Maandag 24 December 1928 Derde Blad Pagina 1 t L CHT DER MENSCHEN. HUURKOOP EN AFBETALING UIT DE R. K. STAATSPARTIJ DE VERMISTE INDISCHE MAILZAK DE MALVERSATIES TE MAASTRICHT. DE ONBEWAAKTE OVERWEG EEN VERDACHTE VRIJGESPROKEN -v IN EEN WEENSCH PENSIONAAT. Hoe innig-eerbiedig de Kerstfeest-viering wordt op gevat in Oostenrijk, toont ons deze foto, die genomen werd in een Weenseh pensionaat, waar de pensionainen zich rond (het harmonium verzameld hebben, om, onder leiding van de Zuster, het feest van Kribhe-en-Boom te bezingen. Wat hoven alles uitklinkt in de Nacht mis van het Kerstfeest, is ongetwijfeld de boodschap, dat het „Licht der wereld" ons verschenen is. Uit den donkeren Adventavond stappen wij het warme verlichte kerkgebouw binnen en de priesterlijke gebeden beginnen met God te danken voor het licht; zij herinneren aan het „geheim des lichts" en blijven steeds spreken van licht. De tweede Mis begint er al weer mee: „Eert licht zal heden over ons schijnen" en de bede rijst op, dat zij die „baden in het licht van het menschgeworden Woord", lichtdra gers mogen zijn. In de derde Mis hooren wij weer, dat beden „een groot licht op aarde neerdaalde" en in het diepzinnige begin van het vierde evangelie, dat daarna gelezen wordt, hooren wij Sint Jan verklaren: „dit was het Licht der menschen, het ware licht, dat iederen mensch verlicht, die in deze wereld komt". Wat de Kerk ons leert met Kerstmis, is inderdaad het geloof in het feit, dat met de Menschwording het Licht van omhoog, op do wereld is gekomen. Zij wil ons zeg gen, dat God zich werkelijk geopenbaard heeft aan de menschen en dat die Openba ring méér is dan de zending van een of anderen grooten mensch, of de leer van een boek, maar dat Hij heeft gesproken door Zijn Zoon. - Het Licht is gekomen, maar zooals de schittering van de zon een zwak beeld van Christus is als licht der wereld, zoo is ook het bovennatuurlijk licht, in zijn uitwerking als onderworpen aan de wetten der natuur. Het natuurlijk licht heeft schaduw ook de schaduwen zijn dieper, naarmate het licht feller is. Het Eeuwig Woord is een algemeen licht, fat ieder mensch verlicht, maar een alge meen licht is nog niet overal tegenwoordig. Jns beperkt verstand kan niet veel dingen tegelijk vatten en wat helder is voor den een, lijkt een ander dikwijls donker. Zoo kwamen velen er toe te denken, dat de Waarheid zelf onvindbaar is en stellen zij er een of ander „Ersatz" voor in de plaats. Dat is een dwaling. Als het gewone licht niet overal tegenr Woordig is en daardoor sommige deelen van een landschap in het donker laat, dan volgt daaruit toch niet dat wij in totale onwetend- beid over dat landschap moeten 'verkeeren. Als wij letterlijk het lichit volgen, zullen we alles kunnen zien naarmate de dag voort spoedt. „Wandelt in het licht, .wijl Hij licht is", Zegt Sint Jan. Als wij dót doen, zullen wij ondervinden, dat er licht is. De donkerte van sommige dagen en op enkele punten, zal dan weer wijken; ons zoeken naar waar heid zal beloond worden. liet is waar, om de goddelijke Openbaring te kennen, moet de Kerk ons helpen. Door haar veelheid van leden, kan zij beter leiden dan welk persoon ook, maar niet daaraan alleen ontleent zij haar gezag. Zij heeft, als goddelijke stichting, ook een licht, dat ons door veel donkers helpt en zij, die verlicht dooi' het leven willen gaan, hebben behoefte aan haar hulp. Nog eens: het algemeen licht is niet overal tegenwoordig. Zij, die duisternis verkiezen boven licht, kunnen altijd in donker vluch ten. Menischen kunnen altijd in eigen scha duw gaan. Van dezulken is gezegd, „dat het licht in de duisternis scheen en dat de duis ternis het niet aan nam". liet zijn niet alleen ongeloovigen die zich zelf dikwijls in donker zetten. Wij allen maken er ons schuldig aan zoodra wij, om wat reden dan ook, ons zelf boven God stel len en zoo van eigen wil een muur maken, dat Gods' licht tegenhoudt. Wij, die vervuld zijn van het hemelsch Licht, waarvan de