Zaterdag 22 December 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT. DE GEESEL VAN ENGELAND HERSTEL EN ONTRUIMING CADORNA OVERLEDEN DE GASONTPLOFFING TE LONDEN PIUS XI EN DE WETENSCHAP DE ONRUST IN ELZAS DE OPSTAND IN AFGHANISTAN Het Engelsche volk is nauwelijks herademd van 't gevaar dat het zijn koning zou ver liezen diens beter-worden wovdt nu alge meen verwacht of Londen schrikt op van een gas-ontploffing, die een heele wijk der reuzensitad im rep en roer brengt en allicht eenige millioenen aan schade heeft veroor zaakt. Maar dit alles is nog niets vergeleken bij d;e ontzettende armoede, die 300.000 mijnwer kers lijden, nu zij geen arbeid meer hebben. Hun armoede is zoo ontzettend, dat de meesten zelfs volstrekt onvoldoende gevoel worden, zoodat zij zelfs te zwak zijn om naar andoren arbeid over te gaan, Van alle kanten wordt hulp verleend: da burgemeesters hebb I n een paar millioen gul den bijeengebracht, de kranten hebben ook lijsten, de kroonprins zelf zal door de radio voor de mijnwerkers bedelen en ae regeering zal de som, door de liefdadigheid bijeen gebracht, verdubbelen. Men begrijpt echter wel, dat dit niet duren kan.. Men is dankbaar voor veler goed- geefschheid maar kooderduizeindcn kunnen zoo niet blijvend worden geholpen. „Als beschaafd volk", schreef een blad, „mogen wij niet dulden, dat het hierbij blijft; wij kunnen bet er niet bij laton, dat wij onze gewetens gerust stellen mot bet geven van een deken hier en een paar schoenen daar aan gezinnen, die eiken dag grooter gebrek krijgen aan behoorlijke voeding. De Staat moet hier bijspringen met constructieve maatregelen voor werkverschaffing." Dit is juist de moeilijkheidde mijnwer kers zijn overtollig geworden, sinds de wereld minder kolen vraagt. Het gaat er nu om andere werkgelegenheid voor deze arbeiders te vinden. Laat ons hopen, dat het energieke En gel ac he volk er in slaagt, dit martelend vraagstuk, waarvan zooveel kan afhangen, op te lossen. Aan de herstel-kwestie wordt gewerkt: de meeste deskundigen, die over de Duilsche betalingen zullen praten, zijn benoemd. Hoe ver of Amerika deelneemt aan deze bespre kingen, ia onzeker. Tot dusver legt de Amerl- kaansche regeering er den nadruk op, dat zij er niet officieel aan deelneemt. Hoogstens zou zij een van haar gezanten In Europa kunnen opdragen de besprekingen als „waar nemer" bij te wonen. Volgens een officieels Amerikaansohe mede- dieeliintg is de Anjerikaansche irtegeering wèl bereid deel te nemen aan de a.s. ontwapenings besprekingen te Genève. Tevens wordt echter vastgesteld, dat Amerika den strijd tegen het Franseh-Engelsch vlootcompromis niet opgeeft Geen wondiar, dat Chamberlain, sprekend over de betrekkingen tussohen Engeland en Amerika in bet Lagerhuis verklaarde zeer te betreuren, dat in den laatsten tijd „een wolkje over de Britseh-Ameniikaansche betrekkingen is gekomen". Aan een blijvende stoornis echter geloofde hij niet. Inzake de ontruiming van bet bezette gebied verklaarde de Engelsche minister, dat Enge land ztin troepen terugtrekken kon maar dat hij niet geloofde, dat belangwekkende resul taten zouden worden bereikt door de terug trekking der 7000 Britsche soldaten, als Fran- sche en Belgische bezettingstroepen daar blij ven. Doeltreffender leek het ihern te streven naar een volledige ontruiming van het Rijn land In Italië is Cadorna, zoon van den overwel diger van Rome in 1871 en oud-opperbevelheb ber van het Italiaansche leger overleden. Hij was de man, die onder