m ZATERDAG 12 JANUARI 1S29 EERSTE BLAD ONTTREK KBN VAN GOEDEREN AAN EEN BESLAG DE SUIKERFRAUDE. KERSTNACHT IN SPANJE UIT DE R. K. STAATSPARTIJ UIT HET BUITENLAND T:': SS F rechtbank DIEFSTAL VAN SOKKEN Ia oen drietal zaken heeft Ce rechtbank be handeld de op 27 Augustus gepleegde inbraak In den winkel van Simons aan de Ilaag- ezrtLB.waa/rbij ongeveer 490 panen sokken wa ren gestolen. De 28-jarige stoffeerder J. H. recidivist en gedetineerde uit anderen hoofde in de strafge vangenis alhier bekende den diefstal te bob ben geploegd. Hij was met Bekeren T. M. P. via de woning van een t-riendin voor het dak van Simons gegaan cn bad zich vervolgens door ver breking toegang tot den winkel verschelt. Deze vriendin do 33-jarige M. C. J. v. H. stond daarna wegens heling terecht. De president weet er haar op dat zij buitengewoon clement behandeld was, want. roe» had haar evengoed weg;_iigt nvode.'piittitlgheid aan diefstal kunnen V;>.-vc!.gen. 1 1"? hakende da sokken, die in een tel! gepakt iv:-' - n te hebben vorroend. Zij. sou daarvoor 15 krijgen. i Ton slotte, meest de 2?-javige koopman T. M. P. nit Sehkxlam, recidivist em gedetineerd v. it; anderen hoofde zich voor deaen diefstal ver- -■ ri:v- n. Samen met H. heeft hij al meer lalsrsakj?» gepleegd o.a- in fabrlekskaateren to Moordrecht en Alpheu waarheen d» hoeren zich p motorfiets begaven. Evenals, toen ontkende v rdac'ite iets met dan diefstal uitstaande te hebben. Zijn medeverdacht-o- verklaarde echter andera evea&ls de vriendin, die nog vertelde,, dat P. esest alleen naar het dak gegaan was. toen w is terug gekomen om met H. weer op- ïrsuv danrhven te verdwijnen. P. B»t toe de sokken te fee? b&n vervoerd. Hij had echter niet .-weten dat hét sokken wan.» én nog minder dat deze sok kt» gestolen waren. Me» had beun verleid dat het vuil wasehgosd was. Hrt O.M. waargenomen door *-■ Schetter geloofde niet veel van de ooueatoaia en cis. h te tegen H. en P. ieder een. gevangenis- stiaf van i jaar en tegen van H. «ea gevange nisstraf van 4 maanden. De. verdediger» van H. en P. Yor-oikteu. ie- Lening te willen houden met de aware straffen waartos deze verdachten kort gei oden zijn ver oordeeld. De verdediger van Van H. vv g op legging van een geldboete win ecm voor v. aar- delijko straf. I>& 42-jarige caiéhoudsi^r A, G. be^ft vervol gens tereoïttgest-aaii fcarzafce, zij een biljart, waarop wegens belastingschuld beklag was ge legd en waarover zij ais bewaarster was aan gesteld, had v or kookt. Even^c-o had zij toege staan dat de brouwerij d'Oranjeboom den gehee- Jen café-inventaris, waarop ook beslag gelcg was üet weghalen. Vérdaohte vork 1 aarde dat zij ivadttf er beslag was gelegd 100, die zij bij de brouwerij ge leend had. naar den ontvanger der directe be lastingen had gebracht Zij verhoorde toe® in de meetdag dat het beslag was opgeheven. Zij gaf toe bat biljart te h-etoben verkocht, doch de inventaris was door do brouwerij in bewaring genomen, aangezien verdachte het door haar gehuurde c&fé aan de Aert van Nessiraat ging ve- J. H. Schet'fera verklaarde het biljart te u gekocht voor 7S. Van een beslag had Iii niet geweten. Udiuigo P. M. Aaibare», vertegenwoordiger van do brouwerij d'Oranjeboom, verklaarde, dat de inventaris door de brouwerÖ in bewaring -was genomen. Ook deze getuige wist niets van een beslag. Het O. M-, waargenomen door mr. J. S. Lohe. meende dat het ten laste gelegde was bewezen. Beu beroep op het Amsterdamsche vonnis, in een soortgelijke zaak gaat niet op, omdat hier aan den deurwaarder niet is medegedeeld. dat