DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN feiste te' IN MEMORIAM. I 51ste Jaargans: Zaterdag 22 December 1928 No. 15297 LH nummer bestaat uit VIER Bladen STADSNIEUWS Mr. Antonius Johannes Ignatius Maria Smits. Zondagsdienst geneeskundigen en „En geloof je 'Enfet Heem es één pru/mpje Dan Weetje 'tPiet!' AGENDA Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct. Postrhèque en girodienst 81440. ADVEHTENT1EN 1—6 regels J 1 55 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscben den tekst GO ct per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1 Incassokosten worden berekend Gratis Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. hès van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dn blad worden afgedrukt. R K. FABRIEKSARBE1DERS(STERS)B0ND „ST. WILLIBRORDU3" Ledenvergaderin g DE GEVOERDE ACTIES. In den R. K. Volksbond Meld de afdeeliing Schiedam van ,,St. Willibrordus" gisteravond een ledenvergadering, we lke slechts matig was bezocht. Nadat de voorzitter de aanwezigen had verwelkomd, werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werden de afgeloopen en de loopende acties bij de firma's Hasekamip, Hollandla, Meiobers en de Vereenigde Glasfa brieken bespToloen. Vooral het laatste punt had veel belangstelling; hlebbij werd door den voor zitter meegedeeld, dat a.s. Zondagmiddag een groepsvergadering zal plaats hebben, waarin deze actie door de leden zelf zal worden be sproken. De voorzitter der groep, de heer Etmani zal dan deze zaak bespreken en het oordeel der leden in dezie vragen. Ook de fabrieksconimis- Bie zal besproken worden. Spr. behandelde hierna het nieuwe orgaan, betreffende de verzekering der leden buiten fabriekstijd, waarbij hij wees op de artikelen, geschreven in „De Fabrieksarbeider" van 17 November, waarin uiteengezet wordt in hoe- Verre de leden recht op uitkeering hebben. Vervolgens werden de aan de leden gezonden Circulaires, over de zorg aan het zwakke kind, In behandeling genomen. Medegedeeld werd, dat tengevolge van de Novemiber-actie een aan zienlijk aantal leden werd ingeschreven en verwacht wordt, dat deze groei alsnog zal aan. houden. Bij de bespreking van het punt: verbetering der uitkeering aan werkloozen, werd medege deeld, dat dit punt reeds met het hoofdbestuur la besproken en dat voorstellen bij den minis ter zijn ingediend. Ingekomen was een schrijven van den bode der afdeeling, waarin deze mededeelde, dat bij toet Januari a.s. uit zijn functie ontslag neemt. Be voorzitter richtte enkele hartelijke woorden tot den vertrekkende, waarna bij opmerktei dat eventueele sollicitanten naar deze vacature dit hunnen doen per brief vóór 26 December bU den heer Th. Hengst, Brugmanstvaat 43. Bij de rondvraag werden eenige vragen ge steld, omtrent bet verplicht lidmaatschap en de Uitvoering der ziektewet. Nadat de voorzitter de vragenstellers had beantwoord, sloot bij de Vergadering op de gebruikelijke wijze. R. K. S. V. EXCELSIOR De turauitvocring In verband met gerezen moeilijkheden be treffende de voorbereiding is besloten de Rroote turnuitvoaring uit te stellen tot na de Vasten. In April vinden nu zoowel de groote turn- Uitvoering als de junioren-ouderavond plaats. Het onderling tumconcours vindt nu in Februari plaats. „ORPHEUS"-CONCERT Voor het Wimterconcert, dat door de Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor Orpbeus op 9 Januari a.s. zal worden gegeven, is als solist, geëngageerd de beer Marix Loevensohn, een violoncellist van den eersten rang, die dan juist van een touruóe door Portugal is teruggekeerd. Hij is de bekende cellist van net Concert- gebouw-Orkest te Amsterdam, waarvan Willem Mengelberg de leider is. Ook is bij leeraar ban bet Koninklijk Conservatorium te Brussel. Door bet optreden van dezen ge vierden kunstenaar zal bet plan van „Orpheus", om °P zijn wintereoncerten steeds iets van bij zondere aantrekkelijkheid te bieden, ook dit- toaal worden verwezenlijkt. Men houde er rekening mee, dat de uit- Voering niet tegen entrée toegankelijk zal zijn, doch gegeven wordt uitsluitend voor buitengewone leden en donateurs. UITBETALINGEN INGEVOLGE DE ONGEVALLENWET He directeur van het