den oorlog den twaalf den Isonzoislag zoo beslissend verloor, da.t hem bet opperbevel werd ontnomen. Een parle mentscommissie verklaarde, na onderzoek, dat Cadorna de kracht der troepen verspild had. Hij werd uit zijn rang ontzet en kreeg geen pensdoen. Cadorna juichte de komst van het fascisme van ganscher harte toe, vooral om dat het optrad tegen het „verdoemde parle mentarisme", zooals hij het noemde. Mussolini riep Cadorna in 1924 in actieiven dienst terug met den rang van generaal. BELGIë EN RUSLAND Voorloopig geen hervatting der betrekkingen In de Belgische kamer verklaarde de minister van buitenlandsche zaken: Het is onmogelijk, de betrekkingen met Rusland te hervatten, alvorens de Belgische regeering zekerheid beeft, dat de Belgische be langen gewaarborgd zijn. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE Vooruitgang verwacht LONDEN, 21 December. (H.N.) Het Bulletin van hedenavond meldt, dat de koning een rus- 'tigen dag heeft doorgebracht en dat de plaat selijke en de algemeene toestand, hoewel nog eteeds zeer langzaam, toch een gunstig ver loop nemen. DE ENGELSCHE KROONPRRNS ZAL BEDELEN VOOR DE MIJNWERKERS LONDEN, 20 December. (R.O.) De prins van Wales heeft medegedeeld, dat hij door de radio een oproep zal richten tot de bevolking ten gun ste van het hulpfonds voor de in nood verkee- rendo mijnwerkers. Dit fonds staat onder lei ding van den lord mayor van Londen. ZIJN KINDEREN VERMOORD In een oogenblik van waanzin In een huis aan de Hindenburgerstrasse te Keulen heeft zich een vreeselijk drama afge speeld. Maandag j.l. was de vrouw van den arbeider Protaek plotseling niet goed geworden, zoodat overbrenging naar een krankzinnigengesticht noodzakelijk was. Sedert dien dag hadden de buren niets meer vernomen van de beide kin deren, - een 10-jarig meisje en een 9-jarigen jongen. Daarover verontrust waarschuwden zij heden de politie, die zich toegang tot de woning ver schafte en daar de beide kinderen met inge slagen schedel dood vond liggen, terwijl de vader met afgesneden hals gevonden werd. Men vermoedt dat Protzek zijn vreeseüjke daad reeds in den nacht van Maandag op Dins dag begaan heeft in een aanval van vertwijfe ling over de plotselinge ziekte van zijn vrouw. Hij had de kinderen In bed gelegd en de hand jes over de borst gekruisd. DRIE KINDEREN GESTIKT. BOLOGNA, 21 December. (W.Bj In de nabij heid van Argenta had een vrouw, toen zij haar drie kinderen, van wie de oudste zes jaar was, naar bed bracht, een bedwarmer In het bed ge- Plaatst. De gloeiende kolen kwamen In aanra king met de dekens, waardoor het bed in brand geraakte De kinderen kwamen door verstik king om het leven HONGERSNOOD IN RUSLAND Onvoldoende hulp der sovjet-regeering. PARIJS, 21 December. (Oekr. Pb.) Onze Corespondent te Kieff meldt, dat de toestand In Oekraïne ten gevolge van den hongersnood dagelijks tragischer wordt. lederen dag blijkt duidelijker, dat de sovjet- legeering den honger-lijdenden slechts onvol doenden steun biedt. Oe toestand ontwikkelt zich tot een cata strofe, even vreeselijk als die van 1922, toen onder socjet-overheersching millioenen perso- en in de Oekraïne van honger omkwamen. De sovjet-pers meldt bovendien, dat de op- *cngst van het winterkoren slechts 90 percent raagt van den beraamden oogst. EINDE VAN HET CONFLICT IN DE DUITSCHE IJZERINDUSTRIE Bemiddeling van een sociaal-democraat DORTMUND, 21 December. (H.N.) De scheidsrechterlijke uitspraak, die minister Severing vanmorgen bekend heeft gemaakt, bepaalt, dat