do goederen het eigendom waren van de brou werij. Hut gelegde beslag waa dus rechtvaardig. Verdachte beeft dus een strafbaar feit gepleegd. Eisch 2 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 8 jaar. De verdediger, mr. A. Fontein zoide, dat zoo wel het biljart als de inventaris onbetwistbaar eigendom was van aa brouwerij. Ben beroep op het Amsterdamsche vonnis, waarbij de verdach te werd ontslagen van rechtsvervolging gaat dus we! op. Pleiter concludeerde, dat geen strafbaar feit was gepleegd, en dat de goederen ook niet waren onttrokken, maar opgeslagen. Ook het opzet ontbreekt. Volgens pleiter zal ont slag van rechtsvervolging moeten volgen. FLESSCHENTRKKKEBIJ Een straf van 8 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis hoorde de 35-jarigo koop man J. W B., gedetineerd, tegen zich eiseben, omdat hij een vleesehsnijmaehlne en een snel weger die hij voor ƒ80» in huurkoop had ge kocht, en waarop hij slechts f 7 had betaald. Weer verkocht had voor 250. üit het verhoor bleek, dat verdachte weer dergelijke transacties zou gaan doen, doch dat ky is verhinderd geworden, doordat iemand er de lucht van kreeg en de leveranciers waar schuwde, die ijlings hun eigendommen in veilig heid brachten. De huurkoop-leverancior had daarbij een be risping van den president fn ontvangst te ne men, omdat wel heel lichtvaardig geleverd wa3. Verdachte bad namelijk niet eens geld om den «eisten termijn, die ƒ35 bedroeg, te voldoen. Doordat door huorkoopzaken de artikelen teveel worden opgedrongen, komen telkens menschen voor den strafrechter, die zich aan verduiste ring schuldig maken, meent de president. VERDACHTE van K. IN hechtenis GENOMEN Donderdagmiddag werden in de bekende Suikers mokkélaf faire, waarbij het. Rijk voor meer da.n voor 2% ton aan ontdoken accijns Werd benadeeld, do replieken gehouden. De Rijksadvocaat mr. J. J. van Walsem, weer legde de verweren die tegen de tenlasteleggin gen waren aangevoerd en bleef bij zijn opvat ting, dat schipper M. wel degelijk strafschuldig is, omdat niet is aangetoond, dat hij van alles ncluridvrij Is. Ook kou hij er zich niet meo ver enigen. dat de 5 misdrijven als een voortgezet misdrijf zouden moeten worden beschouwd, ora- dat er wel één ongeoorloofd doel is geweest, doch dat voor de bereiking daarvan 5 afzonder lijke daden, die geen voortgezette handeling Waren, uooxtig waren. Ook het verweer dat de Uitlokking niet zou zijn bewezen, beatrbdt spr. Het O.M., waargenomen door mr. F. C. Gom- fc&ult, zeide. dat gebleken is, dat verdachte van JC zich niet alleen aan een fiscaal, maar ook *an een burgerlijk delict schuldig heeft 6&- Het ls de vooravond van Kerstmis. In de zaal van een paleis In Madrid zijn een heer en een dame Ijverig bezig om een Kribbetje te versieren. De heer, een edele en voorname verschijning, stond juist boven op een ladder, om bij de Kribbe de stoet van soldaten, edelknapen, paarden en kameelen te ordenen, want die vormden de karavaan der heilige drie Konin gen. Een zijner dienaren reikte hem 6ên voor één de verschillende figuren aan. De dame, die een lange witte schort over haar prachtige kleeren gedaan had, zette nog een heele schaar eendjes beneden bij de struiken, die aan de oevers van het glazen beekje groeiden. Eindelijk was alles gereed, beiden knielden nog een oogenblik neer en baden een kort ge bed, voor zij de kamer afsloten voor de plech tigheid, die te middernacht plaats zou hebben. Naast deze kamer is de kinderkamer. Alva- rito staat juist gereed om naar bed te gaan. En, terwijl hij op