DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 3 51ste Jaargang: Woensdap 16 Januari 1929 No. 15315 Dit nommer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS a =4 BURGêMEES er a. j. gijsen. t ROUWVERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD PLAATSING IN VIER DAGBLADENl KUNST-AGENDA AGENDA ■W 3 >n- EUWE SCHI EDAMSCHE COURA Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68(185. ABONNEMENTEN per 9 maanden 3 25. per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco oer post 3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct Postrhêque en girodiensl 81440 ADV EH 1 EN 1IKN 1 5 i egels 155 Elke regel meet 30 ct Heclaines tusselu-n den i- 60 ct pei regel Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meei 6 ct tol e.-s, maximum van 60 woorden Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0 60 10 recels ƒ07 If rpgels 1 Incassokosten worden berekend 1 Gratis-Ongevallenverzekering SOU bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, voeten ol oogeri; 250 bi lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger De Verzek verlies van éen hand, eén voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bn ering loopt op de voorwaarden als eenmaal fier maand in dit blad worden afaedre m Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij Burgemeester en Wethouders van Vlaardln- gen is ingekomen een verzoek van de N.V. Tinkoper Handel Maatschappij te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een me- taalsimelterij op bet perceel Sc'hiedamscibedijk te Vlaardingen, kadaster Sectie C. no. 198, met gebruikmaking van een electromotor van ten hoogste 15 P.K. dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente Vlaardingen is ter visie gelegd en op Vrijdag den 25en Januari 1929, des namiddags ten half 4 ure, ten Raad- huize voornoemd, gelegenheid zial worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd ter Secretarie van voor noemde gemeente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kan worden kennis genomen. Schiedam 16 Januari 1929. Ingekomen is een verzoek van de N.V. Ja kob's Kwasten en Borstelfabrieken om ver gunning tot uitbreiding van de kwasten- en borstelfahriek in de panden Overschiesche- straat 4345, kadaster Sectie I. no. 2528 (ged.), door verplaatsing van een kookpot, een dubbelen gasdroogoven en een electromotor van 1 P.K.. drijvende een hekel- en een boor machine, zulks met verwijdering van een stoomketel van 6% vierk. M. verwarmings- oppervlak en 4 E. M. van totaal 16 P.K., drij vende diverse machines. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie deT gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 30 Januari 1929, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten Schiedam 16 Januari 1929. HONDENBELASTING Met het oog op den aanvang van het be lastingjaar 1929 op 1 Januari j.l. wordt het volgende onder de aandacht van houders van honden gebracht: Ieder, aan wien een boschrijvingsbiljet voor de hondenbelasting is uitgereikt of toe gezonden, is gehouden op dat biljet, hetzij hij zich belastingplichtig acht of niet, de daarin gestelde vragen te beantwoorden en met zijne handtaekening te bekrachtigen. Het aldus ingevulde biljet moet uiterlijk veertien dagen na den datum van uitreiking tan kantore der Gemeentebelastingen Nieuw- straat no. 30 ingeleverd zijn. De belastingplichtige pan wien jgeen beschrijvingsbiljet is uitgereikt of toegezon den, is verplicht vóór 15 Februari a.s. ten kantore, bovengenoemd, aangifte te doen. Verzuim van aangifte of onjuiste aangifte en in het algemeen alle ontduiking of over treding terzake dezer plaatselijke belasting wordt gestraft volgens art. 257 en volgende der Gemeentewet. g— BETALING HUUR VAN FAMILIE-, VOLKS- EN ARBEIDERSTUINEN Huurders