Wintervoeten MAANDAG 14 JANUARI DERDE ORDE-DAG 1929 EERSTE BLAD BERUCHT ZAKKENROLLER GEPAKT AQUARELLEN EN TEEKENINGEN VERRASSINGEN, DIE DE WINTER BRENGT PAGINA 2 CORRESPONDENTIE I - Pater H. de Greeve S.J. houdt een causerie over Franeiseus Ter versterking van den ouderlingen hand 'hebben de Rotterdiamische tertiarissen giste ren hlun Derde Orde-dag gehouden. In een zestal 'kerken, waar afdeelingen van ;de Derde Orde bestaan, n.l. de twee Francis- canerkerken van Leeuwenstraat en Boschje, de kerken aan de West-Kruisikade, de Mu- i then-esserlaan en het Afrikaamderplein, be- nevens de keirk der Paters Kruisbeeren van Beukendaal (Vreewijk) werd de dag ingezet met een generale H. Communie. „n den middag werd in de St. Josephkerk aan de West-Kruiskade een Solemneel Lo£ ge houden voor de leden van de zes afdeelingen. De pastoor der St. Josepk-kerk, de Z.Eerw. Heer G. Th. van der Meer, d.ie den plechtigen dienst celebreerde, werd daarbij geassisteerd door de directeuren van de overige afdeelin- gen. Pater J. Verhagen O.S.C., van Vreewijk, hield een predikatie over 'het wezen en de be- teekenis vian Franoiscua'' stidhtictg voor de maatschappij. Aan ihet einde van het Lof, dat I druk was bezocht, werd 'het ridderlied van Franeiseus gezongen. in de Schouwburgzaal der St. Joseph's Ge- zellsn-Vereeniging aan het Stationsplein, kwa- men des avonds de tertiarissen uit alle doelen der stad als op een groot familiefeest bijeen. Het strijkensemble „St. Caecilia" opende den avond met ©enige mooi uitgevoerde num- 1 mar3, waarop Pater Th. Roorda O.F.M. het woord van welkom sprak tot de aanwezigen, waaronder verscheidene geestelijken van de i kerken, waar Derde Orde-afdeelingen bestaan. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. ook tot de medewerkers van dezen feestavond. Onder leiding van den organist der St. Ro- saliakerk. den heer Erik Bailey de heer f Phons Duseh was door een plotselinge onge steldheid verhinderd zong hierna het zang koor van de Leeuwenstraat de „Inno dell' Adorazione" {Aanbiddingshymne) van Don Lorenzo Perosi in de bewerking van Phons Duseh. Hoewel Bailey tevens 't accompagne ment voor zijn rekening had, wist hij toch met het koor een sohoone vertolking te ver krijgen van dezen angelieken zang. Vervolgens kwam de heer Frans Vonk, ook als tertiaris verwelkomd en nog welbekend van den Derde Orde-avond in de Doele, met een prachtig viool solo. F. gr. terts van Handel, begeleid dooi den heer Bailey. Nadat het mannenkoor nog een koorwerk van Grieg „Landerkennung", had doem hoorem besteeg Pater H. de Grejve S.J., onder luid ap plaus het spreekgestoelte. in een pakkende reeks korte schetsen, film pjes vol leven en kleur, heeft deze fijne con ferencier, onze „Kleinkiinstler" op oratorisch gebied Franeiseus geteekend als den meest modernen mensch wan alle tijden, den heiligen avonturier, straatarm en schatrijk, ontzettend eenvoudig en eeuwig wijs den gTootem geluks zoeker en -vinder. Van die zorgelooze men. schenk!nderen hebben we er zoo weinig, van die al-begrijpers en al-verg evers, zooals ook 'Theresla, Franeiseus van Sales, Fhilippus Neri waren. Wanneer we doordringen in het leven /van Franeiseus dan komen we in een vreem de wereld en stooten wij, moderne menschen, op zijn reusachtig vertrouwen en zijn zeld- .eamen eenvoud. Uit die elementen heeft die heilige idealist zijn leven opgebouwd. Op wie kon hij niet rekenen bij het vele. dat de hemel hem te doen gaf? Menschelijkerwijze stond hij er schitterend voor. Zijn vader was een .schatrijk koopman. Maar langs dien weg was hij nooit de wereldveroveraar geworden. Dan -was het zonnelicht versterven onder den har den klank