DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENI 51ste Jaargang Maandag 31 December 1928 No. 15302 v--*-». d, -.-dw lit Mmmer bestaat uit VIER Bladen BERICHT. STADSNIEUWS i mm mmêsm ZALIG NIEUWJAAR. EERSTE PLECHTIGE H. MIS DE SCHOLENBOUW IN HET SINGELKWARTIER EEN NIEUWE AANVRAGE DER ST- WILLIBRORDUSSTICHTING. AGENDA k SsifwllH KUNST-AGENDA EUWESCHIEDAMSCHE COURAN Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN: per 9 maanden ƒ8.25. per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per pust /S76 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cl Postcbèque en girodienst 8)440 ADVEH'lENTIEN 1—6 tegels ƒ156 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties 30 woorden 25 cl, elk woord meer 5 ct tot een maximum van 60 woorden Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.76. 16 regels l Incassokosten worden berekend i jin I-; ilk, tan i'i'ii Iéén voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver* De NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT aal Dinsdagavond niet verschijnen. DE DIRECTEUR. Oudejaars- en Nieuwjaarsdag, het zijn twee wel treffende, ernstige gedachten wek kende dagen voor iedereen; de dagen van een terugblik en van een blik vooruit in het leven; van de balans over wat voorbij is, van de begrooting over wat in de toe komst moet worden bereikt. Dit moge gelden voor het stoffelijke, het materieele, in veel hooger mate dienen we te heseffen, dat het gelden moet ook voor ons innerlijk, ons geestelijk leven. Want per Blot van rekening vinden we hier de ultima ratio, de werkelijke reden van ons bestaan. Het antwoord op de eenvoudige vraag van den catechismus: Waartoe is de menscb op aarde?, dient ons heele leven te bc- heerschen. En vandaag mogen we dan ook wel eens -overwegen, of ons leven tot he den met dat antwoord in overeenstemming was, of we frank de balans zouden durven laten zien, als ons opening van ons geeste lijk levensboek werd gevraagd. In dat boek beginnen we een nieuwe bladzijde. Laten we dan thans hei voorne men maken, ons leven voortaan zoo in te stellen, dat het beantwoordt aan wat die alles-beheerschende vra,ac uit den catechis mus van ons eischt. Dan zal het nicu*.e jaar voor ons in volle waarheid een zalig jaar zijn, want dan zullen wij dien heerlijken vrede des harten bezitten, die verbonden is aan de overeenstemming van onzen wil met den wil van God. Dan zal 1929 ook dè.n een gelukkig jaar voor ons zijn, wanneer bet. in materieel opzicht niet geheel, of zelfs in het geheel niet aan onze wenschen zou voldoen. Zeker, we mogen gerust in materieel op zicht onze verlangens koesteren. En van harte wenschen we u allen, onze lezers toe. dat gij die verlangens vervuld moogt zien, ten volle: gezondheid, geluk in uw huisgezin, geluk in uw zaken. Rijke zegen moge uw aller deel zijn op al uw onderne- mingenr-Maar dan toch zoo. dat alles gericht bliivc in laatste instantie op het groote doel, waarvoor wij door God geschapen zijn. Deze dagen, Oudjaar, Nieuwjaar, ze stel len ons als vanzelf voor de eeuwigheidsge- dachtc. Laten wc die gedachte eenigeoogen- blikken vasthouden, ze niet te lichtzinnig achter een nog zoo goed bedoelden toast, misschien, wegschuiven. Want ons leven in het licht der eeuwigheidsgedachte zal niet slechts de hechte waarborg zijn, dat in een onvergankelijk leven van geluk, waarbij ons aardsche bestaan niet anders is dan een schicht die voorbijschiet nog vóór we ze goed hebben waargenomen, een maal we ons zullen verheugen, maar de eenige waarborg tevens, dat we ook thans, 't moge bij armoe en zorgen zijn wellicht, datgene zullen bezitten, wat geen koning koopen kan en waarom wij benijd zullen worden vaak door wie in weelde baadt: vrede met ons zelf. omdat we in vrede zijn met God. Het is in die meening vooral, dat wij U ellen toewenschen een gelukkig, een Zalig Nieuwjaar. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het l Gemeentebestuur i I HINDERWET B. «n W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 27 December 1928 vergunning verleend aan: A. van der Vlies, tot oprichting van een taroodbalfike-rij in het pand Kinderbuurt 24, kadaster Sectie A. Nos. 1283, 1284 en 1285, met een heetreduchtoven en 2 etectromotoren van resp. iy2 en P.K., drijvende een kneedma chine en een am^ndelwrijlfmaehine; 2. L. Portegijs en H. Gouka tot oprichting van een rijwielfabriek met moffelinrichting in het pand Westvest 2, kadaster Sectie C. No. 1079, met 4 electromotoren van resp. 2%, 2%, en Vz P. K., drijvende een draaibank, een slijpstoel jret zaagcombinatie, een snelboormaclilne en sta ventilator, SCHIEDAM, 81 Dec. 1928. DE GORZENKERK DRUK BEZET SUBSIDIEREGELING VOOR ONZE BEWAARSCHOLEN Een treffende plechtigheid Zondag! Een grijs-grauwe lucht waaruit telkens re genbuien neerplasten Meld de zon hardnekkig achter zich verborgen en alles bulten droeg het stempel van naargeestigheid en triestheid. Voor de parochianen van pastoor Mölier was deze dag er echter een van groote vreugde, van blijden jubel, daar voor de eerste maal een zoon van deze parochie, de w-eleerw. pater Odulphus B. Terwo de van de orde der Nor bertijnen, in de H. Hartkerk zijn eerste plech tige H. Mis opdroeg. Die blijheid uitte zich in een overweldigende belangstelling van alle zijden, zoodat de kerk tot in alle hoeken bezet was velen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stel len toen de jonge priester voorafgegaan door een stoet van bruidjes en misdienaars werd ingehaald. Tijdens en na deze plechtig heid bracht de heer C. P. Vredebregt achter hot orgel de Marche Trtomiphale van Amer Guixaud en den Brlestermarsch uit „Athalia" van Mendelssohn ten gehoore. Bij de hierna volgende H. Mis werd de neo mist geassisteerd, door pastoor J. B. W. M. Mölier, van de H. Hart parochie, als pree- byter-assistensdr. Stablamns, ordebroeder van pateT Temwolde, uit Tongerloo (België), als diaken; kapelaan H. Westdij-k uit 's Hee- renihoek, als sub-diaken en den theologant W. Mulder uit Schiedam, ais cercmoniarlus. In het priesterkoor hadden liethadve de kape laans der parochie nog plaats genomen: pastoor J. Spoonnan uit Katwijk; pater P- Cresner O. P.. rector van het CarmelitessenMooster in de Warande, Kapelaan P. Vollebregt uit Am- «terdam en prof. dr. Maurus Coomans van le rde der Norbertijnen welko laatste tevens een schitterende feestpredikatie Meld, naar aanleiding van de woorden uit het evangelie van St. Lucas: Spa rites Domini super me, propter quod et unxit me. De Geest des Heeren is over mij: deswege heeft Hü mij gezalfd. De gewijde redenaar sprak over het koning schap van den priester, die na de woorden van den bisschop is opgestaan met den Geest des Heeren in zijn ziel die in de eenheid van zijn persoon Gods kracht draagt naast menschelijke zwakheid. De H. Lambertus heeft dit zoo geschetst met de vraag: Priester Gods. wie en wat zijt ge toch? Waarop hij als antwoord liet volgen: Nilh.il et Omnia niets en alles. Niets als menscb, maar alles als priester. In zijn han den is een hoogeTe scheppingsmacht gelegd, en. als wij een priester hooren spa-eken: Ego te absolvo ik ontsla u van uw zonden! klinkt dat dan niet als de Godmenscbelijke stom, toen de Zaligmaker stond voor het graf van Lazarus of gelbogen over het dochtertje van Jairus? Begrijpen we dan wat het betee ken t priester te zlinï Om dat Koningschap van den priester juichen wij den neomist toe. maar wij moeten ook de lasten en verantwoordelijkheid van dat pries terschap niet vergeten, wanneer straks de priester vraagt: Orate frates Bidt broeders voor mij, opdat ik geduldig moge dragen de lasten van het priesterschap. Katholieken van Schiedam! Deze dag is een dag des Heeren; een dag die O. L. Heer zelf voor u geschapen heeft. Gij moet begrijpen, hoe zalig het