HET KERSTMAAL BLUE BAND bereid MET J DE KRUIMELS VAN DE TAFEL. ZATERDAG 22 DECEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 R. K. VROUWENBOND om vm RADIO HE VING VAN DE SCHIEDAMSCHE AFDEELING Een nieuw bestuur gekozen In het gebouw van den R. K. Volksbond bad gisteravond een goed bezochte vergadering plaats van leden van den R. IC Vrouwenbond en belangstellende dames, bijeengekomen met de bedoeling de kwijnende plaatselijke atdee- ling van den R. K. Vrouwenbond nieuw leven In te storten. De vergadering stond onder leiding van mevr. Toos Post, uit Delft, voorzitster van ■den dioeesanen Bond, en werd door kapelaan J. .4. M. Bekkers geopend met een kort woordje, waarin hij de aanwezige -dames wel. kom heette, mevr. Post aan haar voorstelde en haar den wensch van Z. D. H. den Bisschop, dat overal bloeiende afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond zouden bestaan, voorhield. Mevrouw Poet deukte voor deze voorstel ling en hield d3?i e korte propagandistische toespraak. Toespraak mevr. Toos Post Koe vaak hooren- we niet klagen, aldus spreekster, dat in deze dagen van groote uit huizigheid het gezinsleven wordt verwoest. De schuld, daarvan wordt ook geweten aan het verfvrnigingsleven. erom willen we hier een slapende ver- ©eniging weer tot nieuw leven opwekken? Het hoogst-noodige is de godsdienstzin, de ver-chris- telijking van de maatschappij. Gezinsleven en maatschappij zijn beide ziek. Gaat het ver keerd in een groote groep van gezinnen, dan werkt dat ook op de maatschappij; anderztids bederft de maatschappij ook het gezin. Welnu tegen dat woekerend bederf in het gezin richten we de vrouwenbonden op. "daar moeten de vrouwen daarvoor optreden? T.l .i onderschatte den invloed niet van de vrouw op het maatschappelijk, het sociale leven. Ieder kan in eagen kring wel die nobele vrouwen aanwijzen, wier edele werkzaamheid Van de grootste beteekenis is. En die invloed Is niet alleen groot in de maatschappij, maar on e kathaar Is haar invloed In het gezin. Niet slechts de enkeling, maar vooral ook de Vrouwen tra vereepiging hebben machtigen In vloed. Ea zoo zien we, dat overal da medewerking der vrouw, der vrou wenvereeniging wordt gevraagd. Uit den drang der tijden -is het feminisme, de vrouwenbeweging ontstaan. Het liberale femi nisme kende geen banden. De christelijke vrouwen zagen in dat liberale feminisme het goede, maar ook het kwade En het goede maakten zij tot hun eigendom, om mede te wer ken met de mannen tot de omvorming in chris- telüken zin van de maatschappij. Zoo ls die groots organisatie van de R. K. Vrouwenbonden ontstaan, wier taak het is; de maatschappij en het gezin christelijk te maken en te houden, door zelfheiliging, door ontwik keling en arbeid. .,De wereld zal geheel chris telijk of geheel socialistisch worden", zei mgr. JAengenetnt dezer dagen Louis VeuiUot. na. En hier heeft de vrouwenbond den socialïstischen ■troont tegen te houden •De vrouwenbond strijdt tegen ongeloofzeden bederf. Ze ontwikkelt de vrouw; neemt stelling tegen de bederf brengende moderne opvoedings methoden. Ze leert de vro-uw haar sociale rech ten; wijst ze op haar plichten als christin. Ze sterkt de vrouw tegen de gevaren van den ko menden tiid; leert haar de gevaren van de re volutie. het communisme Inzien. Door den vrouwenbond krijgen we een breedte- ven levenskijk. We hebben den plicht als we de talenten en den tiid hebben daadwerkelijk «au de verbetering van de nooden