DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* m 11. 3 51ste Jsarq^nq: Vrijdap 4 Januari 1929 No, 15305 Cit nam.ner bostaat lit iris blade. IS Verkoop banden, Olie, Benzine - GARAGE ..UNIOUE" - CVERSCHlE'S BURGEMfcE^ I EN ANNEXATIE, DE üNTE»GLNh\G LANGS DEN ROMERDAMSCHE DIJ* HET UITGEWERKT PLAN VAN B. EN W. WAT ONTEIGEND ZAL MOETEN WORDEN BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN I. TELEFOON 68817 AGENDA KUNST-AGENDA tiurf-au KOEMARKT 4-, SCHIEDAM. Telefoon intercommunaal No. 68085. \U(iNNEMKNTEN per 3 maanden ƒ325 per maand t.10. per week 25 cent Franco i er post t 8 76 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 ct Postcheque en girodiensi 31440 ADV Kil l KIYIIKN 1 5 e gels 1 55 hike regel m'eei 30 cl Reclames tussrheh den leksl B(' ct pei regel Kleine advertenties 30 wooiden 25 ct:, elk woord meer cl tol een maximum van 50 woorden Kabouter -advertenties 6 regels ƒ0.60. 10 regels ƒ0.76, 16 regels t 1 Incassokosten worden berekend 1 Cr; -< •iiaevaüeiiveraekefing f500 by overlijden dooi een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij lie- van een wijsvinger: f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand: f25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Vetzek verlies van één hand. eén voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver ering loopl op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Dij zijn installatie al9 burgemeester van Overschie op Zaterdag 22 September sprak de burgemeester van Overschie de heer J C. Baumann, deze merkwaardige woorden: „llandgemecnite te zijn van Neerlands eerste koopstad het is mij bekend brengt bhzondere verhoudingen mede en zal op menig gebied veel overleg eischen. Door eendrachtige samenwerking in den geest van artikel 149 der Grondwet hoop ik, dat de oplossing van die vraagstukken gevonden kan worden, niet het minst omdat wat his torisch ontwikkeld is en dat geldt in de eerste plaats van de grenzen der Nederland- sche gemeenten niet dan in de uiterste noodzaak- tnag worden aangetast". Sindsdien is Overschie's burgervader met van gedachte veranderd. In verband met hol door den gemeenteraad van Overschie vast gestelde uitbreidingsplan voor den Klem- polder en heit deel van den polder Blij.lorp gelegen ten Noorden van het verbindings kanaal en de beide Sehieön. heeft een redac teur van de „N. Rotit. Courant een ondei houd met den burgemeester gehad en daar bij de veronderstelling geuit, dat bij de be handeling van dit uitbreidingsplan in don Overschieschen Raad niet vreemd zou zijn de agenda van den Rotiterdamschen Raad van 10 Januari aanstaande, waarop het be kende, annexatieplan voorkomt. Het antwoord van den burgemeester is welsprekend genoeg om het hier in extcnso weer te geven. We laten hem even aan het woord: Ilc zie dit uitbreidingsplan als een ge deelte van een gewestelijk plan. Met de be langen der gemeente Rotterdam is daarbij rekening gehouden, op een wijze, welke mogelijk bij enkelen wrevel zal wekken. Het was mij echter een genoegen aan dit plan mede te werken, omdat ik gevoel, dat lk hier een punt raak, waarop ik in mijn installatierede als burgemeester van Over- Ecliie heb gezinspeeld. Ik heb mij toen voor stander verklaard van de belangengemeen schap. Welnu, hier is het bewijs dat de ge meenten zeer goed een belangengemeen schap kunnen vormen. Wanneer men deze kaart (het uitbreidingsplan betreffend) be kijkt, dan ziet men daarop enkele zeer broeide wegen geprojecteerd. Deze zijn niet in het uitsluitend belang van Overschie ontworpen. Zij dienen in de eerste plaats de' belangen van Rotterdam en overigens mogen zij als een streekbelang gezien wor den. Persoonlijk denk lk eir niet over, aan de gemeente Rotterdam in de totstandko ming van deze groote verkeerswegen een geldelijke bijdrage te vragen. Mij is zelfs aangeraden suhsddieering te vragen, onder mededeeling dat een dergelijke aanvrage alle kans 'van slagen had. Ik heb het niet gewild. Voorstander te zijn van belangen gemeenschappen, brengt vanzelf aanvaar ding van financdeele