DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN yerstoppjna Maandag 24 December 1928 No. 15298 Dit nummer bestaat uit vier bladen BERICHT. fllf STADSNIEUWS In verband met het Hoogfeest van Kerstmis zal DE NIEUWE SGH1E» DAMSCHE COURANT Dinsdag en Woensdag niet verschijnen. DE DIRECTEUR. ONS WOONWAGENKAMP. DE CANDIDATUUR C. J. KUIPER Dóos60tt KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25. per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Francu per post 3 75 per kwartaal Alzonderlijke nummers 5 ct Postehèque en girodienst 81440 AÜVEIt'lENT1EN 1—6 .egels 155 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot een maximum van 60 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels f 1 Incassokosten worden berekend 7T0,.en. f 250 bii verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Gratis-Ongevallenyerzekenng f 5^o^e°i*ej^dae°Wnge^s^In ee^hand25 bij Trliis'van eiken 'anderen vinger. Pc Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. In de raadsvergadering van ld Januari van dit jaar werd een verordening vastge steld op de heffing en een op de invordering van gelden voor hot hebben van een stand plaats met een woonwagen binnen de ge meente Schiedam. In de memorie van toelichting lezen we onder meer, dat het gewenscht is, voor een standplaats met een woonwagen een kleine vergoeding te eischen om tweeërlei reden: ©enerzijds om het aantal woonwagens ©enigermate te beperken en anderzijds om de kosten te kunnen bestrijden van de te zijner tijd aan te brengen verbeteringen van het terrein, dat als standplaats voor woonwagens wordt aangewezen. De kosten van inrichting en onderhoud van behoorlijke standplaatsen voor het doel in kwestie op het z.g. Pijpenland aan de Buitenhaven weg werden geraamd op onge veer 600 per jaar; de inkomsten dito. De retributie werd bepaald op f 1 per week of gedeelte van een week, met dien verstande, dat ze niet verschuldigd was voor zoover het verblijf de veertien dagen in een kalen derjaar niet .te boven ging. In de begrooting voor 1929 werden de rechten ingevolge (lc .wq on w «isen- en woon schepenwet cn krachtens Bovengenoemde verordening geheven, geraamd op 400. Dit bedrag was, daar men bij het opmaken der begrooting nog niet over voldoende gegevens beschikte, zeer voorzichtig gesteld. Do in komsten over de eerste vijf maanden, waar over de retributie geheven is, wettigen het vermoeden, dat liet werkelijke bedrag, dooi de woonwagenbewoners op te brengen rond de 700 zal liggen. Intusschen is het niet over dien begroo- tingspóst zelf, dat we het hier zullen hebben Wc vestigen alleen de aandacht op de inkomsten voor de gemeente uit het woon wagenkamp om ite schriller het licht te laten vallen op den onhoudbaren, we zouden in zeker opzicht moeten zeggen afschuwe- lijkcn toestand, dien men in het kamp aan treft. We trokken er in goed gezelschap op een regenachtigen morgen deze week naar toe en onze geleider had ons reeds gewaar schuwd voor een paar moddersehoenen niet bevreesd te zijn... Artikel 2 sub 3 van het Koninklijk Besluit van 28 Juli 1919 houdende bepalingen ter uitvoering van de wet op woonwagens en woonschepen, behelst, dat bij bet gebruik van den woonwagen of het woonschip zin delijkheid cn reinheid moeten worden be tracht. Een voortreffelijke bepaling. Maar de gemeente maakt het den bewoners van het kamp onmogelijk ze na te leven. Men heeft indertijd het Pijpenland met koolasch wat opgehoogd, maar vorder schijnt er niet naar omgekeken, te zijn. Geen