J i Zaterdag 29 December 1928 Vierde Blad Pagina 1 M t V Vr> HET IJS BRENGT GEVAREN VOOR VEILIGHEID VAN HET VERKEER HET CONGRES IN DE MAASSTAD DE TOLLEN KWESTIE NAAR ONMIDDELLIJKE AFSCHAFFING? OVERREDEN DOOR EEN VRACHTAUTO HET REDDEN VAN DRENKELINGEN i| BRENGT MOEILIJKHEDEN Practische aanwijzingen. Met den aanvang van den winter heeft de Nederlandsohe Bond tot het Redden van Dren kelingen rekening te houden met het gevaar dat het vriezende weder met zich medebrengt. Heeft men als redder ln gewone omstandig heden reeds vrij veel moeite om een drenkeling ln open water 'aan den wal te brengen, die taak wordt nog beduidend zwaarder wanneer men een of meerdere slachtoffers van een ijs ongeval hulp zal moeten bieden, In de grootste steden van ons land kan men indien do drenkeling onder uw bereik ligt reeds helpen door het toesteken van den reddingshaak aan de bruggen bevestigd of door het toewerpen van een boei met lijn Bovendien kunt ge zoo mogelijk ge bruik maken van die voorwerpen waarvan het drijf vermogen groot is zooals: ladders, stokken, planken, banken, tafelbladen etc,, alles steeds te verbinden door een touw of lijn met den wal. Gij kunt u ook met een dier voorwerpen op het ijs begeven, doch ge moet dit dan doen in liggende houding, om het draagvlak voor uw lichaam zoo groot mogelijk te maken, op het voorwerp, hij voorkeur een ladder, plank of tafelblad, liggend of het voor u uitschuivend ln de richting van het wak, waarin het slachtoffer ligt. Gij roept den drenkeling toe zich kalm te houden en met de armen op het ijs te steunen met achterwaarts gebogen beenen. Is de ladder of stok lang genoeg, dan echuive men deze dwars over liet wak en kan de drenkeling hieraan gaan hangen en mede worden opgetrokken. Kunt ge hem een lijn, al of niet voorzien van een draaiende bal, toewerpen en kan de drenkeling deze grijpen, dan moet hij deze op uw aanwijzingen om het lichaam trek ken, zoodat gij hem kunt vastbinden aan de lijn- Is hiervoor geen gelegenheid en hebt gij geen ander hulpmiddel dan een lijn of touw tot uw beschikking, dan bindt gij u deze zelf om, na te voren deze aan een vast punt van den wal te hebben bevestigd en gaat nu in liggende houding, met armen een beenen zoo wijd mogelijk uitgespreid, schuifelend over het ijs naar het slachtoffer. Is deze in staat uw beenen te pakken dan laat gij dit doen en zult gij trachten op deze wijze u heiden met de handen aan de lijn op te trekken naar den kant. Mist de drenkeling daartoe echter de macht dan zult ge hem aan het touw moeten vast binden om met hem den moeilijken terugtocht over het ijs in liggende houding te beginnen. Is daarbij hulp aan deu kant aanwezig dan kunt gij ln afspraak met die helpers uw taak llohter maken door hen te doen trekken en begeeft gij u gerust hij den drenkeling als het moet te water. Bedenk daarbij steeds dat het niet laf is, doch van een weloverwogen voorzichtigheid ge- I tuigt, indien gij 11 een lijn om bet lichaam bindt. i Ernstiger wordt uw hulp als uw drenkeling wegzinkt. Zijt ge met een touw aan den wal verbon den dan begeeft gij u als geoefend zwemmer 1 gerust te water en tracht hem op te duiken. Gij ruit waarschijnlijk bij bet duiken in' dat koude water een korte hevige pijn ln uw hals of achterhoofd gevoelen. Dit is echter maar tijdelijk door de plotse linge afkoeling; het mag geen reden zijn om luw reddingspogingen op te goven. Hebt ge het geluk den drenkeling te vin den, dan keert ge met hem terug naar boven langs de lijn die u met den wal verbindt, zoo dat ge altijd in open water boven zult komen. Is de verbinding met den wal echter ver broken, of waart ge genoodzaakt