lasten dier gemeen schappelijke regelingen mede. Ik weet dat 10 Januari a.s. in den Rottordamschen raad hc-t annexatieplan aan de orde zal komen en het verheugt mij, diat gij mij terzake mijn gevoelen vraagt. Mijn oordeel daar over kunt ge aan het voorafgaande af leiden. Ik ben tegenstander van annexatie en zal al het mogelijke doen de zelfstandig heid van het mooie krachtige Overschie te bewaren. Ik word in dit streven door de gansche gemeente gesteund. Ik gesf gaarne toe, dat een stad als Rotterdam ook belangen buiten haar grenzen heeft, doch als deze behoorlijk behartigd worden, zooals in het uitbreidingsplan dat hier ligt, dan vervalt iedere reden voor annexatie. En ik sta waarlijk niet alleen in dit ge. voelen. Heeft mr. dr. Wvtema niet eens gesproken het was in een vergadering van burgemeesters en secretarissen van Zuid-Holland in 1925 dat „bet hanteeren van het annexatie- snoei, en hakmes steeds meer bestrijding vond". Prof. Struijcken heeft dienaangaande opgemerkt: „aan de zucht van de groote steden, het platte land om zich heen in groote uitgestrektheid binnen haar gebied te betrekken, moet niet worden voldaan; ongelijksoortige ter reinen en ongelijksoortige bevolking wor den daardoor onder één bestuur vereenigd". Ir. Roegholt heeft terzake geschreven: „Tegenover annexatie moet staan federatie IV. zie de toekomstige volwaardige eenheid in den associatievorm van liet. stadsgewest" te. wijl tenslotte prof. Krabbe heeft gezegd: „dat. elke annexatie achterwege moet blij ven tui daarvoor In dé plaats worden ge steld oen toepassing van artikel 119 der Grondwet". Natuurlijk is naast dit uitbreidingsplan a rioleeriogsplaa ontworpen. Bij het ont- v. ve„i daarvan is mede met de gemeente Rotterdam gehandeld. Gaarne had ik ook ie dier zak» overeenstemming bereikt, doch door de exhorbttaute eischen. die door het gemeentebestuur van Ro-tterdam wardon t oe BET NATTE ASFALT BET GEVAARLIJKE SLIPPEN der van gummibanden voorziene voertuigen te voorkomen, heeft men in Berlijn met een Speciaal daarvoor g-oooaistrueerde machine het wegdek weer ruw gemaakt. De „verrdw|ii'gsmacb.ae ziet men op onze foto aan dan arbeid in .een der Berujnsclu' straten. (Slot) 73. Tweede Tuinsingel, te onteigenen groote, 15 c.A., van het huis en. tuin. Sectie I., no. 1932, t. n. van *A Ha. Ma. Ma. Men del, Schiedam; Cha. Ma. Mendel, Schiedam. 74. Tweede Tuinsingeï t. o. gr. 40 c.A., van het huis en tuin, Sectie I, no, 1983, t. n. van H. F. Meijer of Meier, Schiedam. 75 Singel, t. o. van het geheele perc. huis en tuin, Sectie I, n«. 1077, t. n. van Ja. Ma. van Harmeien, v;ed. C. Cornells van Pelt Czn., Schiedam. 76. Singel, t. o. als het geheele perc. huis,, schuur en erf, Sectie I., no. 2111, t. n. van J. van Katwijk, Schiedam; 77. Singel, t. o. van het gehëelo perc. huis en erf, Sectie X, no. 2112, t. n. van R. Kooij, Schiedam. 78. Singel, t. o. van het geheele perc. erf, Sectie I, n. 1081, t. n. van Ca. Ja. de Wolf, J. A. de Wolf, C. A. de Wolf en J. van Straten, allen te Rotterdam, en R. Kooij, Schiedam. 79. Singel, t. o .van het geheele perc. erf, Seri ie, I., no. 1934, t. n. van 2/5 Ca. Ja. de Woi'f1|5 J. A. de Wolf; 1/5 C. A. de Wolf, 1/5 J. van Straten, allen te Rotter dam 80. Pingel, t. o g. 27 c.A. van bet huis Sectie I„ no. 1082, t. n. van De VeTeeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, Schiedam. gl_ sir "'el p: 14 f va,n het hui seriie I, no. 1083, t. n. van De Vereeniging voor Gereformeeir Schoolonderwijs, Schiedam. 