is voor Katholieken om als broe ders bijeen te leven, rond den priester met het altaar als centrum. Het gemengd koor der parochie, „Ad maio- rem Dei gloriam", bij deze gelegenheid met enkele stemmen versterkt, voerde onder direc tie van den oud-kapelaan der parochie, prof A. M. A. Vollaerts, op keurige wijze de drie stemmige mis van Penosi uit. Machtig ook klonk het door allen meegezongen Oredo no. 3 uit het Kyrlale. Na den zegen met het Al lerheiligste werd door alle aanwezigen op de melodie van „Aan U, o Koning der eeuwen" een feestlied gezongen. Hierna was de treffende plechtigheid ten einde en terwijl de organist de klanken van Mendelssohn's „Hecbzcdtemarstch aus dern Som- mernaehtstraum" uit zijn instrument deed. op klinken, verliet men langzaam het kerkge bouw. Van 24 uur hield pater Tenwolde een druk bezochte receptie in de receptiezaal onder de kerk, terwijl een plechtig Lof, door den neomist gecelebreerd met assistentie van pactoor Spoorman als diakeu en kapelaan Vol lebregt als suh-diiaken, den dag besloot. In ons nummer van 11 December plaatsten wij een vrij uitvoerig bericht omtrent de voor. loopige opschorting van d«n bouw der scholen (verbouwing van de bewaarschool tot twee zeven-klassdge scholen en bouw van een nieuwe bewaarschool) ten behoeve van de „St. Willi brordusstichting" in het. Singelkwartier. Het komt ons voor, daar het en zaak is van algemeen belang, dat we een sober relaas geven van de feiten welke tot die opschorting aan leiding hebben gegeven en wat van die op schorting het gevolg ls. "We willen vooraf opmerken, dat we niet fungeeren als spreekbuis van de „Sint Willi- brordusstichting". Deze heeft trouwens geen spreekbuis noodig; ze weet den weg naar B. en W. ook thans even goed als voorheen. We kunnen daaraan toe voegen. dat de kwestie welke we hier gaan uiteenzetten met vertrouwen van de „Sint Wii- Utorordusstichting" in B. en W. of van B. en W. in de „St. Willibrordusstichting" niets heeft te maken. Dat onderling vertrouwen ls vol strekt niet in het geding. Wat niet wil zeggen, dat men elkander steeds volkomen zou hebben begrepen. Waarom wij don, als journalist, de zaak op de publieke markt brengen? Omdat zij raakt het hart van de geheels subsidieregeling voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs. Zij reikt veel verder, dan deze eene kwestie van ver bouwing al dan niet van een bestaande be waarschool. Ze legt bloot, duidelijk, voor ieder een, dat onze subsidieregeling voor het bewaar- ecbooiondanvijs niet Öeugt. En dat is een zaak. die niet alleen de „St. Wilïibrordusstich- tdng" raakt, doch eefr^teï." die al onze school besturen en die de gemeente zelve aangaat. De kern, het hart der zaak ligt in de ge meentelijke „Regelen voor het verleenen van geidelijken steun ter bevordering van den bouw en verbouw van bijzondere bewaarscholen" (Zie gemeenteblad van Schiedam. 1918, no. 9). Aritkel 1 van deze Regelen bepaalt: „Op schriftelijke aanvrage, van een rechtspersoonlijk heid bezittende vereeniging of stichting voor bewaarschoolonderwijs kan haar door deii Ge meenteraad v. Gemeentewege in den vorm van voorschotten en/iof bijdragen geldelijke steun worden verleend ter bestrijding van: a. de kosten van oprichting een-ar nieuwe bewaarschool b. de kosten van- verbouw eener bestaande bewaarschool'; c. de kosten van exploitatie. In artikel 2 wordt onder- moer gezegd dat het voorschot zal bedragen ten hoogste 85 pCt. dier kosten van de stichting; in artikel 4. dat het voorschot wordt verleend onder eerste hy pothecair verbond van het gebouw en van den grond. Van belang is voorts artikel 6 sub. d.: „Blijkt den gemeenteraad, dat de Vereeniging of Stich ting heeft opgehouden te bestaan als rechts persoon, dat beslag op het onderpand is gelegd dat de voorwaarden, waaronder voorschot en bijdragen zijn verleend, niet worden nageleefd, dat de Vereeniging of Stichting