FEUILLETON y DE VIJFDE VINGER DINSDAG 15 JANUARI 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 GEDUPEERDE EMIGRANT EN. DE ZGN. R. K. KOLONIE TE PLUMAS, CANADA li EEN AVONTURENVERHAAL. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN F NOGMAALS EEN ERNSTIGE WAAR. SCHUWING VAN DE RJf. EMIGRATIE- VEREENIGING. Het bestuur der R.K. Emigratie-Vereeniging (Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhagie) verzoekt ons plaatsing van bet navolgende: In October 192S heeft de R.K. Emigratie- Vereeniging reeds voor de tweede maal een ernstige waarschuwing moeten pnbliceeren tegen de voortzetting der pogingen van den heer C. Cox, om te Plumas (Canada) een zgn. R.K. kolonie te stichten. De eerste poging is op een totale mislukking uitgeloopen: van de 43 personen die begin Mei met den heer Cox zijn meegegaan hebben zich slechts 4 gezinnen en eenige ongehuwde personen te Plumas ge vestigd, terwijl de rest dezer katholieke emi granten zonder eenigen waarborg voor veilig stelling hunner godsdienstige en economische belangen, links en rechts verspreid zijn ge plaatst, verschillenden zelfs door een gerefor meerde Kolonisatle-Vereeniging. Van de emi granten die zich ten slotte te Plumas zelf ge vestigd hadden, zijn de raeesten thans weer weggetrokken. In één weok tijds kwamen er niet minder dan 8 op het kantoor van den vertegenwoordiger van de gmigratie Centrale Holland te Winni peg om werk vragen. De heer Cox heeft echter den moed niet opgegeven en is opnieuw be gonnen met werven. Hij heeft hiertoe een nieuwe brochure uitgegeven, even misleidend eenzijdig als zijn e:rste. Daarenboven schrijft hij in de bladen ingezonden stukken, die ten doel hebben zijn werk goed te praten en het, mede door de waarschuwing der R.K. Emigra tie-Vereeniging geschokte, vertrouwen in hem te herwinnen. De R.K. Emigratie-Vereeniging moet tegen deze herhaalde pogingen opnieuw stelling nemen door het volgende mede te deelen Na publicatie der waarschuwing In October 1D2S heeft de heer C. Cox een onderhond gehad met den voorzitter der R.K. Emigratie-Vereeni ging en nadat hij dezen niet had kunnen over tuigen is hem de gelegenheid gegeven ten over staan van het geheele bestuur der Vereeniging te trachten zich te rechtvaardigen. Op een op zettelijk hiertoe uitgeschreven vergadering van het bestuur op 16 November 1928 is de heer C. Cox verschenen en heeft toen vrijuit heel zijn doen en laten kunnen verklaren en toe lichten. Niet alleem heeft hij het bestuur er niet van kunnen overtuigen, dal de waarschu wing der R.K. Emigratie-Vereeniging misplaatst was, maar de ongunstige indruk, dien het van het bedrijf des heeren C. Cox had, Is toen nog aanmerkelijk versterkt, te mar waar de heer C. Cox op de vergadering zelf betrapt werd op onmiddellijk bewijsbare leugens. Wat de zgn. tevredenheidsbetuigingen betreft welke de heer C. Cox beweert te bezitten, hier tegenover kunnen door de R.K. Bmtgratle- Vere.niging brieven worden overlegd, die haar ongevraagd zijn toegezonden door emigranten van de groep-Cox. Deze brieven zijn bijzonder leerzaam. De heer C. Cox dwingt er ons toe er iets uit te vermolden. Een van hen deelt mee, dat de aankoop van een thans door hem weer verlaten boerderij voor hem 20(J dollar heeft verloren doen gaan en zegt dan verder als zijn vaste meening: „Het is mijnbeer Cox niet te doen geweest om die RJC. Parochie te stichten, maar om zijn beurs van twee kanten te spekken. Op de eerste plaats van de Red Star Line door het aanwerven van passagiers en op de tweede plaats procentengeid van de verkochte boerderijen". Een ander schrijft, dat iij te gevolge van het onmiddellijk: koopen eener ook reeds