van Familie-, Volks- en Arberders- tuinen worden herinnerd aan hunne verplich ting tot betaling van de huur vóór 1 Februari a.s. Bij niet-voldoeniiïg yran dkin h,uur vóór bovengenoemden datum verbeurt de huurder oen boete ten bedrage van 10 pCt. van de huur- som. Heeft geen betaling plaats vóór of op 1 Maart d.a.v. dan is, zonder dat daarvoor éenige formaliteit noodig is de huur geëindigd VOLKSBADHUIS Op 11 en 12 Jan. werden genomen 494 baden, lste Klasse: 32 kuipbaden en 63 regenbaden. te Klasse: 52 kuipbaden, 345 regenbaden en 2 kinderbaden, r jöii.os Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedvergadering bijeen ter geiegenheid van het overlijden van onzen burgemeester. Aanwezig waren met den secretaris rnr. v. Sickenga alle raadsleden behalve wethouder Slavenburg, die buitenlands vertoeft en van het overlijden van den burgemeester nog niet op de hoogte kon worden gesteld;' Vérder merkten we onder meer op de heereu: ir. G. Gerlagh, directeur van ge meentewerken: mr. M. M. van Praag, direc teur van den woningdienstF. Doets, direc teur van de technische bedrijven; dr. C. Vermaas, archivaris; K. Dekker, directeur van den gemeentelijken reinigingsdienst; W. J. Kruyer, havenmeester; F. Ellenberger, com missaris van politie: J. P. L. Goenrans, direc teur van den keuringsdienst; mr. N. J. Post; J. N. Post, Inspecteur der gemeentelijke be lastingen; S. Nipius, chef van de afd. Bur gerlijke Stand; K Dominicus. tuinarchitect; mr. Stheeman Hesse. kantonrechter; mr. Cohen Tervaart, ambtenaar van het O.M.; J. van Veen. hoofdinspecteur van politie; N. Dazoul, inspecteur van politie, ambtenaren en hoofdagenten van politie. Rond de lampen was een stemmige crêpe versiering aangebracht; de zetel van den burgemeester, waarop zijn ambtsketen, was eveneens met rouwcrêpe bedekt; op zijn pupitre lag een bloemstuk van palmen en aronskelken. Nadat de waarnemend burgemeester, de heer Houtman, de bijeenkomst bad geopend, verhieven allen zich van hun zetel en werd door den voorzitter volgende rede uitge sproken- Mevrouw, Mijne Heeren. Toen vanmorgen het bericht mij bereikte van het overlijden van onzen Burgemeester, heb ik gemeend U dadelijk te moeten bijeen roepen. Wij gevoelen er toch ongetwijfeld allen behoefte aan om in deze droevige omstandig heden tezamen te komen. Weinig had ik gedacht, dat de eerste ver gadering van het nieuwe jaar. die ik wegens ongesteldheid van den Burgemeester moest presideevein, zoo spoedig door één als deze zou worden gevolgd. Toen was het nog, zooals wij meenden, een gewone ongesteldheid, zonder bijzonderheden. Toen echter Zaterdag voor een week weder een ernstige herhaling zich voor-deed van den hartkramp, die den Burgemeester reeds een maal had getroffen, veranderde de toestand En thans staan wij voor het droevig feit, dat onze Burgemeester is overleden. De Burgemeester had in zijn ziekte reeds te kennen gegeven, dat, ook wanneer hij herstelde, hij toch zijn betrekking wilde vaarwel zeggen en wij kudden hem zoo gaarne nog een tiju van rust gegund, die misscuien zeer aan zijn gezotuiüekl zou zijn ten goede gekomen. Dit heeft evenwel niet zoo mogen zijn. Wij zouden geneigd zijn te zeggen, dat de Burgemeester met het oog op zijn gezondneid te lang' op zijn poet f, gepieven, niaar hij had een sterk beset van plicht. Uok kon hij zien moeilijk losmaken van de zaken, daar deze hem zeer ter harte gingen. Mevrouw, mijne heeren. Ongetwijfeld zijn wij allen onder den indruk van den siag, die ons heelt getroften. Een goed man is van ons heengegaan. Een gentleman in den waren zin van het woord. Een man. die voor Ieder toegankelijk was en belangstelling had voor alles, wat onze stad betrof. Zeker was het voor hem, die van huls uit militair was en zich als zoodanig heeft