82. gesteld, zijn deze onderhandelingen afge broken. Deze stand van zaken vond ik bij mijn komst in Overschie, en bestudeering dar stukken dried mij de nutteloosheid ©ener heropening der onderhandelingen zien. Overschie heeft haar bijdrage In een ge meenschappelijke rioleering. Rotterdam eisciht veel meer en ik kan mij niet aan den indiruk onttrekken dat het Rotterdamsche standpunt op koopmansoverwegingen ge baseerd is geweest en misschien ook wel op dit: „als jullie niet beta'en dan wordt het gebruikt als „annexatie-argument". Dienaangaande voel ik mij veilig, er is ge daan wat kon. En recht, eerlijkheid en bil lijkheid stel ik zeer hoog. Niet vergeten mag worden, dat gemeenschappelijke rege lingen een afweging van elkanders belan gen en van het geheel medebrengen en voor een ovenheerschlng van den een over den ander geen plaats is. Wat dit rekening houden met eikand ens belangen betreft, daarvan zou ik u wel eenige contracten en stukken kunnen laten zien, ware het niet, dat ik het beter vind daaromtrent momenteel maar te zwijgen. Belangengemeenschap, streekbestuur voor bepaalde doeleinden zou mr. Sickcnga .het noemen, dat is heit wat burgemeester Bau mann noodig en volkomen afdoende acht. De nieuwe gemeentewet zal daaraan tegemoet komen zóó, dat zelfs publiekrechtelijke lichamen voor de behartiging dier gemeen schappelijke belangen van oen streek zulllen kunnen worden geschapen. Het komt ons voor, dat redelijkerwijze door Rotterdam het wil toch geen sabotage plegen niet meer kan worden gevraagd. Singel, t. o. g. 25 c. A. van de School en erf, Sectie I, no. 2472, t. n. van De Ver eeniging voor v o-eformeerd Schoolon derwijs, Schiedam. 83. Singel, t.,o. g. het geheele perc. van het huls, schuren en erf, Sectie I, no. 1937, A. K. Maltha en J. Maltha, beiden te Schiedam. 84. Singel, t. o. g. liet geheele perc. van het huis en erf, Sectie I., no. 1088, t. n. van J. Baks te Schiedam. 85. Singel, t. o. g. het geheele perc. van het huis en erf. Sectie I., no. 1089, t. n. van J. Baks, Schiedam. 86. Singel, t. o. van het geheele perc. huis en erf, Sectie I., no. 1090, t. n. van G. van Emmelo, Rotterdam. 87. Singel, t. o. van het geheele perc. Sectie I., no. 109-, t. n. van G. van Emmelo, Rot terdam. 88. Singel,-t. o. g. het geheele perc. Sectie I no. 1092, t. n. van J. Baks, Schiedam. 89. Singel, t. o. g. het geheele perc. sectie I no. 1093, t. n. van J. Baks, Schiedam. 90. Singel t. o. g. het geheele perc. sectie I no. 1094, t. n. van J. Baks, Schiedam. 91. Singel, t. o. g. het geheele perc. sectie I no. 1095, t. n. van J Baks, Schiedam. 92. Singel, t. o. g. het gelieele perc. sectie I no. 1378, t. li. van Elizabeth v. d. Beek, wed. J. Kooijman, Schiedam. 93. Singel, t. o. g. het geheele perc. sectie I no. 1097, t. li. van Elizabeth v. d. Beek, wed. J. Kooijman, Schiedam. 94. Singel, t. o. g. het geheele pcrc. sectie I no. 1098, t. n. van Elizabeth v. d. Beek, wed. J. Kooijman, Schiedam. 95. Singel, hoek Rotterdamsche dijk, t. o. g. van het geheele perc., Sectie I, no. 1379 ,t li. van Elizabeth v. d. Beek, wed. J. Kooijman. 96. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheels perc., Sectie I, n. 2094, t. n. van Eliza beth van der Beek, wed. J. Kooijman, Schiedam. 97. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1101, t. n. van Eliza beth van der Beek, wed. J. Kooijman, Schiedam. 98. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1102, t. n. van Eliza beth van der Beek, wed. J. Kooijman, Schiedam. 99..Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc.,. Sectie X., no. 1103, t. n. van Eliza beth van der Beek, wed. J. Kooijman. Schiedam. 100. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1478, t. n. van J. H. Stek, Schiedam. 101. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1105, t. n. van J. H. Stek, Schiedam. 102. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1100, t. n. van J. H. Stek, Schiedam. 103. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1107, t. n. van J. H. Stek, Schiedam. 104. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele peTC., Sectie I, no. 1730, t. n. van P. van Noordwijk, Schiedam. m 105. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1731, t. n. van P. van Noordwijk, Schiedam. 106. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc.', Sectie I, no. 1732, t. n. van J. M. van der Kamp, Schiedam. 107. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie X, no. 1733, t. n. van G. J. J. Wassen berg, Schiedam. 108. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele 1 perc. Sectie I, no. 1115. t. n. van G. J. J. .Wassenberg, Schiedam. 