zonder lijn te water te gaan, dan is het zaak omhoog te komen langs den door u in het wak gestoken stok, dien gij bij u hadt. Is ook geen stok aanwezig dau .moet gij Cl lijd naar hoven komen aan de donkerste (plek van de oppervlakte, omdat hier open water Is; liet lichter gekleurde oppervlak is het gesloten ijsvlak. Tijdens het vervoer van den drenkeling naar den kant roept men den omstanders toe een dokter of geneeskundige hulp te halen. Om ten deele verzekerd te zijn van spoedige hulp bij ysongevallen, verdient het aanbeveling dat de gemeentebesturen aan alle baanvegers de Verplichting opleggen steeds een sterke lijn of koord van 20 k 25 meter lengte bij zich te dragen, om deze in geval van nood te bevesti gen aan het midden van den bezemstok, die Bij dan den drenkeling kunnen toeschuiven of toewerpen als onmiddellijke hulp. Men boude er rekening mede dat bevroren, stijve ledematen zeer broes zijn en gemakkelijk breken. Men brengt den drenkeling niet in een warm vertrek doch houdt deze in de koude, t.envij 1 men met sneeuw oï koude doeken de bevroren ledenmaten lenig wrijft. Voor meerdere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van deu Nederlandschen Bond tot bet Redden van Drenkelingen; Cein tuurbaan 3G2. Amsterdam. (Z.) EEN RKVOLUTIONNAIR-SOC1AL1STISCHE VEREENIGING. De nieuwe partij van Stenhuis Donderdagavond werd onder leiding van den heer Steuhuis in Dordrecht' een vergadering gehouden ter oprichting eerier Revolutlomiair- goelalistische Vereeniging. Het resultaat was dat zulk een vereeniging Werd opgericht. Alle aanwezigen traden als leden toe. In Januari zal een openbare verga dering worden belegd, waar de heer Stenhuis het.woord zal voeren. NEDERLANDSCHE KUNSTZIJDEFABRIEK. Dividend prioriteits- en cum. pref. aandeelen. Directie en commissarissen der Nederland sohe Kunstzijdefabriek berichten, dat zij be sloten hebben tot een uitkeering .van 3 pet (our.) op de prioriteitsaandeelen cn op de cumulatie! preferente aandeelen, IN DE RIJN- EN BINNENVAART Op de tweede congreszitting, welke gisteren werd gehouden op initiatief van de Ned. Ver eeniging van Kapiteins en Stuurlieden by de Rijn- en Binnenvaart in gebouw Poseidon" te Rotterdam, beeft de voorzitter de heer J. Mieyenink een inleiding gehouden over het loon- en bemanningsvraagstuk in de RUn- en Binnenvaart in verband met de veiligheid van verkeer en het onderwijs. Spr. wilde erop wijzen, dat de lange arbeids duur een nadeeligen invloed heeft op de vei ligheid. Er zyn maatschappyen spr. noemde o.a. de Nieuwe- Rynvaart Maatschappy, van welke maatschappy sommige kapiteins 59 uren werken met een rusttild van vier uur. Het is spr. echter gebleken dat de maatschappyen van deze toestanden niet op de hoogte zyn. Nog meer voorbeelden gaf spr. aan. Er wor den SO k 90 uren per week gewerkt, dikwijls ook op Zondag en in den nacht. Ook de loonen hebben invloed op de veilig heid van het verkeer. De uurloonen varieeren tusschen 30 k 40 cent per uur. Een enkeling brengt hot tot 50 ots. De uren op Zcttidag ge werkt, alsmede de overuren worden niet uit betaald. Zoo worden gemiddeld per week van 51 uur 22 verdiend. Er zyn ook weken van 90 uur, waarin 30 worden verdiend. Spr. maakte een vergelijking met geiyksoortige be dreven als de spoorwegen. Voor een machinist is het begin-salajris per Jaar 1S00 of 36 per week met eon maximum tot plus minus 50. Voor conducteurs 1700 tot een maximum van 2275, d.I. respectievelijk 34 en 45 per week. Nu ls het hoogste loon in de Rynvaart 42 per week. Men zou zeggen, dat het niet veel verschilt. Maar de spoorwegen krijgen nog kolengeld, oliegeld en z.g.n. urengeld. Hoe