Dinsdag 15 Januari 1929 Tweede Blad Pagina 1 I DE BIJBEL OP DE OPENBARE SCHOOL. MERKWAARDIGE KENTERING Mot dan Baarnschen rector dr. v. d. Stoke vraagt de schrijver in het „Han delsblad" óf er iemand is, „die zou willen geloovon of volhouden, dat een oprecht, waarachtig getuigen ooit een hoorder, van welken leeftijd, van welke richting ook, waarachtig zou kunnen schaden?" Wij zijn het er mee eens maar.... do - zoogenaamde neutraliteit is daarmee dan ook voor goed op stal gezet. Want als er facultatief Bijbel-onderricht wordt ge geven, en als de leeraar „oprecht, waar achtig" getuigen mag, dan spreekt: het van zelf, dat hij zijn uitleg van den Bijbel- geeft. Eu nu is het de groote vraag of reeds dit getuigen alléén, in veel gevallen door meer dan één zal worden gevoeld als „in strijd met den eerbied" aan eigen godsdienstigo meening verschuldigd. BISSCHOPSWIJDING VAN KARD. SINCERO MGR. P. STROOMER UITVOERING VAN DE BIOSCOOPWET DE.NAKEURING IN HET ZUIDEN. SLUITING VAN DE ST. augustinuskerk TE AMSTERDAM UIT DE R. K. STAATSPARTIJ HET TREINPERSONEEL VERGADERT LASTIGE ZIGEUNERS DEN HAAG ZIT MET HEN OPGESCHEEPT In het liberale „Handelsblad"' vestigt een deskundige uit het middelbaar onderwijs de aandacht op het „tekort', ja op „de valslagen onkunde" inzake den Bijbel bij de tegenwoordige jeugd die haar opvoe ding genoot in „neutrale" (de aanhaling.»- teekcns zijn van den schrijver) scholen. Water naar de zee draagt, wie over het schadelijke van dit kennisgemis nog veel zegt. Onze geheele beschaving is onver staanbaar zonder kennis van den inhoud van den bijbel; geen der kunsten spreekt volledig tot zulk een onkundige; hoofd momenten der geschiedenis zijn voor hem gebeurtenissen zonder zin. Erger nog is de leegte in het gemoedsleven, uit dit kennlsgehrek ontstaan. Het is buitengewoon merkwaardig deze reactie waar te nemen in kringen, die jarenlang do Heilige Schrift hebben laten neerhalen en uit elkaar rukken, en het ioSnkt zeker anders dan het betoog van n voorganger der Haagsehe Vrije Ge it .eente, die niet alleen waarschuwt „tegen a„ poging via Bijbelscho verhalen in een fcad religieuze gevoelens op te wekken sn te ontwikkelen" maar geestelijk genoeg barbaar blijkt om te beweren, dat de Bijbelsche verhalen „ruw on mcerendeels door en door immoreel zijn." Wij hooren nu, dat bijbelkennis reeds eenige jaren leervak aan „neutrale" bij zondere licea en soortgelijke meisjesscholen is en dat openbare kweekscholen zijn gevolgd, terwijl het' vak nu ook al gegeven wordt aan een openbare middelbare school voor meisles. „De bedoeling was", aldus de schrijver in het liberale blad, „aan de kinderen het bijbelverhaal te geven, zonder meer. Zoo men wil, dus een zuiver intelleotueele daad; maar van verdere beteokenis voor wie weet, dat uit het intellectueels (ver standelijke) het ethische (zedelijke) kan opbloeien." Nu begrijpt ieder, dat de Bijbel onmoge lijk „neutraal" gegeven kan worden; de aangehaaldo schrijver ziet dat ook. in maar volgens hem beteekent neutraliteit niet, „dat de leeraar niets mag loeren in strijd met de godsdienstige meeningen van an dersdenkenden, maar alleen dat hij niets mag leeren in strijd met den eerbied ver schuldigd aan do godsdienstige meening van andersdenkenden." Merkwaardig is al, hoe vrijzinnige predi kanten tegen dit „neutraal aanbrengen van Bijbelkennis" protesteeren omdat zij vree zen, „dat bij de leerlingen de les in bijbel kennis den Bijbel zal doen voortleven al3 een