Onze Vrouwenrubriek Uit het wetboek der vreugde Voor gelegenheid'es ddananenscho tel tje cXguttige wenken Kool- variaties Wie niet rijk ismoet slim zijni Let op de houding waarin U zit! VRIJDAG 11 JANUARI 1929 DERDE BLAD Qd)e causa morbi of de oorzaak der ziekte Recepten Spiemel tje aan den wand Overname nit c'eze rtibriel nonrter schriftelijke toestemming: verhorten De ware vreugde ls een ernstige zaak (Seneca Ep. XIII). Nu onze diagnose eenmaal vaststaat: "n pijnlijk tekort aan gezonde levens vreugde, volgt vanzelf de vraag: wat ls daarvan de oorzaak? Immers, pas wan - neer wij de oorzaak van de kwaal hebben ontdekt, kunnen we een passend genees middel toedienen. Hoe komt het, dat onze tijd boo arm is aan echte, ware levensvreugde? De eerste oorzaak is deze: Te veel genot en te weinig vreugde. Ons jeuïge geslacht is te vroeg uitge leefd en daarom te vroeg oud! De mees ten vergeten, dat ook de natuurlijke ge not- mst begrensd is. De jeugd van tegen woordig kent geen vreugde-drank, die haar droppelsgewjjze wordt toegemeten. Ze grijpt mst beide handen naar den vollen, schuimenden beker des genets, om dien in enkele teugen tot desn bodem toe te ledigen. Op 18-jarigen leeftijd hebben ze haast alles genoten, wat de wereld aan genoegens bieden kan. Nu wii: en wij nier niet eens spreken van de verwende kinderen der groote wereld, die soms als zuigeling naar de Golf van Napels of 't Zwitsersehe hooggebergte worden gesleept, wier oogen nauwelijks open zijn of ze hebben alle sehatien. zoowel van de oude als nieuwe wereld ge zien; die reeds ais kind van zes of zeven jaar het lekkerste hebben geproefd, tiat de verfijnde wereld hun kan voorzetten, zoo dat zelfs de meest uitgezochte spijskaar ten van de meest luxueuze hotels der wereld hun niet meer kunnen voldoen, omdat ze nooit meer iets nieuws bieden; dk in den t'.'d van één jaar alle gangbare modes hebben beproefd, en alle groote musea van Europa hebben bewonderd (Opjang 192(3). Zóó komt het, dat men tegenwoordig tal'o '9 veie „jonge" grijsaards ontmoet echte „grijsaards", oud vóór hun t'jd, griis vóór hun jaren!" Tegenover zulke vroeg rijpe wereld-W zen lijken zeventigjarige vrouwen, vergrijsd in arbeid en zorgen, nog maar piep-jong! *k Denk hier onwillekeurig aan aan het guitige versje van Heinrieh Seitels: Sie nanrrten mich jüngst einen alten Mann, Wie Sieh die Welt doch irren kann! Der kahle Scheitel das graue Haar, Die machen das Alter nicht führwahr! Da kenne ich andre sind zwanzig Jahr. Die haben inwendig weiszig Haar! Ze noemden me laatót een ouden man. Hoe de wereld toch dwalen kan! Kaal hoofd, grijs haar. Maken den grijsaard niet, voorwaart Anderen ken 'k van twintig jaar. Die innerlijk wit zijn van haar! Het' leven is nog wel te dragen, zegt lord Pr.löierston. maar al die vermaken! Te veel genot, te weinig vreugde! Tweede oorzaak: dt vooruitgang der moderne techniek. Maar juist al die schitterende uitvin dingen en die vooruitgang der techniek, zult ge a jgen, hebben het arbeldsbedritf in menig onzieht aa uraerkelük verlicht en de zware lasten op de machines over gedragen; de woning- en voedingstoe standen zijn toch overal veel verbeterd, hoe san daardoor de levensvreugde afne men? Ge hebt gelijk en toch durft mgr. v. Keppler beweren, dat juist die voor uitgang der techniek ens bestaan heeft gemaakt tot een leven, dat onder een verschrikkelijke, bijna verpletterende hoogspanning staat, 't Is zegt hij, of de stiibm, de electriciteit en alle andere, tn werktuigen en koperdraden gevangen gehouden natuurkrachten zich cp den mensch, die zoo roekeloos met hen speelt, willen wreken, door hem op zijn beurt geen rust te gunnen en hem rusteloos, in koortsig jagen en jachten voort te jagen Wij zelf zijn de slaven geworden van de metalen monsters, door eigen scherp zinnigheid uitgevonden, zegt