DE INTERNATIONALE POLITIEK 1928. STERFTELIJST. MAANDAG 31 DECEMBER 1H28 VIERDE BLAD PAGINA 3 KERKELIJKE AUTORITEITEN, GEESTELIJKEN. WERELDLIJKE AUTORITEITEN, BEKENDE PERSOONLIJKHEDEN ENZ. BINNENLAND. Vrede&p&us was Pine XI ook, toen Hij tijdens het jongste conflict tusschen Bolivia en Para guay tot de presidenten dezer beide republieken een vermanend woord richtte, om hun geschil ie» niet door een Moedigen oorlog maar met "vredelievende middelen op te lossen. Met de andere bemiddelende instanties vereenigde zich de Paus om een Moedigen strijd, welke wel- ïieht geheel Zuid-Amerika geteisterd, zou heb ben, te voorkomen. Het Internationaal aanzien der kerk werd dit jaar wederom versterkt. Den 12den Januari bezocht de Afghaansche Vorst Amanoellah tijdens diens studiereis door Europa, den H. Vader. Den 2en Februari werd na moeizame onderhandelingen een modus vivendi met Tsjeeho-Slowakie getroffen, op den grondslag waarvan verdere onderhandelingen over een definitieve overeenkomst gevoerd worden. Den laden April werd de overeenkomst met Portu gal onderteekend. De onderhandelingen met Duitschland en Pruisen over een concordaat duren nog steeds voort; de moeilijkheden ko men daar vooral van den kant der protestanten, die tegelijkertijd een overeenkomst met de protest an t&che synode etechen, en van de liberalen, die de rechten der kerk inzake het onderwijs betwisten. In het afgeloopen jaar heeft de H. Vader slechts ëên, geheim, consistorie gehouden. In de toespraak, welke de Paus bij die gelegenheid hield, sprak Hij Zijn groote vreugde over het -welslagen van het dit jaar te Sydney gehouden Internationale Eucharistische Congres uit. Der kerk zijn in 1928 drie kardinalen ont vallen: kard. Giovanni Taccl, hard. Gaetano de Lai en kard. Francica Rava die Bontifé. Nieuwe kardinalen heeft de Paus dit jaar niet gecreëerd. Al mogen wij in dit overzicht ook de droef heden van 's Pausen Vaderhart: het voortdu ren der kerkvervolging in Mexico en Rusland, en de ontzettende verhardheid der Action frangaise niet verzwijgen, toch kunnen wij constateeren, dat 1928 een heerlijk jaar in de kerkgeschiedenis is Er Is in het afgeloopen jaar in Europa, en oolc daarbuiten, heel veel over de liquidatie van den vorigen wereldoorlog gesproken, en er is heel weinig gedaan om een volgenden oorlog te voorkomen of onmogelijk te maken. De vredesvogeltjes, die in zonsverduisterende scharen als mussehen over de wereld rondflad deren, verkondigen een optimisme, dat bijna aan een vordering der vredesidee zou doen denken, als helaas niet de harde werkelijkheid deed zien, dat achter al dat vredesgepraat zoo bitter, bitter "weinig wordt gedaan om den vrede, den eenlg mogelijken vrede, den vrede van Christus in het rijk van Christus, in de harten van individuen en volken ingang te doen vinden. Een blik over het afgeloopen jaar is nelaas weinig bemoedigend. Reeds in de eerste dagen van Januari weerklonken over Zuid-Oost- Europa oorlogskreten in verband met het mitrailleurs-incident van Szent-Gothard en het jaar sterft weg In de klanken van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. In beide gevallen is het gelukt het ergste te voorkomen, en in beide gevallen heeft de vol kenbond een rol gespeeld om dit