boek met dwaze wonderverhalen" Wie de vrijzinnige Bijbelbeschouwing ook maar oppervlakkig leent, weet. dat zij elk wonder afwijst. Iloe zal men den Bijbel behoorlijk kunnen verklaren en tegelijkertijd hen tevreden stellen, die alle wonderen verwerpen on hen, die juist in deze verwerping een schennis zien? De onderwijs-man in het „Handelsblad" weet raad en grijpt naar groote woorden, die do zaak verwarren. Ilij verwijt den opponeeronden predikant „het voel stoots aanvaarden van een neutraliteit, zooals die ten onrechte door het confessionalisme geformuleerd is." Op de eerste plaats wordt het voorge steld alsof de oude „neutraliteits-idee"' door het „confessionalisme" werd gefor muleerd. Dit is beslist onjuist; zij werd zóó voorgesteld door hen, die het onderwijs totaal wilde verleeken en alleen uiterst- rechts en uiterst-links hebben altijd de voosheid van deze neutraliteit aange wezen. Vervólgens en dit is veel erger wordt hier weer stilzwijgend een schei ding gemaakt tusschen confessionalisme, d.i. kerkelijk Christendom en vrijen gods dienst. Dit onderscheid is louter fictief; er Wordt veel mee gemanoeuvreerd maar het bestaal niet in werkelijkheid. Er is geen Christendom buiten Kerk en zonder belij denis; de Kerk is do eenige draagster van het Christendom en hetgeen men vrije gods dienst noemt, heeft met hel overgeleverde Christendom niets te maken. De vrije godsdienst heeft den Bijbel niet voortge bracht, noch bewaard, noch de beschaving gekerstend cu hij doet dat nu nog niet. Wij kunnen deze louter-in-de-verbeelding- bestaande scheiding tusschen Keri; én godsdienst niet aanvaarden om de een» .voudige reden, dat zij in werkelijkheid niet gevonden wordt Het is geen „gebrek aan vertrouwen in den Bijbel", maar wel gebrek aan den geest van den Bijbel-uitleggers, die begrij pelijkerwijze huiver verwekt voor de plan nen van openbare onderwijzers. Wie zich echter, zooals de vrijzinnige predikant te gen hun optreden verzet, ziet zijn handel wijze meteen gebrandmerkt al3 een „clerikaal aantasten van de zelfstandigheid der school!" Het is wel droevig voor den predikant. Maar het staat óók droevig met het rede- neer-vermogen van don onderwijs man, die schrijft; De school ervaart een bepaald kennis gemis en wil dit aanvullen; de middelbare school gaat zich losmaken van de negen tiende eeuw, die haar stichtte; dus gevoelt zij elitisch tekort, dat zij wil goedmaken. Dit is haar zaak: een zaak van haar al léén. IIo, ho, de school „ervaart" natuurlijk niets; de leeraren ervaren. Zij begrijpen, dat men vroeger te hard van stapel gcloo- pen is, voelen een tekort en willen dat her stellen. Is dat hun zaak? Hebben zij daar over allééir te beslissen? Ileelemaal niet, want onze leeraar erkent, dat „do ouders tot burgemeester en wethou ders zeiden, als antwoord op de poging der vrijzinnig predikanten om dit onderwijs in bijbelkennis te doen verdwijnen: „houdt dit nu in stand!". Ah zoo, liet zijn dus de ouders die be slissen. Dit is nu altoos het standpunt ge weest van dc „clericalcn". En indien er iets typeerend is in de heele geschiedenis van deze ontwikkelingsfase „die de openbare school zal moeten ondergaan, wil zij blijven bestaan", dan is het wel dit, dat, trots alle zee van inkt, die het tegenovergestelde moest bewijzen, de ouders blijkbaar nog steeds zoo natuurlijk zijn gebleven, zelf te willen bepalen wat hun kinderen leeren. En typec- rend is ook, dat nog in 1929, die ouders bijbelsch onderricht