lil w PB gjjggJg HET BISDOM VAN DEN BOSCH EN DE ZOETE LIEVE VROUW - - - MAANDAG 24 DECEMBER 1928 VIERDE BLAD PAGINA 3 LEEft EN-APOSTOLAAT kerstfeest aan het uddelermekr. WÊËÈÈÈÈÊÊÊÈM GODSDIENSTIGE INLICHTINGEN- BUREAUX DE BIBLIOTHEEK DER KATHOLIEKE UNIVERSITEIT CEïITR. VEREENIGING VOOR DEN GEDISTILLEERDHANDEt Den Bosch gaat een dubbel ju bil 6 vieren van zijn Zoete Lieve Vrouw. Op 27 Dec. a.s. is hot 75 jaren geleden dat hét Wonderbeeld der Zoete Moeder uit Brussel terugkwam waar het sinds meer dan twee eeuwen verbleef en op dienzelfden dag wordt tevens gevierd hel gouden jubilé der plechtige kroning. Maar niet Den Bosch alléén gaat feest vieren. Wanneer het de Zoete Lieve Vrouw betreft, viert heel het bisdom mee, want de devotie tot de Zoete Moeder beperkt zich niet tot de stad, maar Wordt beoefend in heel het bisdom en zelfs ver daarbuiten. Reeds eeuwen lang is de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch zoo nauw verbonden met d<=- geschiedenis van Brabant, dat zij niet meer te scheiden zijn. En Brabant vormt 't grootste deel van het bisdom Den Bosch! In de dagen van het Westersche schisma (1387), toen groot gevaar dreigde, dat met Vlaanderen ook Brabant in de scheuring zou worden mede- gesleept, is het de godsvrucht tot de Zoete Lieve Vrouw geweest, die Brabant heeft gered •luist toen werd het Wonderbeeld wijd en zijd v r- ord door «le vele en treffende wonderen, liet nmnderbeeUt dei Zueie «.«-■ ,c zooels het vereerd .irnrd Wellce God wrochtte ter belooning van het ge loovig vertrouwen dergenen, die de voorspraak der Zoete Moeder van den Bosch inriepen. En zóó groot was de indruk, welke deze wonderen maakten op het Katholieke volk van Brabant, dat het door zijn diope vereeri uk vóór en zijn machtig vertrouwen op de Moeder Gods, aan haren Goddelijken Zoon en diens wettigen Plaatsbekleeder trouw bleef. In later tijd gaveu de landsvorsten, die ovor Brabant den scepter voerden, aan hun onderdanen bet voorbeeld van godsvrucht tot de Bossche Lieve Vrouw. De edele Maximiliaan van Oostenrijk, keizer van hot Duitsche Rijk en hertog van Brabant, liet het Wonderbeeld op vorstelijke wijze lwlychromeeren „in rood en groen, met adelaars en zonnen!" I)e machtige heerscher Karei V knielde hier nederig en devoot voor «de Zoete Lieve Vrouwe evenals een hertog van Pnrma, een Albert us van Oost on rijk enz. Het is vanzelf sprekend, dat de bisschapiien, die hei Bossche diocees bestuurden, vurige vereerders waren van de Zoete Lieve Vrouw Steeds was het Wonderbeeld, dht in hun kathe draal vereerd werd. het voorwerp van hun vaderlijke zorg. Toen in 1566 de beeldenstorm vooral het wonderbeeld in gevaar bracht, werd het tijd'g op *t stadhuis in veiligheid gebracht en eeis. een jaar later op zijn troon hersteld. In '«29, na de inname van Den Bosch, door Frederik Hendrik, was het bisschop Ophovius, die het beeld eerst in zijn eigen woning opnam en het daarna toevertrouwde aan een adel ij ke dame Johanna van Hambroek, die 't zorgvuldig in haar huis verborg en 't later overbracht naar Antwerpen. Mèèr dan tweehonderd jaren zou nu de stad en het bisdom Den Bosch het Wonderhee'd missen, want van Antwerpen werd het over gebracht naar Brussel, waar het bleef tot 1853. 