gelukkige resultaat te bereiken. Maar toch bleek in geen van deze beide gevallen de arbitrage- en verzoe ningsgedachte reeds zoo diep in de zielen der volken geëtst te zijn, dat men door een loyale en openhartige behandeling met de symptomen ook de innerlijke oorzaken weg durfde nemen. Dat la het odium der internationale politiek. Men werpt zich op het uiterlijke verschijnsel, opereert heel oppervlakkig, maar roeit het kwaad niet met den wortel uit. Men wil graag mede, doch even graag, met meer graagte nog, wil men een eenmaal bestaan- den toestand handhaven. Niet alleen, en niet Vooral, wijl een herziening conflicten zou op werpen en dit gevaar is allerminst denkbeel dig maar bovenal wijl men voor niets zoozeer terugdeinst als om de zuivere beginselen van rechtvaardigheid en liefde ten koste van mis schien uiterlijk zware offers onbeperkt toe te passen,. Het volkenbondsjaar is voor het groote vredeswerk niet zoo vruchtbaar geweest, als aanvankelijk wel gehoopt werd. Het is wellicht onjuist het succes in de ontwapeningskwestie als het criterium van een krachtdadigen volken bond te stellen; maar anderzijds kan niet ont kend worden, dat de volkenbond voorloopig bovenal een moreele macht is, welke alleen be staat kraehtems den good-will van regeeringen en volken. En die welwillendheid moet hij door zijn actie op een gebied, dat algemeen als de toetsteen beschouwd wordt, verwerven. Wat is dit jaar voor de ontwapening bereikt? In den boezem van den volkenbond niets. Drie maal is bet comité voor arbitrage en veiligheid bijeen geweest, in Maart vergaderde de voorbe- .in.lngscommissie der ontwapeningsconferentie. Maar men heeft niets kunnen doen dan vol komen onmacht onder de huidige omstandig heden erkennen, en de aanstaande hernieuwde bijeenkomst der préparatoire zal waarschijnlijk slechts dienen om de onvoorbereide, weinig opportune radicale Russische voorstellen te verwerpen Intusschen wordt de drang der openbare mee- ning steeds sterker en daardoor alleen valt het overigens onbegrijpelijke FranschEngelsehe vlooteompromis te verklaren, 't Waa immers duidelijk, dat een dergelijke overeenkomst tus schen twee oud-bondgenooten-mogenöheden, waarbij zij door wederzijdsche concessies aan elkander alles toezegden, wat door de anderen als ontoelaatbaar werd beschouwd, ln Amerika verbittering moest wekken terecht werd daar opgemerkt, dat het compromis Frankrijk en Engeland alles gaf, wat deze landen wenschten, terwijl het Amerika alles ontzegde, wat het noodig had en ln Duitschland, vooral na de gecombineerde manoeuvres, de nog veel gevaarlijker ontgoocheling. Intusschen is het compromis ter ziele, maar de kwade gevolgen ei- van: een minder aange name verhouding met Amerika en een nog niet gedoofd wantrouwen in Duitschland oefenen nog steeds een zwaren druk op de internatio nale betrekkingen uit. Sterk ie die druk tot uiting gekomen in de Jongste volkenhonds vergadering, vooral in bet felle rededuel MiillerBriand, gevolgd door de redevoeringen van Poincaré en Streaemann, en in de Decemberzitting van den volken bondsraad, welke, naar zeer sterk door de be trokken staatslieden geaccentueerd is zeer dienstig was om betreurenswaardige misver standen uit den weg te ruimen. En toch zijn