van het geld. Hij had kunnen aan kloppen bij zijn veie invloedrijke vrienden. Maar dan had hij voorzichtig moeten zijn, ge voeligheden ontzien. Op het volk, dat hem achterna liep, had hij kunnen rekenen. Op wijze en ervaren raadslieden, maar hii had zich vastgewerkt in allerlei rechtskwesties. Toen het geval aan de orde kwam. deed hij echter heel wat anders, iets dat we alleen vin den in het leven van gekken en heiligen. Op den Februari-dag van het jaar 1209 zeideu de woorden van het evangelie hem, wat hij doen moest. Hij gaf alles weg en trok als een avonturier, straatarm, het nieuwe leven in. Franeiseus, hij had den moed 't Evangelie op e vatten als waarheid. Hij heeft het niet verdraaid of vermooid, hij durfde er aan te geiooven. Zoo maar op goed geluk trok hij er op af. Een kerk moet hij bouwen. Hij trekt met zijn vedel naar de markt en speelt een deuntje en krijgt bet geld en de steenen bijeen. Hij moet van den Paus permissie krijgen voor zijn nieuwe orde. Met het sjofel stelletje van zijn broeders trekt (hij mar Rome. Hij stoort zich niet aan moeilijkheden, praat niet OTser kerkrecht wat wist hij er van doch ver telt den Paus een fabeltje en wint het ver trouwen. Die Franeiseus, wat had hij een vertrouwen. En waarop vertrouwen wij? Wij, we zullen ,mooit zeggen, dat God ons niet kan helpen, i maar pnactisc'h handelen we of God een rug- .gesteuntje onzerzijds noodig heeft. Wij zitten te tellen en cijferen O. L. Heer achterna. Het Evangelie is toch ook voor ons geschreven! Wij beginnen de teksten te verdraaien met ons klein verstandje en raken alle vertrouwen [kwijt. Dan kwakzalver en wij tegen de zorgen en brengen bet leven met haakjes en oogjes Aan elkaar, terwijl'God het toch een groote 'Ujn kan geven, met een spiraal, die (uitloopt op den hemel. Waarom is Franeiseus, de wereldpersoonlij,k- j'hoid, die ieder bemint? Dat is om zijn eenvoud. IOndanks alle versterving voelt ieder zich bij 'hem thuis, omdat we in hem terecht zien den 'eerlijken, eenvoudigen kerel. Wat stelde hij ;Bls maximum aan het leven en wat vragen wij ;als maximum? En toch zijn wij met ons ge- jdekbe tafels niet zoo gelukkig als hij was met ,zijn 'harde brood; Franeiseus durfde ook de menschen te vertrouwen en vond zoo ook steeds den gouden kern van het uienschenlhart, :dat aan zij noogen, die in de ziel keken, geen [Weerstand kom bieden. Met een prachtige peroratie op de levens houding van dazen zonneanensdh, besloot Pater •de Greave zijn caiueerie. Tijdens de pauze, welke hierna volgde, was er in den kleinen foyer gelegenheid tot be zichtiging van een tentoonstelling Francdsoaan- »ch« kunst en literatuur. In de kumstafdeeling, Verzorgd door de firma Hanoju, waren talrijke traa'le platen en beelden over Franeiseus en Francisoaansche heiligen te bewonderen, waar door ten overvloede bleek, dat de Fnanoiscaan- sche kunst zich ook op een modern-artistieke wijze weet te uiten. Bijzonder interessant was ook de expositie van Franoiscaanscho litera tuur uit de Derde Orde-bibliotheek. Het was natuurlijk slechts een greep uit de uitgebrei de, meer dan 700 nummers tellende, collectie, maar tocfh voldoende om belangstelling voor deze boekenverzameling te wekken. Alles was op een overzichtelijke wijze door de bihliiothe- caretsse uitgestald, en in verschillende afdee lingen gegroepeerd. Na de pauze werden de aanwezigen nog verrast op een klein concert, waartoe weer meewerkten het genoemde mannenkoor, de violist Frans Vonk met een paar fijne num mertjes van ReniskyHersakof en Sarasate en toet Caicilia-ensamhie. Met het „Vaandellied" werd het feestelijk samenzijn gesloten. RESIDENTIE ORKEST. Vierde Middag-Concert. Enkele