'tWas de vrome infante Isabella, die aan bis schop Ophovius het verzoek had gericht het wonderbeeld in haar residentie te mogen heb ben. De bisschop stond het verzoek toe, maar alléén op voorwaarde, dat het beeld eigendom bleef van 's Hertogenbosch en daarheen zou moeten terugkeeren, zoodra de omstandigheden het toelieten. In een notarieele akte van 1633 waarvan een afschrift in 't archief van St. Jan berust, werd deze voorwaarde vastgelegd. Zouden we zonder de-ze vaderlijke bezorgd heid van Ophoviusliet beeld der 'Zoete Moeder nog ooit hebben terug gezienHet valt zeer te betwijfelen. Wie zou, na 200 jaren, nog het eigendomsrecht hebben, kunnen aantoonen? Onder het bestuur van Mgr. den Dubbelden, vicaris-apostoiicus van het bisdom Den Bosch werden ernstige pogingen aangewend door plebaan van Liempt en zijn trouwe medewer kers secretaris Wilmer, president Cuijten en minister van Sen, maar vergeefs. Het kerkbestuur van Kouderberg te Bruseel, waar de Zoete Lieve Vrouw, een groote v-er- eering genoot toonde weinig geneigdheid om Den Bosch zijn schat terug te schenken. Lang zou echter de ballingschap van het Wonder beeld niet meer duren. ICort nadien stond aan hot hoofd van het Bossche diocees de man van groote kracht, groote durf en machtigen in vloed Mgr. J. Zwijsen. Ook hij wenschte niets liever dan de Zoete Lieve Vrouw op haar troon in de kathedraal hersteld te zien. Hoe krachtig mgr. Zwijsen voo-r 'lo rechten van Den Bosch optrad, blijkt wel uil het feit, dat reeds in het najaar van 1853 lil kerkbestuur van Kouderberg te Brussel b sloot het Wonderbeeld terug te geven en op 27 Dec. van hetzelfde jaar werd bet, onder deelneming van heel het bisdom, door hem zelf in de kathedraal hersteld. En gelijk In het verleden, bleven ook in de toe komst de Bossche bisschoppen de vurige ver eerders en trouwe bewakers van het ver maarde Maria-beeld. Toen in 1878 het zilveren jnbeltij der terug komst werd herdacht was het Mgr. A. 'God schalk, die van Rome het groote voorrecht vroeg en verkreeg om het beeld op plechtige wijze te mogen kronen. Zijn opvolger, mgr. Willi, van de Vendrukte de voetsporen zijner voorgangers. Kon van hem wel anders worden verwacht? Een lange reeks van jaren was hij als kapelaan en later ais plebaan aan de kathedraal verbonden geweest en had hij geijverd voor de devotie tot de Zoete Moedert Als bisschop koos hij zich tot wapen spreuk „Sub tutela Matris „Onder de schutsc der Moeder" én op 7 Juli, den feestdag dei- Zoete Lieve Vrouw ontving hij de bisschops wijding! Dat de tegenwoordige bisschop, als geboren Bosschenaar, de Zoete Lieve Vrouw n warme liefde toedraagt spreekt wel van zelf en blijkt overvloedig uit zijn wapenspreuk: „Ad Jestui _u pe,. Mariam; Naar Jesus door Maria' welke spreuk zijn levensleuze is1. Steeds Wijst hij zijn diocesanem, kinderen en vo-lwasseneu op hunne Zoete Moeder en wekt hij hen op tot devotie voor de Zoete Lieve Vrouw. Hot dubbele jubileum van 27 December a.s. geeft er opnieuw de sprekende bewijzen van. Zoo zijn het Bossche diocees en de Zoete Lieve Vrouw steeds innig vereenigd geweest, in droeve en blijde dagen was de Zoete Moeder onze troost en onze vreugde, onze hulp en oir-e beschermster. Moge Zij 't blijven altijd JOH. BREKELMANS Plebaan van de St. Jan. Koningin en Prinses te midden de IJddelsche bevolking. Evenals vorige jaren bezorgden H.M. de Ko ningin en Prinses Juliana den bewoners van Uddel dezer dagen een aangenaam Kerstfeest. Prinses Juliana had reeds een gedeelte van haar Kerst-vacantie besteed aan het versieren van twee Kerstboomen. één in het Theehuis van den heer Ittmann, aan het Uddelermeer en een anderen, in het vereenigingsgebouw van de buurtverreniging Uddel. De Prinses was daar in bijgestaan door Freule Bentinck en SJtej. Schoch. Om vier nar Vrijdagmitwag