FEUILLETON EEN INTERVIEW MET IR. G. GERLAGH. HAAR DOEL BEREIKT WOENSDAG 9 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 RÏOLEERING EN VILLABOUW ANNEXATIE IS NIET NOODIG. - WEERBERICHT 'N KWART EEUW DIRECTEUR VAN GEMEENTEWERKEN Op een kouden, grijzen och.tend, terwijl een fijne mist rustig boven de havens wegtrok, zijn wij naar het gebouw van gemeentewerken aan de Korte Haven gestapt, om daar Ir. G. Gerlagh, die binnenkort zijn zilveren jubil<5 als directeur van gemeentewerken gaat vie ren, eens over die afgeloopen kwart-eeuw aan het woq-rd te laten. Een oogenblïk moesten we wachten in het gezellige kantoortje van den portier en daar na werden we binnengelaten bij ir. Gerlagh, diie reeds met het doel van onze komst op de hoogte was gesteld. Een langdurige intro ductie was dus overbodig en al heel spoedig waren wij waar we wezen moesten; jr. Ger lagh vertelde over „heel vroeger" Toen ik hier kwam, was mijn kantoor geveatigfl in het gebouw hier naast en het pertoneel bestond uit den heer Bubberman een in Schiedam zeer bekende persoonlijkheid Baas v. d. Sluys (eveneens heel bekend), een klerk en een tijdelijk-opziehter. Het tegen woordige vaste personeel is gebaseerd op een (geéaj van 20 man, met een omzet van ongeveer een milHoen per jaar. Die omzetten worden regelmatig grooter, al vallen natuurlijk da nocdig® stijgingen en dalngen aan te wijzen. Zoo bracht bijvoorbeeld het jaar 1920 door de uitbreiding van de Wilbelminahaven een om: van 2yt millioen. 1 1924 het bezuinigingsjaar was de om erg laag, maar in de volgende jaren gin in de bedragen weer omhoog, zoodat in 1927 en waarschijnlijk ook in 192S het millioen we~r bereikt werd. 7 dwaalden we lichtelijk van ons onder- we. n4 maar ir. Gerlagh riep zichzelf tot de or.': ioor te vertellen dat In 1906 het nieuwe hu van gemeentewerken betrokken werd. Een van m'n eerste werkzaamheden wa nu het teekenen van een behoorlijke kar s, van Schiedam op een schaal van 1; 2.000. De reeds bestaande kaarten waren op een echrra 1 geteekend van 1.5.000 en omvatten maar een deel van de gemeente; daarenboven hadden we nog 36 bladen van het kadaster on 3 -r m billende schalen. -d n lange loopbaan heeft ir. Ghrlasrh reeds eer. drietal burgemeesters zien vertrekken.. ||Tnvervolgde hij, „de wethouders waren voer mij veel belangrijker". Met hen ben ik er steeds op vooruit ge- ga;.- en de tegenwoordige heeft op de ande ren voor, dat hij eveneens ingenieur 13 en zoodoende technisch onderlegd- De eerste wat- houder was de heer G. Visser die het mij altijd kwalijk genomen heeft, dat ik niet „gesc.hu t- tera" heb. Toen werd de heer van Westen- dor-- wethouder en deze was altijd erg behulp- za? Alleen was het nadeel dat hij niet teel <ch onderlegd was. Buder wethouder van Westendorp wend gov. rkt aan een betere rioleering voor het Sir."-'kwartier en de Gorzen. IT toen gebouwde gemaal hij de R. H. B. S. Js r-> het oogenblik nog het grootste, al zal hel ridra overtroffen worden door het rlool- gci, 1 voor West Frankeland. In de Gorzen wc u bijna geen straten en riolen, tot de wo- nir -t kwam. Ik heb toen een mtbreklings- er rioleeiingsplan moeteen maken. O-i -veer twintig jaar-geleden werd het gror. bedrijf opgericht. Het ressorteerde eerst onder wethouder Goslinga, maar later kwa men grondbedrijf en gemeentewerken in één ham:1. Dat grondbedrijf Is een troetelkind van mij - .