van Bach's Brandenburger Concerten blijven, evenals andere vermaarde klassieke werken, op het groote publiek nog altijd een bijzondere magnetische kracht uitoefenen. Het „Derde" in G-dur, voor strijkorkest en camibalo behoort daartoe ook en het was treffend giste renmiddag te kunnen ervaren, hoe deze statige, voorname muziek de harten van alle hoorders in de volle Groote Doelezaal wist te veroveren, 't Is te danken aam de uitnemende, accurate en warmgevoelde vertolking, welke het zoo beperkt mogelijk bezette „strijk" van het Resi dentie-Orkest van Bach's praeht-lijnige muziek heeft gegeven. Vermoedelijk zou het enthousias me der toehoorders, dat nu na Bach reeds tot een omhoog voor de Hagenaars aanleiding gaf, nog grooter zijn geweest, indien de cemhalo- partij werkelijk op een cembalo was weergege ven. Nu had men genoegen te nemen met vitaal, puntig rhythmisch spel van den hoboïst J. H. Stotiju op een vleugel. Mozart, die in zijn vocaal en instrumentaal Motet „Exsultate, Jubilate" heel wat minder diepe muzikale geneugten openbaart dan Bach, zal wel een weg naar dit programma hebben gevonden, om aan de sopraan Mia Peltenburg gelegenheid te schenken, zangkunstig te kunnen uitblinken. Zij heeft ook werkelijk uitgeblonken, d. w. z. zij heeft zich in vele gedeelten van Mozart's Motet werkelijk overtroffen. Zelfs ddar. waar het coloratuur-genre de hoogste eischen aan Mia Peltenburg's zangtechniek stelde. Een en ander had tevens groote zuiverheid en klank schittering. Maar al musiceerde de zangeres onafgebroken met een voorname en juiste voor dracht, er waren toch ook momenten van min der groote intonatie-reinheid en klankrijkheid te vinden. Dergelijke ups-and-downs waren ook in haar sopraan-solo van Mahler's Vierde Symphonie te bespeuren, in welk werk het Haagsche Orkest en Dr. Peter van Anrooy steeds meer blijken te groeien. De vertolking van gisterenmiddag was geheel superieur en zeker wel de volmaaktste, welke we tot nu toe van de Residentie-mannen hebben geboord. Geestdriftige bijval voor directeur van Anrooy en voor de sopraanzangeres, die ook fraaie bloeiden kreeg. MUZIEK TE ROTTERDAM. De Rotterdcmsclie Onderwijzers-zangvereeni ging zal onder leiding van Phons Duseh op 4 en 5 Februari a.s. uitvoeren: 1. La vie brève van Manuel de Falia en 2. L'enfant prodigue van Claude Debussy. Solisten voor dit concert zijn: de dames B. Mak van Waay en Suze Luger en de beeren Louis van Tulder en Willem Ravelli. Hot Utrechtseh Stedelijk Orchest zal begeleiden. „OTELLO" VOOR DEN KATH. KRING Het overweldigend succes, dat de Italiaansche Opera Zaterdagavond beleefde met de première van Verdi's Oteilo, heeft het actieve bestuur van den Katholieken Kring doen besluiten, een uitvoering van dit meesterwerk voor ziju leden te verzekeren. Op den Schouwburg-avond van 8 Februari zal dus niet de „Rigoletto" worden gegeven, gelijk aanvankelijk de bedoe ling was, doch zullen de Kringleden in de gele genheid worden gesteld een model-opera-uitvoe ring bij te wonen als in dit seizoen volgens het oordeel der critiek nog niet werd geboden. Wij twijfelen er niet aan, of deze program wijziging zal door allen met instemming wor den begroet. R K. VOLKSUNIVERSITEIT Hedenavond begint de cursus over Muziek welke gegeven wordt door Marius Monniken dam, met medewerking van verschillende kunstenaars in de R. K. H. B. S., Beukels- dijk 91. Aanvang half negen. ZUID-AFRIKAANSCH FRUIT In de uitstalkast van de firma Kuyper, Van Dam en Smeer aan de Van Volleuho venstraat worden gedurende de maand Januari eenige zendingen Zuid-Afrikaansch fruit tentoongesteld, welk fruit met booten van de Union Castle-line, van welke maatschappij