FEUILLETON NEDERLAND IN 1928. HET VATICAAN IN 1928. DE VIJFDE VINGER MAANDAG 31 DECEMBER 1928 VIERDE BLAD PAGINA 2 EEN AVONTURENVERHAAL. tr/ Het jaar 1928 zal ia de geschieden Is van ons land niet als een van bijzondere beteekenis worden aangeteekend. Rustig, zonder dat hier wereldschokkende gebeurtenissen plaatsgrepen, zelfs niet te midden van een regeeringscrisis, zooals anders nog wel eens het geval placht te zijn, deed het zijn intrede. De Tweede Kamer was gereed met haar begrootingsarbeid, zoodat ook in het politieke leven rust heerschte. Het eerste belangrijke vermeldenswaardige feit in het nieuwe jaar was de benoeming van de centrale Keuringscommissie, ingevolge de Bioscoopwet op 9 Januari, welke commissie op 24 Februari door den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw geïnstalleerd werd. Dit feit werd op 12 Januari gevolgd door een algemeene verlaging van de sedert den ooTlog met honderd procent verhoogde binnen landsche poettarieven. Wel kwamen deze nog niet op bet oude peil, maar het was een eerste stap op dit gebied naar het' herstel van oude toestanden. Geheel in dezelfde lijn gingen ook de wetsontwerpen tot verlaging van de inkomstenbelasting en tot wijziging van de vermogensbelasting door de Eerste Kamei aangenomen op 15 Maart. Op 17 Februari was eindelijk na langen strijd do beslissing gevallen over een punt uit het regeeringsprogram voor verschillende kabinet ten, doordat de Eerste Kamer op dien dag het wetsontwerp goedkeurde tot instelling van een departement van Defensie. Dit geschiedde op 1 September, waarbij de minister van Oorlog en tevens van Marine ad Interim benoemd werd tot minister van De fensie. Het intermezzo kabinet-de Geer werkte ootk In dit jaar gestadig voort, al was het daarbij niet altijd even gelukkig. De minister-president moest voor zijn wetsontwerp inzake belasting voor nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders in den vreemde tot tweemaal toe schorsing van de beraadslaging vragen, voor de Tweede Kamer er haar goedkeuring aan hechtte, maar in het Staatsblad kon hij het ontwerp niet krijgen, want de Eerste Kamer verwierp het op 23 November. Zijn wetsontwerp tot steun aaai de kerami sche industrie boorde hij door zijn antwoord op de algemeene beschouwingen daarover zelf dn den grond, zoodat het geen verwondering baarde, dat de Tweede Kamer het op 8 Maart verwierp. Gelukkiger waren in dit opzicht de heeren Fleskens en Smeenk met bun initiatief-voorstel tot steun aan de klompenindustrie, dat op 12 Juli door de Eerste Kamer werd aangenomen en daarna door de Kroon werd bekrachtigd. De minister van Defensie was na zijn succes met het ontwerp tot instelling van een departe ment van Defensie evenmin gelukkig. Niet alleen moest hij schorsing van de beraadsla ging vragen voor zijn ontwerp Capitulanten- wet op 28 Februari en zijn wijzigingsont-werp Bevorderingswet op 24 October, r aar ook zijn ■wijzigingsvoorstel Diensplichtwet kon hij slechts zeer gehavend in het Staatsblad krijgen. Hierbij werd. op 14 Juni van sociaal-democrati sche zijde een poging gedaan, die gelukkig mislukte om de vrijstelling van geestelijken en a-s. geestelijken uit de dienstplichtwet te schrappen. Tal van wijzigingen moest zich den minister van Waterstaat laten welgevallen wilde hij rijn Radlowet op 25 Februari doer de Tweede Kamer zien aangenomen, evenals de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ten opzichte van zijn op 8 Juni aldaar aangenomen wet op de besmettelijke ziekten. Op den weg naar geleidelijke opheffing van bezuinigingsmaatregelen werd langzaam voort gegaan. Nadat de wet tot invoering van den zevenjarigen leerplicht was aangenomen, de den de Kamers hetzelfde met het