-weest; ik heb het helpen in elkaar zet ten cr dat was een heel werk. 1. i oorspronkelijke opzet van het bedrijf was, de 'asten beter e verdeden over de tijden, terwijl ook op de grondprijzen meer oog kon ge- hor,den worden. O nwillekeurig liep het gesprek nu in de richting van annexatie. Doorgefoureerde pro- of ant.i-app.eximisten schermen immers altijd over de grondbedrijven? Annexatie, vond ir. Gerlagh, is niet noo- flig, al wil ik mij zelf niet als voor- of tegen stander uitspreken. Bovendien komt bij mij de vraag op of een stad als Rotterdam in staait zal wezen, zijn buitenwijken goed te beheexen. Neen, annexatie is niet noodig en de bewijzen zijn er, dat zij niet noodig is Uw oud-collega de Roode uit Kolteerdam dacht daar toch anders over? polsten we. Och, 'k w-eet het niet. Rotterdam stoot zijn neus wel eens. Ilc maak soms ook een projectie voor een weg, erover met een andere gemeente geconfereerd moet worden. Dat kan altijd wel geschikt worden. De vrees, dat wij Rotterdam in den weg zitten, is ech ter overdreven. Met de andere bedrijven is in Schiedam de samenwerking uitstekend, hetgeen voer beide partijen minder kosten met zich hrenst.. Ia den „nieuwen" tijd werd de stad zelf aangepakt. Tegelijk met de rioleering werd de Singel verbeterd en ook de Broersvest werd onder handen genomen. Om de 4 a 5 jaar bouwden we een school, terwijl we zoo langzaam aan alle scholen onder handen hebben gehad; er wei-den verbouwingen aan verricht, ze werden uitgebreid, ofwel vervangen door nieuwe. Dn school aan het Oude Kerkhof is de eerste school die is goedgekeurd door de schoon heidscommissie, of liever door de anti-leelijk- heidscommissie, daar deze commissie slechts een adviseerende taak heeft en zich alleen ten doel stelt het leelijke te weren. Over het algemeen heb ik mij dikwijls met inferieure krachten moeten behelpen, waar door ik mij niet altijd heb kunnen gev-en aan dat werk, dat voor mij het prettigst was. Toch ben ik eens uit mijn slof geschoten met de school in de Lekstraat, het bekende „fort". En dat vinden ze niet eens mooi. 11c houd van massief. Kiikt u maar naar het pompstation. Het is de uiting van een machinehal. Meer mag het niet wezen en tk hoop altijd, dat deze bouw nog eens tot haar recht zal komen. Dat kan ook wel! Als eerst het Boerhaveplein maar klaar is en rondom het gebouw de door mij ontworpen beplanting is aangebracht!. Met een grooten sprong kwamen wü van dit onderwerp terecht bij den aanleg van de Wil- halminahaven in 1914. waarvan de uitbreiding een aardig succes was voor gemeentewerken. Daarna werd. we zouden bijna zeggen: na tuurlijk, ook het opspuiten van grond bespro ken. Met tuin- en plantsoenaaanleg op do op gespoten gronden, werd aan Rotteerdam een voorbeeld gegeven. Ook de Gorzen onderging een groote uit breiding, terwijl in 1914 op last van Schie- land de dijk langs Lek- en Rijnstraat werd aangelegd. Tengevolge daarvan rust op perceel 16 van het grondbedrijf nog altijd een schuld. Maar klagen we niet, want dat wordt door de andere perceelen ruimschoots gedekt, terwijl hierdoor ook de vroeger bestaande onrust, dat de heeie stad met hoog water zou onderloo- peu, verdween. Voor den villabouw in het gedeelte, teu Zuiden van de Warande heeft ir. Gerlagh zich altijd sterk geïnteresseerd. Ja, de illusie om daar villa's te hebben, heb ik bereikt. Het laatste gedeelte van de Stadhouderslaan was in twee jaar uitver kocht en iets waar ze mij eerst om hebben