Maandas 31 December 1928 Derde Blad Pagina 1 t HET STERVEND JAAR. NIEUWJAARSGROET VAN MOEDERLAND AAN DE KOLONIëN HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN Z. H. DEN PAUS HET SPOORWEGPERSONEEL DE DOETINCHEMSCHE KWESTIE PROF. VERAART EN DE R. K. S. P. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN. Terwijl wij met blij hart en veel vriendelijke woorden Nieuwjaar welkom heeten in de hoop dat het ons langverwachte dingen brengen ga-at, zoo luiden we toch ook het oude jaar met dank uit. Want in de afge- loopen twaalf maanden, hoe lang of kort ze ons ook hebben toegeschenen, hebben we Tijd mogen gebruiken zooals we dat zelf verkozen net of Tijd een zeer gewoon verbruiksartikel is. Spoedig zal dit jaar, dat voor ons zoo vol van allerlei gebeurte nissen was, weer achter ons liggen en de reeks vroegere jaren volgen en het zal al gauw niet meer zijn dan een kleine herin nering in ons geheugen. Er is altijd iets droevigs in het sterven van een heen-spoe- dend jaar. Het korter worden van den zo mer schen zonnetijd, de vallende bladeren en naakte hoornen spreken allen van den stervenstrek in de natuur, het voorbij- spoedende leven, de betrekkelijkheid van haar macht. Wij weten, dat alle groei en glans en glorie weer terug zal keeren met het naderen van de lente. En zoo leven we onze dagen en doen ons werk en gewen nen ons aan het kleine, ons omringende wereldje. Maar al moeten wij dan ons kleine leven doorbrengen in den Tijd, wij kunnen toch trachten het te verheffen in de sfeer van de Eeuwigheid. Rond ons kunnen we de gedachte scheppen en den blik gericht hou den op het visioen van een toestand waar aan begin noch eind is; wij kunnen dien zetten als den achtergrond van ons eigen leven en onze kleinheid kan dan staan midden in het groot Heelal dat God alleen vervullen kan. Wij kunnen ons de Eeuwig heid voorstellen als een oceaan van Ether waarin de wereld eeuw na eeuw voort rolt. Als Wij zóó de eeuwigheidsgedachte vast houden. kunnen wij meteen ons zwakke pogen steunen om Gods oneindigheid altijd en in alle dingen te zien. Sommigen zullen denken, dat zulke hoo- ge gedachten boven ons liggen-,, maar dat is niet zoo, als zij onze harten maar vervul len. De groote ons door God geschonken verbeeldingskracht kunnen en moeten wij allen, voor zoover als dat mogelijk is, ge bruiken. Met behulp daarvan kunnen wij doordringen in de geheimen van 's men- schen geestelijk leven, ons verheffen tot de toppen van Tijd en Eeuwigheid. Wij kun nen niet alleen het verleden in ons geheu gen terugroepen, maar ons ook de toekomst voorstellen met behulp van deze geheimzin- nig-werkende verbeeldingskracht, die wij menschen, alleen bezitten in deze wereld. Wij kunnen er ons den hemel meer voor stellen, nog vóór wij er zijn ingegaan. Intussehen leven wij in deze altijd-ver- anderende wereld. Ons leven is een groei en de groei is een altijd-doorgaande veran dering. Ons lichaam leeft door groei en ver andering. Als de groeikracht ophoudt, verzwakt het lichaam en sterft af omdat het niet meer aan zijn natuur kan voldoen. Zoo gaat het in ons maatschappelijk le ven nu, en zoo ging het vroeger, geslacht na geslacht. De kleinen groeien op, zij nemen langzamerhand de plaats der oude ren in, zooals deze zelf het vroeger hebben gedaan. Het is juist deze wisseling van jong en oud, deze vermenging van komen den en gaanden in de geschiedenis der menschheid, die zoo dikwijls misverstanden veroorzaakt en erger. Wij hebben in ons eigen land geen reden tot overmatige klachten: de stoffelijke wel vaart stijgt