den schort zijner moeder zit, bidt hij, met ai de aandacht van zijn zes ja ren, zijn avondgebed, het gebed ter eere van den Engelbewaarder en het gebed „Geprezen zij de heilige en Onbevlekte Ontvangenis der Allerheiligste Maagd Maria", zonder wel-k ge bed geen enkel kind in Spanje zich ter ruste begeeft. Dan geeft de moeder hem nog een liefdevole berisping, omdat hij stilletjes weg* geloopen was en zijn tongetje had uitgestoken tegen de kinderjuffrouw. Het kind zuchtte en kele malen berouwvol en daarmee had de plech tige verzoening plaats gehad. Toen zei de moe der nog tot haar zoontje dat het nu Nocbe Bu- ena, d. t. de heilige nacht was en dat het Kindje Jesus Zelf hem te middernacht zou ko men wekken, want nu daalde Hij neder uit den hemel om de menschen te verlossen en om onder de kinderen al Zijn mooie geschenken uit te deelea, die de Engeltjes bewaren achter de go-uden wolken, die den hemel verbergen. Toen de kleine jongen dit hoorde, was hij zoo blij en verrukt, dat hij zich losrukte uit de armen zijner moeder en vroolijk in de ka mer rondhuppelde, zoolang tot eindelijk de kin derjuffrouw hem te pakken kon krijgen en hem weer naar zijn moeder terug bracht. Maar de moeder vertelde nog meer Te mid dernacht zou ook nog een ander kind komen, een arm klein broertje van het Kindje Jesus, dat toch een broertje van alle brave kinderen was en daarom ook een broertje van Alvarito. Maar dat andera arme kindje had geen suiker goed, geen speelgoed, geen kleertjes, ja, geen moeder, die het liefhad, geen vader die hem iets kon schenken met Kerstmis. En daarom schreide het arme kindje toch zoo, och, het schreide toch zoo bittere tranen.het heeft al geschreid, al drie maanden lang, sedert het gekomen was. Toen betrok het gezichtje van den kleinen Alvarito zeer treurig. De tranen sprongen hem in de oogjes en dadelijk beloofde hij dat hel broertje: van het Kindje Jesus drie koeken van hem kreeg en een kanon en twee paardje» en oen hoed met pluimen en een wagen. Langzamerhand werd het gebabbel van het kind, minder, de slaap drukte hem de oogjes dicht, de handjes vielen slap neer en zijn En gelenkopje rustte tegen de borst der moeder. Heel voorzichtig legde zij hem toen io zijn bedje, maakte het kruisteeken op zijn voor hoofd en stelde hem in zijn slaap onder de be scherming van zijn Engelbewaarder. Om twaalf uur hield er een rijtuig stil voor de deur. Eerst steeg de kinderjuffrouw uit. die daarna de behulpzame hand reikte aan een oude. gebrekkige vrouw. De oude vrouw droeg een klein pakje in een paar oude lappen ge wikkeld en halfverborgen onder haar versleten mantel. De heer en de dame, gevolgd door het ge- heele dienstpersoneel van het huis kwamen op de trappen van het paleis om het zeldzaam be zoek te ontvangen. De oude vrouw deed haar versleten mantel open en legde een kleinen zuigeling in de armen van de dame. Het kind je was gewikkeld tn eenige oude. versleten lom pen, Dat was r.u het arme weeskindje, waarvan de moeder verteld had aan haar kleinen Alva rito. Dat was liet broertje van het Kindje Jesus. Een edele dame uit bet voorgeslacht de zer familie had tegen het einde der 15e eeuw dit gebruik ingevoerd cn reeds 30» jaar lang had dit don zegen des hemels over de familie afgeroepen maakt, namelijk het doen van een valsche ver klaring of uitlokking daartoe. In verband met het in te stellen onderzoek vordert het O. M. ingevolge artikel 227 Burg. Wetboek en art. 66 Strafvordering de onmiddellijke gevangenne ming van Van K. Na dupliek der verdedigers mr. J. J. Mijs, mr. W. van