de firma Kuyper, Van Dam en Smeer agente is, via Southampton zijn aangevoerd. Deze week zijn er perziken, abriko zen en pruimen tentoongesteld, terwijl de vol gende week weer andere vrachten aan de beurt komen. Debedoellng van deze uitstalling Is, de aan dacht van grossiers in fruit op deze buitenland- sche zendingen te vestigen. VERSTEKELINGEN Met het Engelsche s.s. „Nethergate" zijn uit Singapore als verstekelingen meegekomen twee Nederlandsche stokers wonende te Amsterdam, die gedeserteerd waren van het s.s. „Blijden- dijk" dat in de JavaNew York lijn vaart Beiden zijn bier door de rivierpolitie van boord gehaald ea worden op vrije voeten gesteld. ANDERMANS ZAKEN Gtetserenavond laat zag de 24-jarige los- werkman J. C. B. in de Vierambachtstsraat twee hem onbekende mannen met elkaar vech ten. Hij was zoo onverstandig tusschen beiden te komen, met het gevolg, dat hijzelf de klappen kreeg en door een slag In zijn gezicht korten tijd het bewustzijn verloor. Hij is daarna naar huis gebracht. De vechtersbazen bleven onbe kend. ZUSTER MARIA ROSA f Gisteren is in den ouderdom van 84 jaar in het R. K. Weeshuis aan de West Kruiskade overleden, zuster Maria Rosa, in de wereld mej. Lena Meyer. Zij was gedurende ongeveer 50 Jaar in R. K. Weeshuizen, werkzaam en vierde verleden jaar baar 60-jarig professiefeest. De uitvaart is bepaald op Donderdag a.s. uit het Weeshuis. Zaterdagmiddag wist de Spanjaard D. M„ een berucht internationaal zakkenroller en inbreker, aan mej. M„ wonende in de Pretorialaan, op de Hoogstraat een portemonnaie met 16 gulden te ontrollen, welke zij in haar mantelzak had. Dit werd echter door een voorbijganger gezien, waarop een algemeen© jacht op den dief volgde. Die wist geruimen tijd zijn achtervolgers voor te blijven, totdat hij op de VlasmaTkt werd ge grepen. De maai had. de portemonnaie nog in zijn bezit. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. HAVERMANTENTOONSTELLING Huize van Hasselt te Rotterdam. Na den Haag beeft nu ook Rotterdam een tentoonstelling gewijd aan de nagedachtenis van Haverman, terwijl Arnhem nog volgen zal. Deze tentoonstelling in huize van Hasselt vormt een zeer mooi geheel. Alleen de groote olieverfschilderijen ontbreken, maar van Ha- verman's teekeningen en aquarellen wordt ons een interessant overzicht geboden. Wie de groote tentoonstelling van het vorig jaar in de Lakenhal te Leiden bezocht, zal hier eenige oude bekenden terugvinden, zooals de portretten van Van Eed en en Van Deyssel, het verbluffen „e portret van Prof. v. d. Sande Bak- huysen of het Indo-Chineesje uit het museum Boymans. Maar hij zal tevens met veel nieuws zijn indrukken kunnen verrijken. Want er ts hier nog van alles en uit verschillende perio den. Een samenvattende omschrijving is er moeilijk van te leveren, omdat het werk tezeer uiteenloopt in karakter en gehalte. We geven maar enkele notities. We vestigen dan allereerst de aandacht op de mooie teekeningen en aquarellen, die Haver man vau zijn reizen meenam. Er zijn hier veel goede specimen, die ver boven de vluchtig heid van het schetsblad uitgaan, als de aquarel van een binnenplaats te Antwerpen, een vol komen doorwerkt stukje in een rijk-geschakeerd coloriet, zoo diep en krachtig als met waterverf maar te bereiken mogelijk is. Ook de tafe- reelen uit Spanje en Noord-Afrika verdienen zeer do aandacht. Daarnaast gaat onze belangstelling dadelijk uit naar het werk, waarmee Haverman een grooten naam vestigde: naar de portretten. In zijn beste werk gaan objectiviteit en persoon lijke visie, zorgvuldige waarneming en' fijn zinnige zielkundige interpretatie in een ge lukkige verhouding samen. We zien daar