verlaten boerderij 800 dollar schuld had en nog 1 dollar op de bank. Na naar het Egeisch van WILLIAM LE QUEUX. HOOFDSTUK IX. Verwelkte bloemen. Er was een vroolijke avondpartij in Sheridan House, Hampton-on-Thames en Lady Langton was de gastvrouw. De rijke jonge weduwe had haar prachtige salonboot Joy Note gesloten en haar winterkwartieren betrokken. De pretma- kerij, die den geheelen zomer op het rijke Jacht bij Cockham had geduurd, was nu overge bracht naar het historische huis van Hampton. De Honourable Neville Tyneville zat met Daphne te praten in een nis van de anti-cham- bre die naar de balzaal leidde. Hij droeg zijn ordelint als D. S. O. op zijn avondtoilet. Het. jonge paar stond voor het groote Fransche venster, dat met groote trappen toegang gaf tot do terrasvormige grasvelden, In den zomer onder den weldoenden lommer van zware, eeuwenoude cederboomen die nu als zwarte massa's ln het zachte maanlicht stonden. Danst Lady Irene van avond? vroeg hij. Ik weet het niet en eerlijk gezegd kan het ook mij weinig schelen, antwoordde Daphne gemelijk. Neville trok zijn wenkbrauwen op en floot heel zachtjes voor zich heen. Dat zachte, ge rekte toontje zou vertaald kunnen worden door: Jaloersch. Hij dacht aan den avond, dat hij zijn vroo lijke gastvrouw: Lieveling had! durven noe men en zij hem als hei ware van zich afge ef oo ten had, met heftige verwijten om zijn on beschaamd optreden. Had zij toen niet ge vraagd: Hoe dnrf je! Jij hebt het recht niet om me lieveling te noemen. Ik dans graag mei je en wensch je als een vriend te beschouwen, hls den vriend van mijn man.... Zij was erg koel geweest na dien uitval om twee uur tn den morgen, maar nu was er dui delijk afgunst te erkennen, omdat hij gevraagd had of Lady Irene Marchcombe zou komen dansen, ontvangst van het hem toekomende geld voor verkocht graan hoopte hij nog net genoeg geld over te houden om naar Holland terug te koeren. Ntrg een ander gebruikt in zijn driftig schrijven zelfs deze uitdrukking ten aanzien van den beer Cox: „een eerlijk schot kruit is hij niet waard". Een vrijgezel schrijft dat hij, toen hij geen boerderij wilde koopen, meer dan 14 dagen zonder werk heeft rondgeloopen in Plu- maa en Winnipeg. Met 5 andere vrijgezellen, behoorende tot de groep-Cox, heelt hij ln een van de vele leegstaande, verlaten boerderijen te Plumas geslapen, terwijl zij van een in de huurt wonenden Duitschen hoer wat eten kregen. Een jonge Friesche hoer maakt melding van een zeer verdachte handelwijze bij het wis selen van Hol'landsch geld te Winnipeg en schrijft dan: „Cox etak de premie op (van de StoomvaartmaatschappijRovend ien trachtte hij zooveel mogelijk boerderijen te verkoopen en meteen te verzek:ren. Daar kreeg hij ook een dikke provisie van, de bvan mij heeft hij geen voordeal gehad dan alleen de 5 pet. overtochtsprovisie". Ten slotte nog het volgende uit een brief van een Belgischen missionaris daar uit dé buurt: „Father..,, zegt, dat er geen vooruitzichten zijn en dat het het b:ste zou wezen, de boeren aan te raden weg te trekken en zich elders te vestigen. Ook moot men onmiddellijk de gronden koopen, ofschoon men ze niet kent. Men vestigt zonder voor bereiding een Canadeesch boerenbedrijf en na bet een jaar geprobeerd te hebben loopt men groote kans, dat, als het niet lukt, de Land- Maatschappij alles we r terugneemt onder voor wendsel, dat meu aan zijn verplichtingen niet heeft kunnen voldoen". Om eerlijk te zijn er is ook nog een brief bij de R.K. Emigratie-Vereeniging ingekomen van een oud-emigrant, die tevreden is over de bemiddeling door den heer C. Cox verleend, maar de:e naar Nederland teruggekeerde emi grant woont