deT maat- schr.pnü mee te werken Hiebben we die talen- ten of den tiid niet. dan kunnen en moeten we minstens geven onzen naam en onze contri butie. En één voornaam ding doen we daarmee toch ook: meewerken namelijk aan de Katho lieke soltdariteitsgedachte. Het voortdurend sa mengaan in den R. IC. "Vrouwenbond ontwik kelt de saamhoorigheid. de liefde, we moeten ons voelen zusters in Christus, omdat we terug moeten naar de liefde der eerste Christenen. Als de vrouwenbond niet meer bereikte dan dit dan had ze al genoeg gedaan. De naastenliefde zal in den groeten strijd ons de overwinning bezorgen. (Applaus). Mevr. Post deelde vervolgens mee, dat. voor het bestuur vijf can did at en waren ingekomen, die, daar het bestuur uit minstens vijf leden moet bestaan, gekozen werden verklaard. Het zijn mtevr. C. Pluym-Hoedematker; mej, L. Vis. Bcher; mei. J. de Groot; mej. A. M. Maassen en mevr. Steens-Vlek. Uit dezen werd bij meerderheid van stemmen mevr. Steens tot voorzitster gekozen, die voor* loopig de benoeming aanvaardde. In een vol gende vergadering zal het bestuur nog verder worden aangevuld. De bestuursleden zullen de verdere functies onderling verdeeien. Met een hartelijk woord werden de aangeweze nen. doar mevr. Post geïnstalleerd, die daarbij den wensch uitdrukte, dat het haar gegeven mocht zijn de afdeeling Schiedam van den R. K. Vrouwenbond tot denzelfden bloei te brengen, waarin ze zich vroeg.er mocht verheugen. De Black-and-White-band, het muziekkorpsje van de R. K. Spoxtvereeniging „Excelsior", dat zich den geheelen avond verdienstelijk maakte doo.r opgewekte muziek ten gehoore te brengen, gaf wederom een paar nummertjes ten beate waarna een. jongedames-clubje onder leiding van mevrouw Pluym het kostelijke blijspelletje in drie bedrijven „Achter de Coulissen" voor het voetlicht bracht. De inhoud van het vermake lijke stukje komt in het kort hierop neer; De vereeniging „Liefdadigheid is ons doel" zal een liefdadigheidsuitvoei Ug geven ten bate van de weduwe van een verongelukten loodgieter. In het eerste bedrijf maken we een repetitie mee; in het tweede wonen we „achter de couli sen" de opvoering bij vin het stuk en in derde wordt het batig saldo van de uitvoering vastge steld. Wanneer het clubje van deze speelsters er toe besluit een onder.afdeeling van den R. K. Vrouwenbond te gaan vormen, dan kun nen wij den Vrouwenbond met deze eersteling van haar craderafdeelingen van harte geluk wanschen. De speelsters hebben niet. slechts de aanwezigen een gezellig uurtje bezorgd, maar ze hebben ook spel vertoond, stuk voor stuk, dat het aankijken en het aanschouwen ten volle waard was. Noemden we er een, we zouden bet allen moeten doen. We willen er alleen dit van zeggen, dat het beschaafde, natuurlijke spet ook in de vermakelijkste situaties ons sterk getroffen heeft en dat dit stukje bij zulk e:u spel steeds door ieder met groote voldoening op de planken zal worden gezien. Ze hadden teen welverdiend, hartelijk applaus. Kapelaan Bekkers bracht op 't eind v-an dan avond dank aan mevr. Post, de Black-and-White- band en aan de speelsters, die op zoo schitte rende wijze tot het welslagen er van hadden bijgedragen. Pastoor Möller, kapeiaara Wiemers en kape laan Beune gaven door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk. KERSTKLOKKEN Maandag 21 December 's avonds van half 8 tot 8 uur zal door den heer Fend. Timmermans een beiaardibespeliBg worden gegeven. Het programma luidt; 1. Daar is uit 's werelds duistere wolken. 