vorderingen gemaakt in de kwestie van de liquidatie van den oorlog, zij het dan ook, dat die vorderingen het karakter van een voorbereiding voor de toekomst dra gen. De kwestie van de definitieve regeling van het herstel vraagstuk en van de vervroegde ontruiming van het Rijnland zijn actueel ge worden, willen de ernstigste conflicten niet onvermijdelijk ontstaan. Het valt niet te loochenen, dat de algemeene toestand in dit opzicht bezorgdheid rechtvaar digt, ofschoon anderzijds een zeker vertrouwen in de staatslieden, die op het oogenblik aan h,et bewind zijn, te billijken valt. Maar de groot ste factor, welke in de goede richting zal stu ren, is toch wel de onmogelijkheid om op het oogenblik in Europa een oorlog te ontketenen, samen met het verlangen der volken naar vrede, een verlangen, dat alle onderhandelin gen over politieke kwesties gunstig beïnvloedt. Binnenkort zullen de deskundigen der zes groote mogendheden te Parijs bijeenkomen, dat is het groote Tesultaat van 1928. De weg, welke naar deze conferentie leidde, was lang zaam en moeizaam; de conferentie zelf zal den onderhandelaars nog heel wat moeiten en zorgen baren; maar in de verte licht toch een betere verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland, de hoeksteen van den Europee- schen vrede. Een der schaduwzijden van het jaar is de voortdurende verslechtering der Fransch- Italiaansche betrekkingen. Aanhoudend doen zich van die kleine, op zich zeil onbeduidende Incidenten voor, welke door de felle reactie, welke er op volgt, duidelijk demonstreeren, hoe delicaat de relaties staan. En men krijgt dan ook vaak den indruk, dat de excessieve Fran- sehe bewapening, welke met het Duitsche ge vaar gemotiveerd wordt, Veel meer tegen Italië dan tegen het over-Rijn&che gericht ls. Frankrijk, de militaire mogendheid krachtens de traditie, ziet zioh tegenover een nieuwe militaire natie krachtens de fascistische expan siedrang geplaatst. In de komende jaren zal men dan ook, om den internationalen toestand zuiver te beoordeelen, het oog scherper op de Fransch-Italiaansehe grens dan op den Rijn gericht moeten houden. Ook met andere landen leeft het fascisme op gespannen voet. Op de allereerste plaats na tuurlijk met den bondgenoot van Frankrijk, Joego-Slavië, dat, al heeft het het verdrag van Nethuno geratificeerd, de Italiaansche bedrei ging door Albanië heen, zeer nabij voelt, een bedreiging, welke des te gevaarlijker Is, daar het geweldige conflict tusschen Agram en Belgrado het land practisoh weerloos maakt. Ook met den derden buurstaat Oostenrijk beeft Italië het 't afgeloopen jaar niet erg best kunnen vinden. Zuid-Tirol wringt. Nu heeft Italië van het politiek, militair en economisch betrekkelijk maöhtelooze Oostenrijk al heel weinig te vree zen, maar dat kleine land voelt en ijvert voir aansluiting bij het nog steeds geweldige Duitschland, waar de harten zoo warm voor Tirol kloppen. Zelfs de Italiaansche gezant te Weenen is kwaad weggeloopen en een poosje weggebleven. Maar ten slotte heeft mgr. dr. Seipel het opgezette relletje voorloopig weten te sussen, totdat aan&luitingskwestie en het Tiroolsche minderhedenvraagstuk weer eens acuut worden. De minderhedenkwestles zijn een der gevaren- haarden van Europa, en