MAANDAG 7 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 3 LEUMBENRI KUIJPERS. WEERBERICHT. UIT HET BUITENLAND. GROOTVORST NÏCOLAAS VAN RUSLAND t SVIODEPRAATJES. i DE TOESTAND IN MEXïCO RADIONIEUWS LAATSTE BERICHTEN .5 i FEESTV00RST3BLLING IN DEN GROOTEN SCHOUWBURG Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer Henri Kuijpers als directeur van ,.Be Maasbede" werd gistermiddag' in den Schouwburg te Rotterdam door den heer en mevr. kuijpersGrimman het Maasbode-personeel en feenoodigden een feestvoorstelling aangeboden. In verband met den Adventstijd waren deze feestelijkheden uitgesteld en zoo was 't geheele personeel van enze courant mét de dames en een wijden kring van genoodigden, waaronder de geestelijkheid onzer stad, in blijde feest stemming bijeen op dezen Driekoningendag. Toen de grcote Schouwburgzaal was volge stroomd en in een feestelijke sfeer gehuld, kwamen de gastheer en de gastvrouwe, de heer Henri Kuijpers en mevrouw KuijpersGrim men, aan wie bij de aankomst bloemen waren .aangeboden, de zaal binnen, begroet door een hartelijk applaus van de aanwezigen. Op cio «ereplaatsen aan het front-balcon namen zij plaats temidden van het bestuur der courant, den Hoogeerwaarden heer J. W. van Heeswijk, Deken van Rotterdam en de leden der hoofd redacties van „De Maasbode" en „Het Nieuwo Dagblad". Da tooncelgordijnen weken dan vaneen voor Bel schouwspel van de. Oua-Hollandsche brui loft van „Kloris en Roosje", op te voeren door de leden van het Rotterdamsch-Hofstad Too- neel. De feestelijk-hoofsche sfeer van dit spel kwam dezen middag ln dit milieu natuurlijk volkomen tot haar recht. Er wera zwierig ge sprongen en gedanst en vlot gebabbeld en ge zwetst en onophoudelijk davera'e de Schouwburg om de leuke en rake zetten van Thomasvaer en Pieternel, die in bun Nieuwjaarswensch er menigeen op een kostelijke manier hebben door gehaald. De auteurs van deze toespraak, vol afwisseling van sentimentaliteit en pathos, ondeugenden spot en ook wel eens sarcasme, hadden deze zeldzame gelegenheid tot het „ridendo dicere verum", het lachende do waarheid zeggen wel op een buitenge wone wijze benul. In de voordracht van Wil- helmina SchwabWellman en Anton Roemer kwam deze verscheidenheid van stemming volop tot haar reeht. Het einde van den wensch, een lofzang op het groote werk van den directeur, werd bekrachtigd met de aanbieding van lauweren cn een stormachtig applaus van alle aanwezigen. Xu de pauze boden de foyers van den Schouwburg een uiterst intiemen aanblik. De ververschhigen, op zoo gulle wijze door den beminden gastheer en gastvrouw aangeboden, liet men zich go&d smaken. En gezelligheid lcent. geen tijd veel te vlug kondigde, hot bekende belletje de voortzetting van de fees telijkheden aan. Na de panze werd door de leden van het Rotterdaiqsch Hofstad-Tooaeel het Molière- [blijspcl „Geleerde Dames" vertoond in de ver taling va q W. J. Wendel en de regie van Kduard VetWmsn, 't "Was een frissclie en vlotte opvoering, waarin de fijne esprit van den Franse,hen blijspeldichter het heele spel door tintelde. NTa elk bedrijf klonk een dankbaar applaus voor o'e knappe spelers; die zeker een groot aandeel hadden in het succes van dezen praehtigen middag. Dit feestelijk samenzijn van het groote Maasbode-organisme er waren er van alle bijkantoren en zelfs uit het buitenland zal in dankbare en aangename herinnering hou den het jubileum van zijn grooten Directeur, ln aansluiting op bovenstaand kort verslag zouden wij niet gaarne verzuimen, te dezer plaatse een woord van erkentelijkheid neer te schrijven jegens onzen hooggeschatten direc teur en zijn zeer geachte gade voor o'ezo bui tengewoon geslaagde matinée. Wij weten zeker, de tolk te zijin van de velen, die