Kerstnacht vol is. moeten ons voortdurend herinneren het groote woord waarmee Jesus Christus het aposto- luat vooral aanbeval. „Laat Uw licht schij nen voor de menschen". Kerstmis, dat voor ons een heilig feest is, moet ons met de bereidwilligheid van de herders vinden, om goed te doen aan onze naasten opdat deze, dóór ons, weer denken aan Christus' komst. Dat is de ware geest van Kerstmis: an deren gelukkig maken en dit doen uit dank baarheid aan Hem, wiens geboortefeest wij vieren. Wat die geboorte beteekent, is ge- Bchreven in elk Katholiek hart. De kribbe leert ons, hoe wij hersteld zijn in het kindschap Gods en hoe wij allen kinderen van één Vader zijn. Voor God i s er geen verschil tusschen de menschen en zijn allen gelijk. Kerstmis bracht vrede aan de herders; als wij dezen nacht aanbiddend knielen voor het Kind, dat de wereld draagt, zullen wij vra gen om meer heiliging voor de wereid, meer moed en licht voor ons zelf, meer verlangen 'hn de Blijde boodschap te brengen aan velen li. onzen tijd. Zoodat de vrede moge komen huisgezinnen en steden en volkeren, V'-'er heel de wereld waarvoor Christus toch ook gekomen is. Naar men zie* herinnert, heeft indertijd de 'cd. R. K. Middenstandsbond een Commissie benoemd, om rapport uit te brengen over het duurkoop-systeem. Deze commissie bestond uit Vs heeren: Prof. mr. P. J. M. Aalberse, dr J. 'au Beurden, mr. van Hellenberg Hubar en ter. f_ Bielders, secretaris. Naar „net Centrum" verneemt, is deze com missie met baar arbeid gereed gekomen en kveft zij de vorige week een lijvig rapport aan st bestuur van den Ned. R. K. Middenstands- mond uitgebracht. De Zeereerw. Zeergeleerde Heer Dr. J. H. J. M. Witlox. In verband met bet feit, dat de Vennoot schap de Maasbode in de gelegenheid is ge steld den Zeereerw. Zeergel. beer dr. J. H. J. M Witlox tot hoofdredacteur te benoemen schrijft de T ij d „Ongetwijfeld mogen wij èn „De Maasbode èn onze Katholieke journalistiek gelukwm- scben met de intrede van dezen uitstekenden historicus en kenner van het verleden onzer R.K. Staatspartij. Ook onze lezers hebben bij gelegenheid van de vruchten zijner studiën kunnen genieten. Het Seminarie van rat. Mich iels-Gestel verliest in hem een zijner be kwaamste docenten, de Katholieke dagbladpers wint in deze ook voor haar vereerende benoe ming een schrijver van ongemeene bekwaam heid. DE KWALITEITSZETEL VOOR ARBEIDSZAKEN. Het optreden van het Rijkskieskringbestuur 's Gravenhage wordt betreurd De R. K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage, afd. IC, omvattende de parochiën H. Jacobus, H.H. Antonius en Lodewijk en H. Pasobali'S-Baylon, hield ln gebouw „Puil- ohri Studio" de gebruikelijke jaarlijksche alge- meene ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer G. W. Heijstek. In deze vergadering was ook een punt op de agenda geplaatst betreffende mededeelimg in zake candid aatst el 1 i ng voor de a.s. Tweede Ka mer-verkiezing. De voorzitter sprak een inleidend wooid. Na deze inleiding vroeg allereerst het woord de heer Asaelman. Spr. wees er op, dat over de bezetting van den eersten kwaliteitszetel wel niet veel meeningsversobil onder de R. K. kie zers van de drie groote steden zal bestaan. Anders staat het met den tweeden kwaliteits zetel, die aan een arbeidsdeskundige moet wor den toegewezen. Daarover dreigt vooral hier In Den Haag een felle strijd te zullen ontbran den. Hij betreurt ten zeerste, dat hier door het Rijkskieskrmgelbeatuur onder leiding van den voorzitter een beslissing Is genomen om aan het Centrale College kenbaar to maken, dat het zich niet kan vereenigen met de speciale aanduiding van de eigenschappen waarover de candidaat moet beschikken om voor een zetel als arbeidsdeskundige in aanmerking te ko men. Ja, nog sterker, het ontkent de bevoegd heid van het Centraal College om deze bijzon dere aanduiding te geven. Spr. noemde hot jam mer, dat het juist de voorzitter is, die het standpunt van het Centraal College het sterk ste