de socialist William Moris. En sinds de vrouw de weldoende atmos feer van keukeu en hulskamer heeft verwisseld met de kille, koude, kale ruim. te van de stoffige machinekamer; sinds de fabriek ook haar heeft ingelascht in het groote rader-werk der machine, .sindsdien ls het heilig vuur, 't symbool van het Romeinscbe gezin, dat op den haard der voorvaderen brandde, gebluseht, en met dit heilig vuur zooveel vreugde van gezinseenheid en huiselijkheid. Het is niet de arbeid, dien men verdeelt in de fabriek, zegt Buskin, maar den menrch dien men verbrokkelt in netelige stukjes leven! De groote ellende, die uit onze fabrieksplaatsen opstijgt, duidelijker dan de rook uit hare schoorsteenen. komt hieruit voort, dat men daar alles vormt, behalve menschen. Maar fabriek en machine zijn niet alleen de schuldigen, de hoofdschuldige is de ontevredenheid, de moordenaar van alle levensvreugde! Ziedaar de dercle oorzaak! En die ontevredenheid heeft een schrikkelijke vlucht genomen in de ar- beidswereld van onzen tijd. Ziet maar eens om u heen bij het uitgaan van kan toor of fabriek in de grootstad. Men leest haar met brandende letters op hst voor hoofd en in de verwrongen trekken van zoovele ontevreden slaven en slavinnen van den drukken dag! Ze brandt in de matte, doffe oogen van zooveel voorbij gangers op de hoeken van straten en pleinen En waar de ontevredenheid tiert, kan nimmer de vreugde bloeien! Voor wie tevredenheid draagt in 't hart, zegt mevrouw De Hartog in haar Dagboek, voor hem is ieder huis een rijk kasteel, dat hem beschermt, een oord van overvloed, van vrede en zonnige vreugde; de armste hut is dan voor hem een tooverslot. vol wondere schatteru TetTe- denheid verguldt de naakte, kale wanden. De ontevredenheid ziet overal de scheuren in muur en zolder; ze hoort den worm tikken en ziet den molm als graf heuvel zich hoopen bij den poot van den ouden stoel; dof ritselt kalk van muur en zoldering. Wat zijn de wanden kaal, de ramen blind, de luiken scheef; hoe is de muur verzakt, de deur gedeukt, hoe kraakt dc trap en rammelt ieder sloti De ontevredenheid toont alles in het schamele, armste kleed. Tevredenheid verguldt de kaalste wanden met gouden glans. Meer vreugde zingt in de verweer de hut van een tevreden mensch dan in het rijk paleis van den ontevreden bur ger. De ontevredenheid is de moordena res van alle gezonde levensvreugde! Goes. G. VIS, Bectoi Er komt een „zalige" tijd aan voor de bakvisschen. De partijtjes zijn niet van de lucht. Soiree's en bals van de ver schillende clubs en vereen'gingen het een is al heerlijker dan het ander. Na tuurlijk schudt u bij elke nieuwe uitnoo- diging bedenkelijk het hoefd, maar tel kens geeft u weer uw moederlijke tos stemming voor al doze genoegens en helpt u ijverig mee aan het uitzoeken van japonnen en bijpassende kousen en schoentjes. Missch'en wilt u dit Jaar het j jurkje eens zelf maken. Hoe lijkt u het costmrm van Peggy voor uw zestienjarige dochter? Het is gemaakt van lichtgroene crêpe georget te; het bovenstuk, eenigszins blousetid cn gegarneerd met fijne plooitjes. Het smalle tje goed dicht en leg dan de kool (die op die manier weer ongeveer in haar oor- spronkelijken vorm is gedwongen) in een pan met kokend water en zout, waarin op den bodem een bordje of een schotel tje is gelegd, om aanzetten van den doek te voorkomen, baat de kool 1 y, uur zacht jes doorkoken, neem ze dan uit den doek, breng ze over in een vuurvasten schotel. Bedek den bodem voor ongeveer Ic.M. met een gedeelte van het kooknat, waarin het Maggi's Bouillonblokje wordt opgelost, bestrooi de kool met paneermeel, leg er de in klontjes verdeelde boter op, zet den schotel nog ongeveer 20 minuten in den oven. Snijd de kool bij het opdienen in parten. Iedere vrouw heeft graag een speciaal „uitgaanstaschje". U wilt