uitgelachen, vinden ze nu schitterend. Zoo heb je ook wel eens een klein succesje. Op voorbeeld van het grondbedrijf is ook ge meentewerken in een „bedrijf" omgezet, zoo dat ik geregeld alles kan nagaan. En, als er iets is, waa.r ik nu veel plezier van lieb, is het dat ik vroeger op een handelsschool geweest ben. Mijnheer v. d. Vlies de gemeente-ac countant zeide dan ook eens; Jij bent. de eenige technische ambtenaar met wien ik pra ten kan over boekhoudkundige kwesties! Nog even kwam het grondbedrijf ter spra ke. waarbij ir. Gerlagh opmerkte, dat dit be drijf een van de eerste in het heele land was. Schiedam diende dus in zekeren zin voor proefkonijn, maar de ondervinding heeft het bewijs geleverd, dat die proef volkomen ge lukt Is. Tenslotte nog een paar korte vragen: U is geboren op? 21 Maart 1874 te Haarlem. En verder? In 1S99 werd ik civiel ingenieur en op aanbeveling van een van mijn oude professo ren kwam ik als ingenieur bij gemeentewer ken in Den Haag, waarna in 1903 mijn be noeming tot directeur van gemeentewerken te Schiedam volgde. Zie zoo, dat is alles! Of dat werkelijk alles was betwijfelden we de bouw van de Koemarktbrug, de verbe tering van het Stationsplein, het groote ont eigeningsplan en nog andere groote verbete ringen van recenten datum lagen ons nog te ver-sch in het geheugen maar de tijd van een directeur van gemeentewerken is heel be perkt en bovendien zaten beneden al weer andere bezoekers te wachten om bij hem te werden toegelaten. En daar wij reeds ruim st oois van het verlof om te interviewen had- do a gebruik gemankt, moclitn we tevreden zijn over bet resultaat. EERSTE SCHIEDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING Voor de competitie speelde E.S.S. gisteren tegen de Residentieschaakelub II. De uitslag was als volgt. E. S. S. Res. Schaakclub. J. PenningA. Ruhl yiy3 B. BalkesteinC. C. L. Vosveld ]/2 J. J. Th. PenningH. M. Reijke 10 J. VenburgJ. Crombsrge A. van ToledoS. Gobel 10 J. van SlobbeJ- Zo.rg 01 N. van HemlgenJ. J. Jordaans 10 L. SmiitW. J. Jungman 1—0 L. v. d. ToornD. Beijlsmit 10 H. PennekampH. J. v. Duijn 10 7 2(2 SCHIEDAMSCHE IJSCLUB Gisteren sijn d.e banen van de Seined. IJs club: den geheel'en diag geopend geweest. Het zachte weer (had velen er toe verlokt, de schaatsen voor den dag te halen, zoodat de banen weldra door een vroolijke menigte wa ren gevuld. De banen di-e eergisteren slechts over ean klein gedeelte getrokken wiaren, wer den steeds vergroot, zoodat Dinsdagavond ge durende de verlichting een groo-te ijsvlakte ter beschikking was. Jammer was het, dat door de drukte het ijs hier en daar hobbelig werd en eenige scheu ren ontstonden. Door verlegging van het eind punt werd hierin echter voor-zien, zcodat do pret gewoon kon doorgaan. Het „jazz-band itrek-harmonica-orkest" liet den geheel-en avond opgewekte nummers hooi'en De banen werden te 10 uur gesloten. Heden zullen de ba/nem den gehe-e-len dag geopend zijn en vanavond weder verlicht. Men verzoekt ons alsnog m - "e te deelen dat hedenmiddag de ijs-baan vet. iedereen zal zijn opengesteld, doch vanavond uitsluitend voor leden, indien zij niet af'gekieurd wordt. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 58 Januari 1929: GEBOREN: Hendrik Cornells, zoon van P. Soonrer en N. de Wildt, Ko-rt-e Singel straat; Jo hannes, zoon van A. van "Waas en M. P. H. van Lier, Visscherstnaac; Hendrik Cornelia, zn. van W. de Vries en N. van Oudheusden. Lek straat: Lambertus H-andricu-s, zoon van. P. Krommen)h<»ek en M. P. Vredenbregt, We-stfran- kelandsahestraat. OVERLEDEN: E. J. Veltman oud 2 jaren, Nassau laanA. Stok, 10 jaar Franklinstraat. DISTRI CTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers, aanvangecis, letterzetters, grondwer kers, metselaars, opperlieden, schilder, stuc-a- doors, timmerlieden, zag-er» flesschenbeiteene-rs, aanhouders, klinkers, metaalboorders, scheeps- kokers, stokers, zandvormers. bramderskneebts, broodbakkers, diistillateursknechts, sigarenma kers,. m-agazijnpersoneel, chauffeurs, transport arbeiders, varensgezellen, voerlieden, wakers, zakkendragers, kantoorbedienden, fabrieksar beiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: hout-scheepmakerskunstsmid, aankomend rij. wielhemstell'er, jongste bediende (m.) en meisjes voor wasscherij; te Ov-erschie een dienstbode (intern i. naar het Duitscb van H. RICHTHOFEN. 15) Op dat oogenblïk kwam bij Tosca professor Vornhagen in de gedachten. Waarom nu juist deze vergelijking? De oudere man had met het geluk hier op aarde reeds lang afgerekend en Bruno stond aan den Ingang van heit leven, waarvan hij zich wonderact00ne toekomstbeel den droomde. Gene was evenwel zeker geen egoïst geweest en thans was hij bet nog min der dan ooit. Zij kende hem nog maar zoo wei nig en toch geloofde zij in zijn binnenste als ln een open boek te kunnen lezen. Wat was bet anders dan d,e grootmoedigheid van zijn hart, die zich tegenover haar uitte in een bezorgd heid, die zij nog nooit van iemand anders ondervonden had? Reeds verschillende keeren bij het binnentreden van haar kamer had een verrassing haar gewacht: geurige bloemen en vruchten, eenige bijzonder voor haar uitge zochte tijdschriften; dan weer op den noten houten standaard naast de piano enkele nieuwe mac:ckwerken en als zij met gloeiende wangen de boeken opensloeg, straalden haar de wer ken van haar lievelingscomponisten tegen. Betpo-, Schubert, Schumann, Tranen waren dan In haar oogen gekomen, een zoo warm ge voel in haar ziel, dat zij baar banden gevou- *weT> had en haar lippen een gebed gestameld Jia? Icn. Voor ham, voor wien zij zich in staat {fris!, ieder offer to brengen. Indien zij daartoe echts de gelegenheid zou krijgen en het van aar -rnagd zou worden. VII Benauwend warm lag de mlddagzwoelte over het Noord-Duitsche landschap. Zoo'n heete Junimaand was nog nooit voorgekomen, zeiden de meuschen. De meestal om dezen tijd van het jaar nog trotsch omhooggeheven hoofden van de korenhalmen hadden zich, van eigen volheid zwaar, reeds ter neer gebogen. Het met bonte bloemen- gekleurde grastapijt schrom pelde onder d8 brandende stralen der zon meer en meer in "elkaar. De zacbte, doordrin gende geur van het pas gemaaide gras ver breidde zich als een wierook ter eere van den naderenden zomer, door de lucht. De rozen bloeiden in de ganschen omtrek niet zoo'n overvloedige pracht als in dan tuin van Toslcair, want de landraad van Bibrach had van de rozenteelt evenveel verstand als van het fokken van paarden, waarvoor hij wijd en zijd be roemd was. Men had Tosca den tuin aangewezen als de plaats, waar ze Rose vinden zou. Een eigen aardige stemming dreigde zich van haar meester te maken; het was iets als angst ver mengd met een raadselachtige vreugde: alsof, zij op een keerpunt van haar leven stond en alsof het in haar macht lag oók een ander aan een