in.Groesbe k, toevallig de zelfde plaats waar de heer C. Cox zieb momen teel ophoudt cu zijn wervingsbureau heeft ge vestigd. Ten slotte meent de R.K. Emigratie-Vereeni ging, dat alle woorden, die de heer C. Cox gebruikt om zich te rechtvaardigen, niet kun nen bedekken het feit, dat hij niets anders is dan een doodgewone werfagent. wiens doel het is geld te verdienen aan het overbrengen van emigranten naar Canada. Alwie zijne belangen aan dezen belanghebbenden werver wenscht toe te vertrouwen, hij ga zijn gang en drage zelf hiervan de verantwoordelijkheid. Het is er de R.K. Emigratie-Vereeniging uitsluitend om te doen den heer C. Cox te vertoonen in zijn ware gedaante van werver en landagent en de goedgeloovige lieden te waarschuwen tegen de religieuze vlag, waarmee hij zwaait om zijn bedrijf winstgevend te maken. Het geval-Cox geeft opnieuw aanleiding tot het uitspreken van den reeds zoo herhaaldelijk uitgesproken wensch, dat er toeh eindelijk eens komè een nieuwe wet op de Landverhuizing, die de onverantwoordelijke actie van werf- agenten en werfhureaux aan handen legt. DE VRACHTGOEDERENDIENST WESTLAND—WAALHAVEN. Nadere bijzonderheden In aansluiting op de vorige mededeeling be treffende den toekomstigen vrachtgoederen- dienst Westland"Waalhaven kunnen wij nog het volgende vermelden: In verband met het begin van het exportsei zoen van aardbeien is de datum, waarop deze dienst waarschijnlijk dagelijks zal aanvanger, vastgesteld op 15 April an. Aangezien echter de belangrijkheid van den tulpen-uitvoer van het Westland steeds grooter wordt, zal 't ongetwijfeld gewenscht zijn reeds in deze maand een verbinding te scheppen. Over leg met de K. L. M. of W. 8. M. is hiervoor ge wenscht. De kosten van het vervoer zullen voor- loopig 1.50 per 100 K.G. of gedeelten daarvan bedragen. De jonge man stampte ongeduldig met zijn hiel op den vloer en zei ten slotte: Het doet niets ter zake, Daphne. Ik zaï vanavond toch niet dansen ik kan niet zie je, ik heb ernstig mijn hiel bezeerd, of pijn in mijn eksteroog of wat dan ook. Ik heb alleen een beetje zaken met haar af te handelen en daarom stel ik er ernstig belang ln of lady Irene hier zal komen van avond. Met of zonder bedoeling had hij nog wat meer kolen op haar hoofd gestapeld. Veront waardigd voegde zij hem toe: Zaken! En toen op een toon vol minach ting. Wat voor zaken kun jij wel hebben met lady Irene? Moet je soms een beetje met haar hand zitten spelen? Na welken uitval ze NevUle in de nis achter liet. Eenige minuten bleef hij zwaar in ge dachten verzonken staan en het kwam niet ln hem op haar te volgen naar de balzal. Plotse ling hield de muziek op en vroolijke groepen dansers vulden spoedig het vertrek. Terwijl zij hem voorbij kwamen in troepjes of paren ving hij verschillende groeten op, teekenen van har telijke vriendschap of blijde herkenning, want Neville Tyneville was een van de beste dan sers van Londen of Parijs! Hij onderwierp ze allen aan een scherp onderzoek terwijl ze voor bijkwamen maar vond niet het gezicht dat hij hebben moest. Ten slotte ging hij naar den in gang van den balzaal en overschouwde de enor me ruimte, die heel smaakvol met goud en wit was gedecoreerd. Het hooge beschilderde pla fond was heel zacht verlicht door lampen die een indirect opaalklenrig schijnsel verspreidden naar de klassieke schilderij van Cinquecento- periode. Werkelijk, het was een balzaal, het schitterende heerenhuis van den Thameskant waardig. Het orkest had zijn verhevenheid verlaten en de zaal was schijnbaar leeg. Neville's aandacht ging echter naar een geelzijden gordijn heele- maal achter in de zaal, dat door den wind van een openstaande deur