voor den tijd van de hervatting van den arbeid tot 31 December 1928 het loon uitbetaald zal worden volgens de bindend ver klaarde uitspraak van 27 October j.l. Met ingang vann 1 Januari 1929 zal bet laagste loon 67 en bet hoogste 90 pfennig per uur bedragen. De arbeidstijd zal met ingang van 1 Januari 1929 voor alle arbeiders, die thans 60 uur per week werken, verkort zal worden tot 57 uren per week, voor de arbeiders in de zwaarste bedrijven tot 52 uur per 6 werkdagen en voor de arbeiders in de aller zwaarste bedrijven tot 48 uur per 6 werkdagen. In bedrijven, waar op het oogenblik korter gewerkt wordt, blijft de bestaande toestand. Overigens blijven de bepalingen der overeen komst betreffende den arbeidstijd van 15 De cember 1927 onveranderd. Verder wordt bepaald, dat er geen rancune maatregelen zullen worden getroffen en dat de tegenwoordige bedrijfsraden tot afloop van den termijn, waarvoor zij gekozen zijn, ge handhaafd worden. Het bestaande tarief kan eerst tegen 1 Mei 1930, de regeling volgens deze uit spraak tegen 1 Augustus 1930 worden opge zegd met in achtneming van een termijn van 2 maanden, waarbij nog 'n maand tevoren van het voornemen om op den bepaalden termijn op te zeggen, door de eene partij kennis aan de andere zal moeten worden gegeven. Ontevredenheid over de scheidsrechterlijke uitspraak ESSEN, 21 December. (V. D.) Het Is nog niet met zekerheid vast te stellen, welke houding de metaalbewerkersbonden zullen aannemen ten opzichte van de door minister Severing ge velde scheidsrechterlijke uitspraak in het me- taalconflict. Men gelooft echter, dat men van vakvereeni- gfngszijde aanzienlijke critiek op de uitspraak heeft. In ieder geval is de conferentie van ver tegenwoordigers in bedrijfsraden van den Duit- schen Metaalbewerkersbond, welke hedenmid dag te Essen zou plaats vinden, uitgesteld tot morgen. De conferentie zal morgenmiddag in het vak- vereenigingsgebouw te Essen worden gehouden en baar houding bepalen ten opzichte van de nieuwe arbitrale uitspraak, waaarvan de pers iu kannis zal worden gesteld. HET CONFLICT IN DEN DUITSCHEN SCHEEPSBOUW De arbitrale uitspraak. Na onderhandelingen onder voorzitterschap van den rijksminister van arbeid die twee dagen duurden, is gisterenmorgen vroeg in bet con flict in de seheepsbouw-industrie een arbitrale uitspraak tot stand gekomen. De arbeidstijd wordt op 50 uur per week en van 1 November 1929 af op 49 uur per week vastgesteld. Overwerk kan worden verricht en moet worden betaald met een verhooging van 25 tot 100 procent voor elk uur boven 48 uur. In de uitspraak is ook éen loonregeling vastge steld. De partijen hebben tot 28 December tijd de uitspraak te aanvaarden. Wanneer de uitspraak wordt aanvaard of bindend verklaard, zal de arbeid zoo spoedig mogelijk worden hervat. GEMEENTERAAD VAN JAPAN'S HOOFDSTAD ONTBONDEN TOKIO, 21 December. (R. O.) In verband met de jongste schandalen van omkoopdng on der meer dan een derde deel van den gemeen teraad haéft de minister van Binnenlandsche Zaken de ontbinding van den raad gelast. LONDEN, 21 December. (N.T.A.) Daar, zoo als men weet, tengevolge van de gasontploffing in het Londensche Westend een aantal huizen gevaar loopt, is aan 400 families aangeraden, haar woningen te ontruimen. Het geteisterde stadsdeel in staat van beleg LONDEN, 21 December. (H.N.) De ontplof fingen te Londen duren nog steeds voort. Het gevaarlijke gebied is door 500 agenten afge zet, die iedereen weren, die er niet noodzake lijk zijn