waren de meisjes van de naai- en brei- Vereeniging in het Theehuis tegenwoor dig, toen de Koningin en de Prinses per auto daar arriveerden. De Koningin en de Prinses gingen voor' in het gebed en vertelden een Kerstverhaal, terwijl tusschcntijds chocolade werd geschonken en gebak werd gepresenteerd. Verschillende Kerstliederen werden door de meisjes gezongen en aan een ieder hunner Werd een blijvend aandenken geschonken. Omtrent zes uur was deze bijeenkomst ai'ge- 'oopen en nu begaven de Koningin en de. Prin ses zich naar hut vereenigingsgebouw te Uddel, Waar de arbeiders hun Kerstboom gereed vott- Öen. Hier werden ook allen met geschenken begiftigd. Het mannenkoor, onder leiding van den heer K. Boelen, hoofd der school te Uddel, zong eonige liederen. NR. MS. JAVA. Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Java" op terug reis utt Japan naar Nederlandsch-Indiö, 21 J^oember van Nagasaki vertrokken naar DRIE BIJBELSt 'HOLEN DER IATHOLIEKEN IN PALESTINA. De Protestanten bezitten r.og geen Bijbelinstituut. •Ds Katholieken hebben thans drie universi teiten voor Bijbelstudiën in Palestina, zoodat de Katholieks Kerk ook hier don voorrang boven de protestanten bezit inzake Bijbelon derzoek. In Jerusalem is centeen tijd geleden «en onder-school van hét pauselijk Bijbelinstituut opgericht. De Protestanten hebben nog geen werkelijk instituut voor Bijbelsehe wetenschap pen. Eenige plannen dienaangaande bestaan wel reeds, maar voorloop!g stellen de verschil lende kerkgenootschappen der Protestanten zich ermee tevreden, hun geleerden voer stu diereizen naar Palestina te zenden. -orthodoxen kunnen nog minder op iets ti-efs wijzen, wan: een hijzonder B.jhe3in stituut hebben -zij niét. liet nieuwe pauselijke Bijoelnisiituut te Je rusalem wordt, evenals dat te Rome, door da Jesuïeten bestuurd. Er is thans besloten, voor taan te Rome het theoretische en in Jerusa lem het praetische onderricht te geven. Da Dominicanen bezitten te Jerusalem de Bijbelsehool van den II. Stefanus, welke het eerste oiiderzoekingsinatituut van dien aard is geweest. De derde studie-inrichting voor Bijbelonder zoek staat onder leiding der Franciscanen. Alle studenten, diö hier worden opgeleid, hebben twee studiejaren in Rome achter den rug en brengen hun twee andere studiejaren te Jeru salem door. Do prssi In het Bisdom Haarlem NAAR VOLLEDIGE UITVOERING VAN HET BISSCHOPPELIJK REGLEMENT We lezen in „St. Bavo": Niemand zal ontkennen, dat, hij het invoe ren in de parochies van het „Leeken-apostolaat" zooals Mgr. Aengenent dat uitdrukkelijk ver langt, er nog al moeilijkheden zijn om de juiste personen te vinden voor dat goede werk. Wij publicee'ren hier een schrijven van den Directeur van het Nationaal Bureau voor het Apostolaat des Gebeds (Mariëndaal hij Grave), waarin antwoord wordt gegeven op de vraag' Hoe kan het Apostolaat des Gebeds een krachtige steun zijn voor de volledige uitvoe ring van het reglement van het Leekenapost-o- laat in het Bisdom Haarlem. Mgr. Aengenent van dit schrijven kennis genomen hebbende, hechtte er Zijn hooge goed keuring aan. Moge hot „Leeken-apostolaat" er mee zijn voordeel doen. 1. T-oen Leo XIII, nog aartsbisschop van Perugia, aan de geestelijkheid van zijn aarts- diocee-s zijn verlangen te kennen gaf: ,,dat alle pastoors en directeuren van gods-dienstige ver- eeniging-en dit werk (v. h. AP- d. G.) in hun parochies en genootschappen invoeren", maakte hij opmerkzaam op het feit, dat het Apostolaat des Gebeds een alleruïtstekendst