initiatief voorstel van den heer Zijlstra, dat ten doel had den kleinen schelen meer leerkrachten te bezor gen. Dit wetsontwerp werd echter niet door de Kroon bekrachtigd. De minister van Onderwijs diende echter een ontwerp in, waarbij de Ieer- lingenschaal uit de wet van 1923, inplaate van automatisch terug te keeren op 1 Januari 1930, reeds bij bet begin van een nieuw schooljaar in 1929 zou gelden. De Tweede Kamer nam dit ontwerp aan in haar zitting van 22 December, en de Eerste Kamer in die van 28 December. Door taai volhouden kreeg de minister van Financiën gedaan dat, na een jaar werken, de centrale commissie voor Georganiseerd over leg op 31 October zich vereenigde met bet op 20 October uitgebrachte advies van de sub-com missie, waardoor zoodoende dezen bewindsman een eenstemmig advies kon worden voorge legd inzake de technische herziening van bet Bezoldigingsbesluit. Dat bet kabinet bard werkte en nog veel tot stand hoopt te brengen op legislatief gebied bewees het, door de indiening van tal van be langrijke wetsontwerpen, zooais het wetsont werp Winkelsluiting, op 17 Juni, Regelen be treffende den rechtstoestand van ambtenaren op 21 Juli, het wetsontwerp tot herziening van de finantieele verhouding tussehen Rijk en Gemeente, op 30 September en een Herziening van de Gemeentewet op 21 November. Op 11 September hebben er te Genève bespre kingen plaats gehad tussehen minister Jhr. Beelaerts v. Blokland en.den Belgischen mini ster Hijmans over het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Dit hernieuwde overleg is midden Oc tober gevolgd door een bespreking van deskun digen van beide landen, te 's Gravenhage, maar tot een goed resultaat is men nog niet gekomen. Voor de verspreiding van den naam en de kennis van ons land over de geheele wereld, was het afgeloopen jaar belangrijker dan vele andere. In de eerste plaats omdat de Olym pische spelen hier plaats hadden. Deze namen op 18 Mei een aanvang, werden officieel ge opend door Z. K. H. Prins Hendrik en in Augustus gesloten doer H. M. de Koningin, die persoonlijk de prijzen uitdeelde. Een enorm aantal vreemdelnigen bezocht ons land, waar toe ook medewerkten de verschillende congres sen, die hier gehouden werden. Op 30 Januari werd de telefoonverbinding Nederland-Amerika geopend met een gesprek van onzen minister van Buitenlandsche Zaken en den Staatssecretaris Kollogg. Hierbij aan sluitend werd op 11 April de telefoonverbinding Nederland—Canada geopend. In Europa zelf werd ons telefoonverkeer* op 3 Februari uitge breid tot Noorwegen door een gesprek met Oslo en sedert 16 Juni kan ook met Spanje per tele foon gesproken worden. Sedert 25 Februari hebben we een rad m-te lefonische r dieu<ït tussehen Nederland e In- dië door middel van den korte golf-zender van de Rijkstelefoon te Kootwijk, al is deze dienst nog niet voor het publiek opengesteld, terwijl op 20 December van het gebouw der P. T. T. te 's-Gravenhage uit een geslaagd kruisgesprek is gevoerd met Sydney in Australië. Op 26 De cember werd bovendien in verband met bet verblijf van den Belgischen Kroonprins en zijn gemalin Prinses Astrid via Kootwijk 'n kruis gesprek tot stand gebracht tussehen Stockholm en Bandoeng. Niet minder dan 6 vliegmachines van de Ken. Luchtvaart Maatschappij, waarvan er vier bestemd waren voor den luchtvaartdienst in Indië, vertrokken, met regelmatige tussehen- poozen van 13 September af. naar dit deel van het Nederlandsche Rijk. Eén vliegmachine keerde met post terug. Onder do herdenkingsfeesten, die dit jaar getvierd werden, staat dat van bet 600-jarig bestaan van Rotterdam bovenaan. In verband echter met het overlijden op 12 Juli van bur gemeester Wytema is het in stilte