de al's voor schot of als bijdrage verstrekte gelden voor een ander doei of niet op ricshtige wijze in het belang van het bewaar schoolonderwijs heeft aangewend, of dat de exploitatie van de school om welke reden ook is ge staakt; dan zal hij, nadat het be stuur der bewaarschool of de laatst bekende led-en daarvan, in de gelegenheid zijn gesteld om binnen de veertien dagen bun bezwaren bij den gemeenteraad in te dienen, kunnen be palen, dat het voorschot terstond opvoaderbaar is en de bijdrage niet langer verschuldigd zal zijn". Thans een stukje geschiedenis. We kunnen hier citeeren, wat we op 11 December schreven: „Op 7 Juni van het vorig jaar werd door de „St. Willibrordusstichting de medewerking van den Raad gevraagd voor d-e stichting van 'n lagere school aan de Lange Singetstraait. Die medewerking werd bij raads besluit van 6 September daaraanvolgend ver leend. „Evenwel, in de Raadsvergadering van Vrij dag 16 Maart kwam een stuk van B. en W. in behandeling van geheel andere strekking. De „St. WïllibrordnssiUchting" zou, nadat nieuw overleg was gepleegd met B. en W., van welk overleg het initiatief van B. en W. ls uitgegaan, de bestaande bewaarschool ombou wen tot twee lagere scholen met ieder 7 klassen terwijl' een nieuwe bewaarschool zou worden gesticht". Het spreekt vanzelf, dat bij bedoeld oveiteg ook artikel 6 6ub d van de Regelen betreffende do suhsidieering ran bewaarschoolonderwijs ter sprake zijn gekomen. De mondelinge toezeg gingen, toentertijd aan de vertegenwoordigers van de „St. Willibrordusstichting" gedaan, waren intusschen van dien oord, dat de stich ting ze alleszins bevredigend achtte. Niettemin werd de stichting drie dagen voordat de gun ning op de aanbesteding voor de verbouwing van de bewaarschool tot twee zeven-klassige scholën en voor den bouw van een nieuwe be waarschool zou plaats hebben, opgeschrikt door en schrijven van B. en W., dat nu de verbou wing van de bewaarschool voortgang ging heb ben, daarmee het voorschot van gemeentewege op die bewaarschool verstrekt, opvoTdeibaai werd Was dit een terugkomen op do vroegere ge dane toezegging? Neen! Als de bewaarschool aan het bewaarsoiiool- onderwijs werd onttrokken, wat ging er finan cieel dan gebeuren? Het ware o.i. gewenscht, zoo niet noodzakelijk geweest, dat dit met cij fers en schriftelijk ware vastgelegd, vooral eer onderhandelingen waren begonnen of plan nen werden gemaakt. Dit is helaas n-ie-t ge schied. En zoo is het dus mogelijk, dat bij Ge meentebestuur en bij Bestuur der „St. Willi brordusstichting" niet hetzelfde werd gedacht omtrent de voor de stichting uit de toezegging van B. en W. te verwachten financieele gevol gen. B. en W. verstonden hun toezegging aldus, waarsckool op dit oogenhlik, het resterend be drag, dus de waarderermiinicteailng van de school voor een zeker percentage door de gemeente en voor een zeker percentage door de Stich ting zou worden gedragen. En B. en W. ver klaarden zich bereid daartoe mede te weaken in zooverre zulks van hen afhing. Wij meenen, dat bij de „St. Willibrordusstich- lederen Zondag Pauornuu St. DominlcUB. Godsdienstonderricht en ontspanning in HM patronaatsgebouw Emmastraat, ran half acht tot negen uur. 'b Maandags repetitie Muziekgezelschap 86 Ambrosius 8 uur R K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. Damclub I. D O Patronaatagebouw langt Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R. K» Metaal- bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. IL Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen rep» titie R K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl, Gebouw R K Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St Dominicus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man- nenzangvereeniglng „Orpheus" Gebouw R. K- Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering ^Kath» liek Streven" Gebouw Kath