wenschen. Wat de Staat met zijn schoolmeesterach tig, monopolistisch optreden wel niet bedor ven heeft. En wat het „openhaar" onder wijs de ziel van ons volk jaren lang heeft miskend. Zou men langzaamaan niet gaan inzien, dat liet onderwijs een zaak is, waarover ^de Staat evenveel of even weinig moet te zeggen hebben als de hygiëne in de kinder kamer? Misschien dat de Staat veel hetere kinderkamers kan inrichten dan de meeste moeders, maar het kon wezen, dat de kin deren cr slechter aan toe waren, dat een massa moeders toch maar liever zelf voor hun peuters gingen zorgen en dat de koele zaak met een reusachtige geld-uitgeverij eindigde zonder iemand te bevredigen. Want of dc bevrediging bereikt' zou worden, wanneer moeders ten slotte toch hun eigen kinderkamers mochten onderhou den, maar tevens beboet werden met extra- kosten voor de prima kinderkamers-van- staatswege, is een heele vraag De kinderen bij de moeders, de godsdienst bij de opvoeding, dc Bijbel bij den godsdienst, de godsdienst bij de school. Wie het laatste niet wil, komt bij de moedcrlooze kinderen terecht en wie daaraan twijfelt moet geen geschriften lezen van utopische socialisten uit de vorige eeuw, maar zijn oogen open zetten en het.werk van practischo commu nisten zien. ONDERSCHEIDINGEN. Iiij Kon. besluit is aan H. K u ij p e r s, direc teur der N. V. de Courant „De Maasbode", te Rotterdam, verlof veriaend tot het aannemen van zijne benoeming tot commandeur in de Orde van den Heiligen Sylvester van den Heili gen Stoel. DE PAUS ZELF VERRICHT DE WIJDING. Men seint ons uit Rome, d.d. Zondag: Hedenmorgen had in de Capella Sistina de bisschopswijding plaats van kardinaal Buig! Sincero, welke door den Paus zelf werd ver richt. Deze kwam, vergezeld door zijn hofstoet, een afdeeling der edelwacht en de commandan ten der verschillende pauselijke garden, te voet, naar de Sistina en droeg daarbij de roode mozetta. Boven het altaar der Sistina was een gobe lin met een voorstelling van de aanbidding door de Drie Koningen opgehangen. In de kapel woonden de plechtigheid bij: de bloedverwanten des Pausen, alsmede die van kardinaal Sincero, waaronder zijn drie broe ders, waarvan er één geestelijke is. De Paus had voor hedenmiddag kardinaal Sincero met zijn oudsten broeder tot een de jeuner in het Vatieaan genoodigd, en des mid dags had in de woning van den kardinaal een receptie plaats. KANUNNIK VAN NOOUT BENOEMD TOT WAARNEMEND DEKEN. Naar wij vernemen, is de toestand van den HoogEerw. Heer Mgr. P. Stroomer niet voor uitgaande. J-: Z.D.H. de Bisschop van Haarlemheeft be noemd tot waarnemend Deken van Amster dam den HoogEerw. Heer Kanunnik G. C. van Noort, pastoor der parochie van den H. Willi- brordus binnen de Veste, Prinsengracht 754 te Amsterdam. Men seinde ons gisterenavond 11 uur: Na een naar omstandigheden gunstigen dag, maakte Mgr. Stroomer, Deken van Amsterdam, een ohr'üstïgen avond dóór. Een afwijzend standpunt van den Ncd. Bioscoopbond. Het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond heeft aan het bestuur der Vereeuiglng van Noord-Brabantsche en Limlburgsche Ge meenten voor Gemeenschappelijke Filmkeu ring een schrijven gericht, waarin wordt meegedeeld dat het hoofdbestuur met de film verhuurders en de belanghebbende bioscoop exploitanten in het Zuiden overleg gepleegd heeft over de nakeuring. Dit overleg heeft geleld tot de conclusie, dat een nakeuring van film, zooals de vereeuiglng die in centraal verband denkt