gistermiddag als gasten van den heer en mevr. Kuijpers den Grooten Schouw burg voor het grootste deel vulden, wanneer wij bier uiting geven aan onze gevoelens van jbijzondere waardeering en dankbaarheid voor |het gebodane en er als onze overtuiging de ver zekering aan toevoegen, o'at deze prachtige middag een waardig besluit vormde voor het grootsche festijn der herdenking van het zilve ren ambtsjubilé van onzen directeur. Ongetwijfeld zal niet alleen bij den gullen gastheer en zijn lieftallige ega, maar ook bij allem, die haar meemaakten, deze schoon in stijl gehouden finale even onvergetelijk blijven. WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacht •het le getij om 2,39 v.m., het 2e getij om 14.50 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht liet le getij om 12.39 v.m., het 2e getij om 13.01 n.m. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 5 Januari 1929. BEVALLEN: J. A. Mackenbachvan Zeist id. M. van Tnsschenbroekv. d. Ende z. JC. Eiber»de Haan d. C. Rademaker— Wakker d. P. van Rooijenvan Geel d. N C. Loorcn de JongLuijten z. P. G. van BruggeWaarnaar z L. Kloosv. d. Velde v.. A. de Jong—Bagijn d. E. I. Caspard— Mighorst d. A. TV. AkkermansJacobs z. E. J. VollemansBraemer d. T. M. Bijl- van Spiunter z. M. F Ileijnsbroek—Kassels 1. O. M.' van GendHuizer z. M. Er- kelens—den Uil d. J. Zuitïhoornvan Gen- leren d. A. Twingtden Butter z. H. T. Meijer—JonkeT z C. Stokv. d Graaf ,1. C. E, Krijgsman—Hoogeboom levenl. d. OVERLEDEN: L P. Franke vr. v. W. C. v. Sorge 4S j. G Haak wedr, v. A. C. Rutten SI j. A. Boonstra jm. Dm. J. Ruize- f*eld m. v. J. Buitenhuis 73 j J. Paimekoek t v M. Catshoek G2 j. C. Rietveld wedr. J. Terlouw 99 j. A. Nöllen jm. 1 j 'd. Burmanjer jm. lm. P. G. den Boef m. J. M. T. Meijer 54 j. A. H Hagen m T. C. Brakkee 27 J. H Rond m. v. A. legers 57 j. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Ooste- lijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tot lichte vorst. De barometer stijgt op den voormiddag vrij snell; de algemeene toestand wijst op aan houden van de vorst. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.33 tot 's morgens 7.39 COMMUNISTEN TEGEN SOCIALISTEN Eén zoon van Moskou geknipt BERLIJN. 5 Januari. (W. B.) Een der com munisten, die in October j.l. den redacteair van de „Vorwaerts", Wolfgang Sohwartz van zijn voergenomen radiovoordracht met een auto ontvoerden is, volgens de „Vose. Ztg." achter haald. Het i3 de leider van een sectie van den roode-ïrontstrijdersbond, Alfred Scherlinsky, die Schwartz een vol uur lang op den avontuur lijken autorit met de revolver ln de hand in bedwang heeft gehouden. Bij zijn verhoor op het hoofdbureau van politie ontkende Scherlinsky aan de ontvoering te hebben deelgenomen, doch werd echter bij confrontatie met Schwartz weer door dezen herkend. De politie heeft er van afgezien Scherlinsky in arrest te stellen, daar err geen gevaar bestaat, dat hij zal ontvluchten. DE MOORD OP DR. UNGER De dader kort geleden uit sanatorium ontslagen NEURENBERG, 5 Januari. (H.N.) Zooals gemeld, heeft zich hier een bloedig drama gisterenavond afgespeeld. Voor de' antroposo fische vereeniging te Neurenberg zou dr, Umger uit Stuttgart in het Luitpoldliuis een lezing houden. Toen om kwart over S uur iedereen op de opening van de vergadering wachtte, weer klonken plotseling bij den ingang van de zaal drie of*vier schoten. Het bleek, dat dr. Unger, toen hij de zaal wilde binnengaan, aangevallen was door een in zijn geestvermogens gekrenkt persoon, den 56- jarigen werktuigkundige Wilhelm Krieger. Deze was van achteren gevolgd en had, zon der iets te zeggen de schoten gelost.waarvan er twee dr. Unger in het hoofd en -een in den rug troffen. Krieger lijdt aan vervolgingswaanzin