2. Komt all'cn te zamen. 3. O, hoe heerlijk. 4. Nu zijt wellecome. 5. O, Kerstnacht, w'ieonev dan de dagen. 6. Stille Nacht. 7. De herdertjes. 8. Er is: een teindeke geboren. 9. Kerstlicd) Nills Gade. 10. Gloria in exelcts Deo, CK. v. Renes. APOTHEKERS-EXAMEN Voor het ap-othekers-exaanen is gisteren te Leiden geslaagd de heer F. Evers, alhier. ONGEVAL In de Lange Nieuwstrata, ter hoogte van het poHtkibursau zakte vanmorgen een handwagen van de firma J. B., alhier, door een der wielen. De wagen was beladen met matrassen, kisten enzoovcort. RIJWIEL ONTVREEMD Ten nadeele van den arbteid'er H. v. A. te Scfeiebrocik, dsr uit een fietsenrek op de werf van "Wilton een heercnrijwlöi ontvreemd. NIET LOYAAL Aartsbisschop Downey van Liverpool heeft ;3n zijn ad vent-achrijven aan zijn geloovigen, gewezen op enkele zeer nadeelige strevingen ouder de Katholieken. Met een kracht en een Juistheid, die sommige uitingen ook voor an dore Katholieken belangrijk maken. Uit algen ondervinding van de laatste jaren, moest Mgr. naar hij zegt, komen tot hot be- filuit: „dat er een betreurenswaardig streven bestaat bij sommigen, die groot gaan op den naam van Katholiek, om de wettige zegsmacht van de Kerk te beperken, te verkleinen, om laag te drukken ten gunste van het „secula risme"'. of. met hun eigen woorden, den Invloed van de Kerk te beperken tot de Kerk en de sacristie, zoodat ze aan den keizer niet al leen datgene geven, wat de keizer toekomt, maar ook wat God toekomt. Dat ls heelemaal niets nieuws, gaat Mgr. voort, want de geschiedenis geeft daar voor beelden genoeg van. „"We hebben, op de eerste plaats, een heele groep dwalingen, die voortkomen uit de theorie dat de Staat alles te zeggen heeft in alle zaken, geestelijke, zoowel als stoffelijke. Die dwaling bleef niet beperkt tot het vasteland van Euro pa, maar ook drong die besmetting in een zeer fijnen vorm binnen in Engeland. Ook daar worden enkele Katholieken gevonden, die er noodzakelijk aan herinnerd moeten worden, dat „politiek een onderdeel is van de moraal" zooals kardinaal Manning zei. Behalve de openlijke vijanden van den godsdienst, heeft de Kerk nog andere vijanden, wier methode om haar gezag te oudei-mijn-en ito listiger zijn. Daartoe beboeren zij, die voorgeven tot een zuivi <lev godsdienst ontwikkeld te zijn, dan tot nog toe in eealg geloof of Kerk beleden werd; tn verkondigen dat de eigen sfeer van het godsdienstige het private leven is van den burger, in tegenstelling met het openbare. Esn man moet zijn godsdienst niét brengen in open bare aangelegenheden, zeggen ze. Hij moet hem houden in de schaduwen van de Kerk en in de geheimen van zijn geweten! Met andere woorden: godsdienst wordt een verschrompeld, b'oedarm en onvruchtbaar ding Inplaats van een zich uitende levende kracht, die de hoogste vermogens van den mensch in dienst stelt van de innerlijke en uitwendige aanbidding van God." Het komt uit Engeland. Daar denken de Katholieken breeder, zeggen ze. dan hier. Leg die woorden eens even naast de uitingen van onze sociaal-democraten, die al door maar klagen, dot de godsdienst misbruikt wordt door hen tegen te werken. En ook van de., religieus-socialisten, die eiken godsdienst goed vinden, maar de oude, „ideologie", het Katho lieke geloof vooral, voor te versleten houden, bare aangelegenheden, zeggen ze. Hij moet den -WI DE EERLIJKE PLICHT ,,Een loyaal kind der Kerk, zegt Mgr. kan