wagen is bij nattig weer, zonder dat men door den modder bag gert, te bereiken, en als men dan weet, dat vele van die wagens krioelen van de kin deren hoe kleiner behuisd, hoe grooter BlU*...: U D1 VV 'i ±-j ft /L x x *- i tj J. I xj 1JJlil\ .V L) Ux.U.1 VljjUJ Cv. ...r u V vk. twee „gelegenheden" voor een kamp van 150 k 200 bewoners. De eene is gei.ic„l do.uloos, bij de andere staat de deur los tegen de W. C. aan. vaak de kinderzegen en dat die, hoe kan het anders, voortdurend in- en uitloopen, dan is de zuidelijkste moeder niet in staat, zindelijkheid en reinheid in haar wagen te bewaren. De gemeente gaat volgend jaar rond 80.000 uitgeven voor het onderhoud van straten cn pleinen. Zouden van dat bedrag niet een paar honderd gulden kunnen wor den'bestemd voor den aanleg van een be straat plein voor het kamp, zoodat de bewo ners, wier omstandigheden op het gebied der hygiëne toch al niet bijzonder rooskleurig zijn, hun wagen kunnen binnengaan, zonder genoodzaakt te worden dien bij ieder binnen treden te bevuilen? Nog een ander euvel dient èn in k belang clcr hygiene èn in het belang der openbare zedelijkheid onmiddellijk te worden opge heven. Voor dit kamp van meer dan dertig wa gens deze week telden we er 33 met gezinnen van 7, 8 en meer personen, zoodat we veilig het totaal aantal bewoners op 150 a 200 kunnen stellen, zijn niet meer dan twee W. C.'s aanwezig. Bij den storm een kleine vier weken geleden, zijn de deuren van deze gelegenheden afgewaaid en men heeft het nog nie,t noodig geoordeeld ze te horstellen! Schoongemaakt worden die gelegenheden niet; is er al een der vrouwen van goeden wil, dan laat men haar alleen het werk op knappen, zoodat zij er ook spoedig de brui van geeft. Het spreekt dan ook vanzelf, dat zich in het kamp tafereelen voordoen de bewo ners zelf verheelden het ons niet die men niet beschrijven kan, maar toch voldoende kan beseffen om te vragen, dat ze geen dag langer zullen duren. Een jaar geleden is aan liet gemeente bestuur gevraagd in andere gemeenten, o.a. Den Haag, wordt het woonwagenliefde werk van gemeentewege gesubsidieerd een ruimte beschikbaar te willen stellen, waarin aan de kinderen onderricht zou kunnen wor den gegeven. Het verzoek werd geweigerd; men hield de woonwagens liever buiten de gemeente, inplaats van ze het verblijf aan trekkelijk te maken. We kunnen die ge dachtegang begrijpen, maar men vergete niet. dat bet recht tot het hebben van een woonwagen wettelijk is vastgelegd, dat de gemeente dat recht derhalve niet op eenige min of meer slinksche manier ijdel mag ma ken. Er is een groot verschil tusschen de woonwagenbewoners wegkijken en hen met open armen ontvangen, en in de zóne van dat verschil ligt, naar het ons voorkomit, al wat gebiedend noodzakelijk is om den woon wagenbewoners hun rechten tc verzekeren, hen het nakomen hunner verplichtingen mo gelijk te maken. Die rechten, als men hun een standnlaats aanwijst, houden in. dat die standplaats aan de eischen der hygiëne voldoet en waar tot hun verplichtingen het naar vermogen bevorderen dat door de kin deren regelmatig onderwijs wordt ontvangen behoort, zou met. wat goeden wil het geven van onderricht door cle gemeente vergemak kelijkt kunnen worden. In ons nummer van Woensdag 12 Decem ber heeft een oproep gestaan namens het woonwaseniliefdewerk aan de Katholieke Schiedammers om voor de vele arme, ja, noodlijdende woon wuwtinbe wonera- de nade rende Kerstdagen en den komenden winter wat minder zorgvol te maken. De