middel is om heel het parochie-leven en alle godsdienstige vereenigingen en bewegingen tot bloei te bren gen en in bloei te houden. Zoo schreef Paus Benedictus XV, dat het zijn wensch was, dat alle geioovigen zich bij dat Apostolaat des Gebeds zouden aansluiten, en niemand zich aan het lidmaatschap daarvan onttrekken zou. En Paus Pius XI zeide tot de Italiaansche directeuren v. h. Ap. d. G„ dat zij niet mochten rusten, zoolang nog één Katholiek niet -aange sloten was bij het Apostolaat des Gebeds. „Krachtens beginselen en doel, orgr." 'talie en werkwijze is het A. d. G., niet bestemd om naast andere gods-dienstige instellingen te staan, maar integendeel om alle bestaande met een Apostolischen geest te bezielen en hun inwen- digeu bloei te bevorderen". Zie: „Korte Uitleg V. h. Ap. d. G." bla-dz. 1417. (G.G.G. No. 144). 2. Daar het Apostolaat des Gebeds eertijds is opgericht in zéér vele parochies van het bis dom Haarlem, zal het Leeken-apostolaat ge makkelijk in werking treden, wanneer de plaat selijke directeuren van het Apostolaat des Ge beds (in den regel de pastoors) hun zelateurs en zelatricen maandelijks bijeenroepen, overeen komstig de statuten van dit werk en aan het Leeken-apostolaat, en hen leeren, hoe het rond brengen der maandbriefjes tegelijk huisbezoek moet wezen. Daar echter niet alle zelateurs en zelatricen, die maandbriefjes rondbrengen, gé- schikt zijn om huisbezoek te doen, zou het. goed zijn, overeenkomstig de organisatie van het Apostolaat des Gebeds, een „Raad v. h. Ap. d. G." die dan genoemd wordt „Raad van Leeken- apostel-en", samen te stellen uit de méér gegoede en ontwikkelde parochianen, die, als hoofd- zelateurs en hoóT-dzelatricen (leeken-apostelen) een bepaald gedeelte van de parochie voor hun rekening te nemen, en de gewone zelateurs en zelatricen vergezellen 11 :ar die huisgezinnen, waar huisbezoek ia dan g-vsst van het De-eken- a postel aat. gewcnscht is. 8. In do parochies, waar het Apostolaat de-s Gebeds nog niet beseaat, zal het goed zijn, dit zoo s-poedig mogelijk op te richten en bij de keuzo van zelateurs en sela-.rieen te letten op het feit, dat zij tevens als leekenapostelen zul len optreden. Aan het Bureau van het Ap. d. G. (Mariëndaal bij Grave) kan men een pater vragen, die op een Zondag in alle H.H. Missen het Ap. d. G. uitlogt, als een vereeniging, die bestaat: 1. uit gewone l-eden, 2. uit leeken apostelen of zelateurs en (of) zelatricen; en in een afzonderlijke vergadering voor laatstge noemde groep hun taak en de wensehen van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem uiteenzet omtrent het. leekenapostolaat. 4. Daar op de parochie-scholen de kinderen reeds het Ap. d. G. hebben leeren beoefenen, en wanneer zij de school verlaten hebben, maande lijks persoonlijk van zelateur of zelatrice eon raaandbriefje v. h. Ap. <1- G. moeten ontvangen, kan men zeggen, dat elk huisgezin in de pa rochie maandelijks bezocht wordt, ook al zou den de ouders in 't geheel niet godsdienstig zijn. Door dit maaiwlel ij ksch bezoek blijft er contact tusschen parochianen en pastorie, daar' 00 de inaand-elijksche vergadering der zelateurs de pastoor verneemt, waar iemand ziek is. waAr gevaar is voor gemengde verkeering, waar een buisgezin nog niet is toegewijd aan het H. Hart, wfcar het goed zou zijn, dat een priester of ontwikkelde leeken-apostel eens ging prate-n, enz. enz. 5. Zelfs in die huisgezinnen, waar de gods dienst geheel Weg is, kan een lid yan dell raad der leekenapostelen een H. Hart-schild