zichzelf niet outxloen van zijn Katholieke be ginselen, als het gaat over kwesties, die bet burgerlijk en nationaal leven aangaan. Hier ligt voor de Katholieken de duidelijke plicht, dat zij zich moeten toonen als Katholiek, door hun steun als een geheel te verheffen, en hun wensch te laten klinken, dat het davert door het land. De Kerk kan niet afzien van haar recht op gezag in de moreelo sfeer, en iedere eerlijke Katholiek is trotsch op haar leer. Ze heeft ra-leta aan halve volge lingen, wankelen trouw, of voorzichtige aan hankelijkheid. Een echt kind van de Kerk meet zijn volgzaamheid niet af; hij wordt daaren tegen geleid dooir dat onfeilbare Katholieke instinkt, dat hem volgens St. Augustlnus' juiste uitdrukking; hem doet „meevoelen met de Kerk.' .We behoeven niet ver te loopen, oni bij het liberale en socialistische deel der vaderland. soke pers voortdurend pogingen aan te treffen, om de Katholieken op te voeden tot „zelfbe wuste, zelfdenkends, zelf-handelende" nten- seihett. Hst deftige intellect heeft het nog al tijd over sec te-onder wijs, of sectebanden. En do socialistische schrijvers spannen zich in om de Katholieken toch maar te bewegen, in masc-a het verbod der bisschoppen onder den voet te loopen, dau zouden die immers vanzelf toegeven. En we mogen niet ontkennen, dat ook onder Katholieken, en vooral onder Katholieken van betere standing, het nog lang niet altijd komt tot een eerlijke, loyale vcijgzaamheid, van bisschoppelijke voorschriften. We behoeven daarbij alleen maar te denken aan wat er wel eeus gebeurt rondom neutrale vereenisringen! --Wi- Cl IJ D-St RIJDERS Ze v- dan uit het land. Frankrijk verbannen door degenen, die om vrijheid van geweten riepen, omdat man hun geweten niet vrij liet. De staatswetten zeggen duidelijk dat ze zich miet willen bemoeien met da ge wetenszaken van de onderdanen, en toch weigeren ze Broeders en Zusters onderwijs te laten geven, „omdat ze beloften hebben af gelegd." Doch welk recht volgens de wet heeft de Staat om iemand te vragen; waarom hij niet trouwt? Of iemand trouwt of niet, doet niets ter zake volgens de wet; anders gingen een heele boel booge heer en de laan uit in de regeerdngskrin- gen. Zelfs al scheidt men enkel heeren: daar mee heeft de Staat zich niet te bemoeien. Ze kwamen terug ten tijde van den oorlog. Ze mochten zich laten doodschieten voor het vaderland, dat hen vervolgde. Ze werden zolf3 bij hoopen gedecoreerd, ais sieraden van het land ennu kent Frankrijk die mannen niet meer. Die oud-strijders priesters en klooster lingen zijn echter niet mis. Ze hebben niet het plan zich als derde- en vierde iiamgs-Fran- schen te laten behandelen. Ze hebben eigen vereen!gingen: P. a. C. en D. R. A. C. En ze maken indruk. Bij een feestmaal van oudstrij ders, waar am afgevaardigde vuia D.R.A.C. tegenwoordig was, wist men hen te wmrdeeren. De voorzit rak o.a. het volgende: „Deze morgen zijn uwe woorden recht naar het hart gegaan. Hebt gij niet, gij en uw medeleden van P. A. C. en D. R. A. C. vier jaren lang met ons den tol van liet vaderland betaald Zijt gij geen doelgeuooten geweest van onze zorgen en ons lijden. Zijt gij niet tien, niet honderd keer bij neerslachtige gezonden, bij bevreesde gewonden, bij gelaten stervenden, de levende vertegenwoordig!ng geweest van de mooiste burgerlijke en zedelijke deugden? Laat men ons, oud-strijders niet aan boord komen met pogingen om onze gevoelens te verontrus ten met versleten en