weer, de maatschappelijke vrede stond bijna ongeschokt, de werkloosheid mindert. Al staan wij nog, op meer dan één terrein voor zware en moeilijk op te lossen vraagstukken. Slaan we onzen blik naar hooger dingen, dan vinden we een nieuwen Leider in ons eigen Bisdom en de Kerk van Christus, on der de zichtbare leiding van Pius XI, die dit jaar zijn gouden priesterfeest zal vieren met onzen Nederlandschen Kardinaal van Rossum. in vollen bloei. De millioenen in alle landen richten vol geloof en vertrouwen den blik naar Rome en het is deze grootsche eenheid, die velen treft. Nergens in de wereld wordt zoo iets gezien of gekend buiten de ware Kerk. Zij vormt de ware broederschap der menschen, die samen bidden en werken, één van hart en geest. Te behooren tot deze schare is een voorrecht, dat ons, in vrede en vreugde on der de eeuwige en blijvende heerschappij van Christus, Koning van den Tijd, met moed en vastberadenheid het Nieuwe jaar doet in gaan met de beste wonschen voor elkanders heil! REIS NAAR ROME 23 APRIL—12 MEI. Het program vastgesteld In verschillende landen worden door de Ka tholieken reeds toebereidselen gemaakt om een nationale hulde te gaan brengen in de Eeuwige Stad aan Z. H. Paus Pius XI, in het gouden jubeljaar van zijn priesterschap. Ook Neder land zal niet achterblijven bij het algemeen huldebetoon der Katholieke wereld. De Vereeniglng tot Samenstelling van Ne- derlandsche Bedevaarten, heeft, daartoe ultge- noodigd door het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat, reeds haar program opgesteld voor een nationale reis naar Rome in 1929. Aan deze reis, die drie volle weken zal duren, n.l. van 23 April tot 12 Mei (uit en thuis) zullen, voor zoover thans bekend is, deelnemen Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht en Z. D. H. Mgr. A. P. Diepen, Bis schop van 's-Hertogenbosch, terwijl de Bis schop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent zich te Rome hij de deelnemers aan deze nationale reis zal aansluiten. Het programma van de reis is als volgt: Op 23 April zal men met een extra-trein, sa mengesteld uit Belgisch D-trein materiaal van Roosendaal via België en Luxemburg, naar Bazel vertrekken. Te Bazel wordt overnacht om den volgenden dag de reis over Milaan naar Genua voort te zetten met den „St. Gotbard"- spoorweg. Den tweeden nacht logeert men in laatstgenoemde stad. Op den 4den dag der reis komt men te Rome aan, waar zeven volle dar gen zal worden vertoefd en waar men door be middeling van Mgr. Dr. B. Eras in de gelegen heid wordt gesteld verschillende plechtigheden bij te wonen en onder deskundige leiding de bezienswaardigheden van de stad der Pausen bezocht zullen worden. Het hoogtepunt van het verblijf te Rome zal een audiëntie zijn hij den Heiligen Vader. Na 't verblijf te Rome, vertrekt men op den Hen dag naar Napels. Hier wordt twee dagen vertoefd om meteen het oude Pompei te kun nen bezoeken. Van Napels wordt op den 13en dag de reis door 't schoone Italië per boot voortgezet naar Capri bezoek aan de „Grot d'Azure''. Des avonds ls men te Sorento, waar wordt overnacht. Van Sorento keert men via Castel- lamare per rijtuig naar Napels terug om ver volgens vla Rome naar Florence te reizen. Te Florence blijft men wederom twee dagen, den 16en en 17en dag der reis. Op den 18en dag wordt Milaan bezocht. Hier overnacht men om den volgenden morgen met den Simplon-spoor- weg naar Straatsburg te vertrekken. Van deze stad, waar nogmaals wordt gelogeerd, keert men wederom via België en Luxemburg naar Roosendaal terug. Voor 't deelnemen