langer de reizen zijn, die da machinisten en conducteurs maken, hoe grooter hun inkom sten. Zoo kunnen do loonen bij spoorwegen met 10 k 20 gulden nog worden v-erhohgd Maar het belangrijkste is, dat hij de Spoor wegen ln 14 dagen tijd hoogstens 114 uren worden geweckt en dat is per week dus 57 uren. En daarvoor krijgen zij het hooge loon van 60. De verhouding laat verre de eischen van redelijkheid glippen. Wat gaat gebeuren als Iemand een gering loon ontvangt, dat laat zich begrijpen. Men tracht andere inkomsten te zoeken en wel buiten zün bedryf. Komend op het vraagstuk der bemanning wees spr. op het houden van kinderen en vrou wen aan boord. De loonschippers worden dik- wUIs gedwongen hun vrouw aan boord te hou den. Dat ls gedwongen medewerken aan het be dryf, zonder eenige betaling van loou. Daarby lcomt nog dat het woonverblijf aan dergeiyke schepen dikwijls sleclit is. Ook het onderwUs heeft volgens spr. met de ze kwestie wel iets te maken. De bedoeling van het onderwijs is te pryzen, maar de manier waarop is niet goed. Met dat onderwijs moet liet peil dor schippersbevolklng worden Ver hoogd. Maar hoeveel reeders zijn er niet, die minder waardeerend spreken over hun perso neel. De reeders trekken zich over het alge- ineen weinig aan van de bekwaamheid van hun personeel. Op grond van het een en ander is spr. van meening, dat het onderwijs zooals het thans is ingericht, absoluut van geen beteeke- nis is, terwijl het toch beteekenis zou kunneu hebben, ook voor de veiligheid. Met algameene stemmen werd toen een conclusie aangenomen, luidend: het congres constateert, dat de toestand van loonen en bemanning in de Ryn- en binnenvaart een ver- geiyking mat overeenkomstige bedrijven niet kan doorstaan; dat deze onvolwaardige loonen als vergoeding voor volwaardige diensten en deze vaak ontoereikende bemanning van nadee ligen invloed moeten zijn op de veiligheid van het verkeer; dringt er bij de Regeering op aan, dat door wettelijke voorschriften de veiligheid van het verkeer te water mede gewaarborgd worde door redelijke loonen en behoorlijke beman ning van de vaartuigen. Hierna heeft de heer H. Groeneveld, voor zitter van de vereeniging .Eendracht maakt Macht" te Velzen, een inleiding gehouden over het verband tusschen diensttijd en veiligheid van het verkeer. Volgens spr. oordeelen de schippers wel eens te vroeg over het water- sohapspersoneel. Het overgroote deel van het waterschaps personeel is ambtenaar heeft zich aan de regelementen te houden en die te hand haven. De schippers moeten dit bedenken. Vaak hebben zy haast als zij by de objecten komen en maken daardoor wel eens ongeluk ken. Men moet bedenken dat het waterschapsper- soneel soms 24 uren achtereen staat. De orga nisatie heeft 30 jaren gewerkt. Een jaar of tien geleden weird een commissie benoemd, die een ontwerp-rapport samenstelde om den diensttijd te verbeteren. Er werd niet over ge sproken. De toestanden werden eerder slechter dan beter. Wat gevraagd wordt voor het water- schapspersoneel is niet overdreven volgens spr De minister geelt dit zelf toe, waar hy zegt dat er een ongunstige dienstregeling is. Die dienstregeling zoo zeide spr. hebben wij te danken aan de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam, die zeggen dat door sluiting der objecten het vervoer belemmerd wordt. Spr. gaf dit gaarne toe, maar dan meer personeel en betere dienstregeling. Komt men nu op de kwestie veiligheid, dan voelt men dat de waterschapsmenschen, die zelden ontspan ning hebben, physiek ten onder gaain en niet meer kunneu werken zo'ö'als het behoort. Spr. drong er op aan, dat de schippers zich heter moeten