ook zoo'n taseh- Je koop-en, maar kunt niet slagen. De tasch.'es. die u mooi vindt, zijn te kost baar voor uw beurs en die, welke voor u een gesel; ik ten prijs hebben, vindt u weer niet mooi, omdat u een goeden smaak hebt. Dit euvel is echter uitstekend te verhelpen. Iedere vrouw heeft natuurlijk een lappenkist. Welnu, kijkt u die eens goed na, wellicht is er een aardig lapje brocaat, fluweel of fleurig lint bij. Bent u in het gelukkige bezit van een beugel, dan doet u het andersom. U zoekt eerst een aardig lapje uit en met dit stukje gebloemde zijde of wat u hebt. gaat u naar een winkel en zoekt daar een passenden beugel bij. Op deze manier ki-nt u van een vergeten lapje een aardig taschje maken envoor weinig geld. GUUS. ceintuurtje is nonchalant gestikt en een beetje boven de taille is nog een kleine strik aangebracht (4410). Hoe zou ze er in de jurk van Bob -uit zien? Snoezig met die drie geplisseerde volpnts! (4409) Misschien is ze toch nog het allerbe koorlijkst in zoo'n vlinderachtig cos- tuumpje als van Puck. 't Is van rose crêpe de chine. Het voorstuk is glad en al die kleine strookjes loopen naar ouder wat tot elkaar, en waaien er zoo'n heel klein beetje uit, als ze danst (4411). En met zoo'n jurk dans je natuurlijk den heelen avond. POLA. 2 y3 d.L. melk. :50 gram suiker. stukje vanille. :2 eieren. gram gelatine. 4 bananen. Bereiding: Laat de vanille in de melk lang trek ken. Roer de (eidooiers met de 'suiker. Breng de melk aan 'de kook en giet ze zeer voorzichtig roerende bij de dooiers. Verwarm het mengsel, steeds roerende, tot het eenigszins gebonden wordt ('t zekerste is het „au bain marie"). !Lós er dan de in koud water geweekte en goed uitgeknepen gelatine in op. Roer de massa, steeds kloppende bij het stijf geklopte eiwit. Roer ven tijd tót tijd in de vla om het zakken van de gela tine en het drijven vijn het eiwit te voorkomen, tot de massa gelei-achtig wordt. Leg in. (een vlaschaal 2 bananen, die in plakjes zijn gesneden: bedek deze laag met de helft der vla; leg daarop de beide andere gesneden bananen en vul den schotel verder met de nog over gebleven vla. BANAANSOUFFLé'S (Voor 8tot 10 personen) 12 bananen. '2d.L. melk. 90 gram suiker. 25 gram bloem. 20 grrm boter. 3 eidooiers. 5 eiwitten. A stukje vanille. Iets zout. Bereiding: Wasch de bananen, .die mooi gaaf er. vooral niet te rijp mogen zijn, goed af. Maak aan de holle zijde met een scherp mesje over het grootste deel van de lengte 2 insnijd'ngen in de schil, met 2 c.M tusschenruimte. Verbind deze insnijdin gen door 2 overdwarsche aan de uitein den en licht nu het iussehenliggende deel van de schil er uit. Lepel nu de bananen leeg; het vruchtvleesch mag stuk gaan, want "t moert toch gezeefd worden. Laat de melk een paar uur met de vanille trek ken. Roer de dooiers met de suiker en vermeng dit met de bloem; voeg dan voorzichtig de kokende melk toe. Laat de massa, onder goed roeren doorkoken en gaar worden. Leg er een kluitje boter op om 't vormen van een vlies te voorkomen. Klop het eiwit Stijf. Roer hiervan eerst een klein gedeelte door de vla en vervol gens Jn een paar slagen de rest. Zorg dat ze niet schift. Vul -de bananenschillen met deze massa, leg ze op een bakblik of braadslee en laat de soufflé's in een wannen oven gedu rende 6 4 7 minuten souffleeren en even brum worden. Geef ze vooral boven- warm'te. Na 3 S, 4 minuten kan men ze desgewenscht- bestrooien met iets suiker, om deze te laten carameliseeren. Doe za dadelijk op een verwarmden schotel b.v, in den vorm van een ster. EENVOUDIG NAGERECHT VAN KOUDE RUST 1 L. melk. 200 gram rijst. y stukje vanille. 