en is pas onlangs uit een sanatorium ontslagen. Dr. Unger, die bewusteloos neergevallen was en veèl bloed verloor, werd in de zaal gedra gen, waar hij kort: daarop overleed. Een dame, die de lezing bad willen bijwonen, werd door een kogel aan den voet getroffen. Een andere dqme moet aan de band zijn ge wond. Zijn levensloop. EEN GENERAAL IN CONFLICT MET RASPUTIN. Volgens een telegram uit Nice is grootvorst Nicolai Nicolajewitsj van Rusland in zijn villa te Antibes nr-vWlon, Zoo verdwij nen, één voor één, de groote f iguren uit den tsarentijd van Rusland: eeni- ge maanden geleden nog stierf r: ritza Fedorownu in haar balling s oord, nu over leed de oud. opperbevelheb ber van het Russische le ger, grootvorst Nikolaj Niko- lajewitsch op zijn villa Cap d'Antibes aan de Middelland- sche Zee. Ook in zijn levensloop be speuren we de lijn welke zoo karakteristiek de carrière van alle Russische machthebbers teekent: een gestadig cres cendo, een. oogenblik van glans en dan... de val, de vlucht, de ver getelheid, de dood Grootvorst Nikolaj Nikolajewitsch, den Gden November 1856 te St. Petersburg geboren, was een zoon van Nikolaj Nikolajewitsch, broeder van tsaar Alexander III. Reeds gedurende den Russisch-Turkschen oorlog in 1877-78 onder scheidde bij zich door zijn kranig optreden en bevordering op bevordering bracht hem tot het oppercommando aan het Westelijk front gedu rende den wereldoorlog. D grootvorst was gehuwd met prinses An as tasia een dochter van koning Nikita van Mon tenegro. Ook grootvorst Peter Nikolajewitsch, zijn broeder was met een Montenegrijnsche koningsdochter in den echt getreden. Beide Montenegrijnsche stonden vroeger in hoog aan zien bij de tsarenfamilie en natuurlijk waren ook hare echtgenooteu „de Nikolajewitschi", ne ven van den keizer, zeer geziene gasten ten paleize. Om een invloedrijke positie te verkrijgen wendden de Montenegrijneehen een eigenaardig middel aan: ze kwamen tegemoet aan de zieke- lijk-mystieke neigingen der keizerin en introdu ceerden aan het hof verscheidene „wonderdoe ners", „zieners" en „heilige mannen". Onder de laatsten bevond zich ook een eenvoudige Sibe rische boer, diie geprotegeerd werd door Niko laj Nikolajewitsch. Die Siberiër was niemand anders dan Rasputin! Grootvorst Nikolaiis. Door het houden van spiritisehe sceanees en hot toegeven aan allerlei mystieke neigingen verst'erkta de keizerin, misschien onbewust, steeds meer -de betrekkingen met de ,,Niko!a- jewitschi" zoodat deze nog lang de vertrouwden van het keizerlijk gezin bleven, toen dit zich reeds geruimen tijd van het bof en de overige familieleden had teruggetrokken. Maar Nikolaj Nikolajewitsch heeft geweten, dat hij als Rasputins mentor in het tsarenpa- leis optrad! Want de „wondermonnik" heeft den grootvorst totaal verdrongen. Regelrecht werkte Rasputin hem tegen, toen in 1912 de Balkan oorlog woedde. Onder invloed van zijn Montene grijnsche echtgenoote stelde grootvorst Nicolaj alles in het werk om den tsaar te verleiden tot een ingrijpen in den Balkanoorlog. Maar Ras- putius was het, die den keizer bezwoer van zulk een avontuur af te zien. „Bedenk toch, wat daaruit voor U en Uw volk voortvloeit!" zoo wende hij zich tot den keizer, „Uw grootvader hielp de Bulgaren het Turksohe juk afeohudden. En hoe vergolden ze dit aan hun redster Moedertje Rusland Zui len onze vaderen, die omwille dier onbetrouw bare Tartaren bun bloed vergoten, hun zonen zegenen, wanneer gij ze ten kruistocht stuurt? Nemen we zelfs aan, dat we overwinnen Wat dan nog Het heet, dat we onze Slavische broeders moeten helpen Maar, was ook Kaïn niet de broeder van Abel Deze beweringen van Rasputin maakten zulk een indruk op den tsaar, dat alle pogingen van Grootvo-rst Nikolaj schipbreuk