Post en Telegraafkan toor alhier bericht, dat de uitbetaling van gel den ten laste van de Rijksverzekeringsbank in gevolge de Ongevallenwet in plaats van op Binsdag 25 December (Eerste Kerstdag) en Binsdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zal ge schieden op Maandag 24 December en Maandag "1 Beeember, APOTHEKEN Be Zondagsdienst zak morgen worden waarge- b'irnen door de geneeskundigen van den Broek, choolstraat 9Groenewegen, Lange Haven 02 en Ormel, Singel 76; en op de beide Kerst- 'asen door do geneeskundigen van den Berg, °nge Nieuwstraat 113; Elzevier Dom, Singel I Hoogendijk, Tuinlaan 74 en De Leeuw, Westvest 12. Geopend zal zijn morgen de apotheek van de "urn, Gouka, Hoogstraat 29 en op de beide otstdagen die van de firma F. H. Backer, Bictuiuastraat 68. - MMÊM it De contrasten des levens. Zij blijven niet gespaard aan het leven der volkeren. Zij blijven niet gespaard aan het leven der enkelingen. Zij blijven evenmin gespaard aan het bloeiende leven van Gods Kerk. Zij blijven evenmin gespaard aan onze groote Katholieke courant. Gisterenavond schreven wij op deze zelfde plaats een woord van blijde inleiding tot een blijde inkomste van een Priester-IIoofdredacteür. En daarop bereikte ons de zeer droeve tijding van het onverwachte overlijden van onzen Commissaris en het hooggeachte mede-bestuurslid van onze courant, den hoogedelgestrengen Heer mr. A. J. I. M. Smits, op zijn buitengoed „Het Pulhof' in Berohem. Een verraderlijke hartziekte trof hem, den sterke, terwijl hij van een koi-te ongesteldheid oogensehijsfijk herstellende was. Sedert twintig jaren ongeveer heeft hij met zijn vurig geloof en zijn groote talenten in het bestuur van De Maasbode zitting gehad. In ons midden was hij een man vain sterke overtuiging, welke overtuiging gefundeerd was op studie en die hij kon voordragen niet een Zuidelijk temperament en die hij kracht bijzette door sterke argumenten. En mochten zijn inzichten soms al tegenstand ontmoeten, zijn groote beminnelijkheid verliet hem zelfs niet bij zoo niet heftige, dan toch zeer levendige gedachten wisselingen. Ook een man echter, die te overtuigen was en op een eens gevormd oordeel zich gewonnen wist te geven, wijl elke persoonlijke drijfveer hem vreemd was, en bij hem het zuivere belang der zaken, die hij voorstond, ging boven individueel inzicht, hoe ook gestaafd door argumenten. Een man wiens verschijnen in onzen kring van groote beteekenis was. Zijn belezenheid en eruditie waren van het grootste nut tot, het beoordeelen van het journalistieke werk. Zijn gezonde commercieele kijk was verrassend hij een intellectueel geschoolden geest, bij welken men meer abstracte theoricn zoekt. Zijn Zuidelijke warmte deed ons herhaaldelijk denken aan de vooraan staande figuren uit het Katholieke Brabant, die Dr. Witlox weer voor onzen geest heeft doen leven in zijn standdaardwerk „De Katholieke Staatspartij". De tijding, die hedenochtend in onze courant verscheen, heeft hem niet meer kunnen bereiken. Tijdens zijn korte ongesteldheid, die hem plotseling overvallen had, vroeg hij, na een critiek moment, toch op de hoogte gehouden te worden over berichten uit Rotterdam. Hoe verlangend was hij naar deze mededeeling. Reeds jaren leek hem deze zaak van een ideele waarde. Allereerst om De Maasbode. Dit staat vast. Maar toch ook voor Brabant achtte hij het niet zonder beteekenis, dat de eminente zoon van een van zijn vrienden hij de groote Katholieke courant zou betrokken worden, een die het leven en denken van de Zuidelijke provinciën ook zou kennen. Het heeft zoo niet mogen zijn. De brief van Z. D. H. den Bisschop van 's-I-Iertogenhosch, bereikte ons, toen hij juist het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Het spreekt van zelf, dat wij dit droef verscheiden allereerst zien in het kader van ons journalistiek bedrijf. Maar vergoten mag niet worden, dat, naast al de openbare functies, die de overledene heeft vervuld, en waardoor hij „gezien was in de Poorte der Stad" zijn groot gezin hem toch het liefste was. Zoo lief, dat er weinige bijeenkomsten waren, dat deze liefde, zij het slechts terloops, niet even naar voren kwam. Naar hen, die hem zoo na staan, gaan onze gevoelens van deelneming uit- Hunne diepe smart eerbiedigen wij, en deelen wij. Met hen gaan onze gebeden op ten Hemel voor zijn eeuwige zielerust. De voorspraak van onze lieve Moeder zullen wij voor hem inroepen, gedenkend al het goede en groote, dat hij voor de Roomsche zaak en de groote Roomsche courant gedaan heeft. Dat hij ruste in vrede. IIENRI KUIJPERS. 