penmng- moesteresse, mei. Toos Rebers. Hoogstraat 140, cn de magazijnmeesteressen, de dames Ilosman. Lange Haven 3, zouden gaarne giften in geld of kleeding in ontvangst nemen. Men kan het zoo vaak hoo- ren vertellen: och. die menschen hebben het zoo kwaad niet. Werd niet nosr pas door een der kampbewoners een factuur van ettelijke honderden guldens contant met blauwe briefjes voldaan? Kr ziin ei zeker in het kamp, die steun niet noodig hebben, en voor lien wordt die steun ook niet gevraagd, klaar als één man rijk is, dan is daarmee ieders honger nog niet gestild! De kampbewoners leven niet uit één kas! Er iswe hebben het met eigen oogen ge- zjen jn pet kamp veel armoe, heel wat meer dan weelde. e hebben een aantal van de wagens bezocht; we hebben kennis gemaakt met stoere lui, die langs den weg een schamel stuk brood trachten te verdie nen en daarin niet of amper slagen; met vrouwen door ellende omgeven, ellende Vein ziekte, mismaaktheid, do zorg voor het al lernoodzakelijkste iederen dag weer; we heb ben ook de geestelijke armoe gezien bij zoo- vei en onder die bewoners, zoodat als het Woonwagen Liefdewerk zich er niet over ontfermde, van velen, we denken vooral aan de kleinen, niets terecht zou komen voor wat betreft hun godsdienstig en zedelijk leven. Wie het woonwagencomitó helpt, doet dan ook een dubbel nuttig werk. En er is drin gend hulp noodig! DE ASFALTEERING VAN DE DAMLAAN Een ongeval dat goed afliep Tengevolge van de 'ladhedd kwam Zater dagmorgen het voor den wagen van den land bouwer L. uit Kethel gespannen paard, op de Damlaan, ter hoogte van het Excelsio-r- terrein te vallen. Door tactisch optreden kon de voerman zijn paard dat op den slootkant lag in bedwang houden. Door stuksnijden van het tuig kon het dier uit zijn benarde positie worden bevrijd, waarna de met circa 500 liter melk beladen wagen met behulp van anderen weer op den weg werd gezet. Het raag wed een wonder heeten, dat dit ongeval geen nadeelige gevolgen met zich bracht, daar de bermen langs de Damiaan met de straat zijn gel ijl: gemaakt. Op het geasfalteerde gedeelte hadden bijna alle koet siers met de gladheid van den weg te kampen. ONS "WOONWAGENKAMP OP SET „PIJPENLAN D"aan den Buitenhaven weg, Zonder modderbad kan men bij nattig weer den wagen niet bereiken. Al hadden we het in de verte reeds hooren rommelen, toch kwam nog als een don derslag het bericht, dat de heer Kuiper voor een candidatuur voor ons district had bedankt. De vroegere verklaring van zijn aanvaardingf ten spijt, dwong het partijbe lang hem tot deze daad, door hem een per soonlijk offer genoemd. Voor hem een offer, voor den kieskring Dordrecht een slag. Dat heeft de heer Kui per begrepen en het heeft hem zijn terug trekken nog zwaarder gemaakt. Voelend dat er iets in de lucht hing, had het kringbestuur zijn bereidverklaring voor de candidatuur gevraagd en die ook ten volle verkregen. De toevoeging van den heer Kuiper, dat alleen, wanneer het algemeen be lang der R. K. Staatspartij zulks zou vor deren, hij zich genoopt zou kunnen moeten voelen zich voor een onderen kring be schikbaar te stellen, leek zoo vanzelfspre kend, dat bet kringbestuur het niet noodig oordeelde, daarvan gewag te maken. Het kringbestuur is er ten volle van overtuigd dat het kringbelang voor het algemeen be lang heeft te wijken. Is hier nu van een algemeen belang, dat boven het kringbelang den voorrang moet hebben, sproke? Is het, om de zaak duidelijk te stellen, van algemeen belang, dat de heer