meet Het grootste gevaar is voorbij LONDEN, 21 December. (H. N.) Arbeiders, van gasmaskers voorzien, zijn er vanavond in geslaagd om de hoofdgasbuie in Highstveet af te sluiten, waaruit het gas is gestroomd, sedert de ontploffingen begonnen, die gisteren zooveel schade hebben aangericht. Nadat de buis afgesloten was, doofden de vlammen, die dertig uur lang uit de straat zijn opgevlamd. De overheid had deze vlammen tevoren niet durven blusschen, daar zij als veiligheidsklep dienst deden door het ont snappende gas te verbruiken. Deskundigen en ambtenaren zijn van mee ning dat, hoewel eenig gevaar voor verdere ontploffingen nog bestaat, het grootste gevaar thans voorbij is. Politie, brandweerlieden, zie kenverplegers en ambtenaren van de gasfa briek zijn nog steeds op hun hoede, voor het geval verdere ontploffingen zouden voorkomen. Een der hoofdpunten, welke thans geregeld moeten worden, is .de vaststelling van de oor zaak. De gasmaatschappij wijst nadrukkelijk alle verantwoordelijkheid af. Zij wijst er op, dat het onheil is begonnen in den tunnel van de posterijen, waar electriciens aan het werk waren en.spreekt de meening uit, dat de eer ste ontploffing veroorzaakt is door bitumi neus gas, dat bij de isolatie van de electriscibe kabels is verwekt en dat door deze ontplof fing de hoofdbuis beschadigd is, waardoor het verder onheil ontstond. Naar vernomen u-ordt zal de regeering een onderzoek Instellen om de verantwoordelijk heid vast te stellen. De aangerichte schade LONDEN, 21 December. Een der wonderlijk ste dingen bij de groote ontploffing ie, dat geen menschenlevens gekost heeft. De sohlade alleen aam de wegen wordt op ruim een half millioen gulden geschat; vele winkels zijn zoo zwaar beschadigd, dat zij in den drukken Kersttijd geen zaken meer kunnen doen, zoodlat de totale schade met de schadeloosstelling op niet min der dan een drie millioen gulden gesteld wordt. Het verslag van een ooggetuige Een der arttsten van het Princes Theater heeft door de radio verteld, de ontploffing, die hij in zijn slaapkamer had meegemaakt: „Lk moest eigenlijk mijn excuus aanbieden aan de luisteraars voor het feit, dat ik gister morgen acht uur nog In bed lag, maar aan dit feit is het tocih maar te dianken, dat ik nu uit ervaring vertellen kan hoe je je gevoelt als je uit je bed gesmeten wordt. Het is heel anders dan het bekende gevoel- van 's avonds laat soms een beetje onzacht In je bed te vallen. I-let was alsof ik droomde, dat ik van heel ver een ratelende donderbui hoorde aankomen, die zulk een ontzettende kracht en snelheid ont wikkelde, dat ik mijn oogen opende op het oogenblik. dat alle vier wanden van mijn ka mer begonnen te trillen, dat mijn bed begon t.e schommelen ais Vingerwerk, totdat ik er nog half in den dommel, mot een flinke vaart in een parabool uitvloog en op den eveneens trillenden vloer terechtkwam. Ik ge loof. dat de balkondeur al opengevlogen was en voorloopig rinkelden er alleen wat glas scherven om mij nooren. Het was nog volle dag en ik keek in een mistlgen morgen en had aanviamikeflijk nog geen denkbeeld Waar het ontzaglijk geraas, dat nog steeds aanhield, vandaan kwam. Plotse ling zag ik in een richting van New Oxford Street echter een reusachtige vlam en bij haar schijnsel zag ik ook dat de strüat In het mid den als vaneengereteu was. terwijl het plavei sel een golvende beweging bleef maken, maar een onnatuurlijke zooals van golven die men wel od hot tooneel ziet. Voor alle vensters In mijn omgeving