Kring Aanvang S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R K. gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwari over acht lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V Excelsior Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven Aanvang half negen. lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot bet verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken; balf zeven. Woensdag 2 Januari St. Llduina-Congregatie, Feestavond in bet Jongenspatronaat, Hoogstraat, achter het R. K. Weeshuis. Aanvang 8 uur. Woensdag 9 Januari Cursusavond Leeken-Apostolaat, docent Pas toor Mölier. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang Vrijdag 11 Januari Frits Bouwmeester enBemble. Opvoering van „Branding" van Ralph Cullinan (vertaling Ad. Rijkens). Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 13 Januari Vereeniging „St. Barbara", jaarvergadering in den It. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 16 Januari Vereeniging voor meisjes werkzaam in de industrieën. Lezing met lichtbeelden, te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R.K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereenigingen. Lezing met lichtbeelden te geven door kape laan A. Goossens. Gebouw R. K. Volk toon<l. Aanvang S uur. V. Zondag 20 Januari Tooneelvereenlging „St. Genesius", liefdadig- heidsuitvoering ten bate van het Parochie huis in de Gorzen Opvoering van: „Wat niet sterven kon", door Gerard Nielen. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. DE R K. MIDDENSTANDERS EN DE VERKIEZINGEN Evenals in andere plaatsen heeft ook in onze stad het bestaan van de R. K. MiddeiiBbands- vereeniging een circulaire gericht tot de R. K. Handeldrijvende en Indnstrieete Middenstan ders om vóór 1 Januari tot de R. K. Kiesver- eeniging toe te treden, teneinde als lid der Kiesvereenigiiig er toe te ikunnen medewerken, dat voor een MiddenefcandiseandidiaaA een vrije zetel op een der R. K. lijsten worde veroverd. vtov' f -r ALS MEM VOORBEELD VAM SLECHTE BESTRATING hebben Niéuw-sticht en Ba... - straat een zekere vermaardheid verworven. Bovenstaande foto, genomen van liet N-ieuwsUch, N.Z. illustreert duidettijk wellk een modderpoel daar na een buil regen ontstaat. Voor de be trokken bewoners is de toestand aliesbebaive aangenaam;» TE ROTTERDAM 1 Jan.: Ti-voli-Schouwburg, Wonder boven wonder (Bouwmeester's revue) 8 uur. Cir cus-Schouwburg, De kinderen van kapitein Grant (Spree gezelschap) 2 uur. 2 Jan.: Groote Schouwburg, Lucia di bam- mermoor (Ital. Opera), 8 uur. Tivoli Schouw burg, Wonder boven Wonder, (Bouwmeester'» revue) 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Dc Fa brieksbaas (Spree-gezeOschap) 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 3 Januari in: Corso (voor volwassenen); Thalia (voor volwassenen) Royal; Luxor Palast (voor volwassenen); Grand Theatre (voor volwassenen); W.B.- theater; Centraal (voor volwassenen)Glympia (voor volwassenen). tljng deze op-lossing aanvankelijk niet voor oogen foeefit gestaan; in alle geval' hoef-te zij ze niet daarom te accepteeren, om de vr.es af te wentelen dat zeg over- een vijf big tal jaren de school in dienst van het onderwijs versleten zou zijn en dan nog de hypothecaire schuld dezelfde zou zijn gebleven. Want vóór dien tijd kan er nog zooveel aan de orde komen Wat zal er bijvoorbeeld gebeuren, indien onze gemeente deo-r Rotterdam zou wórden gean nexeerd? Wat indien de fiuanoieelo gelijkstel, ling ten aanzien van het bewaarschoolonder wijs wordt ingevoerd? We zeiden, het selirijven van B. en W. aa-n de „St. WilUbrordusstichLing"- euke-le dagen voov do gunning op de annbo. steding was geen terugtrekking van gedane toe zeggingen. Het was formeel juisit. B. en W. mogen toezeggingen doen, maar tenslotte ligt de beslissing niet bij ben, dochj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1