Ittersum. mr. C. C. Arnold en mr. J. J. van Dtiyvendijk bestrijdt deze laatste de vor dering van het O. M„ omdat gevangenneming alleen kan plaats hebben uit vrees voor vlucht of maatschappelijke veiligheid. De rechtbank weigert de gevangenneming waarna het O. M. krachtens zijn bevoegdheid als officier van Justitie de in bewaring stelling van verdachte van K. gelast. Van K. wordt gevankelijk weggebracht. DE HER O VIN GS GESC HIEDENI3 TaiisLaUe werd de behandeling in de zaak tegen P. P. v. T. en G. B„ die des morgens te- recht gestaan hadden wegens diefstal te zaïrca en in vereeniging van een portefeuille met 930 dollar ton nadeele van een Amerikaanschen zeeman voortgezet. Ook thans was de zeeman niet als getuig» verschenen. Het O, M., waargenomen door mr. II. D. Schutter, de getuigenverklaringen nagaand, zei- de het bewijs geleverd te achten. Het eisehte tegen ieder der verdachten 8 maanden gevan genisstraf. Mr. C. A. Oskam, optredend voor verdacht» van T., viel het getuigenis van Kettig aan en achtte het bewijs niet geleverd. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak. Mr. O. Verdoorn sloot zich voor verdachte B. daarbij aan en vroeg zijn onmiddellijk» invrij heidstelling. De rechtbank na raadkamer gelastte de invrij heidstelling van belde verdachten. Uitspraken 24 Januari, Ieder Jaar, kort voor Kerstmis, bracht de dame oen volledigen uitzet In orde voor een armen zuigeling dan koos men er eentje uit onder de armsten uit de buurt en deze werd in den Kerstnacht naar het slot gebracht. Daar voor de Kribbe omgeven door het ge- heele personeel, waschte de dame het kind ter eere van het Kindje Jesus en kleedde het met de kleertjes, die zij en haar gezin gemaakt had den. Daarna werd het toegewijd aan het Kerst kindje en teruggegeven aan de ouders of hun ne plaatsvervangers, met eene zóó rijke gift, dat deze, nadat het op de spaarbank was gezet, het volwassen kind een goeden bruidschat ver zekerde. Dit jaar had men een klein weeskindje, van ongeveer drie maanden uitgekozen en de oude, gebrekkige grootmoeder, de eenige bloedver wante, was de vrouw, die het kind in de amen der dame gelegd had. De Kribbe was opgesteld in een kamer, die slechts door een groote vleugeldeur van Al- varito's kamer gescheiden was. Nu werden alle lampen aangestoken en alle aanwezigen, voorzien van de muziekinstrumen ten der herdérs, trommels, trompetten, fluiten en pauken verborgen zich achter de Kribbe. D» dame nam eveneens een trommel, liep op de teenen naar het kamertje van haar kind en verborg zich met haar man aehter een gordijn. Daar sloeg het middernacht van den Dom. De deuren vlogen open en een zee van licht straalde in de kamer. Onder het schallen der herdersmuzlek zongen allen gezamenlijk het Kerstlied. Alvarito ontwaakte en kon in 'teerst geen woord uitbrengen van vreugde en verrassing. Met één sprong was hij uit zijn bed en roept Noche Buena Nocbe Buena Heilige nacht Heilige Nacht Zonder om te kijken liep hij ijlings naar de Kribbe en viel op zijn knietjes., het hoofdje diep gebogen.... de handjes op de horst gekruist. Had de pasgeboren Heiland als een levend Kindje voor hem gelegen, had Al varito de Engelen met levende stemmen hooren zingen, dan had hij niet meer godsvrucht kun nen toonen. Toen de moeder naar hem toe liep om een wijden, warmen mantel om hem heen te slaan, wil het kind zijn nederige, godvruchtige hou ding niet veranderen. En, toen de vader hem in de armen nam, toen blonken er tranen in Alvarito's oogen. Met. het eene handje op het hart riep hij uit.; „O, laat. mij