even bewoog. Het gor dijn joeg plotseling op en bleef aan een elec- trlsche console aan den muur vastzitten. Hij wilde de zaal oversteken om het weer los te maken, toen bij een geluid naast zich hoorde. Hij draaide zich om, maar de zaal was weer leeg. Toen loerde (bij door de open deur ln de donkerte bulten en aftn den voet van de stee man trappen zag hij den half blooten rog en hals van een rijzige gestalte, tegen hl enormen urn geleund, die door drie meesterlijk gebeeld houwde cupido's werd opgehouden. De rest van den tuin scheen geheel verlaten te zijn, want overal was het donker en stil. Vanuit de bal zaal viel er een streep licht op de bloote schou ders en die zagen zich genoodzaakt zich ln het donker terug te trekken. Het vreemde tooneel maakte een beklem mend en indruk op den Jon- DE MUZIEK BIJ BIOSCOOP VOORSTELLINGEN. De 's-Gravenhaagsche kwestie voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld de zaak tegen den heer E. Viskoper, directeur van het Apollo-theater te 's-Gruvenhage, die, zooals men zich herinneren zal, op Goeden Vrijdag van verleden jaar verbaliseerd was wegens het toelaten van muziek in zijn bioscooptheater zonder vergunning van den burgemeester. Het gaat hier om da- vraag, of na de inwerking treding van de bioscoopwet van gemeentewege nog voorschriften mogen worden gegeven be treffende het maken van muziek bij bioscoop voorstellingen,. Zoowel de kantonrechter als de rechtbank hadden deze vraag ontkennend beantwoord en den heer V. ontslagen van rechtsvervolging. De officier van Justitie was de tegenovergestelde meening toegedaan en teekende cassatie bij den Hoogen Raad aan van het vonnis der rechtbank. Dit beroep werd heden tegengesproken na mens de gerequireerde door mr. II. P. Mar- ehant, die betoogde, dat de muziek aan bioscoopvoorstellingen inherent is. De bio scoopvoorstellingen zijn, met wat daarbij be hoort, onttrokken aan de afkankelijkstelling van een vergunning van den burgemeester en worden geregeld in de bioscoopwet. Ean film- vertooning, voor het publiek, zonder muziek, is immers onbestaanbaar. Dit blijkt wel ten duidelijkste uit de z.g. „sprekende film", die weldra ecu meer algemeene toepassing zal vinden en waarbij men de personen hoort spre ken, spelen of zingen. Spr. wees ter adstructie van zijn meening, op onderscheidene passages in de memorie van antwoord op het voorioopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp bioscoopwet, waar gezegd wordt, dat de be voegdheid van den plaatselijken wetgever te rugtreedt waar het terrein van de bioscoopwet begint, uitgezonderd de bepaling in art. 4. waar regelingen gesteld kunnen v trien voor voorstellingen, toegankelijk voor kinderen be neden de 18 jaar. Verder kan een burgemees ter een goedgekeurde film verbieden, wanneer daarvan, in verband met plaatselijke omstan digheden, gevaar te duchten ia voor de open bare orde (b.v. bij stakingen). Verdere bevoegd beden van den burgemeester zijn er niet. De burgemeesters zijn daarover wei eenigszins verstoord geweest, doch zij zullen zich aan den thans bestaanden toestand moeten aan passen. Wat zou het gevolg ervan zijn als de Hooge Raad het standpunt van den burge meester van Den Haag zou deelen? Dan zou de burgemeester iedere film kunnen verbieden in een bepaalde gemeente, hetgeen de bioscoop wetgever juist niet gewild heeft. Spr. wees ten slotte nog op vonnissen van de kantonrechters van Gulpen en Bergen op Zoom, die eveneens sprekers standpunt Inne men en eoncindeerde tot verwerping van hét beroep. Het O. M. zal op 28 Januari concludeeren. DE LEIDSCHE OPIUMZAAK. Het beroep door den Hoogen Raad verworpen. De Hooge Raad wees giet eren arrest