onderscheiden,'doch zijn beroep wegens zware verwonding heeft moeten vaarwel zeggen, niet gemakkelijk in de publieke arena, hoewel hij boven de partijen stond, de leiding te geven. Maar een ieder van ons heeft toch zijn eerlijke bedoelingen moeten voelen en zeer zeker beeft hij ons aller waardeering ver worven. Zijn nagedachtenis blijft bij ons in eere. Ongetwijfeld gaan onze gedachten ook naar hierover, naar zijn kinderen, dU door zijn heengaan zoo'n groot verlies lijden en wij allen wenschen hun daarbij sterkte toe. Ik heb geizegd. Deze rede werd door het oudste lid in jaren, den heer E. Koopmans, in de volgende woorden beantwoord; Mijnheer de Voorzitter. Als oudste raadslid, kan ik mij, namens den Raad. volkomen aansluiten bij de waar- deer ende woorden, door U als waarnemend burgemeester gesproken. Ofschoon ik persoonlijk slechts korten tijd met den nu overleden burgemeester in aan raking kwam, meen ik toch te mogen zeggen, dat hij een onpartijdig voorzitter was, een man die zich wist te beheerschen, en al was hij geen man van dwingend gezag; wij stelden ons gaarne onder zijne leiding en hij wist de door hem gepresideerde raadsvergade ringen een eigen cachet te geven. Dp voorste] van den voorzitter werd ver volgens besloten de begrafenis op gemeemte- kosten te doen plaats hebben, waarna de bijeenkomst werd gesloten. JAAREEEST „ST BARBARA" Zondagavond hield de vereeniging „St. Bar bara" haar jaarlljksdhie feesitwergadicfing in den R. K. Volksbond. Bij ontstentenis van den voorzitter, die door ongesteldheid verhinderd was, opendie de waarnemend voorzitter der vereeniging de vergadering, waarbij hij de aan. wezigen hartelijk welkom heette. Spr. deelde vervolgens mede, dat de afdee- liinig nog steeds vooruit gaat, niettegenstaande in het afgeloopen jaar heel wat leden door den dood en door vertrek uit Schiedam van de lijst moesten worden afgevoerd; hun plaat sen zijn echter ingenomen doos- anderen. Ook spoorde spr. de aanwezigen aan, om Zondag a.s. naar de Tooneelvoorstelling ten bate der H. Ha.rt.kerk te (komen zien. Nadat nog eendge zaken van ondergeschikt belang waa-en afge handeld, werd een aanvang gemaakt met bet meer aangename gedeelte van den avond, waar bij de heeren J. Ph. Brouwer en A. Vrouw- deunt, karakterdueittisten, de aanwezigen steeds in een goede stemming wisten te hou den. Be voor-drachten en het samenspel liepen vlot en goed van stapel. Dat het gebodene ge apprecieerd werd. bewees het diankbaar ap plaus. De voorzitter van het comité tot uitzending van zwakke kinderen deed een beroep op de liefdadigheid der aanwezigen; de gedeeltelijke opbrengst van een docr hem aangeboden lied kwam ten bate van het fonds. Rest ons nog te vermelden, dat de heer C. P. Vredenbregt op verdienstelijke wijze de piano begeleiding verzorgde. EERSTE SCHIEDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING BURGERLIJKE STAND Aangifte van 13—15 Januari. GEBOREN: Gerrit, zoon van C. H. Schriel en H. M. A. van Ooik, Westfrankelandsche- straat; Janna, dochter van J. de Regt en C aan de Wiel, Parallelweg; Maria Helena, doch ter van H. op 't Holt en L. Slavenburg, Kort landstraat; Antonius Johannes, zoon van L. P. Voeten en S. Steenbergen, Oude Kerkhof. OVERLEDEN: M. A. A. Rebers, oud 69 j. weduwe van J. B. M. Timmerhaus, Hoogstraat; D. A. van Hoogdalen, oud 9 maanden Nassau- laan. OVERLEDEN: K. Bezemer, oud 85 j. Hoog straat; H. L. van Haasteren, oud 11 maanden, Dr. Noletstraat. Drie groepen geformeerd Met het beëindigen van het eerste gedeelte der winterwedstrijden zijn thans 3 groepen ontstaan, te weten: Groep I. Het eerste zevental van het wedstrijd- team. Deze groep bestaat uit heeren A. van Toledo, J. Penning, B. j. Balkesteiin, L. v. d. Toorn, N. v. Heiningen, L M. Smit en J. J. Th. Penning. Groep