elk jaar zouden ze een heel stuk van een overzicht kunnen vormen. Vermelden we sleöhts, dat de Vlamingen nog steeds als een soort minderwaardige Belgen be handeld wordt en; dat het Poolsch-Litausch conflict in alle raadszittingen een der onver- kwikkelijkste punten op de agenda uitmaakt; dat het Hongaarsch-Roemeensche optantenge schil in do Decemberzitting voor het eerst niet op de agenda fungeerde en dus rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de twee landen be gonnen zijn; dat de Balkan nog steeds een hopelooze wirwar van minoriteiten is; en dat, last nót least, Duitschland en Polen er nog niet in geslaagd zijn eenige toenadering tot elkaar te toonen, vooral als gevolg van het Silezische probleem. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat de vol kenbond er eindelijk eens toe besluite, wat orde in dien chaos te scheppen. In de jongste assem- blée beeft onze Nederlandsche gedelegeerde jhr. Beelaerts van Blokland de aandacht sterk op dit vraagstuk gevestigd en de felle woorden wisseling tusschen Zaleski en Stresemann heeft tenminste tot dit gevolg geleid, dat de Duitsche staatsman het vraagstuk met een zwaren stok in de hand aanhangig zal make Een der merkwaardigste gebeurtenissen van het jaar Is wel het verloop, dat de gebeurtenis sen in China hebben genomen. Het hemelsche rijk heeft zich van de Europeesche „bescher ming'' vrijgevochten, de Zuidelijken hebben een schitterende overwinning op de Noordelijken behaald, die nu in Mantsjoerije nog wat over hun nederlaag namokken, maar toch de nieuwe Chineesche eenheid niet meer kunnen verstoren. Bolschewisttsch Rusland, dat ln den burger oorlog in Ghana een prachtgelegenheid zag, om daar zijn beginselen te verkondigen, heeft niet veel eer kunnen behalen; doch het heeft door het aanwakkeren van den vreemdelingenhaat het Westen wederom ln bet Oosten getroffen, ofschoon wij de emancipatie van een volk met een eeuwenoude beschaving allerminst betreu ren. China hoeft den eisah gesteld als gelijkgerech tigde met de andere mogendheden te onderhan delen en alleen Japan heeft dien eisch tot dus verre niet ingewilligd. Z. H. de Paus is de eerste geweest, Die de regeering van Nanking erken de, de Vereenigde Staten zijn gevolgd, en enkele BINNENBAND. 4 Jan. O Kreymborg, van de St. Joseph Congregatie, te Rotorua (N.S.), mis sionaris aldaar; 5 Pater L. Krak, O.F.M., in de missie in China; 6 Mgr. J. v. Brussel, te Raamsdonks- veei", em.-deken van Geertruiden- berg 10 F. J. A. de Beer, te Tilburg, pastoor aldaar; 15 J. Th. J. v. Meurs, te Hilvarenbeek, em.-conrector van het pensionaat Ruwenberg, te Eindhoven; 15 Prog. mag. J. G. de Langen Wen- dels O. P. te Nijmegen, hoogleeraar aan de Kath. Universiteit; 15 G. J. Verwaayen te Wehl, em.-pastoor van Wijtgaard; 19 Pater P. Voets C.ss.R. te Bergen (N.