gaan brengen, en allicht één huisgenoot vinden, die ééns per dag zeggen wil: „II. Hart v. Jesus, laat toekomen üw Rijk". Uit de Encycliek ,,Mise- rentissimus Redemptor", blijkt, dat de Paus alle hoop gesteld heeft op dé devotie tot Jesus H. Hart; welnu bet Apostolaat des Gebeds heeft juist tot taak, deze devotie overal in te voeren en te verspreiden; het Leeken-apostolaat zal dus In het Ap. d. G. een kraebtigen steun an een zeker onderpand van groote vruchtbaarheid bezitten. Het Ap. d. G. beoogt hier niets anders dan een dienende taak te vervullen jegens liét leeken-apostolaat. 6. De zelateurs «1 zelatricen van het Apos tolaat des Gebeds ontvangen maandelijks een gedrukten ascetisehen brief van bet Nationaal Bureau; maandelijks op den 4den Zondag ver ga-deren zij bij hun pastoor, ter bespreking van don brief en om verdere ïnlicutingen en opwek kingen te ontvangen; er bestaat dus gelegenheid tot een degelijke vorming. EERW, BROEDER H. v. d. RRAANMEER. ln het kl-ooster der E.E. Kruisheer-en is te legrafisch bericht ontvangen van den Prefect der Oongomissie Mgr. Konings, dat de Eer.w. Broeder Henrietta v. d. Kraan meer iu Congo is overleden. 60 JAAR URSULÏNE Op 28 December a.s. viert Mere M, Angèle. in de wereld Maria Elisabeth Lebesqne, geb. te Stevensweert 31 Januari 3851, haar diaman ten kloosterlevst. Zij was een der eerste leer lingen van de meisjesschool, welke op 1 Mei 1866 te Echt in de Wijnstraat werd opgericht. Mère M. Angèle, die zich nog over een goede gezondheid mag verheugen en nog geen ge breken van den ouden dag kent, heeft haar lang verdienstelijk leven besteed aan het on derwijs. Door haar rausikalen aanlog was zij de aangewezene om het koor der zusters in do kloosterkapel te leiden, hetgeen zij nage noeg gedurende 50 jaar gedaan heeft. Tien jaar gelegen vierde zij onder groote belangstelling haar gouden ltloo sterfoest. Zeer zeker zullen op dit zeldzame diamanten feest velen zich opmaken om M. Angèle de beste ge- lukwensch-en aan te bic-den. -f, v« NAJBIJ SI 'i.TZ WERD DE Nil (V ANDDADBAAJi CbantarsEa- Corvil.ia Inge wijd. Onze fc-to toont een wagon, die hat station Corvillia (29S-1 M. hoog) verlaat NIET ALLEEN BIDDEN, MAAR OOK WERKEN Wij, Hollanders, heeteu een theologiseereud volk. Welk gelukkig feit er op wijst, dat de mensehelijke eeuwigheidswaarde nog bewust óndes ons leeft. Wiè met blijvende belangstelling de woelin gen volgt van dit religieuze sentiment, hoort alom van zoekende, tastende zielen naar gods dienstwaarheid, naar levenskracht en innerlijke vrede. Duizenden gaan met en langs U, die uiterlijk en innerlijk van hun belijdenis zijn vervreemd. En-tocli-en-toch: de onrust naar God en den Christus beroert hun gemoed en verstand. Zelfs achter de vaandels van liet offi cieel atheïstisch socialisme gaan heden ver schillende fijne zielen, die voelen, dat alleen Religie kleur en zin geeft aan ons kort bestaan Wij, die 'den rust smaken en den warmen vrede van ons juichend Waarheidsbezit, rij zijn daarmede volgens den Apostel „scnuldena- rén van wetenden en onwetenden", van pro testanten en ongeloovigen. Waarbij de naasten liefde voor overtuigden tot een heerlijken plicht maakt en tot een blij genot: gids te mogen weze-u voor vragers en dwalenden, die zoeken, maar nog niet vonden, kloppen, maar nog altijd voor dichte poorten staan. Ja, als we dan meteen van August inns den diepzinnigen va riant op het slotvers van den Jac-ohusbrief aan vaarden: „wanneer ge één ziel gered hebt. hebt ge uw eigen ziel zalig