Maaniag 14 Januari 1929 Derde B!ad Pagina 1 V PLEZIER IN HET WERK V WEL LIEF!.. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN DEN H. VADER BENOEMINGEN MGR. P. STROOMER UIT DE R. K. STAATSPARTIJ ZIEKENHUIS VOOR EEN RAMP BESPAARD EEN NEDERLANDSCH WERELDREIZIGER TE ROME. HET EUVEL DER BORGSTELLING DOOR GAS BEDWELMD VOLKENBONDS-UITZENDINGEN VIA KOOTWIJK MET DEN KOP IN DEN GROND OP HET NIPPERTJE GERED i Aan de hoogeschool te Delft hield prol Ir. P. Landberg een intreerede, die tot titel droeg: „Machines, loonen en mcnsclien' Een buitengewoon interessante koppe ling van bij elkaar behoorende „dingen die al dadelijk te denken geeft. De mensch wordt niet vergeten; het ligt er maar van, welke plaats hem in in de combinatie van machines, loonen en menschen toebedacht Wordt. Hier ligt de groote scheiding der gees ten op sociaal terrein. Voor een katholiek is het duidelijk als de dag dat de mensch staat en voorop moet blijven staan en om hem heen al het andere gegroepeerd moet worden. De professor zei in zijn rede: „dat men tot op den laatsten tijd, bij allen mecha- nischen vooruitgang heeft vergeten, of, in dien dat te sterk uitgedrukt zou zijn dan toch als secudair aangenomen, dat de ar beiders medemenschen en daarbij mede werkers zijn". Wij durven ook niet zeggen: vergeten, want dait duidit al te veel op een totaal schul deloos feit. Dat kunnen we bij velen moei lijk veronderstellen, nadat er zoo herhaal delijk op de groote beginselen gewezen is. Dat „den laatsten tijd" mogen we gerust nemen voor den tijd, dat de liberale leer harten en hoofden had van streek gebracht. De geleerde spreker gaf de reden van dat vergeten aan. „Tegenover het zorgvuldige verbeteren van machines en werkmethoden ligt het gevaar voor de hand, dat de zorg voor de intellectueele en technische oplei ding en de algemeene zorg voor het men- schenmateriaal verwaarloosd wordt, te meer, waar daarvoor niet de prikkel aan wezig is, die het machinale deel uit de wis selwerking met de steeds grootere eischen van de afnemers ondergaat". Met de menschen wordt dus rekening gehouden, omdat zij geen winst vertegen woordigen maar integendeel verlies. Zoo wordit helaas, de mensch-arbeider nog al te veel beschouwd als een verlies op de balans. Terwijl toch elke werkgever het als „zijn" menschentaak moest beschouwen, voor andere mensehen, in dit geval de ar beiders, iets te kunnen zijn. Hier ligt voor een deel ook de reden, dat er niet zooveel arbeidsvreugde meer bestaat, dat er bij zeer velen geen pleizier meer in het werk aan getroffen wordt. Natuurlijkerwijze moest er bij den normalen mensch dat pleizier bestaan. Doch dit zal veel lijden door te weinig waardeering van het eigen werk, omdat het feitelijk zoo weinig is wat hij presteert met al die machines en dat on derverdeelde werk. Maar ook zeker dragen, volgens den professor, hiertoe bij de facto ren, die voortvloeien uit de behandeling, die den werkman ondervindt. De hoogleerar noemde o.a. de behande ling van de persoon als machine in plaats van als mensch, de. ontbrekende kans om hoogerop te komen, de onzekerheid van het bestaan.. Dingen, die toch veranderd kun nen en moeten worden, ondanks alle ma chines. Als men den mensch midden in de vraagstukken van den arbeid zet, doch als het centrum, waar alles op neerkomt en alles van uitgaat, zullen er nog genoeg zijn, die graag willen werken. Wij lezen in „De Bouwer", orgaan van den socialistischen Nederlandschen bouwvak arbeidersbond do volgende, lieve, verwelko ming: Te Schijndel (N.