aan deze schoone reis kan men zich thans reeds wenden tot de Administra tie der Vereeniglng tot samenstelling van Ne- derlandsche Bedevaarten, Begijnengang 15, Venlo, De kosten dezer reis zullen bedragen: 550 le klas trein en 1ste klas hotels; 500 2e klas trein en 1ste klas hotels; 430 2e klas trein en 2e klas hotels. Van uitstekende hotels, zoowel voor de 1ste als voor de 2e klas, is men verzekerd. DE KLERK-WACHTGELDERS Bij de Spoorwegen zijn zoo langzamerhand de wachtgelders weer door het bedrijf opge nomen en bijna allen hebben weer een vaste plaats gekregen, zij het ook niet hun oude plaats. Echter waren tot nog toe steeds een dertigtal op wachtgeld gestelde klerken buiten het dienstverband, wijl zij wat lichamelijke gesteldheid betreft (gezichtsvermogen) niet geschikt waren voor den stationsdienst. Deze kwestie is door den Personeelraad aanhangig gemaakt bij de Directie. Na een bespreking daarover tusschen Personeelraad en Directie heeft laatstgenoemde zich bereid verklaard om deze klerken in den administratieven dienst op de stations te plaatsen ter voorziening in de vacatures van vrouwelijke klerken, die ook geen verderen stationsdienst doem Zij komen dan echter slechts voor bevorde ring tot commies in aanmerking zoodra er een vacature bestaat. Hiervoor ls vereischt een aantal van zes dienstjaren als klerk. Als zoodanig worden dan «berekend de jaren die deze ex-klerken, voor hunne opwachtgeld- stelling als zoodanig doorbrachten en de jaren die zij nu in een vacature van vrouwelijke klerk zullen doorbrengen. GEEN VERVOLGING7 Radio-rede van dr. de Visscher op verzoek van de regeering. Op verzoek van de Regeering zcu de oud- minister, dr. J. Tb. de Visser hedenmiddag om 1 uur in 't gebouw van 't hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage een radio-telefonischen groeit van het moederland aan de gebieden in Oost-Indië, Suriname en .Cnragao brengen. De zaak nog niet afgelcopen Lu de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad van Doetinchem deed do voorzitter mede- deeling van het schrijven van den Off. van Ju stitie, dat van een vervolging van den secreta ris is afgezien, wegens onvoldoende schuldaan wijzing. De heer Muller zette namens de cor ruptie-commissie uiteen, dat deze zich niet bij die uitspraak kon neerleggen, weshalve een motie werd ingediend om den secretaris te ge lasten een bedrag, groot 1564,86, ln de Ge meentekas te storten. Over dit punt ontstond een vrij heftige discussie met het resultaat, dat de motie tenslotte werd verworpen met 77 stemmen en 1 blanco. De Heer Muller verklaar de tegen dit besluit bij hoogere autoriteiten een protest te zullen Indienen. In verband met door de commissie inge brachte beschuldigingen tegen het raadslid S, deed de beschuldigde het voorstel deze zaak in handen te stellen van een eere-raad. Dit voor stel werd met 57 stemmen en 3 onthoudin gen verworpen. De Heer Cohen hield een uitvoerige rede te gen de behandeling van de zaak P. voor de Arn- hemBche rechtbank. WAT KIPPEN SOMS ETEN. Bij den landbouwer C. v. d. Berg te Kruisland werd een kip geslacht, omdat het dier weigerde voedsel tot zich te nemen. Thans bleek, dat het dier een stopnaald van. ruim 12 d.M. had ingeslikt, zoodat het niet meer eten bon zonder zich inwendig ernstig te bezeeren. „VOORSHANDS WENSCH IK NIETS ANDERS DAN ZOO EERVOL MOGELIJK TE SNEVEN" OP WELKE WIJZE MEN POLITIEK VOERT 1 „U begrijpt, dat ik na het gebeurde van de laatste weken meer dan genoeg heb van de politiek" Naar aamleiding van het onderhoud, dat het „Centrum" met den