In de zaak tegen J. J. v. d. S. en G. K„ die door het Gerechtshof te Amsterdam waren veroordeeld ieder tot 2 maanden hechtenis wegens het ter aflevering voorhanden hebben van een hoeveel heid opium zonder vergunning. Deze opium hadden zij afgeleverd aan een inspecteur van politie, die zich per auto naar het Stations plein te Lelden had begeren. Zooals men zich herinneren zal, la bij de arerstatie een schiet partij ontstaan, waarbij de rechercheur van po litie K. werd doodgeschoten. Op 16 April bad de Hooge Raad wegens vorm fouten het arrest van het Haagsche Hof ver nietigd en de zaak verwezen naar bet Ge rechtshof te Amsterdam. Thans is het beroep van v. d. S. en K. ver worpen. gen man, want er werd geen geluid gehoord. De vroolijke gasten waren naar een ander ge deelte van bet huis gegaan, waar koude buffet ten en een keur van dranken hen een kwar tier bij elkander zouden houden. De leden van het orkest waren eveneens naar een voor hen bestemde kamer verdwenen, waar zij niet min der goed werden bedacht. Neville keek ten zeeirste verbaasd naar de eigenaardige verschijning en aarzelde lang, voordat hij eindelijk het besluit nam persoon lijk te onderzoeken, wat er daar aan de band was. Maar voordat hij dit besluit nog ten uit voer kon brengen, kwam er beweging in de gestalte, en wel zoo, dat bet licht nu viel op een hoofd, door twee handen omvat. Buiten dit hoofd en de schouders bleef lieel de rest in het vage. DeTonge man, die al de verschrikkingen van het loopgravenwerk had meegemaakt en zijn D. S. O. niet voor niets had gekregen, was in het geheel niet bijgeloovig, maar er was iets zoo zonderlings, zoo vluchtigs in deze spook achtige verschijning en opnieuw aarzelde hij, half door bewondering geslagen, en half door gebrek aan doortastendheid in dit zeer uitzon derlijke geval. Weer bewoog even het hoofd en de schittering van diamanten bewees, dat men met een vrouwelijke gestalte had te doen. Enkele leden van het strijkje waren weer ln de balzaal teruggekeerd. Het geluid van een vlooi en cello, die werden afgestemd, verbrak de stilte. De geheimzinnige gestalte wandelde nu naar het volle licht., dat door de open deur stroomde naar het pad in de diepte. Lady Irene! Wat hebt U me doen schrik ken! Wat voert U daar in 's hemelsnaam toch uit? 't Is goed om een doodelijke longontste king op den hals te halen! riep Neville uit. toen hij in die statige verschijning de persoon herkende, waar hij tevergeefs naar had uitge zien, toen de dansers voorhij waren gekomen. Lady Irene Marchcombe was de eenige doch ter van den markies van Whittlesford. De mar bles bezat uitgestrekte bezittingen ln het mid den en Noorden van Schotland. Hij was zeer rijk, maar het meerendeel van zijn vermogen besteedde hij aan de herstelling van zijn land goederen, die door enkele verkwistende voor gangers langzamerhand tot een staat van ern stig verval waren geraakt. Zijn dochter Lady Irene was een zeer voor name verschijning, die onder bepaalde omstan digheden, nog afhankelijk van zekere stemmin gen, tegen de dertig scheen aan te loopen. On der andere omstandigheden en ln een andere stemming laek ze wel niet ouder dan vijf en twintig. Over het algemeen had ze iets beweeg lijks, Iets vluchtigs over zich, dat meest ge paard ging met een latente diablerie. Haar zuiver aristocratische opvoeding had haar ais DE TOESTAND IN ONS LAND OP I JUNI 1928. In de laatste dagen van 1S28 verscheen weder een door het Centraal Bureau voor de Statis tiek bewerkt overzicht van de collectieve ar beidsovereenkomsten in ons land, ditmaal den toestand betreffende op 1 Juni 1928. Blijkens deze publicatie bestonden op dien datum 942 collectieve