bestrijdt, omdat de strijd daardoor een per soonlijk karakter begint te dragen. Ten slotte sprak spreker den wensch uit, dat de Afd. K. de uitspraak van het Centraal College zal eerbiedigen en o.p reëele wijze zal uitvoeren. Het resultaat van de discussie was, dat bij monde van mr. Houben de volgende motie na mens Afd. K. bij het Rijkskieskringbestuur 's-Gravenhage zou worden Ingediend: „De parochiale Kiesvereeniging Afd .K. be treurt het optreden van het Rijkskiesikringbe- fltunr 's-Gravenhage, tegen de beslissing van het Centraal College in zake kwaliteitszetel voor arbeidszaken spreekt haar volle vertrouwen uit in de hier in gegeven leiding van liet Centraal College, tot uitdrukking gebracht in zijn beredeneerd verslag van 17 November 1928, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd door de vergadering met op 1 na algemeene stemmen goedgekeurd. In den Rijkskieskring Tilburg Gemeld is, dat voor den kwaliteitszetel voor arbeidszaken en arbeidsvraagstukken in den Rijkskieskring Tilburg als candidaat werd naar voren gebracht de heer C. A. Valkenbond, lid der Provinciale Staten en lid van den gemeen teraad te Roosendaal. Bij den heer C. Valkenburg zelf Is volgens de „Mgm." van deze candldaatstelling niets bekend. Wel is van verschillende zijden, vooral ook uit arbeiderskringen, sterke drang op hem uitgeoefend om een candldaatstelling te aan vaarden. doch tot heden heeft deze dit ten stelligste afgewezen. DE R. K. KIESVEREENIGING TE BERGEN OP ZOOM Burgemeester Stulemeüer tot voorzitter gekozen Gisteren werden de leden der R. K. Kies vereeniging te Bergen op Zoom in de gele genheid gesteld een voorzitter voor de R. K. Kiesvereeniging te kiezen. Bedankt had drs. It. .T. L. Smits. Uitgebracht werden ruim 650 stemmen, waarvan burgemeester Stulemeyer er ruim 550 verkreeg, zoodat deze thans als voorzitter zal fungeeren. F. C. W. JUCKEMA VAN BURMANIA BARON RÈNGERS. f In den ouderdom van 89 jaar is te Zeist over leden de gepensionneerde generaal-raajoor der cavalerie, de heer F. C. W. Juckema van Bur- mania baron Rengers. De candidatuur Kuiper. „GEHANDELD IN HET BELANG VAN DE R. K. STAATSPARTIJ" DE HOUDING VAN HET BESTUUR VAN DEN RIJKSKIESKRING DORDRECHT. Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging „Rijkskieskring Dordrecht" heeft in zijn ver gadering van den 22sten December 1928 be sloten In verband met het terugtrekken van den heer C. J. Kuiper voor den kwaliteits zetel voor arbeidszaken en het arbeidsvraag stuk in de combinatie Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen, welken zetel hij thans opteert voor de combinatie Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, geen advies te geven voor een bepaalden persoon voor genoemden kwali teitszetel, maar af te wachten hetgeen leeft bij de R.K. georganiseerde kiezers. „Het Centrum" had Zaterdag 'n onderhoud met het Kamerlid, tfen heer C. Kuiper, naar aanleiding van het bericht, dat de heer Kui per de candidatuur voor Dordrecht niet zou aanvaarden. „We vroegen den heer Kuiper, ons de motie ven te willen meedeelen, waarom hij Dordrecht vaarwel meende te moeten zeggen en zijn hart te moeten verpanden aan de di'ie groote steden. De heer Kuiper verklaarde zich daartoe gaarne bereid. Laat ik beginnen met de verklaring, aldus de heer Kuiper, dat het mij ten zeerste spijt, dat ik Dordrecht vaarwel moet zeggen. Ik heb daar nu 11 jaren gestaan en ik had verreweg het liefst aan dezen kieskring, waaraan lk gehecht ben geraakt, trouw gebleven. Ik heb dan ook van het begin af aan tegenover het Kieskring- bestuur te kennen gegeven, dat ik een candida tuur van Dordrecht gaarne weer zou aanvaar den, en tot voor enkele dagen heb lk daaraan vastgehouden. Maar wat Is het geval? Het is mij gebleken, dat zoowel in de krin gen van het Centraal College als van de R. K. Arbeidersbeweging van den aanvang af de sterke verwachting heeft geleefd, dat ik de can didatuur van de groote steden: Amsterdam, Rot terdam en Den Haag zou aanvaarden. Er is