heer Kuijper heeft gehad in verband met zijn beslissing om zich in de drie groote steden tegenover Prof. Veraart te stellen voor de bezetting van den kwaliteitszetel voor arbeidszaken, had „De Residentiebode" een kort onderhoud met prof. Veraart: Het Mad vroeg hem of deze wijziging der feiten op zijn houding nog eenlgen invloed had. Prof. Veraart meende van niet. In zooverre waardeerde hij het, dat het tenslotte voor hem een eervoller sneven zou zijn tegenover den heer Kuijper, dan tegenover ieder ander willekeurig arbeiderscandidaat. Hij blijft op de bres staan voor de handhaving van het kiesreglement, zooais dit is vastgesteld en geaccepteerd. Wil men m|3t schending van dit reglement hem diskwalificeeren. welnu dan moet men voor deze daad de volle ver. antwoordelijkheid maar dragen. U blijft dus overtuigd, dat de inter pretatie van het C. C. onjuist is? Daaraan kan niet de minste twijfel be staan. Ik heb als de samensteller van het kiesreglement de zaak van a. tot z. meege maakt en wanneer er iets is geweest waar tegen de commissie bezwaar had, dan was het de mogelijkheid om de standenvertegenwoor- diging in de fractie te brengen. Wel 10 maal kan men dit ln de notulen vinden. Er is zelfs besloten, dat de commissie het geheele regle ment zou terugnemen, indien bij amendeering de kwaliteitszetels het karakter van standen- zetels zouden brijgen. Ook in het Partijbestuur heeft men angstvallig gewaakt tegen, deze mogelijkheid. En nu wordt, nadat het reglement is vast gesteld, in Utrecht in een geheime zitting dooi' een partij-orgaan, waarbij geen appèl mogelijk is, een uitbreiding aan het reglement gegeven, geheel tegen den letter en den geest in. Hebt u gezien, dat de heer Kuijper zich beroept op vooraanstaande mannen, die hem geadviseerd hebben tegenover u te gaan staan? Inderdaad, men staat op dit oogenblik voor niets' meer. Ik heb verschillende menschen uit onze partij, die gezag en vertrouwen hebben, gesproken en onomwonden verklaarden zij, dat ik voor 100 pet. gelijk héb. Maar men meent, dat men in dit stadium de zaak moet laten rusten. En terwijl de arbeiders tegen geest en let ter van het reglement hun wenschen door drijven en alle anderen voor dreigementen laten zwichten, komt de heer Kuijper aan „Het Centrum" verklaren, dat Veraart wil, dat heel katholiek Nederland voor hem knieltl Zoo worden de feiten op den kop gezet. De heer Kuijper heeft nu nog eens opnieuw verklaard, dat het in het belang Ts van de R. K. Arbeidersbeweging, dat deze de vier arbeidszetels krijgt. Maar ik tart Iemand aan te toonen, dat aan deze standsbelangen ooit ls gedacht hij de invoering van de kwali teitszetels. De grondslag daarvoor was, zoo als door de „Tijd" in die dagen zeer duide lijk is uiteengezet, om bij elk hoofdstuk der begrooting deskundigen te hebben. Kan men nu zeggen, dat vier vertegenwoordigers van de Kath. Arbeidersbeweging uitsluitend de bekwaamheid en de geschiktheid hebben om de vraagstukken te behandelen, die hij de Ar- beidsbegrooting aan de orde komen? Integen deel, deze menschen beheerschen hoogstens een deel van de vraagstukken dezer begroo ting. De rest waarbij toch zeer belangrijke problemen zijn, moet maar onverzorgd blijven. Dat eisoht het belang van de arbeidersbewe ging. Hoe meer men deze zaak doordenkt, hoe dwazer en onmogelijker de beslissing wordt. Men is in Utrecht overrommeld, en nu moet de zaak doorgezet worden, liever dan ongelijk bekennen. Men verwijt u, dat ge een personenstrijd voert? Inderdaad. Men zet mij in een uitzoaderings positie. Voor eiken kwaliteitszetel