100 gram su'ker. A L. Week's flesch met abrikozen of perziken. Bereiding: Breng de melk met de vanille aan de kook; voeg hiei'bij de gewasschen rijst en laat die op een zacht vuur langzaam gaar koken. Roer er, vóór de massa geheel droog is. de su'ker door, zonder de korrels stuk te roeren. Verwijder het stukje vanille en spreid de rijst uit op een met water bevochtigden platten schotel, onge veer 3 c.M. dik. Laat ze op deze wjjze geheel koud en stijf worden. Snijd ze dan in stukjes van b.v. 6 c.M. lengte en 6 c.M. breedte. Leg op elk stukje een halve inge maakte abrikoos of perzik. Schil de stukjes op een schotel en giet er het vecht van de vruchten over, dat van te voren met iets sago gebonden en afge koeld is. CATHARINA. S_ Van een oad hoedje. Dit plaatje toont u een aardig vilten dopje. Voor 't geval u ook behoefte mocht hebben aan zoo'n vlug, kwiek hoedje, wü ik u eens een raad geven. Ik heb deze week mijn „rommelkist" eens opgeruimd en er nog een eeht „an- tiekje" in ontdekt. Welnu, d"ien ouden hoed heb ik eens geducht schoon ge maakt en van zijn rand ontdaan. Dien rand heb ik daarna in tweeën geknipt en goed uitgeperst. De verdere behande ling laat u de teekening heel duidelijk zien. Als het hoedje van een helle kleur is, kunt u het met een imitatie diaman ten pijltje op de voorklep aardig versie ren. En wanneer die hoed van een som berder kleur is, naait u er deze kokarde van een paar helle kleuren lint op. U kunt er dan zeker van ztfn, dat u uw „antiekje" nog nuttig gebruikt hebt. GUU3. Tegenwoordig geeft men, veel meer dan vroeger, rich rekenschap van de waarde, die de verschiliende dagelijksehc voedings middelen voor ons hebben. En dan valt er omtrent de groenten het eigenaardige op te merken, dat ze ons elk in hun soort iets te hrengen hebben, war. een andere ons weer niet kan geven: zouten van zeer verschillenden aard, die ons lichaam bepaald noodig blijkt te hebben. Het is daarom zeer onjuist gezien, dat we de z.g. „grove" wintergroenten met. minachting voorbijgaan, om ons te ver gasten op onzen inmaakvoorraad uit den zomer: juist die eenvoudige kool, bieten, rapen, wortelen en uien helpen ons lichaam aan bestanddeelen, die we uit onze blikjes- en flesschen-inmaak niet kunnen krijgen. Echter.... moge deze theorie nog zoo onaanvechtbaar zijn, de practiik komt ook een woordje meespreken; en als het stel selmatig gebruiken van de genoemde win tergroenten enkel uit „plichtsgevoel" zou voortkomen en niet zou worden aange moedigd door het genot, dat de smaak ons geeft, dan gelooven wij, dat de beste voornemens in dit opzicht maar korten tijd zouden worden volgehouden. We be schouwen nu eenmaal ons voedsel niet als een medicijn, die „erin" moet, hoe on aantrekkelijk ze ook moge zijn we ver wachten integendeel van onze spijzen een zekeren aangenamen prikkel, die onzen eetlust op peil houdt. Een van de krachtigste middelen, om dat doel te bereiken, vinden we in afwis seling. Voedsel, hoe lekker ook, gaat tegenstaan, als we het dagelijks in den- zeUden vonn zouden gebruiken; voedsel daarentegen, hoe eenvoudig ook, lokt ons aan blijft ons aanlokken als de be reiding er de noodige variatie in weet te brengen. Dit alles teruggebracht op ons onder- j werp, de kool, zou ons moeten leeren. dat de steeds weer verschijnende „Stamp pot van savoye (of witte) kool", afge wisseld misschien een enkelen keer door de op zichzelf „gestoofde" fijngesnipperde kool, weinig kans zal hebben om de waar deering voor deze groente te doen stijgen. Leggen we er ons echter op toe, om naast die algemeen bekende vormen er ook enkele te leeren kennen en toe te passen, die van het alledaagsche afwijken, dan zjjn we ervan overtuigd, dat in den win ter de koolgerechten tot de zeer gelief koosde zullen gaan behooren. J De voorbeelden, die hier volgen, leveren over 't algemeen weinig moeilijkheden in de bereiding op; al zal dan ook het ééne gerecht eens wat bewerkelijker zijn dan het andere, de doorsnee-huisvrouw is in staat, ze alle met succes op