toe te passen, in strijd is met de wet. De Minister van Bin- nenlandsehe Zaken en Landbouw heeft in het begin van het vorig jaar te kennen gegeven dat aan de in de aangesloten Gemeenten aan genomen verordeningen, ex art. 4 der Bioscoop wet, de goedkeuring van de Kroon moest wor den onthouden, omdat daarin de nakeuring aan de vereeniging werd overgedragen. Wel is waar wordt in de inmiddels wel door de ICroon goedgekeurde gemeente-verordening niet meer gewaagd van de overdracht der nakeuring aan de vereeniging, dóch in het door de vereeni ging op het eind. van het vorig jaar genomen besluit, wordt nadrukkelijk bepaald, dat de nakeuring van films voor allé aangesloten zui delijke gemeenten vanwege de vereeniging in centraal verhand zal worden uitgeoefend. Mede lil aanmerking nemende de brieven, welke onderscheiden gemeentebesturen aan de betreffende vergunninghouders hebben doen toekomen en waarin onomwonden wordt me degedeeld, dat de films, die de vergunningbou ders in het Zuiden willen vertoonen, aan de nakeuring zijn onderworpen van de te Amster dam gevestigde keurings-commissie van de „Vereeniging van Noord-Brabantsche en Lim- iburgsohe Gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring", gevestigd te Eindhoven, ligt de gevolgtrekking voor de hand dat alle gemeen tebesturen, ln feite de nakeuring overdragen de aan de vereeniging, de beschikking van den Minister van Binnenlaodsche Zaken en Landbouw volkomen negeeren en bovendien in strijd met de Wet handden. Op grond van art. 4 der Bioscoopwet en te vens krachtens de tot stand gekomen verorde ningen ex art. 4, kunnen de films gemeentelijk worden nagekeurd, d.w.z., zullen de gemeente besturen, wanneer zij uitvoering aan deze ver ordeningen willen geven, kunnen verlangen, dat de films voor kosten van dde gemeenten worden nagekeurd. Zonder eenigen twijfel zul len de vergunninghouders bereid gevonden worden hun films ter nakeuring aan to bie den, hetzij aan B. en W., hetzij aan een com missie, die vanwege B. on W. is of zal worden ingesteld. De leden van den Nod. Bioscoop-Bond kun nen uitsluitend als centrale keuring erkennen de rijkskeuring en de algemeene vergadering der Bedrijfsafdeoling Filmverhuurders besloot nog deze dagen, wijl uitsluitend als centrale keuring de rijkskeuring kan worden erkend, zich met alle middelen tegem elke onwettige of sehlinkeurihg fé-Verzetten. Het bestuur der- bovenbedoelde vereeniging, van Zuidelijke Gemeenten deed aan den Ned. Bioscoopbond ter oriënteering toekomen een aantal lijsten, waarop de titels voorkomen van vele honderden films, die voor het Zuiden door „Toonoel en Bioscoop" over 19181928, en dus thans ook door de vereeniging toelaat baar worden geacht. Hieromtrent mel'kt het hoofdbestuur van den Bioscoopbond op, dat al deze lijsten terzijde gelegd moeten worden, daar meer dan GO pet. der daarop vermelde films reeds uit de roulatie zijn genomen, om dat de vertooningsrechten al lang vervallen zijn. Het resteerende is mterendeels reeds iu het Zuiden vertoond en al ware dit niet liet geval .dan zouden dia films nu niet meer ge bracht mogen worden, daar vrijwel geen en kele ervan door de centrale commissie voor de filmkeuring is gekeurd. Op een nieuwe lijst van films, welke hot voreenigingsbestuur den Bioscoopbond op 5 Januari deed toekomen, komen voor de titels van 439 toelaatbaar geachte films, waarvan ovenwel 116 titels van dezelfde films twee- en driemaal genoemd zijn. Er resteereü dus nog