van alle kanten een sterke aandrang in deze richting op mij uitgeoefend. Zelfs uit kringen, die mij kort geleden nog een protestmotie op m'n dak stuurden, werd ik bewerkt, om deze candidatuur te aanvaarden. Intusschen zou deze aandrang misschien nog niet den doorslag gegeven hebben, als niet per sonen, aan wier oordeel ik groote waarde hecht, mij uitdrukkelijk hadden verklaard, dat mijn overgang naar de groote steden door het partij belang geëisclit wordt. Toen ik, aldus de heer KuiF'er, opmerkte, dat ik 11 jaar in Dordrecht gestaan had en verplicht meende te zijn in dien kieskring te blijven, werd tegen mij aangevoerd, dat er grootere offers in 't partijbelang zijn gebracht, waarhij klaar blijkelijk gedoeld werd op Jhr. Ruys de Beeren- brouck, die zich immers ook bereid verklaar de om van Limburg naar de groote steden te verhuizen. Zoo eischte het partijbelang ook, dat ik Dordrecht opgaf. Daar is tenslotte nog bijgekomen de bekende kwestie-Veraart, die met zijn aanhang („De Mor gen") een strijd ontketend heeft tegen het Werkliedenverbond en tegen de R. K. Arbeiders beweging. In dien strijd, aldus de heer Kuiper, moet Ik partij kiezen, en sta ik natuurlijk aan den kant van het Werkliedenverbond. Ik kan niet accoord gaan met den heer Veraart, die blijk baar wil, dat niet alleen het Werkliedenver bond, maar heel de Katholieke partij voor hem op de knieën moet. De heer Veraart eiseht geheel ten onrechte een van de 4 zetels, die voor mannen, uit de R. K. Arbeidersbeweging voortgekomen, be stemd zijn, voor zich op en nu hij in den Haag geeandideerd ls, zal befc Centraal College hem straks moeten disqualifieeeren. Het Centraal College kan de qualificatie der ICamercandidaten zoo eng en zoo wijd maken als het wil. Het was volkomen gerechtigd om 4 zetels toe te denken aan personen uit de R- K- Arbeidersbeweging voortgekomen en het handelde ook zeer rede lijk, daar toch thans reeds vier dergelijke per sonen In de Kamer zitting hebben. Dat de heer Veraart een van de vier zetels voor zich be machtigen en aan de Katb. arbeiders ontnemen wil, kan niet worden geduld. Het ls mij, aldus de heer Kuiper, niet om strijd te doen, maar als het moet, ben ik voor den strijd niet be vreesd. Het belang der Katholieke Staatspartij gaat mij boven alles. Wij vroegen den heer Kuiper nog of het juist was, dat de heer Wubben, voorzitter van den kieskring Dordrecht, ernstig geprotesteerd had tegen zijn terugtreden, zooals de „Res.- Bode" geschreven heeft. Daar Is niets van waar. De heer Wubben heeft mij in een onderhoud enkele dagen gele den verklaard, dat hij dit terugtreden natuur lijk niet prettig vond. Maar de heer Wubben, voorzitter, en de heer Van der Werf, secreta ris. hebben mij, nadat wij de zaken zeer uit voerig hadden 'besproken, toegegeven, dat ik niet anders kon handelen dan de candidatuur voor de gróote steden aanvaarden. We zijn als de beste vrienden gescheiden. Van een protest is er dus geen sprake, hoewel 't èn het bestuur van den Kring, èn mij ten zeerste spijt, dat de zaken zoo geloopen zijn. Een schriftelijke ver klaring, dat ik alleen een candidatuur-Dordrecht zou aanvaarden, heb ik nooit gegeven. De heer Kuiper besloot het gesprek nog eens met de nadrukkelijke verklaring, dat hij gehan deld had uitsluitend in het belang van de Kath. partij". DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. De Plattelandersbond. De Plattelandersbond, in vergadering bijeen te Utrecht, lieeft besloten In alle kieskringen den beer Braat als nummer één op de lijst te plaatsen. De overige candidaten zullen provin- ciesgewijze worden aangewezen. IN EEN HOOIVORK GEVALLEN Te Gilze viel de 23-jarige landbouwerszoon A. van Hoek van een stroomijt en kreeg daar bij den steel van een hooivork in het lichaam. Ook van de Indische administratie volle mede werking te verwachten ten behoeve van schadeloosstelling. Blijkens een thans bij het Hoofdbestuur der Posterijen ein Telegrafie van den Indischen Postdienst ontvangen telegram