-B.) is een afdeeling gesticht met aanvankelijk 10 leden. On getwijfeld zullen er ter plaatse pogingen Ij worden aangewend om de jonge afdeeling te vernielen. De machthebbers en hunne handlangers in de Brabantsche dorpen j' staan in dezen voor niets. Aan onze nieuwe ji leden een hartelijk welkom in den bond! Met den wensch en bet vertrouwen dat zij den eersten stormloop op hun jonge i' afdeeling zullen weten te weerstaan, waardoor (zooals overal elders is geble- ken) de belagers der vrijheid met be- schaamde kaken in 'hun spelonken zullen - wedeirkeeren. f Is dait even een voorwereldlijk Itaalltje? Als voor zoon vooraanstaand man als de heer J. K"hn zich hier doet kennen, alle boeren, burgers en buitenlui van Schijn- del en do Brabantsche dorpen niet op den loop gaan, weten we het niet meer. De socialistische leiders staan voor niets als ze aan 't schrijven slaan. Veronderstellen wij eens, dat onder die tien eerste leden daar in Brabant katho lieken zijn. Dan staan we hier voor per sonen, die aan hun plicht als katholiek te kort komen. De gevolgen van hun vrij- Willigen stap komen voor die katho lieken zelf. Ook lastige gevolgen, als het biet meer kunnen doen aan kerkelijke plich ten Als het nu om vrijheid gaat, laat de Bouwer" dan niet bij gelegenheid de jam merklacht aanheffen over „machthebbers en handlangers en belagers", die de leden van den sociaal-democratischen bond niet ter iwille zijn in het toedienen der Heilige Sa cramenten. De leiders der Katholieke Kerk hebben toch even goed het recht te be palen, wie er tot de katholieken gerekend hioeten worden als de S. D. A. P. benaalt h'ie in en buiten de partij moet blijven! Nu zegt de „Bouwer" wellicht: een so ciaal-democratisch voelend arbeider kan lest buiten die Heilige Sacramenten. We De voorwaarden voor 'den jubilé-aflaat afgekondigd Ia het stuk, waarbij de bijzondere gunsten worden afgekondigd, wordt door den H. Vader verklaard: Door een bijzondere genade Gods het vijftigste jaar van Ons priesterschap aanvangend, zou voer Ons, Vader van alle geloovigen, niets be- geerenswaardiger zijn dan te zien, dat al Onze zonen zich met hun zielen en hun gebeden met Ons vereenigen, om God te danken en Hem den noodigen bijstand af te smeeken, zoowel voor Ons, als voor de Ons toevertrouwde Kerk, die heden ten dage aan zooveel kwaads en aan zooveel gevaren is blootgesteld. Het is ddcirom, dat Wij, door Gods barm hartigheid, vertrouwende op het gezag der Heilige Apostelen Petrus en Paulus en sterk deer de macht tot binden en ontbinden, die de Heer Ons, Onwaardige, heeft verleend, aan alle geloovigen, van belde seksen, een vollen aflaat in den vorm van een Jubilé verleenen, om hierdoor den groei van het geloof, de ver betering der zeden en speciaal de heiliging van de geestelijkheid te bevorderen. Den genoemden aflaat zal men kunnen ver dienen gedurende het loopende jaar, van den dag van heden tot het einde der maand De cember en wel op de volgende wijze: Voor die in Rome zijn I. Ie. De geloovigen van het diocees Rome en de pelgrims, die naar de Eeuwige Stad komen, zullen tweemaal, hetzij op denzelfden dag, of op verschillende dagen, de basiliek van Sint Jan van Lateranen, de Sint Pieter en de basi liek van Santa Maria Maglore bezoeken en zich daar eenigen tijd ophouden om te bidden tot de bovenvermelde Intentie van den Paus en in het algemeen voor de bekeering der zon daren, voor de uitroeiing der ketterijen en dergelijke schisma's, en voor den vrede en de eendracht der vorsten, opdat de verheffing, de voorspoed «n de veiligheid van de Kerk en Haar Opperhoofd, den Stedehouder van Chris tus op aarde, gemakkelijker verkregen wor den. Indien er echter zijn, die hetzij door den grooten afstand der plaatsen, of door een ander wettig beletsel, speciaal voor hen, die in de omgeving van de stad wonen zich moei lijk naar de genoemde basilieken kunnen be geven, staan Wij toe, dat de biechtvaders hun penitenten veroorloven, de vermeide bezoeken te brengen aan een andere parochiekerk of openbaar bedehuis, waarin geregeld de H. Mis gelezen wordt. 