Kuiper de hem aangeboden candidatuur voor een kwaliteitszetel voor arbcidsaongelegenheden in de drie groote steden aanvaardt, en daarvoor de candida tuur in de groep DordrechtLeidenFries landGrc-ningen prijs geeft? Het bestuur van den kieskring Dordrecht had aanvankelijk die overtuiging niet, maar de argumenten, door den heer Kuiper naar voren gebracht, heb ben zijn zienswijze doen veranderen het het bestuur is er thans van over tuigd, dat het inderdaad van belang is voor cle partij, dat de heer Kuiper voor de groote steden opteert. En zooals het voor jhr. Ruys de Beerenbrouck, die 24 jaar lang voor Lim burg zitting heeft gehad in de Tweede Ka mer, een groot offer bet eekent, dat bij van Limburg voor andere kringen afstand doet, zoo is het ook voor den heer Kuiper, die elf jaar Dordrecht's vertegenwoordiger is geweest, 'een offer, dat hij dien kring moet laten varen, al beteekent zulks volstrekt niet, dat hij er thans ook de relaties mee verbreekt,. Intusschen we zijn hem als onzen afge vaardigde kwijt, en dan vragen we ons af: wien krijgen we voor hem in de plaats? Van het bestuur van den rijkskieskring Dordrecht ontvingen we dienaangaande het volgende communiqué: Het bestuur van de R. K. Kiesveveeniging „Rijkskieskring Dordrecht" heeft in zijn ver gadering van den 22sten December 1928 be sloten in verband met het terugtrekken van den beer C. J. Kuiper voor den kwaliteits zetel voor arbeidszaken en het arbeidsvraag stuk in de combinatie Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen, welken zetel hij thans opteert voor de combinatie Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, geen advies te ge ven voor een bepaalden persoon voor ge noemden kwaliteitszetel, maar af te wach ten hetgeen leeft bij de R.K. georganiseer de kiezers. We krijgen dus geen advies. Dit zal ver moedelijk wel daarmee in verband staan, dat de voor de komende verkiezingen met ons samenwerken den rijkskieskring Leiden zich nog niet heeft uitgesproken. Een even tueel daar sterk naar voren komende can didatuur zou allicht op hetgeen ons in het belang der R. K. Staatspartij te doen staat, van invloed kunnen zijn. BOEFJES Zaterdagmiddag hebben eenige jongens in de Heenvlietscheetraat uit een broodwagen van G. B. eenige eierkoeken en broodjes ontvreemd. De jongens zijn door de politie opgespoord. Reel. 8572S 9 TE ROTTERDAM 24 Dec.: Tivoli-Sehouwburg, De belhamels van Volendam (De Narren) 2% uur. Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofst. tooneel) 8.1E uur. 25 Dec.: Circus-Schouwburg, De kinderen van Kapitein Grant (Spree gezelschap) 2 uur; De fabrieksbaas (Spree gezelschap) 8 uur (voor volwassenen) Nutszaal, concert Getrtruida van Vladeracken, half 3 Groote Doelezaal, Chopin, piano-matinee Dirk Schafer, half 3. 26 Dec.: Groote Doelezaal, buitengewoon middagconcert Residentie-orkest (Beethoven- programma.) half 3 Circus-Schouwburg, De kinderen van kapitein Grant (Spree-gezelschap) 2 uur; de Fabrieksbaas (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volwassenen). Groote Schouwburg Merijntje Gijzen's Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 2 uur (voor volwassenen); Tosca (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 27 D e c.: Groote Schouwburg, Tannhauser (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen) Tivoli-Sehouwburg, De belhamels van Volen dam (De Narren) 2% uur; m'u Zuster en ik (Ned.