is de baan zoo ruim mogelijk, alleen voor mijn terrein ontwerpt men een formule, die mij per se buitensluit. Voor militaire zaken, handel en nijverheid, landbouw, behoeft men niet uit de betrokken kringen te komen. Alleen bij arbeidS' zaken. En wanneeT ik daar tegen opkom, dan voer ik een personenstrijd. En als Ik nu zie van welke zijden de arbeiders krachtige hulp krijgen om mij te weren, dan voelt men toch duidelijk waarom het hier gaat. Men is er in geslaagd de arbeiders tegen mij ln het harnas te jagen en dit is gehikt. Voorshands wensch ik niets anders dan zoo eervol mogelijk te sneven. Ik heb de verzeke ring gekregen ook uit Amsterdam en Rotter dam dat ik daar overall voor den arbeidszetel candidaat gesteld zaj worden. Ilc wensch al leen nog maar, dat de kiezers mij zoo eervol mogelijk laten sneven. Als het blijkt, dat ik nog een trouwen aanhang heb, zal een dis kwalificatie ten slotte voor mij nog wel dra gelijk zijn. Wenseht u beslist niet een vrijen zetel in te nemen, vroeg het blad ten slotte. U begrijpt, dat ik na het gebeurde van de laatste weken meer dan genoeg heb van de po litiek. Ik denk er niet aan en dit voor nemen is zoo definitief mogelijk, u kunt dit met den meesten nadruk publiceeren bul ten de Haagschen kwaliteitszetel, mij ergens te laten candidateeren. Een compromis ls niet mogelijk hier. Ik wensch alleen, dat men tegenover mij eer lijk het reglement toepast, een bijzondere gunst hegeer ik niet. Wenseht men tegenover mij het reglement niet toe te passen, zooals het voor de kie zers is verdedigd en aanvaard, dan stel ik geen prijs op een Kamerzetel. Alleen straks na de verkiezingen hoop De ln een brochure uiteen te zetten, op welke wijze men in onze kringen politiek voert. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONl®EKT. Door rijksambtenaren en gemeentepolitie te Alphen a. d. Rijn werd Zaterdag ten huize van A. v. E. aldaar een geheime distilleerderij ontdekt. Het toestel benevens de aanwezige drank werden ln beslag genomen en ten kan- tote van den Rijksontvanger gedeponeerd. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De kwaliteitszetel binnenlandsch bestuur. Uit goede bron gewerd aan de „Volkskrant" de mededeeling, dat in verschillende Amster- damsehe R.K. Kiesvereenigingen ernstig over wogen wordt, aan de leden voor te stellen, als plaatsvervanger van den kwaliteitszetel Bin nenlandsch Bestuur aan te wijzen den heer mr. C. Goseling, voorzitter van den Rijkskieskring Amsterdam. Ook ln Den Haag zou voor deze candidatuur gevoeld worden. De kwaliteitszetel voor handel, nijverheid en verkeer. Naar aanleiding van tot hem gerichte ver zoeken van verscheidene kiesvereenigingen uit de kieskringen Haarlem en den Helder heeft dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer zich bereid verklaard, een aanwijzing voor den kwaliteitszetel voor handel, nijver heid en verkeer enz. in die kringen te aan vaarden. De candidatuur Engels. Naar wij vernemen, aldus de „Volkskrant", worden er zeer ernstige stappen gedaan om den heer A. H. Engels candidaat te stellen ln de kiesvereenigingen voor een vrijen zetel ln de Rijkskieskringen Overijssel en Drenthe en ln die rijkskieskringen, waar het centraal college twee vrije zetels heeft toegekend zooals: Lim burg, Tilburg, Den Bosch, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Leiden en Dordt. Het blad kan als zeker verklaren, dat de heer Engels zich voor een zoodanige candideering, die zal kunnen meewerken tot een bezetting van den vrijen zetel ln Overijssel, beschikbaar stelt. Aanwijzingen