II. De „overgangsklasse". Deze afdee- ling bestaat uit de heeren: H. Hamstra, N. van Seters, J. Nieswaag, J. Haanstra, J. W. van Slobbe J. Verburg, H. Pennekamp, N. Ver- maat en L. P. van Hoogdalem. Groep III, bestaande uit de heeren: J. H. P. Tuyler, W. Mak, A. Mulder en G. Boele. Het tweede gedeelte der wedstrijden wordt door de groepen I en III gespeeld ter vaststelling der rangnummers. Voor groep II zijn het tevens pro motiewedstrijden, daar uit deze groep het drie- fal spelers moet worden aangewezen, dat het wedstrijdtiental moet completeeren. Maandagavond ontvingen de heeren A. van Toledo en H. Hamstra, die in net eerste ge deelte de beste resultaten hadden behaald, een kunstvoorwerp. Ook voor het tweede gedeelte der wedstrijd is voor zoo'n groep een prijs beschikbaar ge steld. De uitslag van den Maandagavond gehouden wedstrijd is als volgt: Groep I. B. J. Balkesteijn—j. j Tll penning afgebr.; A. v. Toledo—L. v. d. Toorn 19.; L. M. Smit, vrij. Groep II. L. P. v. HoogdalemJ. Nieswaag f 0—1; J. VerburgN. van Seters 10; J. W. v. Slobbe—H. Hamstra afgebr.; n, Vermaat—J. Haanstra 10; H. Pennekamp, vrij. Groep III. W. Mak-—A. Mulder 10; G. Boele vrij. De kabouter-annonces van DE MAASBODS behooren tot de populairste kleine advertentiên van Nederland. TE ROTTERDAM 16 Jan.: Groote Schouwburg, Islaud Saga (Co-Opera-tle) 8 uur (voor volwassenen). 17 Jan.: Groote Doelezaal, 3e concert Eruditio Musica, 8 uur. 18 Jan.: Groote Schouwburg, Het Verzoe- ningsfeest (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur. 19 Jan.: Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg De ge schandvlekte. (Spreegezelsebap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 17 dezer in: Royal; Luxor (voor volwassenen)Corso (voor volwas senen); Oostertheater (voor volwassenen); City-theater (voor volwassenen). KANTONGERECHT De wachtkamer Er zijn wachtkamers en er zijn wachtkamers Doorgaans zijn ze voor de wachtenden een brom van verveling en, in de gevallen van lang wachten, van groote ergernis. Dan hebben we nog de wachtkamers voor den tandarts, die altijd volhangen met de meest gruwelijke folterverhalen en daartusscihen ligt dlam de wachtkamer van het kantongerecht. Eigenlijk Is de stemming die in een derge lijke kamer hangt niet te dof lui eieren: de memschen die gedwongen zijn een oogenblik of soms eemige uren zich binnen met allerlei platen behangen muren te vertoeven zijn, al naar gelang de rol die zij in een der vele drama's voor den kantonrechter spelen uiterst zenuwachtig en uiterst gedwee ofwel zij zijn in een melancholieke bui, terwijl er ook nog een kleiue groep is waarin doorgaans bij voorbaat een geest van verzet wordt wak ker geroepen. Allen ztin het echter broederlijk er over eens dat zii zich in die wachtkamer verwelen on danks het feit dat er 's winters een gezellig würme kachel brandt en verder op tafel een stapel afgedankte vakbladen tot lezen lokken. Om nu vooral aan de mannelijke getuigen en beklaagden die eenige oogenblikk.cn van hun leven gedwongen zijn binnen dit domein te vertoeven, herinneringen van meer alan- eenamen aard te schenken heeft de concierge kennend de waarde van den inhoud van het oude Hollandsche spreekwoord dat vertelt, dat het hart van den mian door de maag gaat een nieuwe regeling.in het leven geroepen die in de toekomst ongetwijfeld veel vergenoegde ge zichten zal geven. Immers net als in 'n deftige lunchroom is op 'n open plekje aan den muur een net ge typte prijslijst gehangen waarop de concierge zijn waren aanprijst: Koffie 10 cent Thee 10 cent Melkchocolade 15 cent Broodje met kaas 15 cent Broodje met ham 20 cent Broodje 2 eieren 40 cent Kop bouillon 10 cent Net echt! Nietwaar? En binnenkort denkt de concierge er over om de zaak te gaan