maar 326 films, waarvan een groot gedeel te door de centrale commissie voor de film keuring toegelaten is voor personen beneden 18 jaar, zoodat deze voor de te treffen rege ling in het geheel niet in aanmerking kunnen komen. Van hetgeen dan neg overblijft, zijn de meeste films tenslotte in liet Zuiden reeds vertoond. Aldus zouden bij uitvoering van de voorge stelde regeling, indien dit zelfs wettelijk geoor loofd ware, met ingang van 18 Januari a.s. de meeste van de circa 60 bioscopen in do bij do vereeniging aangesloten gemeenten van films verstoken zijn. Hiertoe wenscht het hoofdbe stuur van den Ned. Bioscoop-Bond onder geen enkele voorwaarde mede to werken. Do ont worpen regeling, die geen andere uitwerking kan hebben dan een volkomene vernietiging van het bioscoop-bedrijf in de zuidelijke ge meenten, is voor het hoofdbestuur niet te aan vaarden. Het komt het hoofdbestuur dan ook in dit verband voor, dat het geen doel heeft de op 15 Januari a.s. vastgestelde conferentie te doen honden. De laatste plechtigheden De laatste godsdienstplechtigheden zijn Zon dag in de kerk van den H. Augustinus op het Rusland gehouden. Zondagmorgen om 11 uur was het geheele kerkgebouw met parochianen en belangstellenden bezet. Voor het laatst waren het hoofdaltaar en priesterkoor in feesttooi, In de kerk waren de vaandels van de verschillen de parochiale vereenigingen en corporaties op gesteld. Om 11 'uur nam do plechtige Hoogmis, opgedragen door den pastoor der parochie Pater Antouius Smits, een aanvang. Het zangkoor onder leiding van den heer Alphons Vranken, zong de Missa in Honorem „Beatae Mariae Virginis" van Jan Nieland voor 4-stemmig mannenkoor. Het laatste Lof. 's Avonds te half aebt werd te laatsten male het Lof gehouden. 't Was een roerend afscheid en toen na af loop van het Lof de kerkdeuren dichtgingen om niet meer open te gaan, dan misschien v.oor de slo'opers, moet menigeen het gevoel van een zwaar, verlies lt?beu geha,ÉC ZILVEREN PROFESSIEFEEST In het klooster der E.E.P.P. van het Aller heiligste Sacrament op Brakkensteln bij Nij megen herdacht Zondag de zeereerw. pater Jos. Stappers S.S.S. zijn 25-Jaxig professlefeest. Om tien uur droeg de jubilaris in de kerk van Brakkenstein een plechtige H. Mis op, waaronder de overste van Brakkenstein, de zeereerw. pater C. Thyss S.S.S. de feestprediea- tie hield. In den namiddag celebreerde de jubilaris een plechtig lof. Zondagavond had een feestbijeenkomst plaats in het R. IC. verenigingsgebouw Brakkenstein, waar pater Stappers neg werd gehuldigd door de burgerij. De Eucharistische Kring zal zijn eersten di recteur op Zondag 20 Januari a.s. huldigen. De candidatüur v. d. Putt ingetrokken. De heer van der Putt te Eindhoven deelt mede, dat hij na ernstig beraad besloten heeft, zijn candidatuur voor de Tweede Kamer in te trekken aangezien deze aan de kansen van mr. Steenberghe te Golrle afbreuk zou kunnen doen. CONFLICT Ift DE GOUDSCHE AARDKWERKINDUSTRIE Nog geen oplossing in zicht Het bestuur van de algemeene werkgevers- vereeniging heeft aan de Goudsche Midden standscentrale bericht, dat er voor do werk gevers geen aanleiding bestaat, om in te gaan op het voorstel om aan den rijksbemiddelaar te verzoeken de Goudsche middenstandscentrale als bijzonder bemiddelaarster aan te wijzen. Deze afwijzende beslissing Is op een voor het bestuur der Goudsche middenstandscentrale onverklaarbare wijze ter kennis gekomen van. de besturen der samenwerkende arbeidsorgani