nis candidaat. De R.K. klesvereeniging te Made heeft als candldaten aangewezen: voor den kwaliteits zetel overzeesche gewesten ir. Feber en dr. Vrlens; voor den kwaliteitszetel arbeiders vraagstuk C. Norbart, vrijgestelde te Breda, en Valkenburg te Roosendaal; voor de vrije ze tels W. Sassen, Geertruidenberg, dr. H. Moller Tilburg, Jac. Vos, Roosendaal en Max van Poll, Helmond. Te Kruisland zijn aangewezen: Ir. L. J. Fe ber, Den Haag, als deskundige voor de belan gen der overzeesche bezittingen; Ant. C. Loer akker, Schoten, als deskundige voor de arbei dersbelangen; C. A. Valkenburg, Roosendaal, als plaatsvervanger voor arbeidersbelangen, Jac. Vos, Roosendaal en dr. H. Moller, Tilburg voor een vrijen zetel. Te Beers zijn aangewezen: voor den kwali teitszetel defensie: Mr. dr. L. N. Deckers, luit.-generaal R. de Quay en Th. Schaepmaa, allen te Den Haag; voor den kwaliteitszetel landbouw: A. N. Fleskens, Geldrop en Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, te 's-Bosch; voor vrije zetels: Mr. F. Teulings, 's-Bosch; P. J. van Haaren, Tilburg; Ir. M. Ch. E. Bongaerts, 's-Hage, M. Krijgsman, 's-Bosch en Max van Poll, Helmond. Te Deest (Geld.) zijn aangewezen voor on- derwijs-specialiteit: 11 Mr. M. A. M, Waszink, minister van Onderwijs, Den Haag; 2. A. Baron van Wijnbergen, Utrecht. Naar het „Hhz." verneemt, 'zal minister Waszink op verscheidene plaatsen in Gelder land aangewezen worden. Te Heino (Ov.) zijn aangewezen: voor den kwaliteitszetel sociaal-economische vraagstuk ken Prof. Aalberse; voor den vrijen zetel H. Engels, plaatsvervanger LI. Ruiter te Arnhem. IN DEN RIJKSKIESKRING LEIDEN Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Delft adviseert aan de leden, om voor den vrijen zetel ondercandidaten van den Rijkskieskring Leiden over te nemen: voorts geeft het bestuur in overweging voor de twee kwaliteitszetels te candideeren de heereu A. J. Loerakker en A. C. van Vuurem, beiden aftre dend. Dinsdag 8 Januari zal een ledenvergadering worden gehouden tot het aanwijzen van candl daten voor de a.s. Kamerverkiezing. DORDRECHTSCHE METAALWAREN. FABRIEK. Voorstel tot kapitaalsvcrhooging. Naar wij vernemen, zal op de op 2 Januari a.s. te houden buitengewone vergadering der Dordrechtsche Metaalwarenfabriek v.h. Wed. Bekkers Zoon een voorstel aan de orde komen tot verhooging van het maatschappelijk kapitaal. Voorlooplg zullen ƒ800.000 worden uitgegeven. Het kapitaal bedraagt thans 1 millioen. („Hbl.") Tweede uitkeering van 3 pet. De directie der N.V. van den Bergh's Fabrie ken heeft besloten over te gaan tot een tweede uttkeerlng van 3 pet. op de 6 pet. cumulatief preferente winstdeelende aandeelen A en B. VERVALSCHING VAN POSTBEWIJZEN. Een verdachte gearresteeid Door de Directie der Posterijen te Enschedé wera' volgens het „O. D." aan de politie aldaar kennis gegeven, dat Iemand zich ver moedelijk had schuldig gemaakt aan verval- sching van postbewijzen. Het bleek, dat de verdachte hiervan, zekere N. F., juist te 01- denzaal door de maréchaussée aldaar was ge arresteerd, toen hij gelden op een vervalscht postbewijs wilde Innen. BRAND IN EEN BAKKERIJ Drie gezinnen moesten hun woning ontruimen Zondagavond brak in Tricht een vrij hevige brand uit bü bakker K. Spoedig stond het heele pand In lichtelaaie en moesten de drie gezin nen, die het pand bewoonden, hun woning ont ruimen. Een zieke vrouw kon nog tijdig wor den gered. Om de dichtbebouwde omgeving te redden, moest er nog heel hard worden gewerkt. m liji i ii- I- werd de Fransche vlieger Lemaitre. die daar directeur