herdacht. Anders was het gesteld met het op 27 Septem ber gevierde 150-jarïg bestaan van het Depar tement Rotterdam van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel en het 100-jarig be staan van de Kon. Militaire Academie, waar van de rij van feestelijkheden te Breda op 18 October werd ingezet. De Hoogere Krijgsschool had op 27 April feestelijk haar 60-jarig be staan herdacht. Vermelden we nog, dat op 23 Augustus aan Mr. N. J. L. Brantjes eervol ontslag is verleend als gouverneur van Curasao en dat tot zijn op volger is benoemd ir. L. A. Fruijtier. Ten slotte zijn ook dit jaar ons land de storm- en waterrampen niet bespaard geble ven. Het getal slachtoffers, dat de storm voor al op onze kusten In de laatste week van No vember geëischt heeft, was zelfs bijzonder groot. Voor de R. K. Staatspartij was bet afgeloo pen jaar van bijzondere beteekenis. Op 13 Ja nuari richtte het bestuur der R. K. Staatspartij zich met een manifest tot de kiezers, waarin de noodzakelijkheid bepleit werd van een par- tijbureau, waarvoor een fonds noodig was, dat, naar den groeten leider, den priester-Staats man, wiens 25ste verjaardag van zijn overlij den, op 21 Januari werd herdacht, het Dr. Schaepmanfonds zou heeten. Op de vergadering van den Partijraad op 23 November, kon wor den medegedeeld, dat voor dat fonds reeds 400.000 was opgebracht. In alle steden en dorpen van ons land werd in de verschillende kiesvereenigingen Mgr. Dr. Schaepman herdacht. Op 20 Januari geschiedde het te Utrecht, 24 Januari te Nijmegen in een openbare zitting van den Senaat der Katholieke Universiteit, 22 Februari te 's-Gravenhage, 13 Maart te Amsterdam, terwijl Schaepman-ten- toonstellingen werden gehouden te Nijmegen, Arnhem en Delft. Daar 1929 een verkiezingsjaar is voor de Tweede Kamer moesten voor het eerst de be palingen worden toegepast van het nieuwe par tijreglement inzake de opstelling van het pro gram voor de nieuwe wetgevende periode. Reeds op 7 Augustus werd als gevolg daarvan het ontwerp-program, dat door 't Partijbestuur op voorstel van het dagelijkseh bestuur in over leg met den voorzitter van den Partijraad was vastgesteld( gepubliceerd en ter bespreking aan de kiesvereenigingen gezonden. In de vijfde Partijraad-vergadering, gehouden te Utrecht op 23 en 24 November, waar mgr. dr. W. H. Nolens de openingsrede hield, werd het concept-program met algemeene stemmen aan genomen. Op 23 November waren ook de kwallteits-aan- duidingen volgens het kiesreglement en de ver deeling der kwaliteitszetels over de kieskringen en kieskringgroepen bekend gemaakt. Over de aanduiding ontstonden vooral met den kieskring 's-Gravenhage eenige moeilijkhe den. Op 28 December verklaarde het dagelijkseh bestuur van de R.K. Staatspartij zich op for- meele gronden niet bevoegd over de geopperde bezwaren te oordeelen, zoodat het jaar eindigde zonder dat de bezwaren uit den weg waren ge ruimd. Op kerkelijk gebied memoreeren we allereerst het bezoek aan ons land op 29 Januari van Mgr. Hayasaka, den eersten Japanschen bis schop èn de benoeming van pater C. Jurgens, rector van het Mgr. Hamer Missiehuis te Nijme gen op 11 Februari tot bisschop van Tuguega- rao op de Philippijnen. Op 3 Maart herdachten we hier te lande het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie voor 75 jaar. Zal het komende jubeljaar van onzen H. Vader Pius XI de oplossing van liet geweldige vraagstuk, dat de geheele Katholieke wereld sinds meer dan een halve eeuw met bezorgd heid vervuld heeft, brengen? Wij willen in dit korte overzicht, dat bijzonderlijk als een terug blik over hetgeen het afgeloopen jaar gebeurde, bedoeld is, geen toekomst-beschouwingen hou den, maar toch mogen wij zeggen, dat, naar