de beste voorbeelden van in de portretten der tachtigers, hierboven genoemd. Zeer mooi is ook hel portret van rabbijn F. en de portret studie nov 59. Daar zijn. we pchter op de grens van het persoonlijk-karakteriseerende. Een portret is dit nauwelijks meer. Door te sterken nadruk op het psychologisch moment werd de beeltenis eerder een personificatie van een geesteshouding of een gemoedsstemming: „mc-laacholie" zou deze teekening kunnen hee- ten of „herinnering". Minder diep, minder uitvoerig karakterisee- rend zijn de portretten van Th. van Hoytema (die er uit ziet als een jonge Toeletra) en Dr. van Gelder. De gekleurde teekeningen van de kinderen Joop en Mila S. zijn weer producten van een gespannen, volgehouden aandacht, die het werk toch levend hield. Natuurlijk is hier ook menige teekening met het onderwerp, dat Haverman onafgebroken geboeid heeft: de moeder met het zeer kleine kind. Men vindt er hier in de weelderige, zin nelijke „opvatting" (no. 35 b.v.) 0f in de fijner, stiller en meer versoberde interpretatie van no. 42. We herinneren ons van Haverman ech ter teekeningen, waar een diepere harmonie van ziel e-n stof uit sprak, een nog meer vergeeste lijkte visie van het moederschap. De naakten van Haverman hebben een ver dere strekking dan louter studie van het men- echelijk lichaam to zijn: als in zijn moeder figuren Is er een heel gamma van gevoelens en aandoeningen in verwerkt. Hier is invloed van het naturalisme, op heel deze generatie zoo sterk, niet te miskennen. De hittere stemming tegenover de erotiek in 's menschen leven is duidelijk voelbaar in deze soms niet bepaald decente teekeningen en aquarellen, waarnaast no. 24, „Argeloosheid", een tegenhanger vormt. Het is om dit deel der tentoonstelling, dat zij in ernst voorbehoud verdient. Deze collectie in Huize van Hasselt onthult verder verdienstelijk den kant van Haverman's wezen, die misschien te weinig gewaardeerd is: den humor, die een soms weldadige ontspan ning brengt. In de geteekende dieren, de bakers (9 en 10) en de dame op het atelier, ontzaglijk eigenwijs in het keuren van 's meesters werk (11), is die humor van Haverman fijn en zacht uitgesproken. Wijzen we ten slotte nog op het zelfportretje uit 1880, dat de stille geconcentreerde houding heeft, die uit het heele levenswerk van Haver man spreekt. JAN N. VOOR HET KERKJE VAN BOLNES. Vrijdag gaf de R. K. Tooneelvereeniging „Sophocles", in de stampvolle zaal der St. Jo- sephs-Gezellen een uitvoering van „Door de Courant", ten bate van het kerkje van Pater Koch, te Bolnes. Bij de opening werd hulde gebracht aan Rot terdams liefdadigheid, die nu weer zoo heer lijk uitblonk aan bet keurig „Canisius"- Strijkje en een eere-saluut aan drie Jubilaris sen, den heer Johan Pijpers en mej. Marie Pij pers, beiden 12% jaar lid en den heer J. Dege- naar, 10 jaar lid van „Sophocles". Hierna werd In een kort en krachtig woord „Sophocies" ge huldigd, om de liefde, die, zooals spreker zeide, de stuwkracht was en is van de Vereeni- glng, daar zij zioh al den tijd van haar bestaan belangeloos gegeven heeft aan de Christelijke Charlta3. Het spel was pittig en vlot. De costumeering goed verzorgd. De rollen bleken juist verdeeld. De lachspieren hadden geen rust. De heer Dirk Pijpers heeft eer van de regie, die in dit spel méér dan gewone eischen vordert. In een mi nimum van tijd liep de tombola ten einde, en leder ging huiswaarts, na zéér genoten te hebben, en tevens met de gedachte: ik heb een steentje aangedragen voor 't kerkje van Bolnes, ROTTERDAM'S GLADDE STRATEN Waterleidingniisère Zeer ten ongerieve van brievenbestellers, krantenbezorgers, vroege kerkgangers en an dere