toch laat mij toch Ik wil Uef zijn, papa!" en zijn kopje naar het beeld der moeder koerend „En ik zal nooit meer tegen iemand de tong uitsteken Toen de eerste eogsnbtikken van vreugde en goede voornemens voorbij waren, nam de moe der plaats voor de Kribbe om het broertje van Jesus, het weesje, te wasschen en nieuwe kleer tjes aan te trekken. Een dienstbode bracht heerlijk reukwater, een andere kleertjes, een derde een klein gesloten pakje, dat het Evan gelie van den H. Johannes bevatte. De kinder juffrouw wilde het hoofdkussen in de wieg leggen, die ook tot den uitzet behoorde. Maar Alvarltc wierp zich voor haar op de knieën en riep: „O, neen, doe het niet, doe het. niet! Geef mij hetEn toen vloog hij naar zijn eigen bed en bracht zijn eigen hoofdkussen van rooskleurige zijde met het kussensloop van het fijnste linnen. Daarmee stapte hij trotsch naar de wieg en legde zelf het kussen onder het hoofdje van den zuigeling. Een jaar is voorbijgegaan en weder komt de „Noche Buena", „de heilige nacht". De kamer is nog dezelfde, maar hoe heel anders de om standigheden De zaal-, die verleden jaar zoo heerlijk veriicht was, rust nu in de diepste duisternis. In de aangrenzende kamer brandt slechts een nachtlichtje naast het bedje, waar op de kleine Alvarü° ligtte sterven Van tijd tot tijd komen de dokters in de ka mer en beschouwen het bewustelooze kind; maar er is geen menschelijke hulp bij machte om hier hulp te brengenEen der dokters zei toen met zachte stem tot de moeder: „Ge achte mevrouw, het doet ons zeer veel leed., maar wij zijn toch verplicht u do treurige waar heid te bekennen: «de doodsstrijd is ingetre den Eenige minuten later sloeg het middernacht. Het eene klokkenspel na het andere verkon digde van de kerktorens de komst van het Kerstkindje op deze wereldom den vrede te brengen aan alle menschen, die van goeden wil zijn Daar gebeurde tets vreemds in de kamer. Verschrikt sprong de vader recht hij zag doodsbleek.... zijne echtgenoote wendde haar blik af van het stervende kind en keek angstig rond.Het scheen alsof er Iets uit de andere wereld hier in de kamer gekomen was en het vervulde (le aanwezigen met dien geheimzin- nigen eerbied, die het bovennatuurlijke steeds in de ziel teweegbrengt. Op hetzelfde oogenblik werd het kind zeer opgewonden en riep met duidelijke stem: „Mama. ik sterf-het Kind.... breng mij het kussen!" De arme moeder sprong op.... bleek en sid derend.... Zij vloog naar hare slaapkamer en ijlde terug met het kussen, dat hij een jaar tevoren onder het hoofd van het arm» kindje gelegd had. Nu schoof zij het onder Alvarito's hoofdje. Daarna wendde zij zich tot haar echt genoot, sloeg hare armen om zijn hals. trok hem naast haar op de knieën voor het bedje en riep: „Alvaro, Alvaro, als Jesus hem nu niet ge neest, dan hebben wij geen Alvarito meer!" Een diepe stilte volgde; af en toe hoorde men een zucht en de moeilijke ademhaling van het zieke kind. Langzamerhand werd de adem haling rustiger en gemakkelijker. Na verloop van een uur was hij al bijna regelmatig en toen de eerste schijn van de morgenschemering op Alvarito's gezichtje viel verlichtte hij het kind ln een rustigen, gezonden slaap.... „En de Koning zal antwoorden en zeggen; „Waarlijk, wat gij den minsten der Mijnen ge daan hebt, dat hebt gij aan Mij gedaan!" DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Kaf, Aanwijzing van candidaten. Door de R.K. Klesvereenlging „Recht voor Allen" te Arnhem zijn de volgende candidaten aangewezen: Als deskundige op het gebied van de algemeene