leden. Doch ééns, en dat was in 1915, werd Raspu tins advies in den wind geslagen. Hij waar schuwde tegen het groote gallicisohe offensief in het voorjaar 1915. Als reden voerde hij aan, dat liet nog geen tijd was, om er op los te gaan en de aanval zou met een catastrofe eindigen. De opperbevelhebber, grootvorst Nikolaj zette töeh zijn wil door enhet Russische of fensief mislukte, terwijl bij Gorlice een beslis sende nederlaag werd geleden. In den daarop volgenden zomer uitte de kei zer zijn steeds toenemende ontevredenheid over den toestand aan het front. Hij beklaagde zich (volgens de hofdame Anna Wyrobuwa in haar mémoires) erover, dat het leger, zonder de ingenomen stollingen te bevestigen en voor genoeg munitievoorraad te zorgen, steeds voor uit werd gedreven. Kowno viel, evenals Nowo Georgiewsk en Warschau. Toen de inname van Warschau werd gemeld, scheen de keizer zijn zelfbeheersching te verliezen. Hij werd doods bleek. In het bijzijn der keizerin riep hij, hard op tafel slaande „Dat kan zóó niet verder gaan Ik kan hier niet rustig zitten toekijken hoe men mijn leger vernietigt ik zie heel goed de fouten, die er gemaakt worden en moet zwijgen!" Verder zeide hij, "dat grootvorst Ni kolaj zonder zijn weten de ministers naar het hoofdkwartier had ontboden, waardoor een soort uevenregeering geschapen weid. Toen besloot de keizer zelf het opperbevel over te nemen. Hij zou dit, volgens Anna Wy robuwa reeds eerder hebben gedaan, wanneer hij niet had gevreesd, door deze handelwijze grootvorst Nikolaj te krenken. „Wanneer ze eens wisten, hoe zwaar het me valt aan de ver dediging van mijn vaderland geen werkzaam aandeel te kunnen nemen had de keizer te voren reeds meermalen verzucht. Vanuit het hoofdkwartier kreeg de keizerin regelmatig brieven 'van haar gemaal, waarin deze haar zijn wedervaren mededeelde. De grootvorst was zeer vertoornd geweest, terwij! zijn omgeving haar ontstemming en ontgoo cheling nauwelijks wist te verbergen. Een zeer groot deel der buiteniandsehe pers schilderde grootvorst Nikolaj als een ware patriot, terwijl de keizer als een werktuig van Duitschen in vloed werd gebrandmerkt. De keizerin verscheen meermalen in het hoofdkwartier en steeds heeft zij geleden on der de onhebbelijke handelwijzen der groot vorsten, die toevallig allen „wegens ziekte" be dankten, wanneer ze tot een gemeenschappelijk ontbijt met het keizerpaar werden uitgenoo- digd. De positie van het keizerpaar werd door de tegenwerking der grootvorsten hoe langer hoe moeilijker. Generaal Wojenkoff beklaagde ei' zich over, dat de grootvorsten, zonder eenige toestemming van den keizer, steeds maar spe ciale treinen voor zich lieten reserveeren. En wanneer een dergelijk verzoek den keizer be reikte en wanneer deze dit afsloeg, werd een ferme lastercampagne tegen hem en de kei zerin op touw gezet. Het geliefde praatje was, dat de keizerin als vroegere prinses Alix von Hessen nog onder Duitschen invloed stond en dezen invloed ook op haar gemaal deed in werken. Eens trof men -de keizerin aan, terwijl ze snikkend in een stoel zat met een geopen-den brief op liaar knieën. In dezen brief schreef de keizer haar, dat hij van Grootvorst Nicolai een schrijven liax ontvangen, waarin deze eeni ge lage en gemeene lasterpraatjes had neerge schreven. Hij dreigde met „andere maatrege len" wanneer de keizerin haar gedrag niet wij zigde. „Maar wat heb ik dan gedaan?" riep de keizerin uit, terwijl ze het gezicht met de handen bedekte Intussehen heeft zich ook 's grootvorsten haat tegen zijn verdringer Rasputin op allerlei wijzen geuit. Toen de „wondermonnik" vroeg, of hij het leger zou komen zegenen, antwoord de Nikolaj: „Kom maar, dan zal ik je laten ophangen!" Ook aan het hof begonnen de bei de