tafel te brengen. Groene kooltjes a la francaise 4 6 groene savoye kooltjes („kapper tjeskool"), afhankel. van de grootte 500 Gr. (lpond) mager rookspek 750 Gr. (IA pond) aardappelen 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter ongeveer 2 d.L. water, wat zout 1 Maggi's Bouillonblokje Neem van de kooltjes de harde buiten bladeren weg, zoodat alleen het vaste kropje overblijft; snijd de kooltjes in de lengte doormidden, wasch ze en schik ze in een ondiepe pan met grooten bodem. Verdeel er de boter op, voeg er het water bij en leg er het gewasschen stuk spek tusschen. Laat alles samen in de goed ge sloten pan zachtjes gaar smoren (onge veer 2 uur), af en toe het water aanvul lende, wanneer dit noodig blijkt. Los een half uur vóór het opdoen het Maggi's Bouillonblokje in het kookvocht op, leg de geschilde aardappelen op de kool en le at ze mee gaar stoomen. Neem, als alles gaar is, het spek uit de pan, snijd het in plakken, schik die in het midden van den schotel en leg er de aardappelen en de halve kooltjes omheen. Giet er het kooknat over, dat echter niet méér mag bedragen dan een lepel of zes. Koolrolletjes De groote bladeren van een savoye kool (de rest kan den volgenden of daaropvolgenden dag dienst doen voor een ander gerecht, een kool soep b.v. 300 Gr. (3 ons) varkensgehakt wat peper, zout en nootmuskaat 1 snee brood (zonder korst) o' geveer 40 Gr. (2 afgestreken eet lepels) boter 1 Maggi's Bouillonblokje Verwijder van de kool de leelijke hui- tenbladerenneem de daarop volgende er zoo voorzichtig mogelijk af, zoodat ze heel blijven en kook ze in kokend water met wat zout tot ze voldoende soepel zijn (vooral echter niet gaar). Maakt het gehakt op do gewone wijze aan met het geweekte brood, het zout efe de kruiden. •Leg de bladen vlak-uit op een bord, spreid over elk blad een dun 'laagje ge hakt, rol het blad op, sla de uiteinden onder het rolletje naar beneden en schik dan de rolletjes in een vuurvasten scho tel. Bedek den bodem voor ongeveer 1 c.M. met een gedeelte van het overgehouden kooknat, los er het Maggi's Bouillonblokje in op, bestrooi den schotel met wat pa neermeel en verdeel er de boter op. Laat de kool (met een deksel op den schotel) uur zachtjes in den oven sto ven, neem er dan het deksel af en Iaat ze nog yK uur in den oven staan, nu en dan de rolletjes bedruipende met de onderliggende vloeistof. Gevulde kool 1 middelmatig groote savoye kool 500 Gr. (1 pond) varkensgehakt (ook wel half varkens- en half runder gehakt) 2 flinke sneetjes oud brood zonder korst wat peper, zout. en nootmuskaat 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter 1 Maggi's Bouillonblokje Wikkel de koolbladeren voorzichtig alle los, zonder ze te beschadigen kook ze ongeveer een kwartier in kokend water met zout en laat ze dan in een vergiet uitlekken. Maak op de gewone wijze het gehakt aan met het geweekte brood, het zout en de kruiden. Leg in een diepen kom een schoonen theedoek, schik hierin langs den wand de grootste, buitenste koolbladeren, zóó, dat ze elkaar halverwege bedekken. Spreid er een dun laagje gehakt over uit, bedek dit weer met een laag kleinere koolblade ren, besmeer dit weer met gehakt en ga zoo voort, tot tenslotte In het midden het kleine overgehouden hartje van de kool komt te liggen. Neem de kanten van den doek stevig om de kool bijeen, bind ze met een touw- De vorige maal sprak ik in mijn praatje over ronde schouders, ovtr de voor ge zondheid en figuur zoo fatale gewoonte, voorovergebogen te zitten werken. Maai ook, wanneer we zitten te praten .of rusten mogen we onze houding niet verwaar- loozen. Iedereen heeft op dat punt zijn vaste gewoonten, en we dienen die af en toe eens degelijk aan een critisch onder zoek te onderwerpen en ze zoo noodig mot al onze wilskracht te verbeteren want niets is