menseben die voor dag en dauw uit de vee-ren zijn, waren gisterenmorgen de wegen en straten in ware ijsbanen herschapen. In den loop van den nacht was het flink gaan regenen, waardoor het spiegelglad werd op de straten, daar de regen op den kouden grond bevroor. Men heeft heel wat menschen zien tuime len, die niet die voorzorgsmaatregelen had den genomen, als zoo menig oud vrouwtje of dikbuikig heertje, die er niet tegan op zagen, al ging het dan dikwijls met veel moeite, zich van hun schoeisel te ontdoen, teneinde op hun roodgekleurde sokken met blauwe verstelstukken, den weg verder te vervolgen. Met recht kwamen zij er op „hun- sokjes" en zij hadden niets geen moeite hun evenwicht te behouden. Politie-agenten speelden in het vroege morgenuur „heideurtje" om de langslapers even te verwittigen dat toet geoorloofd was, maar alleen voor vandaag, de aschpotten op het trottoir uit te strooien. Dit lieten de propere huismoeders zich geen tweemaal zeg gen en heele vrachten gingen over de keien. Prettig toen het glad was, maar modderig, toen het steeds meer ging dooien. Maar niettegenstaande al deze maatrege len heeft de G.G.D. het gisteren har druk gehad, om het vallende menschdom weer op de been te 'helpen. Toch is bet aantal ernstige ongelukken zeer klein. Er was maar een ziekenhuis opname noodig. De 52-jarige mej. II. C. B. is n.l. toen zij Zondagmorgen haar woning aan de Spiegelnisserkad-e verliet van de stoep gevallen. Zij brak haar rechterbeen en werd in het ziekenhuis aan dan Bergweg ter ver pleging opgenomen. De 53-jarige J. IC. uit de Rhijnvis Feith- str?.at is ten gevolge van de gladheid met zijn fiets komen te vallen. Hij ontwrichtte zijn linkerschouder en werd In bet zieken huis aan den Coolsingel behandeld. Gistermorgen Is in de le Middelland- straat hij de van Speijckstraat een lantaren paal omver gereden, doordat de chauffeur van een autobus, L. O. uit de Spanjaard straat, den wagen op den gladden weg niet spoedig genoeg kon remmen. Door personeel van het Gem. Electrlciteits- bedrijf is de stroom uitgeschakeld. Voorts zijn tengevolge van vorst en plot selinge dooi eenige waterleidingen lei; ge worden. Op zolder van de woning van A. v. d. Z. aan het Middelland plein werd het van nacht een waterval. Personeel van de Red dingsbrigade moest gaten ln de plafonds boren om het water te laten wegloopen Ook ten huize van J. de S. Eendracht- straat 19a, sprong een waterleiding in den afgeloopen nacht. De bewoners werden voor den verderen nacht bij buren ondergebracht. CITY-THEATER. In City-theater aan de Hoogstraat gaat thans een revue, getiteld „Hommetjes en Kuitjes", van het Nederlandsch Revue-gezelschap onder leiding van Paul Duval, waarin verschillende aardige tafeeelen voorkomen. Het siot-tafereel „de eeuwige stilte", waarin hulde wordt gebracht aan den held Amundsen was al zeer te loven. De fa. Bensdorp heeft er een zeer órigineele reclame voor Bobbie laten inlasschen. Een viertal aardige in een bobbie- pakjes gestoken meiskes gaan een daagje uit visschen. Met lange hengels hengelen ze vanaf het tooneel in de zaal en vinden daar voor haar aas, dat uit een bobbie-reep bestaat gretige magen. En geen wonder, bobbie-chocolade 'is nu eenmaal een gewild atlkel, alleen al omdat het Bensdorp's fabrikaat is. Aan het geheel van de revue zou het overi gens ten goed" komen, wanneer men een paar tafereelen, welke van gezonden humor gespeend zijn, liet vervallen. De hoofdfilm „Achter liet clownsmaken", is werkelijk boeiend te noemen. LICHT DRIJFIJS. Voor het eerst van dezen winter was de rivier Zaterdag op enkele plaatsen met licht drijfijs bedekt. ROTTERDAMSCHE TANDHEELKUNDIGE