arbeidsovereenkomsten, geldend voor rond 17.100 ondernemingen en 278.000 werknemers. In de laatste jaren zijn zooals ook uit onderstaande cijfers blijkt in deze aantallen geen groote verschillen te con- stateeren, behalve in de aantallen overeenkom sten zelve. Dit laatste was meerendeels een gevolg van het feit, dat grootere aantallen niet-georgani- seeide werkgevers, ieder afzonderlijk een der z.g, landelijke overeenkomsten teekenden. Het totaal aantal van de betrokken ondernemingen en dat van de betrokken werknemers onder ging slechts gerings vei hooging: I (jaar); II (Overeenkomsten)f- III (Ondernemingen); IV (Werknemers). I. 11 III. IV. 1911 87 1.100 23.000 1920 984 22.500 273.600 1925 759 16.900 266.900 1926 '802 16.500 264.500 1927 878 16.900 237.200 1928 942 17.100 278.000 Sinds 1 Juni 1927 werden in het geheel geslo ten 512 collectieve arbeidsovereenkomsten, ter wijl 446 beëindigd werden. Een vergelijking, in het jaar van de laatste beroepstelling 1920 getroffen, tusschen de aan tallen personen onder bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomsten vallende, en het •totaal aantal personen in Nederland tegen loon werkzaam, wees uit, dat 12 pet. van laatstbe doeld aantal bij collectieve contracten betrokken was. De statistiek bevat verder cijfers en mede- deelingen betreffende de wijze van totstandko ming van de op 1 Juni 1928 geldende overeen komsten, het aandeel van de verschillende be roepsgroepen in het totaal aantal overeenkom sten, de partijen, het aantal werknemers resp. ondernemingen per contract, het gebied, waar voor de overeenkomsten golden, en den duur en opzeggingstermijn. Wat den inhoud der contrac ten aangaat, treft men in de statistiek cijfers en mededeelingen aan betreffende het verplich te lidmaa'schap, den toonvorm, vergoedingen anders dan in geld, kinderbijslag, tusschentijd- sche loonherziening, veihooging van het loon bij overwerk, den arbeidsduur, de uitkeering bij ziekte, de vacantie, ouderdomspensioen scheids gerecht, leerlingwezen, commissies van toezicht op ae naleving der contracten, enz. Bovendien bevat de publicatie 'n overzicht, zooveel moge lijk in staatvorm, van de normale weekloonen op 1 Juni 1928 volgens de overeenkomsten in ruim 120 gemeenten met 10000 en meer Inwoners, als mede een vergelijking van de loonen in 14 ge meenten met 50.000 en meer, inwoners in 1914, 1920, 1923. 1928. Vergeleken met 1927 kwam in deze loonen niet veel wijziging. Ook treft men nog een opgave aan van het gemiddeld week loon over het geh-ele jaar berekend uit de con tracten voor het landbouw-, tuinbouw, en bloem- bollenbedrijf In een aantal plaatsen, gelegen in verschillende streken van ons land. In het voorwoord van de publicatie wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de statistiek op enkele punten van ondergeschikt belang na thans geheel beantwoordt aan de resolu ties van de Derde Internationale Conferentie van Arbeidsstatisticl, in October 1926 te Genève gebonden. OP VRIJE VOETEN. De herbergier V. uit Kerkrade, te Luik ge arresteerd, wegens het smokkelen van cocaïne, ia wederom op vrije voeten gesteld. het ware gedwongen dit vernisje over heel haar wezen te leggen. Mr. Tyneville! O, als u eens wist, hoe ik naar u heb uitgezien! Hebt u mijn brieven ont vangen? Lady Irene sprak, alsof het haar zeer veel zelfbeheersching kostte, deze woorden te zeggen. Neen, ik heb geen enkelen brief van u ge zien. Waar hebt u ze heen gezonden? vroeg Neville. Naar uw kamers ln Jermyn Street en naar de „Junior." Ze bracht haar handen aan haar hoofd en be dekte de oogen, terwijl ze dit sprak, of eigen lijk uitsnikte. U ziet er zeer wanhopig uit. Lady