zoo nadeelig, als het voort durend en telkens weer aannemen van verkeerde houdingen. Eenmaal met ener gie aangeleerd, zullen de juiste houdingen evenzeer gewoonte worden, zoodat we ze vanzelf aannemen, zonder dat het ons moeite kost, en we zullen ondervinden dat we veel minder last hebben van al- gemeene vermoeienis, en veel beter uit rusten In de natuurlijke houding, dan in eene, die, hoe gemakkelijk ze ook lijkt toch foutief is, doordat ze ons gewicht ongelijkmatig verdeelt, of onze spieren en beenderen in een verkeerden stand plaatst. De houding op het, eerste plaatje is er! een, waarin voel vrouwen en meisier maar al te graag zitten te keuvelen. De armen knus over elkaar, een beetje voor over gebogen, de punten van de schoenen om de stoelsporten. Heel gezellig, maar., de ruggegraat is naar voren gekromd, de borstkas ineengedrongen door de ge kruiste armen! Resultaat: ronde schou ders, 'n niet al te sterke gezondheid en 'n gore teint, tengevolge van voortdurend ondiep ademhalen, en last not least spoedig bedorven en gebarsten schoenen! En hier is een tweede manier van zit ten. die we eveneens heel dikwijls aan treffen en zelf toepassen, als we eens een beetje lui zijn. Het lichaamsgewicht rust zoo op 't onderste deel van den rug- gegraat inplaats ve.n het door de natuur daartoe bestemde en versterkte Uchaams-" deel. Er is geen zekerder manier, die echte .uitgezette middelbare-leeftijdheupen ce krijgen, met een neiging tot Veelvuldige pijn in den rug dan het neerzakken in deze houding, telkens wanneer we eer.' echt „rustig" willen gaan zitten! Merk ook op, hoe het voorover geduwde hoofd het lichtste begin van een onderkin over dreven doet uitkomen. Bekijk ten slotte goed de derde af beelding: de natuurlijke, gezonde en gra cieuze houding. De heele lengte van den ruggegraat (niet alleen het gedeelte tus- Bchen de schouderbladen) rust tegen de leuning van den stoel. De handen rusten gemakkelijk en elegant, het hoofd wordt goecT rechtop gehouden, de voeten iragen elk een gelijk deel van het lichaamsge wicht. De gewoonte, met gekruiste knieën te zitten, waarbij gewoonlijk steeds hetzelfde been boven komt, heeft ten gevolge, dat de eene heup breeder wordt dan de andere, en het gracieus evenwicht van de gestalte verstoord wordt. EVA Mej. L. A„ Amsterdam. Vergroota poriën kunnen slechts op den langen cïuur verholpen worden. Wasch uw ge zicht niet alleen 's morgens, maar ook vóór het slapengaan, met lauw water en zeer zuivere zeep. Drama moet u met ijskoud water rabetten, waarin eenige druppels benzoë-tinctuur en een scheutje ean-de-cologne. Sproeten bet u twee- of driemaal in de week, 's avonds vóór het slapengaan met één deel versch citroensap en één deel rozenwater, en de andere avonden wascht u ze met verdunde waterstof- peroxyde. Mej. D. G„ Wormer. De vetpuistjes, zooals u die beschrijft, komen voort uit onzuiverhe'd van het bloed. Vraag uw drogist wat cremor tartari en bloem van zwavel en neem dit geregeld in. De zwarte kop s kunt u, beter nog dan door uit knijpen, verwijderen door om de paar dagen het gezicht te betten met zeer heet water, waarin een lepeltje badzout (geen kristallen, maar poeder) f het daar na flink met coldcream te masseeren en deze weg te wasschen met koud water en goede zeep. Zie ook voor vergroote po riën het antwoord hierboven. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN van al onze modellen rijn verkrijgbaar aan „Hat Patroneokontoor", Postbus no. I, Haarcm. Onbe rispelijke coupe. Datneskleeding in de maten 88. gS» 104 bovenwijdte, 4 f 0.55. Kinderklecding. alleen voor den in de beschrijving Benoemden leeftijd i f c.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom hW lichaam, recht onder de armen door. gewoon glad zonder extra toegift.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10