VEREENIGING. De jaarvergadering Zaterdagavond heeft de Rotteadamsche Tand heelkundige vereeniging haar jaarUj'ksche ver gadering gehouden. Hot bestuur werd als volgt .samengesteld voorzitter J. J. Backer Dirks; le secretaris B. J. Brugman; 2e secretaris J. Toose; le penningmeester H. Ekker; 2e pen ningmeester L. A. Henry. De werkzaamheden op de kliniek in de Aert van Nesstraat waren dit jaar: patiënten 11.531, extracties 10.423, verdoovingen 8024, wortelbe handelingen 337, vullingen 1896, moudreinigin- gen 102, stifttanden 9, kunsttanden 5129. Op den Goudsche Singel: patiënten 7015, extracties 58.21, verdoovingen 4554, vullingen- 833, wortelbehandelingen 53, mondreinigingen 58, stifttanden 2, kunsttanden 3813. Dit jaar werd een nieuwe kliniek opgericht aan de Putsohelaan. Sinds September zijn daar de werkzaamheden aangevangen, n.l. patiënten 210, extracties 483, vullingen 124, wortalbehan delingen 10, mondreinigingen 53, kunsttanden 223. Op de le kliniek waren werkzaam de tand artsen: Atihmer, Ekker, "W. Hareksen, J. Harck- sen, van der Mey, de Bic, mej. Smif, Sneyders de Vogel, de Ridder, de Vries, Unger en tot 1 Mei van Raait en Brugman; o.p de 2e kliniek de tandartsen: Masson. Maarsseveen en van Rossom; op de 3e kliniek tandarts Brugman. WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 6.45 v.m., het 2e getij om 19.21 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij om 5.02 v.m., het 2e getij om 17.11 n.m. winterhanden en pijnlijke kloven ver- 3j zacht men direct en geneest men snel t' door deze goed in te wrijven met Doos 30, 60, 90 ct. Tube 80 ct. PUütlL Reel. 25647 VM 8 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS j Gevraagde werkkrachten 5 Afdeeling voor mannen. Tel. 10404 en 10103. Loopjong-ens, fabri-ebsjongens, eenige leerling boekdrukkers, halfwas slager, kleermakers- leerling, boekbindersleerling, glazenwasscher, zakkenstoppers, leerling fotograaf, aank. druk ker, aank. vleesehhouwer-spekslager, leer ling' hakker, conrautenbezorger in het bezit van een rijwiel, halfwas glas in loodzetter, meubel- of stoelenmakershalfwas, timmermans- leerling, loodgietersleerling, schildersleerlin gen, meubels'toffeerdersleerlingen, meubei- makersleerling, leerling beitser, borstelmaker, leerling plantenhaarbewerker, leerling glas in loodzett-er, duco-spuiter, hulp tooneelmeestev voor groote stadsschouwburg, kuipersleerling, borstelmaker, loodgietersleerling, jongste be dienden, god ingevoerd reiziger voor kantoor boekhandel voor Nederland, colporteurs voor boeken, naaimachines, radio-apparaten, s-paar- bieven, reinigingsmiddel, waschpoede'r, liuish. art., boteT en tijdschriften, net persoon ter opleiding in het verzekeringsbedrijf, colpor teurs voor bekend dagblad, vertegenwoordi gers bekend met kantoor-, school-, schrijf-, teeken- en schildersbehoeften, vertegenwoor digers, ingevoerd bij lederwarenfabriekan, meu belfabrieken, etc. voor den verkoop van kunst leer, stadsreiziger voor banddoekverhuur Mij., aank. winkelbediende voor schoenenvak, aank. winkelbediende voor ijzerwaren, verkooper- etaieur (witte goederen en manufacturen), vertegenwoordiger met tech. kennis van brand kasten etc., eemige banketbakkersleerlingen, kelner voor hotel, zelfstandige aide de cuisine, gerant-kastelein voor Amsterdam, zetkastelein voor volkszaak, zelfstandig kok (voor Breda), hotel-restaurant-kedner voor Breda, commis' tevens officier voor hotel, zelfstandig kok, prima koperslager tevens lasscher, bekw. vuurwerker, monteur, smid voor hoef- en wagenwerk, instrumentmaker, electrioiën, leer ling bankwerker, smidsjongen, jongen voor draaierij en bankwerkerij, leerling instrument maker, voor