vergiftigde leerstellingen om de vroegere, scheiding veroorzakende harts tochten weer aan te wakkeren. Tegen hen, die u nog het recht zouden willen ontzeggen om vrij te leven in het land, dat gij hebt verdedigd, en daar van uw burgerrechten te genieten, juist zooals ieder ander, hen zullen wij antwoorden: halt!., ze gaan niet!.." Is er hier en daar toch iets aan 't veran deren? En werken er nog andere invloeden op de regeering in, dat de vrees voor verlies van invloed ln het buitenland? Ook da veranderde meaning van velen in het binnenin™"1. DAAR VERANDERT MEER Het wordt ieder fatsoenlijk mensch te erg. Behalve degenen, die graag zulke gelegenhe den bezoeken. Maar daar bestaan ook nten- schem die het te erg vinden, zich zelf te fat soenlijk achten om er te komen, doch van geen enkele beperking w'illen weten! Dat niet, dat nooit! Berlijn heeft geen goeden naam. Eu Duitschland is niet Katholiek. Toch heb ben de mannen van het Centrum, de Duitsch- nationmlen, de Duitsche Volkspartij en de „Wirtscliaft"partij het lioog tijd gevonden eens te zamen heel ernstig te protesteeren tegen uitwassen ln het openbare leven. Hot protest doet er geen doekjes om: keouhhdel. DE „RHEINLANDSENDER'.. Op 15 December j.l. was het twee jaren ge leden, dat het omroepstatiion te Langenberg, de aga. „Rheiralandsender", zijn proef uitzend i ngen begon, vier weken later vond de officieele in- bedrijfstaliling plaats. De bouw zelf ging met heel wat moeilijkhe den gepaard, o.a. doordat de zender nogal hoog i® gelegen, n.l. op den Hordtberg (240 M.), door het gebrek aan goede verkeerswegen en niet in het minst door den regen, die in deze stre ken juist in den herfst zoo overvloedig valt, •terwijl ook het feit, dat alles binnen zeer kor ten tijd gereed moest zijn, van Invloed was. De technische installatie werd geleverd door Telefunken,, die trouwens de meeste Duitsche en vele buitenlands Che zenders gebouwd heeft. (Telefunken levert gemiddeld één zender per dag! Gedurende den bouw van den Rhemlandsen- der werd de zetel van den West-Deutschen Rundfunk A.O. (Werag) verlegd van Münster naar Keulen. In Keulen en Diisseldorf waren nieuwe studio's verrezen en daarbij moesten speciale versterker-kaan©r3 gebouwd worden. In -aansluiting op het bestaande kabelnet Mün sterDortmund-Elberfeld waren tusschen El berfeld «enerzijds en LangenbergDüsseldorf— Keulen en Essen anderzijds, nieuws kabel ver bindingen gelegd. Uiteraard duurde het eenigen tijd eer men zoover waa, dat zender, verstak-era en kabels voldoende aan elkaar aangepast waren, maar bij de offloieele ingebruikneming van dan zen der reads was alles in orde en een woord van hulde aan de ingenieurs van Telefunken, dia het hebben klaargespeeld om den 60 K.W. sterkon zender, bet uitgebreide besprekiugs- net en de versterkers, binnen enkele weken zoo prachtig aan elkaar aan te passen, is luier wel op zijn plaats Langenberg waa de eerste Duitsahe omroep- z-ender, die met watergokoelde lampen uitge rust werd. Van deze soort worden er 9 gebruikt, n.l. 6. galij'krlekt- en drie zendilaimpen. Van deze laatste kan elk een vermogen van 20 K_\V. af geven. Een dergelijk vermogen in een betrek kelijk zoo kleine lamp vaat te leggen, mag wor den aangemerkt als con heel bijzondere presta tie der lampen techniek. Behalve deze 9 water- g-ekocido lampen worden bovendien nog S an dere lampen gebruikt, zoodat das in het ge heel met 17 lampen gewerkt wordt. Valt zulk een lamp uit zelfs