dreigend gevaar te ontrukken, dat hij met verblinde oogen tegemoet snelde. Kwam het door dien wonderbaren rozengeur? Of van de brandende zon? Huiverend en lachend tege lijk legde dat gevoel zich over haar ledema ten, terwijl zij door de onbeschaduwde paden langs de rozenstruiken voortliep, omringd door de prachtigste klcurenschakeeringen. Plotse ling voelde zij eeu neiging terug te keeren, in haar rijtuigje, dat in de schaduwrijke kas tanjelaan, die naar huize Tockar leidde, op haar wachtte, te stappen om Bruno zoo spoedig mogelijk toe te roepen. Onthef mij van de zen ding, waartoe ik mij zoo ondoordacht aanbood. Dat Is niets voor een zwak hart, dat bevreesd is en dat tegelijk daarbij de onzinnige hoop koestert, dat nu alles veranderen zal. De zon schijnt aan het firmament en de zon schijnt in jouw hart. De lente sterft, de rozen verwelken en toch zal het geen lichtlooze, dorre tijd voor je zijn. Tosca kromp plotseling ineen. Zij bad 6en geluid vernomen waarvan zij niet wist, of het de roep van een vogel, of wel de zachte stem van een mensch was, die van mond tot mond zoete woordj-es fluisterde. Bevend bleef het meisje staan, verbleekend tot in het rood van haar lippen, die zenuwachtig begonnen te tril len. Zij wilde den naam van Rose roepen, maar het bleef bij een onduidelijke toon, zij kon geen geluid voortbrengen. "Wat zij op datzelfde jr jment zag, snoerde baar de keel dicht, bedekte haar oogen met een waas. Zij wreef er met allebei baar handen lieftig over heen, alsof zij. er den sluier van af wilde trekken, die hot beeld onduidelijk maakte, dat zij toch liever niet gezien had. Langzamerhand werd het haar duidelijk en het drong tot haar door als een stekende, lichamelijke pijn, dat zij enkele oogen- blikken te voren zoo iets wel gewenseht had en dat zij daardoor mede-schuldig geworden was aan datgene, v.-at Bruno's geluk voor goed verwoestte. Rose in de armen van een ander! Dat die man haar neef was, kon geen verontschuldi ging zijn. Mocht ecu verloofd meisje, die bijna reeds bruid was iemand anders met zulke blik ken aanzien, als Rose op den man naast haar vestigde Zij vlijde zich in don arm, die op de leuning van den bank lag, waarop zij samen en waardoor het er uitzag alsof die arm haar schouders omvatte. Het gezicht van den garde luitenant boog zich over het goudblonde haar en het leek alsof zijn lippen zich in die zijdige haardos presten. En daarna weerde Rose zijn hoogrood gelaat van zich af, ja, zij richtte haar slanke gestalte een weinig omhoog, boog baar hoofd een beetje opzij en tikte hem met haar kleinen vinger tegen de kin, die zoo juist haar .wagen geraakt had. „RECHT, PLICHT EN ORDE" Een belangrijke ledenvergadering In den bovenzaal van het Volksbond-gebouw h-ield gisteravond die R.K. Kiesvemeeniging „Recht. Plicht en Orde" een goed bezochte veria-:' aring. Do U-eer Th. Mouwens wees iu zijn openings woord op het groote belang van het jaar 1929 voor de kiezers, w-aarbij hij er den nadruk op legde, dat het nu zaak is het ledenaantal zoo hoog moge-lijk op te voeren, vooral met. het oog on een versterking van de kasmiddelen. De doo-r den heer H. J. Steens voorgelezen notulen der vorige vergadering werden onver anderd goedgekeurd, waarna aangevangen werd met het aanwijzen van eaadidaten voor de Tweede Kamer. Het desbetreffende be-atuurs- ■advies luidde: Voc-r den kwaliteitszetel Financiën: A. C. A. v-an Vuuren, 's Gxaven'iase. afbr. 2. Plaats- vervanger Mr. K. J. A. Trip, president der directie van de J-ava-Bamk Batavia. Voor de kwaliteitszetel Arbeid-saangelcgen- hnden: 1. A. J. Loerakker te Haarlem, aftr.; 2. Plaatsvervanger F. van Welle, secretaris van den R. K. Meitaalbewarfcersbond te Utrecht. Voor den Vrijen zetel: 1. Mr. S. van Hanen berg Hübar, Rijswijk, voorzitter van den R. IC Middenstand.