mijn hart binnen, terwijl lk in verre, vreemde landen verbleef, tot ik ten slotte mijn geheim aan moeder toevertrouwde. En toen brachten haar brieven mij een vreugde volle tijding. Rosa hield van mij. verlangde vurig naar mij en zij had slechts op een eukel teeken van liefde mijnerzijds gewacht, om er mij honderd te zenden. Hij haalde zijn brieventasch te voorschijn en liet zijn oogen met een uitdrukking van stille bewondering op het portret rusten, voordat hij het aan zijn vader overhandigde, iü dat niet een zieisontroerende aanblik? Dit portret was mijn talisman. Waar ik mij ook bevond, in Verfona, Venetië, Milaan, Rome, geen enkel mooi meisje, of zij blond was of zwartharig, blauwe of donkere oogen had, kon voldoen aan de eischen, die ik gerechtigd was te Etellen. Zij allen lieten mij onbewogen. In de herberg was ik het matigst van allen. Mijn stu dies volbracht ik met een ijver, dien zij van mij mocht eischen. Rosa zal met fcrots naar haar uit- verkorens kunnen wijzen. Een zuur-zoet lachje trok om den mond van den houtvester. Natuurlijk, alles voor de uitverkorene van je hart, zei hij. De ouders zijn maar bijzaak, zij komen op de tweede plaats. Ik ben toch be nieuwd, hoe de landraad over die verhouding zal oordeelen. Een trek van overwiuningszekerheid kwam op Bruno's gezicht. Mij is een benoeming als professor aan de kunstacademie van München aangeboden, ten minste in het vooruitzicht gesteld antwoordde hij, naar het uiterlijk zeer gelaten. Jongen, riep de vader, en dat vertol je nu pas, alsof het niets beteekent! ICerel nog toe, Antoon, rijd wat harder, riep hij tegen den koet sier. Sapperloot, rijden alsof we den duivel er voor gespannen hebben! Wat zal Je moeder groote oogen opzetten voor dien professor! Vooruit, Antoon, gebruik de zweep maar. De wagen vloog vooruit, sloeg den hoek van den weg om en Slug de goed onderhouden boschlaan ln om dan plotseling stil te houden, zóó onverwacht, dat vader en zoon in hun ge makkelijke zitplaatsen vooruitschoten. Een kreet van verrassing kwam over Bruno's lip pen. Een levend beeld was voor zijn oogen vor- schenen: den arm om een boomstam geslagen, op een kleine verhooging, gevormd door een mossigen steen, stond Tosca in haar helder wit Japonnetje, een roods anjer in het blauwachtig zwarte, glimmende haar, het warme rood van vreugdevolle verwachting op de wangen en de groote oogen stralend van geluk. Bruno! Zij breidde haar armen naar hem uit, terwijl de jongeman van den wagen sprong. Ben jij dat werkelijk, mijn kleine zusje? riep hij uit. Je bent wel een hoofd grootcr ge worden, ik zou je bijna niet herkend hebben. Hij kuste haar, sloot haar ln zijn armen en hielp haar in het rijtuig. Je bent zoo licht als een veertje, zoo licht ais een kleine boschnymf, zooals je me daar ook verschenen bent, zei hij schertsend. Ze sprak geen woord, maai- haar oogen hin gen aan hem met een ultdrul :.!ng van geluk zaligheid, zoo zelfs, dat een gevoel van beklemd heid zich van hem meester maakte. Hij liet Tosea op de zitting van het rijtuig glijden en nam tegenover haar plaats. Vertol ons nu eens, zei de houtvester, hoe je aan je moeder en mijnheer von Kanitz ont snapt bent. Dat was een aardigo streek van je. Een half verborgen lach zweefde bij die woor den om zijn mond. Maar Tosca gaf aan de uit- noodlging geen gehoor. Zij pakte de hand van Bruno en bleef in voorover gebogen houding zitten: terwijl zij met haar oogen de zijne zocht, fluisterde haar lippen: Bruno, niet waar, je zult me helpen, zooals Jo vroeger altijd deed? Hij knlkto haar beschermend toe. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11