109 Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1116, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 110 Rotterdamsche dijk, hoek Mathenesser- straat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1743, t n. van G. J. J. Waseenberg Schiedam. 111. Mathenesserstraat, t. o. van hel geheele perc., ,S,ecUe 1, no. 1742, t. n. van G. J. Waseenberg, Schiedam. 112. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1741, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 113. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc. Sectie I, no. 1740, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 114. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1739, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 115. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1738, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 116. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1737, t. n. van G. J. J. 117. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1736, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 118. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1735, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. XX9. Mathenesserstraat, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1734, t. n. van G. J. J. Wassenberg, Schiedam. 120. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1118, t. n. van P. van der Bos, Schiedam. 121. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1119, t. n. van P. van der Bos, Schiedam. 122. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele pedc., Sectie I„ no. 1120, t. n. van P. van der Bos, Schiedam. 123. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1122, t. n. van W. Ho- lieirhoek, Schiedam. 124. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1123, t. n. van W. Ho- lierhoek. Schiedam. 125. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie I, no. 1129, t. n. van A. Ku- perus, Schiedam. 126. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc.,Sectie I, no. 1130, t. n. van A. Ku- perus, Schiedam. 127. Rotterdamsche dijk, t. o. van het geheele perc., Sectie X, no. 2208, t. n. van Het Hoogheemraadschap van Schieland. te Rotterdam. TOELICHTING Gelijk het plan aangeeft, strekt de onteige ning ter verkrijging van de beschikking over gebouwde en ongebouwde eigendommen: a. ten einde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan voor Oud-Me.>heneese: en b. ten aanzien waarvan de aanbouw of her bouw krachtens art. 30 der Woningwet is ver boden. Het hier bedoelde uitbreidingsplan is her zien bij raadsbesluit van 22 April 1927, goed gekeurd door hee-c*- Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid Holland den 22en November 1927. Tot het hier bedoelde bouwverbod be sloot de raad den 6en Sentember 1927; dit besluit is door heeren Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 3TOctober 1927, goedge keurd. Het is noodzakelijk zij het ook, dat dit met belangrijke offers voor de gemeente zal moeten gepaard gaan dat thans de belet selen worden opgeruimd, die tot nog toe de uitvoering van het uitbreidingsplan voor het Oostelijk gedeelte van de Gemeente ten Zui den van de spoorbaan, ten Noorden van den Rotterdamschen dijk en ten Oosten van de Broersvesl in den weg stonden. De bouw in het Singelkwartier heeft zulk een vlucht genomen, dat het weldra tot den Rotterdamschen dijk zal zijn uitgelegd. Reeds zijn aanvragen ingekomen voor den meer Westwaarts gelegen grond, wiaar de bebou wing op hoog peil langs den dijk moet begin nen, doch waar deze bij het voortbestaan van de lage bebouwing langs den dijk niet moge. lijk is! Door de gemeente Rotterdam wordt reeds de groote verkeersweg aangelegd, waarin de Rotterdamsche dijk wordt herscharen, ''oorlat de tijd is gekomen om ook op Schiedamsch gebied voor de uitvoering van het uitbrei dingsplan ten aanzien van de verbreeding van den dijk en het daarlangs verkrijgen van een passende bebouwing de gelegenheid te openen. Hetzelfde geldt voor de Broersvest, waar aan nog kan worden toegevoegd, dat de nood zakelijkheid