gaan organiseeren, dan zal dit ten goede komen, niet alleen aan hen zelf, maar ook aan hen, die de objecten bedienen. De objecten kunnen des nachts en des Zondags niet worden gesloten, omdat ook onder de schippers geen uniformiteit bestaat. De eene schipper vaart, omdat de andere schipper het ook doet. Dat reeds enkele objecten zyn ge sloten,lieett het waterschapspersoneel te dan ken aan een goede organisatie. Besloten werd. de navolgende conclusie aan te nemen. Het congres constateert, dat opening vau sluizen en bruggen op Zondagen en des nachts ten dienste van de beroepsvaart de vei ligheid van het verkeer benadeelt; en dat het belang van de openstelling in geen redeiyke verhouding staat met de kosten en dringt er by de Regeering op aan, dat aan de roepstem om sluiting van bruggen en sluizen by nacht en op Zondag meer aandacht zal wovden ge schonken. Hierna werd het congres gesloten. SALARISACTIE VAN ONDERWIJZERS Een nieuw volledig program De Bond van Ned. Onderwijzers heeft in zyn te Anisterdam gehouden jaarvergadering met groote meerderheid van stemmen de navolgende motie aangenomen: „De algameene vergadering van den Bond van Nederlandsohe Onderwyzers van oordeel, dat de resultaten der salarisonderhandelingen in de centrale commissie voor Georganiseerd Overleg tengevolge van het star vasthouden der regeering aan haar elseh, dat de herziening voor ambtenaren en onderwijzers tezamen niet meer dan vijf a zes millioen zal mogen kosten, de onderwflzers geen stapje, hoe klein oolc, ver der liebbeu gebracht in de richting', welke kan leiden tot datgene wat een behoorlijke bezol diging zal lcur.nen worden genoemd; hecht hare goedkeuring aan het besluit van het A. C. O. P. in de vergadering van 12 December j.l. geno men, om een nieuwe salarisactie in te zetten met een volledig salarisprogram, waarin de wenschen der aangesloten bonden zullen wor den verwerkt, en daarbij de volledige aandacht aan den onderwijzerseisch zal worden geschon ken vertrouwt, dat door de volksvertegenwoordi ging voldoende druk op de regeering en op die, welke haar zal opvolgen, zal worden geoefend, opdat men van regeeringswege bereid zal wor den gevonden op deze basis nieuwe onderhan delingen aan te luioopen." NEDERLAN DSGHE H ANDELSHOOGESCHOOL. Organisatie van een Hoogeschool-dag voor oud-studenten. De Handelslioogeschoolraad van het Handels- hoogesckoolfonds-1920 heeft besloten, ter ver sterking van den band tusschen de oud-studen ten van de Nederlandsohe Handelshoogeschool en ter verbreiding van de kennis van doel en wezen der instelling in den loop van dezen winter een eersten „Hoogescliooldag" te orga niseeren. De Hoogeschooldag zal gehouden worden in den loop der maand Februari en zal bestaan in een vóórvergadering van oud-studenten» waarin enkele studie-kwesties zullen besproken worden, en een openbare vergadering, waarin een inleiding zal worden gehouden over een onderwerp van algemeen economisch belang. Prof. Bruins, oud-hoogleeraar, eerste rector- magnificus der Hoogeschool, is bereid bevon den, in de openbare vergadering van dezen .eersten Hoogeschooldag als spreker op te treden. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND Jaarvergadering te Utrecht. Onder leiding van Dr. F. E. Posthunra uit Den Haag kwam de F. N. Z. gisteren te Utrecht bUeen. In zijn openingswoord constateerde do voor zitter, dat het afgeloopen jaar voor den Bond een dragelijk jaar was geweest. De secretaris de heer J. A. Geluk, deed ver volgens een aantal mededeelingen, waaraan wy het volgende ontleenen: Sedert de vorige vergadering hebben de boterprijzen zich goed gehandhaafd, zy hie ven, behalve begin October en eind November, ln stygende lijn. De kaasprijzen zijn sedert September daarentegen vrijwel steeds dalende. De gemiddelde kaasprijs was dit jaar echter ook beter dan in 1927. De melkposderpi-yzen liggen beneden die van 1927. Ook de prijzen voor gecoudenseerde molk en melkpoeder blijven zakken. Op 1 Januari a.s. komt er gelijkstelling tusschen liet invoerrecht in Spanje op Zwit- sersehe en Nederlandsohe kaas, hetgeen voor ons van belang is omdat op de Zwltsersclie kaas totnogtoe iets minder dan de helft (0.7 goudpeseta) betaald werd dan op de Neder- landsclie. Bij een bespreking met den Minister bleek, dat deze er niet aan denkt den uitvoer van ongecontroleerde boter en kaas weer vrij te laten. Uit de besprekingen sindsdien in de Kamer weet men, dat de Minister er over denkt een algemeens uitvoerwet te ontwerpen» waarbij ook de uitvoer van andere ongecontroleerde landbouwproducten verboden zou kunnen worden. Ten aanzien vau een Centrale Commissie veor de kaascontrole-stations wacht de Minis ter het resultaat van bet werk der Commis sie uit het Nat. Comité van den Internatio nalen Zulvelbond af. Ter bescherming van den goeden naam der directeuren en het verdere personeel der aan gesloten zuivelfabrieken, maar ook om ertoe mede te werken, dat de artikelen voor de zuivelbereiding tegen een zoo laag mogeRjken prijs geleverd kunnen worden, zal getracht worden een regeling met de fabrikanten van en handelaren in artikelen voor de zuivel bereiding te treffen, waardoor elk, die wil, ln de gelegenheid is zich ten aanzien van het provisieetelsel ook voor elka verdenking te vrijwaren, Hiertoe is een schryven tot een 150-tal leveranciers van zuivelwerktuigen en -machines en hulpstoffen voor de zuivelberei ding gericht. Na deze mededeelingen werd prof. B. van den Burg te Wageningen tot bestuurslid her kozen. De begrooting werd in eindbedrag vast gesteld op f 304.150. VLUGGER PROCEDURE GEWENSCHT, Hoe de schadeloosstelling moet geregeld worden Blijkens het Verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaangelegenheden in zake het wetsontwerp tot vaststelling van voor schriften omtrent openbare wegen en tot wijzi ging van artikel 2 van de Waterstaatswet 1900 waren enkele leden der commissie van oordeel, dat het wetsontwerp van een verouderd stand punt uitgaat. Andere leden der commissie waren van oor deel, dat de princlpieele opzet van het wets ontwerp practlsch van weinig belang is, indien slechts de vorkeersbelangen worden gediend, de Inbreuk op particuliere belangen beperkt biyft tot het noodzakeiyke en daar, waar noo- dlg, schadeloosstelling kan worden gegeven. De commissie betreurde het, dat het wets ontwerp, ln afwijking van het ontwerp der Staatscommissie, geen bepaling bevat, die tot een onmiddellijke afschaffing van de bestaande tollen zou leiden. Dat daarvoor niet in eens de middelen zouden kunnen worden gevonden, zooals ln de Memorie van Toelichting wordt betoogd, meende de commissie te moeten be- twUfelen, aangezien daarvoor immers, uit het Wegenfonds zou kunnen worden geput. Met de in dit artikel aangegeven procedure zal het gestelde doel niet spoedig worden bereikt, om dat voor het lichaam, dat tot afschaffing van een tol zou moeten besluiten, de daaraan ver bonden vooi'deelen niet zullen opwegen tegen de daar tegenover staande lasten. Meer aanbe veling zou daarom verdienen het door de Staatscommissie voorgesteld systeem waarby aan de provinciale besturen zou worden opge dragen do bestaande tollen met Ingang van een nader te bepalen datum vervallen te verklaren, terwyi dan by hetzelfde besluit ook het onder houd vau den weg, zoo dit