onderwijswetgeving werd door het bestuur aangewezen mr. A. baron van Wijnber gen te Utrecht en als plaatsvervanger mr. Rom- me uit Amsterdam, Uit de vergadering werd als candidaat aangewezen voor dezen kwaliteits zetel dr. Moller uit Tilburg. Als deskundige op het gebied van technisch-juridische vraagstuk ken in de wetgeving werd door het bestuur als candidaat aangewezen mr. J. R. H. van Schalk, Den Haag, en al3 plaatsvervanger mr. Krop man, uit Amsterdam. Voor den heer Kropman werd nog door de vergadering als candidaat aangewezen mr. E. v. d. Velde uit Nijmegen. Voor een vrijen zetel werden aangewezen J. J. W. IJsselmulden uit Arnhem en mr. van Hel- lenberg Hubar uit Rijswijk, en als plaatsvervan. gers respectievelijk II. C. Nijkamp uit Ensche dé en II. G. J. v. d. Sand uit Arnhem. In de vergadering der R.K. Klesvereenlging te Hoeven werden als candidaten aangewezen voor den kwaliteitszetel Koloniën lr. L. J. M. Fe- ber. Den Haag; plaatsv. dr. Vriends, Eindho ven en Monod de Froidvillo, Den Haag. Kwali teitszetel Arbeidszaken: mr. M. P. Steenberghe, Goirle, en A. v. d. Meija, Utrecht; plaatsv. C. A. Valkenburg, Roosendaal. Vrije zetels: dr. Moller (aftr.), plaatsv. Minis ter Waszink (Indien hü niet gekozen wordt als Onderwijs-specialiteit voor Gelderland!; G. Bul ten, Voorhout; Max van Poll, Helmond; Jac. Vos Antz (aftr.); plaatsv. A. J. van Haaren, Tilburg; L. F. Guyt, Den Haag; J. van der Laan, Zuylen; Engels, Leiden; Nijkamp, Ensche dé, dr. Droog, Heemstede en dr. A. J. B. Oomen, Utrecht. In de Woensdag g-etouden vergadering der R. K. Kiesver. „Recht voor Allen" te Rijswijk (Z.H.), zijn de volgende heeren als candidaat aangewezen: voor Financiën: A. C. A. van Vuuren en mr. K. J. A. Trip als plaatsvervan ger; voor Arbeidszaken: A. J. Loerakker en F. van Welie als plaatsvervanger; voor den vrijen zetel: -nr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar te Rijswijk, als plaatsvervanger G. C. Wubben te Rijswijk en G. W. Kampsehöer te Monster. In de Woensdagavond gehouden vergadering der R. K. Kiesvereenigiug, afdeeling Tilburg, had de aanwijzing plaats voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, Voor den zetel kolo niale specialiteit werd aangewezen dr. H. Mol ler, voor den zetel arbeidszaken de heer Albert van der Meijs, mr. M. P. L. Steenberghe en C. A. Valkenburg. Deze laat.;te werd door de voor stellers uitsluitend bedoeld als plaatsvervanger. Voor de vrije zetels werden aangewezen de heeren dr. II. Moller, mr. M. Steenberghe, mr. Hellenberg Hubar, J. Vos en A. Engels. De heer mr. B. van Spaendpnck, die een aan beveling deed voor den lieer mr. Steenbei ghe als candidaat voor den kwaliteitszetel Abeids- zakon, verklaarde daarbij geen afbreuk te wil len doen aan de candidatuur-van der Meijs, maar alleen de uitdrukkelijke bedoeling te heb ben het partijbestuur te noodzaken een stand punt in te nemen ten aanzien van de candida te! ur-Bongaerts in den kieskring Haarlem—Hel der. Spreker erkende den heer ir. Bongaerts wol als waterstaatsdeskundlge, maar was van oordeel, dat het Partijbestuur hem behoorde te diskwalificeeren als specialist voor den zetel Handel en Nijverheid. Indien zulks inderdaad geschiedt, eerst dan pas zou spreker het kunnen billijken, dat mr. Steenberghe niet voor den zetel Arbeidszaken werd aanvaard. De R. K. Klesvereenlging te Anna Paulowna heeft de volgende candidaten aangewezen: Kwaliteitszetel handel, nijverheid en verkeer: dr. Kortenhorst en plaatsvervanger lr. Bon gaerts; kwaliteitszetel voor het vrouwenvraag stuk: mej. A. Meijer