alle uiterlijke teekenen te oordeelen, de Romeinsche kwestie momenteel nader bij een beslissing staat dan ooit te voren. Terwijl de H. Stoel, met volle handhaving van zijn onvervreemdbare rechten, steeds door den wensch bezield is geweest tot welzijn rirfi Kerk en staat met de Italiaansche regeering tot overeenstemming te komen, beseft Musso lini volkomen, welk succes bet voor hem per soonlijk en walk een propagandamiddel het voor het fascisme zou zijn, als hij de Romein sche kwestie oploste. Wie daarin slaagt, is niet zonder reden gezegd,, zal de groote staatsman van zijn eeuw zijn. Mussolini zal niets nalaten om dit eervol praedicaat be verwerven. Het geheele jaar zijn reeds, in de stilte der diplomatie, onderhandelingen over de Romein sche kwestie gevoerd en het feit, dat dezer dagen gemeld kon worden, dat de preliminaire besprekingen ten einde waren en ter beoordee ling aan de hoogste instanties konden worden voorgelegd, stemt wel hoopvol, dat eindelijk een schrijnend onrecht, der kerk en haar Opperste Hoofd, d.en Plaatsvervanger van Christus op aarde, aangedaan, heTsteld zal wor den. Geve God, dat een volgend jaaroverzicht de blijde verwezenlijking van deze verwachting aller Katholieken zal mogen melden. Geheel afgescheiden van de Romeinsche kwestie staat het vraagstuk van de verhou ding van kerk en fascisme. Dit laatste is een levenslbesahouwing, welke naast den staat, geen gelijke, om niet van een hoogere maatschappij te spreken, dulden kan. En al heeft de H. Vader 28 April werd vooral voor het Bisdom Haar lem een dag van rouw, omdat op dien dag de reeds lang verwachte slag viel door het over lijden van Mgr. A. J. Callier. Mgr. H. J. M. Tas- kin, president van het Groot-Seminarie te War mond werd benoemd tot vicaris-capitularis van het verweesde Bisdom. Na de plechtige uitvaart op 3 Mei te Haarlem, werd het stoffelijk over schot van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier bijgezet in den bissehoppelijken grafkelder te Overveen. De 4e Nederlandsche Katholiekendag op 28 Mei te Maastricht geopend, werd een groot suc ces niet het minst ook door de luisterrijke of- ficieele ontvangst H.H. D.D. H.1I. den bisschop pen en leden van het eere-comité en hoofdbe stuur bereid. 29 Juni werd de benoeming van Mgr. J. D. J. Aengenent tot Bisschop van Haarlem bekend. Z. D. H. koos als wapenspreuk: Justitia et pax; Gerechtigheid en vrede. De plechtige bisschops wijding had op 25 Juli plaats in de Kathedrale kerk van Haarlem; den daarop volgenden Zon dag 29 Juli werd in alle kerken van het bisdom het eerste herderlijk schrijven van Mgr. Aen genent voorgelezen. Ter gelegenheid van zijn 40- jarig priesterfeest werd Mgr. Tasldn benoemd tot Protonotarius Apostoiicus en bracht de Haarlemsche geestelijkheid een studiefonds voor priesters bijeen, dat op den dag van het feest 15 Augustus reeds 30.000 bezat. Een groot verlies leed Katholiek Nederland door het overlijden van mgr. dr. Alph. Ariëns. Op 20 Augustus is een comité opgericht dat zich ten doel stelt een blijvend gedenktecken te Maarssen op te richten. vaak fascistische voormannen kunnen prijzen, wijl zij de beteekenis der kerk op da juiste waarde schatten en diensvolgens handelden, dikwerf ook heeft Hij Zijn stem moeten verhef fen tegen de suprematie-strevingen, welke het fascisme de hand ook aan de kerkelijke instel- Iïn©em deed slaan. Daartegenover heeft de Paus steeds gewezen op den plicht der Italiaan sche Katholieken om zich, boven de politiek, in godsdienstige vereenigingen aaneen te slui ten. Geen gelegenheid Het de H. Vader voorbij gaan om de Katholieke Actie als hst nood zakelijke heilmiddel voor onze moderne samen leving aan te prijzen, verplicht te verklaren. Deze