-;!ederatie2. Pïaasvenrauger U. W. Kampschröer, burgemeester van Monster. Deze candid-eerin-g werd door dcai heer Mouwens in het ko-rt toegelicht, waarbij deze opmeTkt-e, dat de kieskringen Groningen en Friesland den financaelan specialist aan wijzen. Wat den arbeidsz-etel betreft, voor d-eee is reeds zoo vele malen als opvolger van d.'en heer Kui per de heer Loerakker genoemd, dat hij -genoeg zaam bekend mag beschouwd worden; ook heeft hij grooten invloed als voorzitter van den tuin- arbeidersbond, terwijl Frans van Wel ie zoo be kend is. dat tegen diens eandidaatstellïng ge-cn enkel bezwaar Is. Bovendien merkte spr. op. dat waar de heer Kuiper uit den Kring Dordrec-ot is heengegaan, hij toch in de Kamer d-? l>e- langen der arbeiders zal blijven behartigen. De heer Kampsdhöer heeft het heeie West- land achter zich en dat is, wat het stemmeu- aantal betreft, een groote factor. De heer van H-el'lenberg Hut-ar is Mor weliswaar mindor bekend, maar bij onze actie gaan we toch niet alleen op persoonlijke bekendlheid af? Door den heer J. van Abbevë werden d-e heeren L. F. Guit en J. Th. v. d. Laan naar voren gebracht v-oor dien vrijen zetel en. of schoon men van andere zijde zich er over uitsprak, dat door hun candidaatstelMng de veelzijdigheid van de candiidateniijst in het ge drang ko-mt, weird het voorstel van A-bbevé met 11 stemmen aangenomen, zoodat de namen Guit en v. d. Laan naast die van de heeren Ka-ip- schöer en van Hellenberg I-Iubar geplaatst zul len worden. Door den heer Mouwens werd nog gerele veerd, dat de amendementen van den heer Ra demaker zijn aangenomen, met steun van den heer Kuiper. Voorts deride spr. mede, d,ait de heer Steens als secretaris in het bestuur zit ting blijft houden, terwijl de werkzaamheden voor bet secretariaat met een ander bestuurs lid gedeeld zullen worden. Met algemeene stemmen op één na werd be sloten de 4 parochiecle kiiesvereen/igingen op te heffen. Aan de verdere bosprekingen ontleene-n wij nog, dat voor het d-r. Sdhacpmanfonde reeds een bedrag van 1200 is bijeengebracht, waar aan vooral -de miindier gesitueerden op lof waardige wijze hebben bijgedragen. Bij een hernieuwde actie zal men voornamelijk da betere standen bewerken. Tenslotte werden eenige contributieaange legenheden besproken, waarbij de iid-ee geopperd werd, dat de propaganda-clubs zich met de inning der contribntiegelden zullen belasten en daarvoor ook garant blijven. N.V. LOOPUIJT'S BANK Ten kantore der N. V. Loopuit's Bank wordt op Donderdag 24 Januari een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden, waarin een voGi-stel tot wijziging der statuten zal behandeld wonden. VCLKSBADHUIS Op 4 en 5 Jan. werden genomen 501 baden. Ie klasse 29 kuipbaden en 54 regenbaden; 2e klasse,„53 kuipbaden, 358 regenbaden en 7 kin derbaden. Jou ondeugd! zei ze gemaakt ontstemd, voor straf moet je nu morgen vertrekken. Nog ëén dag! vleide hij, i3 het al geen straf genoeg- voor mij je een heel leven lang te moeten missen? Waarom ben je dan niet vroeger gekomen, hernam zij, terwijl