-H.) 20 Pater H. Clemens, Montfortaan. te Hoensbroek 25 - Do-m. Victor v. d. Eynden, te Echt, rustend abt St. Jozef-abdij, aldaar; 31 Pater H. H. O. Leemker S.J., te Djokjakarta 1 Febr. Pater F. X. Kings, te Mook, oud missionaris in Bulgarije; 3 C. J. H. M. L'Ortye, te Mecbelen, pastoor aldaar; 8 A. J. J. M. Otten te Dinxperlo, pastoor aldaar; 9 M. W. H. Bauduin te Venlo, oud deken aldaar en kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Roermond; 11 Pater F. I. Vo.gel S.J. te Groningen; 19 Pater Hieronymus O. M. Cap. te IJmuiden (K. van Gorp) 21 Pater Bernardinjis Andreolt O.C. (Josef M. I. Andreoli) te Velp bij Grave 22 Pater A. J. J. Swaters O.P. te Utrecht; 22 F. M. K. Kersbergen te Amsterdam, pastoor aldaar; 24 Pater Martinus O.M.Cap. (Joh. van Oyen) te Doetinchem; 26 Pater B. von Bönninghausen S.J. te Katwijk a. d. Rijn; 27 B. H. Mulder te Oldemarkt, pastoor aldaar; 8 Maart Father L. van der Kallen te Scun thorpe 10 Pater A. Schevers te Buenos-Ayres; 14 J. B. J. M. Höppener te Leiderdorp, deken en pastoor te Delft; 14 P. Th, van Dieet, kapelaan te Delft; 27 Pater F. J. A. Arlaens S.V.D. te 's-Hertogenbosch, novicenmcester der Ned. Provincie van de Congregatie van het Goddelijk Woord; 3 April G. A. M. Verhoeven te Utrecht, rector van Huize „St. Jozef' te Lent: 10 Father Adr. Hoiierhoek te Nieuw Zeeland; 12 Pater Henry Raymakers te Nij megen van de missionarissen van het Onbevlekt Hart van Maria te Scheut; 19 Pater E. Brunet te Weert, oud-overste van het Missiehuis van den H. Geest, aldaar; 28 Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, Assistent bij den Pause- 1ijk en troon, Hulsprelaat van Z. H. den Paus, Romelnsch Graaf en Com mandeur in de orde van den Neder- landscben Leeuw; 1 Mei Pater Mlchaël C.P. te Mook, rector van het klooster der paters Passio- nlsten aldaar; 9 Pater F. Sehweigmann C.ss.R. te Am sterdam 16 J. E. A. van Leuffen te Angeren pastoor aldaar; 18 M. van Dijk O.S.Cr. te Diest; 20 Pater Hyacinth Derksen O.P. te Rotterdam. 28 Pater K. Fey van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom; 2 Juni Pater Norbertus Groot O. Carm. te Oss; 6 Pater Petrus O.M.Cap. (Wilh. Megens) te den Bosch; 6 Pater P. Zeegers S.J. te Marien daal hij Grave; 10 Pater J. W. J. van Dinteren der mis sionarissen van de H. Familie te Balikpapan (Borneo) dagen geleden hebben negen mogendheden met China verdragen gesloten, welke voorloopig aan alle eischen van dit land voldoen. Door den drang der feiten ontwikkelt zich aldus in het Oosten een nieuwe staat van zaken, welke voor de wereldpolitiek van de hoogste beteekenis zal blijken. Zoowel in Frankrijk als in Duitschland heb ben dit jaar algemeene verkiezingen plaats ge had, welke, van internationaal standpunt ge zien, weinig verandering brachten. De Ver eenigde Staten kozen zich een nieuwen presi dent, die, naar het schijnt, op den weg van Coolidge om het land zoo sterk mogelijk te be wapenen, zal voortschrijden en het vlootprogram zal doorzetten. Vermelden we ten slotte, om dit overzicht bij de beperkte ruimte zoo volledig mogelijk te ma ken, dat dit jaar te Parijs een anti-oorlogsver drag gesloten is; dat de assemblée een collec tief verdrag voor vreedzame beslechting van ge schillen aangenomen heeft; dat Spanje weer lid van den bond werd en Brazilië definitief uittrad; dat. tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje na jarenlange onderhandelin gen een Tangerconventie gesloten is; dat in Rusland nog steeds de bolschewistische dicta tuur van "iet proletariaat heerscht. Men heeft aldus nog slechts de allerbelang rijkste feiten, welke zich ln het afgeloopen Jaar afspeelden; maar zelfs deze uiteraard