gemaakt", in dat geval behoeft slechts een weinK apostelvuur in ons te branden.om, uit hailjga devotie als gods dienstige soouters aan tastende zoekers en bij ziende tobb'ers een r - 'i te doen vinden naar liet Rijk der bevredigende Waarheid in Christus' kerk. In allerlei vorm ontbloeit heden het actieve leekenapostolaat. Ds welsprekende kard. Faui- habir wenseht, dat naast het „bidt broeters" 'n „welkt broeders" komt, in den roep om mede arbeiders 111 het apostolaat en leekendiakonaat. Mogen w-e daarom uw sterke interesse -eens vragen voor een gemakkelijke wijze van heil zame» Waarheids-dienst. Het geldt een instituut van de apologetische vereeniging „Petrus Ca- nisiu#", o.l. haar godsdienstige inlichtingen bureaus. Als levende eueylopedieën staan ze wachtend over ous vaderland verspreid. Aan ieder, maar vooral aan niet- of uitgetreden ka tholieken willen ze gaarne kosteloos antwoor den op góds-dienstvrageu cn twijfels in het algemeen of bijzonder over leer en gebrui ken der Kath. Kerk. Ze zijn gevestigd iu wetenschappelijke milieus van vakgeleerden, omdat de differentiatie ook in de godgeleerde en wijsgeerige wetenschap, als elders, ver is doorgevoerd. Veel zegenrijke arbeid is door hen al verricht; maar wat zouden de aanvragen aanzienlijk toe nemen, ais ieder geloofsgenoot het adres van één dezer go-dsdiensts-pecialistsn minstens, kende en in zijn geheugen hield. Om dan bij do veelvuldig voorkomende gevallen van religieuze gesprekken over en rond het Katholicisme an dersdenkenden juist op die kost-elcoze vraag baken te wijzen. Zulk een oriënteeren zal vaak een dageraad beteekenen. Wie kent er in zijn omgeving geen medisch specialist Wie zal lijdenden eventueel hem niet aanraden Als na iedere katholieke man en vrouw iu dien geest propagandist wilde zijnTailoozen zullen we ten zegen worden. Met de triorufautc leuze van den Eucliaristischen Kruistocht, die een stuwing is naar de consequente beleving va„ ons katholieke Christendom: „voor Christus onzen Koning; God wil het. Amen".eindigen wij dit aanbevelend verzoek om helpenda man nen en vrouwen bij dezen vorm van apoó«f- sche actie. De bureaux zijn gevestigd in het: Groot Se minarie te Driebergen; Groot Seminarie te Hie ven; Groot Seminarie te Warmond; Dommi- cancrkloostsr te Zwolle; Gymnasium, Hobbe- makade 51 te Amsterdam; Klooster, Tong'-r- schestraat 28, Maastricht; Augustijnerklooster to Witmarsum; Fvanciscanerklooster te Nieuwe Niedorp; Missiehuis, Velperwcg 96 te Aruhein. Klooster, Sittarderweg 139, te Heerlen; Bis schoppelijk college te Roermond. N.B. Men zette s.v.p. op het adres het Wvord: Inlichtingenbureau. WESTERMAN, pr. Belangrijke aanwinsten. HET SCHAEPMAN- EN ARIENS-ARCHIEF Men schrijft ons: Do bezoekers van de SchaepmaTi-Tentoon- stelling, in Jan. 1.1. te Nijmegen gehouden, zul len zich de rijke verzameling herinneren, In gezonden door mevr. van Vollenhoven-van de Poll uit Driebergen. Deze verzameling is door Z.Exe. M. van Vollenhoven, na het overlijden van zijn moeder, aangeboden aan de Nijmeeg- selie Universiteit, spoedig verrijkt door een be langrijke collectie, geschonken door mgr. dr. A. Schaepman, president van het Groot-Semi- nari-a te ltijsenburg. Hot bestuur der St. Radfcoudstichting stelde voor de verzameling een lokaal beschikbaar in de nieuwe Instituutsgebouwen. Dit lokaal zal tevens dienen voor een tweede aanwinst van bizonder gewicht voor onze so ciale cn kerkelijke geschiedenis n.l. van de ge schriften, brieven en werken van Ariëns. Door zijn