Irene. Kom, kom, als u toch niet in huis wilt komen, zal ik een shawl voor u halen, dan kunnen we in den tuin verder praten. Blijf nu waar u bent, ik zal binnen een paar minuten terug zijn. Met deze woorden verdween bij naar het slingerpad dat naar de voordeur leidde. Eeni ge oogenblikken later kwam hij terug met op zijn armen zijn eigen bontjas. Lady Irene had een schuilplaats gevonden in de schaduw van een reusachtige laurierstruik. Zonder een woord te spreken legde hij haar de bontjas om de schouders. Toen het zachte bont warm haar kille schouders raakte, riep ze ont steld uit: Dat Is mijn shawl niet! Wat Is het? Nee, lady Irene, toeh ik naar de kleedka mer ging om uw shawl te krijgen, kwam ik Daphne tegen en die wilde weten wat tk ging doen en zoo.... mompelde hij verder een on samenhangend einde aan den zin. Daarom bracht ik mijn eigen jas maar mee. Ik hoop dat u er geen bezwaar tegen zal hebben is het wel? Irene behoorde niet tot dat soort vrouwen, die allen jongen mannen zoo maar toestaan om hun bontjas over haar schouders te slaan. Maar het zachte bont deed haar onmiddellijk zeer weldadig aan. Samen wandelden zij in het donker en zwegen, totdat zij aan een klein steenen zomerhuisje kwamen, waar zij stil stonden Welnu, Lady Irene, zeg me nu eens, wat u zoo somber heeft gemaakt? NevUle sprak op die aangename, streelende tonen, die reeds zooveel keeren de siagboo- men van trots en schroomvalligheid naar het vrouwenhart hadden neergehaald. Want nog maals, het was een krachtige jonge man, die een zeer merkwaardige militaire loopbaan ach ter den rug had. Met een merkbare poging om zich te beheerschen, stamelde de zenuwachtige vrotnv Het pakje, dat ik u heb gegeven! Ik heb PENSIOENACTIE VAN GEND LOOS. Ecu motie aangenomen Zondag 13 Januari heeft te Utrecht een vergadering plaats gevonden van afgevaar digden van het Van Gend Loos-personeel, georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R. K. Bond van Transportarbeiders. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Zwaga van den R. K. Bond van Trans portarbeiders, terwijl de secretaris van den Centralen Bond van Tranportarbeiders, G. Zieverink, een inleiding hield betreffende deze actie. Een zeer uitvoerige discussie had naar aan leiding hiervan plaats en ten slotte werd onder staande motie met algemeene stemmen aange nomen. ,,De vergadering van vont egenwoordigers van Van Gend Loos-personeel, georgani seerd in en bijeengeroepen door den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R. K. Bond van Transportarbeiders; kennis nemende van het voorstel der Di rectie van de N.V. Expeditie-onderneming van Van Gend Loos, om wederzijds 4 pCt. van het salaris te storten ten behoeve der pen- sionneering, in den vorm van kapitaal verze kering met het vestigen van lijfrenten; spreekt als haar meening uit, dat met het voorstel van de directie, om deze kapitaal- verzekering te sluiten, niet kan worden inge stemd, omdat het de vorming van een pen sioenfonds, in den geest als voor het personeel der Spoorwegen bestaat, verhindert; dat een storting van 4 pCt. hot hoogste per centage is, hetwelk bij den tegenwoordigeu stand der loonen redelijkerwijs gevorderd kan worden dat echter bij doorvoering dezer maatrege len de positie van de oudere leden van het personeel voor de toekomst geenszins is ge waarborgd; spTVakt als haar oordeel uit, dat een bij- drage van 6 pCt. door de onderneming drin gend noodzakelijk is, ten eerste om een eenigs zins redelijk pensioen te vestigen en ten tweede om ook aan hen, die thans reeds op gevorderden leeftijd zün, oen pensioen te ver zekeren, mede onder aamvending der 130.000 die de vroegere directie