noodzakelijkheid werd niet alleen voor Italië, maar voor de geheele wereld betoogd. En het is wel een der meest kenmerkende karaktertrekken van de Katholieke geschie denis van het afgeloopen jaar, hoe op het steeds aandringen des Pausen de bisschoppen der geheele wereld alom in hun diocesen de Katholieke Actie organiseeren, niet alleen al» defensief tegen het om zich heen grijpende ongeloof en de verwildering der zeden, maar ook, wij zouden bijna zeggen vooral, als offen sief om de wereld voor den Christus-Koning, den Vredevorst te heroveren. Dit heerlijke offensief om zielen te behouden en zielen te wiinnen gaf den H. Vader de heer lijke Encycliek van 8 Med „over het gemeen schappelijk eerherstel, aan het Allerheiligst® Hart van Jesus verplicht" In de pen. Daarin houdt Pius XI de devotie tot het H. Hart al» het baste middel om de vurigheid van het ge loof in de zielen te herstellen aan alle men- schen voor. Aan deze bron van liefde moet een ieder de liefde putten om de heideusch® liefdeloosheid te overwinnen. En in die lijn liggen ook de twee andere Encyclieken van dit jaar, van 6 Jannari „oveor het bevorderen van de werkelijke eenheid van den godsdienst", van 8 September „over heit bevorderen vaa de studie der Ooetersche aan gelegenheden". Da Vaderlijke bezorgdheid de» Pausen gaat uit tot de trouwe kindereu, maar niet minder tot zijn afgedwaalde zonen. Hij organiseert de hereenigingsaetie, godsdienstig en wetenschappelijk. A.la de kerk tot hen gaat, die zij weder in haar sloot wil opnemen, treedt zij hem tegemoet met het volle toegrip van hun mentaliteit en van hun moeilijkheden. Dan eiceht zij eerst van haar priesters en missio narissen, dat dezen tot de ziel van do Ooster lingen zullen doordringen. Op alle seminarie» moet de kennis der Oostersche godsdiensten gedoceerd worden en te Rome zelf is een centrum van kennis en wetenschap ingesteld, Den 30sten September publiceerde de H. Vader een Motu Proprio, waardoor het PausedijJl bijbelinstituut en het Pauselijk Qootersch in stituut met het Gregorlanum, dat ia. een nieuw; grootsch gebouw ondergebracht wordt, var- eenigd werden. De Paus der Katholieke Aelie, de Paus den hereeniging, de Paus dee Vredes. Welk een heerlijk document ia* de brieft welken de H. Vader den- 1st en Augustus, toen de burgeroorlog in China beëindigd was, aan den Apostolischen Delegaat in Ohina, mgr. Costantlnl zond, om het Chineesche volk ma# het herstel van den inwendigen -vrede geluk t® wensehen en ook om het den weg te wijzen, welke naar een gelukkige toekomst zal voeren. Terwijl alle mogendheden nog aarzelend naaf een modus vivendl zochten, erkent het VutiV caan, het heat ingelichte diplomatieke centrum' ter wereld, de nieuwe Chineesche regeeringfc wijst missionarissen en katholieken op den' plicht van gehoorzaamheid jegens het wettig gezag, maar elischt ook van dit gezag, dat he# de rechten van God en mn de kerk zal erker* nen. Het heerlijk resultaat van deze echt Vadem lijke daad erkennen wij In de brieven der mlm sionanissen in China, die algemeen van eer# verheugende welwillende gezindheid der hum gerlijke autoriteiten tegenover de Katholiek® kerk gewag maken. naar het Egelsch van WILLIAM LE QUEUX. 