opvolger te Maarssen dr. van Koeverden V worden reeds aati de Universiteit overgedragen zoo goed al3 alle redevoeringen en preelten. Het G. G. G. schonk copieën van brieven en ar chiefstukken; Sobriëtas beloofde afschrift van al, wal op het secretariaat bewaard wordt en veie vrienden stonden c- ntie in origi neel op copie af. 1). Ook voor 't Schaep «eerden ver dere belangrijke toezegeuaan. Do kosten van de inrichting van het archief lokaal zullen, naar gehoopt wordt, uit giften van Schaapman- en Ariënsvrienden kunnen be streden worden. De archieven zullen onder be heer komen van den bibliothecaris der Uuiver- siteits-bibliotheek; de ordening zal echter voor- loopig geschieden door prof. Hoogveld, daarin bijgestaan deer de directrice der Leeszaal te Nijmegen tnej. M. Daniels voor het Schaep- man-arehief, terwijl pastoor dr van Kosverden te Maarssen de Ariëns-correspondentie verza melt. D-ezo correspondentie zal de eerste vijftig jaar voor het publiek gesloten blijven. 2>. Moge deze mededeeling een aanleiding zijn voor de vele Schaepman- en Ariëns-vrieuden, om tot verdere voltooiing van het kostbare archief mee te werken. Correspondentie daarvoor richt men aan prof. J. Hoogveld, Kronenburgersingel 65 te Nijmegen voor het Schaep re anarch ief, aan pastoor dr. W. van Kocverden te Maarssen, wat de brieven betreft voor de Ariëns-vercame- ling. R. K. BOND VAN MEISJESVER. IN HET BISDOM HAARLEM. ile samenstelling van hc.t bestuur Het bestuur van den R. K. Bond van Meis- jesvereenigingen in het Bisdom Haarlem is samengesteld al volgt: Weleerw. heer J. B. M. Timp, te Haarlem voorzitter, Weleerw. heer A. J. I. Leesberg, Haarlem, penningmeester mej. M. E-onnike, Nie. Maesslraat 83, A'dam. secretaresse, Weleerw. Pater v. tl. Donk te Leiden en xpej. M. N. Overmsér te Noordwijk. 1) Reeds 856 stukken van A. en ongeveer 900 brieven aan hem gericht, werden gecata logiseerd. 2) Schenkers kunnen natuurlijk ook paal de voorwaarden stellen voor het latere g 'telik der geschonken correspondentie. DE BOND VAN NEDERL. BROUWERIJEN NOG NIET TOEGETREDEN. In verband met het in den laatsten tijd in verschillende bladen opgenomen bericht, dat de Bond van Nederlaudsehe Brouwerijen zou zijn toegetreden tot de Centrale Vereeniging voor den Gedistiileerdhandei en zich zou heb ben verbonden zijn medewerking te verlet nen bij de doorvoering eenev prijszetting in den Gedistiileerdhandei wordt ons door den secre- taris van den Bond van Nederlandsche Brou werijen, mr. Ch. J. F. Karaten, medegedeeld, dat dit bericht onjuist ts. EEN GEMEENTELIJK BITTERT-Ir. Wat „krenterig" genoemd wordi In den gemeenteraad te Jutfaas werd naar aanleiding van het rapport dor genueentev «ko ning critiek uitgeoefend op het beschikbaar stellen van gemeentewege van Catz Rlivr aan de leden van de stembureaus Een der wethouders achtte dat niet tt. be schikking willen stellen van drank krenterig. Do voorzitter bracht daarop het beschikbaar stellen van een halven titer alcoholhoudenden drank per stembureau (ofwel bet bedrag daar vóór) in stemming, waarbij met 7 tegen 4 -tem men besloten werd het gemeentelijk bitioujs niet meer te verstrekken. 0LAVI8CHE MUZIEK. De Monniken van de Hereon iging t A may hebben erin toegestemd op Zateidag 2 Fe) ruari ©en concert te geven te Brussel in het Konink lijk Conservatorium waar een uitvoering zal worden gegeven van Slavische religieus© mu ziek. De baten zijn voor behoeftige Russis- ke uit gewekenen in België.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 15