saties. Zij verklaren in hun antwoord aan de middenstandscentrale, dat het, gezien de hou ding van de Algemeene Werkgeversvereni ging, geen beteekenis heeft, hun houding ten opzichte van het voorstel der Middenstands- centrale te bepalen. Bij deze organisatie be staan geen plannen, om voorloopig andermaal haar bemiddeling aan te bieden. ARIE BOS WEER AMATEUR? Dc beslissing ligt bij de Int. Unie Er gaan in biljartkringen stemmen op om te bevorderen dat Arte Bos weder tot de amateursklasse zal worden toegelaten, aldus het „Hbld.". De beslissing daarover ligt bij de Union Internationale des Fédëration des Amateurs de Billard, die iu zijn laatste vergadering ook twee Dultsche spelers weder tot: de ama- teursklasso heeft toegelaten. Voor deze beide Duitschers werden bijzon dere motieven (oorlogsomstandigheden) aan gevoerd/ Het Is in deze zaak van groot belang te weten welk standpunt het bestuur van den Nédertandschen Biljartbond en de algemeene ledenvergadering 'inneemt. Zijn we goed iugelicbt, dan is de stem ming in het boudsbestnur verdoold. Eenerzijds wenschte men mede te werken, anderzijds is men huiverig voor de consequen ties van een dergelijke beslissing. Dat deze aangelegenheid spoedig ter sprake 2al komen is zeker. De vereeniging K.R.A.S. is voornemens een beslissing uit te lokken. Zij grondt haar verzoek op het feit, dat de lieer Bos sinds lang zijn beroep van biljart speler niet meer uitoefent. Bovendien acht zij vooral in dezen tijd van inzinking hot deelnemen van Bos aan wedstrijden van groot belang voor de biljartsport. NEDERLANDSCH SCHIP GEZONKEN Op dc Theems in aanvaring geweest Naar aan een Lloyd-telegram ontleend wordt, is het motorschip „West-Vlaanderen" (groot 346 br. ton. gebouwd iu 1927, eigenares de N.V. Motorschip „West-Vlaanderen" te Terneu- zen) op de Theems bij Crayfordness in botsing geweest mat een ander schip. Het kreeg een gat aan stuurboordzijde midscheeps en is ge zonken. DE GASVERGIFTIGING TE MIDDELBURG Omtrent de gasvergiftiging te Middelburg seint men ons, dat de jongen gistermorgen aan de gevolgen is overleden. „WEG MET POIïTES GIL EN CALLESV' zoo roept het lid van het Mexicaansche parlement Aurelio Manrique. I-Iij beschuldigt de beide presidenten van den moord op generaal Obregon. Men Is van meening dat Manrique zelf in het grootste levensgevaar verkeert.- Besprekingen over den goederen- en personendienst ERNSTIGE BEZWAREN Zondag heeft de Nederlandscho vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel een bulteng». wo no vergadering gehouden voor het In dezq organisatie vereenlgdo treinpersoneel. Hoofdschotel van de besprekingen waren dn lindeellng van het treinpersoneel In den goede ren- en ln den personendienst, de als gevolg daarvan ontbrekende promotiekansen en de ba» langenbehartiging van het treinpersoneel. Een groot aantal der aanwezigen bracht dd ernstige bezwaren van het treinpersoneel naaf voren. Nadat zij door den vakgroepvooa-zitte* en den vakgroepssecretaxis, den heer J. Caa» teelen uit Nijmegen, en den bondssecretaris, den heer van Braambeek, waren beantwoord, werd een motie aangenomen, welke, na do bestaande grieven te hebben geconstateerd, do pogingen tot scheiding van personentrein- e® goedereu reinpersoneel goed keurt. INTERN. CONGRES VOOR HUISELIJKS ZIEKENVERPLEGING EN GEZINSHYGI NE. Uitgesteld tot 1930 Het eerste internationaal Congres voor huls» lijke ziekenverpleging en gezinshygiëne dat op Initiatief van het Groene Kruis