de levensduur van zend- lampan heeft een grens dan moot natuur lijk da uitzending onderbroken w-ordem tot een nieuwe lamp is Ingezet. De. tijd van onder breking hangt af van het type der lamp, welke vervangen most worden; v-oór het uitwisselen van een watergakoslde lamp had men in het begin 10 13" minuten noodlg, thans gaat dat binnen 5 minuten. De uitwisfetlng der niet- wa-torgekoelde lampen gaat nog veel sneller. Teneinde zooveel mogelijk tu voorkomen, dat doze enderbrekingen in de offlcioe'.a uitzend uren plaats hebben, worden dagelijks zorgvul dige metingen en eontröles aan den zender en hetgeen er bij behoort, verricht, terwijl ook eiken dag prcef-uitzendingen plaats hebben. Blijkt dat een lamp, machine, pomp enz. eeniga- zins van het normale gaat afwijken, zoo wordt het betrokken onderdeel onmiddellijk vervan gen door een nieuw. De uitvoering der door Langenberg uitge zonden programma's geschiedt ni-ee&tail in da studio in Keulen, een der fraaiste studio's in Europa. De verzorging der programma's is vooral bij de Keulenaars in goede handen; da modulatie en de reikwijdte zijn uitstekend. Was het twee jaren gelede» het sterkste sta tion van Europa, thans wordt het alweer over troffen door Darentry, Weonen, Boedapest, Zessen en Lahti in Finland, terwijl in het a.s. voorjaar Oslo zich met. 240 K.W. in de rij der Europeosche zender® zal scharen. „In het theaterleven, vooral dat der groote stedeni komen hoe langer hoe meer uitingen aan het licht, die de gevoelens van de gezond- denkende bevolking kwetsen. Wij wijzen op de steeds meer voorkomende en dikwijls geest- looze uitstalling van het naakt, het brengen van perversiteiten en cynische schunnige mop pen ln de opvoering, het belachelijk maken van het -huwelijk, gezin en moederschap, het kwetsen van godsdienstige gevoelens en over tuigingen van breedo volkskringen. Wij raeenen dan ook bat Staatsminis-ter! e ts megen vragen, om bij de regeering aan te dringen op een wet, die in staat is, bovengenoemde uitwassen te verwijderen." Gf het ook nomlig wordt! Men soharmt met vrijheid, met ontwikkeling, met schoonheid! Men hoeft, zoogenaamd vrija opvattingen over alles en nog wat. die dood gewoon hierop neerkomen, dat men er heele- maal geen opvattin-gen op na houdt: alles maar voor geoorloofd houdt. Een modern mensch kan immers overal tegen. Ze roepen heel hard over beschaving, opheffing van het peil, waar op de werkman leeft. En men meent dat te moeten en mogen doen doo-r hem de grootst mogelijke vrijheid te laten, om te doen en te laten wat men wil. Arbeidstijd wordt geregeld en loon; allo maatregelen genomen voor geva ren met den arbeid verbonden, voor hygiëne, eerste hulp. De vrijheid van alle 'meuschen wordt aan ba-ndan gelegd op honderd en dui zend manieren. Dat is heetmaal niet erg; zelfs noodig. Doch diezelfde helden willen van letterlijk geen voorzorgen welon. wrat betreft de moreele gezondheid van het volk. En toch, aan die vrijheid gaat liet volk ten gronde. En met al die mooie frasen voor oogen, moet men maar eens zien, welke bladen, voor lichters vara het volk. reclame voor een of andere voorstelling weigeren; of hoe die bla den zich uiten voor die gebeurtenissera. De be dwelming der pers bij het optreden eener danse res ligt nog te versolt ira 't geheugen! Duitschland gaat hier voor!.. Wij zullen wel weer de oude lappenvaaa dar vrijheid om alles te mogen, hoog houden!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2