22 December 1928. Mr. Antonius Johannes Ignatius Maria Smits werd oP 31 Juli 1862 te Oostenhout geboren. Hij promoveerde in 1885 aan de universiteit te Utrecht tot meester in de rechten met een proef schrift op Staatsrechtelijk gebied betreffende de jaagpaden. Gedurende ruim vijf-en-twintlg jaren zetelde hij in de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waar hij een open oog toonde' te hebben voor de belangen en den bloei van „zijn" provincie. In 1911 werd hij door zijn medeleden tot lid van de Eerste Kamer gekozen. Enkele jaren ma EEN LIDUINA-MONUMENT In de Frankelandsche kerk Door de St. Liduina-Congregatie is al twee- en-een-half-jaar lang gespaard voor een nieuwe draagbare afbeelding van de H. Lkluina in de Frankelandsche kerk, en met hoeveel sym pathie de meisjes zuiks hebben gedaan, moge daaruit blijken, dat zij in dien tijd niet minder dan 500 hebben bijeengebracht. Dit werkelijk niooie bedrag is voor den direc teur der Congregatie, kapelaan L. Beune, aan leiding geworden, om nu niet langer te wachten en de mooie plannen tot werkelijkheid te bren gen. Kapelaan Beune heeft zich voorgesteld, een heel typeerende voorstelling van onze groote heilige te laten vervaardigen. Deze voorstelling mocht niet zijn een beeld, dat ge lijkenis met andere heilige figuren zou heb. ben; liet moest worden een werk, dat tot ieder terstond zou spreken van Liduina's heiligheid, in baar ziekte verkregen door baar gelijk, vormig willen worden aan haren lijdenden Bruidegom. Een erkend kunstenaar, de heer Smout, die indertijd voor den prix de Rome in aanmerking kwam, werd voor de zaak geïnteresseerd en na besprekingen met den Hoog Eerw. Deken, met leden van bet Liduinacomité en met den heer Smout is nu 't plan, te komen tot een voor stelling van twee figuren, in brons uitgevoerd, in beeld uitdrukkend het samensmelten van Liduina's lijden met het groote lijden van den Christus. Deze beeltenis, dat wel een monument ge noemd mag worden zal een vaste plaats in de kerk veTkrijgen, maar zal gemakkelijk verdraag baar zijn, zoodat bet bij plechtigheden naar ■het hoofdaltaar kan worden overgebracht. Intusschen is het bedrag, door de Congrega- bijeengebracht, nog slechts een derde van wat voor het monument zal noodig zijn. Giften voor het mooie doel zullen dan ook van harte welkom zijn. En nu aan het plan publiciteit Is gegeven, zullen er dunkt ons ook tal van Liduinavereerders en -vereersters het sympa- tieke plan van kapelaan Beune en de St. Liduina-congregatie willen steunen. Bereids werd een gift van 100 ontvangen. Dat zet aan, mar ook met vele kleintjes komt men er, en wie zou voor een mooi Liduina-monument een kleine bijdrage niet willen missen? TOONEELUITV OERING Op Tweeden Kerstdag zal de R. IC Tooueel- vereeniging „Alberdingk Thym" in den R. K. Volksbond een uitvoering geven van het mo derne 4-bedrijvig tooneelspel „De Offerande", door J. Grosfeld. Voor bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. DISTRICTSELFTAL Naar wij vernemen zijn de Excelsior-leden, A. Vollebregt, W. Peters, B. Noestheden en J. Ruts gekozen in het Rotterdamsche districts elftal van den D. H. V. B., dat a.s. Woensdag in Sassenheim een wedstrijd speelt tegen ver tegenwoordigers van het district Leiden. den oorlog stelde hij rich niet meer herkies baar. Mr. Smits is slecihts korten tijd als advocaat werkzaam geweest. Spoedig begaf hij zich op het gebied van de groot-industrie, waartoe zijn breede kijk en ruime blik hem lotkten en op welk gebied hij met veel vrucht en succes werk zaam geweest is. Hij behoorde tot de mede oprichters van de Centrale Suikermaatschappij en van de Zuid-Hollandsche heetwortelsuiker- fabriek te Oud-Beijerland. Mr. Smits was een vurig bewonderaar en vereerder van de Bra- bantscihe Martelaren van