stemden reeds kijkers, de meesten blijkbaar meer versuft dan Ik. want ofschoon er meer balkons waren was ik de eenige die bulten stond. Opeens welrd een putdeksel de lucht in geslingerd met een kracht die weer aan een aardbeving deed denken, en het vloog met donderend geraas door een der ramen van een tweede of derde verdieping een paar huizen vlaai mij af, en als bij tooverslag waren alle toeschouwers ik ook van de vensters verdwenen. Ik kleeddde mii verder aan od den nog trillenden, maar niet meer sclhobkendiein vloer van mijn kamer en kwam na korten tijd buiten. Mijn deur was vrij maar voor het huls naast het onze stonden od elkaar geschoven stukken asfalt vijf voet hoog, recht op, zoodat men aan het kruien van ijs moet denken. Er waren weinig mensehen od straat, maar die er waren stonden met verwilderden hlik. en bewegingloos tegen de deurposten of gevels geleund waartegen de kracht der ont ploffing ze gesmeten had. I klheb geen gewon den gezien en boen lk een ©ogenblik later de sirenes van de eerste brandspuiten hoorde, scheen dit ons allen ©en gevoel vtan betrekke lijke veiligheid te geven. Voorzichtig liepen wij met een man of vijf zes In de richting van de groote vlam, die nu van heel ver zichtbaar moest zijn. Reeds was een poMtdeagemt ter plaatse die ons raadde, miaiar niet gebood, niet verder te gaan, welke waarschuwing wij op volgden Dichterbij de vuurzee werd de straat trou wens reeds door de brandwachten afgezet en nu hoorden wij van alle kanten maar vooral van Klngsway, stoomspuiten in vliegende vaart naderen. De deining van bet wegdek had nu opgehouden, bier en daar stegen nog kleine rook- en stofwolken op maar ook de vermindering van het geraas toonde aan, dat de eerste bracht van de ontploffing gebroken was. Daar we allemaal even wij 3 waren en niemand, zelfs de politie-ogemt niet, op de overal gehoorde vraag „Wat is er eigenlijk gebeuld?" antwoord bon geven, ben ib tegen negen uur naar mijn werk in de stad gegaan en ik kwam pas tegen zeven uur 's avonds te rug. Toen merkte ik pas welk een gaslucht ©r nog hing en ik begreep dat lk allerlei Msten en omwegjes te baat moest nemen om mijn woning te bereiken, maar ten slotte Ja mij dit toch gelukt, Opening van de Romeinsche academie Men schrijft ons uit Rome: Zooals reeds gemeld is, woonde de H. Vader Zondagnamiddag In de Villa van Pius IV in de Vaticaansche tuinen de opening bij van het academisch jaar der pauselijke academie van wetenschappen, genaamd: Accademia delle Sciezne de Nuovi Lyncel, wier speciaal studie werk ligt op het natuurkundig en sterrekun- dig gebied. In zijn openingsrede begroette de president natuurlijk allereerst den H. Vader en herdacht hét gouden prjesterjubilfi-jaar van Z.H. en be dankte God voor alles, wat dat rijk gezegend priesterschap in 50 jaren gewerkt had. Na een teeken van den H. Vader ging de voorzitter verder en constateerde, dat bet af- geloopen jaar in stille werkzaamheid was voorbijgegaan, dank zij de goede leiding van den vice-voorzitter gedurende zijn afwezigheid De academie was gelukkig geweest mede te kunnen werken aan de groote expeditie van generaal Nobile, die, niettegenstaande de treu rige wederwaardigheden, een groot program heeft afgewerkt en die merkwaardig in de ge schiedenis der menschheid zal blijven om de wetenschappelijke overwinningen, den helden moed der deelnemers en in 't bijzonder om do heiliging van de Noordpool door het kruis, dat de H. Vader aan de expeditie toever trouwde. Hij bracht den dank ahn