haar witte tanden als paar- len tusschen haar roode lippen schitterdeu. Is het reeds te laat? fluisterde hij. Maar ieder van die woorden was een don derslag in Tosca's oor. Zij maakte een bewe ging, alsof zij op de beide lichtzinnige men- schenkdnderen achter het kamparfoelieboschje toe zou stormen. Slechts een dunne wand van bladeren scheidde haar van hen. Haar vingers grepen krampachtig in het gewirwar van ran ken. Er kookte iets in haar binnenste, dat haar den adem benam. Dreigend vlamden haar oogen, een inwendig-en brand verradend, die om zich heen zou grijpen, alles verwoestend, wat hem weerstand bood, die alles zou verte ren, wat hoon wa3 van liefde en verraad van trouw. Dan week zij eensklaps terug. Mocht zij hier rechtspreken, zij de dochter van twee mensehen, die ook zoo gehandeld hadden, als deze twee hier? En zij zag het beeld van haar vadeirtvoor haar geestesoog verrijzen in zijn mannelijk- schoone, slanke gestalte, die donkere oogen; die smalle handen, hoe zij de bruid van zijn vriend en weldo-ener naar zich toe trokken en zij meende nogmaals de woorden te hoorem: Is het reeds te laat? Haai- eerste gedachte was nu zoo spoedig mogelijk weg te vluchten. Hoogstwaarschijn lijk was haar aanwezigheid bij het kamperfoe- lieboschje nog niet opgemerkt. Toen kwam het over haar met een oneindig medelijdend ge voel: wat een bittere ontgoocheling voor Bruno! Neen! dat kön, dat mocht niet gebeuren! Rose moest gewaarschuwd, in Bruno's armen terug gevoerd wordeu. Een oogenblïk scheen het, alsof zij onder den last van die opgave sou bezwijken. Haar hoofd zakte op haar borst. Verwacht wordt' Zwakke Oostelijke tot .Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot lichtbe- volkt, droog weer, matige tot lichte vorst. De barometer verandert op den voormiddag bijna niets. Fietsers en motorrijders liebten op van 's avonds 4.34 tot. 's morgens 7.3S. R. K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Maandag 14 Januari houdt de R. I-C. Open bare Lcoszaal en Bibliotheek in haar gebouw om half negen de algemeenee jaarvergadering. De agenda vermeldt bet uitbrengen der verflagen van secretaris-penningmeester cn de bestuursverkiezing. DE R. IC SCHEED. TOONJEELCLUB OP TOURNEE Na de succesvolle opvoeringen in de maand October van „Bruine Suiker" bier ter stede en te Rotterdam heeft de R. K. Schied. Too- neciolub talrijke uitnoodiigingen ontvangen 0111 ook elders dit toonee'spel voor bet voet licht te brengen. De tournêee van de club be staat uit een zestal opvoeringen en wel achter oen volgens te Gorkum, Maassluis. Delft, Den Haag. Rotterdam en Haarlem, zoodat de Schied. Tooneefldub na afloop liiervan op een actief winterseizoen mag terugzien. WAT NIET STERVEN KON Do leden van do tooneelclub „St. Genesins" (uit de Gorzen) zullen -hun krachten geven voor ean mooi doei. Want nu zij gezfe-n hebben welft een schade hat water in den nacht van 25 op 28 November -beeft toegebracht aan het parooMeiiiiis besloten zij desi pastoor te helpen en a'dus zijn zongen te verlichten. Zij hebben togen Zondag oen uitvoering in do zaal van dan R. K. Volksbond belegd, welker opbrengst geheel aan pastoor Möllor zal worden afgedragen. Mag iu dit edele streven alleen reeds een aanleiding gegeven wórd-en om den Zondag avond in het Volksbr-n-fbuis te gaan doorbren gen, zeker kunnen de ondernemende Genes la nen" zijn van 'n volle zaal nu zij met Gerard NJelan's bekende