nog niet liet geval mocht zyn, zou zijn op te dragen aan een pu- bliekrechteiyk lichaam. Daarnevens rees de vraag, of, indien dadelijke afschaffing van de tollen uit financleele over wegingen niet mogeiyk zou zy.n, de afschaffing niet zou kunnen plaats vinden naar analogie van hetgeen ten aanzien van de tienden en de heerlijke jachtrechten is geschied. Zoo zouden alle verouderde rechten terstond vervallen kun nen worden verklaard en de schadeloosstelling kunnen worden uitbetaald in annuïteiten uit een fonds, dat met het oog daarop ware te vormen. De commissie betreurde, dat in de wet geen regelen zyn neergelegd betreffende het bedrag der schadeloosstelling by den afkoop van tol len. zy achtte het gewenscht daaromtrent nog een bepaling ln bet wetsontwerp op te nemen. Dat er een behoorlijke schadeloosstelling zal worden toegekend, achtte de commissie ge wenscht, doch zy was van meening, dat de veelal hooge opbrengsten der laatste jaren niet als basis voor de berekening mogen worden aan genomen. EEN JAZZ BAND IN DE LUCHT Moderne tijden, modern verkeer Jack Hylton, de leider van de bekende Engel- sche Jazz band, heeft gisteren twee vliegtuigen vau de K.L.M. gecharterd om met zijn gezel schap van PaTy3 naar Amsterdam te vliegen Maandag wordt eveneens per vliegtuig de terugreis van Rotterdam uit aanvaard en op Dinsdag 1 Januari vliegt de gebeele Hylton- band, bestaande uit 30 personen, met twee groots K.L.'M.-vlIegtuigen van Parys naar Bre men. Door deze snelle verplaatsing ls het den heer Hylton mogeiyk, eerst drie dagen hier te lande te spelen, Maandagavond in Parijs en Dinsdag avond in Hambuvg, GEWELDPLEGING OP DEN OPENBAREN WEG. Eenige verdachten gearresteerd. Te Hollandsche Veld werd eenige weken ge leden des avonds de weg onveilig gemaakt; ver schillende personen werden aangevallen en mis handeld, terwijl hunne i-ywielen werden ver nield; de nachtwaker werd in het kanaal ge worpen. Als verdacht van deze openiyke ge weldpleging zyn thans te Assen lil arrest gesteld de arbeiders A, V., G. B., S. M., B. O., R. G., B. P. en B. B„ allen woonachtig te Hol- landseheveld. DE BEHOOVING OP HET TE AMSTERDAM ING EL. Door een verdachte een bol. ;s afgelegd? Zooals men weet, is de zaak tegen K. en V., die vervolgd werden wegens de berooving van een kaslooper der firma Matthes op het Singel wlen zy een tasoh inhoudende 15.000 aan geldswaarden afhandig maakten, terug' ver wezen naar de instructie. Belde verdachten hadden steeds ontkend, iets met 't gebeurde te maken te hebben gehad. Donderdagmiddag, zoo verneemt „de Tele graaf", heeft de rechten'commissaris, rar. Ter Maten, liet tweetal een nieuw verhoor af genomen, K. heeft, volgens het blad, bij die gelegenheid een bekentenis afgelegd. jfc, HAAR STIEFZOON VERGIFTIGD. Arsenicum in havermout en koffie BATAVIA, 27 December (ANETA). Het Hooggerechtshof bevestigde bet vonnis van den Raad van Justitie, te Medan, waarby A„ eohtgenoote van den heer D., te Tandjong Pi nang, wegens moord veroordeeld was tot 15 jaren gevangenisstraf. De Raad van Justitie had haar deze straf opgelegd wegens vergifti ging y.an haar stiefzoon door arsenicum in dien» have/mout en koffie te mengen. DEZE WIN DM O LEK, van het echte Hoi. and- sche type, zal een deizer dagen in het Staats- museum van den Staat Texas worden geplaatst daar het de laatste is van dit soort, dat tot vetrdwijnen is gedoemd. Aan de gevolgen overleden To Maarsseu is, naar het „U.D." meldt, het 6-jarig zoontje van den heer V. onder een vracht auto geraakt. Een ontboden geneesheer achtt® overbrenging naar bet ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Daar is de kleine aan