om ten aanzien van deze de ge legenheid te openen om uitvoering aan het plan te geven, urgent is geworden door den bouw van de nieuwe Koemarktbrug. De boven reeds vermelde bouw in het Sin gelkwartier maakt het tevens noodzakelijk de gelegenheid te openen voor den aanleg van plantsoen en sportterreinen in het Zuid-Wes telijk gedeelte, gelijk "bij het uitbreidingsplan is aangegeven. Daarbij zij er nog op gewezen, dat reeds bij de overneming van de H. B. S. door bet Rijk In 1919, de verschaffing van een terrein aldaar voor oefeningen in openlucht in het vooruitzicht werd gesteld. Daarbij wor de tevens vermeld, dat met het oog op deze bestemming het in de bedoeling ligt op deze terreinen ten behoeve van de omliggende be bouwing rustende servituut van nict-bebou- wing, te laten voortbestaan. Ten slotte is het noodig, dat de gelegenheid wordt geopend om aan deze zijde van het Sin- gedkwartier de bij het uitbreidingsplan gedach te verbinding met de Broersvest langs de Korte Singelstraat te geven. Voor de Ivorte Singelstraat zelf brengt dit slechts de ontei gening vaii de voor de perceelen aan de Noordzijde der straat llggen.de strooken open grond mede. lederen Zondag Patronaat St. Dominions, Godsdienstonderricht en ontspanning in net pat.roaaatsgebouw Bmmastraat. van half acht tot negen uur 'a Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur R K Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. zC. Damclub 1 D O Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- Dèwerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond lederen Dinsdagavond om half negen rep» title R K Gemengde Zangvereentglng Lorenzo Perosi, Gebouw R K Volksbond lederen Woensdag Patronaat St. Dcminlcus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man- nenzangvereeniglng „Orpheus" Gebouw R. K. Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering ^Katho liek Streven" Oefwmw Kath Kring Aanvang S. V. Excelsior Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R K. gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V Excelsior Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven Aanvang half negen lederen Vrijdagavond oefenlngsavond tot bet veriecnen van Eerste Hulp bij Ongelukken: half zeven. Dinsdag 8 Januari R. K. IClesvereeniging „Rechit, Pliicht en Orde" belangrijke algemeene vergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Woensdag 9 Januari Cursusavond Leeken-Apcstolaat, docent Pas toor Möller. Gebouw R. K Volksbond. Aanvang Vrijdag 11 Januari Frits Bouwmeester ensemble. Opvoering van „Branding" van Ralph Cullinan (vertaling Ad. Rijkens). Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 13 Januari Vereeniging „St. Barbara", jaarvergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 16 Januari Vereeniging voor meisjes werkzaam In dB industrieën. Lezing met lichtbeelden, te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R.K. Volks, bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereeniglngen. Lezing met lichtbeelden te geven door kap» laan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 20 Januari Tooneelvercenlgiug „St. Geneslus", liefdadig heidsuitvoering ten bate van het Parochie huis in de Gorzen Opvoering van- „Wat niet sterven kon", door Gerard Nielen. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. TE ROTTERDAM 4 Jan.: Gob. v. K. en W„ concert Jean Wiener en Clément Doucet (jazz.muziek voor twee piano's) half negen. 5 Jan.: Groote Schouwburg, Louise (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Circus Schouwburg, De Geschandvlekte, (Spree-gezel- schap) 8 uur (voor volwassenen). 8 Jan.: Circusschouwburg, Mlgmon (Co- Opera-tie) 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 3 Januari. Offlcioele notcerin* van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per H. V, H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 3 Januari. Men noteert voat, Meiasse-spiritus f 33 per H. L. Ruwe graanapirltus 60 pet. 17.— per HJJ. Spoeling M Noteering f 2.46. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1