dit Jaar to 's-Gravenhage zou worden gehouden, Is volgeno besluit van het uitvoerend comité uitgesteld tot 1930. ij DÉ TOESTAND IN HET FRIESCHE BOUWBEDRIJF Nieuw contract van 1 Februari af? Naar de Crt. verneemt, heeft de Federatie! van Timmerlleden-Patroonsverceiaigingen la Friesland toegestemd ln 'n nieuwe bespreking met de vertegenwoordigers der vfer arbeiders bonden. De Federatie heeft do door haar looncom- missie voorgestelde verbeteringen inmiddels te ruggenomen en verklaarde zich bereid het op 31 Dec. 1.1. geëindigd contract in 1929 gewij zigd voort te zetten. Het werkgeversbureau heeft verder aan zlja leden verzocht, de bestaande arbeidsvoorwaax^ den voorloopig tot 1 Februari a.s. te handha ven. ONDERZOEK IN ZAKE DE WERKLOOSHEID Het eerste deel van het rapport verschijnt binnen enkele dagen Naar het Volk verneemt, zal het eerste ge deelte van het rapport nopens het onderzoek naar den stand der werkloosheid, ingesteld vanwego de sub-commissie uit de commissie voor de economische politiek, binnen enkele dagen het licht zien. Dit eerste gedeelte heeft betrekking op landbouw en visscherij. EEN KARRETJE OP DEN STRAATWEG REED.... Hoe goed het paard gedresseerd was De landbouwer M. komende uit de Laan vaa Oostenburg te Voorburg, die dagelijks met zlja paard en wagen aan het station Rijnstraat te 's Gravenhage, melkbussen bezorgt en afhaalt, had Zondagmorgen liet ongeluk van den wagen te vallen, toen hij den Parkweg wilde oprijden en door de gladheid van den weg zijn wagen in het ongereede geraakte, meldt de N. R. Crt, Het paard is evenwel zijn gewonen weg ge gaan en is langs Parkweg, Koningin Williel- minalaan, Voorburg, Adelheidstraat, Bezuiden- hout, langs de waarsehuwingspost van den verkeersagent, hoek BezuidenhoutRijnstraat doorgeloopen tot het station Rijnstraat, waa* het dagelijks zijn vracht heenbracht. De land bouwer die er zonder ongelukkeu was afge komen, kon zijn paard en wagen halen, terwijl het die op dezen langen afstand hoegenaamd geen hinder heeft bezorgd. Zij zijn genaturaliseerde Nederlanders Er schijnt voorloopig geen kans op te ba. staan, dat de Residentie de troep zigeuner», die daar omstreeks Kerstmis binnenkwamen, zal kwijtraken. Meende men oorspronkelijk, dat zij door toevallige omstandigheden aan geldig» papieren waren gekomen, een onderzoek door de politie ingesteld, heeft uitgewezen, dat al da zigeuners in hel kamp aan de Loozerlaan bij Wateringen genaturaliseerde Nederlanders zijn. Op welke wijze het aan deze mensohen is ge- lukt zich tot Nederlanders te laten natural!, seeren is nog niet bekend, docli uit de papie ren, die zij bij zich hebben, bleok dat dil in 1927 is geschied, meldt de ,,Crt." Hoe onaangenaam het voor de neringdoenden en voor vele particulieren in dez stad ook moga zijn, dit zwerversvolkje, dat zich met allerlei oneerlijke praktijken bezig houdt, vlak bij da deur te hebben, er is onder de gegeven omstan digheden niets aan te doen. Al houdt de politie een extra oogje in het zeil, men zal niet veel anders kunnen do'en dan rustig afwadhten tot de zigeuners deze gemeente gelieven te ver- Harten. Mochten de klachten over hun optreden zeer talrijk worden, dan kan overwogen worden, de zigeuners buiten de grenzen der gemeent» te zetten. Dit moge dan voor den Haag een op lossing zijn, deze uitzetting zou slechts tot gevolg hebben, dat een andere gemeente met hen opgescheept werd. lp: te» *■-:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5