2e. Ze zullen eveneens gedurende twee da gen moeten vasten, ongerekend de gewone, ver plichte vastendagen, en volgens de bepalingen van het Kanonlek Recht. 3e. Ze zullen een biecht spreken en de H. Communie ontvangen buiten de volgens de Kerkelijke Wet verplichte jaarlijksehe biecht en Paaseh-Communie om 4e. Tenslotte zullen ze een aalmoes geven, In overeenstemming met hun middelen en den raad van hun biechtvader, bestemd voor het een of ander liefdewerk. Wij bevelen speciaal het werk van de Propaganda en het behoud van het geloof aan. Voor ons land II Voor de geloovigen huiten het Romein- sche diocees schrijven Wij voor twee godvruch tige bezoeken, op den zelfden dag of op ver schillende dagen, aan drie kerken of openbare bedehuizen, waar het H. Mieoffer wordt opge dragen, aan te wijzen door den bisschop of zijn gemachtigde. In plaatsen, waar niet zoo veel kerken zijn, zal men drie bezoeken aan twee of zes aan één kerk kunnen brengen. Voor bet overige volbrenge eenieder zorgvuldig de bovengenoemde voorwaarden. III. Voor degenen, die, te Rome of elders, gezamenlijk, onder leiding van den pastoor of een anderen daartoe aamgewezen priester de kerkbezoeken willen doen, kan de bisschop, Indien hij het nuttig of raadzaam acht, het aantal verminderen. IV. De kerkbezoeken mogen ook gedeelte lijk in één en gedeeltelijk in een ander diocees worden afgelegd; en In het zelfde diocees deels in deze deels in een andere plaats; echter alléén in die kerken, welke in de verschillende plaatsen voor dit doel zijn aangewezen. V. Do geloovigen, die om een of andere billijke reden in de onmogelijkheid verkeeren, een of andere der voorgeschreven goede wer ken te doen, of zelfs de boven gestelde voor waarden te vervullen, kunnen worden gedis penseerd door bun biechtvader, die in stee van de voorgeschreven goede werken een ander goed werk kan opleggen. VI. Alle religieuzen, en degenen die onder dezen naam vermeld zijn in het tweede deel van het tweede boek van het Canoniek Recht, kunnen, zoowel afzonderlijk als gezamenlijk, gedispenseerd worden door hun onmiddellijke overstem, die de voorgeschreven voorwaarden dan zullen wijzigen in andere, welke echter niet op voorschrift verplichtend zijn. Gods dienstige leekenvereenigingen kunnen een der gelijke dispensatie erlangen van den priester, die er de leiding van heeft, en, zoo nood tg, een ieder van zijn eigen biechtvader. Voorrechten voor de priesters De biechtvaders zullen, heel den duur van het jubeljaar, bij het verleenen van absolutie en dispensatie, de voorschriften volgen, door het Kerkelijk rechtboek onlangs ingevoerd. Geenszins echter heffen Wij op de buiten gewone volmachten in welken vorm ook ver leend, welke biechtvaders misschien reeds heb ben verkregen. Maar behalve deze verleenen Wij den biechtvaders gedurende dit jaar, bin nen de grenzen der gewone of buitengewone jurisdictie, hun door hun bisschop verleend, speciale faculteiten voor bet absolveeren van voorbehouden gevallen. (Volgen dan nomlnatim de door den Heiligen Vader aan de biechtvaders verleende facul teiten!. gelooven hem graag, maar een katholiek kan dat al heel slecht. Wie zijn nn be- langen8 der vrijheid? De socialisten zelf natuurlijk, die aan de Katholieke Kerk het recht ontzeggen uit te maken, wie wèl en wie niet katholiek doen. Niet alleen op Brabantsche dorpen wo nen belagers der vrijheid. Die zitten er in grooit getal overal, waar do socialistische bond zich vestigt en vooral op de bureaus der roode vakbladen. De uitgestrektheid der aflaten Het jubilé, in zooverre betreft den