de landen, die aan het reddingswerk der expeditie-leden hadden meegedaan en herdacht de in het afgeloopen jaar overleden leden. Hij kondigde aan, dat 's Pausen jubeljaar speciaal gevierd zou wor den met een academische week, waaraan reeds vele geleerden hun medewerking hadden toe gezegd, met vriendschappelijke wetenschappe lijke besprekingen en met een prijs van 10.000 Lire, uit te keeren bij de opening van het jaar 1929—30 voor het beste werk omtrent de theo rie der hoeveelheden. De bepalingen voor de prijsvraag zullen bekend gemaakt worden,, maar de leden der academie mogen niet mee dingen. Daarna werd het woord gegeven aan ver schillende leden om mededeelingen te doen om trent hun nieuwe vindingen en als de sprekers geëindigd hadden hield de H. Vader een kleine rede. Z.H. bedankte allereerst (gelijk het Zijn plicht was, zeide Hij) voor de acte van kin derlijke aanhankelijkheid, voor de gedachte om te verbinden met de werken van het nieuwe academisch jaar (dus in den glans der weten schappen, met zoo goed resultaat beoefend) de herinnering aan zijn goudenpriester-jubilé, een herinnering, die er werkelijk eene is van onschatbare en onbetaalbare weldaden, die de goddelijke Goedheid hem heeft geschonken. Aan dit dankwoord moest Z.H. verbinden en hij deed dit met het grootste vaderlijke welgevallen een woord van oprechten ge- lukwensch voor de wetenschappelijke verdien sten, welke de academici in het afgeloopen jaar zoo nobel hadden vergaderd op het gebied van het weten. De H. Vader had er een klein proefje van kunnen bewonderen door oen oogje, maar werkelijk een vluchtig oogje te midden van zoovele bezigheden (welke de klas sieken „negotia" zaken noemden, In tegenstel ling met de letteren en de wetenschappen) te werpen in de twee boekdeelen, welke hem met toewijding waren aangeboden. Hij kan echter een ander boekdeel niet stil zwijgend voorbijgaan, dat de nederigheid van Pater Hagen niet vermeld had, maar dat ook valt in het wetenschappelijk kamp der acade mische familie en van heel de Vaticaansche familie en speciaal van de Vaticaansche sterrc- wacht, het laatste en waarlijk glorieuze deel van den sterrenkundigen cataloog, waarmee aan de wetenschappelijke wereld wordt kond gedaan, dat de Vaticaansche Sterrewaclit heeft beëindigd zijn deel van het zeer roemrijke werk voor de samenstelling van dezen cataloog, in samenwerking met zoovele andere roemrijke sterrewachten der wereld. Eenige daarvan wa ren de Vaticaansche wel vóór geweest, maar met zoo'n klein stukje, dat de komst van het laatste deel van pater Hagen niet gesteld moet worden bij de komst der laatste goeden, maar wei degelijk bij de komst der eerste goe den en daarom was Z.H. zeer verheugd, hem zijn levendigste geiukwenscben aan te bieden. Hieraan moest de H. Vader nog een laatste woord toevoegen om te zeggen, hoe gelukkig bij was, hier uitdrukking te kunnen geven aan de gevoelens, welke in Zijn geest gewekt waren door die groote onderneming, waarvan de ontwerper, en men kon bet zonder overdrij ving zeggen, de heldnaftige uitvoerder, gene raal Nobile, hier tegenwoordig was. Het waren die gevoelens, welke hem steeds bezield had den en die zeker iedereen moeten bezielen, die gevoel heeft voor werkelijk scboone, voor wer kelijk groote, werkelijk lofwaardige dingen, Hij bedoelde de waardeering voor de werkelijk groote en gewichtige wetenschappelijke resul taten, ook die, welke niet de macht hebben om die gemakkelijke loftuitingen te verwekken, welke gelukkig