moet het aantal waardebrieven, dat zich in de vermiste Indische mailzak bevond, 108 hebben bedragen, derhalve nog 5 meer dan volgens de opgave van d,e Ita- liaansche postadministratie het geval zou zijn. Uit het telegram valt voorts op te maken, dat ook van de Indische administratie volle medewerking is te verwachten ten behoeve van schadeloosstelling der belanghebbenden. In verband met bet verspreid zijn van de Indische afzenders over den geheelen Archipel eai met verschillende andere moeilijkheden, ls het ech ter niet mogelijk nog voor de Kerstdagen be langhebbenden schadeloos te stellen. DE INSTORTING IN DE MIJN „MAURITS" De oorzaak- Aangaande het ongeval in de staatsmijn .Maurits" vernemen wij nader, dat de instor ting geheel onverwacht plaats vond. Bij voor afgaande inspecties door het toezicht houdend personeel op verschillende oogenbliklcen, o.m. tijdens den dienst waarin het ongeval gebeur de, was gebleken dat het werkpunt naar be lmoren en volgens voorschrift was ondersteund. De neerkomende eteenplaat was lang ongeveer 20 meter breed 3 a 4 meter en dik pl.m. 0.60 meter. Deze zware massa heeft de betimmering omver geschoven zonder deze te doen breken. De Instorting is veroorzaakt door de aanwezig- beid van een scheid ingsvlak, dat zicli onge veer 60 centimeter boven de kolenlaag bevond, doch voor het ongeval onzichtbaar was. Een bedrag van 12.000 verduisterd Uit bet onderzoek is tot dusver komen vast te staan, dat door den 38-jarigen F., woonach tig te Maastricht ten nadeele van de „Shell" een bedrag van ƒ12.000 is verduisterd F., die depothouder bij de Shell was, pleeg de de verduisteringen, door gelden, welke aan hem werden afgedragen, niet te boeken. Hij zal voor de justitie worden geleld. „Geraffineerde slimheid" der Ned. Spoorwegen. Op 11 Juni jj. werd op dan onbewaakten overweg bij Varsseveld een kar van den land bouwer S. aldaar door den trein gegrepen en vernield. Toen S. den overweg passeerde, was de lijn geheel vrij en geen trein in zicht. De kar raakte tusschen de rails beklemd en toen een trein naderde, liep S. dezen met zweep en pet zwaaiende tegemoet, echter reed de trein door en het paard werd gedood. Het politie rapport gaf den Officier van Justitie geen re den tot het instellen van een vervolging, ook niet tegen den machinist, zoodat het dossier werd ter zijde gelegd. Toch diende deze zaak thans voor het kan tongerecht te Terborg, waar de feiten door ge tuigen bevestigd werden. De ambtenaar van het O.M. verontschuldigde zich dat deze zaak tocb voorkwam en gaf als reden op dat de Spoorwegmaatschappij met „geraffineerde slimheid" drie maanden na dato een proces-verhaal tegen S. inzond. Toen dit verbaal spr. bereikte, was het eerste hem ont gaan, wat bij een behandeling van 18000 ver balen te verontschuldigen is. Spr. noemt de houding van de spoorwegen in hooge mate ongepast en vroeg vrijspraak voor verdachte met ontzegging van de Ned. Spoor wegen van de civiele vordering. Do kanton rechter, direct uitspraak doende, sprak beklaag de vrij. DE OVERVAL OP DF BOAZ-BANK De directeur herkent geen der verdachten De voormalige directeur der Boazbank te Bussum kon in de portretten der drie aange houden verdachten van den overval op den banklooper te Amsterdam, die ook verdacht wonden, den overval op de Boaz-Bank te Bus sum te hebben gepleegd, geen gelijkenis vin den met den man, die hem ten tijde van den overval bij liet loket heeft bedreigd. Een conferentie tusschen hem en de drie verdachten heeft nog niet plaats gehad. ONTROUWE PENNINGMEESTER. Met 2000 naar Amerika Bij de Haarlemsche politie ls aangifte go daan, dat de penningmeester van de vereenl- ging van winkeliers in Koloniale waren „On derling Belang", aldaar, de wijk heeft genomen naar Amerika met mederaemen van 2000 uit de kas. EEN AVONDOPNAME VIT PRAAG. Op den voorgrond een oude Stadspoort, daarachteft de koppel der St, Nicolaaskerk la tooveracktige belichting „J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9