vollen, voor zich te verdienen of op de geloovige zie len in het vagevuur toe te paseen aflaat aan gaat, kan twee of meer keeren worden ver diend, wanneer twee of meerder, malen aan de voorgeschreven voorwaarden wordt voldaan. Tijdens het jnbeljaar worden niet opgeheven de aflaten, welke zijn verbonden aan andere werken, dan die, welke zijn voorgeschreven voor het verdienen van den jubilé-aflaat Veel eer bepalen Wij goedgunstig, ten einde lederen dag meer den geest des gebeds te deen toe nemen, dat alle geloovigen gedurende dit jaar een aflaat van zeven jaren en zeven quadra- genen kunnen verdienen, zoo dikwijls zij voor het H. Sacrament, ook wanneer het Tabernakel gesleten is, eenigen tijd devoot bidden tot in tentie van den Opperpriester; en zulks met behoud van de aflaten, reeds vroeger aan dit goede werk verbonden. Zij die dagelijks gedurende een geheele week dit godvruchtig bezoek aan het Allerheiligste brengen, kunnen op de gewone voorwaarden een vollen aflaat verdienen. Bovendien, verleenen Wij, teneinde dit jaar de godsvrucht der geestelijkheid bij het opdra gen van het H. Misoffer te bevorderen, aan eiken priester tot en met 31 December van dit jaar, een persoonlijk privilege, krachtens het welk zij dagelijks, door het opdragen van de H. Mis, een vollen aflaat kunnen toepassen' op een ziel in het Vagevuur. (Volgen de gebruikelijke bepalingen inzake het ter kennis brengen vak dit schrijven aan de geloovigen). Gegeven te Rome hij St. Pieter, den zesden Januari op het feest van Driekoningen, in het jaar 1929, het zevende van Ons Pontificaat. PR. ANDREAS CARD. FRÜHWIRTH Kanselier der H. Roomsche Kerk. LAURENTIUS CARD. LAURI Groot-poenitentiaris. JOSEPH WILPERT, 'Deken van 't Coll. der Proton, Apostolicl. DOMINICUS JORIO, Protonotarlus Apostolicus. HET GOUDEN JUBILé VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER 'j Pontificaal Lof in de St. Jan I te 's Hertogenbosch In de kathedraal te' 's Hertogenbosch had Zondagavond in verband met het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder een pontificaal lof met Te Deum plaats. Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen werd geassisteerd door de weleerw. heeren Suetens em Hoffmans, terwijl kapelaan Hasselbach ceremonlarius was. Vele autoriteiten en geloovigen woonden de plechtigheid bij. in het bisdom VHertogenbosch. Z. D. H. de Bisschop ran 'a-Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Boxel (PI. Hart) den Weleerw. heer A. A. de Kort, tot kapelaan te Best den weleerw. heer J. p. J. M. Sanders en tot kapelaan te Kaatsheuvel den eerw. heer L. A. Rovers, priester van het Seminarie. (St. Janski.) In den toestand van den in het Maria Pavil joen te Amsterdam ter verpleging opgenomen HoogEerw. heer mgr. P- Stroomer, deken van Amsterdam is nog nagenoeg geen verandering ingetreden. Zaterdagavond was de toestand naar omstan digheden gunstig. Mgr. bracht den geheelen avond In rustigen slaap door. PASTOOR J. M. J. KNAAPEN. De ZeerEerw. heer J. M. J. Knaapen, pries ter uit de Abdij' van Berne te Heeswijk en pas toor te Berlicum (N.Br.) is in het R. K. Zie kenhuis „St. Joseph" te Veghel opgenomen en daar voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. PLOTSELING STERFGEVAL Toen te Deurn© de bidder A. Ceelen de leden van het zangkoor gimS waarschuwen voor een lijkdienst viel hij plotseling dood op straat neer. W. J. VAN ERPERS ROYAARDS t Te Arnhem is overleden op 74-jarigen leef tijd, de heer W. J. van Erpers Royaards oud- burgemeester van Montfoort en van Wormer- veer. Geen candidatuur mr. E. H. J, Baron van Voorst tot Voorst. Mr. Baron van Voorst tot Voorst, burgemees ter van Ubbergen-Beek bij Nijmegen, voorzit ter van den Bond van Geldersebe Kiesvereenl- heeft