Montenegrijnschen haar campagne tegen Rasputin met veel heftigheidzonder suc ces! Zooals we schreven: Nikolaj zou het weten, dat hij Rasputin tot vijand had! Zijn ac.tle te gen den „monnik" en de nederlagen in het Wes ten had tot gevolg, dat hij als onderkoning van den ICaukasus den strijd tegen da Turken luoest voeren en dus van het hoofdtooneel ver dween. Daar de grootvorst een uitstekend mi litair as, droeg hij deze vernedering als waar militair en voerde den strijd in het Zuiden met goed succes. Toen in Maart 1917 de voorloopige regeering van Kerenski het roer ln handen nam, begaf de grootvorst zich naar het landgoed Djoelber, waar hij zelfs nog verbleef na de communisti sche November-revolutle. In 1919 kon hij de vlucht nemen. Vla Constantinopel, Milaan en Duitscliland reisde de grootvorst naar Parijs, waar liij, evenals vele andere adellijke „nnellngen, verbleef. Later vertrok hij naar zijn villa Cap d'Antibes. Vele uitwijkelingen voerden actie voor Nikolaj, om hem op den troon te krijgen, wanneer het holschewistisch regiem zo i v dien. Nicolaj zelf heeft nooit door eenige uiting blijk gegeven van 'zijn gevoelens ten opzichte va:: deze actie. Wel bestreed hij de proclamatie van grootvorst, Kyrll, die zich Juli 1924 tot tsaar uitriep. Parijs, 2 Januari 1929. Wij wezen reeds op de belangrijke rol, die de „petite robe" in dit selaoen speelt. En boe er op het oogenblik met een enkel aardig detail een aantrekkelijk cachet aan gegeven wordt: zoo bijv. een metalen gesp of een zilveren agrave, die een brillant effect verleenen, of een soepel ceintuur van suède, met een fan- talsle gesp gesloten, of een groep kleine biale in de breedte aangebracht op strookjes, of stik sels, aoo geschikt, dat zij een galon vormen, of incrustaties. Ook met jabot en sjaal-effecten wordt aan de „petite robe" een aardig cachet gegeven. Wij geven hieronder nog een bijzonder aardig model voor zulk een robe. Om den hals gedrapeerd is een enroulement van voilode-sole of crêpe-georgette, die op zij als een soepele jabot neervalt. Voor de robe kan men een mollige kasha kiezen, of jersey-de-laine, toile-de-laine, of dun popeline. Het sobere corsage steekt aardig at op een rok, die naar beneden iets uitloopt en op zij zich in godets afteelcent, want plooien schijnen iets op den achtergrond te geraken. Men kan robe en sjaal ia dezelfde tint kie zen, maar ook kan men een comJbinatie ln camee-tint, kiezen, of in oontrasteerende kleu ren: een mat rose sjaal bijv. op een zwarte, of marine robe, of betge-roeê op kastanje, of Sak sisch blauw of beige. DE REGEERING ONDER PORTES GIL De positie van de erom. Men schrijft ons uit Rome: De „Osservatore Romano" geeft in verband met den toestand iu Mexico nadere berichten over de regeering van Portes Gil. De nieuwe president koos generaal Joaquin als minister van oorlog, dr. José M. Puig Casa- wianc tot minister van handel, Luis Montes de Oca tot minister van financiën en Pascual Ortez Rubio de oud-minister van verkeer en gezant van Mexico in Duitschland werd belast met het ministerie van binnenlandsche zaken. De aan voerder van het meerderheidsblok van de kamer, Masteo Gomez, wordt minister van land bouw, de oud advocaat-generaal Ezequlel Padilla werd minister van onderwijs, de Obre- gonist Henrique Medina werd advocaat-gene raal. De brigade-generaal Lucas Gonzales werd inspecteur-generaal der politie, Arturo EHas, oud-consul-geueraal te New York en half-broe- der van Calles, werd directeur van het munitie depot. Antonio Castro Leal werd tot rector der nationale universiteit benoemd. Op 4 December werd Luis Morones tot presi dent van de ,,Crom" benoemd. Evenwel deelde deze organisatie den nieuwen president spoedig mede, dat al zijn leden zich van hun posten