be knopte terugblik toont voldoende aan, dat 1928 een bewogen Jaar was, hetwelk als een over gangsperiode moet beschouwd worden. En al was het jaar zelfs niet zeer bemoedigend, er waren toch symptomen, welke op een begrij pen van den heerschenden droeven toestand be ginnen te wijzen, en genezing is slechts moge lijk, als men weet, dat men ziek ls, en hoe ziek men ls. 10 14 20 21 24 2 Juli 11 16 21 29 7 Aug. S 13 13 26 27 28 1 Sept. 5 23 2 Oct. 4 i 7 M 10 10 H 22 8 Nov. 11 f» 28 16 Dec. 27 27 30 2 Jan. Chr. G. Mniteman te Steenwijker- wold, pastoor aldaar; Pater dr. G. Piepers S.J. te Nijmegen, rector van de afd. Gymnasium van het Canisius-College; Pater E. Erena C.ss.R. te Heerlen; H. J. Zondag te Vogelenzang kanunnik van het Haarlemsch Kathe draal Kapittel, oud-deken van Noord- wijk en pastoor te Vogelenzang; Pater W. Stolte, O.E.S.A. te Amster dam, kapelaan aldaar; Pater Constantinus Casteleyn O-F.M. te Heerlen W. F. Bemelman te Seheveningen kapelaan aldaar; Pater Jos. Gottmer C.ss.R. te Wittem; H. Koeken te Hedikhuizen, pastoor aldaar en regulier kanunnik der Abdij Berne te Heeswijk; A. Smet te Breda, conrector van het R. K. Gasthuis aldaar; Pater Lucas O.M.Cap. (J. H. C. Sfgnorgot te Rotterdam; W. J. H. Ruyten te Roermond, em.- pastoor aldaar; B. J. Schrandt, pastoor te Haarlem; Mgr. dr. A. M. A. J. Ariëns te Amers foort, Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, em.-pastoor van Maarssen; J. Heerschop te Mijdrecht, pastoor aldaar Pater Frans Prinzan- S.J. te Zika Wei bij Shanghai (China) Pater Th. Ermers S.J. te Nijmegen, docent in de philosophic aan het Canisius-Oollege aldaar; Pater Nicolaas Sarton S.J. te Maas tricht; Pater Henricus Eg. Branten O.S.C. te Uden, prof. aan het Collegium der Kruisheeren aldaar; Father P. Buysrogge te Roosendaal, oud-missionaris van Oeganda; Pater Ambrosius Saris O.P. te Cu- raqao, pastoor te La Playa (Aruba) Mgr. dr. P. Manneus te Roermond, oud-president van het Groot-Seminarie aldaar en vicaris-generaal van het bisdom Roermond E. J. W. M. van Kemenade te den Bosch, pastoor te Heesch (N.-B.) Prof. P. J. H. Geurts te Boekei, oud hoofdredacteur van „de Tijd" en oud- hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Roermond: P. Beatus O.M.C. (J. G. A, Bayens) te Singkawang; Pater A. van Rijn C.ss.R. te Dongen; Patei H. Witteveen M.S.C. te Pira- juhy; Pater F. Luiten C-ss.R. te Roermond; Pater J. Witteveen, missionaris van het H. Hart te Perajuhy (Brazilië); C. Grubbels te Molenbeersel, pastoor aldaai H. Bijnerveld S.J., te Djokjakarta, pastooa* aldaar; Pater A. A. Bergman O.P. te Hulssen; Pater F. van PeJt C.ss.R. te den Bosch, oud-rector van het Redemp toristenklooster aldaar; Pater J. Hardy S.J. te Kortrqk (België), leider der Belgische bon den van het H. Hart. N. A. de Groot, te Langeraar, em. pastoor van Meije en Zegveld. F. J. M. Eras, te Boxtel, pastoor te Boxtel. M. M. J. Verbeek, te Sittard, em. pas toor van Broek-Sittard. BUITENLAND. Loie Fuller, te Parijs, bekend dan seres; C. Lepage, te St. Omer, beeldhouw ster; A. Sainte Marie-Perrin, te Parijs, be kend Lyonsch architect; Thomas Hardy, te Dorchester, En- gelsch romanschrijver; fesnohlidek, te Brünn, schrijver; Prof. L. Lichtiheim, te Bern, hoog leeraar aan de universiteit aldaar; Vincente Blasco Ibanez, te Menton Spaansch schrijver; Dom Denderius Lens, O.S.B., te Beuron, stichter, der kunstscholen van de abdij aldaar; Prof. Fibiger, te Kopenhagen, kan ker specialiteit, Nobelprijswinnaar; Karl Bleibtreu, te Locarno, dichter en schrijver; 11 Febr. Henri Kervijn de Lettenhove te Brus sel, lid van het institut de France. 