verklaard voor geen candidatuur voor de Tweede Kamer in aanmerking te wil len komen. De candidatuur mr- Steenberghe. Naar wij vernemen la mr. M. pL. Steenberg he, industrieel, wonende te Goirle (N. Br.), blijkens een bij het bestuur van den Rijkskies kring Utrecht ingediend© lijst, door een aantal leden der R. K. Kiezersvereeniging te Utrecht als can did a at voor een vrijen zetel bij de a. s. Tweede Kamerverkiezingen aangewezen. ALS DE ELEMENTEN WOEDEN Inlandsche vrouw door bandjir gedood MAKASSAR, 11 Januari. (ANETA). Het spoorwegverkeer tusschen Makassar en Soen- goe Minasa is gestremd. De baan is door een bandjir zeer beschadigd en over anderhaiven kilometer weggeslagen. Zware regens en stor men veroorzaakten m»de ongelukken. Wonin gen zijn omgewaaid en een inlandsche vrouw Is onder een instortend huis bedolven en go- dood. Groote schade werd toegebracht aan de telefoon en de lichtleidingen. HELDENMOED VAN MACHINE- PERSONEEL Een geweldige ontploffing kon ieder oogenblik verwacht worden De patiënten en het personeel van het Ned. Isr. Ziekenhuis aan de Keizersgracht te Am sterdam zijn gistermiddag aan een groot ge- vraar ontsnapt, meldt de Mdgmrg. 'De stoker, die het toezicht heeft over de installatie der centrale verwarming voor het gebouw, welke in een der keldeTS is ondergebracht, hoorde een lichte knal toen hij in de vestibule van het ziekenhuis ldep. Om zich ervan te kunnen overtuigen, of het geluid uit de keider der cen trale verwarming kwam, daalde hij de trap af en constateerde tot zijn schrik, dat werkelijk er iets niet in orde was. De veiligheidsklep der stoomketel was opengesprongen en de span ning in de ketel was zoo groot, dat een ge weldige explosie elk oogenb'ik verwacht kon worden. Met vereende krachten hebben toen de stoker en eenige leden van het perstoneel de steenkolen uit den ketel gehaald teneinde de spanning te verminderen. GelukMg deden zich hierbij geen ongevallen voor. Aan dezen maatregel is het echter ongetwijfeld te danken, dat de patiënten en alle andere personen, die zich in het ziekenhuis bevonden voor een ramp gespaard bleven. Men schrijft ons uit Rome d.d. 9 dezer: De Romeinsobe „Messagero" deelt mede, dat zij gisteren een bezoek heeft £»aad van den 27- jarigen Nederlandschen wereldreiziger, Anton Bommel. In nauwelijks twee jaar heeft hij Nederland, België en Engeland doorreisd. Daar op heeft hij Duitschland doorgeloopen en Zwit serland per trein doorkruist, waarna hij naar Spanje en Marokko trok. Thans wandelt hij Italië af. Later wil hij van Napels uit per schip Tunis, Tripolitanië en Egypte bereiken. In een album heeft Bommel alle handteeke- ningen der autoriteiten van de steden, welke hij doortrok, verzameld, waarhij o.a. de hand- teekening van den jongen sultan van Marokko is, die hem een kameel voor zijn reis ter be schikking stelde. Bommel spreekt vijf talen en verklaarde dat de bedoeling van zijn wereldreis was alle lan den nauwkeurig te leer en kennen om van den toestand van de afzonderlijke volken op de hoogte te komen. IN HET AANNEEM BE DRIJF De bouwmaterialenhandel is solidair Men schrijft ons: De verschillende berichten onder boven- staanden of gelijksoortigen titel hebben de aan dacht gevestigd op den strijd, welken de aanne mers thans voeren voor de doorvoering hun ner bindende besluiten ook voor werken van publiekrechtelijke lichamen. Eén punt is echteT m.i. nog onvoldoende be licht en toch is het gewenscht ook daarover iets mede te deelen, n.l. de houding van den bouwmaterialenhandel (steen, hout, ijzer, cement, kalk, enz.) in dezen strijd. Welnu de besturen der betreffende hande- laren-vereenigingeji hébben hun leden drin gend geadviseerd de aannemers in dezen strijd met kracht