in de regeering terugtrokken. Deze daad werd als motie van wantrouwen tegen den nieuwen staatspresident beschouwd. Er werd toen be weerd, dat Gil als gouverneur vau Tamaulipas zich tegenover de „Crom" vijandig had getoond. Zelfs werden de medewerkers van de ,,Crom" uit de commissie voor de bestudeering van een nieuwe arbeidswet teruggetrokken, ondanks het feit, dat de commissie op bijzonder verlangen van Gil was bijeengekomen en beweerde dat Gil de „Crom" niet meer ais bijzonder bevoor rechte organisatie wilde beschouwen, doch als een, welke zich als andere arbeidersorganisaties aan de regeering had te onderwerpen. Gil ver klaarde toen dat hij aan de oppositie van Moro nes geen waarde hechtte, daar hij deze als van voorbijgaanden aard beschouwde. Er werd toen echter gezegd, dat Calles de nieuwe houding van den chef der „Crom" had veroordeeld. Volgens mededeelingen van de N.C.W.C. News Service had president Gil verklaard, dat de „Crom" slechts een kleine minderheid arbeiders vormde, daar de groote meerderheid van ben buiten de „Crom" stond. De groote meerderheid van de arbeiders is overtuigd van de deugdelijkheid van zijn nieuwe hervorming. De kamer sprak zich toen met een meerderheid voor Gil uit. Een aan tal betoogers riep in de nabijheid van het par lement na de bijeenkomst: „Weg met Morones!" Gil moet dus de „Crom" tegen zich hebben in genomen, ook omdat hij niet tegen een theater voorstelling optrad, welke volgens de meening der arbeiders een beleediglng van hun organisa tie was. Intusschen hebben weer in alle deelen der wereld sympathlebetooglngen voor Mexico plaats gevonden, zooals door den aartsbisschop van Bogota in Columbia, door de bisschoppen van Bolivia, door het episcopaat op de Philip- pljnen en in Europeesche landen, vooral in Duitschland en in Oostenrijk, Ook werd er mel ding gemaakt ven de groote plechtigheden voor het feest van istus' Koningschap te Manilla, waar voor Max!co werd gebeden. PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1852 M.) (uitslui tend KRO.-uitzending.) 12.301.30 concert door het K.R.O.-trio; 5.306.30 gramofoomuuzielc; 6.307 Duitsche les; 77.30 en 7.30S cursus kerklatijn; 8.Utrechtsche avond. Palestrijnsch knapenkoor o. I. v. G. v. Kooten, R. 11. Zang-ver. Bel Canto, Hermann Trie, mej. M. Musters en J. v. d. Harg (piano), mej. T. v. Veen (cello), Th. Smit (bariton), Hr. Meyer (bash), B. A. Kok (piano), Spr.: H. Manders en kapelaan G. G. A. Geelen. Scheve ningen haven vl»50 M.) (Zake lijke Omroep): 8.15—5 pers-, handels- en finan cieels berichten: 1212.03 zuivelber.1.302.45 beursnoteeringen; 3.253.57 Zuivelber.; 5.30 5.35 zuivelber.; 7.257.35 beursoverzieht. Hilversum (1071 M.) 12.302 concert door het Boris Lensky-trio22.30 keukenpraat Je 34 kniplcs; 44 microfoon-debutanten. M. Kapper (plano), H. Arntz-de Jong (declamatie), mevr. Slelcing-v. Reenen (zang)67.15 concert door het Boris Lensky-trio; 7.157.4a Engels; he les; 88.30 boekbespreking door mevr. A. v. Wagenlngen Salomons; 8.3010.15 concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Troep. Mary Sablairolles (zang). Daarna tot 11.gramofoon- muziek. Daventry (1562 M.) 11.05 lcookpraatje; 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 concert (alt, tenor, viool); 1.202.20 orkest; 3.20 populaire kamer muziek; 4.20 orkest; 5.35 ldnderuurtje; 6.20 ge dichten; 6.35 nieuwsberichten; 6.50 muziek; 7.05 liederen van Rich. Strauss voor tenor; 7.20 lezing; 7.35 muziek; 7.45 lezing; 8.05 variété- artisten; 8.50 causerie over gesyncopeerde muziek met illustr.; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 lezing door Sir. Oliver Loge; 9*.55 nieuwsberichten; 10. populair concert. B. Armstrong (sopraan). Gers- liom Parkington kwintet; 1112.