-Ind. Too-neel) 8 uur (voor volwassenen) 28 Dec.: Groote Schouwburg, Merijntje Gijzen's Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Tivoll Schouwburg, De Belhamels van Volendam (De Narren) 2.15 uur. m'n Zuster en ik (Ned.-Ind. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 29 Dec.: Groote Schouwburg, Louise (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Tivoli- schouwburg, De belhamels van v.iiendam (De Narren) 2.15 uur m'n Zuster en ik (Ned.- Ind. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programmals tot en met Donderdag 27 dezer In: Thalia; Royal; W.B.-tbeater; Olympia; Corso (voor volwaasenen); Centraal-theater (voor volwas senen) POST- EN TELEGRAAFDIENST TE SCHIEDAM EN TE KETHEL OP DE BEIDE KERSTDAGEN EN DEN NIEUWJAARSDAG Op Dinsdag 25 December, Woensdag 26 December en Dinsdag 1 Januari zal het kan toor gelijk des Zondags geopend zijn van S9 en ven 1314 uur. Aan te teekenen stukken worden op den tweeden Kerstdag en den Nieuwjaarsdag ter verzenddag aangenomen, maar op den eersten Kerstdag alleen wanneer expressehestelling van die stukken wordt verlangd. Beursbelastingzegels, plakzegels van hoogere waarde dan 10 cents, statistieikzegels. rente- zegels en rijwielmerken worden op die dagen niet verkocht. Voor de diensten van postJbewijzen, quilan- tiën, pakkertpost, spaarbank, rijksverzekerings bank en post-cheque en girodienst te het kan toor op deze dagen gesloten, postwissels wor den niet uitbetaald en alleen ter verzending aangenomen wanneer telegrafische overbren ging wordt verlangd. Op den Tweeden Kerstdag wordt één be stelling uitgevoerd ook iu de buitenwijken. Alle aanwezigen correspondentie wordt daarin opgenomen. Er wordt dus geen gelegenheid tot afhalen gegeven. Ook postpakketten worden op dien dag besteld. Evenals op Zondagen bestaat er ook op den eersten Kerstdag van 1314 uur gelegenheid tot afhalen van correspondentie aan ioket 5 recht tegenover den ingang der vestibule. Op Nieuwjaarsdag wordt de briefpost tweemaal en de pakketpost eenmaal besteld. Er wordt dus geen gelegenheid gegeven tot afhalen op dien dag. VOETBAL s. V. V. Het tweede elftal van S.V.V. speelt op den Tweeden Kerstdag een wedstrijd tegen Velo- citas I, dat nog steeds bovenaan de ranglijst staat van den Chrlstelijken VoetDalbond. De wedstrijd vangt om 11 uur aan. Voorts zijn de volgende wedstrijden vast gesteld: S.V.V. 3—S.F.C. 1, 2 uur. S.V.V, 5— V.V.S. Aanvang 10 uur. SOCIëTEIT „DE KUNST ENZ." De zitting van de sociteit „De Kunst enz.", op Maandag 31 December a.s. vervalt. De gele genheid tot betalen van contributie en bet be- alen van ziekengeld is nu opengesteld op Za terdag 29 dezer, des avods van 7 uur tot half 9. FIETSENDIEFSTAL Door den ijzerwerker T. B., wonende te Rotterdam, is Zaterdag bij de politie aangifte gedaan, dat Vrijdagmiddag uit een fietsenrek op het terrein van Wilton, waar hij werkzaam is, zijn rijwiel is ontvreamd. RADIO-DEMONSTRATIE Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waairin de bear T. Heggelman een met een Tele- funken toestel te geven radio demonstratie aan kondigt, welke aanstaanden Donderdag in het Verkooplokaal gegeven zal worden. O.m. zul len ouverture en cle eerste acte van de opera „Tannhauser" ten gehoore worden gebracht. EXAMEN VERZEKERINGSWTSKUNDE Voor het examen zervekeringswiskunde slaagde te Amsterdam mej. A. J. M. Baan, alhier. SCHAAP DOODGEBETEN Zaterdagmorgen is op een stuk weiland aan den Vlaardingerdijlt, toebehoorend aan den landbouwer Hoogenboezem, een schaap door een; houd doodgebeten. a j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1