te steunen en geen materialen te leveren voor werken, welke toch in strijd met bedoelde bindende besluiten door eventueele outsiders zouden worden aangenomen. Het geldt hier geenszins een eenvoudige sympathie- of solidariteitsbeweging, doch be doelde besturen lieten zich bij deze beslissing in de allereerste plaats leiden door overwegin gen van eigen en algemeen belang. Minstens evenzeer in de kringen der leveran ciers als onder de aannemers werd het euvel der borgstelling gevoeld. Herhaaldelijk werden, zeker niet het minst door openbare lichamen, aan „laagste inschrijvers" werken opgedragen, welke ver en Ver boven hun financieele capaci teit gingen. De besteder was gedekt dooi de borgen, doch de leveranciers Hepen het volle risico. Dat betrekkelijk zoo weinig catastrophes van dergelijke aannemers bekend zijn gewor den, is uitsluitend gevolg van het feit, dat de leveranciers bij een deconfiture maar liever genoegen namen met een gedeeltelijke betaling dan het tot een faillissement te laten komen, met allen aankleve van dien. Ook het vraagstuk van „Arbitrage voor alle geschillen" heeft voor de leveranciers direct belang. Herhaaldelijk is het toch voorgekomen, dat aannemers klaarblijkelijk de dupe werden van onbillijke eigengerechtigde beslissingen der directies, met als gevolg weer verliezen voor de handelaren. Is het wonder, dat de organisaties dezer laat sten besloten de actie der Aannemersbonden krachtig te steunen? Hun eigen belang gebood hun dat. Van alle werken, die nu besteed worden zon der rekening te houden met de bindende be sluiten inzake borgstelling en arbitrage, wordt nu aan alle georganiseerde handelaren (en welke bona-fide firma kan in deze tijden bui ten de organisaties blijven staan?) kennis ge geven met advies voor die werken geen mate rialen te leveren. Zij. die zulke werken toch aannemen loopen dfcs groote kans geen materialen te krijgen, hetgeen door hen, die zulke werken besteden, wel degelijk dient te worden overwogen. Grootmoeder en kleinzoon nog steeds buiten bewustzijn Gistermorgen ontdekten buren, da.t de weduwe G. en haar kleinzoontje te Middel burg bewusteloos op bed lagen, terwijl in ■huis een gaslucht hing. Men ging op onder zoek uit en bevond, dat de gaskraam open stond. De politie was spoedig met een zuur stofapparaat aanwezig, doch het mocht haar niet 'gèlukken liet bewustzijn op te wekken. Om 8 uur gisteravond waren beide patiën ten nog steeds bulten bewustzijn. De eerste resultaten bevredigend. NIEUWE PROEFUITZENDINGEN Blijkens de bij het secretariaat van de( Volkenbond ontvangen rapporten, zijn de resu) taten van de eerste proefnemingen met ee; Volkenbonds-uitzending via den kortegol» telefoniezender van de Rijkstelegraaf te Koot wijk, bevredigend. Ontvangen werden aldaar 92 rapporten," ah volgt verdeeld: Europa 7, omgeving Middel Iand3che zee (Noord-Afrika, Klein-Azië, Araibiël 11, omgeving van het Zuidelijk deel van deï Indischen Oceaan (Zuid- en Oost-Afrika) 15 Engelsch-Indië Nederlandsch-Indië 32, Japaj en Annam 2, Australië en Nieuw-Zeeland 2 Vereenigde Staten en Canada 10 en Zuid Amerika'3. De ontvangst was in 7 gevallen slecht, gevallen redelijk (in hoofdzaak te volgen me* koptelefoon), 29 gevallen goed (in hoofdzaak te volgen op luidspreker) en In 38 gevalle» uitstekend. Gezien deze resultaten i3 van het seeretariaa. van den Volkenbond het verzoek ontvangen, nogmaals medewerking te verleenen aan een serh proefuitzendingen, welke dan meer in het rijzonder bedoeld zijn om de hoorbaarheid aan te toonen in Amerika, Japan en Australia Het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie beeft medewerking voor deze nieuw» proefneming, welke buiten de diensturen van het inmiddels geopend