Gorcum, Met de pp- KALENDERS Een sieraad voor iedere omgeving is de kar lander, uitgegeven door de stoomververij en chemische wasscherij „De Regenboog", firma Janssen en Bierens, Tilburg, wier filialen en agentschappen over geheel Nederland zijn ver spreid. Het schild vertoont een fraaie olie verf reproductie van „De Spinster" van Nic. Maes. richting van die faJbrlek stichtte hij tegelijk in de huurt van de plaats, waar zij den marteldood stierven, een Roomsche kolonie. Mr. Smits behoorde ook tot een van de eerste warme vrienden van de Benedictijnen, bij hun komst in ons land. Hij steunde hen op velerlei wijze; zijn sympathie voor hen vond ongetwijfeld haai' grond in de ononderbroken en daadwerkelijke Interesse, die mr. Smits voor de Liturgie en kerk-arckltectuur aan den dag legde. Wijlen monseigneur A. J. Callier droeg den heer Smits een groote genegenheid toe. Als oudste van twaalf kinderen, had mr. Smits op zijn beurt een krans van elf kinderen rond zijn baard geschaard. Enkele jaren ge leden was hij naar de omgeving van Antwerpen, In Berchem, verhuisd, waar hij een mooi huiten- goed, „het Pulhof" bewoonde.- Daar heeft een hartverlamming gisteren nacht plotseling een einde gemaakt aan zijn leven. Gedurende de korte dagen van zijn ziekte mocht mr. Smits intusschen nog een vereerend telegram van den Heiligen Vader ontvangen. De ontslapene was ridder in de Orde van den Nederlanf&ehen Leeuw. Ongetwijfeld zuilen do groote verdiensten, die de overledene zich jegens kerk en staat verworven heeft, hem de levenskroon hebben ■doen verwerven, welke te bereiken zijn groote levensdoel steeds was en da groote stuwkracht van zijn actief en dadenrijk leven. R. X, P, v-' nolnnf r* Die pruim Je den gehee/en dag.' w-ORUNO - OROWlNOCfl» lederen Zondag Patronaat St. Domlnlcus, Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. it. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. XL Metaal* bewerkërsbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereenlglng Lorenzo Perosi. Gebouw R K. Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St. Domtnlcue zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man* nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V Excelsior. Gebouw Kath. Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot bet verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken; gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Woensdag 26 December R. K. Tooneelveireeniging ^Alberdink Thijm". Uitvoering van „De Offerande". Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 28 December Tweede ontwikkelingsavond van de K.S.A. Spreker Broeder Cyprjanus uit St. Michiels. Gestel, over „Rechtvaardigheid In de Op voeding". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 9 Januari Cursusavond Leeken-Apostolaat, docent Pas toor Möller. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Koninklijke Zangvereeniging Schiedams' Man nenkoor „Orpheus". Leden- en donateurscon- oert. Solist Marl Loevensohn (cello). Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 11 Januari Frits Bouwmeester ensemble. Opvoering van „Branding" van Ralph Cullinan (vertaling Ad. Rijkens). Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang 8 uur. Zondag 13 Januari Vereenigiug „St. Barbara", jaarvergadering in den R. K. Volkshond. Aanvang 8 uur. Woensdag 16 Januari Vereeuiging vopr meisjes werkzaam in de industrieën. Lezing met lichtbeelden, te geven, door kapelaan A. Goossens. Gebouw R.K. Volks, bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereenigingen. Lezing met lichtbeelden te geven door kape laan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. Zondag 20 Januari Tooueelvereenigiug „St. Genesius", liefdadig heidsuitvoering ten hate van het Parochie huis id de Gorzen. Opvoering van: „Wat niet sterven kon", door Gerard Nielen. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur, AANRIJDING Gisterenmiddag werd in de Oranjestraat de 16-jarige R. v. E., wonende be Rotterdam, aan. gereden door een autobus van het stadsverkeer. De jongen, die kwam te vallen, kwam met den schrik vrij. Zijn fiets werd beschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1