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 12.50—2.10 orkest; 4.<055.05 orkest', 7.057.50 gramofoon muziek; 8.3511.20 „Louise", van Charpentler. orkest en solisten. Langenberg (469 M.) 11.30 mechanische muziek; 12.251.50 en 5.055.50 orkest; 7.35 Westfaalsche avond. Land- en volle ln woord en lied. Westf. zangkoor, vocale en instrumentale solisten; 9.50 sluiten. Zeesen (1650 M.) 11.20-3.50 lezingen; 8.50— 4.50 orkest; 4.507.05 lezingen; 7.50 Poolsche dansmuziek en volksliederen. Pliilharm. orkest v. Warschau. Hamburg (395 M.) 10.2011.20 gramofoon muziek; 3.35 Duetten voor viool en cello; 5.25 concert, Halali; 7.20 Somerspuk, een vroolijk spel Küchler; 10.0511.10 operette-muziek. Scarpa- orkest en solisten. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; G.50 trio-con cert; 8.85 lichte muziek: 10.35 sluiten. Bern (411 M.) 6.507.20 juridische voor dracht; 7.209.05 radio-orkest en solisten van Lausanne; 9,050.20 nieuwsberichten en weer bericht; 9.209.55 Kurzaal-orkest, DE DON BOSCO-AVOND In aansluiting op de aankondiging van den Don Bosco-avond, te geven door den Weleerw. Pater Chr. Dury van Beesthalle op 25 Januari a.s., zij nog medegedeeld, dat deze avond ge volgd zal worden door een serie missieavon den en wel Zaterdag 2G Januari om 2 uur, en 8 uur, Zondag 27 Januari om 2 uur, Maan dag 28 Januari om 8 uur, Dinsdag 29 Januari om 8 uur en Woensdag 30 Januari om 2 en 8 uur. Teekens z&l daar de lezing met de ver tooning der films wórden gegeven. Behalva| bij den R. IC. Boekhandel zijn van Donderdag 24 Januari af van 12 uur ook aan het ge bouw, Stationsplein 10, kaarten verkrijgbaar en tevens 'is er gelegenheid tot plaatsbespre ken BROODGEBREK IN MOSKOU Komen de broodkaarten weer7 Naar uit Moskou gemeld wordt, is ln d« laatste dagen het broodgebrek in Moskou nog sterker geworden. De gepoe en de officier van justitie hebben talrijke arrestaties doen plaats vinden, daar zij van meening zijn, dat het broodgebrek t® wijten is aan particuliere speculatie. Zoo werd de bekende broodhandelaar in Moskou Worob- jew gearresteerd, die groote partijen graan clandestien gekocht heeft. Men spreekt in Moskou van de mogelijkheid dat er in het begin van Februari in de sov jetsteden broodkaarten zullen worden inge voerd. Ook in Leningrad doet het gebrek aan brood zich gevoelen. De sovjetbeambten heb ben n.I. reeds het bakken van koek en andera zoetigheden uit tarwebloem verboden. DE GRIEPEPIDEMIE IN AMERIKA Reeds 12000 dooden NEW-YORK, G Januari (V.D.) Naar da „Monday" uit Washington meldt is volgens een door de gezondheidscommissie uitgebracht rapport het aantal dooden ten gevolge van de op het oogenblik in de Vereenigde Staten heerschende griep-epidemie gestegen tot 1200. Men vreest, dat het aantal dooden nog -aan zienlijk hooger zal worden voor de epidemie ten einde is. HANGAR INGESTORT 3 dooden, 5 gewonden Te Berre, het. centrum van maritieme lucht, vaart, is een bijna geheel voltooide hangar ingestort. Van de tien arb „Iers, die er nog aan het werk waren werden er drie op slag gedood, terwijl er vijf gewond werden. De gewonden werden onmiddellijk overgebracht naar het hospitaal. BRAND Vèe in dc vlammen omgekomen Te Mill is door onbekende oorzaak de land bouwerswoning met schuur van H. Urselman in do Gagel afgebrand. Inboedel en landbouw- inventaris gingen mede verloren, 2 paarden, 1 koe, 5 hokkelingen, 4 kalveren, 12 varkens, 130 kippen vonden den dood in de vlammen. Alles is verzekerd bij den N. C. B. ERNSTIGE AANRIJDING Gisteravond is mej. J. de L. wonende t9 Groningen, die zich per rijwiel naar Hare# begaf, aldaar aangereden door een auto. ZIJ werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was gisteravond zorgwekkend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3