de hekomen inwendige verwondingen overleden. AANRIJDING DOOR EEN AUTO Met doodeljjk gevolg Dr. M. Rapp, commissaris der N.V. Ncd, Vert en Chemlcaliën-fabriek to Delft, en oprichten dezer fabriek, is tydens de Kerstdagen te Frank furt a/M. door een auto aangereden. Hij bekwam een hoofdwonde en overleed aan (le gevolgen. DOOR T-IEN AUTO AANGEREDEN? Moet verdachte vrijgesproken women Voor de i-.eehtba.uk te Assen stond U-reolit J. v. H., caféhouder te Groningen, beschul digd. dat hij in den avond van 29 Juli met zyn auto op deu weg vau Eelde naar Groningen met groote snelheid heeft gereden en oen wielrijdiS'ter heeft aangereden, tengevolge waar van deze zwaar lichamelijk letsel heeft be komen. Verdachte zegt dat hij uiet end heeft gereden, ongeveer 50 K.M., en do wiel- rydstev niet heeft aangereden. Op de vraag van den president c£ bil dronken was, antwoordde hij ontkennendhtj had dien avond vier en een half glas Wee gedronken. De president acht dit Ie veel voor iemand die een auto moet besturen. Dr. De Waard, die het meisje in liet zieleen* huls heeft behandeld, zegt dat deze een hersenschudding had bekomen. Getuige Dina. Muurman weet wel, dat ze op den weg naar Groningen reed, on haar two® auto's achterop roden, ze weet echter niet ol ze aangereden is en kan zich verder niets -van het geval herinneren. Na het liooren van een 15-tal getuigen acht het O. M. het ten laste gelegde bewezen em e.'ischt 14 dagen hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den t'id van 1 jaar. De verdediger, nir. Weerama te Grou ngen, acht het ten laste gelegde niet bewezen en I» van oor-deel dat verdachte moet worden vrij gesproken. Uitspraak over 14 dagen. ERNST IG A UTO-ONGEVAL. Een jongen en een chauffeur gewond Op den Arnhemscbeweg nabij de Ileinekeiis- laan te Velp heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door 3, kwam uit de richting Arnhem en de bestuur der hield rechts, omdat een jongmensch, da| een handwagen voortduwde, den weg overs talc. Laatstgenoemde liield toen evenwel ook recht® aan en een botsing was onvermijdeiyic. Do jon* gen werd bewusteloos opgenomen en bleek een gecompliceerde beenbreuk te hebben. De cliauf* feur had een hersenschudding bekomen. Bet- den werden naar het Velper ziekenhuis ver voerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. MOTORSCH1P GESTR A NI) By het naar land gaan vastgeloofon De Raad voor de Scheepvaart hoeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het motorschip „Fivei", op 20 November 1.1. op de Westkust van Bornhohn, Als getuige werd de schipper van de „Fivel" ge hoord. Hy deelde mede dat hij met zijn schip, zonder lading van van Haderslehen in Denemar ken naar Borga in Finland vertrokken wan om hout te laden voor Franki-yk. De ballast- tank achter was gevuld. Wegens Zuidwester storm werd in de nabijheid van Feliraarn ge ankerd cn Maandagmorgen, 19 November, werd de reis voortgezet. Den volgenden morgen M half vyf stond get. by de kaart toen de stuur man hem opmerkzaam maakte op een zwarte strook aan stuurboordkant. Get. begreep dat dit land was en liet onmiddellijk den motor „volle kracht achteruit" werken. Het sektp Uep echter vast, naar later bleek op Bornliolttv by Hasle. Den volgenden avond te 8 uur ls d® „Fivel", die bodemschade had bekomen, m«( behulp vau een bergingssleepboot losgcsleept, De Raad zal later uitspraak doen. HET DDK VOOR SINGAPORE. De sleepboot Indus" terug. Terugkomende van de reis niet het Singapore- dok is gisteren de sleepboot „Indus" onder kar pltein Hoogvliet to Maassluis hlnnengeloopeev Alles was wel aan boord,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13