tooneelspel „Watt niet sterven kon..." voor het voetlicht komen. Eemige wieken geleden werd met. dit stuk. in besloten kring opgevoerd, ©en uitbundig succes geoogst, zocrlat, nu de fouten die bet spel' aan kleefden geheat' kunnen zijn weggenomen, den liefhebbers va.u diletttantentooneel oen mooio avond wacht. PAKOCSHEELE PEOPAGANDACLUB Op Woensdag 16 Januari zuilen da besturen der vier parochieele proipagandaclubs in dsn R. K. Volksbond te 8% uur een gecombineerde vergadering houden. W ILTON'S JUBÏLÓ Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaans- feeet van Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf, zond het gemeentebestuur de directie telegrnphisch zijne gelukwenschen toe. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 7 Januari. Aangekomen; s.s, Johanna, leding van Poorterskaven om te dok ken in de Wilhelminahaven; s.s. Palma, met olie van Har burg voor N.V. Schïeveem aan de Wilbelminahaven. SCHIEDAM,. 6 Januari. Vertrokken; s.s. Ka tie, ledig naar Rotterdam; s.s. Streefkerk, le dig naar Hamburg; s.s. Pascolie, ledig naar Rotterdam; s.s. Jevihgton Court, naar SCHIEDAM 8 Januari. Aangekomen: s.s. City- of Napur, met stukgoederen van Antwerpen. ANTWERPEN, 7 Januari. Aangekomen s.s. Slotlaan, van Schiedam. LONDEN, 6 Januari Aangekomen. Motor schoener Nijssiena, met ledige fiesschen van Leerdam. SCHIEDAM, S Januari. De zeesleopboot Frles- lantl sleeipendo een bok van Schiedam naar Montevideo, vertrok 4 Januari van Dakar. SCHIEDAM, 9 Januari. Aangekomen: s.s. Herculis, ledig van Rotterdam, om te dokken in de WillielnrinahaveiL SCHIEDAM, 9 Januari. Vertrokken: s.s. Palma, naar Rotterdam. haar oogen sloten zich. Maar daarna, als opnieuw bezield, hief zij haar gelaat weeT naar omhoog en de. weeke. zwakke uitdrukking van haar trekken, had plaats gemaakt voor vastberadenheid. Zonder aarzelen trad zij op den ingang van het prieel toe. Rcxse keek naar dat jonge, bleeke meisje als naar een spookverschijning. De garde-luite nant trok langzaam zijn arm van de leuning der tuinbank terug. En deze beweging gaf Rose haar tegenwoordigheid van geest terug, die haar dreigde te ontgaan in die pijnlijke oogenblik- ken. Waarlijk, dat noem ik nu nog eens een verrassing, juffrouw Tosca, riep zij uit. Haar stem klonk zoo zilverhelder als altijd. Kom je me bericht brengen van mijn verloofde? Arnim, ik moet je een oogenblïk verontschuldiging verzoeken, want ik heb juffrouw Tosca een heeleboel te vragen. Dit is mijn neef, von Hobenhorst, vervolgde zij, kijkend in de rich ting van den jongen officier, die vandaag weg gaat en daarom niet al te vroolijk gestemd is. Zij was opgestaan, lachte op baar bekenden weiluidenden toon en streek met haar witte hand licht als een bloemblad over haar oogen. Ook voor mij is een afscheid altijd pijn lijk, ging zij voort. Zijn mijn vingers niet nat van de tranen? Ja, ja, Tockar in den tijd der rozen is ook zoo machtig mooi! En als men dan bedenkt, dat je morgen al weer in de heete, benauwende lucht van de residentiestad terug zal zijn gekeerd, mijn beste neef, dan kan ik je lot heusch niet benijdenKom, Tosca, laten we in huis gaan. Je moet een bos rozen voor Bruno meenemen. Hij houdt zoo van die mooie, geurige bloemen! De arme jongen, wat heb ik een medelijden met hem. Maar profes- sot Vo-rnhagen zal hem zeker weer heelemaal gezond maken. (Wordt vervolgd), J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2