was van de legervliegtuigen-afdoe- ling, uit zijn vliegtuig geslingerd en gedood WEER EEN DIJKDOORBRAAK Een streek in de omgeving van Nettelhorst over 500 H.A. ondergeloopen. Vrijdagnacht heeft wederom een dijkdoor braak hij de Boekslbeek ln de omgeving van Nettelhorst, dezelfde plaats waar onlangs ook een doorbraak geschiedde, plaats gehad. Om het doorgeslagen gat te dichten, was een ringdijk gelegd, doch deze was nu niet bij machte weerstand te bieden tegen den hoogeo waterdruk. Een streek van circa 500 H.A., dis Juist eenlge weken van water was bevrijd, liep nu weer onder water. DOODELIJK MIJNONGELUK. I Een verdachte van schuld vrijgesproken De rechtbank te Maastricht deed Zaterdag uit spraak in de zaak van den 31-jarlgen mijn wei* ker Th. J., wonende te Kerkrade, verdacht van overtreding van art. 307, W. v. S., n.l. het ver oorzaken van dood door schuld. Op 8 Mei wa ren eenlge mijnwerkers in een mijngang bezig kolen te vervoeren ln wagentjes. De lamp van O., die het voorste wagentje bestuurde, ging uit. O. wilde zijn lamp weer aansteken en stond in gebukte houding in de smalle mijn gang. Verdachte, die geen licht zag van O., meende, dat deze hem reeds lang vooruit was. Het wagentje van verdachte botste toen te gen O. aan en raakte hem tegen het hoofd, zoodat de man kort daarop overleed. De rechtbank achtte het hem ten laste ge legde niet bewezen en sprak hem daarvan vrij, op grond, dat het ongeluk niet aan de ach "ld van verdachte te wijten was. ERNSTIGE MISHANDELING Gevolgen van den drank Zaterdagavond kreeg in het café de Z. te Eindhoven zekere v. d. H., een kleermaker, die eenigszins onder den invloed van den drank verkeerde ruzie met eenlge andere café-bezoekers. Toen de 25-jarige fabrieks arbeider P. v. d. Ven, den twist wilde beslech ten, kreeg hij van v. d. H. met een leeg bier glas een slag op 't hoofd waardoor hij ernstig werd gewond. Zijn toestand ls levensgevaar lijk. TILBURY DOOR DE TRAM GEGREPEN. Een der inzittenden ernstig gewond. Zaterdag heeft op den Halsterscben weg te Halsteren, even voorbij huize„'t Klokje", een ernstig ongeluk plaats gehad. Door 't schich tig worden van het pa: rd gespannen voor de tilbury van den heer de Rijke uit Tholen, kwam dit voertuig, waarin genoemde heer en zijn echtgenoote gezeten waren, in hotsing met een passeerende stoomtram van de Maatschap pij AntwerpenBergen op SloomTholen. Het paard geraakte bekneld tusschen de tram en een der lange den weg staande hoornen. De tilbury werd door de locomotief gegrepen en totaal vernield. De heer de Rijke werd ernstig gewond in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom opgenomen. Mevrouw de Rijke kwam er ais door een wonder met den schrik en eenige lichte verwondingen af. KIND VERBRAND. In een waschketel met kokend watelj Te Zutphen is het vijf-jarig zoontje van W. in een onbewaakt oogenblik in een waschketel met kokend water gevallen. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het enkele uren later is overleden. TWEE DAPPERE MOEDERS Te water, om één ldnd te redden Zaterdagmorgen raakte spelenderwijs 't vier jarig zoontje van A. v. R. te Vinkeveen te water. De moeder, die op het hulpgeroep naar buiten snelde, sprong zonder zich te bedenken het kind na. De vrouw van A. Z., die eveneens het hulpgeroep gehoord had en blijkbaar dacht, dat haar eigen kind in gevaar was, sprong even eens te water. De beide vrouwen en het kind konden door voorbijgangers, die te hulp waren geschoten, gered worden en veilig op het droge worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9