7*1 De ongewone weelde, waarover ze nu de be schikking had gekregen, was de eerste aanlei ding voor haar geweest, om zich hals over kop in de onzinnigste vroolijkheid te dompelen, •waarin ze danig werd bijgestaan door een vroo- lijken troep steeds jazzeude pretmakers, die meest allen van haar leeftijd waren. De man nelijke leden van den kennissenkring, die na de hel van den oorlog zich met verdubbelde woede op het plezier hadden geworpen, zochten hierin alle leed en alle ontberingen te verge ten. Het was een koorts geworden om luid ruchtig en opgewekt te doen, niet uit recht- etreeksche behoefte naar ontspanning, doch alleen en uitsluitend als reactie op wat men al die jaren ontbeerd had. De jazz moest hun al 't andere doen vergeten. In den roes van de muziek meende men af te kunnen dalen naar het dal der vergetelheid. Daphne dToeg nog immer de zwarte rouw- kleeren, die haar trouwens uitstekend etonden, jdleen als ze dauste ontdeed ze zich van deze charm-eerende dracht. Daardoor kwam het dat velen haar nog nooit in den rouw hadden ge zien, want in den middag begon men al te jazzen, en tot vroeg in den morgen duurde de pret soms dQor. Ze was nu juist achttien en het is te ver klaren, dat er heel wat zorgen op haar druk ten. Het valt werkelijk niet mee zoo jong, zoo knap te zijn met de herinnering aan enkele weken volkomen huwelijksgeluk om op te te ren, en een vermogen, waar Je eigenlijk geen weg mee weet. Haar tranen waren aanvankelijk gemeend, maar haar ijdelheid was grooter dan haar smart en zoo kwam het dat ze na enkele we ken besloot „maar woer mee te doen". Ze wist echter zeer handig den kring van al te voor komende huwelijksaanzoeken te vermijden, daar ze maar al te juist vermoedde dat haar énorme bruidschat een behoorlijk gewicht in de schaal legde. De Honourable Neville Tyneville, D.S.O. was de Jongste zoon van een man, die ia de moei lijke jaren het land geholpen had met den aanbouw van schepen en voor zijn diensten beloond was met een baronetitel. Lord Tyne ville gaf de voorkeur aan zijn geld boven zijn titel en hield zijn kinderen tamelijk strak aan het lijntje. Neville was een der favorieten van Daphne en eigenlijk leider van al haar feesten. Op het oogenblik dat wij juist met deze noo- dige uiteenzettingen gereed zijn, kwam hij met twee tumblers zeer heldere limonade aange dragen, met twee lange rietjes in elk glas. Hij ging zelf in den leunstoel naast haar zitten en bood zijn cigarettenkoker aan, die het meisje met een ongeduldig gebaar van zich af duwde. Toen stak hij zelf aan en eenige minuten za ten ze samen, zwijgend. De groote sa. on boot, lag daar wit te blinken in het water. Overal vlekten roede geraniums langs hst boord. Dien avond was ze vol gasten. De naan was heel goed gekozen: Joy Note. Al dat jonge vo'k deed werkelijk zijn uiterste best om de illusie te scheppen dat het op de wereld zoo slecht nog niet was. De jonge we duwe had zelf het schip gedoopt door tegen den teven een tlesch champagne stuk te slaan en toen ijverig deel genomen aan de gemeen schappelijke pogingen om enkele kisten van dat zelfde vocht aan boord te verwerken. Het ging er tamelijk vrij en ongedwongen naar toe. Niemand zou eigenlijk kunnen ver tellen waarom eu lioe bij er voor het eerst was gekomen. Hoeveel malen hij er gegeten of ge slapen had. Alles schoen er vanzelf te spre ken. Een vriend die ging dansen op de Joy Note bracht zijn vriend of vriendin mee, stelde ze aan de jonge gastvrouw of Lord Neville voor en de zaak was gezond. Een gemiste trein, een opkomende regenbui of een heel goede luim van de gastvrouw waven dan weer vol doende voor een uitnuodiging om aan het di ner deel te nemen of een der vele hutten voor lief te nemen, kortom er was een gastvrijheid, die t buiten Londen vermaard was gewor den. aien wist zich soms schitterend te behel pen. Loopgraven en kolen uocd hadden de men- schen geleerd zich in moeilijke omstandighe den te schikken en zoo" Kwam het, dat nooit iemand teleurgesteld werd op de Joy Note. De vele gordijntjes der hutten waren van een ka nariegele kleur. Nu hingen nog festoenen gera niums langs de bakken die te allen kant van het boord afhingen. In de zachte herfstlucht deed het alles