geslaagde ondernemingen in- oogsten, ook al zijn ze weinig verdienstelijk of nuttig, Hij bedoelde de sympathie voor alle edele ondernemingen, wijselijk voorbereid en goed overwogen voor Iiooge doeleinden en met edele bedoelingen. Hij wilde zeggen de oprechte toejuiching voor die ontplooiing van hooge en groote deugden van standvastigheid, van vol harding, van ware sterkmoedigheid, van ge duld, van heldhaftigen weerstand, en ander zijds van zoo edelmoedige en weldoende deug den, van deugden van menschelijke solidari teit, van menschelijke welwillendheid, van men schelijke en christelijke liefde ter hulpe van zoo groote, van zoo dringende nooden. Hij wilde zeggen de bewondering, die niemand had kunnen weigeren en niemand ooit zal kunnen weigeren, voor daden, welke de hoogste schoon heden en verhevenheden raken, die men in het leven kan ontmoeten. Van die daad, welke van generaal Nobile heeft gemaakt, zooals zoo wèl gezegd is, den kruisvaarder van de Pool. Na deze toespraak gaf den II. Vader aan do aanwezigen zijn zegen en bleef nog eenigen tijd met hen in gesprek. PETROLEUMBRAND IN BRITSCH-INDIë 10 dooden, 2 zwaargewonden, KARATSJI, (Br Indië) 20 December. (R.O). Bij een brand in een petroleumopslagplaats alhier zijn tien personen gedood en twee zwaar gewond. Nadat de brand twintig minuten gewoed had, stortte het gebouw ineen, waardoor drie mannen, vier vrouwen en drie kinderen wer den bedolven, POLITIEKE MOORDAANSLAG OP DEN PROCUREUR-GENERAAL De dader gevlucht PARIJS, 21 December (V.D.) Naar verluidt is o-p den uit het proces van Colmar heken den procureur-generaal Fachot hedenochtend een aanslag gepleegd. Toen hij zijn woning te Parijs verliet, schijnen drie schoten op hem gelost te zijn, tengevolge waarvan hij zwaar gewond werd. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend, PARIJS, 21 December (V.D.) Omtrent den aanslag op den procureur-generaal Fachot uit Colmar, welke in verhand wordt gebracht met zijn optreden in het autonomistenproces, zijn nog de volgende bijzonderheden hekend ge worden: Hedenochtend tegen acht uur verscheen' een man, die met een sterk buitenlandsch accent sprak, in de woning 126 Avenue de Versailles, waarin het bureau van den procureur-generaal sedert gisteren gevestigd is. De man werd door Mme. Fachot ontvangen. Hij vroeg haar echtgenoot, den heer Fachot tespreken, wien hij een belangrijke mede- deeling te doen had. Hem werd medegedeeld, dat deze niet aanwezig was. De bezoeker vertrok en vervoegde zich te negen uur weder aan de woning, waar hij dit maal door Fachot zelf ontvangen werd. Hier ontspon zich het volgende gesprek: „Zijt ge do heer Fachot zelf?" „Ja". „De procureur- generaal zelf?" „Zeker" De onbekende trok plotseling een revolver en loste hout portant drie schoten, waarvan twee Fachot in het onderlijf troffen. De ge troffene stortte ineen en terwijl madame Fachot haar echtgenoot te hulp snelde, maakte de dader zich uit de voeten. PARIJS, 21 December. (H. N.). Da toestand van Fachot is zeer bedenkelijk. De revolver- kogels hebben de darmen zeven maai doorboord met het gevolg, dat een zware bloedvergiftiging in de ingewanden is opgetreden. Alle bezoek is verboden en slechts de vrouw van a'en ge wonde vertoeft aan het ziekbed. Er werd terstond een operatie verricht, om do kogels te verwijderen. Na de operatie kwa men verschillende autoriteiten, om naar den toestand van den gewonde te informeeren De dader heeft bij het trekken van zijn re volver een brief laten vallen, die waarschijn