15 Jacob Smits, Achterbosoh, schilder; 15 Ir. Francesco Guidi te Rome, deken van de Donati ridders deT souvereine orde van Malta. 22 Ernile Sonart te Parijs, lid van de academie van inscripties em schoone letteren 5 Maart Paul Sabatier te Straatsburg, Pro- testantsch theoloog van de universl- te Straatsburg; 20 Paul van Ostayen te MIavoy-Anthé, Vlaamsch dichter; 9 April Madeleine Lemaire te Reveillon, schilderes; Dr. Crosholm Williams te Londen, pionier op het gebied dor ontwikke ling van de X-straJeu; Prof. Ferd. Hummel, te Berlijn, com ponist. 13 Mei Ida Boj-Est te Ziirich, roman-schrijf ster; Dr. C. G. J. Petersen te Kopenhagen, directeur van het Deenache biolo gisch station; Hermann Klenzl te Wilmersdorf, cri ticus en schrijver; Frans Hens te Antwerpen, schilder. Max Scheler te Frankfort, bekend philisoof. 2 S 11 12 14 27 28 30 30 11 24 14 14 15 21 1 Jan. G. Korteweg, te Leiden, voorzitter der Leldscke middenstandsvereeni- ging en directeur van de midden- standsbank, aldaar. 3 E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, t.e 's-Hage, commissaris der directeur van de Avondschool der R.K. Jeugdcentrale, aldaar: 6 J. Woltersom, te 's-Hage, cud-liypo- theek bewaarder, oud-voorzitter der ver. van ambtenaren der registratie en domeinen; 8 A. Pijl, te Alblasserdam, o.m. oud- lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land; 10 Dr. A. v. Dorsten, te 's-Hage, oud- inspecteur van den burgerlijken ge- neesk. dienst in Oost-Java: 10 J. de Crane, te 's-Hage, oud-ass.-resi dent van Japara; 13 J. R. Verliey. te 's-Hage, onder-direc teur van de Stenografische Inrichting van de Tweede Kamer; 14 H. C. v. d. Graaft, te Bilthoven, oud burgemeester van Neede; 15 Mr. dr. J. B. Breukelman, te 's-Hage, oud-referendaris bij den Raad van State 15 Jhr. mr. D. de Block v. Haersma de With, te de Bilt, oud-burgemeester dier gemeente; 16 mr. G. W. baron v. d. Feltz, te As sen, om. oud-lid der Eerste Kamer; 16 dr. J. G. v. Deventer, te 's-Hage, oud directeur van het gymnasium Willem III, te Batavia. 16 A. H. G. Blokzeyl, te 's-I-Iage, oud- resident van Riouw en onderhoorig- heden: 16 H. E. Steinmetz, te 's-Hage o.m. oud resident van Pekaiongan en voor zitter der commissie v. onderzoek naar de oorzaken der mindere wel vaart der inlandsche bevolking op Java en Madoera; 10 C. T. Knottenbelt, te Arnhem, oud gemeente-ontvanger van Amsterdam; 20 Ds. mr. J. Ankerman, te 's-Hage, oud-lid der 2e Kamer en van den Haagschen Raad; 26 H. B. J. van Rijn, te Venlo, oud burgemeester dier gemeente, oud-lid der Prov. Staten van Limburg; 27 Mr. dr. S. Nauita, te Batavia, advocaat bij het Hooggerechtshof iu Ned.- Indië; 28 Mr. J. D. v. Ewijck, te Delft, banton- rechter aldaar; 2 Febr. G. v. d. Valk Bouman, te Lelden, burgemeester van Leiderdorp; 4 J. R. v. d. Lans, te Nijmegen, oud hoofdredacteur van de „Gelderlan der", bekend schrijver; 8 G. J. D. A. Riesz te Wassenaar, oud kolonel der infanterie; 9 H. Wertheim, te Den Haag, oud- notaris, aldaar. 