telefoonverkeer met Neuerlandsch-Indië zal vallen, toegezegd. De uitzending geschiedt tot Kootwijk via een der gewone telefoonverbindingen Bazel— Amsterdam. INT, CHRISTELIJK VAKVERBOND f Bestuursvergadering Op 10 en 11 Januari werd te Utrecht onder leiding van den heer Bernhard Otte (Berlijn) algemeen secretaris van het Duitsche Christ©! Hjke Vakverbond en voorzitter van het I.C.V., de eerste bijeenkomst gehouden van het bestuur van het Internationale Christelijke Vakverbond, Het bestuur hield zich in 't bijzonder bezig met de vraagstukken, die op de eerstvolgende Internationale Arbeidsconferentie aan de orda zullen worden gesteld, en besloot, ovejr deze vraagstukken het oordeel der aangesloten vak verbonden en der betrokken vaklnternatloualea te vragen. Besloten werd op 27 en 28 Mei a.s. een ver gadering van den bestuursraad van het I.C.V. te houden. Behalve der vraagstukken der Arbeidsconferentie zal op de bijeenkomst van den bestuursraad o.m. aan de orde worden gesteld het vraagstuk' van het verschil tn loon peil in de verschillende landen en van de daar uit voortspruitende gevolgen. Do op het Congres te München behandelde vraagstukken van concentratie en rationalisa tie zullen In het kader der dienaangaande aan genomen resolutie aan een nadere studie wor den onderworpen. Het bestuur besloot, de voor de bestudeering der emigratievraagstukken samengestelde com missie ten spoedigste bijeen te roepen. UIT DE STEENINDUSTRIE. Het collectief contract opgezegd Men meldt ons uit Tiel: De besturen van de arbeiders-organisaties In de steenindustrie hebben het collectief contract opgezegd, doch tevens voorstellen tot het slui ten van een nieuw collectief contract aan da fabrikanten voorgelegd. UIT DE SCHEEPSBOUWINDUSTRIE Minder werktijd, meer loon Daar bij de scheepsbouw-industrie de 50-urige werkweek is teruggebracht tot de 48-urige wor den als compensatie bij de leden van den Me- taalbond de loonen met vier procent verhoogd. UITVOER VAN FIJNE ZADEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat In de maand December 1928 aan fijne zaden werd uitgevoerd: Maanzaad (papa verzaad): 513.506 K.G.; Karwijzaad: 848.455 K.G.Kanariezaad 298.465 K.G.; Bruin mos terdzaad 75.488 K.G.Geel mosterdzaad i 888.401 K.G. ELECTRISCHE MAST AFGEKNAPT li Ernstig tramongeluk 1 Met de eerste tram van de Buurtspoorweg- Mij. (vroeger O.S.M.) In de richting Arnhein, is Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur bij Ooster beek-Laag een ernstig ongeluk gebeurd, meldt de „N. A. Ct.", De tram bestond uit een motor wagen en een aanhangwagen, waarin zich ve- halve den bestuurder en den conducteur, slechts één passagier bevond. 'Met vrij groote vaart kwam de tram de boebt omzetten en ter hoogte van den Italiaanschen weg bij Ooster beek-Laag derailleerde zij. De motorwagen vloog naast de rails met den kop in den grond en boorde zich daar diep in. De aanhangwagen werd tegen een electrischea mast geslingerd, die als een lucifershoutje afknapte. De tramwagen werd vrijwel geheel vernield: het onderstel werd eenvoudig van de carrosserie afgerukt. De inzittenden zijn er bijzonder goed af- gjekomeu. Do passagier liep eenige schram men op. Hij was echter erg overstuur, zoodat hij naar zijn woning te Heelsum terugge- bracht is. De bestuurder en de conducteur kwa men met eenige kleine verwondingen en de schrik vrij. j PER AUTO TE WATER Te 's Hertogenbosch reed de chauffeur L. met zijn vrachtauto In de Zuidwillemsvaairt. Hij wist nog op den wegzinkenden wagen te klimmen en werd op het nippertje met touwen over het ijs gered. Voor duizend gulden manu facturen van marktkooplieden, die niet verze kerd waren, zijn bedorven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9