lijk bestemd was om dienst te doen, voor het geval hij Fachot niet mocht aantreffen. Deze brief bevatte een uitnoodiging om Vrijdag voor een onderhoud in het hotel Moderne te komen en was onderteekend „Een vriendin". Boven dien heeft de politie nog een parapluie gevon den, die de dader op de trap heeft laten staan. Daar de jongeman a'oor verschillende perso nen hij zijn herhaalde bezoeken aan de woning van Fachot is gezien en gadegeslagen, heeft de politie een voldoende signalement van hem. Hij moet in het dialect van den Elzas hebben gesproken, zoodat men aanneemt, dat men hier met een politieken aanslag heeft te doen. De politie laat alle stations bewaken. Fachot zelf heeft nog verklaard, dat hij tij dens en na het proces te Colmar herhaaldelijk dreigbrieven heeft ontvangen. Een overzicht uit Moskou Naar uit Moskou gemeld wordt, is bij het commissariaat van buitenlandsche zaken een uitvoerig bericht binnengekomen omtrent den toestand in Kaboel. Volgens dit bericht werd de Afghaansche hoofdstad 14 December door een troep opstan delingen bezet, die ondersteund werden door hun in de stad wonende aanhangers. De op standelingen zijn tot aan het Turksche en Italiaansche gezantschap doorgedrongen en hebben dit aldus het bericht beschoten. 36 uur lang hebben de rebellen daarop het centrum der stad bezet gehouden. Eerst den 16den December zijn zij door regeeringstroepen onder persoonlijke leiding van Aman Oellah naar het Noorden teruggedrongen. Daar bie den zij den regeeringstroepen nog geduchten tegenstand. Den 17 December hebben de regeeringstroe pen met behulp van vliegtuigen en artillerie een nieuwen aanval ondernomen om de opstan delingen terug te dringen uit het dal Bagu Matu. De regeeringstroepen moeten daarbij aanzienlijke schade hebben geleden. Het bericht sluit met de bewering, dat do gebeurtenissen van groote beteekenls zijn en dat het lot van Aman Oeliah binnen enkele dagen zal worden beslist. De stad Kaboel zit zonder licht, daar de op standelingen de eleetriciteitsfabriek verwoest hebben. In de stad wordt op 't oogenblik ndet gevochten. Verdere botsingen tusschem de op standelingen en de regeeringstroepen zijn ech ter te verwachten. Amanoela's troepen vechtensmoede? KOWNO, 21 December. (V. D.) Te Moskou zijn nieuwe berichten ontvangen over den po litieken toestand te Kaboel. Daarin wordt gezegd, dat de positie, waarin de koning zioh bevindt, niet verbeterd is en dat zijn troepen vechtensmoede zijn. In tegen- stelMng daarmee zou Amman Oeillah verklaard hebben, dat hij genoeg troepen tot zijn be schikking heeft om den strijd tegen de opstan delingen weder aan te binden. Ten Noorden van Kaboel hebben heftige bot singen tussohen regeeringstroepen en opstan delingen plaats gehad. De opstandelingen heb ben Djallalabad omsingeld. De aanvoerder heeft geëischt, dat de stad zioh over zou geven. Door het overioopen van regeeringstroepen zijn de opstandelingen in het bezit gekomen van twee Italiaansche bergbatterijen. In de nabij heid van de stad hebben de opstandelingen een aantal regeeringsiambtenaren gevangen geno men en terechtgesteld. KERSTMISVUURWERK ONTPLOFT. T IN MEXICO Zes dooden en tien gewonden MEXICO, 21 December. (R. O.) Tengevolge van de ontploffing van een opslagplaats van vuurwerk, dat bestemd was voor de feestelijk heden van Kerstmis, is het dak van een huis, waarin het vuurwerk was opgeslagen, inge stort. Zes personen werden gedood en tien gewond,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9