Curasao: scbeeps-machine-bank- werkers, voor Hillegersberg: 2 jongens ong. 15 j. ter opleiding ia het vak van lood gieter en electriciën, 2 fabrieksjongeins, voor IJsselmonde: 10 koperslagers, voor Nienwe- sluis bij Heenvliet: smidsknecht bekend met boerenwerk en hoefbeslag, voor Slikkerveer: ijzerwerkers, voor Schiehroek: eenige jongens voor kistenfabriek, voor Barendrecht: jongste bediende voor Oud-Bejjerland; smidsknecht be kend met boerenwerk en hoefbeslag, voor Oosterland: electriciën, voor Zieriky.ee: machi nedrijver, voor Nieuw Helvoet: aank. brood bakker. Afdeeling voor vrouwen. Tel. 6800 en 9398. Aank. stenotypiste voor Holl. en Duitseh, stenotypiste, hoofdzakelijk voor Duitseh, ty piste bekend met moderne talen, stenotypiste voor Holl. bekend met moderne talen, steno typiste voor Holl, en Duitseh, lingerienaal- sters, machmastiksters, handwe: Tstere heeren vak, leerling naaisters, bekw., aink. en leer ling naaisters en knipstars kindercoufectie, confeetiestik'Sters, meisjes voor waschinrich- ting, mangelmoisje, lompensorteerst«rs, loop- meisjes, fabrieksmeisjes, cartonnagewerksters. Winkelbedrijf: winkeljuffrouwen en leerlin gen voor kruidenierszaken, banketbakkerij, chocolaterie, heerenmode-artikelen, galanterie- zaak, sigarenwinkel, huishoudsters, hulpen in de huishouding, dienstboden, dagdienstboden, kindermeisjes, 2e meisjes, keukenmeisjes, noodhulpen voor inrichting: dienstboden en kookster, voor een Rijkslandbouwhuishoud- school buiten Rotterdam: hulp huishoudster (ter assistentie van de directrice). Voor hotel en rest.: werkmeisjes, kamermeisjes, kook ster, buffetjuffrouwen, te Bussum voor hotel: linnenjuffrouw. Voor kinderhuis: juffrouw ter assistentie van de directrice aliefst diploma huishoudschool), juffrouw voor de koffie kamer, bekw. naaisters voor zijden ondergoed, hoedenmodi'stes en appreteuses, leerling bor duursters, bekw., aank. en leert, pettenmaak- sters, leerling overhemdennaaisters en kiioops- gatennaaisters, naaisters voor het repareeren en veranderen van tooneelcostuums, opziehte- res voor fijn wolframstreksters (gloeilampen fabriek) volkomen met het vak bekend. JUBILEUM N.V. HOLLANDSCHE ASBEST MIJ. Op 19 Januari a.s. herdenkt de N.V. Holland- scbe Asbest Mij. v.h. v. d. Linden Veldhuis haar 25 jarig bestaan. Opgericht in de maand Januari van het jaar 1904 kwamen de tegenwoordige directeuren, do heeren W. H. v. d. Linden en J. H. J. Veldhuis al dadelijk aan het bewind. De zaak was toen in het pand Leuvehaven 171 gevestigd. In 1910 werd de Asbestfabriek gevestigd aan de Aehterhaven 7/9, doch in 1914 reeds overge bracht naar de ICeilehaven, waar ook in 1920 da Rubberfabriek een onderdak kreeg. De kantoren en magazijnen werden in 1916 uitgebreid door bijtrekking van het pand Leu vehaven 169. Thans zijn de panden Leuvehaven 177/9 verbouwd en heden 1 Januari zijn de kan toren en magazijnen naar deze ruimere gebou wen overgeplaatst. De N. V. beeft twee filialen, P. H. Kade 101 Amsterdam en Bloemstraat 55 Groningen. Op 19 Januari a.s. zal allereerst het jubiió kerkelijk worden gevierd door het opdragen van een plechtige H. Mis uit dankbaarheid in de kerk van den H. Willebrord aan den Beukels- dijk, waarna te half 12 uur de officieele huldi ging van de directie door het personeel in da nieuwe kantoren Leuvehaven 177/9. Van half l 2 uur officieele receptie eveneens in de nieu we kantoren en van 46 uur feestviering in een der zalen van Martinot, van de directie en familie met het geheeie personeel en liunna dames. Z. Het door u bedoelde weekblad is goed; het staat mede onder toezicht van katholieken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2