zeer weldadig en bijna sprookjes achtig aan. Geen woh-der, dat velen de gelegen heid zochten om met deze hypermoderne ver- maakinrichting kennis te maken. Dezen avond was een geheel flotilje van roeibootjes, wherry» en kano's zich tegen de boot aan komen vlijen eai 'n paar sterke dek- lampen wiegden heel zacht heen en weer boven het even rimpelend water, dat de kleurenschit tering weerkaatste van de kleurige lampjes waarmede het dansdek was versierd, en die verder de geheele omlijning van het schip volgden. Wat den gewonen vacantieganger betrof, was het seizoen op het water reeds voorbij en uit gezonderd de Joy Note was er dan ook niets op de rivier te bekennen. Zwart en geruiseh- loos stroomde ze verder, maar matig tevreden over dit ongewone vertier. De klok van de Cookham kerk sloeg twee uur. Plechtig beefden de tonen over bet water. Verschillende gasten schoot het ineens te bin nen, dat zij reeds een nur waren over den op hun uitnoodiging bepaalden tijd, maar het is nu eenmaal erg moeilijk om zich aan den tijd te houden als de jazzmuziek telkens weer in zet, En nog moeilijker wordt het als de zeer jeugdige en levenslustige gastvrouw zelf het teeken tot verlenging van de pret geeft. Even later droeg de wachtende rivier echter het mee- rendeel der gasten in de gemeerde bootjes naar den oever. Groote cirkels liepen tegen de kan ten dood. Soms rolde een lach over het donkere water en langzamerhand verstierf alle geluid. Men had de groote lampen gedoofd. De vroo- lijke kleurige lichtjes waren n - uitgedraaid en ook op de boot viel de rust in. Enkele gasten, die men tot Intime kon rekenen, hadden er de voorkeur aan gegeven van de hutten gebruik te maken. De Joy Note was nu een groot grijs fantoom in bet schijnsel van den nacht, waaruit de maan reeds gevlucht was. Terwijl de gasten langzamerhand aftrokken waren Daphne en Neville zwijgend achteraf blijven zitten. Niemand had het gevraagd hen te storen. Het was trouwens een ongeschreven wet aan boord, dat men al het copventioneele over boord had geworpen. Handjesgeverij had men radicaal afgeschaft. Ben ik al vergeven? vroeg de jonge man, terwijl hij even zijn hand op den arm van het meisje liet rusten. Natuurlijk, Neville, was het korte ant woord. Som3 weet ik heelemaal niet meer wat ik doe of zeg, dan vind ik het allemaal zóó vreemd en plotseling, dat ik mijn zelfbeheer- sching verlies. Och, ik ben zoo vreeselijk jong, maar o Zij aarzelde. O.... wat O.... Daphne? heb je geen vertrouwen meer in me? vroeg Neville. Er lag een zacht smeeken in zijn toon, die reeds bij menige vrouw de slagboomen der gereserveerdheid had gebroken. Nee, Neville! antwoordde ze afwezig. Ik voel me zoo oud, ofschoon ik heelemaal niet oud ben. Ik durf eigenlijk niemand meer te vertrouwen. Trouwens Trouwens wat? vroeg hij snel! Soms ben ik erg bang van je, antwoordde ze droomerig. Waarom ben je bang van me, Daphne, waarom lieve? Hij had. den teerling geworpen, de kansen gewaagd en het antwoord kwam snel en droog. Daar ben ik juist bang voor. Hoe durf je? Je hebt niet het. recht me „lieve" te noemen. Ik dans met je, ik wensch je als mijn vriend te beschouwen, ais den vriend vara mijn man en. Ze was haar stem niet meer meester, en besloot: En nu probeer je telkens mij het hof te maken. Het was zeer onvoorzichtig van me, Daphne, dat geef ik toe, en ik heb er werkelijk spijt van, maar ik beloof je. Hij maakte zijn zin niet af, toch scheen hij in vollen ernst gesproken te hebben. De jonge weduwe stond uit haar sto< op. Ik ben erg moe vanavond, Neville. Btbrgen zien we eilkaar wel weer. Misschien voel ik me dan wel wat beter. De jonge man glimlachte en begon wat na te denken, toen Daphne weer weg was. Het was nu