uitbreiden. We krijgen dan in de wachtkamer gezellige zitjes met zachte kus sens en het wachten op den kantonrechter wordt met aangename, het oor streelende mu- ze.k veraangenaamd. Het menu met de door den concierge opgediende schotels wordt steeds grooter en nog voordat de zomer zijn intrede heeft gedaan, hebben de beklaagden in de wachtkamer onder het verwerken van „Sauer kraut mit Schweinefleitsch"" gezellig uit groote potten schuimend bier „Bruderscïiaft" gedron ken met den kantonrechter ONBEGRIJPELIJK. „Heb je ai gehoord, dat mevrouw Pieterse slaapwandelt?" „Hoe is 't mogelijk, en ze heeft twee auto's". lederen Zondag Pauuuaai SI. Dominicus, Godsdienstonderricht en ontspanning ln het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur 's Maandags repetitie Muziekgezelschap dt. Ambrosius 8 uur R K Volksbond lederen Maandagavond clulwvond R «4. Damclub I D O Patronaatsgebouw Lauge Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R K. Volksbond lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R K Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosl. Gebouw R K Volksbond lederen Woensdag Patronaai St. Dominicus zaagles ln bet patronaatsgebouw. Emmastraat, van half acht tot negen uur lederen Woensdag Repetitie Koninki. man- nenzangvereeniging Orpheus" Gebouw R K. Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering ,,Kath» liek Streven' Gebouw Kath Kring Aanvang S. V. Excelsior Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van 7 uui 'ot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V Excelsior Gebouw Katb Kring. Eiken 2en en aen Vrijdag van de maand vergadering Kath Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven. Aanvang balf negen. Heden Vereeniging voor meisjes werkzaam ln de Industrieën. Lezing met lichtbeelden, te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R.K. Volks, bond. Aanvang 8 uur Zangvereeniging „T.E.G.E.N.O.", concert Ut bet gebouw „MusiB Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 17 Januari R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" algemeens vergadering. Spr de heer Kuiper In den R. K. Kring. Aanvang half 9 nur. Zangvereeniging Polyhymnia", concert ln den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrjjdag 18 Januari R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden algemeene vergadering in de Leeszaal. R. K. Vereeniging voor E. H. B. O. Algemeene jaarvergadering. Bovenzaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Feestuitvoering te geven door „D. O. K." ter gelegenheid van baar 15-jarig bestaan. Gebouw R. K. Volksbond. Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Geneslus". liefdadig- heidsuitvoering ten bate van het Parochie huis ln de Gorzen Opvoering van: „Wat niet sterven kon", door Gerard Nielen. Gebouw R. K. Volksbond Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. K. Radlo-vereeniging „St. Liduina" Alge meene ledenvergadering In den Katholieken Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. K Vakvereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond, Aan vang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 16 Jamuari. Officieels noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet 19.per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 16 Januari. Men noteertvoor Melasse-spiritus 32.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L, Spoeling Noteering f 2.40. -<-J SM**- ALLE PLAATSELIJKE AUTORITEITEN VAN BOEKAREST trekken elk jaar in do groote processie mee, die daar gehouden wordt ter gelegenheid der wijding van hei) water. Voorzeker een eigenaardig en voir ons, Nederlanders die aan dergelijke open bare godsdienstige plechtigheden nUt gewoon zijn Interessant schouwspel^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1