6 J. H. v. d. Weyer, te Utrecht, pres.- commissaris der N.V. Uitgevers Mij. „Neerlandia" aldaar. 13 F. H. K. Zaalberg te Batavia, hoofd redacteur van het BataviaaSch Nieuwsblad; 14 D. Smit te Amsterdam, bibliothecaris van het Leesmuseum aldaar; 15 D. W. Stork, Hengelo, directeur van de Machinefabriek Gebrs. Stork Co., aldaar; 16 Mr. H. A. L. Utermark, Den Haag, griffier van de arrondissementsrecht- dicus, aldaar; 16 Dr. J. P. Kloos, te Den Haag, ma- bank, aldaar 17 Dr. H. Franssen te Zwolle, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-wethou der van Zwolle. 17 W. J. Lugard, oud-lid van het dag»- lijksch bestuur van den A.N.W.B. en oud-hoofdredacteur van „De Kam pioen"; 13 W. J. Slagter te Den Haag, ge-nee»- heer te Woerden en Barwoutewaar der; 18 H. C. Buning, Voorburg, arts, ga pens. dirigeerend officier van gezond- held der 2e klas tit. van het Ned-- Indisch leger, oud geneesheer-dtreo teur van de ziekeninrlchting Toeleng Redjo te Paree. 20 Jhr. H. Laman-Trip te Oegstgeeat, gepens. generaal-majoor bij het reg. grenadiers; 21 F. J. H. van Vugt, Rotterdam, pres. van den Bijz. Raad der St.. Vincen- tiusvereeniging aldaar; 26 Ir. A. A. Bekaar, te Doetinchem, oud- inspecteur-generaal van den Water» staat; 28 B. Huygen te Amsterdam, oprichter der Nederlandsche Kynologenclub; 1 Mrt. F. W. Braat te Den Haag, pres^ dir. der N.V. F. W. Braat Kon. Fa briek van Metaalwerken te Delft; 6 L. Niermans te Den Haag, oud- administrateur van cultuuronderne- mingen; 6 Ir, J. Muysken te Laren (N.H.), dir. der Nederlandsche fabriek van werk tuigen en spoorwegmateriaal „Werk spoor'. 12 P. J. Coffrle te Lolden, oud-directeur van het Leidseh Dagblad; 15 J. J. Kluyskens te Den Haag, oud- kapitein intendant bij het Indisch leger 21 Jhr. J. W. E. von Schmidt auf Al- t en stad t, oud-ontvanger der direct» belastingen te Utrecht; £1 J. van Asperen te Lochem, oud-direo teur der Geld.-Overijselsche stoom trammij. 25 A. W. Bos te Bergen op Zoom, oud- voorzitter van den R.K. bond van onderwijzers in het bisdom Breda; 27 Graai de Marlens Terrao te Den Haag, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Portage.. 3 April. Dr. J. F, A. Ovorbosch to Rotten dam, arts geneesheer van de psychia trische inrichting „Maasoord" aldaar. 8 R. Kaan te Wieringevwaard, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant; 8 Chris Jansen t.e Amsterdam, dir. van het Centraal Hanzebureau. 8 AS. Chabot, te Rotterdam, bankier. 3 A. A. Collenteur te Rotterdam, oud- secr. van den Kon. Ned. Midden standsbond 6 Ch. J. Polvliet, te Den Haag, gep. generaal-majoor de.' genie; 6 J. A. Vink te Den Haag, gep. kolonel, der infanterie O.-I. leger; 10 J. P. H. Hartman te Den Haag. oud referendaris aam het Departement van Marine; 14 Mr. K. Meyer Wierdsma, te Wassa- naar, oud presiden t der arrondisso- mentsrechtbank te Dordrecht; 15 Gen.-maj. A. C. Baron Bentinck te Haag, kamerheer in buitengewonen, dienst van H.M. de Koningin. 17 Luit.-KoloneJ J. H. C. P. Brandt W Harderwijk, commandant van hei; 20ste Reg. Inf. 4 K. W. M. Wirtz, te Utrecht, o. pjU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 15