volkomen stil op de salonboot en klaar blijkelijk hadden alle gasten zich terug getrok ken in hun .hutten om weer wat krachten te verzamelen voor de genoegens <We hen den volgenden dag zouden wachten. Daphne is toch een wonderlijk kind, zat hij te piekeren. Ik. vraag me altijd af, of ze ooit wel echt verliefd op hem geweest is.... zou ze misschien even goed tooneelspelen als dansen? Hij daalde naar het benedendek af en leunde over de reeling. In de schaduw ontwaarde men den omtrek van een punt en er vielen nu drie zware slagen van de kerk in Cookham. Wie kan dat zijn? Franklyn? Dat is on mogelijk. Toch sturen ze regelrecht op ons af. Misschien een der bedienden, die terugkomt, mompelde hij. Oudertusschen greep hij een bootshaak om de anderen te helpen bij het vastleggen, van het bootje. Met enkele korte slagen, die ge tuigden van veel bedrevenheid In deze manoeu vre kwam de roeiboot langszij liggen. Een lan ge, lenige kerel kwam rechtop staan en richtte zich op naar het dek van de boot. Door een spleet van een der hutten viel er wat licht op zijn gezicht. Niets anders dan zijh gezicht scheen door dit licht opgevangen te worden. De rest van het lickaam bleef In het duister verborgen. In de donkere schaduw van de boot had alles diepte en omtrek verloren. Maar dat gezicht maakte iemand bang. Een echt boeventronie. Wie er voor het eerst ken- nüs mee maakte kreeg geen andere woorden over de lippen. En vooral nu ze ala het waxe in het donker scheen te zweven, kwam het den, ander daar aan dek zieer luguber voor. Bent u inr Tyneville? werd er fluisterend gevraagd. Ja, was het even zachte antwoord. Ben jij dat Franklyn? Je bent laat. Ik heb je al uitge schrapt. De afspraak was toch, dat je om twaalf uur hier zou zijn. 't Spijt me, sir, ik heb mijn uiterste bast gedaan om mijn woord te honden Hier is een brief voor u, sir. Ik bad nog zoo gehoopt, dat alles voor mekaar zou komen, omdat ik tegon den morgen bij Raslar besteld ben. Dank je, Franklyn en toen de boot, wee? even geruischloos verdween: met richting Mar» low, wat vriendelijker: Goeden nacht! f; i HOOFDSTUK IV. Zeer vreemde omstandigheden. Neville Meet toezien, hoo vlug de roeiboot zich uit de omgeving van de boot wist te vem wijderen. Lang kon hij de boot niet volgen- want het was nog te vroeg in den morgen» Van ochtendlicht was nog geen spoor te beken nen alles was vaalzwart. Hij stak den brief in zijn zak en zocht toen da hut op, die men hem had aangewezen. Of liever hij zocht zijn hut op, want hij deelde met de gastvrouw het voorrecht, dat de twee groot ste hutten steeds voor ben beschikbaar werden gehouden. Hij liet zich in minder aangename stemming in de clubfauteuil vallen etak het lampje aan, dat een fijn citroengeel kapje droeg en zonder op te staan schonk hij zich een sterke whisky in. Op zijn tafel stond steeds een karaft met syphon, in zijn but trof men een tafel met fauteuil, in zijn hut was er plaat» voor een boekenrekje met zijn Hevclingschrij- vers, en toch Toen scheurde hij den brief open en las: Woledele Heer. Ze is teruggekomen. Ik heb haar vijfhonderd pond gegeven. Zij vroeg er om. U weet hoe ze dat kan „vragen". Ze heeft niet naar u geïn formeerd, daarom heb ik n een telegram ge zonden, dat ik u schrijven zou. Hoop maar, dat u dit in tijds zult ontvangen. Met alle hoogachting, W H. De jonge man keclc zeer verbaasd op, .Led toen een oogenblik niets en liet dia bet i loosheid volgen door het eenige logische m zulk een toestand: een slok aan zijn gin- en wa,t vuur in een versche sigaret. L.eve deugd! dus Betty is weer op Ko men dagen! Ik dacht, dr.t we haar voor het laatst gezien hadden! (Wordt yerraigd). J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14