en plaatsvervangster mej. Crie!ars; vrije zetel: Ch. v. d. Bilt en plaats vervanger mr. H. Kusters (Alkmaar) ea (door een andere groep kiezers) L. Guit en plaatsv de heer v. d. J>aan. Candidatuur mevr. Steenhoff-Smulders» Bij het secretariaat der Rijkskieskring-orga nisatie Rotterdam (.Recht en Orde") ls een schriftelijke aanwijzing ingekomen van mevr. Alb. Steenhoff-SmuMers, hoofdredactrice van het weekblad „De Katholieke Vrouw" als candi date voor een vrijen zetel. De R. K. Kiesvereeaiging te de Lier heeft met algemeene stemmen aangewezen als candi daten A. C. A. van Vuuren voor den kwaliteits zetel staatsfinanciën; A. J. Loerakker voor den kwaliteitszetel arbeidszaken en arbeidsvraag stuk en G. H. Kampsehöer voor den vrijen zetel. De candidatuur mr. Steenberghe. Naar aanleiding van de candidatuur van Mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle, voor de Tweede Kamer, wordt ons nader medegedeeld, dat reeds tn verschillende Rijkskieskringorganisa- ties, lijsten zijn samengesteld om deze candida tuur te bevorderen. De candidatuur-mej. Hutten. Naar wij vernemen, heeft mej. A. Hutten, dia door verschillende kieavereenigingen ln den Kring Haarlem —Helder als candidate voor de Tweede Kamer ls aangewezen, verklaard, geen candidatuur te aanvaarden, wijl zij liever voor haar vakorganisatie beschikbaar blijft. Aanwijzing van candidaten. In de vergadering van de R. K. Klesvereenl ging te Middelburg werden als candidaten aan gewezen voor den kwaliteitszetel van den middenstand de heer Emile Lockefeer te Hu >t cn als plaatsvervanger de heer J. Lamber- •mont te Middelburg. Da R. K. Klesvereenlging van Rijsenburg— Driebergen heeft als candidaten aangewezen: voor den kwaliteitszetel den heer J. G. Suring te Maarssen en voor een vrijen zetel dr. Droog te Heemstede, dr. Oomen te Utrecht en J. Pil. v. d. Laan, Utrecht. Da R. K. Klesvereenlging to Zeist heeft aan gewezen voor den kwaliteitszetel onderwijs den heer Suring, Maarssen en als plaatsver vangend lid den heer Bulten; voor den vrijen eetel mr. van Hellenberg Hubar, plaatsver vangend Hd den heer Guit. In de vergadering van de Katholieke Kies. vereeniging te Heerlen werden de volgend» candidaten aangewezen; voor den eete) voor internationale vraagstukken Mgr. dr. Nolens, plaatsvervanger Mgr. dr. Poele; idem arbeid», zaken Henri Hermans en prol. Veraart, plaats vervangers Jos. Maenen en F. L. D. Nivard, Rotterdam; Idem landbouw de heeren J, Ament en W. Quaedvlieg, plaatsvervanger mr, P. Truijens; voor de vrije zetels oud-minister Bongaerts, Minister Waszink, majoor van Nijnatten; Max van Poll, Minister Lambooy, mr. van Hellenberg Hubar, A. Habets, burge- meester van Kerkrade, plaatsvervanger de heer J. v. d. Ven. I In de vergadering van de R. IC Kiesvereen. „Dr. Schaapman" te Bergen zijn als candidaten aangewezen: voor den vrijen zetel: Ch. v. d. Bilt; voor den kwaliteitszetel betreffend» vrouwen-aangelegenheden mej. A. Meijer t» Rotterdam; voor den kwaliteitszetel handel, nijverheid ea verkeer dr. L. G. Kortenhorst ta 's-Gravenhage. DE GEBEURTENISSEN IN MANDSJOERIJE. SHANGHAI, 11 Januari, (R.O.) Een officieel Japansch nieuwsagentschap meldt, dat Tsjang Ksoe Liang gisteren de generaals Jang Jo» Ting en Tsjang Yin Hoeai aan een verhoor heeft onderworpen en hen daarna heeft doen fusiteeren. De macht weer aan de opstandelingen. PEKING, 11 Januari. (V.D.). Volgens berich ten uit Tokio zouden in Noord-Mandsjoerije de k .nsen weer gekeerd zijn. De machthebber in Mandsjoeriie, Tsang Hsoe Liang, zou gevangen genomen zijn