voor de pensionnee- ring beschikbaar stelde; besluit het personeel te adviseeren bij re fe re r. Jam te beslissen aan da directie te be richten, dat het personeel bereid is tot stor ting van 4 pCt. en daarmede onmiddellijk wil aanvangen, indien de onderhandelingen over de wijze, waarop een behoorlijke pen sioenregeling, ook voor weduwen en weezen, kan worden verkregen, worden voortgezet tot een voor partijen bevredigende oplossing is verkregen". Voorts werd nog besloten om over enkele weken nogmaals een gecombineerde vergade ring te beleggen, ter behandeling van verschil- lende verlangens ten aanzien der arbeidsvoor^ waarden. JAN MIJSCH IN INDI Het tooneelgezelscbap van Jan Muscb, het welk een touroée maakt door Ned.-Indië, voer de te Soerabaja de première op van „De Spook trein", met overweldigend succes. De beoordee ling van de pers was schitterend en vooral muntten de heer Theo Frenkel, ook als regis seur en mevrouw Lilly Bouwmtester uit door hun spel. DE VOGEL GEKNIPT? Aanhouding te Boskoop Kort geleden is te Boskoop ingebroken hij den boekhandelaar J., waarbij f 250 werd ont vreemd. Als verdacht van deze inbraak ia aangehouden zekere S. uit Boskoop. Deze U gevankelijk naar het Huls van Bewaring t« Den Haag overgebracht. u wel tweemaal geschreven, dat ik reeds spijt had van mijn daden en op mijn plannen wenschte terug te komen. Den tweeden keer heb ik u tevens verzocht mij alles weer terug te bezorgen. Het spijt me verbazend. Ik heb een oe- zoek afgelegd bij den gouverneur ln het Noor den en al dien tijd heb ik dus kamers noch club gezien! Ik heb de doos in het huis van mijn vriendin achtergelaten, voordat ik de stad verlaten heb. Je vriendin.... je vriendin.... wie Is dat? O, ik mag u werkelijk niet alles mecdee- len, zelfs vrouwen kunnen onbescheiden zijn, maar ik beloof u, dat ik morgen de twee brie ven in mijn bezit zal hebben. Want dan ga ik weer naar haar huis toe. Goed, goed, maar die doos, daar zit het hem juist in. Die moet je terug zien te krijgen. Zonder zelfs een antwoord af te wachten, ging lady Irene zeer zenuwachtig verder: Heb je haar wel open gedaan? Heb je mijn briefje in de doos gevonden? Nee, ik heb de doos Immers niet open gehad. Ik wist, dat het van u kwam en daar ik zoo goed ais zeker wist, wat er in zou zit ten, en heel weinig tijd had, heb ik me eerlijk gezegd niet eens de moeite gegnnd, om me van die zekerheid te vergewissen. Da statige gestalte kromp ineen, tor 'i zij deze woorden te hooren kreeg. Zij deed '-en stap achteruR, sloot de oogen en zou raker gevallen zijn, indien Neville Tyneville hei niet bijtijds bemerkt had en voorwaarts (loden de haar in zijn arm had opgevangen. Terwijl hij haar ondersteunend naar een bank t racht, riep zij hevig opgewonden: Ik ben te gronde gericht! Ik heb mijn fa milie onteerd! Den naam van ons geslaclr, ge schandvlekt! Ik.een Marchcombe! Toen Betty Boliond dien avond wc or ia South Street aan kwam, na haar bezoek uan do afgebrande bungalow in Peckham, opende ze zelf haar deur met een veiligheidssleuUl en regelrecht ging zo do trappen op naar haar eigen vertrekken op de eerste verdieping. Zij stapte zonder aarzelen in haar kleedkamer en veranderde van klceren. Even later zat zo ln een Japaneesche zijden kimono van een uit rst delicate amethysten tint. Voor haar groote kaptafel staande, maakte zo haar diepzwarte haar los, dat donker over de kimono gleed. Terwijl ze zich, niet ontevre den over het werkelijk schilderachtig© effect, in den spiegel bekeek, viel haar oog op een vreemd gevouwen velletje papier, dat met een ronde iak was gesloten. (Wordt vervolgd), j;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10