naar van andere zijde ver luiert reeds zijn gefusilleerd en het arsenaal door de opstandelingen bezet zijn. Een bevestiging van deze berichten van Chlnsesche zijde ken echter nog niet worden verkregen. Een generaal terechtgesteld PARIJS, 11 Januari. (N.T.A.) Naar Havas over het optreden van Tsjang Hsoe Liang tegen de tegenstanders der Nanking-regeering in Mandsjoerije nog verneemt, heeft de Japansche stafchef officieel belicht ontvangen, dat Jang Joe Ting, voormalige stafchef van Tsjang Hsoe Liang, hedenochtend den kogel heeft gekregen. In Tokio, meldt het Havas-telegram verder, heerscht opwinding en men acht den toestand 1 iu China zeer gevaarlijk. POLITIEKE AMNESTIE IN BULGARIJE. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN Een BatgaarschItaliaansch vriendschaps pact 7 In Bulgarije is binnenkort een po-Utlek» amnestie te wachten .Het desbetreffend wets ontwerp ls reeds lang gereed, had ook d» toe stemming van den koning, maar stuitte tot voor kort geleden op den tegenstand van den minister-president Liaptejeff. Thans schijnen echter alle moeilijkheden uit den weg geruimd, Naar te Sofia verluidt zal ua de afkondiging van dit amnestie-besluit ook de voormalig» Bulgaarsch» premier Radoslawoff naar Bulga rije terugkeeren en er weer bezit nemen van zijn groot landgoed. Tegelijk met het gerucht, dat da moeilijk heden betreffende oen verloving van den koning met een Italiaansche prinses thans uit den weg zijn geruimd, duiken ook weer geruchten op over een spoedig te wachten vriendschapepact tusschen Bulgaiije en Italië. De strijd nog niet beëindigd Naar uit Kaboel gemeld wordt, heeft het Atghaansehe ministerie van bultonlandsohe za ken een radio-omroep gericht tot zijn bulten- landsche vertegenwoordigingen, waarin ver klaard wordt, dat de strijd tusschen de opstan delingen on de regeeringstroepen voortduurt. Do strijd wordt met het grootste succes ge voerd. Het ls dea opstandelingen gelukt aan den linkervleugel van de regeertngstroepen op te dringen en een heuvel in te nemen die '.n de nabijheid ligt van het hoogere vliegveld. Een verdere mededeeling bericht, dat de opstande lingen van den heuvel konden worden verdre ven. I. totaal vielen bij deze gerechten ruim 200 dooden en gewonden. Nieuwe Japansche troepen geland Dreigende algemeene staking. PEKING, 11 Januari. (V.D.) Naar uit Nan king bevestigd wordt, is de tóestand te Han kow gedurende de laatste 24 uren ernstiger geworden. Tienduizend transportarbeiders zijn in staking gegaan. Zij eischen dat de te Han kow gestationaeerde troepen zullen worden teruggetrokken. Het stakingscomitê heeft verklaard, dat het voornemen bestaat, om op 14 dezer de alge meene staking af te kondigen. Het Japansche consulaat-generaal heeft gis- teren van een menigte betoogers een bombar- dement met steenen te doorstaan gehad. Een versterkte troep marine-soldaten bewaakt het gebouw. NIEUWE JAPANSCHE TROEPEN GELAND Gisteren zijn te Hankow twee paatserkrul- sers, elk van 9000 ton, gearriveerd. Van deze kruisers zijn Japansche troepen tér bescher ming van het consulaat aan land gezet. De Japansche ministerraad beraadslaagd j PARIJS, 11 Januari. (N.T.A.)Naar het Indo Paeifique-agentschap uit Tokio meldt, Is taar een ministerraad gehouden, in verband mee do verscherpte antl-Japansch» houding van d» Chineeache bevolking. Naar verluidt moeten anti-Japansche agita toren le Shanghai Japansche goederen in beslag genomen helbben. Alle protesten der consulair» autoriteiten bleven zonder reaultaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3